A1 g em e e d Nieaws- en Advertentieblad Zeenwsch- Via an der 8 a. voor No. 3605. JA0ST en VBSCBEBU. Yerkoop sterken drank in het klein. De oorlog tusschen AMERIKA en SPANJE. Donderdag 28 April 1898. 38e Jaaruano\ Binnenland. 1 ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Het is met het oog op later komende kwesties, als het toekennen vau schadevergoedingen, van pensioenen enz., van veel belang om oificieel den aanvang van den oorlog vast te stellen. De op- vatting, dat de oorlog tusschen Spanje en de Vereenigde Staten begonnen is, toen Woodford zijn paspoort ontving, wordt te Washington be- streden. De diplomatieke betrekkingen tusschen mogendheden zijn soms jaren afgebroken, zonder dat er oorlog was. Om aan alien twijfel een einde "te maken, heeft Mc Kinky het congres uitge- noodigd, den oorlog te verklaren met vaststelling van het aanvangstijdstip. De president wijst in deze .boodschap op de besluiten van het congres, op het ultimatum aan Spanje gesteld en op het afbreken der diplomatieke betrekkingen. Wat Spanje gedaan heeft, moet z. i. gepaard gaan met den staat van oorlog. En waar nu de president Cuba reeds heeft moeten blokkeeren, beveelt hij aan, dat verklaard worde, dat er oorlog bestaat tusschen de Vereenigde Staten en Spanje. Zoowel het huis van afgevaardigden als de senaat hebben aan dezen wensch voldaan en ver- klaard, //dat de staat van oorlog bestaat en bestaan FEUILLBTON Naar het Engelsch VAN HUGH CONWAY. 13) „Varley, de schilder, geloofde standvastig in de visioenen van Blake," zeide hij. tfVarley was nog grooter gek dan Blake," ant- woordde ik. Stel u eens voor hoe hij daar neerzat en ijverig toekeek als zijn bekwame maar verbaasde vriend spookachtige koppen teekende, en geloofde dat het de goed gelijker.de portretten van overleden koningen waren, wier gedaanten zich verwaardigden aan Blake te verschijnen Bliksemsnel scheen bij Carriston een gedachte op te komen. //Wilt ge mij papier en teekenkrijt geven vroeg hij. Zoodra ik hem het gevraagde had gegeven, ging hij aan de tafel zitten en begon te teekenen. Mi nstens een dozijn keeren schetste hij met zijn gewone vlugheid eenig voorwerp, en evenveel malen wierp hij na een vluchtige beschouwing de schets weg en begon aan een nieuwe. Eindelijk scheen zijn werk hem toch te voldoeD. //Nu heb ik het, precies riep hij vol vreugde, alsof hij een overwinning had behaald. Hij bracht nog eenige trekken aan ter voltooiiug en reikte mij toen het papier over. Dit is de man, dien ik zoo pas bij Madeline heeft sedert 21 April"; daarna heeft de commissie uit den senaat de oorlogsverklaring opgesteld en de president heeft die geteekend. Er is dus ,/officieel" oorlog. Wat tot nu toe gebeurd is geldt dus eigenlijk niet eu uit Washing ton komt dan ook het telegram, dat de zes Spaansehe koopvaardijschepen, die de Amerikanen naar Key West hadden gesleept, onmiddellijk hun vrijheid zullen moeten krijgen. De ochtendbladen bevatten namelijk weer be- richten over het nemen van buit door Amerikanen. De stoomschepen der VereeDigde Staten hadden overmeesterd de Buenaventura," de eerste, van 1700 ton, met hout, die door de //Nashville" bij Key West achterhaald werdde /Pedro," een boot van 2870 ton, uit Bilbao, met een vrij kostbare lading; de //Miguel Grover," 2000 ton, met katoen en graande //Catalina," door de //Detroit" buitgemaakt; de //Saturnio," een prijs van de Winnona" en twee kleine schepen, door de //Wilmington" en de //Porter" opgebracht, te samen een meer dan volgens het telegram in vrijheid zouden worden gesteld. Wellieht wordt een schip gehouden om te ruilen tegen het eenige door de Spanjaarden buitgemaakte, de //Shenandoa"; de oorlog zou dan nu pas eerst goed beginnen. Want zelfs het schieten van de forten bij Havanna op de Amerikaanschekruisers wordt tegengesproken, evenals het afbreken van telegraafkabels. Van hetgeen te Washington is voorgevallen moet nog het volgende vermeld worden. Sherman, de secretaris van staat, die aan ver- zwakking van hersenen lijdt, is vervangen door Dayer gaan gernchten van tweedraqht in het kabinet over de gematigde wijze, waarop Mc Kinley den oorlog voert en ook Long en Alger zouden hun ontslag nemen. Besloten is, dat al de Spaansehe schepen, die in de havens der Unie binnenloopen zonder kennis te dragen van den oorlog vergunning krijgen om binnen een redelijk tijdsbestek ongehinderd te losseu. Maar de regeering zal de Spaansehe schepen in de havens der Unie, die steenkolen, provisie enz. inladen voor Cuba, vasthouden en dwingen de ladingen aan de bevrachters terug te geven. Spaansehe schepen, die in open zee worden opge- vangen of de blokkade van Cuba trachten te vei- breken, zullen opgebracht worden. Intusschen zal de blokkade beperkt blijven tot Havanna en de andere Cubaansche havens, welke door spoorlijnen met Havana zijn verbondeu. Mac Kinley heeft zijn proclamatie tot oproeping van vrijwilligers uitgesteld wegens de onbesliste rechtskwestie, hoeveel vrijwilligers de president der Unie wettelijk gerechtigd is op te roepen. In welingelichte kringen gelooft men, dat 'de heb gezien," zeide hij. //Als ik hem vind, zal ik ook haar vinden." Hij sprak met oprechte overtuiging. Ik moet bekennen, dat ik met niet weinig nieuwsgierige belangstelling mijn blik op het papier liet rusten. Het doet niets ter zake, dat Carriston ge'inspi- reerd was door een visioen, de schets was duide- lijk en natuurlijk genoeg. Ik heb reeds gesproken van zijn wonderlijk vermogen om uit het geheugen portretten te teekenenik meende dus te moeten gelooven, dat hij de trekken had geschetst van een gelaat, het welk vroeger elders zijn aandacht had getrokken. Doch waarom juist dit, en niet eenig ander De teekening stelde het gelaat van een man voor, doch een weinig naar ter zijde ge- keerd, (s/4 face), oogenschijnlijk tusschen de veertig en vijftig jaar oud. Hij had een ongunstig ge laat met ruwe trekken, met een slordige ringbaard om de kin. Het was niet het gelaat van een man uit den gegoeden stand, ook niet van een man uit een vriendelijke omgeving; door een paar behendige trekjes had de teekenaar er een lis- tige en boosaardige uitdrukking in gelegd. Ter- wijl ik dit neerschrijf, ligt de schets voor mij, zoodat ik niel uit mijne herinneringen behoef te putten. Nu er zijn sommigen portretten, waarvan wij het origineel nooit hebben gezien en waarvan wij toch dadelijk zeggen //Wat moet die gelijke- nis sprekend zijn Zoo was het ook met de schets, die Carriston gemaakt had. Als men die zag, gevoelde men, dat ze zeer nauwkeurig geleek admiraal Sampson een deel van de vloot naar Porto-Rico zal zenden om met het Amerikaansch vliegend eskader samen te werken tegen de Spaansehe vloot van de Kaap-Verdische eilanden. De oorlogsgeestdrift en de opwinding nemen in Amerika overal toemannen en vrouwen dragen uuievlaggetjes in het knoopsgat. De Amerikaansche bladen maken er aanmerking op, dat de vroegere Spaansehe gezantte Washington, Bernabe, in Canada blijft om daardoor de Spaansehe regeering op de hoogte te houden. Bernabe is echter wettelijk geaccrediteerd ook voor Canada en terugroeping door Engeland, zooals de jingo's eischen, zal dus moeilijk kunnen plaats hebben. Uit Spanje is niet veel nieuws. Besloten is, dat de Minister van marine geen actief kommando op zich zal nemen. Het eskader der Antillen wordt door admiraal Monterola aangevoerd en het vliegend eskader door admiraal Gervera. Dit laatste moet nog bij de Kaap-Verdische eilanden liggen. Te Havanna blijft de stemming Spaansch gezind, ook volgens den correspondent van de //Daily Mail" aldaar. Er heerscht in de stad een krachtige en krijgshaftige volksgeestdrift, zelfs onder de oproerig gezinden. Maarschalk Blanco ontvangt voortdurend ovaties. Markies Alguelhes stelde twee millioen dollars ter beschikking van de regeering; dames overhandigden daartoe juweelen en zilverwerk, auderen bieden zich aan voor den ambulance-dienst. Ook de Spaansehe ingezetenen van Mexico zenden bijdragen. De opstandelingen heeten in aantal verstrekt te zijn, maar lijdend onder gebrek aan voedsel en aan wapens. De Spanjaarden hebben overvloedig steenkolen, maar hun land-defensie zou even ellendig zijn als hun vloot in de haven van Havanna, aangezien het Krupp-geschut voor den vasten wal nog niet is aangekomen. Blanco onder- handelt met de rebellen en stelt het tegenover hen voor, alsof Noord-Amerika Cuba wil annexeeren. De latere berichten brengen weinig nieuws oin- trent den oorlog, wat niet wel mogelijk is, daar men nog niet op een beslissenden slag afgaat. Verschillende berichten meldden van groote geest- drift der tegenover elkaar staande volken en van oorlogstoebereidselen voornamelijk in de Vereenigde Staten. De Amerikaansche schepen die Cuba blokkeeren nemen een afwachtende houding aan en zorgen buiten het bereik der forten te blijven, daar men de vloot niet aan verliezen wil blootstellen voor zij die der Spanjaarden heeft ontmoet. 't Schijnt dat men die ontmoeting wil zoeken, daar luidens een bericht het vliegend eskader bevel heeft ontvangen de Spaansehe vloot tegemoet te stevenen. Men weet echter niet juist of deze reeds op den man, dien ze moest voorstellen. Met mijne kennis van de kunst was het eene moeie- lijke zaak, dat ik na de teekening bezien en de baud van den echten kunstenaar in iedere lijn herkend te hebben, toch in mijzelven het bewustzijn moest wekken, dat die schets slechts het voort- brengsel eener ziekelijke verbeelding was. Wan- neer ik op dit oogenblik nog naar die schets kijk, kan ik mijzelven nauwelijks veroordeelen wegens de vraag, die nog steeds in de binnenkameren van mijn hart beschroomd naar eene oplossing wacht. ,/Zou het mogelijk zijn Zouden sommige schepselen wellieht bovennatuurlijke gaven bezitten, die wij nog niet kennen gaven, waaromtrent nog geen nasporingen zijn gedaan Mijn gedachte werd door Carriston niet verzwakt. Sprekende alsof zijn geloof aan het bestaan van den man, wiens portret ik in de hand hield, onwrikbaar vaststond, zeide hij ,/Ik merkte op, dat hij naar zijn voorkomen een landman een Engelsche boer isik zal mijn geliefde dus op het platteland moeten vinden. Bovendien zal het gemakkelijk zijn den man te herkennen, daar hij den top van den middelvinger der rechtcrhand mist. Ik zag het toen die hand op Madeline's arm lag." Ik redetwistte niet verder met hem, daar ik wel begreep, dat het toch verloren moeite zou wezen. IX. Een paar dagen na dit voorval kregen wij een bezoek van den man, dien wij in dienst genomen van de Kaap Verdische eilanden vertrokken is. Ook heeft de oorlogspartij haar plan er door gehaald om dadelijk te Cuba troepen te landen, teneinde met de opstandelingen samen te werken. Het bericht dat de Amerikanen de prijs ge- maakte schepen weder zouden loslaten wordt tegengesproken, terwijl er nog steeds Spaansehe schepen worden buit gemaakt. O. m. was dit de transatlantische stoomboot Panama met een kost bare lading, waaronder krijgs- en mondvoorraad voor het Spaansehe leger. De dagbladen van Key West maken melding van een transportschip met 900 soldaten aan boord, dat zou zijn genomen. Van wege het departement van Buitenlandsche zaken werd Maandag een waarschuwing uitge- vaardigd aan de Nederlanders in het buitenland, in het bijzonder in Amerika, om de meeststrikte neutraliteit in acht te nemen in den oorlog tusschen Amerika en Spanje. In de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer werd mededeeling gedaan van de ingekomen ontwerpen die naar de afdeelingen worden verzonden. Het eindverslag is gereed over verschillende wets- ontwerpen, onder anderen van het dienstplicht- ontwerp. De dag der beraadslaging zal nader worden bepaald. Ook is het eindverslag gereed der definitieve marine-begrooting 1898. De voorzitter zal Vrijdag te 11 uur het voorstel doen om dit ontwerp het eerst in behandeling te nemen en wel Woensdag over acht dagen. De voorzitter deelt mede, dat de centrale sectie voorstelt fnorgen verschillende ontwerpen in de afdeelingen te onderzoeken, o. a. het leerplicht- ontwerp. De heer De Savornin Lohman geeft in over- weging het leerplichtontw'erp voorloopig van de agenda af te nemen. De Kamer is nog niet in staat dit ingrijpend voorstel te onderzoeken, daar aangekondigd is een ontwerp op de ouderlijke macht, dat nauw sameuhangt met leerplicht. Daarbij komt dat het Ned. Ouderwijzersgenoot- schap tal van vragen gedaan heeft aan zijne afdeelingen, die nog niet zijn beautwoord, dat ook het Christelijk Onderwijzersgenootschap, het ont werp onderzoekt en eindelijk het schoolverslag over 1896 nog niet is verschenen. De heer Bahlmann verklaart dat de meerder- heid der centrale sectie tegen uitstel is. Deze zaak is jaren lang aan de orde en als de Kamer nu nog niet voorbereid is, dan zal ze het wel nooit zijn. Het ontwerp op de ouderlijke macht is reeds bij den Raad van State en het gaat niet hadden om Madeline op te sporeu. Sedert den dag, waarop hij de noodige voorschriften had ontvangen, hadden wij niets vernomen van zijn nasporingen, totdat hij nu kwam om persoonlijk zijn verslag uit te brengen. Carriston had vol- strekt geen nieuwsgierigheid getoond om te weten, waar de man was of wat hij deed. Waarschijnlijk beschouwde hij het in dienst nemen van dezen particulieren detective als alleen nuttig om mijn geweten gerust te stellen. Dat Madeline alleen zou kunnen gevonden worden door zijn vermogen, om haar in visoenen te zien, werd bij hem een gevestigde overtuiging. Als ik soms mijn ver- wondering toonde, dat onze detective geen inlich- tingen had gebracht of toegezouden, dan haalde Carriston de schouders op en verzekerde mij, dat hij al van te voren had geweten, dat de naspo ringen van dien man vruchteloos zouden zijn. Eindelijk echter kwam de man opdagen en bracht ous, hoopte ik, goed nieuws. Hij was eeu zeer bespraakt man, met een ver- trouwelijke manier van spreken, die den indruk moest maken, dat hij de waarheid zijuer woorden kon waarborgen. Toen hij ons zag, wreef hij zich in de handen als iemand, die tevreden is over den uitslag zijner pogingen en rerwacht geprezen te worden. Uit zijn geheele houding maakte ik op, dat hij een gewichtige ontdekking had gedaan; ik verzocht hem dus te gaan zitten eu ons zijn nieuws mede te deelen. (Wordt vervolgd.) o TER NEIIZENSCHE COERANT Hi! blacl verschijnt jiaandiig-, Woeusdag- en Vrijdagavond, uiiffezonderd op Feestdagen, liij den uitigever J. FAM DE 8AMDE te Xer lenzen. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt door deze ter kennis van de belanghebbenden, dat op de werkdagen in Mei 1898 van des voormiddags 9 tot des namiddags ten 5 ure, in de Gemeentekamer alhier voor een ieder verkrijg- baar zijn gesteld bianco verzoekschriften, ter bekoming van Jacht- en Vischakten, alsmede aanvrage ter bekoming van kostelooze vergunningen tot uitoefening der Visscherij met edn vischtuig voor het aanstaande seizoen 1898/1899. Ter Neuzen, den 27 April 1898. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BO YEN. Ingekomen verzoekschrift om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in deze gemeente N A A M VAN DEN VEKZOEKER. LOCALITEIT waarvoor vergunning wordt verzoeht. Verdere toelichting. MAANDAG Rechter en linker voor- vroeger AUGUST JEAN gedeelte wijk C 2, wed. P. G. CHARLES. (Noordstraat.) Maandag. Ter Neuzen, 26 April 1898. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1