BIJVOEGSEL Tor Keuzensche Coarant Zaterdag 2 April 1898. No. 3595 Gemengde berichten. Binnenland. POLITI E K jOVERZICHT. Bij de behandelii)g der begrooting in den Duitschen Rijksdag, heeft Prins Schoenaieh Caro- lath er over geklaagd, dat, ondanks het met Nederland gesloten verdrag tot bescherming van de zalmvisscherij,"de Nederlanders voortdurend de Duitsche visscherij benadeelen. Minister Von Posadowsky antwoordde daarop, dat nog steeds pogingen worden gedaan om de Nederlandsche Regeering over te halen tot het stellen van een gesloten tijd voor de zalmvangst in overeenstem- ming met dien in Duitschlaud. Volgens de Norddeutsche vertrekt 's Keizers vleugeladjudant, kolonel Von Moltke, commandant van het Alexander-regiment, naar St. Petersburg, om den Czaar namens den Keizer twee jachtgeweren te overhandigen. Keizer Wilhelm is zoo ingenomen met de aan- neming der vlootwet, dat hij Minister Von Tirpitz in rang en^ traktement (van 24000 tot 36000 Mark) heeft verhoogd, een aantal Marine-krachteu gedecoreerd heeft en den Groothertog van Baden, ook een voorstander van eene sterke Duitsche vloot, benoemd heeft bij de Marine-Infanterie a la suite. De Keizer schijnt nu toch weer wel naar Palestina te zullen gaan. Het zou tegen half October wezen en met de Keizerin. Tegenover de waardige kalmte, waarmede Spanje, voor zoover het met zijne eer zoowel als met de eischen der practijk bestaanbaar is, aan Amerika's verlangens betreffende Cuba tracht te voldoen, steekt alleronguustigst af het ergerlijk en onhebbelijk ongeduld van de congres-leden te Washington, dat te veel van opzettelijke druktemakerij heeft, dan dat wij aan de echtheid daarvan zouden kunnen gelooven. Het is de //hidalgo," die van uit zijn oud-vaderlijk kasteel een tierenden boerenhoop te woord staat. President Mac Kinley's aankondiging, dat van Amerikaansche zijde gezorgd zou worden voor de leniging van den nood op Cuba, heeft Minister Moret y Prendergast beantwoord door aanstonds bij den ministerraad een crediet van 3 millioen aan te vragen, om ter beschikking van generaal Blanco te stellen, teneinde zelf te voorzien in de schaarschte aan levensmiddelen en voorschotten, te verstrekken aan de landbouwende bevolking. Voorts heeft de gezant te Madrid, na afloop zijner besprekingen met Sagasta, naar Washington het woord //aangenomen" geseind en al is het nu zeker waar, dat uit dit allerzonderlingst korte en zuinige telegram niet blijkt of zulks betrekking heeft op al de Amerikaansche voorstellen, dan slechts op enkele daarvan het toont in elk geval ten duidelijkste bereidwilligheid om er op in te gaan. Maar daar aan den overkant wil en zal men nu maar eenmaal niet wachten Dadelijk de wapenstilstand, dadelijk Amerika als reddende engel om der noodlijdende bevolking met levensmiddelen te hulp te komen, op zichzelf zeer loffelijk, maar FEUILLETON Naar het Engelsch VAN HUGH CONWAY. 4) Aan het volgende station verliet mijn reisgezel den trein. Hij zeide mij op beleefden toon vaarwel, en dankte voor het genoegen, dat mijn conversatie hem had verschaft. Na een poos te hebben gedacht over de vraag, welke plaats hij misschien in de maatschappij innam, dacht ik niet verder aan hemtoevallig had hij voor eenige oogenblikken mijn levenspad gekruist, waarschijnlijk zou ik hem nooit weer ontmoeten. Ofschoon ik Charles Carriston niet zag, kreeg ik toch verscheidene brieven van hem gedurende den loop van het jaar. Hij had onze afspraak omtrent ons samenzijn gdurende mijn eerstvolgende vacantiedagen met vergeten. Vroeg in den herfst, toen ik juist hartstochtelijk naar de open lucht en den blauwen hemel begon te verlangen, kwam er een brief van Carriston. Hij schreef me, dat hij nu schetsen maakte in de Westelijke Hooglanden, en herinnerde mij aan mijn belofte. Hij vroeg, of ik het werk kon laten rusten en of ik bij hem wilde komen. Wanneer ik er niet op gesteld was Schotland te bezoeken, kon ik een andere plaats aanwijzen, waar hij bij mij zou komen. De na- tuurtooneelen, die hij rondom zich had, waren echter prachtig en de huisvesting, die hij gevonden had was zoo niet weelderig, dan toch zeer geriefelijk. Hij meende, dat wij het niet beter konden treffen. In een naschrift vroeg hij, mijne brieveu aan hem te adreseeren als Cecil Carr, niet als Charles Carriston. Hij had een reden om zijn naam te verandereneen dwaze reden zou ik het zeker in de gegeven omstandigheden en met dien drang er achter nu eenmaal voor eene regeering, die zichzelve respecteert, bezwaarlijk maar zoo in eens aanneembaar. In elk geval, zou men zeggen, kon toch bedaard en rustig ^een paar dagen gewacht worden, gelijk men elders weken heeft gewacht naar het Maine- rapport. Maar neen, dat heeft eergisteren in het Congres brutale moties geregend en slechts met 40 stemmen meerderheid (179 tegen 139) schaarde het Huis zich aan de zijde van zijn Voorzittcr, toen deze beslist had, dat een door het lid Bailey gedaan voorstel om Cuba onaf hanke- lijk en aan Spanje den oorlog te verklaren nota bene buiten de orde was. Wel wat zwak klinkt tegenover deze houding President Mac Kinley's verklaring aan eene deputatie, die hem hare op- wachting maakte //Ik hoop, dat het Congres zich niet zal overhacsteu." Onder deze omstandigheden mag het een geluk heeten, dat de Senaats-commissie voor de Buiten- landsche Zaken het niet eens is kunnen worden en, na alle op Cuba betrekking hebbende voorstellen in handen eener sub-commissie te hebben gesteld is uiteengegaan, Terwijl Amerika al sedert weken niets anders doet dan zich op de meest rumoerige wijze tot den strijd uitrusten, schijnt het daar te bevreemden, wanneer van Spanje blijkt, dat het ook niet stil zit. Met zekere verbaasde verontwaardiging wordt wereldkundig gemaakt, dat een Spaansch smaldeel met eene onbekende bestemmiug, Carthagena heeft verlaten. Het zijn de schepenInfanta Maria Teresa en Cristobal Colon, benevens de torpedo- vernieler Destructor. Toen in de Grieksche Kamer van afgevaardigden de Minister van financien, de heer Streit eergisteren het leenings-ontwerp overlegde, deed de Minister- President Zai'mis, hierbij door Delyannis en anderen ondersteund, het voorstel deswege aan Engeland, Prankrijk en Rusland Griekenland's dank te betuigen. Met algemeene stemmen en onder toejuichingen werd hiertoe besloten. Aan den heer Jos. Amiabel te 's Gravenhage is de opdracht verstrekt voor de inhuldiging van H. M. de Koningin een decoratie te ontwerpen voor den weg, welke leidt van het Paleis naar de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Het ontwerp bestaat uit een decoratieve aU£e van 100 meter lengte, 'verkregen door een baldaquinvormige be- dekkiug. Tusschen zeer_slanke witte pilasters, piekvormig toeloopend, beschilderd met cirkelvormige motieven in zacht getinte nationale kleuren en vier aan vier aaneengeschakeld, is een waaiervormig gecaption- neerde" hemel van blauwkleurig gaas bevestigd, welke voor 't geval van ongunstig weder wordt overtrokken door een wit veld, waarop gouden kronen en Nederlandsche leeuwen zijn geschilderd. De spitsen der pilasters zijn verbonden door draperieen van gaas, smaakvoljopgenomen en even- eens in de nationale kleuren van de teederste tinten. Onder deze draperieen zullen guirlandes van rozen zich over de geheele lengte slingeren. In de zitting der Eerste Kamer van gisteren vroeg de heer Rengers bij den aanvang der zitting aan de regeering eenige inlichtingen omtrent de wel vindenhij zou mij alles vertellen als wij bij elkander waren. Dit schrijven deed mij onmiddelijk besluiten, zijn uitnoodiging aan te nemen. In een week tijds had ik de noodige schikkingen voor mijne afwezigheid getroffen en in de beste stemming, goed voorzien van alle benoodigdheden voor mijn liefhebberij-bezigheid, bracht de trein mij naar het Noorden. Ik stelde mij veel genoegen voor van de ontmoeting met Carriston. Ik trof hem te Callendar, waar hij mij wachtte. De spoorweg liep niet in de richting naar de weinig bezochte landstreek, waar onze tenten waren opgeslagen, en daarom had mijn vriend zich verzekerd van de diensten van een tamelijk primitief rijtuig en een sterke ruwharige ponnv om ons te bestemder plaatse te brengen. Zoodra wij elkaar hartelijk hadden begroet, begon ik mij te overtuigen van zijn toestand. Met verbazing en tevens met veel genoegen be- merkte ik, welk een gunstige verandering bij hem had plaats gegrepeu in zijn manieren, alsook in zijn voorkomen. Hij zag er veel krachtiger en flinker uit, hij scheen ook gelukkiger over 't geheel meer als een gewoon meusch. Niet alleen begroette hij mij in opgewekte blijmoedige stem ming, maar ook gedurende den rit door het wonder- schoone landschap was hij zeer vroolijk en vol grappen. Ik wenschte hem hartelijk geluk met de blijkbare verbetering in zijn toestand, zoowel naar ziel als naar lichaam. »Ja, ik ben veel beter," zeide hij. ,/Ik volgde gedeeltelijk uw raad ik liet het mijmereu na, zocht voortdurend afwisseling in mijn omgeving en toonde belangstelling in verscheidene zaken. Ik ben een geheel ander mensch." //Geen bovennatuurlijke gezichten vroeg ik, nieuwsgierig of hij ook in dit opzicht genezen was. Zijn gelaat betrokhij draalde een oogenblik met zijn antwoord. #Neen nu niet," antwoordde hij. //Ik streed redenen, die den gezant te Parijs noopten den vroegeren legatie-advocaat aldaar te ontslaan uit zijn betrekking. De Minister van Buitenlandsche zaken ant- woordt, dat zij den gezant te Parijs in overweging gaf den band te verbreken tusschen de legatie en den journalist Israels, die geen haat tegen Prankrijk had en niets kwetsend heeft geschreven, maar wiens positie dubbelzinnig was in het diplomaliek verkeer. De gezant heeft correct gehandeld en de Minister aanvaardt daarvoor de voile verant- woordelijkheid. Voor pressie is niet gebukt. De heer Rengers erkent, dat diplomatieke redenen voor ontslag bestondeu, maar dringt alsnog aan om het eervol te verleenen. De Minister antwoordt dat het ontslag eervol is verleend, met dankbetuiging, zoodat het geen strafoefening geldt, alleen is 't niet verleend op verzoek. Heden is in werking getreden eene gewijzigde berekening der vrachtprijzen voor het vervoer tusschen Nederland en Belgie van vee uit ver- schillende soorten bestaande, doch behoorende tot dezelfde zending. Diusdag brak te Roozendaal bij het lossen van ijzeren balken plotseling de ketting. De smid C. van Gastel werd doodelijk getroffen. In de buurt van het station Vogelenzang komen eenige gevallen van febris typho'idea voor. De oorzaak Dr. A. Kouwenaar, die de zieken behandelde, schrijft9 //Het is een groepje menschen, die van den- zelfden melkboer hun uielk ontvangen en daarin wordt dan ook door den heer inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht de reden gezocht der voorkomende ziektegevallen. De koking van de melk, miustens 10 minuten, officieel aangeraden, heeft dan ook al goede uitwerking gehad." Ook hier komt het dus weer op de oude ge- schiedenis neer kookt de melk Te El burg viel een kind van iy8 jaar in een pot met kokende pap en is aan de bekomen brandwonden overleden. De som, door een vermogend belangstellende in de zaak-Hoogerhuis beschikbaar gesteld voor den overtocht van, en om gedurende 100 dagen verzuimgeld it 3,75 per dag te betalen aan Van Dijk uit te keeren wegens verzuim, zal Mr. T. bij de redactie van het Nieuws- en Advertentieblad te Heerenveen deponeeren onder de volgende voorwaarden dat de redactie het ticket eerst koopt, nadat Mr. T. op aanklacht van Paulus van Dijk, door de rechtbank te 's Gravenhage wordt vervolgd dat hem bij aankomst hier te lande zijn ver zuimgeld wordt uitbetaald naarmate van de reeds verzuimde werkdagen dat het geld ter beschikking van den geldschieter is, indien Paulus van Dijk gedurende eene maand, nadat hem door Mr. T. per aangeteekenden brief kennis van deze zaak is gegeven, te rekenen van het oogenblik, waarop hij die kennisgeving heeft ontvangen, in gebreke blijft, een aanklacht wegens smaadschrift tegen Mr. T. bij den officier van justitie te 's Gravenhage in te dienen dat de uitkeering zal eindigen tien dagen nadat tegen dat vreemde gevoel, en ik geloof, dat ik er geheel van bevrijd ben ik hoop het ten minste." Ik sprak er niet verder over en Carriston begon mij in woorden en gebaren een beschrijving te geven van de verscheidedheden van het Schotsche karakter, die hij gedurende zijn verblijf had ont- moet. Hij beschreef zijn ervaringen zoo onder- houdend en vermakelijk, dat ik telkens moestlachen. z/Maar waarom hebt ge uw naam veranderd vroeg ik, toen hij een oogenblik zweeg. Hij kleurde en scheen beschaamd. //Ik kan het bijna niet zeggen ge zult mijn beweegreden zoo ongerijmd vinden." z/Dat maakt niets uit, ik beoordeel u niet volgens den gewonen maatstaf." z/Welnu, de reden is dezemijn neef bevindt zich 6<5k in Schotland. Ik vreesde, dat hij bij geval mijn naam zou zien, wanneer ik die opgaf in het hotel waar ik vertoefde op mijn tocht hierheen, en dat hij me misschien in deze woeste streken zou komen opzoeken." //Maar wat kwaad zou daarin steken z/Dat kan ik niet zeggen. Het hindert me wel, dat mijn gevoelens zoo zijn, maar ik ben altijd angstig voor hem geweest en deze plek is verschrikkelijk eenzaam." Nu ik de bedoeling van zijn woorden begreep dacht ik dat hij scherste, maar de ernstige plooi van zijn gelaat bewees mij, dat hij niet aan scherts dacht. z/Wel Carriston," riep ik uit, //ge zijt stellig belachelijk met uw gedachten omtrent uw neef. Ge zult toch niet gelooven, dat de man u wil vermoorden z/Ik weet niet, wat ik denk. Ik zeg u dingen, die ik niet moest zeggen, maar telkens als ik hem ontmoet gevoel ik, dat hij mij haat en mij naar de andere wereld wenscht." //Tusschen wenschen en doen is een groot on- derscheid. Ik geloof, dat het niets als inbeelding van u is." hij voor de openbare terechtzitting, waarin zijne eventueele aanklacht tegen Mr. T. wordt behandeld, getuigenis der waarheid zal hebben afgelegd, en dat het restant der gelden dan aan den geldschieter zal worden teruggegeven. Bij gelegeuheid van de harddraverijen te Heemstede waren uit Amsterdam aangekomen een 5tal flesschentrekkers, die op den straatweg het gewone spelletje //een, twee, drie, waar is ruiten- vrouw" uitvoerden. De politie werd gewaarschuwd en arresteerde het vijftal. Dinsdagavond werd te Utrecht een groot ongeluk verhinderd door de oplettendheid van een spoorwegwachter aan de Baanstraat. De trein, die van Amsterdam te 11,08 (stadstijd) aldaar aankomt, was in aantocht, waarom dan ook de afsluitboomen gesloten waren. Nu kwam van de zijde der Maliebaan een paard met kar van de gemeente- reiniging in galop aanrijdende voerman had geen erg dat de weg afgesloten was en reed door. De wachter, ziende dat het paard al zeer nabij was, hief een vervaarlijk geschreeuw aan, hetgeen tengevolge had dat de voerman nog juist bijtijds van den wagen sprong en het dier bij den kop greep, op hetzelfde oogenblik dat de trein voorbij snorde. De Belgische justitie heeft op verzoek der Nederlandsche regeering aan de marechaussee te Eysden (L.) overgeleverd den notarisklerk uit Rotterdam die verdacht wordt zijn patroon f 27000 te hebben ontstolen. Het komt nog al eens voor, dat twee families die eenzelfde huis bewonen, het niet met elkander kunnen vinden en langzamerhand van alles ver- zinnen om elkaar het leven te verbitteren. In dat geval verkeeren op dit oogenblik twee welgestelde families te Utrecht. De eene die het bovenhuis bewoont heeft geen kinderen, de andere daarentegen is daarmede rijk gezegend. Nu gebeurde het wel eens, dat de kleintjes lastig waren, in welk geval mevrouw boven op de piano ging spelen en daar mede onverdroten tot laat in den nacht voortging. Natuurlijk begon dit al spoedig mijnheer beneden te verrelen, en liet deze dan op minder gelegen tijden, op een harmonica, trompet of ander leven- makend instrument spelen. Zooals zich laat denken, gaf een en ander vaak aanleiding tot minder passende scenes, waarbij soms de politie te hulp moest worden geroepen. Onverwacht verneemt mijnheer echter, dat de familie boven gaat verhuizen en ziet daarna werkelijk het eene voorwerp na het andere het huis uitdragen. Geen wonder, dat hij zich dan ook reeds in het voor- uitzicht, van weldra van deze plaag te zullen zijn verlost, verheugde. Edoch, die blijdschap kwaui wel wat vroeg, want weldra bleek, dat men enkele meubels had achtergelaten, doch bovendien een groot draaiorgel naar boven had laten brengen, waarop nu onverpoosd door een daarvoor aan genomen man wordt gedraaid. Zijn de geruchten, die daaromtrent gaan juist dan zou het voornemen bestaan om aan dat orgel nog twee grootere toe te voegen, omdat de huis- heer hen niet van de verdere huur wil ontslaan. Een plezierig vooruitzicht ook voor de andere buren 1 De heer C. de Hoogh, predikant der Her- vormde gemeente te Vinkeveen, moest Zondag j.l. een vacature beurt te Kockengen vervullen. Op //Misschien we!. In ieder geval is Cecil Carr hier een even goede naam als Charles Carriston, wees dus zoo goed vrede te nemen met mijn gril en spreek er niet meer over." Daar het mij onverschillig was, hoe hij zich liet noemen, liet ik dit rusten. Ik wist toch reeds van vroeger, dat sommige van zijn vreemde vooroordeelen bestand waren tegen alles wat ik er tegen mocht aanvoeren. Ten laatste bereikten wij onze tijdelijke woning. Het was een groot, laag huis, dat bewoond werd door de eigenares, die, ofschoon welgesteld volgens het eenvoudige begrip van haar buren, altijd nog wel iets wilde verdienen met het huisvesten van dwalende toe- risten, die zich gedurende een paar dagen in de eenzaamheid wilden begraven, of kunstenaars, die evenals wij verkozen de schoonheden der natuur te genieten, zonder te worden gestoord door den gewonen stroom van nieuwsgierigen. Zooals Carriston gezegd had, was onze woning goed genoeg voor twee vrijgezellenwij kregen eten en drinken in overvloed en onze kamers waren toonbeelden van zindelijkheid. Na een vluchtige inspectie kreeg ik de overtuiging, dat ik mij hier wel op mijn gemak zou gevoelen gedurende de weinige weken van mijn verblijf. Nog geen vier-en-twintig uren was ik daar in huis, of ik wist reeds een reden voor de groote verandering in Carriston's gedragik wist, waarom zijn tred lichter, zijn oog helderder, zijn stem vroolijker was, waarom zijn geheele houding was veranderd. Of ik hem moest gelukweuscheu met deze reden of niet, kon ik nog niet uitmaken. Mijn vriend was verliefd, en wel zoo als slechts een hartstochtelijk, romantisch gestemd karakter met rijke verbeeldingskracht verliefd kan zijn, en dan nog slechts eenmaal in het leven. Zor- geloos, halsstarrig en geheel zijn eigen meester, had hij zijn hart en ziel in de handen gesteld van een vrouw. (Wordt vervolgd.) VAN DJE VAN t a

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1