Gemengde berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Ilandelsberichten. Vlissingen, keert op dien datum naar zijn korps terug. De kommiezen bij 's rijks belastingeu W. Vijverberg, T. C. Eversdijk en L. Manneke te Ter Neuzen, worden met ingang ran 1 April a. s. verplaatst naar Rotterdam. Tot kommies ontvanger te Kapellebrug is be noemd M. Hofstee, thans in gelijke betrekking te Bath. Bij Kon. besluit is benoemd tot kantonrechter. plaatsvervanger in het kanton Oostburg, de heer P. A. de Jong, ontvanger der registratie de do- meinen aldaar. Teneinde in de behoefte aan goed landbouw- onderwijs te voorzien, heeft het bestuur der afdee- ling Oostburg van de Zeeuwsche Maatschappij van landbouw aan de gemeentebesturen in dat kanton bij circulaire verzocht bij eventueele vaca- tures van onderwijzer de bevoegdheid tot het geven van landbouwonderwijs zoo al niet verplichtend te stellen, dan toch in de oproeping te vermelden, dat bezitters van die akte de roorkeur hebben zullen. Yoor de gemeente Eede is reeds eene oproeping in dien geest geplaatst, met bijvoeging dat bedoelde akte de kans aanbiedt eener benoeming als onder wijzer aan een op te richten wintercursus in het kanton Oostburg. (N. R. Ct.) Sas van Gent, 22 Maart. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd 32 stieren, 17 ossen, 49 koeien en vaarzen en 5 schapen, samen 103 beesten. Daar er veel schoon vee aan de lijn was, ging de verkoop vlug, aan eenigszins betere prijzen, 2 vaarzen en 4 schapen bleven onverkocht. Door de reeds vroeger alhier gevormde commissie, ter aanbieding huldeblijk aan H. M. Koningin Wilhelmina, is heden avond in vergadering besloten, alle meerderjarige mannelijke ingezetenen op te roepen, om te vergaderen in het gemeente- huis op Zaterdag 2 April a. s., ten einde uit de opgekomene, onderling eene commissie te vormen, tot feestviering ter gelegenheid der aanstaande kroning. Koewaclit, 22 Maart. Heden werd ten huize van den heer H. D. IJsebaart alhier ten overstaan van notaris P. Dregmans van Axel verkocht. 1. Een woonhuis, stalling, erf en tuin gelegen in het dorp groot 8 aren 95 centiaren. 2. Het recht van erfpacht op 7 aren 90 centiaren grond. 3. Een tuin groot 5 aren 70 centiaren grond onder sectie C nummer 318. 4. 74 aren 40 ceDtiaren bouwland in den polder Oud- Beoostenbleij. Van koop 1 werd eigenaar den heer H. D. IJsebaert alhier voor de som van 3100. Koop 2 kwam aan den heer H. J. Kips voor 90. Koop 3 werd gekocht door Th. de Smet voor 25, en van Koop 4 werd eigenaar de heer E. Remer/ voor de som van /1140. IJzendijke, 20 Maart. Gisteren is door den brigadier der marechaussee te Sluis gearresteerd zekere Henri Gusole, 28 jaren, Eransch deserteur, verdacht van diefstal van gouden oorbellen, gouden ring, 340 fanes en twee aandeelen der compagnie industrielle te Waton (Belgie). Door de Belgische politie was zijne opsporing verzocht. Ook hier had Gusole gelogeerd onder een val- schen naam en een koffer achtergelaten waarin 490 francs aan goudgeld was geborgen, waarop door den wachtmeester beslag is gelegd. IJzendijke, 22 Maart. Ook door den Minis ter van oorlog, tot wie zich de commissie gewend had om het huldeblijk toch aan de marechaussees Adam en Van der Waal te geven, hoewel dit door den heer divisie commandant was geweigerd, is juist om het geld genomen. Wie had dan eigenlijk gelijk Mijn vader of mijn vrouw Heden weet ik, dat zij beiden ongelijk hadden. Hoe kan men toch zoo dwaas zijn en een regel er voor willen vaststellen, of een rijke man een arm meisje, dan wel een rijk meisje trouwen zal Dat zag ik in, toen het te laat was. Voor Thea's liefde was mij geeD bewijs afdoende genoeg geweest nu had ik een volkomen afdoend bewijs, dat Klarisse mij om mijn geld getrouwd had. Dwa- zen, die het leven aan vormen willen binden Ik heb mijn vader deze dwaasheid nooit vergeven. Een jaar van kwelling doorleefde ik met Klarisse. Toen gingen wij van elkander. Een kind was er nietwij lieten ons voor den rechter scheiden. Vaak dacht ik aan Thea aan hare van vinding- rijkheid getuigende geschenken, die van geest en gemoed getuigd hadden, aan hare goede blauwe oogen. Ik geloof, dat ik gelukkig geworden zou zijn aan hare zijdedat ik de liefde gevonden zou hebben, naar welke ik zoo vurig verlangde. Dat men in het Jeven niet tweemaal leeft. Dat men niet een ander ik naast zich heeftdat al de handelingen, welke fouten en misslagen blijken, vermijdtHet geluk had mij de hand geboden, en ik had haar afgewezen. Mocht ik haar nu nog griipen Zou Thea den gescheiden man niet van zich wijzen Ja, ik wilde nog eenmaal mijn geluk beproeven. Ik wilde voor haar treden en Jiaar zeggen, dat ik gedwaald had, toen ik de .andere de hand reikte, dat haar liefelijk beeld het niet toegestaan de gelden of goederen aan te nemen. Moge het geSchrijf nu eindelijk uit zijn en begrijpen dat men de marechaussees geen gelden of goederen opdringt, waaraan personen hebben medegewerkt die meermalen met die marechaussees in aanraking zijn geweest, het blijft echter zeer te bejammeren voor de edele bedoeling der com missie. IJzendijke. Tot onderwijzer aan school n*. 1 in de kom der gemeente werd benoemd de heer P. A. Andriessen te Hontenisse en aan school n°. 2 in den Oranjepolder de heer P. Plas te Edam. RECHTSZAKEN. Bij het op gisteren (Dinsdag) door de Arron- dissements-rechtbank te Middelburg gewezen vonnis is de heruchte Leo Miloen, werkman te Eecloo (Belgie) gedetineerd te Middelburg, ter zake van wederspannigheid door twee vereenigde personen met vereenigde krachten gepleegd, veroordeeld tot vier jaren gevangenisstraf. Door het Gerechtshof te 's Gravenhage is bevestigd het vonnis der rechtbank aldaar, waarbij de Staat in het ongelijk is gesteld, in zake de vordering van Bliek te Ter Neuzen, aangaande den bouw van het post- en telegraafkantoor te Breskens. Lenteboden. Aan H.H. M.M. de Koninginnen werden eergisteren de eerste kievitseieren aan- geboden. Dus tien dageri vroeger dan Bismarck ze van de getrouwen van Jever krijgt. Wij meldden destijds de dwaze weddenschap tusschen een paar boeren uit de gemeente K. en het dorpje R., omtrent het bezit van geld. Wij deelden ook mede, hoe de man, die verloren had en betaalde, een kwitantie kreeg zonder plakzegel en deze nu op zijne beurt zijn partner wegens ^belasting-ontduiking" liet vervolgen. Ook maakten wij er gewag van, dat alle getuigen der wedden schap, de wedders enz. proces opliepen wegens het te laat vertoeven in eene herberg. Welnu, deze calange is nu door het kanton- gerecht behandeld. Alle beklaagden waren absent gebleven, alleen de heer R. was present, die maar niet begrijpen kon dat hij strafbaar was. Immers de raadsleden maken de gemeentever- ordeningen, er waren raadsleden na het sluitingsuur in de herberg tegenwoordig, welke alle gevolgen van calange voor hunne rekening namen. Het O. M. deelde natuurlijk die meening niet, en eischte tegen ieder der beklaagden, ook dus tegen de overtredende gemeenteraadsleden, ieder f 2 boete of 2 dagen hechtenis. Nu nog betaald en de zaak der weddenschap met al hare ap- en dependenten behoort tot de geschiedenis. In eene Vrijdagavond gehouden vergadering van den raad der gemeente Waalwijk maakte de heer van Schijndel na het voorlezen van de notulen de opmerking, dat verzuimd was, er in op te nemen het advies, door den voorzitter aan hem gegeven, om wanneer hij geen Eransch verstond, voortaan een dictionnaire mede te brengen. Deze raad had de heer v. S. opgevolgd, want een reusachtig exemplaar prijkte voor hem op de groene tafel. De voorzitter maakte bezwaar, zulke beuzelarijen in de notulen op te nemen, maar de heer v. S. hield vol. Het einde was, dat zijn voorstel in omvraag werd gebracht en met algemeene (9) stemmen op een na (die van den heer v. S.) werd besloten, dat 't niet in de notulen komen zou. Hij krijgt 't nu echter in de kranten. Als zijne weder en altijd weder mij verschenen was dat ik smachtte naar haar en hare liefde. Ik wilde haar zeggen dat mijne liefde beproeven zou weder goed te maken, wat mijn wantrouwen gezondigd had. Ik wilde haar zeggen Ik overlegde alles wat ik Thea zeggen zou, als ik haar, na een scheiding van zestien maanden, weder zou ontmoeten. Zestien maanden Zoolang had ik niets van haar gezien of gehoord. Toen ik mijn vader eenmaal naar Thea en haar moeder had gevraagd, gaf hij een ontwijkend antwoord en gaf hij het gesprek een andere wen ding. Hij vond het klaarblijkelijk pijnlijk. Ik nam hem niet weder in het geheim nu ik een tweede maal mijn geluk beproefde. In een zaak, in welke slechts het eigen gevoel beslissen mag, zou geen mensch meer invloed op mij uit- oefenen, het allerminst mijn vader. Op een Zondag trok ik mijn rok aan, zette mijn cilinder op en ging tot haar. De weduwe deed mij open en bracht mij in de mooie kamer. Hoe vaak hadden wij met ons drieen daar gezeten en gebabheld Ik vond niet terstond het rechte woord. Want ik had mij op een onderhoud met Thea voorbereid en niet met hare moeder. Ver- legen streek ik mijn zwarten cilinder op. De goede vrouw kwam mij te hulp en sprak lk weet, wat u hierheen voert, mijnheer Eabius. Zoo P vroeg ik en ik voelde mij aanmerkeliik verlicht door deze tegemoetkoming. En u hebt er niets tegen, dat wij door het verleden een dikke streep trekken, en dat uwe Thea mijne vrouw wordt Hoe riep zij ontzet uit, u weet dus nog niet Eransche studie tot Moliere gevorderd is, dan leze hij /Georges Dandin". Het kamerlid Mr. P. J. Troelstra vertoeft in het noordelijk gedeelte van Frieslaud voor de zaak der gebr. Hoogerhuis. Voor een groot publiek besprak hij de zaak der H. in het dorp Beetgum, in de nabijheid van Britsum gelegen, en de vroegere woonplaats van de gebr. H. De bijeenkomst gaf geene aanleiding tot incidenten. Na afloop der rede bleven vele personen in de zaal, om met Mr. T. de zaak der H. noch eens te bespreken. Den volgenden morgen vertoefde Mr. T. nog te Beetgum, en had met vele personen een onderhoud om meer gegevens te verzamelen. Een manufacturier te Doetichem, aan het publiek bekend makende dat hij een opruiming van borststrokken en onderbroeken houdt, voegt daaraan toe, dat hij ze niet in zijn etalage uitstalt met het oog op de goede zeden. Dit is zeker een parodie op de vastgestelde verordening van Dinxperlo, waarbij het over de heggen hangen van waschgoed verboden is. Tegen een persoon te Rotterdam, die lolerijen organiseerde en als prijs beloofde f 50 en een veeren bed aan wie het nummer bezat, op hetwelk in de Staatsloterij de 20,000 zou vallen, en die wel meer dan 20 briefjes met een en hetzelfde nummer bleek uitgegeven te hebben, zoodat de houders daarvan zich alien om een veeren bed en f 50 aanmelden is proces-verbaal opgemaakt. Bij de politie der 4d° afdeeling heeft zich in verband met deze geschiedenis weder een vrouw uit de Lijnbaanstraat te Rotterdam aangemeld, die verklaarde dupe te zijn geworden. Zij had doodleuk van den ondernemer der loterij ten antwoord gekregeu, toen zij met haar lot kwam, //maar mensch ik heb in mijn heele huis geen veeren bed noch f 50". In eene der lanen van hetlustoord Oranjewoud (Er.) is eene dienstbode van den heer De B. v. S. door een opgeschoten jongen aangerand. De dienstbode wist zich los te rukken en te vluchten. De politie meent den aanrander op het spoor te zijn, hij is reeds gehoord doch ontkend pertinent. Getuigen moeten gevonden zijn, welke den jongen uit het Oranjewoud hebben zien komen, direct na de aanranding. Men meldt dd. 20 Maart uit Wemeldinge aan de N. R. Ct. Het diep geladen ijzeren aakschip Crescendo van schipper Willemse, gesleept met nog twee andere aakschepen, door de stoomboot Hansweerd, voer hedenmiddag om half twee, zoodanig tegen de Oosterhavendam der buitenhaven alhier, dat het direct dreigde te zinken. Met den meest moge- lijken spoed werd het schip op eene zandbank in de haven gesleept, terwijl men voorloopig een groot stuk zeil onderdoor het schip over het lek haalde, om het binnendringen van het water eenig- zius te beletten. Dank zij de waterdichte schot- ten, en de spoedig invallende eb, was gelukkig elk direct gevaar spoedig geweken, terwijl het schip op omstreeks 6 uur geheel droog zat. Toen bleek dat zich in 't voorschip een groot gat bevond, van ongeveer 75 cM. lang en 25 cM. breed een zeer groote steen zat er nog ingeperst, hetgeen zeker groote onheilen voorkomen heeft. Het schip, afkomtsig uit Dordrecht, was geladen met steenkolen voor Boom (Belgie). Alles is ver- zekerd. De zaak-Wiesenhaan te Ferwederadeel zal, naar vandaar gemeld wordt, nog een staartje hebben. Van de financieele zaken van den over- leden gemeente-secretaris kan nog niet veel worden medegedeeld. Maar van den gemeente-ontvanger, die zich door ophanging van het leven beroofde, komen nu ook treurige feiten aan het licht. Er is reeds een aanzienlijk bedrag te kort in zijne administratie wegens aan hem betaalde hoofdelijke omslagen, die niet zijn verantwoord. Men is nu bezig om langs de huizen der ingezetenen te gaan om de belastingbiljetten na te zien en te vergelijken met wat door den overledene verantwoord is. Ook is het kasboek nog zoek. Men hoopt, dat het bij de ontzegeling van den boedel van wijlen den gemeente-secretaris aan het licht zal komen. De gemeente-ontvanger was gaheel onder den suggestieven invloed van den secretaris, dien hij niets durfde weigeren, ook niet gelden uit de gemeentekas. De ongelukkige man heeft er zich tegenover zijne vrienden wel eens over uitgelaten, dat het er voor hem niet best uitzag, als Wiesenhaan eens plotseling kwam te overlijden. Deze liet Wat? Wat weet ik nog niet? vroeg ik en ik bemerkte, dat mijn handen beefden. Daar barste de oude vrouw in tranen uit en snikte dat mijn Thea dood was Toen zij kalmer geworden was, vertelde zij, dat Thea's lijk den dag van mijn huwelijk uit de rivier was opgevischt. Of ik het niet in de bladen gelezen had Ik had ze dagelijks ge- lezen. Slechts een dag niet. Dat was de dag na mijn huwelijk geweest. Op dien dag echter moet het ongeluk er in gestaan hebben. Daar had ik dan een afdoend bewijs. Hij zweeg en keek voor zich op de tafel. Een poosje later sloeg hij de oogen op, zag mij treurig aan en zeide Zijt ge nog boos op mij (R. N.) vaak geld van den ontvanger halen op een een- voudig visitekaartje, waarop slechts vermeld stond goed voorgulden. //Wat scil ik mei dj Harden as het eris op oankwaam", zei hij dan. (Wat zal ik met die vodden als het er eens toe- kwam). De wanorde in zijne administratie schrijft men toe aan zijne vrees voor Wiesenhaan, men brengt die er althans mede in verband. De ontvanger leefde zeer zuinig, schier armoedig. De gemeente Ferweradeel is tegen schade gedekt door den borgtocht van 12,000. Te Everdingen bekwam dezer dagen een tweejarig meisje, door het in brand geraken harer kleertjes, zulke hevige brand wonden, dat zij na eenige uren overleed. Vermoedelijke oorzaak is, dat een 3jarig jongentje de kleeren van zijn zusje met een gloeiende pook heeft in brand gestoken. Wegens een allerlaagsten diefstal stond dezer drgen een kantoorbediende te Berlijn terecht. Hij ontmoette 's avonds laat een kreupele knaap van 15 jaren, die hem waslucifers te koop aanbood. Het was stil in de straat. Hij zag even om zich heen om zich te overtuigen dat er niemand dichtbij was en zei toen, dat hl een doosje lucifers voor 10 pfennig wilde koopen maar dan moest de knaap hem klein geld tegen een mark teruggeven. De jongen, blij dat hij nog iets kon verkoopen, telde of hij zooveel had. Het ging Hij gaf den netgekleeden heer het kleingeld, met een veront- schuldiging, dat er zooveel sechser bij waren, en de //heer" liep hard weg met het geld en de lucifers, zonder den jongen het mark-stuk te geven en zonder op het gejaminer van den kreupele te letten. Hij werd echter door eenige voorbijgangers tegenhouden en aan de politie overgeleverd. Voor de rechtbank eischte het openb. ministerie een maand gevangenisstraf tegen hem. Maar de rechtbank vond die straf te zacht en veroordeelde hem tot 3 maanden gevangenisstraf. Een monster in menschengestalte werd door de rechtbank van gezworenen te Luik tot lerens- lange tuchthuisstraf veroordeeld. In den nacht op den 30,ten Juni 1896 brande in Nandrin de molen van den heer Gouverneur af, waarbij drie arbeiders in de vlammen omkwamen. Een vierde, Pirquet genaamd, redde zich door een sprong uit het venster, en werd na den brand door een broeder van zijn vorigen werkgever in Ans als knecht aangenomen. Nauwelijks was hij daar, of uit een schrijftafel van zijn meester werden 375 frs. gestolen. Op Pirquet viel de verdenking niet. Hij nam echter spoedig eene andere betrekking in een Luiksch koffiehuis aan waaruit eveneens reeds na weinige dagen 400 frs. verdwenen. Nu verliet hij Luik en werd koeherder in het dorp Loheit. Op den 18n September van het vorige jaar ontdekte zijn meester in den stal een dichten rook, die van onder het bed van een jongeren knecht, Paquier, te voorschijn kwam. Deze zelf lag bewustelooS en met zware wonden bedekt op zijn leger. Eerst na langdurige onderzoekingen bleek, dat Pirquet ge- tracht had Paquier te vermoorden en toen diens bed met petroleum in brand gestoken had. Pirquet bekende, en nu werd langzamerhand een verleden van hem blootgelegd, dat een reeks vormt van misdrijven en diefstallen. Pirquet had in opvoedings- gestichten enz. vertoefd en was een pandant van Vachier. Uit de omstandigheden bleek dat hij den 18jarigen Paquier uit ijverzucht getracht had te vermoorden en de stichter van den brand in Nandrin was. AANBESTEDING. Op Woensdag 6 April 1898, des voormiddags te elf uur, in het //Hotel de Nederlanden" bij mejuffrouw de wed. Susijn te Ter Neuzen, van z/Het eenjarig onderhoud van de werken en gebouwen enz. te Ter Neuzen en te Ellewoutsdijk en van de zeeweringen te Ter Neuzen," onder beheer der genie te Bergen op Zoom. (Raming f 3500.) DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 24 Maart. 2.58 3.15 Vrijdag 25 3.31 3.46 Zaterdag 26 4.4 4.16 Zondag 27 n 4.33 4.49 Maandag 28 h 5.5 5.24 Dinsdag 29 5.44 6.6 Woensdag 30 6.33 7.5 Hulst, 14 Maart. Middenprijs per 100 kilo: Tarwe 10,25 a j Rogge 6,60 a Wiutergerst /9,10a/ Zomergerst a Haver 6,20 a -r Erwten 7,00 a Paardenboonen 6,60 a y Duivenboonen f 7,40 a Witteboonen a Bruineboonei a Boekweit j Lijnzaad 9,00 a Aardappels 3,40 Koolzaad per zak van 106 liters Boter per kilo 0,92$ a Eieren per 26 stuks 0,75 a f Er waren ter markt te koop gesteld21 stiks hoornree. 52 varkeas. Verkocht 11 stuks hoornvee, 41 rarkena.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 4