Algemeen Mieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Via anderen. No. 3594. HET TWEEDS GEZICHT. Donderdag 31 Maart 1898. 38e Jaargarig. Yerkoop sterken drank in het klein. Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32J. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. POLITIEK OVERZICHT. De dag van eergisteren heeft geen definitieve beslissing gebracht in de kwestie ,/Oorlog of vrede" en eigenlijk was dat dan ook niet te verwachten, hoewel President Mac Kinley's boodschap aan het Congres, ter toelichting van het rapport der „Maine" commissie, met groote belangstelling, in spanning wel, werd tegemoet gezien. Tot 'tlaatst toe heette 't, dat Mac Kinley, in overleg met het kabinet (Zondag werd er op het Witte Huis heel lang geconfereerd over de mede- deelingen van generaal Woodford, den gezant te Madrid) het rapport zou terughouden, conform aan de wenscheu der regeering te Madrid (dit had dan moeten geschieden onder voorwendsel dat de drukker met het document niet was gereed gekomen) doch er is niets gekomen van deze concessie aan Spanje's verlangen om beide rapporten te verge- lijken alvorens een conclusie te trekken. En toch de spanning is minder geworden, de kansen op het hehoud van den vrede, op een minnelijke schikking, zijn vergroot; op de beurs te New-York (een barometer, vertrouwbaarder in deze dan eenige andere) stegen de fondsen aan- merkelijk een gevolg van het gerucht, dat Spanje bereid is in te gaan op Mac Kinley's voor- stellen wat betreft de ondersteuning van Amerika uit, der noodlijdenden op Cuba. Naar aan The Times uit Peking wordt bericht, is daar nu Zondag de overeenkomst met Rusland onderteekend, nadat vooraf de Keizerlijke goed- keuring daaraan was verleend. Het Chineesche garnizoen is reeds teruggetrokken uit Port-Arthur en Talienwan, en Russische troepen zijn er gel and. De Russische vlag wappert nu op beide plaatsen. FEUILLKTON Naar het Engelsch VAN HUGH CONWAY. 3) Op zekeren morgen waren wij aan het schetsen bij de Favry Glen naar ons beste kunnenvoor ons hadden wij den bruisenden stroom, de grauwe rotsen en de overhangende boomen, die juist een schoone bruine herfsttint begonnen te krijgen. Mijne omgeving was zoo schoon, dat ik een lan- gen tijd tevreden en stil werkte, treuzelde of droomde. Carriston had zijn schildersezel op een kleinen afstand van den mijne geplaatst. Eindelijk wilde ik eens zien hoe ver hij met zijn schets gevorderd was, en keerde mij naar hem toe. Blijkbaar was hij weer vervallen in een van zijn diepe mijmeringen en ditmaal was het erger dan gewoonlijk. Zijn penseel was hem uit de hand gevallen, zijn gelaat was onbeweeglijk en zijn vreemde donkere oogen waren onafgebroken ge- richt op een groote rots tegenover hemliij staarde daarnaar, alsof zijn eeuwig geluk er van afhing daar doorheen te zien. Voor dat oogenblik scheen hij alle aardsche dingen vergeten te zijn. Een troepje lacheude en pratende meisjes, ook toeristen, klauterden latigs Let oneffen pad naar beneden en gingen een voor een voor hem langs. Noch haar tegenwoordigheid, noch de onderzoekende blikken, die zij op hem wierpen, dedeu hem uit zijn mijmeriug ontwaken. De Russische Minister van Buitenlandsche Zaken Graaf MuraviefF, heeft van de sluiting der overeen komst aan de vreemde verlegenwoordigers te St. Petersburg kennis gegeven, onder bijvoeging, dat de havens reeds door de Russen bezet zijn en dat Talienwan nu voor den handen openstond. Schepen van alle bevriende natien, zeide de Minister, waren er welkorn en zeker van de meest uitgebreide gastvrijheid. Na het vierde „voorloopig twaalfde" te hebben goedgekeurd, nam de Fransche kamer een voorstel van Gerault-Richard, tot afschaffing van de in 1893 en 1894 aangenomen anarchistenwetten, in behandeling. Met 340 tegen 154 stemmen werd de door den voorsteller gevraagde urgentie gewei- gerd. Zonder debat werd daarna een voorstel tot amnestieverleening aan deserteurs en weerspannige lotelingeu aangenomen. Ten slotte werd behandeld een voorstel tot afschaffing van de meervoudige candidaturen. Na bestreden te zijn door minister Barthou, werd het met 365 tegen 143 stemmen verworpen. Het onlangs medegedeeld //incident" aan de Fransch-Duitsche greus is op voor Duitschland zeer bevredigende wijze geeindigd. Nourissier, de Fransche werkman, die zich van den Duitschen tol-ambtenaar die even over de grens gegaan was, op ruwe wijze had trachten meester te maken, als ware hij een stuk wild, is tot vijf francs boete veroordeeld. De Duitsche Rijksdag heeft na nog eenig verder weinig ter zake afdoend debat, zonder hoofdelijke stemming de wet tot uitbreiding der vloot definitief goedgekeurd. Met levendige betuigingen van inge- nomenheid werd deze uitslag begroet. In het Britsche Lagerhuis werd gisteren door vice-Minister Curzon medegedeeld, dat Oostenrijk officieel kennis gaf van zijn voornemen, om tegen half April zijne troepen en schepen van Cuba terug te nemeu, waarmede echter geenszins werd gezegd dat het zich, wat de beslechting der Cre- tenser quaestie betreft, uit het //Europeesch concert" terugtrekt. De beslissing der scheidsrechters in de Delagoa- baai-quaestie, deelt de Minister verder mede, kan tegen den berfst worden tegemoet gezien. De Britsche gezant te Peking, dus luidde eene verdere mededeeling van den heer Curzon, heeft getelegrapheerd, dat de Russisch-Chineesche over eenkomst Zoudag was geteekend, maar den juisten inhoud kende de regeering nog niet. Op een vraag van Sir William Harcourt, of de regeering het niet raadzaam zou achten voor de Ik dacht een oogenblik dat hij misschien heime- lijk opium of eenig ander narcotisch middel ge- bruikte. Vervuld van deze gedachte stood ik op, liep naar hem toe en legde rnijn hand op zijn schouder. Toen hij de aanraking voelde, kwam hij tot zichzelven en keek mij vragend aan. ,/Inderdaad, Carriston," zei ik lachende, „ge moet uw mijmeringen bewaren tot ge op een plaats zijt, waar geen toeristen heentrekken, of men zal u voor een krankzinnige houden, of rnin- stens voor een dichter." Hij antwoordde niet, keerde zich ongeduldig en rerstoord van mij af, raapfe zijn penseel op en begon weer aan zijn schets te werken. Na een poosje scheen zijn verstrooidheid verdwenen, en wij brachten het overige van den dag even genoeglijk door als gewoonlijk. Toen wij in de schemering naar ons logement terugkeerden, zeide hij eenigszins berouwvol „lk hoop, dat ik niet grof tegen u was daar straks." Wanneer bedoelt ge?" vroeg ik, daar ik het kleine voorval bijna vergeten was. //Toen ge mij deedt ontwaken uit wat ge mijn drooraerij noemt." ,,0 neen, volstrekt niet. Ge waart niet grof, en als ge het geweest waart, zou het de verdiende straf geweest zijn voor mijn vermetelheid. De hoogere vlucht van het genie moet geeerbiedigd worden, en niet verstoord door een vleeschelijke hand." „Dat is onzin, ik ben geen genie; ge moet mij mijn grofheid vergeven," sprak Carriston eenvoudig. Na eenigen tijd zwijgend te hebben voortge- stapt, vatte hij den draad van het gesprek weer vacantie eene uiteenzetting te geven van hare staatkunde tegenover de jongste gebeurtenissen in het Verre Oosten, gaf de waarnemende Premier, Minister Balfour, ten antwoord, dat ook hij deze dringend noodig achtte, maar haar wenschte uit te stellen tot 5 April. De Grieksche leeningwet is daarna in tweede lezing goedgekeurd. De hierop betrekking heb- bende overeenkomst is onderteekend. Door H. M. de Koningin-Regentes is uit naam der Koningin, aan het Museum „Amstelkring" te Amsterdam een wit marmeren beeld geschonken, voorstellende de H. Ignatius van Loyola. Dit stuk is afkomstig van het koninklijk paleis op den Dam. Bedoeld beeld heeft zich, sinds verscheidene jaren in een houten kist gepakt, in een der kelders van het paleis bevonden. Het is afkomstig van koning Lodewijk Napoleon, die in het paleis een kapel liet inrichten. Bij de werkzaamheden, thans in het paleis verricht met het oog op de inhuldiging van H. M. de Koningin, moet het beeld te voor- schijn gebracht zijn en de aandacht van H. M. de Koningin getrokken hebben. Thans zijn de plaatsen vastgesteld, waar de vaartuigen, die uit verschillende gemeenten naar Amsterdam worden gezonden, gedurende de in- huldigingsfeesten, gemeerd zullen kunnen worden. Bij de bepaling der plaatsen werd het aan den eenen kant wenschelijk geacht, ze zoo dicht mogelijk bij het centrum der stad te kiezen aan den anderen kant moest een vaarwater gezocht worden, waar de scheepvaart gedurende de feestweek gestremd zou kunnen worden. Het feit dat sommige gemeenten schepen zenden wier mast gestreken kan worden, en die dus (indien bovendien de afmetingen niet te groot zijn) onder de bruggen door kunnen gevoerd worden, terwijl van andere gemeenten vaartuigen met vaste masteu worden gezonden, maakte het wenschelijk de schepen in twee afdeeliugen te splitsen. De eerste afdeeling (strijkbare masten) zal geplaatst worden in het Rokin, of in den Binnen-Amstel de tweede (vaste masten) in het Oosterdok. Het buurt-comite van het Rokin, dat reeds een versieringsplan %ad ontworpen, (waarbij decoratieve- schipmotieven in het water zouden worden t.an- gebracht) is in overleg met den architect Poggtn- beek, bereid gevonden dit plan op te geven, en op. „fk zou wel wenschen, dat als ge bij mij zijt, ge dan tracht te beletten dat ik in dien toestand geraak. Het doet mij geen goed." Ziende dat hij in ernst sprak, beloofde ik mijn best te zullen doen, en door nieuwsgierigheid ge- dreven, vroeg ik waarmede zijn gedachten toch werden beziggehouden in die oogenblikken van afgetrokkenheid. „Dat kan ik u niet duidelijk vertellen," ant woordde hij, en eenigszins aarzelend voegde hij erbij /Zeker gevoelt ge nooit onder zekere omstandigheden omstandigheden, die ge niet kunt verklaren dat ge in staat zijt om dingen te zien, die voor anderen onzichtbaar zijn?" //Dingen te zien? Wat voor dingen Dingen, zooals ik fcei, die anderen niet kunnen zien. Ge zult wel weten, dat er menschen bestaan, die dit vermogen bezitten." //Ik weet, dat sommige lieden beweren, dat zij iets hebben, wat zij //het tweede gezicht" noemen maar die bewering is te ongerijmd om aan de weerlegging ervan tijd te verspillen." Als in gepeins antwoordde Carriston hierop //Toch weet ik, dat ik dit vermogen zou ver- krijgen, wanneer ik niet streefde om dit te ver- mijden." z/Dat is al te belacheiijk, Carriston," zei ik. //Sommige menschen zien, wat anderen niet zien, oindat zij scherper van gezicht zijn. Ge zult u iets inbeelden, natuurlijk, maar uw oogen het zijn mooie oogen ook bevatten zekere vochten en lenzen en kunnen daardoor Ja, ja" viel Carriston in, //ik weet precies, wat ge wilt zeggen. Ge zijt een man der wetenschap en spot met alles dat niet overeenkomt met wat het Rokin vrij te laten voor de vaartuigen van elders. Het ligt echter in het plan, alle aankomende schepen door versieringslijnen te verbinden, om op die wijze den geheel te verkrijgen. Hiermede worden bedoeld lijnen waarlaugs de illuminatie zal kunnen worden aangebracht. Elk schip zou zijn eigen versiering en verlichting behouden alleen zou de verbinding der schepen op kosten van het Rokin-comite en door den heer Poggeubeek plaats hebben. Voor de schepen in het Oosterdok wordt geen verbindingsversiering aangebracht. (Hbl.) Te Amsterdam zal het plan tot uitvoering komen om in de Prinsengracht een oud-Hollandsch prinsen- of statenjacht te meren gedurende de inhul- digingsfeesten. Een vaartuig is reeds aangekocht, metende 144 ton, en zal uitwendig geheel betimmerd worden als een oud statenjacht. De vlaggen worden alle vervaardigd volgens een seinboek uit de vorige eeuw. Ook zal er, behalve zulk een seinboek, een scheepsjournaal aanwezig zijn, waarin allereerst de namen vermeld zullen worden, van alien die er toe bijgedragen hebben. De commissie hoopt het jacht nog productief te kunnen maken ten bate van Kindervoeding, die voor een klein entree gelegenheid te verschaffeu een kijkje op en in het jacht te nemen. De examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor lager onderwijs in de Fransche taal zullen dit jaar gehouden worden in de maand Augustus, zoo noodig ook in het laatst vanJuli, en die voor middelbaar onderwijs in de maand December, zoo noodig aanvangende in het laatst van November die voor de Engelsche en Hoogduitsehe talen, zoowel voor het lager als voor het middelbaar onderwijs, in de maand Augustus, zoo noodig aanvangende in het laatst van Juli die voor de gymnastiek, zoowel voor de akte lager onderwijs (vak sbedoeld in art. 65 der wet op het lager onderwijs, als voor het middelbaar onderwijs, in de maand Juli, zoo noodig ook in Augustus die voor lager en middelbaar onderwijs in de land- en tuinbouwkunde, en voor middelbaar onderwijs in de houtteelt, in de maand Juli, zoo noodig in Augustus die voor middelbaar onderwijs in hand- en rechtlijnig teekenen en de perspectief, en die voor boetseeren, en voor lager onderwijs in handteekenen, in de maanden Augustus en September en zoo noodig in October gij de wetteu der natuur noemt. Maar neem nu eens duizend gevallen van onverklaarbare ge beurtenissen, gij zult daarvau negen honderd negen en negentig bespotten of twijfelachtig noemen, maar het duizendste kan door onloochenbare be- wijzien gestaafd wordendan bewijst de mogelijk- heid van dit eene geval tevens de mogelijkheid van al de andere." //Volstrekt niet, maar voor uw redeneering bewijst het genoeg," zeide ik, terwijl ik schikhad in zijn zonderlinge bewijsvoering. z/Gij, heeren dokters, stelt te veel op rekening van eene ziekelijke verbeelding," vervolgde hij in den vermakelijken toon van meerderheid, dien leeken zoo gaarne aauslaan, wanneer zij een goede gezondheid genieten. z/Zeker, zeker dat is een gemakkelijk middel om moeilijkheden ter zijde te stellen. Doch ga voort ,/Uw studien hebben betrekking op het mensche- lijk lichaam, maar toch kunt ge niet verklaren, waarom eeu cataleptisch mensch duidelijk een horloge zou kunnen hooren tikken, wanneer het tegen zijn voet wordt gehouden." z/Dat kunt gij evenmin, dat kan niemand Maar misschien kan het u helpen om uwe ongegronde theorieen te laten varen, als ik u zeg, dat catalepsie zooals gij die begrijpt, voor ons een onbekende ziekte iswerkelijk, die bestaat niet." Die woordeu schenen hem terneergeslagen te maken. z/Maar wat wilt ge dan bewijzen vroeg ik. ,/Wat hebt ge zelf dan gezien?" »Niets zeg ik u. En ik hoop, dat ik nooit iets zien zal." Hit blail verschijnl Woens<iaK- en Xrij«laKavnnil, uitgesanderd op feestilagen, bij den nityever P. J. VAI l>K »«IBE «e Ter Meuzen. iDgekomen verzoekschrift om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in deze gemeente NAAM VAN DEN VERZOEKER. LOC ALITEIT waarvoor vergunning wordt verzocht. Verdere toelichting. SOLLEVELD DESIRE PIERRE. Linkerlokaal benedenge- deelte van het pereeel wijk E no. 3, Korte Kerkstraat. Vroeger F. VAN MEIR. Ter Neuzen, 29 Maart 1898. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen> J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1