Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. Januari Februari Maart 36 30 34 18 s., 7 ij., 3 h., 3 p.p., 1 m., 1 k., 3 1., 18 s., 3 m., 3 ij., 2 h., 1 p.p., 3 1., 19 s., 6 ij., 3 m., 2 h., 2 k., 1 lbz., 1 78581 72019 82754 100 233354 Drama in de Bergstraat te Rotterdam. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen aangekomen om aldaar te lossen of te laden. Maand. Getal. Geladen met K. m.ia oud bruto. In deze kolom beteekenen de letters s. stukgoederen, ij. ijzer, h. hout, pp. pijpaarde, m. minerie, k. kolen, lbz. landbouwzout, 1. ledig. Uitgevaren zijn in Januari 24, in Februari 24 en in Maart 24 zeeschepen, totaal in dit jaar 72. Over het eerste kwartaal van het vorig jaar kwamen binnen J 21 schepen, metende 306754 Ms. en voeren uit 89 schepen. Met bestemming voor Gent kwamen binnen 196 schepen, metende 470292 M3. en vertrokken komende van Gent 219 schepen, over hetzelfde tijdvak van het vorig jaar 180 schepen, metende 402264 M3, terwijl van daar afvoeren 212 schepen. Opgeschut zijn nog 779 en afgeschut 733 binnenvaartuigen, tegen 581 op en 561 af in het vorig jaar, gedurende de eerste 3 maanden. Zaamslag, 1 April. Heden werd alhier bij den heer C. 't Gilde Jr. de gewone driemaande- lijksche vergadering gehouden van de tooneel- vereeniging ,/Ons Genoegen." Had bij de oprichting in het begin van October 1896 de vereeniging aanmerkelijk groote schulden, thans bleek uit de in deze vergadering gehouden rekening en ver- antwoording, waarbij alles in orde werd bevonden, dat er reeds een aardig sommetje in kas was. Ofschoon haar aantal leden niet meer zoo groot is als voor eenigen tijd, hopen dezen evenwel de Zaamslagertjes nog menigen genoeglijken avond te verleenen. Axel, 4 April. Door Burgemeester en Wet- houders werd alhier heden aanbesteed de levering van pi. m. 200 M3. Pruissische grint, ler grootte van 1 6 c. M. franco op den wal aan de Axelsche Sassing. Ingeschreven werd door de heeren F. Yos te Sliedrecht, voor f 1,90 P. de Rooij te Bosch- kapelle, voor 1,76^ en door de Deutsch Rheinisches Kiesgeschaft te Utrecht voor 1,53. Alles per M3. Aan den laagsten inschrijver gegund. Men schrijft ons uit Hulst Vdor den winter trokken honderden daglooners, meest polderjongens en opperlieden uit Hulst en omstreken, naar Duitschland gelokt door de aan- zienlijke daggelden,die hun door Duitsche makelaars aangeboden werden. Uit de vele berichten, die geregeld uit Duitschland in familiekringen ont- vangen werden, bleek, dat alien ten zeerste voldaan waren over de hooge loonen en vooral over de goede behandeling. Het gevolg hiervan was, dat er nogmaals honderden naar Bochum en Essen vertrokken. Geheele gehuchten in 't //Land van Hulst" zijn leeggeloopen overal staan arbeiders- woningen leeg, daar zelfs geheele gezinnen ver trokken zijn. (VI. Crt.) IJzendijke, 3 April. Gisteren avond werd alhier door de vereenigde herbergiers eene ver gadering gehouden om een adres aan den ge- meenteraad te zenden, houdende verzoek bij de a. s. kermis de danstenten te verbieden, omdat deze een belangrijke tak van nijverheid (de herbergiers) benadeelen. Wanneer men weet dat er 96 herbergiers in deze gemeente zijn en er slechts 8 of 9 een danstent kunnen plaatsen, zal men begrijpen dat er een menigte voorstanders waren om de danstenten te weren. Na voorlezing van het adres ontstond er een zeer verward debat dat in een algemeeue twist tusschen voor- en tegenstanders eindigde, daar ieder der 96 herbergiers zich het leeuwenaandeel in de verdiensten, uit de kermis voortvloeiende, wilde verzekeren. Wanneer in eene gemeente van nog geen 3000 zielen 96 drankgelegenheden worden gevonden, nam dat nog al te goed op en verdedigde zich weinig of niet. En voor het avond was, had hij rnij met jongelingsvuur verteld hoe hij Madeline Rowan op het eerste gezicht beminde, hoe hij in den korten tijd na dat oogenblik haar had trachten te winnen en haar ook werkelijk voor zich gewonnen had, hoe goed en schoon zij was, hoe hij haar aanbad, hoe gelukkig hij was, en ,dat hij rnij zou vergezellen wanneer ik naar het Zuiden terugkeerde, om na eenige schikkingen getrolfen te hebben, omniddellijk weer naar hier te komen om zijn bruid naar het altaar te geleiden. Ik kon slechts toeluisteren en hem gelukwenschen. Het stond niet aan rnij, als oudere in jaren op te treden en hem dit huwelijk aan of af te raden. Carriston moest zelf weten wat hij deedwas het een overijlde stap, dien hij deed, dan had hij de gevolgen slechts aan zichzelven te wijten. En waarom zou ik het afgeraden hebben ik, die binnen twen dagen tijds hem benijdde om zijn geluk (Wordt vervolgd.) waaronder 60 bierhuizen, die een staat in den staat vormen, wordt het naar ons oordeel tijd, dat de regeering een middel kon vinden om de als paddestoelen verrijzende bierhuizen tegen te gaan, gelijk het adres bedoeld met de danstenten. Ds. Theesing, emeritus-predikant te Rotter dam, heeft van N. N. de buitengewone gift van f 10,000 ontvangen in bankbiljetten voor de Diaconiescholen der Ned. herv. gem. aldaar. MeekrapteeltOpname is gedaan van de teelt van meekrap in een gedeelte van Zeeland in 1897, n.l. Schouwen, Duiveland en Tholen. In 24 meekrapfabrieken werd verwerkt 263,000 kg. onberoofde, 120,000 kg. racine en 38,000 kg. mullen, waarbij die op het eiland Tholen bovenaan staan, wat racine betreft. De meekrapprijzen blijven gering en in het najaar van 1898 zullen maar enkele fabrieken meer kunnen werken. Het onderzoek van het lijk van iemand te Vlissingen, dat werd opgegraven omdat men meende, dat hij geen natuurlijken dood was ge- storven, heeft naar men verneemt geen aanleiding gegeven om te denken dat de dood niet aan een natuurlijke oorzaak is toe te schrijven. Volgens een correspondentie uit Deli in De Locomotief, is bij eene spiritistische seance op 31 Januari j.l. uitgemaakt, dat Oemar binnen zes maanden zal sneuvelen en dat een maand later de geheele Atjeh-oorlog uit is. Dus voor de inhuldiging onzer Koningin De meeste ongeloovigen zullen wel van harte inslemmen met onzen wensch, dat de voorspelling dit maal eeni uitkomt. De kolenwerker Wietman te Kerkrade geraakte Donderdag onder een neervallende kolen- massa; beide beenen werden verbrijzeld. De man is naar het ziekenhuis vervoerd. De heer W. Bakker te Beemster heeft een ljarigen stier verkocht voor f 500. Het dier is bestemd voor den stal van den heer Paul Kriiger, president der Transvaalsche Republiek. Vrijdagnacht werden te Amsterdam drie personen door drie agenten op heeterdaad betrapt, dat zij pogingen aanwendden in een pakhuis aan den N. Z. Voorburgwal in te breken. Toen zij bemerkten dat er onraad was, dreigden zij met messen en een ijzeren staaf. De agenten lieten zich daardoor niet bang maken en wisten twee der dieven aan het bureau te brengen, de derde ontsnapte echter. De smidsknecht C. v. G., te Roozendaal, die verleden week bij het lossen van ijzeren balken doodelijk werd getroffen door het breken van een ketting, is in het gasthuis aan de gevolgen overleden. De politie te Amsterdam werd Vrijdag in de gelegenheid gesteld een brutalen straatroof, bij klaarlichten dag gepleegd, te constateeren. Een bejaarde kantoorlooper werd door drie personen in de Torensteeg, in de onmiddellijke nabijheid van een politiepost, omsingeld en in het nauw gebracht. Eerst niets van deze handelwijze be- grijpende, werd hij, weder vrijgelaten, gewaar, dat men hem een aangeteekeuden brief, zoo juist ten postkantore in ontvangst genomen ontfutseld had. De 88jarige Christine Rutten te Sittard herdacht Vrijdag den dag waarop zij voor 78 jaar dus op lOjarigen leeftijd, bij de familie Week aldaar in dienst trad, waar zij onafgebroken in betrekking bleef. Ondauks haren hoogen leeftijd verricht het nog in goede gezondheid verkeerende oudje nog dagelijks verschillende huiselijke werk- zaamheden. Te Jabeek (L.) dronk een driejarig kind, bij tijdelijke afwezigheid der moeder, uit een fleschje waarvan de inhoud bestemd was tot wassching van vee. Alvorens geneeskuudige hulp kon worden verleend was de kleine aan de ge volgen bezweken. Zaterdagmiddag beproefde een onbekend manspersoon op een der privaten van het station Delftsche Poort te Rotterdam zich door een revolver- schol van het leven te berooven. Deze toeleg mislukte, maar de onbekende wondde zich vrij zwaar in het gelaat. Hij werd in het ziekenhuis ter verpleging opgenomen. Aldaar is in de Voorhaven denzelfden dag een lOjarige schippers- jongen bij ongeluk over boord geslagen en ver- dronken. Het lijkje werd later opgehaald. Naar men verneemt zou de jonge man, van wieus arrestatie op de Belgische grenzen in een vorig nommer melding is gemaakt, op het notaris kantoor te Rotterdam waar hij werkzaam geweest is zich aan verduistering van omstreeks 25000 hebben schuldig gemaakt. Door de Maassluische boot, werd Zaterdag ter hoogte van Vlaardingen het lijk van een onbekenden koloniaal in uniform opgevischt, die waarschijnlijk van een uitgaande boot overboord is gevallen en verdronkeu. In het Russische dorp Stepanofka heeft een boer Nasemenko genaamd, ,in een vlaag van waanzin zijn vrouw en drie kinderen en een buurman met een bijl afgemaakt en zijn schoun- zuster zware houwen toegebracht. Het stoomschip //Greenland", van St. John's (Newfoundland), heeft op de robbenvangst in het Noorden het grootste deel zijner bemanning ver- loren. Het bracht 25 dooden mee aan boord en nog 23 dooden waren op het ijs achtergebleven. De mannen waren niet ver van Kaap Bonavista op het ijs gegaan, om een groote partij robben te vangen. Maar zij werden door een sneeuwstorm overvallen, het ijs, waarop zij zich bevonden, raakte los en zij bleven, door breede plekken water van het schip gescheiden, in de felle koude en den sneeuwstorm, welke een nacht en een dag duurde. Toen de storm eindelijk bedaarde en men hun met booten te hulp kon komen, vond men 48 mannen dood. Nog slechts zes waren in leven en zij verkeerden in deerniswaardigen toestand met bevroren handen en voeten. Deze ramp is de grootste, waardoor nog ooit de robbenvisscherij werd getroffen. Onlangs is een juwelier te Berlijn op zeer slimme wijze bestolen. Er kwam een jonkman in zijn winkel en vroeg naar een ring met brillanten. De juwelier kreeg uit de venster-etalage twee kartons in elk van welk in de gleuven drie ringeu staken. De klant wenschte echter grootere bril lanten te zien, die de juwelier toen uit zijn brandkast haalde. Hij moest den kooper even alleen laten, maar teruggekomen overtuigde hij zich dat alle zes ringen nog aanwezig waren. De jonge man kocht niets, daar hij zich nog wilde bedenken, en ging heen. Toen eerst, bij het opbergen, bemerkte de juwelier dat een der ringen verruild was voor een met simile (nage- maakte steen), maar zoo kunstig dat aan den valschen zelfs een etiquet hing met hetzelfde nummer, dat de echte had. Blijkbaar was de diefstal met groote zorg voorbereid. De dader was echter niet te vinden. Eenige weken later werd te Stettin een persoon betrapt, dieopgelijke wijze daar zijn slag wilde slaan en bij wien men valsche steenen, etiquetten en groene zijde draadjes vond. Hij bleek dezelfde te zijn, die te Berlijn zijn kunsten had vertoond en is nu voor 3f jaar onschadelijk gemaakt. In de Bergstraat te Rotterdam, gelegen achter de gevangenis en uitloopende op den Bergweg, is Donderdag een moord gepleegd. De N. R. Ct. meldt daaromtrent het volgende In het begin der vorige week huurde de gewezen bierhuishouder C. H. Witmond, in de Kateu- drechtschelaan no. 40 woonachtig, van den op de Kruiskade wonenden winkelier Borst het beneden- huis van pand no. 49 in de Bergstraat. Dinsdag 1.1. begaf de heer W. zich tot de vrouw van den timmerman P. Klip, zij aanstaanden bovenbuur, en vroeg haar of zij zijn nieuwe woning wilde schoon- makeneu zoo noodig voor hem etenzou kunnenkoken. Vrouw Klip, met een groot gezin belast, nam gaarne deze gelegendheid te baat om de verdiensten van haren man eenigszins te vergrooten. Sedert Diusdag kwam haar nieuwe buur nog een keer of vier bij haar, en telkens viel het haar op, dat de man in buitengewoon zenuwachtigen, opgewonden toestand verkeerde. Omstreeks 11 uren Donderdagochtend kwam de heer W. per rijtuig naar zijn nieuwe woning. Hij was niet alleenna de deur geopend te hebben, keerde hij naar het rijtuig terug en droeg daaruit een meisje dat blijkbaar sliep, of misschien be- dwelmd was, het huis binnen. Dat het kind sliep of bewusteloos was, maakten de buren hieruit op, dat onder het dragen in de woning haar baret afviel, zonder dat zij het merkte of eenige poging deed om er naar te grijpen. Nadat vader en dochter (want aldus was de betrekking, waarin zij tot elkander stonden) de nieuwe woning waren binnengegaan, verliet hij deze kort daarop weder om naar vrouw Klip te gaan en haar op het hart te drukken, Vrijdag- morgen met het schoonmaken der woning aan te vangen. Bij deze gelegenheid vertelde hij haar dat het afscheid van de moeder, die zoo juist naar Utrecht vertrokken was, zijn dochtertje bijzonder had aangedaan. Vermeld zij nog, dat hij Woensdag een paar koffers in zijn nieuwe woning had laten bezorgen, die overigens geheel ongemeubileerd was. Geen stuk huisraad bevond er zich nog in. Ingevolge afspraak maakte vrouw Klip zich Vrijdagochtend om half negen op om met het schoonmaken der woning te beginnen. Op haar bellen werd echter niet opengedaan. In den loop van den dag ging zij er nog eens heen, maar weder zonder resultaat, en evenzoo ging het met andere lieden, o. a. met den koetsier die hem Donderdag per rijtuig daar gebracht had om, zooals hij gezegd had, hem en zijn dochtertje Vrijdags naar Delft te rijden. Vrouw Klip begon zich ten slotte eenigszins ongerust te maken, te meer daar zij en haar dochter zich bij nadenken herinnerden Donderdag- avond tusschen 9 en 10 uur het dochtertje van hunnen buurman te hebben hooren huilen of kermen. Vrijdagmiddag ongeveer te 5 uren verscheen de politie aan de woning, en nu kwam een verschrik- kelijke geschiedenis aan het licht. Zooals wij reeds meldden, werd Donderdag ochtend eene 8jarige leerlinge van eene school op het Vasteland door haren vader tegen haren wil medegenomen, terwijl de kinderen onder geleide naar de school terugkeerden. De moeder van het meisje, die zooals wij vernemen, met medeweten en goedvinden van haren man, die sedert eenigen tijd zijn bierhuis had overgedaan en wiens zaken niet al te best stonden, van hem afgegaan was en nu bij hare moeder in de Rosestraat inwoont,. ontving Donderdag in den loop van den dag van haren man een schrijven, waarin hij haar dreigde dat zoo zij de politie er mede moeide en hij misschien zijn dochtertje weder aan haar zou moeten afstaan, hij zich en zijn kind van het leven zou berooven. Van den inhoud van dezen brief gaf de beang- stigde moeder de politie op het bureau aan de Nassaukade kennis. De inspecteur van politie L. J. C. Vuijk, op zijn bureau aan de Naussaukade alzoo de bedrei- ging van den heer W. vernomen hebbende en de moeder ter wille willende zijn om het verblijf van haar kind zoo mogelijk te weten te komen, stelde een onderzoek in en spoedig mocht het hem gelukken, den koetsier uit te vinden die vader en dochter gereden had. Van hem vernam hij dat hij beiden met zijn rijtuig naar de Bergstraat gebracht had. Vrijdagmiddag om 5 uren kwam de heer Vuijk daar aan, en geen gehoor krijgende op zijn bellen, begaf hij zich met medeweten van de bewoners, door het aangrenzende benedenhuis naar den achterkant van de woning, door den heer W. en zijn dochtertje betrokken. De ramen bleken vdaar zoo gemaskeerd te zijn door gordijnen en stukken goed, dat niemand naar binnen kon zien. Met een geleenden sleutel kwam echter de politie de woning binnen. In de achterkamer vond men in de bedstede de lijken van het achtjarig dochtertje, een allerliefst blond meisje en haren vader, een man van 35 jaar. Vader en dochter waren geheel gekleed. Op een van de koffers die in het vertrek stonden, vond men een met zes scherpe patronen geladen revolver, een ledig fleschje en twee glazen, waarin nog eenig wit poeder was achtergebleven. Blijkbaar dus had de vader zich en zijn dochtertje door vergift van het leven beroofd. De heer Vuijk liet nu onmiddelijk den commis- saris van pdlitie, den heer D. M. Ebbeler, en de justitie waarschuwen, tengevolge waarvan kort daarna met den heer Ebbeler ter plaatse verschenen de subst-officier van justitie, mr. J. K. H. Ender- lein, en de rechter-commissaris, mr. H. R. A. Boonen, alsmede ook de politie geneesheer Dr. Mees, die den dood van beiden door vergiftiging constateerde en het vermoeden uitsprak dat vader en dochter, toen zij gevonden werden, vermoede- lijk reeds sedert Sijna 24 uur overleden waren. Nadat de justitie ter plaatse met den heer Ebbeler een uitgebreid onderzoek had ingesteld (het was iumiddels reeds laat in den avond geworden), werden de in beslag genomen koffers en andere gevonden goederen met den politiewagen naar het bureau aan de Nassaukade gebracht. Vrijdagavond te 10 uren werden de lijken van vader en dochter onder politiegeleide naar het Ziekenhuis op den Coolsingel vervoerd. Voorts bleek dat de heer W. in den loop dezer week bij verschillende ingezetenen, zooals in den Oppert, op het Prins Allexanderplein enz., ge- meubileerde kamers en woningen gehuurd heeft, waar hij overal te kennen gaf ze eerstdaags te zullen betrekken. Aan den heer Vuijk restte ten slotte de taak de moeder van het kind, die Vrijdagavond om 1 0 uur nog niets van het gebeurde wist en die nog altijd in de stille hoop leefde haar dochtertje terug te krijgen, met het vreeselijk uiteinde van haar kind en haren man in kennis te stellen. Ter Weazen. Huwelijks-aangiften. 31 Maart. Antonie Jacobus Timmers, oud 36 j., jm. en Catharina de Bruijn, oud 31 j., jd. Geboorten. 28 Maart. Adriaan, z. van Reinier Scheele en van Maatje de Zeeuw. Gustavus Josephus, z. van Ber- nardus Josephus Goethals en van Clemencia Maria van Goethem. Jan Rokus, z. van Jan Harms en van Janna Cornelia Pieternella Michielsen. Johanna, d. van Adriaan Marinus de Doelder en van Sophia Pieternella Kroon. 29 Maart. Geertruijda Sara, d. van Anthonie de Zeeuw en van Krina Cornelia Bolleman. Jan, z. van Jan van Luik en Elizabeth de Ruijter. 30 Maart. Franciscus Aloisius, z. Edmundus D'hert en van Maria Natalia Willems. Overlijden. 27 Maart. Framboise van Doeselaar, oud 3 j.y d. van Michiel en van Johanna Verlinde. 28 Maart. Mag- dalena Prina Hamelink, oud 1 m., d. van Krijn en van Maria Andriessen. 30 Maart. Jan Leonardus van IJssel- steijn, oud 79 j., weduwn. van Digna van Nouhuijs. Johanna Catharina Meijer, oud 6 j., d. van Pieter Jan en van wijlen Jannetje Platteeuw. 31 Maart. Janneke Goosen, oud85j.y wed. van Izaak Lobuik van der Linde Axel. Huwelijks-aangiften. 16 Maart. Jannes le Cocq (van Groede), oud 20 j., jm. en Adriana de Klerk, oud 18 j., jd. Geboorten. 16 Maart. Janna, d. van Jacobus Bar em an en van Janna Herrebout. 19 Maart. Johannes Pieter, z. van Cornells van Bendegem en van Magdalena Maria Kotvis. 25 Maart Jacobus Adriaan, z. van Cornells den Hamer en van Catharina de Visser. 26 Maart. Jan, z. van Willem Koster en van Catalina Huissen. Jacobus, z. van Jan de Kraker en van Neeltje Riemens. Francina, d. van Marinus. de Bruijne en van Elizabeth Penne. 29 Maart. Ebrina Maatje Hendrina, d. van Marinus Markusse en van Maria Sara Loof. 30 Maart. Cornelis, z. van Cornelis van Hermon en van Christina Dieleman. Hendrik, z. van Willem de Groote en van Maria Koekkoek. Gilles Izaiik, z. van Jacob Gilles de Meijer en van Elisabeth Sazanna Provoost. Overlijden. 15 Maart Aaltje Dieleman, oud 5 m., d. van Hermanns en van Plenntje Jansen van Rosendaal. 17 Maart. Marinus Adrianus Smies, oud 65 j., echtg. van Janneke Fran9oise Dourlein. 20 Maart. Jan Wolfert, oud 7 w., z. van Jan en van Geertruij de Pooter. 22 Maart. Bertha Rosalia van Rumste, oud 9 m., d. van Petrua Franciscus en van Desideria ran Assel. Gustaaf de Schepper, oud 11 m., z. van Leopoldus en van Prndentia Barbara van den Broeke. 27 Maart. Francis Cornelis van Tatenhove, oud 16 m., z. van Frede- rik en van Esther Adriana Eekman. 28 Maart. Hebrina van Dixhoom, oud 52 j., echtg. van Willem de Koeijer.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2