Algemeen Nienws- en Advertentieblad Zeeuwseh- Vlaander No. 3603. voor SPANJE en de VEREENIGDE STATEN. Zaterdag 23 April 1898. 38e Jaaraang. aanbesteden: Binnenland. Buitenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,324. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ACVEKTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. hoofdelijken omslag n°. 1 Burgemeester en Wethouders van 7.1 11)1)01(1 E, zullen op Dinsdag den 26rten April 1898, des namiddags te 2 ure, ten Raadhuize bij enkele inschrijving het maken van een 2,80 M. breede KEIBAAN in V perceel. 2628 strekkende meter zandweg en 2= 220 i> >alles in den polder ZUIDDORPE-NOORDDEEL, van „DE STER" tot de BELGISCHE GRENS. De aanwijzing op het terrein geschiedt op den dag der aanbesteding, des morgens te 9 ure, waartoe saam te koraen in de buurt „de Ster". Bestekken zijn verkrijgbaar bij den gemeente- secretaris, tegen betaling of toezending van 50 cent per exemplaar. Ramine van het le perceel f 25295, en n 2e n h 2119, Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. VAN WAES, Burgemeester. A. MOERDIJK, Secretaris. Hare Majesteiten brachten Dinsdagmorgen weder een bezoek aan het Louvre, om de Fransche galerijen, de beeldhouwwerken en de werken uit den tijd der renaissance te bezichtigendaarna keerden zij naar het hotel Continental terug. Te een uur gaven zij daar een iutiem dejeuner, waaraan, behalve het gevolg, deelnamen de heeren Bihoud, gezant van Frankrijk te 's Gravenhage, FEUIL luh/1 ON IP T \w/ m r. ii it. n»KrJ Naar het Engelsch VAN HUGH CONWAY. n) Ondanks den afkeer, dien Ralph Carriston hij mij wekte, wist ik nauwelijks, wat ik moest gelooven. Carriston sliep nogtoen ik dus uitging om mijn namiddagronde bij mijn patienten te doen, liet ik een briefje achter, waarin ik hem verzocht thuis te blijven tot dat ik teruggekeerd zou zijn. Toen vond ik hem opgestaan, gekleed en meer in gewonen doen. Het middagmaal stond op tafel, zoodat wij eerst na afloop daarvan vrij konden spreken over het onderwerp, waarmee onze ge- dachten zoozeer werden beziggehouden. Zoodra wij alleen waren, richtte ik mij tot mijn gast. /,En nu," zeide ik, ,/moeten wij vaststellen wat er gedaan moet worden. Het schijnt mij toe, dat er slechts e<m weg open staat. Ge hebt geld in overvloed, het beste is dus dat ge knappe politie-mannen in dienst neemt. Jonge dames kunnen niet met list weggevoerd worden zonder eenig spoor na te laten." Tot mijn verbazing was Carriston dit niet met mij eens en kwam hij er rondweg voor uit, ,/Neen,' zeide hij, »ik ga niet naar de politie. De man, die haar wegvoerde, heeft haar ergens gebracht, d'Anethan, oud-gezant van Belgie te's Gravenhage en thans te Parijs, commandant Moreau, ridder De Stuers, freule De Stuers, de heer en mevrouw Van Weede, en de consul-generaal Van Lier. President Faure, vergezeld van generaal Hagron, chef van zijn Militair Huis, en kolonel Bourgeois, bracht Dinsdagmiddag om 3 uur een bezoek aan de Koninginnen in het hotel Continental. De president der Fransche Republiek werd aan den ingang ontvangen door generaal Dumonceau, ad- judant jhr. Van den Staal en commandant Mo reau en naar het salon op de eerste verdieping geleid, waar HH. MM. den president aan de deur ontvingen. De heer Faure bleef 15 minuten met de Vorstinnen alleen, waarna het wederzijdsch gevolg werd voorgesteld. Om kwart voor vieren kwamen mevrouw la ure en mej. Lucie Faure, vergezeld van den chef van het civiel Huis van den president, den heer Legall, HH. MM. bezoeken. Vervolgens ontvingen de Vorstinnen enkele dames uit hooge Parijsche kringen. Om halfzes reden HH. MM. met de hofdames gravin Van Limburg Stirum en baronesse Ittersum in een open rijtuig naar het Elysee. Zij werden eerbiedig begroet door de talrijke menigte, die in den omtrek van het hotel wachtte. De Vorstinnen werden onder aan het perron ontvangen door den directeur van het protocol Grozier, die hen naar president Faure geleidde. Deze ontving HH. MM. omringd door zijn Militair Huis. \ervolgens brachten HH. MM, een bezoek aan mevrouw Faure. Het geheele bezoek aan het Elysee duurde 20 minuten. Den Koninginnen werd bij de aankomst en bij het vertrek militaire eer bewezen door een bataljon infanterie met het vaandel onder bevel van een kolonel opgesteld op het plein voor het paleis De muziek speelde het Wilhelmus." HH. MM. werden bij het vertrek levendig toegejuicht door de menigte. Na een korten rijtoer keerden zij naar het hotel terug. HH. MM. zijn Woensdagavond halfacht per extra-trein naar Cannes vertrokken. Woensdag overleed te Middelburg de heer Nicolaas Epkema, gepensioneerd luitenant-kolonel, militie-commissaris in Zeeland. Den 6 Sept. 1828 te Middelburg geboren, werd de heer Epkema den 26 April 1852 benoemd tot tweede luitenant bij de infanterie. Den 14 Maart 1856 werd hij bevorderd tot eerste luitenant, den 1 Sept. 1864 tot kapitein, den 11 April 1876 tot majoor, terwijl hij op 28 April 1880 den den rang verkreeg van luitenant-kolonel. Nadat hij in dien rang was gepensioneerd, werd hij den 19 December 1884 benoemd tot militie- waar geen politie haar kan vinden. Ik zelf moet haar vinden." ,/Gij zelf haar vinden Wei, het kan maanden jaren dureu eer dat gebeurtGoede Hemel Carriston, zij is misschien vermoord of erger „lk zal weten of haar verder eenig leed ge schiedt en dan zal ik Ralph Carriston dooden." ,/Maar gij vertelt mij toch, dat ge geen en- kelen leiddraad hebt om haar op te sporen. Spreek dus rondborstig. Vertel mij alles of vertel mij niets." Carriston glimlachte zwakjes. //Geen leiddraad, waar gij althans op vertrouwen zult," zeide hij, „maar ik weet zeker, dat zij ergens gevangen ge- houden wordt. Zij gevoelt zich ongelukkig, maar zij wordt tot dusver niet mishandeld. Goede Hemel, zoudt ge denken, dat ik een uur bij mijn verstand zou blijven, als ik dat niet wist //Hoe kunt ge dat dan weten „Door die gave dat bovennatuurlijke zintuig of wat het zijn moge waar gij mee spot. Ik wist, dat het te eeniger tijd komen zou, maar ik had niet kunnen vermoeden, dat het mij zoo wel- kom zou wezen. Ik weet nu, dat ik haar daar- door op de eene of andere manier zal vinden. Ik zeg u, dat ik haar reeds driemaal gezien heb. Ik kan haar elk oogenblik zien, als die vreemde vlaag komt." A1 deze fantastische onzin werd zoo eenvoudig uitgesproken en met zulk een overtuiging, dat mijn argwaan omtrent zijn geestvermogens weder werd opgewekt. Ondanks mijn dappere antwoorden aan Ralph Carriston, gevoelde ik toch, dat het commissaris in Zeeland, welke functie hij, zooals bekend, nog steeds vervulde. Behalve deze betrekking was de heer Epkema ook in verschillende andere functien te Middelburg werkzaam. Naar aanleiding van het verzoek door het bestuur der gemeente Hontenisse aan de besturen der gemeenten behoorende tot het kiesdistrict Honte nisse, om te vergoeden de kosten der toegezonden stembiljetten, wordt er op gewezen dat de tegen- woordige Minister van Binnenlandsche zaken daaromtrent reeds uitspraak heeft gedaan. Naar aanleiding eener desbetreffende vraag, gedaan door een Commissaris der Koningin, is door den Minister beslist te kennen gegeven, dat de kosten der stembiljetten gedragen moeten worden door de hoofdplaats van het kiesdistrict. TER NEUZEN, 22 April 1898. Naar wij uit goede bron vernemen zal dit jaar weder een Zeeuwsch-Vlaamsch zendingsfeest ge- houden worden en wel op 15 Juni in de weide van den landbouwer D. Scheele in den Nieuwe Neuzenpolder alhier. Voor het akte-examen lager onderwijs slaagden gisteren te Middelburg de heeren J. van Herp en H. J. Koole te Ter Neuzen. Heden slaagden nog de heeren P. B. Arlman te Sluis en J. du Burck te Schoondijke. Naar gemeld wordt wenscht de heer I. van Houte, dit jaar aan de beurt van aftreding als lid der Prov. Staten voor het district Oostburg, wegens zijn leeftijd daarvoor niet meer in aan- merking te komen. De heer H. Eijke, kommies bij 's rijks be- lastingen te Aardenburg, wordt met 1 Mei a. s. verplaatst naar Ossendrecht. Uit verschillende telegrammen van gisteren ont- leeneu we daaromtrent het volgende De Amerikaansche gezant Woodford zou gisteren het ultimatum aan de Spaansche regeering over- handigen doch deze had het voornemen dit terug te geven onder bijvoeging dat Spauje geen enkele gedragslijn aanvaardt. De indruk te Madrid is dat de vijandelijkheden op zijn laatst Zondag zullen worden geopend. De Spanjaarden zijn voornemens de Amerikanen met een aanval te laten beginnen. Naar uit Havanna gemeldt wordt heerscht daar groot vaderlandslievend enthousiasme. gezond verstand onloochenbaar aan zijne zijde was. i,leg mij eens, wat ge bedoelt met die vreemde laag sprak ik, besloten om de aard van Carriston's zonderlinge visioenen te leeren kennen. „Is het een soort van geestvervoering waarin gij vervalt Hij scheen ongenegen mij inlichtingen hierom- trent te geven, maar ik bleef aaudringen op een antwoord. ,/Ja," zeide hij eindelijk, //het moet een soort van geestvervoering zijn. Een onbeschrijflijk ge- voel maakt zich van mij meester. Ik weet, dat mijr. oogen op een of ander voorwerp gevestigd zijn en dan wordt dit onduidelijk, het verdwijnt, en ik zie Madeline." //Hoe ziet gij haar ffZij schijnt te staan in een verlichte ronde plek, zooals een tooverlantaarn op den muur werpt. Dit is de eenige manier, waarop ik het kan uitdrukken. Maar heur gelaat is zoo duide- lijk, alsof zij in mijn nabijheid is. Het vloerkleed, waar zij op staat, kan ik zien, ook den stoel, waar zij op zit, de tafel waar zij met de hand op leunt, alles, wat zij aanraakt, kan ik zien, doch niets anders. Ik heb haar zien spreken ik begreep dat zij iemand iets smeekte; maar die persoon was onzichtbaar. Als zij dien persoon echter aanraakte, zou de kracht dier aanraking mij in staat stellen hem te zien." Voor zoover ik Carriston's toestand kon over zien, begreep ik, dat die een gevolg was van eene overspannen of verkeerd geprikkelde verbeel- De bovengemelde meening te Madrid omtrent het beginnen der vijandelijkheden en de hier onder te vermelden maatregelen der Amerikanen, wijzen er op dat feitelijk reeds de Oorlog is uitgebroken zonder dat deze officieel is verklaard. Naar uit Washington wordt gemeld bestaat, naar het oordeel van het departement van buiten- landsche zaken aldaar, de oorlogstoestand tusschen Spanje en de Vereenigde Staten. De verantwoor- delijkheid daarvan werpt men op Spanje. Het Atlantische smaldeel is naar Havanna ver trokken met het doel deze haven onverwijld te blokkeeren. Dit wordt beschouwd als het uitbre- ken der vijandelijkheden. Ook het vliegend eskader van Hampton Roads heeft gisteren namiddag bevel gekregen om te vertrekken, naar vermoedt wordt om sameu te werken met het reeds voor de blokkade van Cuba vertrokken smaldeel. De Senaat heeft zonder hoofdelijke stemming den president gemachtigd naar diens goedvinden den uitvoer van steenkolen en andere grondstoffen welke in den oorlog gebruikt kunnen worden te verbieden. Evenals de Spaansche gezant uit Washington is vertrokken, is gisteren de Amerikaansche gezant te Madrid afgereisd om zich naar Parijs te begeven, het station was door militairen afgezet. De menigte bleef eerbiedig, maar toen de trein vertrok werd er geroepeu //leve Spanje leve het leger en de marine In den Ministerraad, die gepresideerd werd door de Koningin-Regentes, heeft Sagasta mededeeling gedaan van den huidigen staat van zaken, die de staat van oorlog is. Hij deed uitkomen dat er diens volgens geen nota meer aan Woodford was overhandigd, elke nota is thans overbodig geworden. Uit dit laatste blijkt dat zoowel Spanje als de Vereenigde Staten de meening zijn toegedaan dat de staat van oorlog er is. Met het oog daarop denkt men niet dat nog een formeele oorlogs- verklaring zal worden gezonden. Zijn de Spanjaarden vol moed en geestdrift niet minder zijn het de Amerikaanen. Na het vertrek van den Spaanschen gezant haakte men naar het begin van den strijd. Men vroeg niet meer vmoogt ge naar het front gaan maar//Bij welk departement zult ge worden ingelijfd Jonge mannen uit de hoogste standen zijn begeerig de regeering op de een of andere wijze te dienen en de hoogescholen leveren legioenen van vrij- willigers. (Of met deze ongeoefende mauschappen veel zal te beginnen zijn Wij denken hierbij nog aan de eveneens entnousiaste Grieken terug die tegen de goedgeoefeude Turken het onderspit dolven.) Teekenend voor de stemming in de Vereenigde Staten is het bericht, dat een der New-Yorksche bladen een som van 500 dollars heeft uitgeloofd voor de eerste veroverde Spaansche vlag. Een ding. Zijn verstand had ik altijd beschouwd als zeer ongewoon van werking. In zijn tegenwoor- digen staat van verliefdheid, smart en onzekerheid, kwamen die aanvallen van zinsbedrog misschien op dezelfde manier als de droomen komen. Een korte poos zat ik in stilte te overdenken hoe ik zijn merkwaardige begoochelingen op de beste manier zou kunnen bestrijden. Voordat ik tot een besluit was gekomen, werd ik bij een patient geroepen. Ik bleef slechts kort weg, en was van plan bij mijn terugkomst Carriston verder te ondervragen. Toen ik de kamer weer binnentrad, vond ik hem zitten zooals ik hem verlaten had juist tegenover de deur. Zijn gelaat was geheel naar mij gekeerd ik beefde, toen ik het aanschouwde. Hij leunde vooruit, met de handen op het tafel- kleedzijn geheele lichaam was verstijfd. Zijn oogen staarden strak in een richting en toch wist ik, dat hij niets zag van hetgeen ik zien kon. Hij scheen zelfs ongevoelig voor geluiden ik kwam de kamer binnen en sloot de deur achter mij, zonder dat zijn blik of zijn houding veranderde. Op het oogenblik, dat ik hem zag, begreep ik, dat hij overmeesterd was door hetgeen hij zijn vreemde vlaag noemde. (Wordt vervolgd.) COllA Ffe i-it ,,i* WoeB8d»g. en Vrijd^voad, »P r^egt^en, bij den oitgever J. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis, dat het primitief kohier van den in deze gemeente, voor 1898, in afschrift, gedurende vijf maanden, op de secretarie der gemeente, voor een leder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, den 22 April 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. ---HI,,,!11111IT -• i.jm

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1