J A 1 g e m e e n Nienws- en Advertentieblad voor Zeeowsch-Vlaanderen. No. 3597. 7 April 1898. HET T WEEDS 82ZI3HT. Donderdao; 38e daar^ao^. Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. POLITIEK OVERZICHT. Te Washington is een kentering ingetreden door een ongesteldbeid van Mac Kinley, den president der Unie, welke de grootst mogelijke rust noodig doet zijn, is de Boodschap aan het Congres niet gereed gekomen (drie maal heeft de afgebeulde president een klad ervoor verscheurd) en de heeren van den Senaat zullen nu, naar 't zeggen van den president der coinmissie van buitenlandsche zaken, geduld oefenen tot morgen, terwijl de Kamer zelfs tot Vrijdag kalm wil blijven 't Zou de toeleg zijn het Congres te doen terug- komen van het plan om Spanje's antwoord te gebruiken als directe aanleiding tot de oorlogs- verklaring. Ondertusschen worden de oorlogstoebereidselen van beide zijden voortgezetaan de haven van New-York is reeds bijna een millioen dollars ten koste gelegd, alleen voor onderzeesche mijnen en in Spanje legt men de laatste hand aan de voor- bereiding der mobilisatie van laud- en zeemacht. Er blijkt wat van af te moeten, en helaas wat heel veel ook, van het bericht omtrent het aanbieden en aanvaarden van Pauselijke bemiddeling in het Spaansch-Amerikaansch geschil, gelijk die eenmaal het Duitsch-Spaansch conflict betreffende de Carolinaeilanden beslechtte. De zaken zijn aldus gelegen Alvorens zich tot de Spaansche Regentes te wenden, deed de Paus, door den nuntius te Was hington, bij President Mac Kinley aanvragen of het hem aangenaam wezeu zou wanneer de H. Stoel der Regentes aanried een wapenstilstand te bewilli- gen, waarop de President antwoordde, dat hij in- derdaad gaarne zoude zien dat Z. H. in deze alles deed wat in zijn vermogen was. Alsnu volgde de bekende stap bij de Koningin- Regentes. Maardaaromtrent is minder juist bericht, blijkt nu, dat daarbij een bemiddelingsvoorstel werd gedaan. De nuntius vroeg alleen namens den Paus of de Regentes bereid was op Cuba eenen wapenstilstand te bewilligen met het doel om aan de Cubaansche overheden gelegenheid te geven met de opstandelingen in ouderhandeling te treden over het sluiten van den vrede. Minister Moret y Prendergast had hierop een onderhoud met den Amerikaanschen gezant, den heer Woodford, en deelde hem mede, dat Spanje tot de onmiddelijke afkondiging van zoodanigen wapenstilstand bereid was. Met zekere bitse kortheid werd van de zijde van den Amerikaanschen President omtrent de F FXJILLKTOISI 6) Naar het Engelsch VAN HUGH CONWAY. IV. Ik was goed in de gelegenheid om Madeline Rowan gade te slaan. Hoe vreernd en slecht ter plaatse schenen haar naam en haar gelaat hier in deze omgeving. Was zij eerst wat schuw en teruggetrokken, spoedig, zij het ook ter wille van Carriston, beschouwde zij mij als een vriend en praatte vrijmoedig en zonder terughouding met mij. Toeu bemerkte ik, dat heur aard even goed- hartig als haar gelaat schoon was. Zij maakte zulk een gunstigen indruk op mij, dat met uitzondering van een betwistbare reden ik overtuigd moest zijn van Carriston's goede keuze en van zijn geluk, als hij haar trouwde ongeacht haar uederigen stand en haar geinis van een be- hoorlijk fortuin. Wanneer zij eenmaal zijn vrouw was, zou zij in de goede kringen zeker opgang maken, als zij dat wilde haar houding en blikken waarborgden dat. En de groote verbetering, die ik had opgemerkt in zijn gezondheid en zijn stem ming, gaf mij grond om te gelooven, dat dit huwelijk zijn leven langer, gelukkiger en beter zou maken. En nu mijn tegenwerping, die misschien belachelijk te noemen is. Ik vond het een be- zwaar, dat Charles Carriston en Madeleine Rowan loopende bemiddelingsgeruchten getuigd „Daar weet ik niets van maar ik verwacht wel elk uur eene depeche van de Spaansche Regeering, dat een formeel wapenstilstands-voorstel aan de opstande lingen is gedaan." In het Lagerhuis van Engeland verklaarde de onder-staatssecretaris van buitenlandsche zaken, Curzon, dat de aandacht van graaf Murawiew was gevestigd op het niet noemen van Port Arthur in de nota van 28 Maart. De Russische minister van buitenlandsche zaken heeft daarop geantwoord dat hij zich vereenigt met de verzekeringen, die den 16n Maart zijn gegeven aan den Britschen gezant te Petersburg. Het is met goedkeuring van Japan, dat China Wei-Hai-Wei in pacht aan Engeland heeft afge- staan. Met de regeering van het eilanderij was vooraf een overeenkomst gesloten en Engeland zal bezit nemen van Wei-Hai-Wei, zoodrn. China in Mei het nog resteerende deel der oorlogs- schatting zal hebben afgedaan aan Japan. De Sieele maakt een uitvoerig schrijven open- baar, geteekend door een „diplomaat," waarin deze eeu historisch overzicht geeft van de betrek- kingen tusschen den Duitschen militairen attache Schwarzkoppen en Esterhazy. Deze is de agent van Schwarzkoppen geweest, die niet minder dan 112 mededeelingen van hem heeft ontvangen. Toen Dreyfus in 1894 veroordeeld werd, meende Schwarzkoppen, dat Dreyfus voor rekening van een andere macht gespionneerd had. Den 10den November publiceerde echter de Matin het borderel en Schwarzkoppen zag toen aan het schrift, dat Dreyfus veroordeeld was op grond van een van Esterhazy afkomstig document. Toen later Ester- hazy doodelijk beangst bij Schwarzkoppen kwam beloofde deze hem geheimhouding, doch het valt den Duitschen officier op den duur moeilijk het zwijgen te bewaren. Het schrijven eindigt met de woordenHet staat vast, dat de ware stukkenleverancier van kolonel Schwarzkoppen Esterhazy en niet Dreyfus was. Maandag eindigde Dr. Kosman zijn onder- richt aan H. M. de Koningin in de Duitsche taal- en letterkunde. H. M. de Koningin-Regentes benoemde Dr. Kosman tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Het galarijtuig, waarin H. M. Koningin Wilhelmina in den stoet bij inhuldiging en intoeht zoo buitengewoon veel op elkaar geleken, zoo veel als een man bij mogelijkheid op eene vrouw kan gelijken. Hoe meer ik hen bij elkaar zag, hoe meer mij dit trof. Een vreemde kon hen zeer goed voor tweeling-broeder en zusler hebben aangezien. Zij hadden dezelfde mooie gelaatstrek- ken met dezelfde uitdrukking, dezelfde zachte, donkere droomerige oogen, zelfs de vorm der hoofden kwam overeen. Wanneer men hen ver- geleek, behoefde men geen schedel- of gelaatkundige te zijn om te zeggen, dat waar de een in uitmuntte, de auder dit ook deed, waar de een in te kort schoot, ook de ander dit deed. In geval ik voor mijn vriend een vrouw had moeten kiezen, zou ik er zeker eene gekozen hebben, die in aard en gewoonten geheel met hem verschilde. Zij had een mooie, luidruchtige drukke vrouw moeten zijn, met vasten wil en gezond verstand, eene die hem durfde aanpakken en hem in de bedrijvigheid hield en niet een beminnelijk, donkeroogig, droomerig meisje, dat zich gelukkig kon gevoelen door uren lang aan de voeten van haren beminde te zitten zonder een woord te spreken. Zij waren echter een mooi paar, en nooit zag ik twee jon- gelieden, die elkaar zoo aanhingen, als deze twee gedurende de herfstdagen, die ik met hen doorbracht. Spoedig kreeg ik een duidelijk bewijs van hunne nauwe zielsverwantschap. Op zekeren avond zaten wij buiten, Carriston, Madeline en ik, en keken naar de grauwe mist, die in de vallei aan onze voeten afdaalde. Twee van het gezelschap zaten natuurlijk hand in hand, de derde op een bescheiden afstand niet zoover dat hij niet aan het gesprek kon deel- nemen, maar ver genoeg om alleen te zien en te plaats neemt, is beproefd. Het prachtige wit satijnen met goud georueerde rijtuig is echter nog pas in ruw hout gereed. HH. MM. hebben het op de binnenplaats der Koninklijke stallen in Den Haag bezichtigd en Haar goedkeuring gegeven om het af te werken. De galakoets zal ongeveer f 18,000 kosten. Door de firma Blooker is aangeboden om op 6 September, den inhuldigingsdag van de Koningin, aan alle onderofficieren en minderen bij leger en marine kosteloos cacao te doen verstrekken en daartoe aan de verschillende garnizoenen, zonder kosten voor het Rijk, de noodige suiker en cacao toe te zenden. Dit aanbod is door de ministers van oorlog en marine aangenomen. Naar het Vaderland verneemt zal de Tweede Kamer 26 April bijeenkomen en dan het dienst- plicht-ontwerp ter dadelijke behandeling gereed vinden. Het gezamenlijk bedrag der totnogtoe bij het subcomite te Amsterdam tot ondersteuning van de noodlijdende te Amboina toegezegde en inge- komen bijdragen is 9324,50. In de Zandkreek, tusschen Noord- en Zuid- Beveland is men tegenwoordig druk bezig met het zaaien van mosselzaad, afkomstig uit de Zuiderzee. Dit geschiedt met het oog op de goede kwaliteit van de daar gefeelde mosselen, en wijl de hoeveel- heid, die daar tot heden werd aangetroffen gering is. Een vroolijken aanblik levert tegenwoordig de Zuiderzee om en in de haven van Urk op. Nu de haringvisscherij in vollen gang is, schijnt het wel of die visch zish voornamelijk alleen bij Urk ophoudt. Tallooze botters en booten niet alleen van Urk, maar ook van Enkhuizen, Marken, Lemmer, Kainpen, Bunschoten, Huizen en andere visschersplaatsen aan de Zuiderzee zijn daar in alle richtingen zeilende, en hebben vooral deze week aanzienlijke vangsten haring te Urk aange- bracht. De aanvoer aldaar wordt deze week geraamd op ongeveer 130 last of 130 X 50 tal r= 6500 tal, welke voor 1,50 a f 2 per tal werd afgeslagen. Verreweg het grootste deel dier vangst werd door vischkoopers van Huizen naar de rookerijen aldaar vervoerd. Hoewel de haringvisscherij niet door de geheele Urker visschersvloot wordt uitgeoefend, wij] de meeste Urkervisschers steeds op de Noordzee werk- zaam zijn, toch wordt op het eiland van deze teelt veel voordeel genoten door de vele visschers van elders, die dagelijks aldaar verkeeren. hooren, wat voor zijn oogen en ooren bestemd was. Hoe sommige onderwerpen, die ik tegenover Carriston zeker niet zou aangeroerd hebben, in het gesprek kwamen, weet ik niet juist meer. Waarschijnlijk had een van beiden een van die wonder] ijke verhalen opgedischt, die onder de Schotsche Hooglanders in omloop zijn en die bij de overlevering van den een aan den ander nog verfraaid en vermeerderd zijn geworden. Aan haar angstigen blik bespeurde ik weldra, dat Madeline even vast in wonderlijke en bovennatuurlijke zaken geloofde, als Carriston in zijn treurigste oogenblikken had kunnen doen. Zoo gauw moge- lijk stoorde ik den loop van dit gesprek, en den volgenden dag het meisje eenige oogenblikken alleen aantreffende, zeide ik haar ronduit, dat onderwerpen van dien aard zoo ver mogelijk van de gedachten van haar toekomstigen echtgenoot moesten gehouden worden. Zij beloofde, dat zij aan mijn wenk gehoor zou geven met droome rige oogen, die in de verte staarden, alsof ze een visioen zagen, precies als Carriston. z/Oh ja," zeide 'ik, //heeft hij ooit met u gespro- ken over het zien van vreemde dingen z/Ja, hij heeft er op gezinspeeld." z/En gelooft ge hem P" //Natuurlijk doe ik dat; hij vertelde het mij." Hier zouden redeneeringen niet helpen. //Dat zal een mooi paar zijn," mompelde ik, terwijl Madeline wegslipte om Carriston, die naderbij kwam, te begroeten. //In iederen hoek zullSn ze geesten zien, en kaboutermannetjes achter elk gordijn." De jongelieden twijfelden echter volstrekt niet aan hun toekomslig geluk rustig en aangenaam TER NEUZEN, 6 April 1898. De hulpbinnenloods C. A. van Hoepen alhier, wordt overgeplaatst naar Vlissingen. Het was gisterenavond zeer gezellig in het gebouw van de //Vereenigde Handwerkslieden", waar de leden en enkele donateurs, velen met hunne dames, waren saamgekomen voor het bij- wonen van de feestelijke jaarvergaderiug van genoemde vereeniging. Nadat de voorzitter in korte woorden de opge- komenen had verwelkomd, gaf hij het woord aan den eere-voorzitter, den heer Eijke, om het verslag over het afgeloopen jaar uit te brengen. Daaruit bleek dat aan het eind van het jaar de vereeni ging bestond uit 1 eere-voorzitter, 3 eere-leden, 44 donateurs en 42 gewone leden. Het aantal dona teurs was met twee verminderd, dat der leden met 2 toegenomen. De totale inkomsten bedroegen f 617,50 waar- onder f 296,70 aan contributie van leden en donateurs en f 144,96 voor verhuring van het gebouw en is daaronder ook begrepen verkooj# van een Rotterdamsch lot a f 108,10, waarmede het kapitaal der vereeniging verminderde. Uitgegeven werd totaal 411,20$, waaronder 166 voor rente en aflos van kapitaal voor het gebouw. Aan ziekeugeld werd slechts uitgekeerd 28,80. Het goed slot der rekening is dus 206,31$. Hoewel het wenschelijker was dat de vereeniging ten alien tijde over haar gebouw kon beschikken, mocht voorshands nog berust worden in gedeelte- lijke onttrekking, voornamelijk door verhuring aan het Heilsleger. Op het gebouw rust eene hypotheek van /"1200 a 4$ terwijl de schuld aan grondkapitaal na aflos met f 100 nog bedroeg f 300, welke som weer met f 328 is vermeerderd, wegens aankoop van een naast het gebouw openliggende strook grond. Het voornemen bestaat ook deze te be- bouwen. Daar de noodzakelijkheid van uitbreiding van het gebouw een gevolg zou zijn van het toenemen der leden en van grooter verrichtingen, zou eene nieuwe hypotheek-leening wel zijn te sluiten en rente-betaling en aflos verzekerd zijn. Op 31 Dec. bezat de vereeniging aan kapitaal voor de verschillende fondsen en voor aflos pi. m. 355. De zangafdeeling //Geduld overwint" neemt voortdurend in bloei toe. Zij bestond op het eind van 1897 uit 30 leden en 56 donateurs; het zuiver goed slot der afdeeling bedroeg f 11,50. ging het leven voor hen daarheen. Carriston had onmiddelijk bij Madeline's tante aanzoek gedaan en kreeg spoedig de toestemming der oude Schotsche. Eigenlijk was ik een beetje geergerd, omdat hij bleef volharden bij de vreemde gril, dat hij zijn waren naam verborgen hield. Hij vertelde mij, dat hij bang was dat Madeline's tante ongerust zou worden, wanneer hij haar zeide, dat hij slechts een aangenomen naam voerde, en als hij aan Madeline de ware reden daarvau mededeelde, zou zij zich maar ongelukkig gevoelen. Ook bespeurde ik, dat hij het romantische plan had gevormd met haar in het huwelijk te treden zonder haar te vertellen in welke benijdenswaardige positie zij zou komen, wat het finantieele betreft. Onge- twijfeld had zijn verbeeldingrijke geest de gedachte aan zulk eene verrassing a la Lord Burleigh met voorliefde gekoesterd. De laatste dag van mijn vacantie brak aan. In weinig opgewekte stemming nam ik afscheid van de meren en bergen, en in gezelschap van Carriston keerde ik naar Londen terug. Ik was niet tegenwoordig bij het eigenlijke afscheid nemen der jonge lieden, dat was veel te heilig om mij daarbij op te dringen maar toen dit ein- delijk achter den rug was, stond ik nog vele minuten te wachten, terwijl Carriston haar hand in de zijne hield en zichzelven en haar trooste met telkens te zeggen ,/Het duurt slechts zes weken slechts zes weken En dan en dan Het was Madeline, die zich eindelijk losmaakte en been gingtoen stapte Carriston met tegenzin op den primitieven wagen en kwam naast mij zitten. (Wordt vervolgd.) EDZEN »i* tolad verse liijnt Woenidag. en Vrij<la«avonit, uHge»underd op Fee»<d»gen, hij den nttgever J. HI SAXPE te Ter *'enzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1