Buitenland. Gemengde berichten. RECHTSZAKEN Arrondissements-rechtbank te Middelburg. de liefde voor Wilhelmina iets van de dankbaarheid en den eerbied voor de nagedachtenis van Willem IIIDe Koning trad nooit op den voorgrond als een groot politicus, noch als een geslepen diplomaat, noch als een groot oorlogsman, maar hij bracht in zijn omgang een welwillende bonhomie, die hem de liefde van alien verzekerde. Een anecdote, die wij geheel voor rekening van den schrijver laten, gaat aan het einde van het artikel De Koning, die een groot muziekvnend was, ontving elk jaar op het Eoo een aantal beroemde musici, die daar dikwijls wekenlang logeerden. Liszt, Masse, Gounod, Gevaert, Delibes en vele anderen hebben daar een hartelijke ontvangst ge- vonden. De Koning omringde zijn gasten met de grootste zorgen en de liefste attenties. Als dank eischte Hij alleen dat zij Zijue muziek mooi vouden. Want Willem III componeerfle. De noten kende Hij volstrekt niet, maar Zijn kapel- meester, die steeds bij Hem was, inoest, telkens als de Koning een inspiratie kreeg, het gegeven noteeren en dat werd dan later uitgewerkt. De Koning heeft echter Holland nooit met Zijn muzikale werken verontrust, in dit opzicht dus niet zoo eerzuchtig als een andere Europeesche vorst, die ook muziek schrijft en bovendien teekent, schildert, beeldhouwt, dicht enz. Terwijl verschillende administratieve week- bladen van meening zijn dat de kosten der stem- biljetten voor leden der Tweede Kamer geheel voor rekening van de hoofdplaats van het kiesdistrict komen, i3 het gemeentebestuur van Hontenisse van een andere opinie. Dit blijkt daaruit, dat het gemeentebestuur van deze hoofdplaats van het rijkskiesdistrict Hontenisse de besturen der gemeenten, tot genoemd district behoorende, heeft uitgenoodigd de kosten te ver- goeden van de volgens art. 70 der kieswet in 1897 toegezonden stembiljetten voor de stemming en herstemming van een lid der Iweede Kamer. Door deze liandeling zal deze kwestie, waarover meerdere gedachtenwisselingen gevoerd zijn, ver- moedelijk tot eene beslissing komen. Daar het blijkt dat herhaaldelijk verzuimd wordt op de douaneverklaringen het brutogewicht der postpakketten te vermelden en dit verzuim de behandeling dier pakketten in het buitenland bemoeilijkt en tot vertraging in de overkomst aanleiding geeft, heeft het bestuur der posterijen en telegrafie de ambtenaren der posterijen aange- schreven nauwkeurig toe te zien, dat het bruto gewicht steeds op de douaneverklaringen worde ingevuld. Amerika, Spanje en Nederland ,/Mocht het onweder, dat opzet, niet afdrijven, maar de vonk tusschen Spanje en Amerika inslaan, dan is te hopen, dat Curasao ons, als neutrale mogendheid, niet in moeite zal brengen. Onze bezetting op dit eilar.d is zwak, en onze marine is er niet anders dan door een zwak en bijna weerloos wachtschip van 884 ton vertegen- woordigd. De vraag is dan ook niet overtollig, of het niet geraden zal zijn, tijdig een sterker schip, met een tactvol en kundig officier, uit te zenden, om, brak de oorlog uit, op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Zoowel in Zuid-Amerika, als in Midden-Amerika, moet men steeds op allerlei avontuurlijke poging tot rechtsverkrachting bedacht zijn. Aldus drukt de Stand, zijn bezorgdheid uit. Alleen Hr. Ms. korvet ,/Alkmaar" bevindt zich in de wateren van Curasao. Hulst, 18 April. Bij een heden alhier ge- houden aanbesteding door de landbouw-vereeniging te Graauw, van pi. m. 30,000 kg. chilisalpeter, was minste inschrijver de heer P. J. Versluijs te Ter Neuzen, voor f 8,16 per 100 kg. Axel, 19 April. Heden vierde het echtpaar Jac.8 Hamelink en S. Kanaar, alhier hun gouden bruiloftfeest. Talrijk waren de gelukwenschen, welke de oudjes op dezen dag mochten ontvangen, en ook van de zijde der meergegoede ingezetenen ontbrak het niet aan stoffelijke blijken van belangstelling. Des avonds bracht het muziekgezelschap *Con- cordia" hun eene serenade. Sas van Gent. De veemarkt was heden beter bezet dan de vorige week, ook waren meer kooplui opgeknmen, aangevoerd werden 35 stieren, 28 ossen, 51 koeien en vaarzen, 5 schapen en 14 biggens, samen 133 beesten, die alien, behalve 1 koe en de biggens verkocht werden, aan eenig- zins betere prijzen. Sas van Gent, £0 April. Heden morgen kreeg de eerste trein Ter NeuzenGent, tusschen de stations Ter Neuzen en Sluiskil een defect aan de machine, waardoor hij 30 minuten vertraging had, en in plaats van ten 6 uur eerst ten 6^ uur hier aankwam, wat tengevolge had, dat ver schillende aansluitingen werden gernist. Hulst. De bestuursleden van de afdeeling Hulst, der My tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, hebben jl. Maandag onder- ling een geschenk aangeboden, aan den ijverigen en verdienstelijken secretaris dier afdeeling, den heer Brands van Waesberghe, burgemeester alhier, zulks ter gelegenheid van zijn aanstaand huwelijk. Het geschenk bestaat uit een metalen georneerden schotel, in renaissance-stijl, waarin op kunstige wijze met de hand is bewerkt een klimmenden leeuw, terwijl op de achterzijde gegraveerd is Huldeblijk van het Bestuur der afdeeling Hulst der Mpv van Landbouw, aan haren verdienste lijken Secretaris Francois van Waesberghe." Hieronder volgen de namen der bestuursleden, zijnde de heeren Jules Yogelvanger, J. Seydlitz, K. J. A. G. Baron Collot d'Escury, Lev. de Eeijter Jz., P. F. Fruijtier, P. van Hoeve Sz., P. Moes, E. B. Plasschaert, B. C. Ysebaert en C. van Waes. De rechtbank heeft in hare zitting van 19 April de volgende vonnissen uitgesproken 1 F. J. B., oud 20 j., 2 E. W., oud 21 j., arbeiders te Sas van Gent, zijn wegens mishande- ling veroordeeld de 1" tot 1 maand, de 2e tot 14 dagen gevangenisstraf. TER NEUZEN, 20 April 1898. Bij de gisteren alhier gehpuden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad (vacature Tazelaar) werden bij den burgemeester als candi- daten iugeleverd de heeren J. P. van Herp, R. Platteeuw, A. J. Tazelaar en P. A. van de Velde. De stemming zal plaats hebben op Vrijdag 29 April a. s. Heden slaagde te Middelburg voor onder- wijzeres mej. E. J. Weisfelt te Aardenburg. Het examen voor vrouwelijkp adspiranten is thans geeindigd. Aan de marechaussees A. A. Adam en I. van der Waal, beiden behoorende tot de brigade te IJzendijke, die zich zoo verdienstelijk gemaakt hebben door de arrestatie van den Belgischen strooper Miloen, is bij kon. besluit toegekend de bronzen medaille (met de gekruiste zwaarden) der orde van Oranje Nassau. Hij verliet de kamer even vriendelijk als hij was binnen gekomen. Ik bleef echter in een toestand van twijfel. Het was opmerkenswaardig, dat Ralph Carriston de man bleek te zijn, dien ik in den trein had ontmoet. Maar dat dit toe- vallig zoo samen trof, was niet voldoende om hem te kunnen bewijzen, dat hij op misdadige wijze trachtte zijn neef krankzinning te maken door zulk een fijn gesponnen list als het ontvoeren van Madeline Rowan wezen pou. Bovendien had hij veel in zijn voordeel, waar hij wenschte te bewijzen, dat Charles Carriston krankzinnig was. Ondersteld dat hij onschuldig was aan Madeline's ontvoering, dan moest het heftig optreden van mijn vriend Charles den vorigen avond hem zeker wel als dat van een krankzinnige zijn voorgekomen. (Wordt vervolgd.) SPANJE en de VEREENIGDE STATEN. Blijkens de laatste telegrammen uit Washington zijn de Senaat en het Huis van afgevaardigden het ten laatste eens geworden over de redactie van het rapport aangaande de Cubaansche aangelegen- heden, waaruit geschrapt is de erkenning van de Cubaansche republiek, doch waarin gebraeht is „Dat de bevolking van het eiland Cuba is, en rechtens behoort te zijn, vrij en onafhankelijk." Het congres heeft er dus nadruk op gelegd, dat het niet-erkennen van het tegenwoordige voor- loopige bewind van de Cubaansche Republiek geens- zins beteekende dat de onafhankelijkheid van het Cubaansche volk niet erkend zou worden. De resoluties van het Congres zouden aan Spanje worden gezonden vergezeld van een ultimatum om Cuba te ontruimen. Men kon het in den kabinetsraad echter niet eens worden over het aan Spanje te verleenen uitstel. Eenige ministers waren voor 24, anderen voor 48 uur, de president voor 3 dagen. Dit uitstel wordt aldus uitgelegd dat die tijd noodig is om een Amerikaansche macht uit te rusten voor een aanslag op een Cubaansche haven. De regeering schijnt n.l. een zoodanige oorlogsdaad dadelijk te willen laten volgen op een weigering van Spanje om aan het ultimatum te voldoen. Velen denken dat Spanje als antwoord op het ultimatum onmiddellijk den oorlog zal verklaren. Een wielrijder, die van Vlissingen naar Middelburg terugkeerde, wilde, om spoediger en met minder krachtsinspanning thuis te zijn, zich door de tram op sleeptouw laten nemen. Hij greep daartoe een der raampjes vast, kon dit begrijpelijkerwijze niet volhouden en kwam, toen hij moest loslaten, in onzachte aanraking met den straatweg. Het gevolg was lichte kwetsuren, gehavende kleederen en rijwiel en een latere thuis- komst dan wanneer hij op eigen wieken was blijven drijven. Naar aanleiding van het met Paschen te Middelburg voorgevallene, heeft het bestuur van den Nederlandschen Voetbalbond besloten de zaak te onderzoeken. Van den uitslag van dat onder- zoek zal afhangen welke maatregelen het bestuur zal nemen. Door den eenigen vasten arbeider die de gemeente Sliedrecht in dienst heeft, is het werk gestaakt, wegens ongeregelde uitbetaling van zijn loon. Hij verlangt wekelijksche uitbetaling en men betaalt hem gewoonlijk om de 7 of 9 weken. Een scheepstimmerman te Leimuiden zou Zaterdagavond een roeibootje halen uit Aalsmeer. Daarmee ter hoogte van Bennebroekerweg gekomen, passeerde hem een sleepboot met eenige schuiten. Eer der schippers wierp hem een touw toe om hem een eind mee te slepen, doch hij greep mis, zijn bootje kantelde en hij verdronk, niettegen- staande alle pogingen tot redding. Zondagmorgen is het lijk opgevischt. Zaterdagmorgen werd te Apeldoorn gevangen genomen en naar Zutphen overgebracht een 25jarige fabrieksarbeider, als verdacht van in den nacht van 2 'op 3 April den 48jarigen fabrieksarbeider D. J. K. zoodanig te hebben mishandeld, dat deze tengevolge daarvan verleden week is overleden. Te Maastricht verscheen Zondag de socialist F., schutter, op het excertitieterrein, gewapend met zijn geweer, en gekleed in een vasfenavond- kostuum hij werd natuurlijk weggezonden. Daar zich veel volk om hem heen verzameld had, vond de politie het raadzaam den man naar het politiebureau mede te nemen, en op last van den commandant der schutterij moest hij den dag in provoostarrest doorbrengen. In de R. K. kerk te Grootebroek (N.-H.) is een nieuw orgel voor het eerst bespeeld door den oud-organist aldaar, den lOOjarigen heer G. Buurman. De heer M. den Hartog, de door den Amsterdamschen gemeenteraad indertijd ontslagen onderwijzer, die door den bond van Nederl. onderwijzers werd gesteund, heeft thans van dien steun afgezien. Volgens eeii bericht in de Sociaal-Democraat is dit niet gebeurd omdat Den Hartog de een of andere betrekking heeft, doch alleen omdat hem zoo talrijke verwijten gedaan werden ten opzichte van den genoten steun, dat zijn gevoel van eigen- waarde niet langer gedoogde dien aan te nemen. Door den wachtmeester der marechaussee te Hengelo (O.) zijn aan het station aldaar in beslag genomen eene kleine honderd levende veldleeuwe- rikken, die te Harderwijk waren afgezonden met bestemming naar Hannover. Zij waren met een groote partij vinken en kneutjes in een paar groote kisten geslotende diertjes zijn terstond in vrij- heid gelatentegen den afzenderis proces- verbaal opgemaakf. In de N. R. C. wijst een inzender er op, dat de bereiding van het eten in de kazernes in de laatste jaren een groote verbetering heeft on- dergaan. Alleen het schoonmaken der groenten geschiedt nog op de oude manier. Wat betreft het schoonmaken van de aard- appelen zegt het reglement op den inwendigen dienst der infanterie (art. 116): De aardappi len worden geschild of geschrapt door de soldaten, die aan de menage deelnemen", terwijl van het schoonmaken der groenten nergens sprake is, ook niet in de contracten betreffende de levering. De groente moet echter worden schoongemaakt en derhalve geschiedt het door den soldaat. Niemand zal het afkeureu, dat de soldaat zijn eigen aardappelen leert schoonmakente velde zal hem dit te pas komen en is er meermalen geen andere gelegenheid. Ook heeft hij meermalen een appel of peer geschild, zoodat men kan aan- nemen, dat het gros der. miliciens ook wel een aardappel kan schillen of schrappen. Stel u echter voor, lezer, onze nieuw ingedcelde miliciens-ambachtslieden, onderwijzers, kantoor- bedienden, reizigers, muzikanten, schilders, studenten enz. enz., bloemkool, boerenkool, witte kool, roode kool, knolrapen, snijboonen, andijvie wortelen, salade, kroten, prei en uien schoon- makende. Zie, dat kan men dan ook van hen niet goed vorderen. Wel is bij dit schoonmaken een sergeant of korporaal tegenwoordig, doch ook hun kennis omtrent het schoonmaken van groeten laat dikwijls te wenschen over en hun tegenwoordigheid dient dan ook alleen om er voor te zorgen, dat niet te veel versneden wordt en dat bij het schoonmaken van wortelen knollen enz. niet te veel stukjes rauw verhuizen naar de maag van hen, die ze schoonmaken en snijden. Het gevolg van een en ander is, dat de groente veelal niet naar behooren wordt schoongemaakt en dat veel verloren gaat. Wenschelijk zou het daarom zijn, dit schoon maken door vrouwen te laten doen, althans van die groenten, welke bezwaarlijk door niet deskun- digen kunnen worden schoongemaakt en gesneden, zooals bloemkool, boerenkool, witte kool, roode kool, knolrapen, snijboonen, andijvie, salade, prei, uien enz. Kosten behoeven hiermede niet gemoeid te gaan, daar gevoeglijk het ration groente van f per man gebraeht kon worden op 0.014, terwijl uit de daardoor mindere uitgaven die vrouwen betaald konden worden en er alsdan voor den soldaat toch niet minder groenten zou overblijven. Ook kon in de contracten van levering worden bepaald, dat sommige groenten na levering door de zorg van den aannemer moeten worden schoon gemaakt en zoodanig gesneden, dat ze gereed zijn om gekookt of bereid te worden. Door dezen maatregel zou menig milicien een pak van het hart vallen. Curieus is een verhaal in de Temps over de Spaansche telegrammencensuur. De regeering had te Hamburg twee schepen laten koopen (waar- schijnlijk de Normannia en Columbia) en een groote bank opgedragen deze den volgenden dag te Parijs te laten betalen, teneinde onmiddellijke levering te krijgen en een verkoop aan de Unie te voorkomen. De telegrafische order tot betaling werd in cijferschrift door de bank verzonden, maar de telegraafdirectie liet het bericht, zonder de bank te waarschuwen, liggen. Toevallig kwam dit den directeur der bank bij geruchte ter oore, die nog juist bijtijds kon verklaren dat het hier een officieel telegram van de hoogste beteekenis gold. Des nachts werd het telegram nog verzondenanders waren de booten waarschijnlijk eigendom der Unie geworden. In eene fabriek van ijzerwaren te Berlijn was al een keer of drie een poging tot inbraak gepleegd, en de nachtwaker had last, bijzondere voorzorgsmaatregelen te nemen, den geheelen nacht licht te laten branden en in het kantoor, waar de brandkasten stonden, te waken, als hij zijne ronden had gedaan. Juist was de man daar teruggekeerd van een zijner ronden, toen vier gemaskerde mannen op hem toesprongen. Zij wierpen hem een zak over het hoofd, sleepten hem naar een ander kantoor en namen hem daar zijn revolver af en zetten hem toen in een hoek, waar een der dieven hem met zijn eigen revolver bleef bewaken. De drie anderen namen een brandkast, waarin het geld werd bewaard, onder handen. Zij werkten drie uren lang met gereedschappen uit de fabriek zelve, tot het hun eindelijk gelukte de kast open te breken. Eene som van 5300 mark aan goud en zilver, bankpapier en codpons namen zij er uit. Daarna bonden zij den nachtwaker, die nog altijd in den zak zat, de handen vast op den rug en een schootsvel om hoofd en hals. Zoo werd de man den volgenden morgen door den portier en een koetsier gevonden. In het Fransche plaatsje Nassandres is een zeldzame oplichting gepleegd. Voor eenigen tijd had daar een gruwelijke moord plaats en de bevolking was er zeer op gesteld den moordenaar onthoofd te zien. Een behendige oplichter heeft daarvan gebruik gemaakt. Hij ging naar het plaatsje en vertelde dat de beul Deibler alleen dan bereid was zijn handwerk daar te komen uitvoeren, als de bevolking voor een behoojdijke belooning zorgde. De boeren uit den omtrek lieten zich dat geen tweemaal zeggen. In een oogwenk was een voldoend bedrag bijeen waarna de afgezant van den beul verdween, om niet meer van zich te doen hooren. Bij de opening van den Congo-spoorweg in Juni zullen feesten plaats hebben, waartoe ver schillende personen genoodigd worden.De gasten meenden natuurlijk, dat er een boot zou varen om hen af te halen. Maar nu komt de verrassing dat men zelf de reis moet betalen. INGEZONDEN STUKKEN. Aan de Heeren K. de Kraker, J. VAN DE REE, L. J. Geelhoedt, C. van Dixhoorn Lzn., F. de Ruijter, W. DE MtJL, te Zaamslag. Mijne Heeren In de Ter Neuzensche Courant van Donderdag 14 April, staat een uitvoerig stuk door u onder- teekend. Vergunt mij, daarop met een enkel woord te repliceeren. Ik heb mij verbaasd, dat gij een stuk, als het uwe, hebt onderteekend. Voor het meerendeel zijt gij toch menschen, die godsdienstig wilt zijn, die den Bijbel gebruikt in uw huis, en u gaarne door dit Boek der Boeken laat leeren, het willende hoog houden als het Woord van God. En nu gaat gij den Bijbel maken tot een kluit slijk, met welken gij een ander tracht te raken. Maar gevoelt ge niet, dat gij aldus, niet een ander bevuilt, maar u zelf? Mij dunkt, gij zelf moet bij nadere lezing van uw stuk, spijt hebben, dat hetgeen gij zeggen wildet in dien vorm is gekleed. Mijne overtuiging is, dat gij zelf het niet geschreven hebt, een ander deed dit voor u, en gij hebt onderteekend. tk zeg dit niet als eene hatelijkheid. Al kan niemand uwer zulk een stuk schrijven, dat ver- andert niets aan de waarde van uw persoon in het maatschappelijk leven. Ik zeg dit slechts, omdat ik daarin eene verontschuldiging vind voor uw stuk, voor zoover het u zelf betreft. Gij hebt niet volkomen begrepen, wat er geschreven was. Hebt gij dat wel dan zou ik het een bedenkelijk verschijnsel vinden. Want het ongeloof lacht, als het ziet dat godsdienstige menschen zoo met hun Bijbel omspringen. Verbaasd ben ik ook hierover, dat gij zoo op de hoogte zijt van hetgeen ik weet. Want hoe is dat mogelijk gij ontmoet mij zelden of nooit. Wellicht zijt ge op gissingen afgegaan, maar die gist kan zich vergissen. Ik moet u toch zeggen, dat ik niet weet, dat de door u genoemde heeren zoo gaarne lid van den raad zouden zijn zij hebben het mij nooit gezegd. Gij vergist u ook, als gij meent, dat ik

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2