Gemengde berichten. die voor middelbaar onderwijs in de wis- en natuurkundige wetenschappen, boekhouden, Neder- landsche taal en letterkunde, geschiedenis, aard- rijkskunde, staathuishoudkunde en statistiek, staats- inrichting en schoouschrijven, zoomede die voor lager onderwijs in de wiskunde, bedoeld in art. 05 der wet op het lager onderwijs, in de maanden November en December. Het tijdstip waarop zij, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, zich daartoe zullen be- hooren aan te melden, zal nader worden bekend gemaakt. Op uitnoodiging van den Minister van Binnen- landsche zaken heeft de burgemeester van Burgh op jl. Maandag uitgereikt aan Jacob van der Klooster, de gouden medaille, Cornelis, Marinus en Nelis van der Klooster en Hendrik Speelman een zilveren medaille, alien wonende te Burgsluis, en uitmakende de beman- ning van de aldaar gestationneerde reddingboot Prinses Wilhelmina, wegens de redding van de bemanning van het op 29 November 1897, voor deze kust gestrande Engelsche stoomschip Baider. De medailles waren ter beschikking gesteld door den Engelschen Board of Trade. De Nederlandsche diplomaat te Parijs, die door onzen Eranschen gezant aldaar ontslagen werd op de klacht der Frausche regeering over het leveren van voor Frankrijk beleedigende correspon- dentie-artikelen aan een Hollandsch blad, blijkt te zijn Mr. H. Louis Israels, advocaat der legatie te Parijs en correspondent aldaar van het Han- delsblad. Het Handelsblad wijdt aan deze zaak een hoofd- artikel, waarin zij doet uitkomen de onrechtvaardige wijze waarop de heer Israels is behandeld, en vindt in de verklaring van ridder De Stuers, onzen gezant, //dat hij geen vrijheid kon vinden met den Franschen minister in discussie te treden over de verhouding van den heer Israels tot de legatie, m. a. w. dat hij zich niet geroepen achtte voor een landgenoot, wien onrecht aangedaan was, in de bres te springen, het afdoende bewijs van de kloeke en here manier, waarop ridder De Stuers zijn plicht tegenover Nederlanders in Parijs ver- vult, daar hij zonder voorafgaand eigen onderzoek van de beschuldiging tegen den heer Israels inge- bracht, den advocaat zijner legatie veroordeelde op gezag van een Franschen minister, die geen woord Hollandsch kent, en men weet niet door wien is ingelicht. Uit Edam wordt aan het Yad. gemeld Nu leerplicht aan de orde is, mag het wel eens verteld worden, dat hier dagelijks de namen der afwezige kinderen aan den burgemeester worden opgegeven. Die stelt dan een onderzoek in en het goede gevolg is, dat er bijna geen school- verzuim plaats heeft. Volgens eene mededeeling in de Genees- kundige courant hebben Burg, en Weth. van Delft aan den Raad voorgesteld over te gaan tot een vergrooting van het buitengesticht voor krank- zinnigen, het St. Joris-Gasthuis. Waar in den regel de exploitatiekosten van hetgestichteenigszins zullen blijven beneden de ontvangsten, wijzen zij er thans op, dat zich een omstandig'neid voordoet om daarin een gewenschte verbetering tot stand te brengen, en wel doordat de provincie Zeeland met die gemeente een overeenkomst wenscht te sluiten voor 20 jaar, waarbij zij ter verpleging zou zenden een maximum van 50 patienten tegen een vergoeding, in den vorm van kleedgeld, van f 30 boven het gewoon verpleeggeld, met bepaling tevens, dat zij, per jaar berekend, 30 zal betalen voor elke door haar niet bezette plaats. De villa te Domburg, waar Carmen Sylva, de koningin-dichteres, eens een zomer vertoefde, zal worden ingericht tot herstellingsoord. Hierna scheen hij over dit onderwerp liever te willen zwijgen, maar ik bleef er aan vasthouden. Ik was inderdaad begeerig geworden om den waren toestand van zijn geest te leeren kennen. Ant- woordende op zijn voornaamste vragen, die ik hem voorlegde, openbaarde Carriston eene mate van bijgeloovigheid, die allerkinderlijkst was en volstrekt niet de rijmen met de verstandelijke ontwikkeling, die hij ongetwijfeld bezat, zoodat ik ten laatste meer geneigd was om hem te lachen dan met hem te redetwisten. Toch was dit gesprek mij volstrek niet aangenaam. Zijn vreemde argumenten en 'oeweringen brachten mij op de onderstelling, dat er een zwakke plek in zijn brein moest zijn, ja, deden mij vreezen, dat hij ten laatste krankzinnig zou worden. Deze gedachte stemde mij treurig want de zonderling- heden, die ik reeds vermeld heb, niet medetellende, rekende ik Carriston tot de aangenaamste vrienden, die ik ooit had leeren kennen. Zijn beminnelijke inborst, zijn juist inzicht en beschaafde opvoeding waren oorzaak, dat de jonge man mij dierbaar was gewordenalzoo besloot ik, gedurende den tijd, dien wij samen nog zouden doorbrengen, al het mogelijke te doen om hem deze onzinnigheden uit het hoofd te praten. Mijne pogingen waren vruchteloos. Ik hield hem scherp in het oog en liet hem niet weder in zulke geheimzinnige mijmeringen vervallen maar het vreemde denkbeeld, dat hij eene bijzondere gave bezat of kon bezitten, was te diep geworteld. Over alle andere onderwerpen had hij een gezond oordeel en was hij vatbaar om reden te verstaan. Alleen op dit punt was hij onwrikbaar. Bracht Het is zonder twijfel een goed denkbeeld en een uitmuntend voornemen van mevrouw de Douairiere Elout-Rose, den eersten Mei a. s. van hare woning een zomer- en winterverblijf voor herstellende zieken te maken. Zeker is er voor menschen, die eene ziekte achter zich hebben en nu door het verblijf in eene rustige en reine natuur den terugkeer van de ver- loren krachten willen bevorderen, in ons vaderland geen plekje meer geschikt dan Domburg, met zijn zee en zijn bosch, van den rook van locomotieven en fabrieken vrij en gelegen op het poetische eiland Walcheren. TER NEUZEN, 30 Maart 1898. Gisteren gaf de zangafdeeling ,/Geduld over- wint" der Vereenigde Handwerkslieden, de aange- kondigde soiree. Wederom was een talrijk publiek aanwezig, dat inderdaad genoot door de goede uitvoering der verschillende nummers. Een gezellige toon heerschtte den ganschen avond, terwijl een geanimeerd bal deze goed geslaagde soiree besloot. Met ingang ran 1 Mei zijn verplaatst de klerken der posterijen en telegrafie 2C klasse C. J. C. Venema, van Ter Neuzen naar Ede, en C. A. J. Lijbaart van Ede naar Ter Neuzen. Gedurende de 1° helft der maand Maart zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestel- bare brieveu verzonden aan de adressen van A. Michielsen EngelenMej. M. v. Brussel J. Dobbelaar Michigan. Zaamslag, 29 Maart. Heden werd alhier door den notaris P. Dregmans te Axel, ten verzoeke van de erven van den heer Arij de Mul, verkocht, de volgende onroerende goederen Koop 1, een hofstede, met boomgaard, wei- en bouwland, groot 11 gemet 2 roeden en koop 2, bouw- en weiland, het zoogenaamde //reepje," groot 16 gemet 67 roeden, kooper de heer A. de Mul te Axel voor 11Z5 per gemet. Koop 3, 12 gemet 128 roeden bouw- en weiland, kooper de heer G. de Bokx Cz. alhier voor 735 per gemet. Koop 4, groot 15 gemet 37 roeden, koop 5, groot 13 gemet 176 roeden en koop 6 groot 12 gemet 119 roeden bouwland, kooper de familie Eekman voor 800 per gemet. Koop 7, 6 gemet 61 roeden bouwland in den Boutepolder, kooper Magdalena Dees Rd. te Ter Neuzen voor f 675 per gemet en koop 8, het recht van cijnsheffing op 5 aren 3 centiaren grond, werd mede gekocht door den heer G. de Bokx Cz. voor 60. Daarna werd ten verzoeke van den heer C. J. van Vessem, geveild een woonhuis, windkoorn-, pel- en oliemolen, waarvoor 6000 werd geboden, doch niet werd toegestaan. En eindelijk ten verzoeke van den heer A. de Mul te Axel een schuur en erf, staande op het dorp Zaamslag, in het zoogenaamde Stoofstraatje, welke werd gekocht door de heer D. W. F. Kaijser alhier voor de som van f 620. Sas vail Gent, 29 Maart. Ter veemarkt van* heden waren aangevoerd 22 stieren, 27 ossen, 34 koeien en vaarzen, 1 kalf en 1 schaap, samen 85 beesten, die alien vlug werden verkocht aan onveranderde prijzen. Zuiddorpe. Dezer dagen wilde de landbouwer D. v. d. V. te Absdale, gemeente Koewacht, tegen halftien 's avonds naar eene op kalven staande koe gaan kijken, toen hij tot zijn schrik ontwaarde, dat en voordeur en achterdeur zijner woning met touwen en stokken dicht gebonden waren. Met geladen geweer sprong hij daarop door het raam en zag een paar dieven beladen met een zak, de vlucht nemen. Toen onze moedige landbouwer dreigde te schieten, lieten zij hun vrachtje vallen ik hem er ook al soins toe, eenige aandacht te schenken aan mijne argumenten, dan luidde zijn antwoord //Gij, heeren dokters, weet heel veel van het menschelijk lichaam, maar in de kennis van onze ziel zijt ge nog even weinig gevorderd als drie duizend jaar geleden." Toen de tijd was gekomen, om mijn schilders- benoodigdheden bijeen te pakken en mijn moeielijke practijk te hervatten, speet het mij zeer, van Carriston te moeten scheiden. Wij beloofden elkander plechtig, dat wij het volgende jaar weer samen een uitstapje zouden maken om hier en daar schetsen te maken. Toen keerde ik naar Londen terug en de volgende maanden dacht ik dikwijls aan mijn vriend, ofschoon ik niets van hem hoorde. III. In de lente van 1865 reisde ik naar Bourne mouth om voor het laatst een ouden vriend te zien, die aan de tering leed en het wel niet lang meer maken zou. Gedurende een groot deel van de reis was een goed gekleed heer van omstreeks veertigjarigen leeftijd mijn reisgezel. Wij waren alleen in de coupe en na elkander eenige kleine beleefdheden te hebben bewezen, zooals het verruilen onzer couranten, geraakten wij in gesprek. Mijn medereiziger scheen een man van ontwikkeling te zijn en wel op de hoogte met de gebeurtenissen van den dag. Hij sprak vloeiend en gemakkelijk over verschillende onderwerpen, en naar zijne woorden te oordeelen, moest hij zich in de betere kringen bewogen hebben. Ofschoon ik meende op te merken, dat zijn gelaat de sporen en kozen ijlings het hazenpad. De zak bleek gevuld te zijn met een half dozijn eenden, toebe hoorende aan genoemden landbouwer. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Miildelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 29 Maart de volgende vonnissen uitgesproken M. A. D., oud 29 j., huisvrouw van L. G., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. J. G. H., oud 28 j., huisvrouw van P. de W., zonder beroep. te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroord. tot 14 dagen gevang. C. v. K., oud 35 j., kleermaker te Ter Neuzen, is wegens huisvredebreuk veroord. tot 14 dagen gevang. Ter griffie der arrondissements-rechtbank te Middelburg is door den heer oflicier van justitie hooger beroep aangeteekend tegen het door voor- noemde rechtbank op 15 Maart 11. gewezen vonnis, waarbij F. J. G., oud 33 jaren, agent der te Ant werpen gevestigde firma Peellaert te Antwerpen, wonende te Temsche, werd vrijgesproken van den aan hem bij akte van dagvaard ten laste ge- legden diefstal van een wagon stroo te Hulst. Het Duitsche oorlogsstoomschip ,/Gneisenau," van Rotterdam naar Kiel bestemd, is eergisteren te Nieuwediep onder het wisselen van salut-schoten binnengekomen. Het schip verliet 23 dezer den Nieuwen Waterweg. Den volgenden dag werd het bij Borkum door den hevigen storm overvallen en tot aan de En gelsche kust teruggestormd. De kolenroorraad werd nagenoeg geheel verbruikt, waardoor het schip genoodzaakt was te Nieuwediep binnen te loopen om dezen aan te vullen. De vice-consul van Duitschland te Helder, de heer Gust. Buhse, bracht een bezoek aan boord en werd met het voorgeschreven ceremonieel uitgeleid. Mr. P. J. Troelstra deelt in De Sociaal- demokraat mede, dat een vermogend belangstellende in de zaak Hogerhuis op zich heeft genomen den overtocht van Paulus van Dijk uit Amerika te betalen. In den loop der week zal de hiervoor benoodigde som voor dat doel worden gedeponeerd, opdat Van Dijk de zekerheid hebbe, indien hij Mr. Troelstra aanklaagt, het ticket 2= klasse en bij aankomst alhier zijne f 3,75 per werkdag te zullen ontvangeu. Het Ned. stoomschip Bussum, te Duinkerken op het strand gedreven gedurende den stroom, is, naar door den kapitein aan de reederij bericht werd, voor de machinekamer door midden gebroken en kan totaal als wrak worden beschouwd. Men zal trachten de lading te bergen en be- schouwt afbrengen van het stoomschip ondoenlijk. In den nacht van Zondag op Maandag zijn te Lithoijen de kelderdieven weer aan den gang geweest. Bij den tapper en landbouwer v. Z., hebben ze voor ongeveer 25 aan vet, vleesch, boter en drank medegenomen, niettegenstaande een groot gezin sliep boven en naast den kelder, en het erf door een kettinghond bewaakt werd. Dinsdagmiddag heeft de politic te Baarn een tijdelijk aldaar vertoevend vreemdeling in hechtenis genomen, die zich als een woesteling aanstelde en een paar inwoners reeds met een mes was te lijf gegaan. Een der agenten beet hij in het b een. Te Amsterdam trad een bekend acteur een cafe binnen, onmiddellijk gevolgd door drie stu- dentjes van het eerste jaar. -".■■MJL'i -H!_1 droeg van een onregelmatige levenswijze, maakte zijn uiterlijk toch geen ongunstigen indruk. De grootste gebreken in zijn gelaat waren de opmerke- lijke dunheid zijner lippen en dat zijn oogen een weinig dichter bij elkander geplaatst waren dan bij andere menschen. Bij een toevallige kennis- making zijn zulke bijzonderheden van weinig gewieht, maar wat mij betreft, zou ik nooit zon der degelijke bewijzen iemand tot vriend kiezen, bij wien ik ze opmerkte. Juist in die dagen stelde het Engelsche publiek veel belang in een proces over een testament. De uitbetaling eener groote som gelds was afhankelijk van de al of niet krankzinnigheid des erflaters. Even als alle andere menschen, bespraken ook wij deze zaak. Ik geloof, dat mijn reisgezel uit sommige mijner opmerkingen opmaakte, dat ik geneesheer was.* Hij stelde mij verscheidene technische vragen, en ik beschreef hem eenige belangwekkende gevallen van zielsziekte, die ik had bestudeerd. Hij scheen veel belang te stellen in dit onderwerp. z/Het komt zeker wel voor, dat ge moeilijk kunt zeggen, waar de grens is tusschen al- of niet krankzinnig zijn," zeide hij nadenkend. z/Ja, de grens is in sommige gevallen moeilijk te trekken. Om in zulk geval eene verklaring af te leggen, waarmee ik zelf tevreden kon zijn, zou ik den patient moeten gekend hebben in den tijd, dat men hem nog als geheel bij zijn verstand achtte te wezen." z/Om het verschil te constateeren z/Juist, en ook om de neiging van het karakter. Tk heb bij voorbeeld een vriend, die volkomen Knipoogend tot den kellner roept de acteur luid //Jan breng mij wat ik zelf ben," en spoedig daarna verschijnt Jan met een kwast. De studentjes vinden dat wel aardig en bestellen ook wat ze zelf zijn" en even vlug daarna verschijnt Jan metdrie echte Friesche boerenjongens. Den vinder van het eerste kievietsei in Friesland is hiervoor te Wommels 15 uitbetaald. M aarschijnlijk zal het thans den een of anderen grondeigenaar zijn vereerd door een zijner huurders die den landheer volgens huurcontract ieder voor- jaar twee- of driehonderd kievitseieren moet leveren, of alleen het eerste ei, zoo hij dit machtig kan worden. Vandaar dan ook die buitensporige prijs voor dit eerste eitje. Intusschen ziet men thans reeds, ondanks het ongunstige weder den eierenzoeker van professie door het veld dwalen, om de eerste eitjes, volgende op dat allereerste, machtig te worden en die, bij wijze van hoogachtiug vereerd aan den een of anderen waardigheidsbekleeder of fijnproever, nog altijd wel een gulden per stuk kunnen opbrengen. Evenwel werken sneeuw en wind niet gunstig op dien oogst, daar ze den kievit terughouden in den leg en zoo zal het nog wel eenige dagen duren voor de eerste geregelde markt van eenig belang in het artikel kievitseieren kan worden gehouden te Sueek of Leeuwarden. Voor alien profiteeren thans voorloopig de bladen, waarin talrijke advertenties voorkomen van boeren die of om zelf den buit op te zamelen, of om het vertrappen der landerijen te voorkomen, het zoeken van eieren op hunne landerijen verbieden. In een woning in de Bouwstraat te Utrecht had een droevig ongeluk kunnen plaats hebben, wat gelukkig voorkomen is. Een jong echtpaar, het voorhuis bewonende, had zich vroeg ter ruste begeven. De echtelieden die het achterhuis bewonen en later gingen slapen, hoorden een langdurig gekreun en gesteun in het voorhuis. Dit duurde zoolang, dat men ten laatste besloot de kamer open te doen en te vragen, wat er aan de hand was. Toen er geen antwoord op het kloppen en roepen kwam, werden de naaste buren te hulp geroepen en de kamer geopend. Tot aller schrik zag men nu in de legerstede het echtpaar in bewusteloozen toestand. Na een raam open geschoven te hebben, bemerkte men een fornuis, gevuld met gloeiende briquetten, die blijkbaar het vertrek met kolendamp gevuld hadden. De luitjes werden nu gewasschen en tot bewust- zijn gebracht, wat lang duurdeintusschen kreeg een der vrouwen een zenuwtoeval van het akelige schouwspel, waarop ook zij bijgebracht moest worden. Een dag na het voorval klaagde het echtpaar nog over hoofdpijn en loomheid, maar overigens schijnt het met den schrik vrijgekomen te zijn. m Maandagnacht hebben een vijftal personen ingebroken in de woning van een alleen wonende vrouw te Sprang. De vrouw werd mishandeld en naar men zegt, van eenige harer spaarduiten beroofd. De politie is de daders op het spoor en heeft reeds een paar verdachten in arrest gebracht. Een zeldzame vondst deed de winkelier J. Buggems te Leunen (L.) Bij het afbreken van een ouden muur in een pas door hem gekocht huis vondt hij een ijzeren pot, gevuld met zilveren munten. Da^gs daarna vond hij er nog eenige in een balk. 't Aantal stukken bedraagt ongeveer zes honderd en het zijn grootendeels stukken van 1 tot 5 Fransche kroonen, dateerende van 1752 tot 1797^ Naar uit Antwerpen wordt gemeld is het poolschip //Belgica" in Australisch water gepraaid door het te Londen aangekomen morgen aldaar verwacht wordende Eng. Stoomschip Montgomery, kapt. Jobson. Hij' deed een boot uitzetten om nieuws van het Belgisch poolschip te erlangen. Die tijdingen zijn uiterst goed en de ontdekkings reizigers hebben op de kusten van Victoria- en Grahamsland belangrijke wetenschapelijke studies gedaan. Het s.s. Belgica, na kolen in voorraad te hebben ingenomen te Melboune, zal peilingen in de Koraalzee gaan doen, en daarna definitief de poolstreek intrekken. bij zijn verstand was, toen ik hem de laatste maal zag; maar volgens mijne meening kan sedert dien tijd zijn toestand veel veranderd zijn." Zonder namen van plaats of persoon en zonder datums te noemen, beschreef ik mijn reismaker de zonderlinge zielsgesteldheid van Carriston. z/Meent ge, dat hij krankzinnig zal worden vroeg hij. z/Zeker niet. Wanneer niet iets buitengewoons gebeurt, zal hij waarschijnlijk tot zijn dood even goed bij zijn verstand blijven als gij of ik." z/Waarom zijt ge dan bezorgd over hem z/Om deze reden. Ik vermoed, dat een plotse- linge hevige gemoedsaandoening zwaar verdriet bij voorbeeld een zware slag die hem onver- wacht treft, het evenwicht in zijn denkvermogen zou kunnen verstoren. Wanneer zijn levenspad niet oneffen wordt, zal het wel goed met hem afloopen.,r Mijn reismakker zweeg eenige oogenblikken. z/Hebt ge den naam van uw vriend ookgenoemd vroeg hij toen. Ik lachte even. //Geneesheeren noemen nooit namen, wanneer zij ziektegevallen bespreken." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2