Gemengde berichten. Hotter! am van een inwoner van Ter Neuzen ter wijl hij afrektnde een rijksdaalder gestolen. Op de lijst der hoogstaangeslagen in de rijks directe belastingen in de provincie Zeeland, voor 1898, komen voor de volgende inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen. Eduard Bonte te St. Kruis, Pieter Jacobus van Bortel te Schoondijke, Elias Augustus Calon te IJzendijke, Karel Jan Andre Gujon Collot d'Escury te Hontenisse, Dr. Angelus Eduard Cortvriendt te IJzendijke, Gustavus Angelus Felix Cortvriendt IJzendijke, Mr. Jan Geerard van Deinse te Hulst, Christiaan Dieleman te Zaamslag, Petrus Dieleinan te Axel, Jannis Erasmus te Cadzand, Cornelis Fremouw te Groede, Jacobus Marinus de Graaff te Aardenburg, Augustus Adolphus van Haelst te Zuiddorpe, Theophielis Petrus Franciscus van Haelst te Stoppeldijk, Johannes Francois Hennequin te Sluis, Mr. Pieter Christiaan Jacobus Hennequin te Aardenburg, Alphonse Guillarne Victor Hoinbach te Hust, Fernand Corneille Octave Marie Hornbach te Hulst, Jacobus de Hullu te Cadzand, Jan Huijssen Johanneszoon te Ter Neuzen, Petrus de Kerf te St. Jansteen, Louis de Koeijer te Ter Neuzen, Abraham Koster te Axel, Henricus Ludovicus Josephus Maertens te Hulst, Clemens August Anton Franz Pohlmann te Hulst, Abraham Risseeuw Abrahamszoon te Cadzand, Johannes Risseeuw te IJzendijke, Isaac de Smit te Oostburg, Clement Vincent van Oostenwijk Stern te Aarden burg, Johan Cornelis Stern te Sluis, Johannes Franciscus Temmerman te Hoofdplaat, Julius Vogelvanger te Hulst, Livinus Francies Carolus van Waesberghe te Hulst, Ludovicus Josephus Maria van Waesberghe-Janssens te Hulst, Gerard Wieland te Ter Neuzen. Zaamslag, 7 Mei. Heden werd alhier aanbe- steed het bouwen van een woonhuis en bakkeet op de hofstede bewoond door Jac' van Hoeve. Ingeschreven werd door H. de Kaijser te Ter Neuzen voor 5642, J. Kolijn te Ter Neuzen, voor f 5257 A. de Kort te Ter Neuzen voor f 5251, J. van Hoeve te Axel voor 4300, P. Duijvestein te Zaamslag voor 4265, D. Galle te Zaamslag voor 4248, D. W. F. Kaijser te Zaamslag voor 4246, P. J. Wisse te Zaamslag voor 4067 en H. Weijts te St. Gilles voor 3220. Gegund aan laatstgenoemde. Koewacht. Het is aan de politie mogen ge- lukken de moeder op te sporen van het kind, welks lijkje vdor eenige dagen in een beerput op het Belgisch gedeelte dezer gemeente gevonden is. Het is een 17jarig meisje wonende onder de ge meente St. Jansteen. Zij wordt thans door de politie in hare woning bewaakt en zal zoodra haar toestand dit toelaat naar Middelburg vervoerd worden. RECHTSZAKEN. Door het O. M. bij de arrondissements-recht- bank te Middelburg werd Vrijdag tegen J. H., oud 33 jaren, onbezoldigd rijksveldwachter te Kruiningen, een gevangenisstraf van 4 jaren ge- eischt ter zake van het opmaken van een in strijd met de waarheid zijnd proces-verbaal, welk proces- verbaal door hem in de zitting van het kanton- gerecht te Goes, als getuige onder eede gehoord, door eene eveneens valsche verklaring was aan- gevuld. De verdediger Mr. A. C. A. Jacobse Boude- wijnse, advocaat te Middelburg, pleitte vrijspraak, subsidiair een lichtere straf. scheen het mij op een afstand in de duisternis toe. Nadat ik de samengeknoopte teugels, waaraan ik mijn paard had meegevoerd, aan een boom had vastgemaakt, trad ik met wankelende schreden op de deur toe en klopte luid aan. Op mijn woord, tot op het oogenblik dat ik tegen die deurpost leunde, had ik er geen begrip van hoe vermoeid ik was tot dat oogenblik had ik nooit kunnen vermoeden, dat het spoedig vinden van een schuilplaats gelijk stond met de redding van mijn leven. Van het hoofd tot de voeten met sneeuw bedekt, met mijn verfrommelden hoed op, moet ik er beklagenswaardig hebben uitgezien. Op mijn eerste kloppen volgde geen antwoord. Slechts na een tweede, dringender kloppen en trappen met den voet werd de deur op een kier geopend. Door die kier vroeg de stem eener vrouw, wie daar was. //Laat mij binnen," zeide ik. //Ik ben verdwaald op weg naar Midcombe. Mijn paard is gevallen. Gij moet mij voor dezen nacht een schuilplaats geven. Doe de deur open en laat mij binnen." z/Een schuilplaats Gij kunt hier geen schuil plaats krijgen, mijnheer," nep een grove mannen- stem. //Het is hier geen herberg; het is beter dat gij heengaat en elders onder dak ziet te komen." //Maar ik moet binnen," riep ik, verwonderd over zulk eene ongastvrijheid. //Ik kan geen stap verderdoe dadelijk de deur open." z/Scheer je weg," riep de man, //dit is mijn huis en niet het uwe." ,/Maar man, ik ben van plan u goed te betalen voor uw moeite. Weet gij wel, dat mijn leven er mee gemoeid is bij zulk weer in den nacht rond te dolen Laat mij binnen." z/Gij komt hier niet binnen," was het brutale lompe antwoord, en dicht ging de deur. Dat ik woedend was over zulk een lompheid, is gemakkelijk te begrijpen, en dat ik door en Zaterdagmiddag werd de baggermachine, ge- bezigd voor het uitbaggeren van een gedeelte van het marinedok, gelegen tusschen de tonnenbrug en de scheepshellingeu der maatschappij de Schelde te Vlissingen, plotseling defect, tengevolge waarvan zij kantelde en zonk. De bestuurders hadden nog juist gelegenheid om den stoom te doen ont- snappen en zich zelf te redden. Met het brandersbedrijf (Schiedams hoofd- industrie) werd in 1897 niets verdiend, ja zelfs algemeen met verlies gewerkt, aldus de Kamer van Koophandel, aldaar. Kwam er andere jaren nog eens een gunstig vleugje, doordat de gist goeden prijs opbracht of de spoeling profijtelijk kon afgezet worden, in 1897 weerde men Schie dams gist feitelijk in Belgie, en naar de spoeling was minder vraag, omdat er weinig vee werd opgezet. Het getal der werklooze diamantslijpers te Amsterdam steeg tengevolge van den Spaansch- Amerikaanschen oorlog de vorige week reeds tot 1331. Te Utrecht had een tragisch voorval plaats. Terwijl een lijkstoet door de straten trok, werd een koetsier van een der volgkoetsen door een beroerte getroffen. Hij werd door de daar ge- posteerde brugwachters en eenige omstanders van den bok gedragen en naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij, zonder het bewustzijn herkregen te hebben, is overleden. Vijf weken geleden liet een smid te Rotter dam, nadat hij eenigen tijd werkeloos rondgeloopen had, zijn tweede vrouw, met wie hij kortelings huwde, onverzorgd achter met zijn zes kinderen uit het eerste huwelijk. Deze kinderen, van 1 tot 12 jaar oud, werden in den loop dezer week ook door hun tweede moeder verlaten, en zij be- vinden zich thans nog, aan de diepste armoede overgelaten, in het ouderlijk huis. Het jongste kind is bedenkelijk ziek. Nadat de buren, met het lot der verlaten kinderen begaan, hun nu en dan eenig eten gaven, heeft thans door tusschen- komst der politie het armbestuur zich hun lot voorloopig aangetrokken. Inmiddels tracht men den strafbaren vader op te sporen. Vrijdagmiddag is een tjalk van Sliedrecht, geladen met steen voor den Vlietepolder op Noord- Beveland gezonken in het Engelsche vaarwater tegen de Vondelingenplaat. De bemanning heeft zich met de roeiboot gered en zich aan boord van een ander steenschip begeven. De notaris V. in den Haag heeft bij de politie aangifte gedaan dat te zijnen huize in den nacht van Donderdag op Vrijdag is ingebroken. De dieveu hebben blijkbaar door 't een of ander geritsel overhaast de vlucht genomen, want slechts een zakje met centen en eenige postzegels worden gemist, terwijl tal van zilveren voorwerpen onaan- geroerd zijn gebleven. Op straat zijn later eenige postzegels gevonden, vermoedelijk afkomstig van dezen diefstal. Een Volendammer vloot van 80 a 100 vaar- tuigen, heeft alle in het Hoornsche hop, onder den wal uitgezette netten vernieldzeker zijn hierdoor acht visschersgezinnen zoo goed als broode- loos geworden. Een waarde van zeker 700 is in tien nacht verloren gegaan. Een vaartuig van door koud was zal wel niemand betwijfelen. Daar het voor mij een vraag van leven of dood was, in die woning binnen te komen, besloot ik er binnen te dringen, onverschillig of ik door een deur of een raam binnenkwam, en of ik wettige of onwettige middelen daartoe moest gebruiken. Toen de deur dus gesloten was, liet ik mij met alle macht er tegen vallen. Ofschoon ik nu veel zwaarder ben dan toen, was ik in dien tijd een sterk, gespierd man. Door den hevigen schok werd de kram, waar de ketting aan vastgemaakt was, uit de deurpost geruktde deur week met een slag achteruit en ik viel voorover in huis, vastbesloten er te blijven, ik mocht welkom zijn of niet. II. De deur, welke ik had opengerammeld, was recht tegenover een keuken, zoodat ik ofschoon niet op waardige wijze, n.l. op handen en voeten binnengekomen, mij in het midden van het vertrek bevond, voordat de man en de vrouw van achter de deur te voorschijn kwamen, maar zij door mijn goedgeslaagden aanval tegen den muur gedrongen waren. Ik stond op en keek hen aan. Zij wareu een paar gewone, goed gekleede boerenmenschen. De man, een krachtig gebouwde kerel, keek mij met een zuur gezicht aan en, naar ik begreep, stond hij te bedenken wat. hij doen zou. ,/Goede lieden," zeide ik, „gij gedraagt u op een hoogst ongepaste manier. Begrijpt gij niet, dat ik u goed wil betalen voor al de moeite, die ik u veroorzaak Of gij echter goed vindt of niet, ik blijf van nacht hier. Het zou niet anders dan een moord zijn, mij nu buiten de deur te zetten." Dit zeggende trok ik mijn overjas uit en streek de sneeuw van mijn knevels weg. Ik gel oof wel, dat mijn flinke houding zoowel als mijn fatsoen- de Zuiderzeepolitie vertrok terstond, ter opsporing van de daders. Op de Veerlaan te Haastrecht zag het zwart van menschen in een stuk weiland liet men een bigje los en daar achter bewogen zich eenige mannen en vrouwen, die bovenmenschelijke pogingen aanwendden om het beestje te grijpen. Na een dollen wedloop deed een //dame" een welberaam- den uitralde krulstaart viel haar in handen en was nu haar eigendom, volgens de duidelijk uit- gedrukte condition van dezen wedstrijd, waarvan aankondiging had plaats gehad bij bekkenslag. In triomf werd nu het beestje door het dorp gedragen, muziek en de deelnemers aan het concours voorop, achteraan een groote schare, dien den zonderlingen optocht volgde. Aan den wedstrijd was een veelbesproken ge- schiedenis voorafgegaan: Op markt.dag was in een herberg te Gouda het gesprek gebracht op de prijzen der varkens, en een boertje uit Vlist beweerde, dat de vette sterk in prijs gedaald, en de biggen zelfs geen geld waard waren. //Wat," riep hij een paar kooplui uit Haastrecht toe, die het lang niet met hem eens waren //voor een hap zuurkool kun je bij mij een beste big komen halen." Dat was aan geen doovemans oor gezegd. Den volgenden dag reeds gingen ze er op uit. De boer was wel niet thuis, maar de biggen waren er, en e6n namen ze er mee. Ons boertje was, toen hij thuis kwam, woedend en deed beklag bij de politie, maar wat was er aan te doen De koop was onder getuigen gesloten en zuurkool was afgegeven, een hoeveelheid zelfs, meer dan 't boertje in een hap verorberen kon. Maar de nieuwe eigenaars van het bigje wilden het beestje toch niet houden. 't Was hun niet om't voordeel te doen, enkel om den boer een lesje te geven. En zoo werd besloten het varkentje te bestemmen voor een wedstrijd, die Maandagavond in Haastrecht niet weinig vroolijkheid bracht. We lezen in de //Bakkersbonds-Ct." Een der voornaamste bakkerspatroons te Rotter dam heeft in een onderhoud inedegedeeld, dat de ingetreden stijging der broodprijzen een gevolg is van den oorlog, en dat de daaruit voortgevloeide snelle rijzing zal aanhouden. Welke hoogte zij vermoedelijk bereiken kan, is volgens dien zegsman onmogelijk te bepalen. Het is zeer wel mogelijk, dat zij reeds morgen ophoudt. Toen in den Russisch-Turkschen oorlog door de staking van graanuitvoer, zelfs uit Finland, dat overigens door privilegies vrij was, een enorme stijging van prijzen werd verwacht, kwam een plotselinge groote aanvoer uit Amerika deze verwachting geheel verstoren. Nu is het wel waar, zei die zegman, dat dit voor den toestand van heden geen precedent levert maar het zou mij toch verwonderen, als niet binnenkort door openstelling van groote voorraden, thans nog uit speculatiezucht in magazijn gehouden, de Europeesche markt zod overstroomd wordt dat de prijzen plotseling terugvallen. Het gemeentebestuur van Groningen ontving dezer dagen een verzoek van een 60jarige, die, voor 35 jaren ingelijfd bij de schutterij aldaar, wel indertijd de wapens heeft ingeleverd, maar nooit naar hij meende, een bewijs van ontslag ontvangen had. De man zou thans gaarne in het bezit van zoodanig bewijs willen worden gesteld, wijl men onmogelijk kan weten, waartoe de Spaansch-Ameri- kaansche oorlog zoo al kan leiden. Twee visschers uit Volendam hebben den dood in de golven gevondende ongehuwde schipper C. Komug, 29 jaar oud, en zijn 43jarige knecht S. Veerman, gehuwd en vader van zes kinderen. Des nachts op de Zuiderzee zeilende bij het //Oost van Marken", is hun hotter diep geladen met 1000 a 1100 manden haring, door stormvlageu overvallen en omgeslagen. Verleden week werd door de politie die 's nachts om half drie aan de Waalkade te Nij- megen surveilleerde, van de zijde der rivier hulp- geroep gehoord, en daarop afgaande bleek haar, dat een man tegen de hooge kade tot den hals in het water stond. Toen de man op het droge was gebracht ver- lijk en krachtig voorkomen indruk maakte op mijn ouwilligen ga'stheer en zijn vrouw. Hoe dit ook zij, de lieden maakten geen verdere tegen- werpingen. Terwijl de vrouw de deur sloot, waar de sneeuwvlokken door naar binnen dwarrelden, zei de man//Wel, ge zult den nacht op een stoel moeten doorbrengen. Wij hebben hier geen bedden voor vreemdelingen, vooral niet voor ongewenschte gasten. z/Heel goed, vriend, nu de zaak geschikt is, kunt ge u nog verdienstelijk maken ook. Ga naar buiten en breng mijn paard onderdak, engeefhet wat te etenmaak een slobbering als ge kunt." Na aan de vrouw vluchtig een waarschuwenden blik te hebben toegeworpen, stak mijn zuur ziende gastheer een lantaarn aan en ging heen om de hem opgedragen taak te verrichten. Tevreden liet ik mij in een armstoel neer en warmde mij bij een helder brandend vuur. Het vooruitzicht, dat ik den nacht te midden van zooveel ongerief zou moeten doorbrengen, was niet aanlokkelijk, maar ik had ten minste een dak boven mijn hoofd. (Wordt vervolgd.) klaarde hij te zijn G. R. uit Rotterdam en dat hij tegen middernacht twee hem onbekende per- sonen, die beschonken waren, te water had zien vallen, en deze, die in de diepte verdweuen, ter redding was nagesprongen. De waarheid van dit verhaal is nog niet bevestigd. le s Gravenhage deed iemand bij de politie aangifte dat hem in een berucht huis in de Kranestraat een bedrag van 400 is ontfutseld. De politie stelde een onderzoek in maar vond bij aankomst aan de bedoelde woning niemand thuis. Te Westerbork, in Drenthe, is in een bosch eene vrouw aangetroffeu, bijna verkleumd. Op last van den burgemeester onder dak gebracht, bleek zij //de vrouw met de zeere beenen" te zijn, die meermalen bedelende in het dorp rond ging. Een geneeskundige werd ontboden om hare beenen te onderzoeken, en nu bleek, dat zij hare voeten geruimen tijd in pik had gewikkeld en ze op die manier moedwillig had bedorven, zelfs in zoo hevige mate, dat zij hare voeten nooit weer zal kunnen gebruiken. De wondeu beginnen nu te heelen, maar zij zal genoodzaakt zijn, in het ver- volg op krukken te gaan. Een agent van politie te Amsterdam is op de Nieuwmarkt het slachtoffer geworden van een zakkenroller. Na afloop van den dienst had hij zich in burger- kleeding gestoken en was naar de Nieuwmarkt gegaan om voor moeder de vrouw een zoodje visch te halen. Hij had negen kwartjes in zijn porte- monnaie, daar konden wel een paar voor de huishouding af. Onze agent kocht wat hij noodig had, doch toen het op betalen aankwam bemerkte hij, dat hem de portemonnaie met geld was ontrold. Te Rotterdam is een schoorsteenveger bij het verrichten van zijn werk in den schoorsteen beklemd geraakt. Doordien de bewoners afwezig waren, moest de man geruimen tijd in zijn donkere gevangenis verblijven voor men zijn toestand ge- waar werd. Eindelijk werd het gebeurde gemerkt, een gat in den schoorsteen gehakt en zoo de man bevrijd. Letsel had hij niet bekomen. Een Italiaansch impressario heeft er de Marseillanen laten inloopen. Dezer dagen werden te Marseille met veel ophef aangekondigd de voorstellingen van een Italiaansche opera. De impressario liet groote biljetten aanplakken en de zaal schoonmaken, nam danseressen aan, die hem ieder 25 fr. waarborg moesten geven, en liet het bespreekbureel openen. Er was dezen winter te Marseille weinig muziek te hooren geweest, zoodat de menschen nog al goed opkwamen. Maar twee uren voor de opening der zaal kwam de impressario aan de controle, liet zich het geld afgeven, ging naar het station en stapte in een trein naar zijn vaderland. De deuren gingen niet open er was geen troep, geen orkest, niets. De Marseillanen waren leelijk opgelicht. Te Londen is een //koffiehuis", waar matig- heid en ordeutelijkheid stipt in acht genomen moeten worden. Aan den wand hangt de volgende aankondiging1°. Aan een beschonkene wordt niets verstrekt2°. Aan niemand wordt meer dan een bestelling afgeleverd, en aan een gast die ver- trokken is, eerst als hij na langer dan een half uur terugkomt3°. Aan denzelfden persoon wordt niet meer dan '/4 flesch wijn of een pint bier of een glaasje likeur verstrekt4°. Personen die hardop praten of onbehoorlijk zich gedragen of spreken, worden niet bediend5°. Rooken is ver- boden. Daaronder staat, dat//de waard baas in zijn eigen huis wil zijn en ieder die zich niet naar zijn voorschriften wil gedragen, verzoekt andereu te begunstigen". En het fraaiste is dat dit koffiehuis drukker bezocht wordt dan andere in dezelfde buurt. In de laatste 25 jaar zijn meer dan 3000 millioen kolibries, paradijsvogels enz. als slachtoffers der mode gevallen. Voor Europa bedraagt de jaarlijksche invoer ongeveer 175 millioen stuks. Onlangs gaf een Parijsche firma aan een groot- handelaar een order van 20,000 kwikstaartjes en een ander een van 75,000 roodborstjes en sijsjes. Dergelijke moordcijfers zullen toch eindelijk wel eens doen inzien, hoe afschuwelijk en uit een landbouw-oogpunt oliedom dat dragen van vogeltjes op hoeden is. Donderdagmiddag heeft in een groot deel van Zwitserland een korte, maar vrij hevige aard- beving met heftig onderaardsch gerommel plaats gehad. Vele menschen werden omver geworpen, meubelen sloegen om, schilderijen vielen van de wanden, enkele huizen werden beschadigd. In de Jagowstraat in Berlijn zakte Vrijdag een huis in tengevolge van een gasontplofing. Een jonkmam kwam om, en verscheidene andere bewoners bezeerden zich. Aangaande de secte der Zevendedags-Adven- tisten, die een 60tal leden telt, van wie er Zondag een 20tal te Scheveningen in zee werden gedoopt, meld men Zij stelden zich ten doel, de aanstaande komst van den Christus te verkondigen, die, naar zij uit den bijbel en de hedendaagsche geschiedenis be- toogen, zeer nabij zou zijn. Hiermee in verband prediken zij een geheele godsdienstige hervorming,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2