BIJVOEGSEL Ter Keiizensche Courant Zaterdag 26 Maart 1898. No. 3592 Gemengde berichten. POLITIEK OVERZICHT. De anti-semietische standjes, die te Algiers het hevigst waren geweest en het langst hadden ge- duurd, hebben eindelijk de autoriteiten tot krachtiger optreden genoopt. De groote Algeriinsche joden- vervolger Max Regis, directeur van het blad de ,/Anti-Juif," heeft eindelijk gekregen wat ieder beschaafd inensch hem al lang van harte had toegewenscht. Hij is gevangen genomen en met de handboeien aan tusschen zes gendarmes naar het cachot gebracht. Hij zal vervolgd worden wegens sommige zinsneden uit de redevoeringen, die hij bij verschillende gelegenheden gehouden heeft. Zoo moet hij o. a. gezegd hebben //Zij die Chebot (een bij de jongste troebelen te Algiers gedoodde Israeliet) vermoordden en honderden joodsche winkels plunderden, waren geen moorde- naars of plunderaars, maar dienaren der gerech- tigheid." Zoodra de arrestatie te Algiers door de ,/Anti- Juif" per bulletin bekend was gemaakt, begaf zich een delegatie, aangevoerd door den afgevaar- digde Samarj, naar den procureur-generaal, om de invrijheidstelling van Regis te eischen. Deze telegrafeerde naar Parijs, maar de arrestatie was geschied op uitdrukkelijk bevel van den minister van justitie. Er werd vergaderd en er werden moties aan- genomen voor Regis, Drumont en andere ophitsers. 's Avonds begaf zich een groote menigte naar het paleis van den gouverneur-generaal, die juist een groot bal gaf. De gasten werden bij hun aankomst uitgescholden en er werd geroepen „Weg met de joden Weg met Repine Er werd met steenen naar de rijtuigen gegooid en twee dames werden liclit gewond. Niettemin ging men in het paleis door met dansen, terwijl zouaven en cavalerie het plein schoonveegden. Gedurende den geheelen avond kwamen ook op verschillende andere plaatsen der stad opstootjes voor. Eergisteren begon in den Duitschen Rijksdag de tweede beraadslaging over de marine-wet. Namens het Centrum werd verklaard, dat de meerderheid der partij er voor was en slechts eene minderheid er tegen, om redenen, in verband staande met de begrooting. De Centrum leider, Dr. Lieber, beval de marine- plannen met warmte aan. Keizer Wilhelm moet van zijne voorgenomen reis naar het Oosten hebben afgezien. In het Hongaarsche Yolkshuis heeft bij de be- handeling der begrooting Minister-president Banffy verklaard, dat de Regeering steeds op alle punten getrouw bleef aan haar programma. Overeenkomstig dat programma zullen nu ook in de volgende maand onderscheideue ontwerpen worden ingediend, op de verlenging van het vergelijk met Oostenrijk betrekking hebbende. Daarna komen de administratieve hervormingen aan de orde, noodig gemaakt door de socialistische beweging op landbouwgebied, daar gebleken is, dat deze beweging van een geheel anderen aard is dan het eigeulijk gezegde socialisme. FEUILLETON Naar het Engelsch HUGH CONWAY. Eerste gedeelte, verhaald door Dr. Philip Bra?id te Londen. I. Ik wenschte, dat ik den moed had dit verhaal te beginnen door uit de boeken, waarin mijn visites staan opgeteekend, op goed geluk een maand van de laatste twintig jaar uit te kiezen, en wat daarin is voorgevallen hier te verhalen, om u een zuiver denkbeeld te geven van mijne werkzaam- heden. Zulk een uittreksel zou u vertellen, wat het lot is van een dokter ik meen te mogen zeggen van een dokter met veel practijk wanneer hij zijn beroep uitoefend in een arme, dicht be- volkte wijk van Londen. Hoewel zulk een begin vervelend zou zijn, zou het misschien iets vermin- deren aan het ongeloof, waarmee dit verhaal waar- schijnlijk zal worden ontvangen, omdat het dui- delijk zou bewijzen, hoe weinig aanleiding er is voor hersenschimmige of romantische zaken in eene betrekking, zoo moeilijk als de mijne, onder zulke akelige tafereelen van armoede, smart en droefenis, als ik voor oogen gehad heb. Zulk een begin zou bewijzen, dat het zeer onwaar- schijnlijk is, dat ik tijd zou hebben gevonden om een roman of een melodrama te verzinuen, en nog veel minder om het te schrijven. Wanneer iemand hart gewerkt heeft van negen uur's mor- gens tot negen uur '9 avonds, is zijn vrije tijd Bij het Oostenrijksch huis van afgevaardigden zijn wederom drie voorstellen ingekomen om het vorig ministerie (dat van graaf Badeni) in staat van beschuldiging te stellen. De ltaliaansche Kamer van afgevaardigden heeft in de aangelegenheid van den oud-Minister-Presi- dent Crispi met 207 tegen 7 stem men en 6 onthoudingen conform aan het advies der commissie van vijf besloten. Dat advies luidde 1°. //dat geen termen bestaan om den heer C. voor het hooggerechtshof te dagen", en 2°. //dat het ge- drag van den heer C. uit een staatkundig oogpunt afkeuring verdient." Met die afkeuring heeft de Kamer derhalve nu hare instemming betuigd. De Minister van justitie had zich met het advies der commissie vereenigd, er bijvoegend, dat door zijne voorgangers in deze op de rechterlijke over- heid geenerlei pressie was geoefend om de zaak te smoren. De President der begrootings-commissie heeft aan zijne medeleden zijn rapport over het budget voor 1898 voorgelezen. Daaruit blijkt, dat er een overschot zal wezen van 3 millioen lire. Tusschen Boxtel en Tilburg sprong Donderdag- morgen eene dame uit den trein, om haar hoed, welke afgewaaid was, te redden. Gelukkig werd dit door het treinpersoneel bemerkt. De onvoorzichtige, die zich blijkbaar erg bezeerd had, werd in den trein gedragen en te Tilburg in het station gebracht, ter verdere behandeling. De trein had door een en ander een kwartier vert raging. Vaderlijke zorg. Te Deutichem, zijn vol- gens De Graafschapsbode, 15 jongelui, voor het meerendeel uit de hoogste klasse van het gymna sium, dus geen kinderen meer door den heer J. van Dijk Mzn., directeur der christelijk- philanthropische inrichtingen aldaar, weggezonden, omdat zij tegen zijn verbod sigaren hadden gerookt. Te Lippenhuizen (Er.) is in een gehouden boelgoed eene oude kast, welke er nog al eenigs- zins gehavend uitzag, verkocht voor 141. buiten de kosten. Het stuk bleek antiquiteits- waarde te bezitten door het daarop aanwezig snij- wetk. Hier en daar in Friesland zijn meer derge- lijke kasten aanwezig, welke als huismeubel hebben afgedaan en thans op zolder of in het achterhuis, door de landbouwers meermalen gebruikt worden als bergplaats voor lijnkoeken, enz. Yoor de Haagsche rechtbank stond eergis teren iueengebogen op zijne krukjes, een tienjarig knaapje, dat drie jaren lang door zijn dwergachtig voorkomen het medelijden van vele bewoners van Leiden had opgewekt. Het bleek, dat het kerelje uitstekend ter been was, en dit kwam te meer uit toen het kind, wegens bedelen, was veroordeeld tot opzending naar een Rijks-opvoedingsgesticht. Toen vond moeder het niet noodig, het publiek langer te misleiden; zij nam op straat het kind aan haar hand en de krukken onder haar doek, en vroolijk en wel liep het kind over het Buitenhof Een zeveujarige schoolknaap te IJselmuiden, eergistermiddag tusschen 12 en 2 uur met eenige kinderen bij de school gebleven en speleude kreeg in eens den inval zich op te hangen. De grap ging echter te ver, want eenigen tijd hem kostbaar, vooral wanneer hij dan nog elk oogenblik bij een zieke kan geroepen worden. In weerwil van de treurige schets, die ik u van mijn dagelijkshe werkzaamheid leverde, begin ik dit verhaal met u te vertellen, wat ik gedurende een vacantie beleefde. In den herfst van 1864 keerde ik met innig welbehagen Londen's straten, ziekenhuizen en zieken den rug toe en nam plaats in den North- Expresstrein. Bij de eerste beweging der wielen gevoelde ik een zekere verrukking ik gevoelde me vrij. Ik was er eindelijk uit. Bovendien had ik mijn adres niet achtergelaten, en alzoo zou ik gedurende drie weken geheel mijn eigen meester zijn. Drie weken vrij van de twee-en- vijftig, het was niet veel, maar langer kon ik mijne vacantie niet nemenmijne practijk liet het niet toe. Na twaalf maanden hard gewerkt te hebben, gevoelde ik dat niemand met geruster geweten vacantie kon nemen dan ik, en zoo lang ik gemakkelijk achterover geleund, mij verheu- gende in het genoegen, dat ik in mijn vrije dagen hoopte te smaken. Er zijn verschillende manieren, waarop vele plaatsen, waar men zijn vacantie kan doorbrengen maar wilt ge uw vrijen tijd ten voile genieten, dan is er maar een regel, dien ge te volgen hebt maakt het u zelf zoo aangenam mogelijk, gaat waar ge wilt, berijdt naar hartelust uw stokpaardje, het moge dan plantenkunde, aardkunde, insecten- kunde, kennis der schelpdieren, jacht of visscherij zijn of iets anders. Dan zult ge gelukkig zijn en moedig terugkeeren tot den strijd des levens. Ik heb een klerk in de City gekend met eenigen letterkundigen smaak, die zijn vrije veertien dagen elk jaar doorbracht tusschen de muffe boeken van het Britsch Museum, en die beweerde, dat hij op die manier zijn gezondheid meer bevorderde dan later vond men hem werkelijk in het schoolportaal aan den kapstok hangen. Onmiddellijk werd het hoofd der school geroepen en zoo vlug mogelijk de knaap losgemaakt, doch deze gaf geen teeken van leven meer. Een geneesheer van daar en een uit Kampen werden ontboden, deze zagen, doch eerst na geruimen tijd, hunne moeite met goeden uitslag bekroond. Het bewustzijn keerde terug, en men hoopt den knaap in het leven te be- houden. Prinses Louise van Saksen-Coburg-Gotha, oudste dochter van Koning Leopold der Belgen, die met de noorderzon uit Nice is verdwenen, leefde sedert eenigen tijd gescheiden van haren man, prins Philip, den oudsten broeder van vorst Ferdinand van Boelgarije. Volgens de //Kleine Presse" neemt deze zaak de afmetingen van een groot schandaal aan. De prinses zou te Nice groote schulden hebben achter gelaten, o. a. 85,000 frs. huur voor de villa //II Paradiso," eenige honderdduizenden francs voor toiletten en de loonen harer dienstboden. De prins heeft geweigerd, deze schulden te betalen, waarop de schuldeischers, zich tot Koning Leopold hebben gewend. Korten tijd geleden verscheen de prinses incognito in het slot te Laeken en weigerde naar Weenen terug te keeren, waar haar echtgenoot woont. Zij werd echter door hare ouders daartoe gedwongen. Naar men vertelt, worden er stappen gedaan om haar onder curateele te stellen. Door prins Philip wordt niet de minste poging gedaan om de zaak te sussen. Er wordt ten minste beweerd, dat hij in de Parijsche //Petites Affiches" de volgende adverlentie heeft doen plaatsen //Zijne Koninklijke hoogheid prins Philip van Saksen-Coburg-Gotha, wonende te Weenen, brengt ter kennis van alien, die er belang bij hebben, dat hij zich niet verplicht acht, de schulden te betalen, welke zijne gemalin, prinses Louise maakt." De grootste school der wereld is de Israelie- tische school in Whitechapel te Londen. Zij telt 3500 schoolkinderen en 100 onderwijzers. De leerlingen behooren tot de armste Joodsche families van Oost-Londen. De inrichting zou niet kunnen blijven bestaan als Rothschild haar niet op vorste- lijke wijze steunde. Iedere leerling die daartoe het verlangen te kennen geeft, krijgt 's morgens gratis een ontbijt. Bovendien schenkt Rothschild iederen leerlings eens of tweemaal per jaar een nieuw pak kleeren. Nu Amerika wegens het invoeren van het rijwiel en de electrische trams zooveel paarden niet meer noodig heeft als voor jaren, begint het zijne paarden naar Europa te zenden. Vele trammaatschappijen, die vroeger 5 a 600 paarden gebruikten, doeniiet nu met de electriciteit zoodat er op het oogenblik te veel paarden in Amerika zijn. Voor veertien dagen kwam er eene heele lading in Antwerpen aan, waarvan de besten tegen 1300 a 1400 francs verkocht werden. Verleden week bracht er de Engelsche stoom- boot Sint Leenard weer 379, die bij eene opper- vlakkige beschouwing veel op het Belgische ras geleken. De Belgische paardenkweekers vreezen, dat de invoer dezer Amerikaansche paarden ongunstig op den landbouw zal werken. Dinsdagochtend brak te Anderlecht (Brussel) brand uit in een fabriek van vervoerbaar gas, die behoort aan den heer Du Bois. In zeer korten door gedurende zijn vacantie de frissche zeelucht in te ademen. Ik geloof, dat hij gelijk had met zijn beweren. Het maken van schetsen was steeds mijn liefste bezigheid in vrije uren. Hoe kunsteloos mijn schetsen misschien zijn, toch wekken ze bij het bladeren in mijn portefeuille levendige herinne- ringen bij mij op, en doen mij denken aan vele lieve schilderachtige plekjes, gelukkige dagen en geestverwante vrienden. Het staat niet aan mij iets te zeggen omtrent hun werkelijke verdienste, maar ze zijn mij dierbaar om de herinneringen, die zij in mij wekken. Dat jaar ging ik naar Noord Wales en vestigde mijn hoofdkwartier te Bettws-y-Coed. .Ik nam mijn intrek in de Royal Oak, die welbekende kleine herberg, zoo geliefd door menig kunstenaar, vol herinneringen aan tallooze beroemde inannen, die daar verblijf hebben gehouden. Hier was het, dat ik kennis maakte met den man, wiens leven in het nauwste verband staat met de merkwaardige gebeurtennissen, welke ik u zal verhalen. Den eersten dag na mijn aankomst te Bettws-y Coed waardeerde ik mijn vrijheid, zoo innig, was mijn verlangen om de schoonheden der natuur te genieten zoo sterk en onverzadigbaar, dat ik zoo ver wandelde, zoo veel zag, dat, toen ik in de Royal Oak terugkeerde het reeds avond was ge- worden en het uur van het middagmaal reeds lang verstreken. Terwijl men mijn maal op de tafel zette, was ik de eenige gast in de koffiekamer. Op dat oogenblik trad een jonkman binnen en vroeg iets te eten. De bediende kende ongetwij- feld de vrijmoedige kameraadschap, die bestaat, of behoorde te bestaan, tusschen de beoefenaars der schilderkunst want hij zette het eten van dezen gast gereed op mijn tafel. De nieuw aan- gekomene ging zitten, glimlachte vriendelijk en tijd stouden de vijf gebouwen waaruit zij bestond in brand, de eene ontploffing volgde op de andere en toen de spuiten aankwamen, was alles een vuurpoel. De ketel, een gevaarte van 10,000 kilogram, sprong en kwam dertig meter aan de overzij van de Senne neer. Ook twee belendende fabrieken, een zandsteen- en een oliefabriek, raakten in brand, en de ontploffingen waren zoo veelvuldig en zoo hevig, dat de treinen en trams die in de buurt langs kwamen, den dienst moesten staken. Water spuiten zou den brand uitgebreid hebben men kon alleen zooveel mogelijk omverhalen. De schade wordt op 200,000 frs. geschat. Men leest in de 3lle klasse wagons in de treinen van Holland naar Brussel de volgende nuttige waarschuwing z/Voor jonge meisjes, die te Brussel een betrek king zoeken en aan het station niet door familie worden afgehaald, is het gevaarlijk adressen te aanvaarden, welke onbekenden haar zouden geven. Zij kunnen zich dadelijk naar de Karthuizerstraat 30 lateu rijdendaar vinden zij verblijf en alle mogelijke inlichtingen. De koetsier wordt door het huis betaald." Bij een jacht op wilde zwijnen in den om- trek van Pau (Neder-Pyreneeen) heeft een der gekwetste zwijnen de rollen omgekeerd en de jagers aangevallen. Een der jagers werd door het woedende dier gedood en twee anderen werden gewond. Een buitengewoon groote lading graan wordt te Marseille verwacht, namelijk 12,500 tonnen koren uit San Francisco, welke door het stoom- schip Algow van Liverpool wordt aangebracht. Tot dusverre bracht daar het grootste stoomschip niet meer dan 6,000 a 7000 tonnen aan. Op een der grootste drukkerijen in Engeland, of mogelijk wel de allergrootste daar te lande, is onlangs een domheid begaan, die zeker verdient wereldkundig gemaakt te worden. De bekende tooneelspeler Tree zou optreden in Julius Caesar. Hij liet voor dat doel prachtige affiches vervaardigen, welke de muren van Londen zouden versieren. Op dit affiche komen ook Romeinsche munten voor, die het jaartal dragen B. C. 48 (Belfore Christ 48) of in het Hollandsch het jaar 48 voor Christus' geboorte. De redacteur van het tijdschrift waarin dit berichtje voorkomt. (The Stationer, Printer and fancy trade's Register) merkt op, dat B. C. 48 op een Romeinsche munt geen Latijn is, maar zuiver Engelsch, en ook, dat de stempelsnijders van Caesar's munten geen profeten waren, en dus ook niet wisten dat Christus, 48 jaren na de regeering van hun keizer, zou geboren worden. (De Nederl. Boekdrukker.) Gemeenleraad van Sas van Gent. binnen vijf minuten waren wij in druk gesprek. In het eerste oogenblik, dat ik den jonkman opmerkte, had ik reeds gezien hoe buitengewoon schoon hij was. Charles Carriston later vernam ik, dat dit zijn naam was was ongeveer twee- en-twintig jaar oud. Hij was groot en slank, zijn geheele voorkomen zeer bevallig en net. Hij zag er niet alleen fatsoenlijk uit, maar zelfs gedistin- geerd. Zijn gelaatskleur was bleek, zijn trekken waren fijn besneden en regelmatig. Zijn voorhoofd deed een groote verstandelijke ontwikkeling ver- moeden en er was iets in de ontwikkeling zijner wenkbrauwen, dat deskundigen in de schedelleer (meen ik) beschouwen als een bewijs voor het bezit eener groote verbeeldingskracht. De geheele uit- drukking van zijn gelaat was die van droefheid en zijn verfijnde schoonheid werd nog verhoogd door een paar zachte, donkere, droomerige oogen. Er blijft me nog alleen over hier bij te voegen, dat ik hem, naar zijn kleeding, voor een kunstenaar hield, een kunstenaar van beroep, in hart en nieren. In den loop van het gesprek vertelde ik hem, waar ik hem voor hield. Hij glimlachte. z/lk ben slechts amateur," zeide hij, //ik heb niets te doen, en gij z/Helaas, ik ben geneesheer." //Dan hebben wij elkander geen verwijten te doen over onze zonden tegen de regelen der schil derkunst." Wij praatten gezellig voort tot de inwendige mensch versterkt was. Daarna staken wij een sigaar op, wat na een goeden maaltijd bevorder- lijk is aan de spijsvertering. z/Willen wij buiten gaan om te rooken vroeg Carriston. //De avond is heerlijk." (Wordt vervolgd). VAN DJS VAN VAN Zitting van 22 Maart 1898. Voorzitter de heer Joh. Versehaffel, burgemeester. Aanwezig zea leden en de secretariseen vacature. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde 1. Benoemina van een tijdelijken Weihouder. De Voorzitter acht het noodig een tijdelijken Weihonder te benoemen tot de verkiezing van een raadslid heeft plaats gehad en das ook een vasten wethouder kan benoemd worden. De heer MalotauxWanneer zal die verkiezing plaats hebben De Voorzitter: Onmiddellijk na de vaststelling van de nieuwe kiezerslijst. De heer VerhaakWaarom kon de verkiezing niet nog volgens de onde kiezerslijst plaats hebben Overgegaan tot stemming blijkt dat 3 stemmen uitgebracht zijn op den heer Malotaux, 1 op den heer Verhaak, 1 op den heer Warrens en 1 briefje in bianco, zoodat de heer Malotaux benoemd is tot tijdelijk wethouder. Deze heer verklaart de benoeming aan te nemen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1