A lgemees Nienws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen, No. 360(5. Zaterdag 30 April 1898. BEDBIJFSBELASTIHS. InsohrijTi&g Schutterij. i Gemengde berichten. aanbesteden: Binnenland. Buitenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. BU deze courant belioort een bijvoegsel. J'Burgemeester en Wethouders van de gemeente IIONTEN1SSE, zullen op Zaterdag den 21 Mei 1898, des nam. 4 uur (Amst.d. tijd), ten Ge- meentehuize Het vervangen door keibestrating van de grindbaan in „de dreef" bij het dorp Lamswaarde. lengte 500 M Het bestek ligt ter inzage ten Gemeentehuize, en is tegen betaling der kosten, 50 cent, in afschrift verkrijgbaar ter seeretarie. Aanwijzing op den dag der aanbesteding des voormiddags 10,30 (Amst.d. tijd). Bijeenkomst bij J. van Bekkum te Lamswaarde. Hontenisse, den 23 April 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. J. A. G. COLLOT d'ESCURY, Burgemeester. P. J. VAN BRABAND, Secretaris. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat voortaan milicien-onderofficieren, die voor den officiersrang wenschen opgeleid te worden, geen vrijwillige verbintenis behoeven aan te gaan, zoo- dat zij dus als milicien niet alleeu tot den hoofd- cursus mogen worden toegelaten, maar zelfs als milicien het examen voor 2" luitenant mogen afleggen. Het nieuwgebouwde stalen pantserschip z/Friesland", dat aangewezen is om naar Curasao te stevenen ter eventueele bescherming van Neder- landscbe belangen in de West-Indische wateren, wegens de vijandelijkheden tusscben Spanje en de Vereenigde Staten, zal worden bemand met 309 koppen. Het bevel is opgedragen aan den kapitein ter zee L. A. H. Lamie. De //Friesland" vertrekt morgen van Nieuwediep. In zijne vergadering van Woensdag besloot de gemeenteraad van Middelburg afwijzend te be- schikken op het ad res der boofdcommissie voor de kroningsfeesten om de subsidie van de gemeente met 1000 of 600 te verhoogen, om daardoor den voorgenomen gondeltocht te kunnen doen plaats hebben. TER NEUZEN, 30 April 1898. Voorloopige UITSLAG der stemming voor een lid van den Gemeenteraad te Ter Neuzen (ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Tazelaar) op Vrijdag 29 April 1898. Aantal steminen in district 55 4 Totaal. Aantal kiezers 668 162 283 1113 Uitgebraeht 474 111 244 829 Van onwaarde 7 2 6 15 Geldige stemmen 467 108 238 814 J. P. van Herp 115 22 61 198 R. Platteeuw 71 7 31 109 A. J. Tazelaar. 71 54 72 197 P. A. van de Velde 210 26 74 310 De volstrekte meerderheid bedraagt 408. Hersteniriling moet plaats hebben tusscben de heeren P. A. van de Vblde en J. P. van IIerp. Bij de stemming in September 1.1. stemden 834 kiezers. In de bus te Sluiskil werden gevonden 111 briefjes, terwijl slechts 110 aanteekeningen van ge- sternd hebbende kiezers zijn gemaakt en er dus een briefje te veel was. Dit kan van iuvloed zijn op den uitslag, waar de heer Van Herp een stem meer dan den heer Tazelaar verkreeg. Heden slaagden te Middelburg voor het examen vrije- en orde-oefeningen de heeren C. J. Mels van Zuiddorpe en E. van Meulenbroek van Westdorpe. Met 1 Mei a. s. zijn nog verplaatst de korn- miezen bij 's rijks belastingen J. A. van Hoeve van Ter Neuzen naar Tholen, M. C. Commelin van Aardenburg naar Ter Neuzen en A. J. W. Korff van Aardenburg naar Zuiddorpe. Ingetrokken zijn de verplaatsingen van M. C. Commelin van Aardenburg naar Hoedekenskerke, en F. Remery van Aardenburg naar Zuiddorpe. Ds. L. Bouma te Emlicheim, beroepen predikant te Middelburg, hoopt aldaar op Zondng 5 Juni a. s. zijn intrede te doen. De heeren J. Kense van Groede en J. van Oosten van Aardenburg, beiden leerlingen der rijkskweekscbool voor onderwijzers te Middelburg, behaalden aldaar de onderwijzersakte. Verder slaagden de heeren C. J. Mels van Zuid dorpe en E. van Meulenbroek van Westdorpe. Voor bet examen vrije en ordeoefeningen der gymnastiek slaagden de heeren J. Kense voornoemd en C. J. van Leeuwe van Oostburg. Het smokkelen van vee over de grenzen in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen blijft nog steeds voortduren, hoewel bet wel e^nigzins verminderil is. Nog bijna elken avond ziet men troepen van 10 it 12 smokkelaars met en somtijds meer koeien de grenzen overtrekken. De commiezen staan hiertegenover dikwijls geheel machteloos. Sluiskil. Bij gebrek aan publiek is de te houden redevoering door den heer R. Platteeuw, Woensdagavond niet doorgegaan. Philippine. Woensdag voormiddag toen de zonen van den landbouwer Barbe alhier met paard en wagen uit den kleinen Stellepolder door den Braakman naar huis reden, zakte het paard plot- seling tot aan den buik in het drijfzand. Een tweede paard, dat gebruikt werd om het eerste er uit te trekken onderging hetzelfde lot, zoodat ware er niet spoedig hulp uit Philippine komen opdagen om de paarden met de spade uit het zand te graven dan zouden de schoone dieren, waarschijnlijk door het zand verzwolgen zijn. Borsele, 28 April. Gisteren had de visscher W. W. van hier het geluk op de Scbelde bij Borsele een kreeft te vangen, die eene lengte had van 38 centimeter. De scharen of knijpers waren ongeveer 11 cM. lang. Een bod van een gulden voor de zeldzame vangst werd door den eigenaar niet aanvaard. De Amerikaansche monitor Terror heeft eer- gisteren het zeilschip Guido buit gemaakt, komende van Liverpool en Coruna, bestemd naar Havanna, met een groote lading levensmiddeleu en specie voor de Spaansche troepen aan boord. Alvorens het schip buit te maken, moest de Terror er jacht op maken. Zij begon met een schot in de lucht, waarop men aan boord der Guide alle liehten uitdoofde. De Terror vuurde toen een aantal malen uit hare zesponders, en deze schoten troffen alle het doel, de loodsbrug der Guido, waar een man gewond werd. De waarde van schip en lading wordt op 400,000 dollars geschat. Te Easton, in Pennsylvania, zijn gisterenmiddag drie groote magazijnen vol met licht ontplofbare stoffen voor de Amerikaansche regeenng, in de lucht gevlogen. Twee dooden zijn gevonden verscheidene personen worden gemist en een aantal hebben verwondingen bekomen. Men gelooft dat Spaansche spionnen de ontploffing veroorzaakt hebben. Te Schagerbrug, (hoofdplaats van Zijpe, bij Schagen in Noord-Holland) had eergisternacht de bakker J. de Jager het ongeluk gehad met een petroleumlamp te vallen, waardoor een hoop takkebossen door het brandende vocht werd aan- getast. Wel poogde hij onmiddellijk den brand met een emmer water te blusschen, doch de vlam vond in het droge bout zulk een welkom voedsel, dat in weinig tijds het geheele perceel in lichte- laaie stond. De bewoners hadden nauwelijks den tijd bet vee te redden. Weldra stonden links en rechts van de bakkerij de belendende gebouwen in brand. Zoowel de manufacturen- en kleermakerswinkels van den heer Niestadt, als de bierbottelarij van den heer Plevier lagen weldra tegen den grond. Van de aanwezige goederen, noch van den inboedel was iets van beteekenis te redden. Aangewakkerd door een krachtigen Noord- Oostenwind vatte ook weldra het cafe van mej. de wed. Zander vlam. Slechts met moeite konden de bewoners hun woning verlateu. In denzelfden tijd werd de boerderij van den beer J. Harp aangetast. Bijna ongekleed ont- vlucbtten vrouwen en kinderen den vuurpoel. Alle pogingen werden aangewend om het vee te redden. Slechts voor een dee! mocht dit gelukken. Twee koeien en twee kalveren, benevens een paard kwamen in de vlammen om. Van het geredde vee bekwamen enkele koeien deerlijke brandwonden. Ook den heer Harp werd op meer dan een plaats geblakerd. 1 erzelfder tijd werd de kruidenierswinkel van den heer M Jimmink door de vlammen aange- grepen. ~"5?e"derf het uifbreken van den brand was nu ongeveer 20 minuten verloopen en nog altijd was alleen de spuit van Schagerburg op het ter- rein van het onheil. Ilet scheen, dat de verschrikte bevolking aan de hulp der aangrenzende gemeenten niet dacbt. Doch wat de ouderen vergaten kwam in het brein van een 10-jarigen knaap op. Het zoontje van den rijksontvanger, den heer Feiser, reed vliegensvlug op zijn rijwiel naar Schagen om hulp. Weldra klepten de klokken in Schagen en binnen 10 minuten was de brandspuit van de gymnastiek- en schermvereeniging „Lycurgus," gevolgd door nog meer spuiten, op weg ter hulp'e. Inmiddels had het vuur nieuwe perceelen aan getast. De wagenmakerij van den heer A. Ligthat en de gebouwen en pakhuizen van de handelaars in brandstoffen, de heeren J. Faas en C. Nieman, lagen reeds tegen den grond voordat de spuiten verschenen. Hoewel ook spoedig de brandspuiten van St. Maartenbrug, het Zand en Oudesluis aanwezig waren, moest men het toch nog aanzien, dat de woniugen, bewoond door A. de Vries en P. Kraakman, de slagerij van den heer Stove en het groote koffiehuis van A. Bruin verbranden. Een oogenblik bestond er groot gevaar, dat de verbinding tusschen de beide kanten van de Groote Sloot zou worden afgesneden. De brug had op vele plaatsen vuur gevat. Het was in de eerste plaats aan schipper De Gooier te danken, dat de brug behouden bleef. Te midden van een ver- stikkeuden rook en vonkenregen gelukte het hem, geholpen door een paar mannen, met een houwee] de brandende stukken weg te hakken. In 't geheel werden 13 woniugen, bewoond door 16 huisgezinnen, sameu 71 personen van have en goed beroofd. De Spaansch-Amerikaansche oorlog is oorzaak geweest van een avontuur aan Jaap Eden en zijn vriendjes overkomen. Toen zij eenige dager; geleden nabij Key est langs de kust van Florida een zeiltochtje maakten in een 5 tons jacht, werden zij plotseling door een Spaansche torpedoboot nagezet die ben als spionnen bescbouwde en naar Ilavanna opbracht, ondanks hunne verzekeringen dat zij vreemde wielrijders waren. De schuld lag volgens Jaap Eden aan Gougoltz, die als stuurman zoo'n prachtige gegalloneerde zeilpet ophad, dat de Spanjaard hem als een zee- officier van hoogen rang beschouwde. Een bericht uit Havanna meldt later De Franscben D. Lamberjoek en Cessoe, de Zwitser Gougoltz en de Hollander J. Eden, op de kust van Ilorida gevangen genomen door den torpedo-boot Gracia de Dios no. 19, commandant Penaffel, zijn door generaal Blanco vrijgelaten en mogen met bet Fransche schip le Bon Pasteur naar Charleston vertrekken. Eene firma te Nijmegen heeft het plan, om op 6 September, den dag der inhuldiging van H. M. Koningin Wilhelmina, aau elk ineisje dat te Amsterdam, 's Gravenhage en Nijmegen wordt geboren en aan hetwelk den naam Wilhelmina gegeven wordt, een voor die gelegenheid extra vervaardigden sierlijken kinderwagen ten geschenke aan te bieden. Het is niet algemeen bekend zegt /Lloyds Weekly" hoe groote belangen de Engelscben op Cuba hebben. Een feit is het, dat van de voornaamste sigarenfabrieken op het eiland de meeste met Engelsch kapitaal werken en aan Engelsche maatschappijen behooren. De beroemde fabrieken Bock en Henry Clay te Havana b.v. behooren aan kooplieden te Liverpool; delntimidad is bet eigendom van een Londensch syndicaat, de Presiosa insgelijks. Van al de handelsmerken van fijne sigaren, te Havana en op Cuba in het algemeen vervaardigd behooren er slechts twee aan niet Engelsche firmas, nl. het eene aan een Spaansche maatschappij en het andere aan eene Fransche. Dit is de oorzaak waarom de Amerikanen, als zij inderdaad goede sigaren willen inslaan, zich tot Engeland moeten wendende beste merken worden direct naar Engeland verscheept aan het adres van de eigeuaars der fabrieken, welke deze fijne merken leverden. 2E£ NEIIZENSCHE COIRAVT Dit lilart verschijnl tiiiniMlai;-, Woensd»«- en Vrijilacavouil, uHjjezonileril op Feestdagen, bij den uit«ever P. J. VAM 11K 1AKDE te Ter W« De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het door den Directeur der Directe Belastingen em. te Mid delburg, den 26en April 1898, invorderbaar verklaard kohier van de belasting op bedrijfs- on andere inkomsten, no. 4, dezer gemeeute, belastingjaar 1897/98, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invorde- ring, is ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aan- slag, op den bij den wet bepaalden voet, te voldoen. Gedaan te Ter Neuzen, den 28en April 1898. De Burgemeester voornoerad, J. A. VAN BOVEN. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gelet op Z. M. besluit van 21 Maart 1828 (Staatsblad no. 6), in verband met de wet van 11 April 1827: maken bekend dat ter voldoening aan art. 5 van genoemd besluit, van den 15 Mei aanstaande tot en met den 31,ten daaraanrolgende, dagelijks (uitgezonderd Zon- en feestdagen), van des morgens 10 tot des namiddags 4 uur, ter gemeente-secretarie zullen gereed liggen de registers van inschrijving voor de schutterij, welke registers op den 1 Juni daaraanvolgende moeten wor den gesloten Weshalve alle mannelijke ingezetenen dezer gemeente, zon- der onderscheid, gehuwd of ongehuwd, welke op den l,ten Januari dezes jaars bun 25"te jaar zijn ingetreden (dat zijn diegenen welke geboren zijn in bet jaar 1873), en die hun 34>ti> jaar n0g niet hebben volbraeht, worden opgeroepen om zich op voorschreven plaats en uur, voor den 1,,e" Juni aan staande (in 'tbelang eener gemakkelijker controle liefst zoo kort mogelijk na 15 Mei a. s.) voorzien van hunne geboorte- akte, ter inschrijving aan te melden, terwijl ter voorkoming van alle misvatting, welke zonde kunnen ontstaan met betrek- king tot de verplichtingen, die bij voornoemde wet op schntte- rijen worden roorgeschreven, aan belanghebbende inge zetenen dezer gemeente wordt onder het oog gebracht a. dat, behalve zij, die op den lsten Januari van dit jaar hun 25,te jaar zijn ingetreden, zich mede ter inschrijving voor de schutterij moeten aangeven die personen, welke, hun 348'e jaar niet voleindigd hebbende, ofschoon in een andere gemeente ingeschreven, sedert de laatste inschrijving in de gemeente zijn komen wonen, alsmede de vreemdelingen, die sedert de laatste inschrijving in de termen zijn gevallen om, op grond van art. 2 der wet van den 11 April 1827, als ingezetenen te worden beschouwd, met welke gelijk staan de nit den dienst ontslagen militairen, voor zoo verre deze in de jaren der schutterij verkeeren, welke zich alzoo mede ter inschrijving moeten aangeven j b. dat de van andere gemeenten ingekomen schutter- plichtigen bij behoorlijk bewijs moeten aantooneD in welke betrekking zij zich in tot de schutterij bevinden c. dat de verplichting en bevoegdheid tot den schutterlijken dienst, en mitsdien tot de inschrijving en het domicilie van inschrijving benevens bij verzuim gestelde straffen, zijn geregeld bij de artikelen 1, 2, 7, 8 en 9 der voorschreven wef. Ter Neuzen, 29 April 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. r 3

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 3