BIJVOEGSEL Ter Keuzenschs Courant SIT TWEEDS' SiaCHT. Zaterdag 9 April 1898. No. 3998 Oemengde berichten. Binnenland. POLITIEK OVERZICHT. De Belgische Senaat heeft de beraadslagingen over het wetsvoorstel De VriendtCoremans (Vlaamsch als officieele taal naast het Fransch) niet voor de Paaschvacantie ten einde gebracht. Hij verdaagde eergisteren zijne zittingen tot 13 April, om dan de debatten over die belangrijke zaak te vervolgen. Er zijn nog een twaalftal sprekers over het wetsvoorstel ingeschreven. Wei is tijd gewonnen niet alles gewonnen in het geschil tusschen Spanje en de Vereenigde Staten, doch zooals de zaken sinds een paar dagen stonden (elk oogenblik kou de beslissing vallen in ongunstigen zin) is de mededeeling uit Washington, dat Mac Kinley, de president der Republiek, de- afzending van zijn boodschap aan het Congres, naar de allerjongste beschikking bepaald op eer- gistermiddag twaalf uur, heeft verdaagd tot Maaudag of Dinsdag der volgende week, een zeer heugelijk feit, dat oniniddelijk een gunstigen invloed uitoefende ten beurze Wat Mac Kinley deze gunstige beschikking heeft doen nemen is nog niet bekend, alleen weet men dat de Senaat eergisteren in een geheiine zitting bijeenkwam en dat Mac Kinley om twee uur in den namiddag twee leiders van elke partij op het Witte Huis deed roepen, ten einde hun uitlegging van den toestand te geven. Daarna werd bekend ge- maakt, dat de boodschap dien dag niet zou worden ingediend. Long, de secretaris van marine, heeft geweigerd te zeggen, of het verdagen der boodschap moet worden toegeschreven aan het verlangen om generaal Lee en den anderen Amerikanen gelegen- heid te geven om Havana te verlaten, of om andere redenen. Er is wel reden om te veronderstellen, dat de verdaging der boodschap van 8000 woorden (vier dagbladkolommen) in verband staat met invloeden van buiten afde vertegenwoordigers van Groot- Brittannie, Duitschland, Frankrijk, Oostenrijk- Hongarije en Italie te Washington, die reeds langen tijd met hun regeeringen gedachtenwisselingen voerden over de uitoefening van een vriendschappe- lijke pressie op de Bondsregeering, hebben in den middag van Dinsdag een gemeenschappelijke riota saamgesteld, waarin zij hun goede diensten aan- bieden tot vermijding van den oorlog en misschien is Mac Kinley op 't moment reeds in 't bezit van dit documemt. In het Britsche Lagerhuis is Maandag door den afgevaardigde Johnston aan de regeering ge- vraagd of, bij het schitterend overschot, 't welk de schatkist opleverde, het geen zaak zou wezen het maatschappelijk werk van het Leger des Heils, dat zoo schitterende uitkomsten opleverde, watJiet redden en opheffen van misdadigers en artnoe- lijders betreft, of het geen zaak zou wezen dat werk met eene flinke schenking of eene jaar- lijksche bijdrage, b. v. van 10,000 pond, te steunen, gelijk b. v. herhaaldelijk in de Australische kolo- nien is geschied. De Minister van financien verklaarde, dat hij FEUILLETON. Naar het Engelsch VAN HUGH CONWAY. Van Edinburgh reisden wij met den nachttrein. Het grootste deel van de reis hadden wij de coupe voor ons alleen. Zooals verliefde lui gewoonlijk doen, sprak Carriston over niets anders dan zijn toekomstig geluk er over zijn plannen in de toekomst. Na eenigen tijd begon mij de eentonig- heid van dit onderwerp tamelijk te vervelen, ik dommelde in en sliep een korte poos. Het schrille gefluit., toen wij een tunnel naderden, deed mij ontwaken. Mijn reisgezel zat tegenover mij en toen ik hem aankeek, bemerkte ik denzelfden vreemden starren blik, dien ik vroeger te Bettws- y-Coed in zijn oogen had bespeurd, dat zelfde staren, dat zelfde ontrukt-zijn aan de omgeving. Ik herinnerde mij het verzoek, dat hij mij vroeger had gedaan, en schudde hem eens flink om hem tot de werkelijkheid terug te brengen. Een oogenblik keek hij me wezenloos aan, en zeide toen //Nu heb ik gevonden wat er nog ontbrak aan het vermogen, waar ik u over heb gesproken. Ik kon haar zien als ik wilde." z/Natuurlijk kunt ge haar zien in uw ver- beelding. Alle verliefden kunnen dat." //Als ik wil, kan ik haar in levenden lijve zien en nauwkeurig weten wat zij doetsprak hij met overtuiging. #Terwille van de goede zeden, hoop ik dat ge nu niet wilt. Het is bij drieen, zij behoort in bed te zijn en te slapen." er niet voor voelde, wat wel jammer is. Yoor het wakkere leger echter reeds eene groote vol- doening dus in de volksvertegenwoordiging zijn streven gewaardeerd te zien, al is het voorloopig dan nog maar met woorden. De oud-premier Gladstone bracht den nacht van Dinsdag op Woensdag onrustig door en moest eer gisteren den geheelen dag het bed houden. In Frankrijk beginnen nu de budget-terugzen- dingen over en weer tusschen Senaat en Kamer eergisteren in eene avondzitting enkele wijzigingen had verworpen, door den Senaat in de begrooting gebracht, is deze naar den Senaat teruggezonden, die er weer nieuwe wijzigingen in bracht, zoodat de zaak heden opnieuw voor de Kamer komt. Het zal dus te bezien staan of de Kamer, gelijk zij zoo gaarne wilde, wel heden vacantie zal kunnen nemen. Van den Parijschen krijgsraad en zijne plannen tegenover den heer Zola nog geen nieuws. Laatst- genoemde vertrok naar zijn buitenverblijf te Medan. Uit Peking verneemt The Times, dat China Frankrijk's eischen geheel heeft ingewilligd, met inbegrip van het niet-vervreemden van eenig deel der provincien Kwang-tung, Kwang-si en Jun-nan voorts het recht om een spoorweg te leggen naar Jun-nan-fu, -de^ verpachting van kolenstation, ver- moedelijk Kwang-tijuan, en de benoeming van een Franschman tot Rijkspostmeester. De Koninginnen zullen in den avond van 14 April a. s. over Parijs en Cannes naar noordelijk Italie vertrekken. Te Parijs zullen HH. MM. eenige musea en merkwaardigheden bezoeken. Te Cannes hopen zij de hertogin van Albany te outmoeten. Na een oponthoud in enkele plaatsen van noordelijk Italie zullen de koninginnen eenigen tijd in Zwitserland blijven, en in de eerste helft van Juni in het vaderland terugkeeren. HH. MM. zullen dan het paleis te Soestdijk betrekken. Naar men verneemt, is de uitwerking van het plan van den Minister van Waterstaat, om de bezoldigingen der commiezen der posterijen en van die der telegraphie te regelen volgens een zeker aantal dienstjaren, reeds vrij ver gevorderd en zou een maatregel in dien geest binnen niet te lang tijdsverloop te gemoet gezien kunnen worden. Er is bij kon. besluit vereenvoudiging ge bracht in de twee voornaamste formulieren, Aa 1 en B, voor aangiften voor de Bedrijfsbelasting. Het getal vragen, den belastingschuldigen ter heantwoording gesteld, is weder ingekrompen en de formulieren zijn daardoor beknopter geworden. De weetgierigheid van den fiscus zal niet meer zoover gaan om, bij het onderzoek naar de bedrijfs- inkomsten, te vragen of men gehuwd is en hoe de namen en voornamen zijn van de vrouw, alsof die op het bedrijfsinkomen eenigen invloed hadden. Ook strekt zich de belangstelling niet meer uit tot het getaf personen, die voor een zaak reizen, en de personen, die te hunnen huize voor een ander arbeiden. Verder zijn andere afzonderlijke vragen bij vorige gevoegd. In de specificatie der inkomsten is geen ver- andering gebrachtmaar weggelaten is de vraag naar het jaarlijks inkomen uit vermogens beneden 13,000, vermoedelijk omdat de hoegrootheid van het vermogen in biljet Aa 1 moet worden opgegeven en de becijfering van het belastbaar Ik sprak op luchtigen toon, denkende dat het beter was hem door lachen van zijn dwaasheid te genezen; hij schonk echter geen aandacht aan mijn banale grappigheid. z/Neen," zeide hij bedaard, //ik zal het nu niet doen. Maar ik weet nu, wat mij nog ontbrak. Liefde, zulke liefde als de mijne, zulke liefdeals de hare, vormt de verbindende schakel, en stelt het gezicht of een der andere zinnen in staat op verren afstand te werken, en daarbij door elk stoffelijk beletsel heen te driugen." z/Hoor eens, Carriston," sprak ik ernstig, //ge praat als een krankzinnige. Het is mijn begeerte niet u bang te maken, maar als geneesheer en als uw oprechte vriend moet ik u zeggen, dat ge moet trachten u zelven te genezen van die onge- rijmde zinsbegoochelingen, anders zullen ze u geheel overmeesteren, nieuwe vormen aannemen en dan zult ge waarschijnlijk uw leven in een gesticht eindigen. Vraag aan elken geneesheer, dien ge verkiest, en hij zal u precies hetzelfde zeggen." z/Geneesheeren zijn knappe lui, maar alles weten ze toch niet," antwoordde mijn zonderlinge vriend. Dit zeggend sloot hij de oogen en scheen in te slapen. Bij onze aankomst te Londen namen wij afscheid. Wij wisselden vele vriendelijke woorden en wenschen, en ik gaf hem nog eenige welgemeende raadgevingen, die hij wel noodig had, dacht ik. Allereerst zou hij naar zijn oom, den baronet, gaan. Dan had hij eenige zaken te regelen met zijn rechtsgeleerde raadslieden, en vooral moest hij een woning zoeken voor hem en zijn vrouw. Hij zou ongetwijfeld slechts kort in Londen zijn. Hoe dit ook mocht gaan, hij zou mij schrijven en mij den juisten datum van zijn aanstaand hu- welijk laten weten. Als ik daar bij tegenwoordig kon zijn, des te beter, maar als ik dat niet kon, inkomen tegen 4 pCt. een rekensom opleverf, die men niet van den aangever mag vorderen, maar die aan het belastingkantoor behoort te geschieden. Ook verviel de vraagOver welk tijdvak men de veranderlijke inkomsten heeft berekend. Een nuttige bijvoeging is de vermelding in het hoofd van Aa 1, dat men kosteloos ten kantore van inspecteur of ontvanger der dir. belastingen inlichtingen kan erlangen. In zijn blad gelezen hebbende, dat de Minister Hanotaux den naam van Mr. Israels had geschrapt van de lijst van Parijsche correspondenten van buitenlandsche biaden, die in aanmerking kwarnen om van het Fransche grondgebied ver- dreven te worden, nadat onze gezant te Parijs hem had medegedeeld, dat hij Mr. Israels van de legatie zou losmaken, verklaart de Parijsche correspondent der //N. R. Ct." dat die zwarte lijst" enkel een vogelverschrikker is geweest, waar- mede de heer De Stuers zich heeft laten bang maken. Hij heeft aan alle kanten bij vertegenwoordigers der groote Europeesche pers gei'nformeerd, of iets als een waarschuwing bij een hunner was voor- gekomen, maar vond overal ongeloovige of lachende gezichten, en licht daarbij nog uitvoerig toe, dat er absoluut niet van waar was. De gezant is dus aan twee kanten afgegaan op praatjes, die hij maar dadelijk op goed geloof aannam. In het gesticht //Meerenberg," te Bloemendaal werden het afgeloopen jaar gemiddeld 1312 patienten verpleegd. Ook dit jaar leerde weder de ervaring, dat het verleenen van zooveel mogelijk individueele vrijheid, naast het streng handhaven der huisorde, een voornaam middel is om den patient allengs aan de maatschappij aan te passen. Geen dwangmiddelen werden aangewend. De gewone amusementen hadden plaats en hadden veel succes. RECHTSZAKEN. Bij bevelschrift der arrondissements-rechtbank te Middelburg is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen Leo Miloen, oud 48 j., werkman, geboren te Bassevelde, wonende te Eecloo, thans in hechtenis in het huis van bewaring te Middelburg ter zake dat hij in of omstreeks den nacht van 8 op 9 Januari 1896 te IJzendijke, op het erf van Johannes Risseeuw, uit een in het wagenhuis staand gesloten kippenhok, na de deur van dat kippenhok te hebben opengebroken en zich alzoo den toegang daartoe te hebben versehaft, althans de weg te nemen dieren onder zijn bereik te hebben gebracht, met het oogmerk van wederrechteljjke toeeigening heeft weggenomen ongeveer 85 kippen en 5 hanen, toebehooreude aan genoemden Risseeuw, althans aan een ander dan aan hem beklaagde. Aan den beklaagde is Mr. W. Dicke, advocaat te Goes, ambtshalve als verdediger toegevoegd. De leden van den raad te Duiven hebben alien hun ontslag genomen, omdat het schoolhoofd, de heer Van Rijn te Loo, aan wien Burg, en Weth. een bewijs van goed zedelijk gedrag wei- gerden, dit had ontvangen van den commissaris der Koningin in Gelderland. Loo behoort onder de gemeente Duiven. dan zou hij als het kon met zijn vrouw een kort bezoek aan mij brengen als zij op hun reis te Londen vertoefden. Hij verliet mij in de beste stemming en ik keerde terug naar mijn zieken en werkte hard om alles weer op dreef te brengen en de fouten te herstellen, die mijn plaatsvervanger had gemaakt. Omstreeks zes weken later het was laat in den avond terwijl ik verdiept was in een nieuwe verhandeling over de gisting, vloog een woest uitziend man met ongeschoren gelaat en ongekamde haren mijn verbaasden bediende voorbij en trad de kamer binnen, waar ik zat. Hij wierp zich in een stoel, en met schrik herkende ik nu in den indringer mijn hupschen, welvarenden vriend Charles Carriston. V. z/Het einde is spoediger gekomen, dan ik ver- wachtte." Deze droeve woordeu mompelde ik, toen ik mijn bediende met een wenk had beduid heen te gaan, de deur had gesloten en nu alleen stond tegenover den vermoedelijk krankzinnigen vriend. Hij stond op, knelde mijn hand in de zijne, zonk toen zonder een woord te spreken weer in zijn stoel en bedekte het gelaat met de handen. Zijn geheele lichaam scheen zenuwachtig te trillen. Met innig medelijden trok ik zacht de handen van zijn gelaat af. z/Komaan, Carriston," zei ik zoo flink als ik kon, //kijk me aan en vertel me, wat dit te be- duiden heeft. Kijk me aan, vriend, en spreek tot mij." Hij sloeg de oogen op naar de mijne en hield ze daar op gevestigd, terwijl een akelige glimlach over zijn bleek gelaat vloog. Ongetwijfeld doorzag hij met de hem aangeboren vlugheid van begrip, wat ik vermoedde en daarom keek hij mij flink in het gelaat. Te Venloo is Woensdagavond de heer Brandt, assistent der Staatsspoorwegen, op noodlottige wijze om het leven gekomen. Hij bevond zich met den adspirant-adjunct-inspecteur, baron Mackay in dienst op het stationsterrein, toen hij bij het passeeren van de rails tusschen de buffers van twee wagens bekneld geraakte en zoodanig in- wendig werd verwond, dat hij een uur later den geest gaf. De heer Mackay kwam op haarbreedte met den schrik vrij. De gevangenneming van den gemeente- ontvanger G., te Leeuwarderadeel wekt in die gemeente algemeen groote beweging. Niemand had ooit kunnen denken dat zijn administrate en kas niet in orde waren. De ontdekking der valschheid, om het tekort van pi. m. f 6800 te dekken, geschiedde toevallig. De burgemeester, een der wethouders en de secretaris, die de ge meente waren opgegaan, waren te Stiens gekomen, waar de ontvanger woont. Er was nu, meenden zij, weer eens een geschikte gelegenheid, om de boeken en kas op te nemen. Terwijl men er mede zou beginnen, was de ontvanger aan het werk gegaan, om den eersten cijferpost, saldo van de verificatie, te veranderen, zoo, dat het tekort niet kon worden ontdekt. Een van de drie aan- wezigen had het echter al spoedig bemerkt en de ontvanger, in het nauw gebracht, bekende terstond. De burgemeester legde de hand op hem en ver klaarde als hulpofficier van justitie den ontvanger als zijn gevangene. Deze werd onder bewakiug in zijne woning gesteld en 's avonds naar het huis van bewaring overgebracht. De man heeft vrouw en kinderen, en was alge meen geacht in de gemeente. Het schijnt dat hij reeds lang achteruit was geraakt, zich telkens met de kas heeft gered, en dit door valsche boekingen heeft verborgen. In een buitengewone raadszitting is de ontvanger ontslagen. Een 18jarige jongedochter van Terheijde sprong Maandag even voor Loosduinen van de nog in flinken gang zijnde stoomtram, met het gevolg dat zij er onder geraakte, waardoor een der armen verbrijzeld werd en zij deerlijk aan het hoofd verminkt werd. De ontboden geneesheer, die eerst na een half uur aanwezig was, kon geen hulp verleenen en de ongelukkige moest in dien treurigen toestand naar Den Haag worden over gebracht. Het ongeluk vond plaats, doordat de zuster van het meisje, bij eene daar aan den weg wonende familie in dienst, haar riep. Een kolonie van Belgen en Nederlanders zoo zegt La Flandre Liberale zal eerst- daags zich vestigen in Mexico, op 60 mijlen afstand van Tampico, aan den oever der rivier Panuco, in een zeer gezonde en vruchtbare streek. Naar uit Zeist wordt gemeld, is daar onder een aantal familieleden met uiteenloopende ver- takking sprake van een voor hen in Duitschland uitstaande erfenis, die, zoo het gerucht loopt, niet minder dan 11 millioen groot zou zijn. Met een vertegenwoordiger van een in Duitschland wonenden advocaat, had 11. Zondag in een koffiehuis aldaar een familieraad plaats, waarbij aan dezen ver tegenwoordiger volmacht werd gegeven de noodige stappen tot het verkrijgen der erfenis te doen. Woensdagochtend is te Helder een kind verbrand. De kleine, een tweejarig knaapje, was onder toezicht van een ouder zusje, alleen in huis terwijl de moeder een boodschap deed. Het z/Neen," zei hij, //het is niet zooals gij denkt. Maar laat er geen misverstand bij u ontstaan. Doe mij eenige vragen, spreek met mij, stel mij op de proef. Verschaf u Zelven ten eenenmale de zekerheid, dat ik zoo goed bij mijn verstand ben als gij." Hij sprak zoo verstandig, zijn oogen hield hij zoo vast op de mijne gericht, dat ik mij verheugde in de overtuiging, dat mijn vrees alsnog ongegrond was. Smart, overprikkeling en gebrek aan rust spraken uit zijn voorkomen, maar zijn geheele houding bewees mij, dat hij zooals hij zeide zoo goed bij zijn verstand was als ik. z/Goddank, dat ge op deze mannier mij kunt aanzien en tot mij spreken riep ik uit. z/Zijt ge dan gerust gesteld vroeg hij. z/Op dit punt, ja Vertel mij nu wat er aan scheelt." Nu hij mijn twijfel had weggenomen, scheen zijn gemoedsbeweging weer sterker te worden. Zenuwachtig greep hij mijn hand. //Madeline," fluisterde hij, //Madeline, mijn ge- liefde, zij is weg." //Weg!" herhaalde ik. //Waar naar toe?" z/Zij is weg, zeg ik zij is mij ontstolen door den eenen of anderen laaghartigen verrader misschien voor altijd. Wie weet z/Maar, Carriston, in zoo'n korten tijd zal zij haar liefde niet aan een ander geschonken hebben. Als dat zoo was, is alles wat ik zeggen kan z/Wat?" riep hij woest. //Gij, die haar gezien hebtZelfs in uw wonderlijkste droomen kunt ge niet denken, dat Madeline Rowan mij uit eigen vrijen wil zou verlaten. Neen, mijnheer, zij is mij ontstolen gevangen weggevoerd naar een verborgen plaats. Maar ik zal haar vinden of ik zal den laaghartigen schurk dooden die het gedaan heeft." (Wordt vervolgd.) VAN Dli VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 5