A1 g em e en Nieaws- en Advertentieblad Zeenwsch-Vlaanderea HUIIMHIIU. ?oor No. 3609. Zaterdag 7 Mei 1898. Lokken van werklieden naar Duitschland, 38e Jaargang. aanbesteden: Binnenland. Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Yoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82J. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij doze courant behoort een bijvoegsel. Burgemeester en Wethouders van HOEK noodigen alle ingezetenen uit tot bijwoning eener vergadering op Zaterdag 7 Mei a. S., des namiddags 4 ure, in het oude schoolgebouw, ten einde over te gaan tot het benoemen eener commissie en verdere besprekingen met betrekking tot de aanstaande kroningsfeesten. Hoek, 30 April 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van de gemeente HONTEN1SSE, zullen op Zaterdag den 21 Mei 1898, des nam. 4 uur (Amst.d. tijd), ten Ge- meentehuize Het vervangen door keibestrating van de grindbaan in „de dreef" bij het dorp Lamswaarde, lengte 500 M Het bestek ligt ter inzage ten Gemeentehuize, en is tegen betaling der kosten, 50 cent, in afschrift verkrijgbaar ter secretarie. Aanwijzing op den dag der aanbesteding des voormiddags 10,30 (Amst.d. tijd). Bijeenkomst bij J. van Bekkum te Lamswaarde. Hontenisse, den 23 April 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. J. A. G. COLLOT d'ESCURY, Burgemeester. P. J. VAN BRABAND, Secretaris. Prov. blad no. 56 bevat een circulaire van den Commissaris der Koningin in Zeeland, betref- fende de regeling der in 1898 te houden keuring van voor den krijgsdienst geschikte paarden, waar- voor de provineie is verdeeld in twee districten. Het eerste district omvat de gemeenten op het eiland Walcheren en in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het tweede de gemeenten op de eilanden Noord- en Zuid-Beveland, Tholen en St. Philipsland, alsmede op Schouwen en Duiveland. De keuring vangt in beide districten aan den 23 Mei en eindigt in bet eerste den 9 Julienin het» tweede den 2 Juli. In de Staatscourant van gisteren is opgenomen de lijst van hoogstaangeslagenen in de rijks directe belastingen in de provineie Zeeland de lijst telt 132 namen. De bevolking der provineie bedraagt 199,234 personen. Het laagste gezamenlijk bedrag dat tot plaatsing op de lijst heeft geleid is 452,81. TER NEUZEN, 6 Mei 1898. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer N. L. Schoorel, geboren te Axel, na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld Kritiek der theorien over het wezen en het ontstaan der mola hydatidosa. Op verzoek van de afdeeling Hulst heeft het hoofdbestuur van de Maatschappij tot be- vordering van landbouw en veeteelt zich andermaal gewend tot H. M. de Koningin Regentes met het verzoek om de kikvorschen en de padden op te nemen onder de beschermde dieren. Ten overstaan van den notaris P. Dregmans te Axel, werd gisteren aldaar in het logement bewoond door mej. de wed. RolfF, ten verzoeke van het bestuur der Burgerlijke Godshuizen van Gent, voor den tijd van negen jaren verpacht 1. Een perceel bouw- en weiland, in den polder Groot Kieldrecht, gemeenle Clinge, groot 2 hekt. 60 a. 40 c. a. aan Desire van Strijdonck, land- bouwer te Clinge voor f 95. 2. Een perceel bouwland, in den polder Nieuw Beoostenbleij, gemeente Koewacht, groot 4 hekt. 86 a. 30 c. a., aan Joannes van Damme, land- bouwer te Koewacht. 3. Een perceel bouwland en bosch, gelegen als voren, groot 7 hekt. 25 a. 50 c. a., aan Modest van de Vijver, landbouwer, te Koewacht, voor f 240. 4. Een perceel bouwland, in den polder Beoosten- en Bewestenbleij, gemeente Koewacht, groot 5 hect. 73 a. 20 c. a., aan Henri Bonte, landbouwer te Koewacht, voor f 525. 5. Een perceel bouwland in den polder Moer- spui, gemeente Koewacht, groot 5 hekt. 61 a. 90 c. a., aan Ch. L. van de Vijver en Petrus van de Vijver, landbouwers te Overslag en Koewacht, voor f 350. 6. Een perceel bouwland in den Poelpolder, gemeente Sas van Gent, groot 5 hekt. 98 a. 43 c. a., bleef onverpacht. 7. Een perceel bouwland in den Canisvliet- polder, gemeente Sas van Gent, groot 3 hekt. 92 a. 20 c. a., aan Johs. Antonius van Hoecke, landbouwer te Zuiddorpe, voor 290. 8. Een perceel bouwland, weiland en water, in den polder Nieuw Beoostenbleij, gemeente Zuiddorpe, groot 8 hekt. 48 a. 20 c. a., aan Alph. Gijsel, landbouwer te Zuiddorpe, voor f 720. Zondag vierden te Kuitaart (Hontenisse) de heer J. van Esbroek en zijne echtgenoot mej. Dorothea d'Hondt hunne vijftigjarige echt- vereeniging. Terwijl de vlaggen wapperden werd het gelukkige echtpaar begeleid door eeiie eerewacht te paard, de Eaufare, een battaillon zouaven en een groep maagdekens in een gesloten rijtuig naar Lamswaarde gevoerd langs een met bloemen, groen en eerepoorten versierden weg. Te Lamswaarde droeg de Zeer Eerw. heer pastoor De Kerf de Hoogmis op plechtige wijze voor de jubilarissen op, na afloop waarvan zij op de pastorie gingen dineeren. Na bet lof keerden de feestvierenden op dezelfde wijze naar huis terug waar de Fanfare hen des avonds een serenade bracht. Prachtige geschenken Helen den gelukkigen echte- liedeu ten deel. Het feest duurde tot laat in den avoud en Hep in de beste orde af. Onze beste wenschen voor de toekomst aan de oudjes. Te Zandberg (Graauw) brandde Woensdag een huisje af. De arme menschen hadden een jaar of 10 geledeu een erfenisje getrokken van f 1500 en dit zorgvuldig in een ijzeren kistje op zolder bewaard. Bij de opening van het kistje bleek het na den brand dat de f 1480 aan papieren geld door het vuur verleerd was. Twee gouden tientjes waren ongedeerd gebleven. Uit Overslag meldt men aan de VI. Ct. Op welke manier de Belgische douanen door de smokkelaars zooal misleid worden blijkt uit het volgende. Een tijd geleden bracht, midden op den dag, een vrouw twee koeien over de grenzen. Zoodra zij op Belgisch grondgebied was, nam zij haar breiwerk en ging breiende doodbedaard verder. Een paar commiezen die in den omtrek dienst deden, hadden hoegenaamd geen erg dat het breiende vrouwtje smokkelde. De niets kwaads vermoedende ambtenaren waudelden zelfs nog een eindje met haar op en spraken over het welige gras en de schoone dik geweide koetjes. Onder- tusschen waren ze aan een kruispunt gekomen, en elk ging zijns weegs. Koewacht. Woensdag voormiddag wilde de zoon van een herbergier op het Belgische gedeelte dezer gemeente den beerput gaan uithalen, toen hij bij den tweeden schep iets ophaaldewaarvan de schrik hem om 't harte sloeg. Op zijn geroep kwamen anderen opdagen en ontdekte men, dat het een lijkje was van een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht. Het was geheel ongekleed en had naar gissing slechts een paar dagen in den put kunnen liggen. De politie, van deze akelige voudst in kennis gesteld, was spoedig ter plaatse en daar het gerucht ging, dat een rneisje wonende onder de gemeente St. Jansteen, de moeder was, stelde ook de Hollandsche politie dadelijk een streng onder- zoek in, Het lijkje is naar Moerbeke vervoerd, waar de justitie verwacht wordt. Ossenisse. Voor de levering van 70 A 90 Ms. Pruisische grint 6, levering voor den wal te Zeedorp, werd ingeschreven door: J. P. de Rooy van Schrevelduin Capelle, voor f 1,79; F. A. Corvet van Kamperland, voor f 1,75; T. Vos, van Sliedrecht, voor 1,60P. de Lege van Ter Neuzen, voor f 1,50 en Van Koppenhage Co. van Utrecht, voor 1,48, alles per Ms. Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. RECHTSZAKEN. Arrondissemeiits-rechtbauk te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 6 Mei het volgende vonnis uitgesproken J. d. W., oud 18 j., landbouwersknecht te Hengstdijk, is wegens diefstal veroordeeld tot 14 dagen gevangeuisstraf. Het personeel der bankiersfirma Lippmann Rozenthal Co. te Amsterdam werd dezer dagen verrast door de mededeeling, dat de oudste chef der firma de heer George Rosenthal, voor de stich- ting van een pensioenfonds voor het personeel f 100.000 heeft geschonken. De ,/kunst van cijfergroepeeren." Te Amsterdam is gebleken, dat, onder de nieuwe pensioenverordeningen dier gemeente vele ambte naren zich laten pensioneeren, omdat hun pensioen nu evenveel en soms zelfs meer bedraagt dan hun jaarwedde. B. en W. hebben dan ook een wijziging van de verordening bij den Raad ingediend. In de cantine der Koloniale Reserve te Nijmegen werd in de laatste tijden bespeurd, dat er diefstal werd gepleegd. Ten einde den dader te kunnen snappen, bleef een oppasser der cantine in het lokaal overnachten om te trachten den dief op heeterdaad te betrappen en werkelijk werd 's nachts de deur geforceerd en trad de dief binnen toen hij bezig was zijn slag te slaan sprong de aldaar overnachtende bedieude op en vatte hem met behulp van anderen. De inbreker was niet meer of minder dan een soldaat der Koloniale Reserve die op waclit was en op post stond bij de cantine. Hij werd onmiddellijk in arrest gesteld en zal nu wegens diefstal voor den krijgsraad terechtstaan. Zekere S. S. Kooistra, van Birdaard, die voor de veehandelaars M. J. Teitsma aldaar en D. Bosma, te Ferwerd, een 3 Ital schapen en lammeren dreef, bestemd voor de markt te Leeuwar- den, werd op den weg door 't Kanterland tusschen Wijns en Miedum door drie mannen aangevallen en beroofd. Nadat de mannen, die hij niet kende en wegens de duisternis niet kon opnemen, hem eerst naar den tijd hadden gevraagd, grepen ze hem aan. In de worsteling, die volgde, moest hij het onderspit delven. Toen ze hem van zijn zakboekje, waarin f 85 zat, en van zijn horloge hadden beroofd, kozen ze het hazenpad en bleef S. S. K., geplunderd, met verscheurde kleeren en een bebloed hoofd alleeu met zijn kudde. Zeer ontdaan kwam hij te Leeuwarden aan, waar dadelijk de politie met het voorgevallene in kennis werd gesteld. Onder de 100 sollicitanten voor de be trekking van eersten klerk ten kantore van den gemeente-ontvauger te Deventer waren fien dame, een candidaat in de letteren, voorts candidaat notarissen, handelsbedienden, onderwijzers, boek- handelaren, telegrafisten, spoorwegbeambten, een gewezeii zeepzieder,dedirecteur van een boterfabriek, een kunstschilder en tal van secretarie en ontvangers- klerken en gepensionneerden. Volgens vhet N. v. d. D." heeft van Deth, bekend uit den strijd tegen ,/Neerbosch", de be- slissing der rechtbank ten aanzien van de uitvoering der tegen hem indertijd gewezen vonnissen niet afgewacht en is hij naar Amerika teruggekeerd. De gemeente-ontvanger D. te Roosteren (L.) wilde eergisterochtend een bij hem aan het werk zijnden witter op een borrel te trakteeren. Hij dronk echter eerst zelf een glas, doch zonk terstond daarop ter aarde. Hij had bij vergissing, in plaats van uit de jeneverflesch, uit een flesch met loog gevuld, geschonken. Na weinig tijds was hij een lijk. Het zoontje van den landbouwer A. de Boer, te Giekerk, was op het dak geklommen om naar eieren van spreeuwen te zoeken. Hij viel en kwam met zooveel kracht op een vlierstruik terecht, dat een tak hem in het lichaam drong en er aan de andere zijde weer uitkwam. De toestand van den kleine is, hoewel zorgwekkend, op het oogenblik echter nog niet hopeloos. In den vroegen morgen van gisteren werd door den korporaal van aflossing der wacht aan de Wilhelminakazerne te Assen bij het doen zijner aflossing der stadsposten, in de Kerkhofslaan het lijk gevonden van een soldaat, die zich des nachts tusschen 11 en 12 uur van zijn post had verwijderd. De ongelukkige had zich door twee schoteu van het leven beroofd. Te Amstenrade (L.) had Woensdagochtend de arbeider Th. van S., uit Wijnandsrade, bij de steenkolenboring werkzaam, het ongeluk, dat de slinger van het werktuig dat hij handteerde, losraakte en hem met zulk een kracht tegen het hoofd sloeg, dat hij onmidddellijk een lijk was. Ter waarschuwing van hen, die mochten meenen dat het geoorloofd is postzegels van post- wissels af te nemen, kan het volgende dienen, door de Z. Ct. medegedeeld Een veertien dagen geleden ontving iemand een postwissel uit Curasao en weekte daarvan den postzegel ad 50 cent af, waarna hij den wissel ter betaling liet aanbieden maar betaling werd geweigerd, omdat de postzegel ontbrak. Hij kon dien niet terugvinden en wendde zich daarom schriftelijk tot den directeur van het postkantoor, met 'tgevolg, dat hij eerst na bekomen machtiging van het hoofdbestuur der posterijen en tegen vergoeding van 50 cent voor een nieuw zegel, het geld uit- betaald kreeg. Door de politie te Maastricht is een Duitscher aangehouden, die in het bezit werd gevonden van tien zilveren horloges. Hij bekende deze ten nadeele van zijn meester te Dortmund, bij wien hij als horlogemaker werkzaam was, te hebben ontvreemd. Een achttal andere horloges had hij reeds in Duitschland verkocht. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 7 Mei. 2.7 2.27 Zondag 8 2.49 3.10 Maandag 9 u 3.32 3.57 Dinsdag 10 4.21 4.47 W oensdag 11 5.13 5.43 Donderdag 12 w 6.14 6.49 Vrijdag 13 7.26 8.5 NE11MSCHE (01IUM ■Bit blad verschijnl fSaandag-, Woensdas- en Vrijdagavond, uifge»oinlerd op Feeatdagen, bij den nllgever P. J. YAM PE liSPE «e Ter Xeuien. De Burgemeester van TER NEUZEN, gezien de circnlaires van den heer Commissaris der Ivoningin in deze provineie van den 24 Mei 1890 en 26 November 1891, waaruit blijkt dat het herhaaldelijk is voorgekomen dat Nederlandsche werklieden, door berichten in de nieuwsbladen of door daartoe uitgezonden agenten, soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, naar Duitschland ten behoeve van indnstrieele ondernemingen worden gelokt, terwijl bij hun aankomst ter plaatse blijkt, dat zij daar niet gebrnikt kunnen worden, maakt de ingezetenen opinerkzaam dat het geraden is, alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten af to gaan, bf zelfbf door tusschenkomst van den Burgemeester hnnner woonplaats zich te wenden tot den Nederlandschen Consul in de streek, waar die ondernemingen zich bevinden, om inlichtingen omtrent de voornitziehten in het bekomen van werk, de loonen en de liuurprijzen der woningen aldaar. Gedaan te Ter Neuzen, den 5 Mei 1898. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. ine. Huwelijks-aangiften 7 April. Victoor de Vleeschouwer, oud 33 j., jm. en Ulalia van Kerkvoorde, oud 34 j jd. 9 April. Adolf Louret, oud 28 j., jm. eu Eugenie Marie Rammeloo, oud 31 j., jd. Huwelijks-Toltrekkingen. 27 April. Victoor de Vleesch ouwer, oud 33 j., jm. en Ulalia van Kerkvoorde, oud 34 j.,jd. Geboorten. 4 April. Wilhelmina Johanna, d. van Petrus van Weijnsberghe en van Augustina Maria van Hurck. 11 April. Bertha Juliana, d. van Karel Lodewijk Nuijtuick en van Maria Francisca Rammeloo. 23 April. Magdalena Augusta, d. van Leopold Carolus Cornelis eu van Maria Francisca Rammeloo. 29 April. Franciscus Bernardus, z. ▼an Eduardus Pieters en van Paulina Francisca Pielaat. Overlijden. 30 April. Carolus Petrus Verschorre, oud 49 j., echtg. van Sophia Maria Vincent. H H K

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1