(iemengde berichten. Ten slotte nog een terugblik slaande, stelde spreker de vraagbeantwoordde de vereeniging aan haar doel en was zij wel iets anders dan een gewone uitkeeringsvereeniging Hij meent dat deze vragen met bevestigend kunnen beantwoord worden. Aan wie daarvan de schuld ligt, onder- zoeke ieder voor zichzelven. De aanvang van 1898 evenwel heeft aller oogen geopend. Ge- wichtige bestuursvoorstellen, ter verbetering van bet ambachtsvak werden met bijna eenparige stemmen aangenomen. De cnrsus in teekenen en rekenen is tot stand gekomen, waaraan 3 kinderen van donateurs, 3 van leden en 5 leden gebruik makenaan het eind dezer maand wordt het onderwijs tot het a. s. najaar geschorst. Verder zal worden getracht het fonds tot het verleenen van pensioen bij ouderdom te verbeteren. Ook bestaat het voornemen eenige werkstukken te vervaardigen en deze het volgend jaar met het werk van de leerlingen der teekenschool ten toon te stellen. Laat alien daaraan mede dingen, opdat aan de inzendingen blijke dat men aan de waarheid te kort doet als men zegt„de ambachtslui van Ter Neuzen staan op geen hoogen trap van ont- wikkeling en menig werkstuk, wat elders een gewoon ambachtsman kan daarstellen, moet van bier uit den vreemde ontboden worden." Spreker twijfelt er niet aan dat, wanneer alien hun best doen, de uitslag die uitdrukkiug zal te niet doen. Hij eindigde met de beste wenschen voor de vereeniging. Het programma werd verder vervolgd door een bijdrage van den heer Vooren, die als onderwerp koos //leven is strijden." Hij toonde aan dat het leven steeds een strijd moet zijn, omdat strijd de energie scherpt, en dat rust roest en verslapt. Het moet dus steeds zijn strijden naar verbetering, naar vooruitgang, maar daarbij moet worden be- dacht dat het streven moet zijn naar verbetering van zichzelf, daar verbetering van de maatschappij daaruit volgt. En wanneer de overgang in eene nieuwe eeuw naar men kan verwachten niet van zulke bloedige dagen als wel eertijds zal gepaard gaan, mag men aannemen dat dit pleit voor den vooruitgang der beschaving. Daarna hield de heer Van Borseum Waalkes na alvorens te hebben medegedeeld dat hij de benoeming tot eere-lid, hem kortelings aange- boden, aanvaardde, onder belofte van zooveel in zijn vermogen is de belangen der vereeniging te zullen bevorderen eene lezing naar aanleiding van art. 1 der statuten, en wees hij er op dat uitvoering van het daarin omschreven doel steeds achterwege was gebleven. Ook is het doel met de stichting van het gebouw beoogd, niet bereikt, waar dit voor het grootste deel van den tijd aan het Heils- leger wordt verhuurd. Dit moet veranderen, de vereeniging moet meer kracht in zichzelven zoeken want daardoor zal zij ook meer steun van buiten erlangen. Opwekking van het vereenigingsleven is noodig want in vereenigen ligt kracht, wat spreker in het breede toelichtte. Verder gaven verschillende leden voordrachten ten beste, terwijl tusschen iedere spreekbeurt of voordracht de zangafdeeling zich op verdienstelijke wijze liet hooren. Met een en ander amuseerden de aanwezigen zich aangenaam en gaven na ieder nummer luide blijken van tevredenheid. Slechts noode ging men uiteen, nadat het reeds uitgebreide programma met verschillende extra-nummers was aangevuld. Sluiskil. Met algemeene stemmen is tot stads- vroedvrouw te Hulst benoemd mejuffrouw L. A. Imandt-De Pauw, gemeentevroedvrouw alhier. Sas van Gent, 5 April. Heden werd alhier het stcffelijk overschot grafwaarts gedragen van een man die ook buiten Sas van Gent nogal gekend was, n. 1. August Kamoen, herbergier, mede oprichter en deelgenoot van de in 't vorige jaar alhier opgerichte boterfabriek Kamoen Geirnaerdt. Als stichter en eigenaar der kazernen voor de marechaussee te Philippine en te Sas van Gent, alsook van de gebouwen waarin het rijks-ontvang- kantoor en de wachten der ambtenuren alhier worden gehouden had de overledene een zekere vermaardheid verworven. Genoemde gebouwen waren doorloopeud in huur bij het rijk, zonder dat zich ooit daarbij belangrijke moeielijkheden voordeden, een bewijs, dat ook de regeering ver- trouwen stelde in den ijverigen en soliden man. Door eigen vlijt en doorzicht wist hij zich op te werkeu van eenvoudig en onbemiddeld boerenknecht tot een vermogend man. Een der schoonste hoedanigheden van den overledene was wel zijn onvermoeiden werklust gepaard met den grootsteu eenvoud. Hij in wien Kamoen deze eigenschappen ontwaarde, kon zeker zijn van zijn hulp en steun, waar deze ook werden gevraagd. De overledene bereikte den ouderdom van ruim 62 jaren. Het fanfarencorps waarvan hij contribueerend lid was, benevens een vrij talrijke schare belangstellenden volgden dezen in den vollen zin des woords ffman van den ouden stempel" naar zijn laatste rustplaats. Sas van Gent, 5 April. De veemarkt van heden was beter bezet, dan vorige weken aan- gebracht waren 58 stieren, 23 ossen, 35 koeien, en vaarzen, 1 kalf en 11 sehapen, samen 128 beesten. De verkoop ging niet vlug en de prijzen waren laag, 9 stuks vee bleven onverkocht. De commissie tot feestviering, j.l. Zaterdag alhier door de burgerij gekozen, vergaderde heden avond, waarin zij werd vastgesteld als volgt voorzitter, de heer P. Malotaux, secretaris, de heer A. de Lauwere, penningmeest.er, de heer J. E. Heemskerk, en leden, de heeren D. van den Berg, P. van Ham, C. de Kiewit, J. B. Stevens Chr. Verhaak, H. W. Vollenhoven van Dalen, en Aug. Vereecken, onder eere-voorzitterschap van den WelEd. heer Joh* Verschaffel, burgemeester, als zoodanig in vergadering jl. Zaterdag bij acclamatie gekozen. Na langdurige besprekingen, werd reeds een breedvoerig feestprogramma vastgesteld, voorwelker uitvoering, de medewerking van de alhier bestaande corporation zal worden verzocht, om zoodoende het feest, dat schitterend beloofd te worden, met vereende krachten naar welgevallen te doen slagen. Groenendijk. Zondag jl. herdacht de heer K. Blijdensteijn den dag, waarop hij voor 25 jaren zijn loopbaau bij het onderwijs in de gemeente Hontenisse begon. Reeds in de vroege morgenuren wapperde van bijna alle huizen de driekleur. In den voormiddag werd de jubilaris gecomplimeerd door de school- commissie, die, bij monde van den heer J. Pateer Ez., hulde bracht aan zijne groote gaven en talenten. Later op den dag volgde het college van burge meester en wethouders, dat den verdienstelijken onderwijzer, onder eene vleiende toespraak van den heer burgemeester, een keurig inktstel in cuivre poli aanbood. Daarna volgden ruim 40 leerlingen en oud- leerlingen, die van heinde en ver waren saamge- komen, om hunnen leeraar een bewijs te leveren hunner diep gevoelde hoogachting en erkentelijk- heid voor het privaat-onderwijs, dat zij van hem mochten ontvangen, of thans nog genieten. Het deed den heer Blijdensteijn blijkbaar goed, zoovele vrienden uit vroegeren en lateren tijd weer te ontmoeten. Na een groet en een handdruk plaatste men zich in een breeden kring om den jubilaris en diens echtgenoote en nam een der oud-leerlingen het woord. In eene van groote dankbaarheid getuigende toespraak schetste spreker het ambtelijk verleden van hunnen even bescheiden als lalentvollen leeraar, hulde brengend aan diens groote werk- kracht en veelzijdige bekwaamheden. Uit aller naam bood hij den jubilaris een notenhouten schrijftafel met dito kantoorstoel aan, vergezeld van een album, de namen der leerlingen en oud- leerlingen bevattende. Het album, van marokijn Ieder, prijkt op de eerste bladzijde met het in kleuren uitgevoerd wapen der gemeente Hontenisse, tusschen de jaar- tallen 1873 en 1898, in kunstige omlijsting. Het tweede blad bevat in sierlijk gotisch schrift de op- dracht, waarvan vooral de prachtig gecalligrapheerde naam van den jubilaris, den jeugdigen penteeke- naar alle eer aandoet. Na de derde en vierde bladzijde, die respectievelijk door de namen der regelings- en financieele commissieledeu worden ingenomen, volgen die der overige deelnemers. Zichtbaar diep getroffen, nam de gehuldigde zelf het woord, om uit een vol gemoed dank te zeggen voor zoovele blijken van genegenheid, hem gegeven. Op waardeerende wijze dankte hij alien, en met het minst de ouderen, van wie velen, sedert tal van jaren in den vreemde, waren opge- komen om hunnen hooggeachten leeraar de hand te drukkrn. Een gezellig samenzijn was het waardig slot van dien feestdag, die, zoo voor den jubilaris als voor zijne leerlingen, onvergetelijk zal blijken te zijn. IJzendijke. Door den Raad dezer gemeente werd in zijne vergadering van j.l. Maandag met 5 stemmen tegen 1 aangenomen een door het raadslid Hendrikse ingediende verordening, strek- kende de d mstenten te weren. Op voorstel van den Voorzitter was daaraan toegevoegd de bepaling, met het oog op het nemen van een proef, dat de verordening slechts zal gelden voor den tijd van een jaar. Van het raadslid Carpreau, die door ongesteld- heid afwezig was, werd een schrijven medegedeeld waarin hij aanneming van het verbod afried, of, wanneer men er toe mocht besluiten verzocht dan voor alles een lijn te trekken en ook de kramen die artikelen presenteeren welke bij ingezetenen te verkrijgen zijn te weren, daar de winkeliers daarvan evengoed nadeel ondervinden als de her- bergiers van de danstenten. RECHTSZAKEN Arrondissenionts-rechtbaiik te Middelburg- De rechtbank heeft in hare zitting van 5 April de volgende vonnissen uitgesproken J. P., oud 35 j., werkman te Ossenisse, is wegens mishandeling veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. P. A. L., oud 26 j., leurder te Hulst, is wegens huisvredebreuk veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hecbtenis. A. d. N., oud 32 j., smid en bierhuishouder te Hulst, is wegens huisvredebreuk veroord. tot 10 boete of 10 dagen hecht. M. v. d. K., oud 61 j., schipper te TerNeuzen, is wegens het als schipper niet in acht nemen van de wettelijke voorschriften, vastgesteld tot voorkoming van aanvaring of aandrijving en be- leediging van een ambtenaar, veroord. tot 3 en 5 boete, of 3 en 5 dagen hechtenis. A. v. R., oud 22 j., arbeider te Sas van Gent, is wegens mishandeling veroord. tot 4 maanden gevang. Door Leo Miloen, oud 47 jaren, werkman te Eecloo (Belgie), gedetineerd te Middelburg, is op heden (Dinsdag) hooger beroep aangeteekend tegen het door bovengenoemde rechtbank op den 22 Maart 11. ten zijnen laste gewezen vonnis, waarbij hij ter zake van wederspannigheid door twee personen met vereenigde krachten gepleegd, werd veroordeeld tot vier jaren gevangenisstraf. Heden den 6 April 1898 is door den heer officier van justitie te Middelburg ter griffie der arrondissements-rechtbank aldaar gedisisteerd van het hooger beroep, door hem op 26 Maart 1.1. aangeteekend tegen het vonnis contra F. J. G., oud 33 jaar, agent van de firma Peellaert te Autwerpen, geboren en wonende te Temsche (Belgie), waarbij deze van het hem bij dagvaarding ten laste gelegde werd vrijgesproken. Meer en meer wint de overtuiging veld, zegt de „N. R. Gt. dat Witmond reeds eenige dagen met het voornemen rondgeloopen heeft om zijn dochtertje te vermoorden en volgens een vooraf beraamd plan te werk is gegaan. De in de woning in de Bergstraat gevonden glazen, waarin de sporen van het vergift gevonden werden waren daar reeds Woensdag door hem gebracht. Om hen, die er belang bij haddeu zijn verblijf te ontdekken, op een valsch spoor te brengen, had hij o. a. verteld, rooruemens te zijn om naar Amsterdam te gaan met kennissen te Rotterdam had hij daarentegen afgesproken, op bepaalde dagen bij hen te komen eten enz. Den koetsier, die hem reed, nadat hij zijn kind van de straat op- genomen en in het rijtuig gezet had, gaf hij aanvankelijk last, naar het station D. P. te rijden daar gekomen, gebood hij hem, naar Delft te rijden, omdat hij zijn dochtertje daar in een klooster wilde brengen op de Schiekade gekomen, veranderde hij evenwel weer en gaf toen last, naar de Bergstraat te rijden, waar hij zijn dochtertje in de door hem gehuurde woning droeg. De politie tracht den verkooper van het vergift op te sporen, door de gangen van Witmond ge- durende de laatste dagen na te gaan. Op de begraafplaats onder Crooswijk, bij Rot terdam zijn gisterenmiddag, onder toeloop van een zeer groot aantal belangstellende de lijken ter aarde besteld van Witmond en zijn dochtertje. De begrafenis van de vader was gisterenmorgen te acht uur, die van zijn slachtoffer gisterenmiddag te edn uur. Op de lijkkist van het kind lagen bloemen. De vader en de broeder van Witmond, te Am sterdam woonachtig, waren voor de treurige plechtigheid overgekomen. Bij de te Amsterdam gehouden inschrijving voor plaatsen voor de halfvasten-kermis werd door een houder van een bekende beignetkraam inge- schreven voor 1056, dat is bijna 1 00 staangeld voor iederen dag. Nog twee andere kramers in dat vak schreven in voor bijna 1000 per staanplaats. In den Zevenbergschen hoek vond verleden week een landbouwer op een morgen bij het hok komende zijne geit door de ratten gedood. De hersenen waren uit den kop gezogen en deze geheel uitgevreteu. Te Sassenheim bestaat het voornemen op 1 Sept. het inhuldigingsfeest te vieren. Een slimme belangstellende gaf der feestcom- missie in gemoede den raad, om dit liever een 14 dagen later te doen, dus na afloop van de groote steden, omdat men dan waarschijnlijk veel goedkoopergebruikt vuurwerk zou kunnen koopen Even buiten Amsterdam, nabij de Zeeburger- sluis, geraakte Zaterdag een tot nog toe oube- kend man onder een van Amsterdam komenden trein, doordien hij de spoorbaan wilde oversteken. Hem werden beide beenen afgereden. Te Veenendaal gaf eene moeder haar twee- jarig dochtertje een doosje lucifers om er mee te spelen, en verwijderde zich daarop. Toen zij terugkwam, was de kleine met brandwonden overdekt. Te Groningen zal men over eenige dagen, evenals sinds jaren te Amsterdam orgels op straat kunnen hooren. De heer D. Maas, bandelaar in piano's en orgels, heeft daarvoor vergunning verkregen en stelt twee fraaie Amerikaansche stukken voor dit doel beschikbaar. Bij zieken- huizen, scholen en kerken mag geen muziek ge- maakt worden. De 80jarige buitengewoon opzichter van den waterstaat, de heer J. Lokker Jz. Sr. te Hoek van Holland, herdacht jl. Vrijdag zijn 60jarig dienst- jubileum. Werden op 31 Maart de gebroeders Van Dommelen, schoenmakers te Sprang, in voor- loopige hechtenis gesteld, als verdacht van Zondag 27 Maart een aldaar alleen wonende ongehuwde winkelierster bestolen en mishandeld te hebben. Zaterdag zijn in verband met dit feit nog in verzekerde bewaring gesteld Hendrik Cornelis M. en Lambertus van D. beiden ingelijks te Sprang woonachtig en schoenmakers van beroep. En der Van Dommeleus, Bastiaan, is, na te hebben bekend dat hij den diefstal had gepleegd en de gestolen gelden verborgen. Zaterdag onder behoorlijk geleiilde naar Sprang getransporteerd, om daar ter plaatse aan den officier van justitie en den rechter-commissaris bij de rechtbank te 's Hertogen- boscli aanwijzing te doen van de plaats waar het geld geborgen was, bij welke gelegenheid bleek,. dat een som van ongeveer 160 onder het dak van zijn woning was weggestopt. Een groot deel der bevolking van Sprang gaf van zijn belang- stelling of wel nieuwsgierigheik blijk, door zich bij dit plaatselijk onderzoek op straat en in de nabijheid van de woning der Van Dommelens te vertoonen. Wanneer een nest met een of meerkievits- eieren wordt gevonden, dan worden deze zoo schrijft men uit Friesland aan de „Tel" niet zonder meer uit het nest genomen. Neen, men gaat die kievit ,/melken". Dit bestaat hierin, dat men de eieren wegneemt en er kunstmatige voor in de plaats legt. De kievit legt vier, bij zeer groote uitzondering vijf eieren in edn nest. Is door dit ,/melken dit getal verkregen, dan worden de kunsteieren weggenomen, omdat anders de vogel zich doodbroedt. In het maken van de kunsteieren, ,/kwaoien" geheeten, bezitten velen een groote vaardigheid. Uit pottebakkersklei gevormd, gedroogd en ge- bakken, worden ze beschilderd, en het is zeer gewoon, in dezen tijd in de huizen der arbeiders de jeugd daarmee 's avonds bezig te zien. Door een aantal jeugdige deugnieten te Tilburg is eene boerenhofstede, staande op het Goirke en sinds 1 Januari dezes jaars onbewoond tot den grond toe afgebroken. De koloniaal wiens lijk Zaterdag te Vlaar- dingen is opgehaald, was blijkens de bij het lijk gevonden verlofpas afkomstig van de koloniale reserve te Nijmegen. Hij was met verlof te Rotterdam en werd reeds sedert 6 wekeu vermist. De gemeente-ontvanger te Leeuwarderadeel is gearresteerd, als verdacht van valschheid in zijne boeken te hebben gepleegd. Het tekort wordt geschat op f 7000. Zaterdagochtend even na 9 uur waren de vijftig telephonisten naar gewoonte aan de lange lessenaar bezig op het centraal bureau te Zurich,, gevestigd op de derde verdieping van een groot huis in de Bahnhofstrasse. Daar vielen plotseling op de lange schakeltafel alle signalen neer, en een der dames die een dier signalen wilde sluiten, werd door een electrischen schok bewusteloos op- den grond geworpen. Gelijktijdig begonnen de duizenden draden te gloeien, de guttapercha en papieren omwindingen vatten sissend vlam, de tafel zelf, de wanden, en in den verstikkenden, stinkenden walm bleef de telephonisten niets anders dan een overhaaste vlucht over, de bezwijmde meenemende, met achterlating van hun mantels en hoeden. Een beambte die nog iets trachtte te blusschen, werd ook dadelijk door deu rook teruggedreven. Het ongeval was ontstaan door contact van eenige draden met de bovengrondsche sterke stroom- geleiding van de tram. Door de vracht van den sneeuw waren tal van draden gebroken en op die geleiding gevallen. De vlammen vernielden spoedig de beide ver- diepingen van het huis, en sloegen uit het dak, waar enkele draden naar het kleine rek worden gevoerd, en alle andere naar het groote rek op het aangrenzende huis. Deze bleven echter beide staan op de ijzeren biuten. De brandweer, die nu natuurlijk niet telephonisch gealarmeerd kon worden, kwam vrij laat. Toch gelukte het haar de belendende perceelen te be- schermenen na drie uur was zij den brand meester. Tal van spuitgasten werden door de horiderden vallende, gloeiende draden gewond. Men schat de schade op een millioen franken alle apparaten zijn totaal gesmoltende woning van den chef is geheel vernield en van de maga zijnen in het benedenhuis bleef niets ongedeerd. De ruim vijfhonderd verbindingen in de stad en evenzoo de intercommunale verbindingen zijn zeker voor vele weken verstoord. Wat dat tegen- woordig beteekent is moeilijk te verbeelden. De drukte op het telegraafkantoor was dadelijk over- stelpend, doch ook van daar moesten velen onge- holpen terugkeeren, omdat eveneens talrijke tele- graafdraden onder den sneeuwlast zijn bezweken. De „Bombay Gazette" brengt een treffend verslag van den vreeselijken brand, die de pest- hospitalen te Modjkhana verwoestte en prijst daarin uitbundig den waren heldenmoed, door de jonge Engelsche verpleegsters betoond. Het is onmogelijk zegt genoemd blad te veel lof toe te brengen aan het geheele perso- neel dezer hospitalen, van de hoogsten tot de laagsten zonder uitzondering, wegens het beleid en de voortvarendheid, waarmede zij alle krachten wijdden aan de redding der haar toevertrouwde inenschenlevens. De Engelsche verpleegsters en dd Lady-superintendent gaven daarbij aan alien het voorbeeld. Men zag deze meisjes hare patienten in hare armen naar veilige plaatsen dragen, het- geen zij deden met eene in die omstandigheden niet genoeg te waardeeren kalme tegenwoordigheid van geest. Eene verpleegster, die herinnerd werd aan de dreigende vernietiging van haar goed en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2