Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderer,, No. 3608. Donderdag 5 Mei 1898. 38e Jaargana;. De oorlog tusschen AMERIKA en SPANJE. abonnement Wegen en Voetpaden met de Kunstwerken. Openbare Vergadering Binnenland. Yoor Per drie maanden blnnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,821. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertsntian voor 3 nron op den dag der uitgave. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen. op Donderdag den 5 Mei 1898, des namiddags 7 uur. De Voorzitter, VAU IJSSELSTEIJN. De Seeretaris, J. VOOREN. H. C. E. II. Burgemeester en Wethouders van IIOEK noodigen alle ingezetenen uit tot bijwoning eener vergadering op Zaterdag 7 Mei a. S., des namiddags 4 ure, in het oude schoolgebouw, ten einde over te gaan tot het benoemen eeDer commissie en verdere besprekingen met betrekking tot de aanstaaude kroningsfeesten. Hoek, 30 April 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Seeretaris. De Spanjaarden hebben bij Cavite een besliste nederlaag geleden. Cavite ligt in de wijde baai van Manilla ten zuiden van de plaats van dien naam op een kleine landtong. De Spanjaarden hadden daar onder admiraal Montejo 12 schepen, waarvan alleen twee kleine kruisers, de „Isla de Luzon" en de //lsla de Cuba" met een pantser- dek; de Amerikanen hadden er acht schepen, onder kommando van admiraal Deweymaar al die schepen hadden pantserbescherming. Boven- dien waren de schepen der Vereenigde Staten veel grooter; het achttal had een tonneninhoud van ongeveer 20,000 ton, terwijl het Spaansche smal- FEUILLETON. Naar het Engelsch VAN HUGH CONWAY. 16) Elk uur, had, werd dat ik Carriston niet onder de oogen alzoo voor mij een tijd van angst. Wanneer Ralph Carriston werkelijk zoo geweten- loos was, als rnijn vriend ondersteldewanneer hij werkelijk onzen detective had omgekocht, wat zeer waarschijnlijk was, dan erlangde hij misschien door een listige streek het vereischte certi- ficaat en dan zou ik misschien, den eenen of an- deren dag thuis komende, tot de ervaring komen, dat Carriston was weggevoerd. In zulk een geval voorzag ik veel moeilijkheden en verdriet. Bovendien was na al het gebeurde mijn vast- houden aan de overtuiging, dat Carriston niet krankzinnig was, het uiterste wat ik doen kon. Elk ander geneesheer, die wist wat ik wist, zou een certificaat van zijn krankzinuigheid afgegeven hebben. Al ging men de visoenen en zinsbegoocheiingen voorbij met de minachting, die zij verdienden, dan was het toch bij den eersten oogopslag reeds een bewijs voor- krankzinnigheid, dat een man, die smoorlijk verliefd was op een jonge dame, en geloofde dat zij ontvoerd was en ergens werd gevangen gehouden, dat die man kalm Dederzat en den eenen dag na den anderen liet voorbijgaan zonder eene poging te doen om haar terug te vindeu. Een verstandig mensch zou onmiddelijk deel circa 14,000 ton teide. Geen wonder dat de Amerikaansche vloot de overhand had. Daar kwam bij dat Manilla slecht verdedigd werder lagen geen torpedo's of onderzeesche mijnen in de baai en er was geen enkele voor- zorgsmaatregel genomen. De verspieders zagen de Amerikaansche vloot eerst, toen zij al voorbij was, want er was geen electrisch zoeklicht. Ziehier hoe de Spaansche admiraal Montejo de ramp op 2 Mei naar Madrid seinde Gisteren midden in den nacht slaagde het Amerikaansche eskader er in, den toegang tot de baai voor het aanbreken van den dag te forceeren en verscheen voor Cavite in een linie, bestaande uit acht schepen. Om half acht 's morgans werd het voorschip van de /Maria Cristina" in brand geschoten, kort daarna vatte ook het achterschip vuur. Ik trek mij met den staf op de ,/Isla de Cuba" terug. Om acht uur is de //Maria Cristina" geheel verbraud en heeft een ander schip ernstige schade bekomen. Ik trek mij in Bakor-baai (een deel van de baai van Manilla, ten oosteu van de landtong, waarop Cavite ligt) terug. Wij hebben verscheidene schepen moeten laten zinkeu, om te beletten, dat zij in handen van den vijand vielen. De geleden verliezen zijn vrij talrijk. Onder de dooden zijn de scheepskapitein Cadarso, de aalmoezenier van het eskader en negen andere officieren. Uit dit telegram blijkt voldoende, dat het Spaansch eskader van de Filippijnen zoo goed als vernietigd is. Volgens de N.-Y. Herald was dit in twintig miuuten door het Amerikaansche snelvuur geschied. Drie schepen wareu in brand geschoten, een gezonken en de overige, evenals de forten, tot stilzwijgen gebracht. De Spanjaarden streden dapper eu er zullen waarschijnlijk veel dooden gevallen zijn. De Amerikaansche vloot manoeu- vreerde volgens dat blad bewonderenswaardig en deed drie aanvallen. Een Amerikaansch schip werd buiten gevecht gesteld. Dewey stelde nu door tusschenkoinst van den Engelschen consul den volgenden eisch aan den Spaanschen gouverneur: dat alle schepen, kanonnen en torpedos en de kabeltelegraafbureaux zouden worden overgegeven en dat hij anders de stad zou bombard eeren. Er werd te Manilla gecoufereerd en het resultaat as, dat de gouverneur weigerde zich over te geven en dat hij ook weigerde een onderhoud (oe te staan tusschen den agent van de telegraaf- maatschappij en admiraal Dewey. Hoewel nog geen zekerheid is verkregen, wijzen alle middelen in het werk gesteld hebben om haar te ontdekken. Ik begreep zeer goed, dat Ralph Carriston een zeer sterke tegenpartij zou wezen, wanneer hij zijn neef kon overmeesteren. Dan had hij in zijn voordeelhet voorgenomen huwelijk met een meisje ver beneden den rang van mijn vriendten tweede het aannemen van een valschen naam de belachelijke of schijnbaar belachelijke be- schuldiging tegen zijn bloedverwantverder nog de moordbedreigingen het afrossen van den par- ticulieren detective, die hem een rapport bracht, hetwelk voor ieder, die Madeline Rowan niet kende volstrekt niet valsch kon schijnen. Ongerekend wat bij een kruisverhoor nog uit mij geperst kon worden, had Ralph Carriston veel in zijn voordeel. en ik wist, dat mijn vriend jaren lang, ja misschien zijn geheele leven in een gesticht zou moeten blijven, wanneer hij eenmaal in de macht van Ralph kwam. Ik was daarom zeer bezorgd en ongerust. En mijn ongerustheid omtrent Carriston werd nog bijna geevenaard door mijne bezorgdheid over het lot van Madeline. Al wilde ik, ter verrnij- ding van twistgesprekken, ook Carristons onge- riirnde overtuiging, dat haar tot heden geen licha- melijk letsel was aangedaan, voor waarheid aan nemen, dan stond het toch bij mij vast, dat zij met haar gevoelig temperament zeker de scheiding van haren verloofde evenzeer gevoelde als hij de scheiding van haar. Eens of tweemaal trachtte ik mij gerust te stellen door mij zelven diets te maken, dat ik onverschillig was omtrent den loop der zaken een andere maal trachtte ik mij zelven de overtuiging op te dringen, dat men in onze loch de jongste teiegrammen er op, dat ook werke lijk het bombardement is begounen. De Amerikanen schoten met petroleumbommen, waarmede zij ook de /Cristina" (de /Maria Cristina" of de ,/Reina Cristina", dit is niet uit te maken) hadden in brand geschoten. De inwoners namen de wijk naar buiten en de telegrafisten van het kabel- bureau, dat midden tusschen de vorten ligt, vluchten eveneens. Wat de overwinning van de Amerikanen kan beteekenen, blijkt uit een beschrijving in de ,/Shanghai Gazette", van de binneniandsche toe- standen op de Filippijnen en te Manila. De artillerie van de hoofdstad moet volmaakt onvoldoende zijn. Ook is er veel te weinig voedsel en krijgsvoorraad in de stadlevensmiddelen worden tegen hongersnoodprijzen gekocht en dit wordt slechts verergerd door het groote aantal Spanjaarden, die dagelijks uit het binnenland te Manilla aankomen. In het binnenland zijn de inboorlingen in vollen opstand. Reeds werden tai van Spanjaarden gedood, vrouwen en kinderen niet gespaard. Vooral tegen de priesters keert zich de woede der rebellenin de vorige week werden er nog twaalf vermoord. Op de kust van Bnlacan verzameien de opstan- delingen zich en wachten daar de aankomst van de uitgeweken hoofden Aguinaldo en Alejandero. Na hun aankomst zon Manilla aan de landzijde aangetast worden. In de hoofdstad begraven de inwoners hun kost- baarheden, en te vergeefs toachten de militaire autoriteiten er den moed in te houden. Als de Amerikaansche vloot de Spaansche voor Manilla versloeg zoo luidde het oordeel van den be- richtgever op 28 April dan zouden de rebellen stellig de stad piunderen en uitmoorden, zonder onderscheid te maken tusschen Spanjaarden en andere Europeanen. Het laat zich begrijpen, dat te Washington de berichten van den zeeslag bij Manilla groote geest- drift veroorzaakten. In regeeringskringen geloofde men zelfs, dat nu het einde van den oorlog niet meer wasdat de mogendheden Spanje nn wel zouden overhalen tot toegeven. Intusschen zou men dan moeten aannemen, dat Spanje zijn sterk eskader van de Kaap geheel ongebruikt liet. Verdere bijzonderheden omtrent den zeeslag bij Manila blijven nog uit, daar de telegrafisehe ge- meenschap tusschen die plaats en Hongkong ver- broken is moet de Amerikaansche bevelhebber berichten per boot naar het vasteland laten over men een jonge dame niet kon laten verdwijnen; dat zij uit eigen vrijen wil was heengegaan dat iemand te elfder uur haar genegenheid voor Car riston in afkeer had weten te veranderen. Maar ik bracht het niet zoo ver, dat ik het geloofde. Ik stond alzoo voor een moeilijk op te lossen vraagstuk. Wanneer Madeline niet uit eigen vrijen wil gevlucht was, dan had iemand haar ontvoerd, en was dit laatste het geval, dan was het rapport van onzen detective verzonnen, en als dit verzonnen, was, dan was het op Ralph's aanstoken gebeurd alzoo moest Ralph de hoofdrol in deze geheim- zinnige geschiedenis gespeeld hebben. Doch in kalme oogenblikken scheen zulk eene redrneering volslagen ongerijmd. Ofschoon ik gezegd lieb, dat Carriston niets deed om het geheim op te helderen, deed ik hem toch onrecht daarmede. Op zijn eigen vreemd- soortige manier was hij aan het werk. Aan het werk! Ik verloor inderdaad alle geduld met hem. Hij sloot zich op zijn kamer, en verliet die gedurende drie dagen bijna niet. In dien tijd teekende hij een groot fraai portret van den man, dien hij in een visioen had gezien. Dit bracht hij bij een welbekend fotograaf en bestelde ver scheidene honderden fotografische afdrukken daar- van, die zoo spoedig mogelijk gereed moesten zijn. Onder elken afdruk was de nauwkeurige beschrijving te lezen, die hij mij had gegeven van dien persoon zijner verbeelding. Zoodra het eerste pakket van deze portretten was thuis be zorgd, deed hij tot mijn groote vreugde iets, dat hij al dagen geleden had moeten doen hij schikte zich naar mijn wenschen en gaf de zaak in handen der politie. Yerdische eilanden brengen. Alles wat men er dus van weet is afkomstig van Spaansche berichten, die de over- winning der Amerikanen wel niet zullen vergrooten. In Amerika is men natuurlijk vol geestdrift over de overwinning. De senaatszitting werd met een dankzegging geopend. Het huis van afgevaardigden stelde zich met een resolutie tevreden waarbij aan commodore De Wey en zijn eskader den dank van het congres wordt betuigd voor hun betoonde moed en dapperheid. In Spanje wordt de toestand der regeering door de nederlaag niet beuijdbaar en het geheele land schijnt in gisting. Bij het uitbreken van den oorlog schenen de binneniandsche beroeringen tot stilstand gekomen eu alle partijen genegen de regeering te steunen in hare maatregelen om den buitenlandschen vijand te weren. En zie bij de eerste tegenslag keert het blaadje. Er zijn te Madrid betoogingen gehouden tegen de regeering en ter verheerlijking van generaal Weyler wiens critiseerende en opwindende rede, Zaterdag in den Senaat gehouden, in de tegenwoordige omstandig- heden meer kwaad dan goed doet. Gisteren is te Madrid de staat van beleg afge- kondigd. Het gezag der burgeriijke overheden is dus geschorst en door dat der militairen vervangen. Een telegram uit Hongkong door een New- York nieuwsagentschap verspreid meidt dat Manilla reeds is gevallen en dat de Amerikaansche vlag over de Filippijnen waait. Ondertusschen beginnen verschillende bladen aan te dringen op tusschenkomst der Europeesche mogendheden. Een Amerikaansch diplomaat zou hebben verklaard overtuigd te zijn dat Europa spoedig tusschenbeide zal komen en dat Amerika bereid is voorsteilen in ontvangst te nemen. De Filippijnen zouden worden teruggegeven en zelfs geen oorlogsschatting gevraagd worden, maar de Amerikanen willen Cuba vrij zien. De Koninginuen hebben Zaterdagochtend den Dom, de Doopkapel, het Palazzo Yecchio en Santa Croce te Florence bezocht. De Yorstinnen bezochten Zondag aldaar de Duitsche kerk, waar de predikant Fischer preekte over den tekst Joh. XIY vs 21-22. Daarna ont- vingen Hare Majesteiten een bezoek van de Prinses van Hohenzollern en maakten een rijtoer naar Fiscole. Maandag werd de kerk del Carmine bezocht. Het is zeer mooi weer. Ik was blijde, toen ik bemerkte, dat hij bij het opgeven der bijzonderheden van het gebeurde, niet sprak over de raadzaamheid om Ralph Carris- ton's handeling in het oog te behouden. Hij bood werkelijk een ongehoord groote belooning aan voor het opsporen van het vermis!e meisje en bovendien gaf hij den ambtenaar, die met deze zaak belast werd, een pakket fotografien van den man uit zijn visioen, en vertelde hem daarbij op ernstigen toon, dat de man, wiens portret dit was, betrokken was bij het verdwijnen van miss Rowan. De ambtenaar die het portret aanzag voor dat van een natuurlijk wezen, nam dit voor een goe- den munt aan, doch was zeer verwouderd, toen hij vernam, dat Crariston geen naam of be- roep, eigenlijk niets wist van den man, die gezocht moest worden. Toen Carriston hem echter ver- zekerde, dat hij bij het vinden van dien man even zeker op de uitgeloofde belooning kon reke- nen, als wanneer hij Madeline zelf gevonden had, beloofde de ambtenaar gereedelijk, dat hij het onderzoek naar die twee personen zou sameuvat- ten, weinig beseffende hoeveel tijdveriies elke poging zou kosten om dit laatste uit te voeren. Twee dagen daarna kwam Carriston bij mij en zeide ;/Morgen ga ik u verlaten." gaat ge -- heen vroeg ik. //Waarom z/Waar verlaat ge mij z/Ik ga reizen. Ik heb geen plan om Ralph houvast op mij te geven. Daarom denk ik van de eene plaats naar de andere te gaan om Madeline te vinden." z/Wees voorzichtig," ried ik hem aan. z/Ik zal voorzichtig genoeg zijn. Ik zal zorgen dat geen dokters, heelmeesters of apothekers mijn COIIRANT. Hit bind verscliijnt tIhi.nil»«-. M o. ns,la»- ^ragavon.l71d)ge»o.»>lerd op Feest.lagen, l»ij den nUgever P. J. VAH I»K Hl'BE «e Ter Me»xen. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, brengen ter kennis van belanghebbenden dat te beginnen op 13 Mei 1SUH, van wege de gemeente eene algemeene opneming zal worden gehouden van de Ter Neuzen, 3 Mei 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. WISKERKE, Seeretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1