BIJVOEGSEL Tgt Nsuzsnsohe Courant Zaterdag 23 April 1898. No. 3603. Gemengde berichten. POLITIEK OVERZICHT. De oorlog is nog niet verklaard, het eerste schot moet nog gelost worden, maar toch kan men reeds spreken van den oorlog tussehen de Vereenigde Staten en Spanje. De Europeesche diplomatic te Washington bemoeit zich niet meer met de kwestiealleen Erankrijk en Oostenrijk wenden nog eenige hopelooze pogingen tot behoud van den vrede aan. President Mc Kinley heeft eergister-ochtend om half twaalf de resoluties van het Congres geteekend. Een kopie er van met het ultimatum en met een nota, waarin de President meedeelt, dat hij die resoluties geteekend heeft en Spanje verzoekt, zijn leger en vloot van Cuba terug te trekken, werden den Spaanschen gezant te Was hington overhandigd. Opmerking verdieut, dat aan Spanje ten slotte tijd is verleend tot morgen- nacht 12 uur. Had Mc Kinley dan geen bevre- digend autwoord ontvangen, dan zou hij de resoluties van het Congres onmiddellijk doen uitvoeren. Het is echter niet waarschijnlijk, dat Spanje zoolang met zijn antwoord zal wachten. De gezant Bernabe beantwoordde de toezending met een brief aan den minister Sherman, waarin hij in de volgende termen om zijn paspoort vroeg Mijnheer de staatssecretaris. De door het Congres van de Vereenigde Staten aangenomen resolutie is van zoodanigen aard, dat zij mijn langer verblijf te Washington onmogelijk maakt en mij noopt mijn paspoort te vragen. De be- scherming der Spaansche belangeu alhier zal worden toevertrouwd aan den Franschen ambassadeur en den Oostenrijkschen gezant. Bij deze voor mij zoo pijnliike gelegenheid heb ik de eer u de verzekering van mijn hoogachting te hernieuwen. (Get.) Bernabe. Het paspoort werd aan Bernabe overhandigd door een bode van het ministerie van buitenland- sche zaken, om 3 uur 50. 's Avonds om half acht vertrok de gezant van Washington. De groote metalen plaat met de woorden //Bureau der Spaan sche legatie" was reeds den vorigen dag van het legatiegebouw afgenomen. De oorlog is er dus reeds, al is het nog on- zeker, hoe hij beginnen zal. Mc Kinley zou wenschen, dat Spanje het eerste schot doet, mis- schien in de illusie, dat de geschiedschrijver zal beweren, dat van die zijde de oorlogsverklaring is gekomen. Daartoe zouden Amerikaansche oor- logsschepen worden uitgezonden om stoombooten te begeleiden, die levensmiddelen voor de behoef- tigen op Cuba overbrengen. Mc Kinley gelooft, dat de Spanjaarden het ontschepen van die levens middelen gewapenderhand zouden beletten, hetgeen een botsing met de Amerikaansche oorlogsschepen zou uitlokken. Het kabinet echter was het met dit mooie plannetje van den president niet eens. Overigens juicht in Noord-Amerika ieder het besluit van het congres over Cuba toe, want de oorlog met Spanje is er populairder dan ooit. Volgens telegrammen uit New-York heeft de Amerikaansche vloot in last, te beginnen met de kustblokkade van Cuba en Portorico, gevolgd door een bombardement, zoodra de oorlog is verklaard. De Cortes kwamen eergister bijeen en stelden onmiddelijk hun bureau samen. Zoo noodig zouden zij 's nachts door vergaderen. Dat zij geziiid zijn alle oorlogscredieten toe te staan, spreekt wel haast van zelf. De Regentes heeft een boodschap aan de Cortes gericht, waarin zij allereerst de ernstige verwikkelingen uiteenzet, veroorzaakt door de ge- heurtenissen op Cuba en vervolgens het gedrag der Vereenigde Staten bespreekt. Amerika begreep wel, dat de autonomie een beletsel zou zijn voor hun plannen, geopenbaard door het zenden van van hulpmiddelen ten einde den opstand aan den gang te houden. Indien de regeering der Unie toegaf aan den verblinden drang der publieke opinie, dan zouden de bedreigen en beleedigingen welke door Spanje tot nn toe met onverschillig- heid werden opgenomen, tot onduldbare uittarting worden en zou Spanje zich gedwongen zien, de betrekkingeu af te breken. De Boodschap brengt de raadgevingen van den Paus tot vrede en voor- zichtigheid in herinnering en voegt eraan toe z/De moeilijkheden zullen niet boven onze krachten gaan. Wij zullen deze crisis met eere doorstaan en het land zal eindigen met ze te boven te komen." Het Parijsche dagblad L'Aurore verklaart thans met zooveel woorden, dat President Faure pertinent weet, dat ex-kapitein Dreyfus eene niet verdiende straf ondergaat en dat hij dit formeel aan eenige personen heeft te kennen gegeven. Het blad verklaart zich bereid namen te noemen maar doet eerst een beroep op des Presidents plichtsgevoel om zelf licht te verspreiden. RECHTSZAKEN. Bij op heden, 22 April, door de arrondissements- rechtfyank te Middelburg gewezen vonnis werden 1°. P. K., oud 46 j., werkman, 2°. G. K., oud 20 j., arbeider, beiden wonende te Kloetinge, thans gedetineerd te Middelburg ter zake van poging tot diefstal vergezeld van geweld tegen twee personen gepleegd met het oogmerk om dien diefstal voor te bereiden, door twee vereenigde personen waarbij de schuldigen zich den toegang tot de plaats des misdrijfs hebben verschaft door middel van braak en inklimming veroordeeld de de le tot 5 jaren gevangenisstraf, de 2e tot 2 jaren en 6 maanden gevangenisstraf met inmindering- brenging der doorgebrachte hechtenis. Het gerechtshof te 's Gravenhage bevestigde gisteren het vonnis der Middelburgsche rechtbank tegen L. S., landbouwersknecbt te St. Jausteen, beklaagd van diefstal. Naar men verneemt, wordt het borduurwerk voor het kleed, dat Koningin Wilhelmina zal dragen bij de inhuldiging, vervaardigd aan de in het Rijksmuseum te Amsterdam gevestigde Rijks- school voor Kunstnijverheid, door eenige dames- leerlingen, onder toezicht van de leerares mevr. van EmstedeWinkler. De erkende gestichten voor het verplegen van krankzinnigen hier te lande, zijn derrnate met patienten gevulddat voor een te Winschoten wonenden behoeftigen lijder van hoogerhand vruchte- loos gelegenheid tot opneming voor rekening van die gemeente bij de betrokken directeuren van de daarvoor in aanmerking komende inrichtingen is gezocht. Maandagavond viel op de Maaskade te Rotterdam een tamelijk groot vat cognac van een wagen. Het vat sprong en de cognac stroomde over de straat. Terstond schoten van alle zijden een aantal mannen er op af en zij dronken van de straat den cognac op zooveel als zij er maar machtig konden worden. Het gevolg was dat een half uur later drie hunner smoordronken op de steenen lagen, en naar het politie-bureau aan de Nassaukade overgebracht, bleek een hunner bijna te ziju gestikt. Op last van een geneesheer werd hem ijs op het hoofd gelegd en natte compressen om de polsen geslagen, terwijl men om de adem- haling te bevorderen, hem een klern in den moud zette. Heel langzaam week toen het gevaar voor 's mans leven. Een agent van politie te Rozendaal gebood een 8tal beschonken personen op te houden met zingendaar zij hieraan niet wilden voldoen, wilde hij proces-verbaal tegen hen opmakendoch nu werd hij aangevallen en weldra lag hij in onmacht op de straat. Bij onderzoek bleek dat de agent door messteken in den rug zwaar gewond was. De vermoedelijke dader is in arrest genomen. Zoo erg als 't dit voorjaar in Langendijk is gesteld met de rattenplaag zoo meldt men aan t //N. v. d. D." is 't, volgens menschen die 't weten kunnen, nog nooit geweest. In iedere gemeente in dezen omtrek worden dan ook ernstige pogingen aangewend, om die lastige dieren te verdelgen. In Noord Scharwoude en Broek o/L. stelde men reeds een premie van 10 it 15 ct. op elke gevangen ratdikwijls werken ge meente- en polderbesturen hierin samen. Te Zuid- Scharwoude en St.-Pancras heeft men de vorige week vergaderingen belegd en commissies benoemd om gelden in te zamelen, waarmede de premies op deze vijanden van den landbouw kunnen worden betaald. De banne Zuid-Scharwoude van den polder Geestmer-Ambacht besloot, behoudens na- dere goedkeuring, 200 uit de kas van den polder te besteden, en verder van alle bouwers in die banne, welke 378 HA. groot is 2 ct. per snees (ongeveer 250 vierk. meters) te vragen ten- einde f 500 beschikbaar te hebben voor de uitgeloofde premies. Eveneens handelde de banne St.-Pancras, in dezelfden polder gelegen, door f 60 hiervoor uit te trekken het gemeentebe- stuur stelde een gelijk bedrag beschikbaar. Van de landgebruikers in deze banne zal 8 ct. per snees geheven woiden van de ruim 6000 snees, hieronder ressorteerende, kan dat dus 180 worden. Uit een en ander blijkt, hoe zeer de bouwers ver- langen, van de rattenplaag verlost te worden. Alleen in de gemeente Broek o/L. is, in den korten tijd dat de bepaling werkt, de premie reeds 400 malen uitgereikt. Een schot uit een der vier groote kanonnen, waarmee het Amerikaansche oorlogsschip //Masachu- setts" is gewapend, kost 3000. Daar met elk stuk ongeveer 80 schoten in 't uur kunnen worden gedaan, zou een gevecht van dat schip met de Spaansche „Pelayo", die 17 stukken heeft van f 1500 per schot, om-en-bij 4 millioen gul den kosten. Het zou dus, als 't er toe komt, te wenschen zijn dat een der eerste schoten een van beide schepen in den grond boordewant dan is men er ten-minste met een verlies van 2 mil lioen af. Een en ander natuurlijk ongerekend de menschen- levens. Maar die zijn voor //oorlogvoerende mogendheden" bijzaak. Humaniteit en oorlog, zooveel mogelijk menschen doodschieten, maar op een menschen lievende manier Het Duitsche chirurgencongres, in de vorige week gehouden, heeft een protest doen hooren tegen het onmenschelijke bedrijf der Britsche troepen, die in den strijd tegen de bergstammen in Indie de z.g. //Dum-dum-patronen" hebben ge- bruikt, waarbij de mantel van de spits wordt af genomen. Daardoor wordt bereikt, dat de inhoud uiteenspat en uiterst gevaarlijke wonden gemaakt worden. Dr. Bruns, uit Tubingen, toonde met preparaten en Rontgen-photografieen aan, hoe vreeselijk de uitwerking is van dit projectiel, door het verscheuren van huid, peezen en beenderen. Op zijn voorstel sprak het congres den wensch uit, dat de Duitsche regeering stappen zal doen om de internationale conventie van St.-Petersburg over oorlogsgebruiken in dien geest aan te vullen, dat het gebruik van patronen van klein kaliber zonder mantel worde verboden, omdat het doel enkel moet zijn, den vijand buiten gevecht te stellen, en niet, hem te verminken. De vischstoomboot President Ilerwig, uit Geestemiinde, is bij IJsland vergaan, en de be- manning, die dertien koppen telde, vermoedelijk in de golven omgekomen. Men weet, dat Tichborne, dat wil zeggen de man, die zich voor den zoon van den baronet van dien naam uitgegeven heeft, dezer dageu overleden is. Zijn weduwe schrijft nu in de kranten dat men geen waarde mag hechten aan de zoogenaamde gedenkschriften, door haar man uitgegeven, en dus evenmin aan de bekentenis, daarin gedaan, als zou hij inderdaad Orton en dus een bedrieger zijn. Zij schrijft, dat haar man, ziek en in kommervolle omstandigheden, zich ter wille van zijn vrouw door een onbekend gebleven man voor een aanbod van drieduizend pond heeft laten vinden om dat verhaal, niet door hem zelf opgesteld en een samenraapsel van getuigenissen voor de rechtbanken, te ouderteekenen. Van die drieduizend pond hadden zij nooit iets gezieu, maar de gedenkschriften waren verschenen. //Hij is nu ter ruste," schrijft Lily Tichborne, en wat de pers of de wereld moge zeggen of denken van zijn gedrag, hij was des ondanks Roger Charles Dougthy Tichborne, zoon van Sir James en van Lady Tichborne, en ik geloof dat zijn wensch, dikwijls onder echte tranen herhaald, dat hij hen in den Hemel mocht ontmoeten, vervuld is." Voor een Londensch politiehof stond Maaudag terecht een man, die Zaterdagavond een eerzaain dienstmeisje, dat aan het hek van haar meesters huis stond uit te kijken, om het middel had ge- vat en een zoen had trachten te geven. Lizzie zoo heette het meisje weerde zich echter dapper en het gelukte hem niet. Een politieagent nam den man ten slotte mee. De politierfchter vond het onduldbaar, dat een fatsoenlijke jonge vrouw op die wijs beleedigd zou mogen worden," en veroordeelde den aanrander tot een pond boete of veertieu dageu. Als verzwarende omstandigheid zal wel gegolden hebben, dat de man 54 jaar oud is en dronken was. Op dien leeflijd moet men wijzer zijn, en in elk geval kan men zorgen bij zoo'u gelegenheid niet naar den drank te ruiken. Eene vrouw uit Charleroi, die aan een meisje de toekomst had voorspeld en haar daarmee eene kleine 250 had afgezet, is door de Brusselsche rechtbank tot 18 maanden gevangenis veroordeeld. Eene medeplichtige, die haar de klanten aan- bracht, kreeg dezelfde straf. Dat hadden de kaarten haar niet voorspeld. In Jaszbereny is een uitgebreide dievenbende gepakt, die sedert 5 jaar op de lijn Jaszbereny Hatvau de goederenwagens plunderde. Tot' de helers en koopers van de gestolen goederen behooren aanzienlijke burgers. Gemeenteraad van Ter Neuzen. VAN DK VAN Vergadering van Donderdag 21 April 1898. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig de heeren Van IJsselsteijn, De Feijter, Moes, Wieland, Visser, Van der Hooft, De Koeijer, Van der Moer, Grenu, Van den Hoek en Dees. Afwezig de heer Harte. Een vacature. Na opening der vergadering leest de secretaris de notulen der voorgaande, die worden goedgekeurd. Daarna komt aan de orde 1. Benoemen leden Stembureau. Met het oog op de aanstaande stemming voor den Raad stelt de Voorzitter voor over te gaan tot het benoemen van de leden voor de stembureau's. De heer Van der Moer meent dat dit niet noodig is, daar dit verleden jaar heeft plaats gehad en de leden voor den tijd van 12 maanden worden benoemd. De Voorzitter merkt op, dat verleden jaar verschillende heeren buiten den Raad zijn benoemd, daar 5 leden bij de stemming betrokken waren en dus moeilijk zitting in de stem bureau's konden nemen. Dit is nu echter niet het geval en hij acht het beter, dat allereerst de raadsleden in aan merking komen. De andere heeren kunnen dan bij ver- hindering toch altijd nog als plaatsvervanger optreden. Alsnu worden aangewezen Stemdistrict I (raadhuis)voorzitterde Burgemeester, als diens plaatsvervangerH. C. E. van IJsselsteijnleden A. Visser en M. van den HoekplaatsvervangersP. Moes en A. C. N. Grenu. Stemdistrict II (Sluiskil)voorzitter: Joz. de Feijter; leden: L. de Koeijer en D. J. Dees; plaatsvervangers: J. Lijbaart en I. de Groot. Stemdistrict III (Java)voorzitter J. C. Harteleden G. Wieland en C. van der Hooft; plaatsvervangers: R. Wal- raven en T. van Borssum Waalkes. 2. Reclames Hoofdelijken Omslag. Aangehouden om later te behandelen. Beschikking Gedeputeerde Staten op reclame Hoofde lijken Omslag. Ged. Staten geven te kennen den reclamant F. van der Bilt eene klasse te hebben verlaagd. De Voorzitter wil naar aanleiding dezer beschikking eene mededeeling doen, doch enkele leden vinden het beter dat zulks niet in open bare zitting geschiedt. De openbare zitting wordt daarop geschorst. De zitting weder openbaar geworden zijnde komt in be- handeling Verleenen gratificatie aan politie en lantaarnopstekers\ Over een voorstel van het Dag. Best, tot toekenning daar- van staakten in een vorige vergadering de stemmen. Eenige leden verzoeken tot stemmen over te gaan. De heer Van der Moer vraagt of de Voorzitter niet kan rneedeelen hoeveel processen-verbaal in het afgeloopen jaar door hen wegens overtreding van gemeenteverordeningen werden opgemaakt. De Voorzitter kan dit niet juist zeggen, maar het komt veelvuldig voor; hij ontvangt er soms 10 tegelijk. Opgemerkt wordt dat dit toch weinig aan het al of niet verleenen der gratificatie kan afdoen, waartegen de heer Van der Moer aanvoert dat daar uit van den door de politie betoonden ijver kan blijken. In stemming gebracht wordt het voorstel tot het verleenen eener gratificatie van f 50 aan de politie verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Voor stemden de heeren Visser, Grenu, Dees, Van IJsselsteijn en De Feijter; tegen de heeren Van der Hooft, De Koeijer, Van der Moer, Van den Hoek, Moes cn Wieland. Daarna wordt eveneens met 6 tegen 5 stemmen dezelfde voor- en tegenstemmers verworpen het voorstel van hot Dag. Best, tot het verleenen van eene gratificatie van f 50 aan de lantaarnopstekers. Rekening nieuicjaars-commissie. Van genoemde commissie is ingekomen hare rekening van ontvangsten en uitgaven. Deze wordt goedgekeurd, terwijl aan de commissie dank zal betuigd worden voor den door haar verrichten arbeid. H. Verzoek onder wijzer school C, J. Ver hag eom eene gratificatie voor buitengewone diensten. Uit overweging dat hij gedurende de vacature. ontstaan door het vertrek van den onderwijzer Van Doeselaar, in de maanden December, Januari en Februari in 2 klassen onder- wijs moest geven, wat meer tijd en inspanning vorderde, verzoekt adressant hem daarvoor eene gratificatie te verleenen. De heer Wieland vindt het billijk, dat aan adressant eene belooning wordt toegekend voor den tijd dat hij in 2 klassen den dienst heeft vervuld. In den tijd dat de vacature be- stond, heeft de gemeente het salaris niet moeten betalen en het is z. i. niet noodig dat de gemeente daarvan voordeel trekt. De heer Van der Moer vraagt of er omtrent het adres ook een ad vies is van het hoofd der school. De heer Van IJsselsteijn antwoordt ontkennend, er bij- voegende, dat dit adres is ingezonden buiten het hoofd der school om. De heer Van der Moer zou dan het advies van het hoofd der school willen vragen. Indien daaruit mocht blijken, dat adressant werkelijk meer diensten heeft verricht, is hij er ook voor om daarvoor vergoeding toe te kennen. De heer Van den Hoek waaaschuwt om in dezen voor- zichtig te zijn, daar men zich op een glibberig terrein gaat begeven, Er is nog nooit vergoeding gegeven voor dergelijke diensten, hoewel het meermalen is voorgekomen dat £en onderwijzer in twee klassen moest onderwijzen. De Voorzitter wijst er op dat men, in het onderhavige geval belooning wiliende toekennen, dit dan ook algemeen zou moeten inaken en ook tot andere gemeente-ambtenaren uitstrekken. De heer Van der Moer stelt voor om het adres te stellen in handen van het hoofd van school C, met de vraag of de heer Verhage in den genoemden tijd meer diensten heeft verricht, dan hij onder gewone omstandigheden zou gedaan hebben. De heer Wieland vindt het hier een ander geval dan wan- neer een der ambtenaren door ziekte geen dienst kan doen. Als een van de 5 agenten ziek is, moeten ze met 4 man den dienst verrichten, maar dan gaat ook de soldij van den zieke door. Hier heeft de gemeente er voordeel van gehad, daar zij f 100 minder moest nitbetalen, daarom zou hij nu ook royaal willen zijn en een gedeelte dier sorn aan adressant als belooning willen toekennen. De heer Grenu zegt dat de kwestie van de gratificatie aan de politie volkomen gelijk is aan deze. De heer WielandDat was geen vacature. De heer Grenu meent dat dit wel het geval was en beroept zich daarvoor op de verklaring van den Voorzitter. De Voorzitter zegt dat de zienswijze van den heer Grenu juist is. De heer Wieland spreekt dit tegen. De Voorzitter: Er was bij de begrooting op een agent meer gerekend daar het zoolang duurde eer de begrooting was goedgekeurd, kon de vijfde agent pas in Juli worden aangesteld en was er dus tot dien tijd een vacature. De heer Wieland Neen, mijnheer de Voorzittereen kind zou u dat anders uitleggen. De Voorzilter: Dankje voor dat compliment. De heer Wieland herhaalt dat de gemeente door 't vertrek van Van Doeselaar voordeel genoten heeft en hij wil daarom ook aan adressant een deel daarvan afstaan. De Voorzitter komt ook nog op de zaak der politie terug, om te betoogen dat er feitelijk wel een vacature was. De heer Van der Moer wijst er naar aanleiding daarvan op, dat velen de meening waren toegedaan dat die vijfde agent niet noodig was. Verschillende leden merken op dat de zaak over de politie is afgedaan, en het dus onnut is om daarover nog te spreken. De heer WielandBij de thans behandelde kwestie geldt het de vraagwas er een onderwijzer noodig Die was er noodig. Doordat er dus een vacature was hield de gemeente geld in den zak en kan zij daarom nu wat geven. De heer Van IJsselsteijn stelt voor om het adres te stellen in handen van het hoofd der school, daar hij het toch indis creet vindt dat een onderwijzer zoo'n verzoek aan den Raad richt, zonder het hoofd daarin te kennen. We kunnen daarom zegt hij diens advies vragen en dan overwegen of een gratificatie billijk is. Aldus wordt besloten. 7* Adres A. de Boe/der e. a. omvergunning tot hetplaatsen van karren op gemeentegrond. In dit adres, ingezonden door de verschillende voerlieden, wonende in de buurt Java, wordt verzocht om hunne karren, waarvoor zij geen bergplaats hebben, en die zij nu op den openbaren weg moeien laten staan, te mogen plaatsen op een nief gebruikt wordend terrein, behoorende aan school C. De VoorzitterDit is weer de oude vraag. Het betreft hetzelfde terrein dat door den heer Van de Ree was gevraagd. De heer Van IJsselsteijn en andere leden zijn het daarmee niet eens en vinden het heel iets anders, daar Van de Ree het terrein wilde bebouwen en men het thans vraagt om er wagens op te plaatsen, die ten alien tijde kunnen worden opgeruimd. De heer Van den Hoek is voor inwilliging, doch zou voor 't gebruik een recht willen laten betalen, al was 't maar een gulden. De heer Van der Moer vindt het eigenlijk maar een vreemde vraag. Er zouden ook anderen met dergelijke verzoeken kunnen komen, onder voorgeven dat zij" geen bergplaats hebben. Een timmerman zou b. v. ook kunnen vragen om zijn materialen op gemeentegrond te mogen bergen. De heer Wieland wijst er op dat het hier een eigenaardige toestand is, daar de menschen vroeger hunne karren op grond van den waterstaat mochten plaatsen. Daar dit niet^meer m&g moesten de menschen ze hier en daar op straat zetten. Hij ziet er geen bezwaar in om tot wederopzeggens de ver- gunning toe te staan. Spreker heeft met de menschen er over gesproken op het terrein, dat z. i. best kan gemist worden, en ze hebben er niets tegen om een kleine huur te betalen. De heer Van IJsselsteijn: Er is veel voor, maar ook veel tegen inwilliging van het verzoek aan te voeren. Ieder kent de schooljengd eu als die met de daar te plaatsen karren aan 'trijden gingen, zouden ook ongelukken kunnen voor- komen. Ik ben dus niet tegen inwilliging van het verzoek, maar dan zou het terrein van de school moeten afgesloten

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 5