A lgemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeenwsch- Via and ere a. Aankondiging. No. 3599. Donderdag 14 April 1898. Wegen en Yoetpaden met de Kunstwerken. 38e Jaar^ang. abonnement Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven busliouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG brengen ter kennis van belangheb- benden, dat, te beginnen op Dinsdag 19 dezer, vanwege de gemeente een algemeene opneming zal worden gehouden van de Zaamslag, 8 April 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. BARENDREGT Az., Voorzitter. P. J. WORTMAN, Secretaris. POLITIEK OVERZICHT. Een onmiddellijke oorlog met Spanje eischt Mac Kinley niet in zijn boodschap, die eergisteren op 'tmiddaguur aan het Congres werd gezonden en de erkrnning van Cuba's onafhankelijkheid wil de president der Unie nog wel wat uitstellen, doch goedgekeurd wordt een zoodanig gebruik van het leger der Vereenigde Staten als de president noodig zal achten om de vijandelijkheden op Cuba te doen ophouden en het eiland een bestendig bestuur te verzekeren. De regeering vraagt een krediet om de nog noodlijdende bewoners van Cuba te ondersteunen. Omtrent de ramp van de Maine" zegt de boodschap dat de president zijn bijzondere aandacht daaraan wijdt en zij consta- teerd dat uit de verwoesting van de /Maine" in de haven van Havanua gebleken is, dat Spanje onmachtig is om den Vereenigden Staten en andere landen de veiligheid voor hun schepen te waarborgen, die zij met recht kunnen vragen. Echter wordt erkend, dat Spanje, voor zoover dat mogelijk is zonder een specifieke actie der Cortes, elke verantwoordelijkheid voor het verlies van de //Maine" heeft ontkend en het diepen spijt heeft betuigd over het geschieden van zulk een ramp in een haven, die onder Spaansche junsdictie staat. De president verklaart ten slotte dat er een einde moet komen aan den oorlog op Cuba. Mc. Kinley heeft aan zijn boodschap nog de volgende verklaringen toegevoegd z/Sedert het redigeeren van de voorgaande bood schap heb ik van de regentes van Spanje een officieel besluit ontvangen, waarbij aan maarschalk Blanco wordt gelast den wapenstilstand af te kondigen, ten einde het sluiten van de vrede te vergemakkelijken. Ik ben overtuigd, dat dit feit zorgvuldig door u overwogen zal worden. Wan- FiilUIJLJLKTOlSi Naar het Engelsch HUGH CONWAY. 7) Carriston stond op en liep in de kamer heen en weer. Zijn gelaat was misvormd door woede telkens kneep hij zijn lange slanke handen samen. z/Mijn waarde," zei ik, //ge spreekt in raadselen. Ga zitten en vertel me eens bedaard wat er gebeurd is. Maar ge ziet er zeer afgemat uit, daarorn zal ik eerst den knecht schellen en u wat voedsel doen bezorgen." z/Neeu," sprak hij, //ik heb niets noodig. Ver- moeid ben ik, want in den kortst mogelijken tijd heb ik de reis naar Schotland en terug naar hier gemaakt. Een korte poos geleden kwatn ik te Londen en na een enkel persoon bezocht te hebben, kwam ik recht naar hier, naar mijn eeni- gen vriend om hulp misschien om bescher- ming. Maar ik heb gegeten en gedronkenik weet dat ik mijn gezondheid en kracht moet behouden." Ik bleef echter bij mijn verlangen om wijn te laten brengen. Hij dronk een glas en verhaalde mij toen met gedwongen kalmte wat er gebeurd was. Zijn verhaal luidde aldus Nadat wij bij onze terugkomst uit Schotland afscheid hadden genomen, reisde Carriston naar het stamslot van zijn geslacht in Oxfordshire en gaf zijn oom kennis van de groote verauderiug, neer de maatregel doel treft zullen onze wenschen verwezenlijkt wordenindien hij schipbreuk lijdt, zal hij een rechtvaardiging te meer zijn van de daden, die wij overdenken." De Kamer zoowel als de Senaat hebben de boodschap zonder debat verzonden naar de commis- sies voor builenlandsche zaken. In den breede wijdt Mac Kinley uit over den huidigen staat op Cubaover vroegere bewegingen op Cubaover de door de Vereenigde Staten geleden schadeov,er de oorlogspraktijken der Spanjaarden, welke hij wreed, barbaarsch en on- menschelijk heet; over pogingen, in den loop der jaren door de Vereenigde Staten aangewend om Cuba te pacificeeren enz. Het lot der reconcen- trados wordt besproken in krasse termengerele- veerd wordt hoe alles te vuur en te zwaard is vernield, hoe 500,000 ongelukkigen werden opge- sloten in de steden, hoe de sterfte tot 50 percent steeg en hoe een onmiddellijke beeindiging van den oorlog doel en streven moet zijn van Amerika. 't Heet nu, dat Maximo Gomez uit naam van de voorloopige regeering den aangeboden wapen stilstand heeft van de hand gewezen, tenzij Spanje Cuba mocht willen ontruimen (de opstandelingen zullen zich niet onderwerpen voor zij geheel ver- slagen zijn) en dan heeft het Cubaansche comite te New Work verklaard, dat de Cubanen van den wapenstilstand niets willen weten, omdat Spanje er alleen voordeel uit zou trekken en omdat fei- telijk een wapenstilstand zou zijn een saamengaan tusschen de Unie en Spanje tegen Cuba In Erankrijk (welks President zich een kort verlof in het zuiden verguude, 't welk hij teveus zal aanweuden tot een bezoek van Koningin Vic toria te Nice) verwacht men nu elk oogenblik de afkondiging van het besluit, waarbij de verkie- zir.gen voor de nieuwe Kamer tegen 8 Mei a. s. worden uitgeschreven. Het tweede Zola-proces, is nu uitgemaakt, komt eerst na de verkiezingen voor, Maandag 23 Mei waarschijnlijk, en dan voor het Hof van assises te Versailles, hoewel met den Parijschen President Perivier en den Parijschen advocaat-generaal Bertrand. Le Temps, die eene hervatting van het proces heeft bestreden, heeft er onder deze kalmeerende omstandigheden vrede mede, daarbij de verwachting uitsprekende, dat men kalm zal blijven „en der- halve de schandelijke tooneelen voor het Parijsche Hof van assises zich niet zullen herhalen." Le Temps, die in den laatsten tijd veel van zijne vroegere helderheid en puntigheid heeft verloren, die weldra in zijn leven zou plaats grijpen. De baronet, een hoog bejaard ziekelijk man, maakte zich niet druk over de zaak. Voor elk hoekje gronds van zijn uitgestrekte bezittingen bestonden ingeschreven erfopvolgingsrechten, zijn goed- of afkeuring kon dus slechts weinig verandering brengen in de plannen van zijn neef. Hij was echter het hoofd der familie en Carriston was dus uit eerbied verplicht hem het gewichtige nieuws mede te deelen. De jonge man maakte geen geheim van zijn aanstaand huwelijk, zoodat elk lid der familie weldra wist, dat de erfgenaam, het toekomstig hoofd van het geslacht, ging trouwen met iemand ver beneden zijn stand. Daar Car- riston's bloedverwanten niets wisten van Madeline Rowan's zeldzame schoonheid en goed karakter, waren zij spaarzaam met hunne gelukwenschen. Mr. Ralph Carriston, de neef omtrent wien hij zulke ongerijmde verdenking koesterde, ging zelfs zoover, dat hij een bitteren, sarcastischen brief schreef, vol spotachtige gelukwenschen. Hierdoor en door Charles Carriston's hooghartig antwoord, werd de vriendschap tusschen de neven niet grooter. Daar kwam nog bij, dat de jonkman kort daarna vernam, dat in de omgeving van Madeline's woning inlichtingen waren gevraagd omtrent haar familie en haar omstandigheden. Tn de overtuiging, dat alleen zijn neef Ralph zoo nieuwsgierig kon ge- weest zijn, schreef hij hem een brief, waarin hij dank betuigde voor de groote belangstelling in zijn toekomstig welvaren, maar tevens verzocht, dat mijnheer Carriston zich in het vervolg recht- streeks tot hem zou wenden om elke inlichting, die hij verlangde. De twee manneu waren thans beslist vijanden. had wel wat duidelijker kunnen doen uitkomen of hij daarmede de tusschenkomst der generaals, het wraken van sommige belangnjke getuigen of iets anders bedoelde. Andere bladen zijn duidelijker. Zoo Le Siecle, die verklaart, dat het nieuwe proces noodzake- lijkerwijze dieper op de dingen zal moeten ingaan dan het eerste. Nieuwe getuigen zullen gehoord worden, en ditmaal zal men de vreemde gezanten niet alleen dagvaarden voor den schijn. TER NEUZEN, 13 April 1898. In de alhier jl. Zaterdag in de Chr. bewaar- school gehouden vergadering van anti-revolutionaire kiezers werd tot candidaat verkozen voor de aan- staande raadsverkiezing (vacature ontstaan door het overlijden van den heer Tazelaar) de heer J. P. van Herp. Bij de gisteren aangevangen onderwijzers- examens te Middelburg is o. a. geslaagd mej. S. Dees van Sluiskil (gem. Ter Neuzen). Heden slaagden de dames J. A. I. Dieleman van Ter Neuzen en S. M. M. van Ham van Oostburg. Bij de jl. Maandag door de tooneelvereeniging z/Vooruitgang is ons streven" alhier gegeven uit- voering was de bovenzaal van het /Hotel de Com merce" geheel bezet. De vereeniging behaalde succes metde opvoeringvan het tooneelspel //Arthur, of zestien jaren later" zoowel als met het blijspel *Een luistervink", daar de uitvoering met aandacht gevolgd werd en het publiek door een daverend applaus van zijne tevredenheid deed blijken, wat het spel der dilettanten dan ook ten voile verdiende. Met een geanimeerd bal werd de uitvoering besloten. Op de bovenzaal van het estaminet //La belle vue" trad op de vereeniging //Ons Genoegen", welke voor het voetlicht bracht //Doove Stoffel of de wraak van een huisknecht", tooneelspel, en *Een dag getrouwd en mijn vrouw is zoek", blijspel, met de uitvoering van welke stukken de opgekomenen zich aangenaam amuseerden. Ook hier was een gezellig bal het laatste nummer van het programma. Heden werd alhier door het bestuur van den Kleinen Zevenaarpolder in het //Nederlandsch Logement" aanbesteed het begrinden van 2220 M. aardeweg op 2 der polderdijken. Hiervoor waren 9 biljetten ingeleverd n.l. van de heeren C. van Beers te Vlissingen voor 2287, D. de Doelder voor f 1795, Jac. Meertens te Hoek voor 1789, A. Tholens Danz. voor 1769, In zijn tegenwoordige stemming gaf Charles Carriston er geen zier om, of zijn verwanten voor of tegen zijn huwelijk waren. Hij was hartstoch- telijk verliefd en maakte spoed met de voorbe- reidselen tot zijn huwelijk. Ofschoon Madeline nog onkundig was van den hoogen rang, dien haar aanstaande man innam ofschoon zij volstrekt zonder geld tot hem kwam, had hij besloten haar financieel zoo edelmoedig te behan- delen als ware zij de allerbeste partij van het land geweest. Er waren verscheidene rechtquaesties te regelen aangaande de eigendommen, die hij op haar naam wilde laten overschrijven. Dit veroor- zaakte natuurlijk vertraging. Zoodra dit afge- loopen was tot zijne tevredenheid, of liever tot tevredenheid van zijn rechtsgeleerde raadslieden, zou hij naar Schotland gaan, om zijn schoone bruid naar het altaar te voeren. Iutusschen keek hij eens rond naar een woning. Daar dit niet met zijn aard strookte, was Carriston niet voornemens zich onmiddelijk te vestigen en het leven van een gewoon rijk Engelsch- man te gaan leiden. Zijn plan was met Madeline eenige maanden buitenslands te gaan. Hij vestigde zijn keuze op Cannes als een aangename plaats om den winter door te brengenmaar daar hij het leven in een hotel eenigszins moede was, wenschte hij een gemeubileerd huis te huren. Door bemiddeling van een agent, die hem was aanbevolen, kon hij een huis krijgen, dat volgens de mooie beschrijving ervan hem meer dan eenig ander huis zou bevallen. Men vroeg om een spoedige beslissing en daarorn stak onze voort- varende jonge vriend het Kanaal over en spoorde naar het zuiden van Erankrijk, om zich meteigen K. de Yos voor f 1720, H. Klaassen te Zaamslag voor f 1699,. J. dfi Bree Ez. voor 1685, A. Tholens Dingz. voor 1673 en M. Verschelling- voor f 1619de inschrijvers achter wier naam geen woonplaats is vermeld wonen te Ter Neuzen. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund, Heden werd alhier in het //Hotel Centraal" door het bestuur der vereeniging//Door eendracht sterk" aanbesteed de levering van 164,000 Kg. chilisalpeter. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren SnellemanVlaming te Dinteloord voor /8,36'/2; I. van der Have te Zierikzee voor 8,33 Adriaansens te Bergen op Zoom voor 8,18 P. A. Adriaansens Pz. te Walsoorden voor 8,151/s Van Driel te Nieuwerkerk voor /"8,15; M. de Jonge te Ter Neuzen voor 8,05A. Snelleman te Dinteloord voor f 8,02 P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 7,98y2 en P. J. Yersluijs te Ter Neuzen voor 7,93"/100, alles per 100 Kg. De levering is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer Versluijs. Ten overstaan van den notaris W. A. de Ridder werd heden in het //Hotel de Commerce" alhier, ten verzoeke van de erven van mej. de wed. C. Leunis Az., in het openbaar geveild een woonhuis, met daarbij behoorende timmermans- winkel, aanhoorigheden en erf, te Ter Neuzen, aan het Schelpenpad, groot 1 are 2 centiaren. Kooper werd de heer J. Willemsen te Sas van Gent voor 1975. Nog werd geveild een vrouwenzitplaats in de Ned. Herv. kerk alhier, welke f 20 opbracht. Met bestemming voor Gent arriveerde alhier jl. Zondag, van af Falmouth gesleept, het Engelsche barkschip Bothnia, geladen met guano, komende van Lobos. Dit in ontredderden staat verkeerend schip, (van tuigage was niets meer te bespeuren en alleen was nog een gedeelte van den achtermast te zien) trok veler aandacht. Van de bemanning verlaten en mastloos was het in zee door eene stoomboot op sleeptouw genomen, die het wegens den storm weer moest laten drijven, tot een andere stoomboot het op sleeptouw nam en te Falmouth aanbracht. Bij Kon. besluit van 9 April is, met ingang van dienzelfden datum, de directeur van het post- en telegraafkantoor te IJzendijke, J. H. Bodeker, uit 's lands dienst ontslagen. Sas van Gent, 12 April. De veemarkt van heden was minder bezet dan de vorige week, oogen te overtuigen, dat het hoog geprezen huis het schoone wezen waardig was, dat er gedurende eenigen tijd als meesteresse in zou wonen. Hij schreef aan Madeline, dat hij voor eenige dagen van huis ging, dat hij het grootste deel van dien tijd zou reizen, en zij dus niet aan hem behoefde te schrijven voordat hij teruggekeerd zou wezen. Hij maakte haar echter niet bekend met het doel van zijn reis. Wanneer Madeline wist, dat het was om een winterverblijf le Cannes te kiezen, dan zou zij zeer verbaasd daarvan opzien en dan zou de onschuldige misleiding, die hij bedoelde, niet worden volgehouden tot aan het romantische einde, dat hij zich voorstelde. Den dag, voordat hij naar Erankrijk vertrok, schreef Madeline, dat haar tante zeer ongesteld was, maar meldde niet of haar ziekte het ergste deed vreezen. Misschien dacht Carriston minder aan de oude Schotsche weduwe, dan haar bloed- verwantschap en haar vrieudelijke zorg voor miss Rowan verdienden. Hij aanvaardde de reis zonder eenig voorteeken van naderend onheil. De reis naar Cannes volbracht hij in den kortst mogelijksten tijd, en de terugreis eveneenson- derweg toefde hij geen oogenblik, maar hij werd twee dagen te Cannes opgehouden, voordat hij met den eigenaar en met den tegenwoordigen huurder de noodige schikkiugen kon treffen. Daar hij elk oogenblik verwachtte naar Engeland te kunnen terugkeeren, schreef hij niet aan Madeline, want als hij bij zijn terugkeer in Engeland aan haar schreef, zou de brief haar bijna even spoedig in handen komen als wanneer hij dien te Cannes op de post deed. Hij bereikte zijn woonplaats sedert de laatste TER YElZEYSdIE (OlIRAYT Hit blad verscliijnt .(iaandag-, Woenmlag- en Vrijda^avontl, uit|»ezon«ierd reestilagen, bij den nltgever I*. J. VJl DE I1WDE te Ter Keuien. VAN —a

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1