A lgemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderea. No. 3591. Donderdag 24 Maart 1898. 38e Jaar^ang. Vutstelli&g dw Kiezerslijst. abonnement &0)iDl A A B® Binnenland. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave Bij deze courant behoort een bijvoegsel. POLITIEK OVERZ1CHT. FEUILLETON. ig le ti le le TER SEIIMSCHE COURANT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Pranco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32J. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Bit 1)la,i verscl.ijnt riaamW-, %V en Vr,J.lali,..o.iil, .,itge*.>..<lerd_or hlj den nKgever I». J.VAjVJI»^IIA»l>]^ Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN maken btkenit dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor net jaar 1898/1899, benevens de alpkabetische lijsten der namen en voornamen van hen, die van de kiezerslijst zijn afgevoerd en van hen, die daarop zijn gebracht, van den 33 Maart tot en met den 31 April a. s. op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage worden nedergelegd en, tegen betaling der kosten, in afschrift of afdruk verkrijgbaar worden gesteld. Tot en met den 15 April a. s. is een ieder bevoegd by het gemeentebestuur verietering van de bovengenoemde kie zerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Ter Nenzen, den 22 Maart 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. WISKEEKE, Secretaris. Geduldoefening is het parool voor de Amerika- nenhet rapport der enquete-commissie inzake de ramp der /Maine" is niel Zaterdag in handen gekomen van Mac Kinley, den president der Unie, doch toen is kapitein Barker met het rapport eerst van Key West vertrokkeu met bestemming naar Washington. Toch heet 't alweer, dat Mac Kinley den inhoud van het rapport reeds kent en zelfs dat hij, op grond van de conclusie, dat de ramp uitsluitend is toe te schrijven aan een onderzeesche torpedo, reeds druk bezig is aan een nota voor de Spaansche regeering en een boodschap aan het Amenkaansche congres een nieuwtje dat natuurlijk te New- York de gemoederen weer in opstand brengt en opnieuw spreken doet van den oorlog, als beslist onvermijdelijk. Te Madrid blijft men in spanning ten aauzien van het verloop ,/Maine"-quaestie, doch ongerust is men geenszins, zelfs wordt gesprokeu van een hatidelsverdrag tusschen de Unie eener- zijds en Spanje, Cuba, Porto-Rico anderzijds. Het Britsche Lagerhuis heeft eergisteren bij tweede leziug en zonder stemming de Regeerings- voordracht goedgekeurd, waarbij aan Ierland zekere mate van plaatselijk zelfbestuur wordt toegekend. Tegen Donderdag is door Minister Balfour het ontwerp aangekondigd, handeleud over het waar- borgen der nieuwe Grieksche leening. De berichten omtrent Gladstone's gezondheid geven aanleiding tot eenige bezorgdkeid. In den toestand van den ,/grooteu, ouden man" is vol- strekt geen verbetering gekomen. Hij kon in de laatste dagen, ondanks het gunstige weder, niet uitgaan en zal nu maar van Forest House naar zijn gewoon verblijf te Harwarden terugkeeren. Uit Cairo komt bericht, dat de inlandsche troepen uit (het tegenwoordig van de Italianen door de Engelschen overgegane) Kassala driemalen een nederlaag toebrachten aan Ali Digma, een broeder van Osman, die Adarama had aangevallen, halverwege tusschen Kassala en Berber. Veertig Derwischen werden in die gevechten gedood. Uit Calcutta komt bericht, dat de grensoorlog als geeindigd kan worden beschouwd. Tengevolge van oorlog, pest, aardbeving en hongersnood zal er op het Indisch dienstjaar een tekort zijn van 5,280,000 robijneu. In de Fransche Kamer van afgevaardigden heeft de radicale oud-Minister Goblet eergisteren plotse- ling voorgesteld de tegenwoordig geldende wijze van stemmen te veranderen door wederinvoering van het scrutin de liste, inplaats van de nu gebruikelijke arrondissements-gewijze stemming, waarbij, als ten onzent, elk district slechts tusschen een beperkt aantal candidaten de keus heeft. Gelijk men weet was deze wijze van stemming, die Goblet wil, ook Gambetta's stokpaardje en is gij met zijn ffgroote Ministerie" bij eene poging tot het doen invoeren daarvan gevallen. Nadat de Minister van Binnenlandsche zaken, de heer Barthou, het voorstel bestreden had, be- sloot de Kamer, door met 355 tegen 174 stemmen te weigeren tot de artikelsgewijze behaudeliug over te gaan, het voorstel niet in overweging te nemen. De hertog van Sagan-Talliyrand-Perigord is op 88jarigen leeftijd te Parijs overleden. Hierdoor komt de moeilijke quaestie aan de orde, aangaande de opvolging in het hertogdom van Sagan, een Pruisisch kroonleen. De kruiser ,/Deutschland," het schip, waarmede prins Heinrich naar China stevende, ligt nog steeds te Hongkong in het dok. De machines moeten zulk eene uitgebreide herstelling ondergaan, dat er nog zeker wel drie weken mede gemoeid zullen wezen. Gelukkig dat het verdrag met China ge- teekend is. Maar de //pantservuist," zal zich wel eens ballen en de langstaarten zullen er het hunne van denken Erfprins Friedrich von Wied heeft zich met prinses Pauline van Wurtemburg verloofd. De Johannesburgsche Standard and Diggers News voorspelt oorlog, wanneer Engeland zijn De tijd verliep en drong mij eindelijk een be- sluit te nemen, en daar mijn vader een man met veel wereldwijsheid was, die het zeer zeker goed met mij meende, droeg ik hem het geval waarin ik verkeerde voor, en vroeg hem om raad. Hij zeide Ik ken Thea niet, en ik ken Klarisse niet. Beiden heb ik slechts eenmaal vluchtig gezien. Maar ik ken Klarisse's vader en Thea's moeder. En in dit geval, mijn jongen, raad ik je aan trouw Klarisse als ge ze krijgen kunt. Ik zeg dat niet, omdat ik een rijke schoondochter wensch, maar omdat ik je gaarne gelukkig zag. Klarisse kan een huwelijk naar haar keuze doen. Zij zal een man kiezen dien zij gaarne heeft. Een arm meisje daarentegen zal er op bedacht zijn, haar positie te verbeteren. Zij zal daarom trachten een rijken man te trouwen. Ik verzocht mijn vader, Thea niet voor karakterloos te houden zij zou mij niet trouwen als zij mij niet gaarne had, zei ik hem. Zeker mijn jongen, sprak mijn vader, dat geloof ik graag. Maar maar het geld is een macht, waaraan zich maar weinigen onttrekken kunnen geheel ongemerkt oefent het zijn invloed uit; het stelt de voortreffelijkheden van hem die het bezit, in helderder licht, en meuige fout verbergt het. Thea's kleine attenties kwamen, ik geloof het wederom graag, uit het hart. Maar zijn zij een afdoend bewijs voor haar liefde Staat ook zij niet onbewust onder de macht van het geld En kunt geweten, hoevele van die kleine attenties hare moeder, de vrouw van den overleden ambtenaar der kansehrij, op haar geweten heeft? De beminnelijkheid van deze wakkere vrouw en moeder is te groot, om waar te zijn. Zij strijkt ons beiden om den kin. Geloof maar gerust, dat het haar om uiets anders te doen is, dan om voor hare dochter een rijken man te hengelen. Ik neem het haar geen oogen- blik kwalijk. Dat is haar moederlijke plicht. Ja, ja, mijn zpon, wie rijk is, moet wantrouweud zijn. Hij kan nooit weten, of men hem of zijn geld het hof maakt. En als hij een arm meisje vrijt, en hij heeft geen afdoend bewijs, dat bet meisje het meent, dan kan hij gerust aaunemen, dat zij zijn porteinonnaie bedoelt. Maanden lang wachtte ik op het afdoend bewijs, ofschoon ik geen duidelijke voorstelling er van had, hoe een afdoend bewijs er eigeulijk uit moest zien. Drie uitnoodigingen die Thea's moeder met korte tusschenpoozen mij zond voor diner, thee en souper sloeg ik rondweg af. Een kalender in den vorm van een hart, dat onder elken maandnaain gedichtjes uit Thea's pen bevatte en met natuurlijke rozen en vergeet-mij-nietjes versierd was, smeet in het vuur, Zoo wantrouwend was ik. Na geruimeu tijd er waren weken heengegaan in welke Thea en hare moeder niets van zich hadden doen hooren ging ik haar weder eens een bezoek breugen Thea was niet bleeker dan anders. Zij had geen rood geweende oogen. Zij klaagde noch over slapeloosheid, noch over gebrek aan eetlust, en aan poging tot zelfmoord had zij ook nog niet gedaan, anders had ik het wel gelezen. Dat zij l>eweren omtrent zijne suzereine rechten over de Transvaal volhoudt. Hetzelfde blad verneemt, dat de Regeering van den Oranje-Vrijstaat voor de verzending in kennis is gesteld van President Kruger's afwijzend ant- woord ten deze aan den Engelschen Minister Chamberlain, en dat zij dit antwoord heeft goed gekeurd. In het naburige Pruisen wordt aan arbeiders een hooger dagloon betaald en daarheen trekken dan ook vele ondernemende jonge mannen. Men ziet hoe de rollen verwisselen. Vroeger ging men uit Pruisen naar Drenthe om in het veen te werken, thans trekken Drentsche arbeiders naar Pruisen om daar aan wegen, kanalen en op boerderijeu te werken. Men meldt uit Amsterdam Naar wij vernemen, zullen de Prins en Prinses Von Wied, de Groothertog van Saksen-Weimar en de Groothertog van Luxemburg tegenwoordig zijn bij de plechtige inhuldiging van H. M. de Koningin, en worden voor deze hooge gasten en hun gevolg appartementen in het koninklijk paleis in gereedheid gebracht. De officieren en adelborsten van het op de rivier te Rotterdam liggende Duitsch oorlogsschip Gneisenau waren Zaterdagavond de gasten van den Deutsche!) Verein, die te hunner eer een bal gaf, besloten met een souper. Zondag had het oorlogsschip druk bezoek van genoodigden uit onze stad. Onder de bezoekers waren vele dames, die op het bal in den Verein met de Duitsche officieren hadden kennis gemaakt en door hen hoffelijk waren uitgenoodigd om hun schip te komen bezichtigen. De bemanning van het oorlogsschip werd door den heer Carl Pflaging uitgenoodigd, om gedurende het verblijf aldaar gratis de voorstelling in den circus bij te wonen, en zoowel de Duitsche consul als de commandant van het oorlogsschip hebbeu die uitnodiging dankbaar voor de manschappen aanvaard. Zaterdagavond was een gedeelde van de bemanning reeds in den circus aanwezig. Aan- genaam werden deze zeelieden verrast, toen de bioscope hun oorlogsschip Gneisenau en huu Kaiser Wilhelm II op het doek bracht. De commandant van de Gneisenau, kapitein ter zee Hofmeier, en eenige officieren van dien oorlogs- bodem dejeuneerden eergisteren bij den Duitschen gezant bij ons hof, baron Von den Bricken. In den namiddag keerden zij naar Rotterdam terug. Men meldt uit Drenthe De arbeid in het turfveld is begonnen. Mochten vroeger ieder jaar ougeveer dezelfde personen van de Drentsche dorpen uittrekken om hierin te te arbeiden, in den laatsten tijd komt daarin eenige verandering. mmmmmm er lief en alleraardigst uitzag en hare blauwe oogen vaak en lang op mij rusten liet, was ook ten slotte geen afdoend bewijs Mijn besluit was genomen. Langer mocht ik niet dralen, wilde ik mij ten minste de gevierde Klarisse niet laten ontgaan. Ik deed bij haar vader aanzoek om hare hand. Hij ontving mij met open armen. Hij verzekerde mij, dat ik reeds lang in de eerste plaats in aanmerking kwam dat had hij mijn vader, met wien hij zoovele jaren zaken had gedaan moeten beloven. De wittebroodsweken brachten wij door in Italie. De wittebroodsweken Toen wij in Rome waren, kregen wij het bericht, dat zich een vrieudin van Klarisse had verloofd. Toch uit liefde vroeg ik, want ik had zc beiden vaak te zamen gezien en gadegeslagen. Klarisse trok de schouders op. Dat deed ze gewoonlijk, als ze spot of ironie of medelijdende verachting wilde uitdrukken en zij het niet der moeite waard vond mij te antwoorden. Ja, waar- om zou het dan niet uit liefde zijn vroeg ik eenigszins uit mijn humeur. Het meisje is toch rijk; kan dus naar haar keuze trouwen. Ja als zij arm ware, en daardoor bijna gedwongen, een rijken man te nemen Want als een rijke een arm meisje neemt, en hij heeft er geen afdoend bewijs voor, dat zij het meent, dan kan hij gerust aannemen, dat zij een portemonnaie bedoelt. Maar zoo als zij beiden geld hebben. Je bent toch naief, zeide Klarisse en trok verachtelijk de wenkbrauwen op. Niemaud is meer gedwongen, rijk te trouwen, dan een meisje, dat geld heeft. Een arm meisje komt er ook wel, als zij een armen kerel trouwt. Zij is armoe TER NEUZEN, 23 Maart 1898. Op de gisteren alhier door Burg, en Weth. vastgestelde kiezerslijst komen voor 1119kiezers voor de Tweede Kamer, 1116 voor de Provinciale Staten en 1101 voor den gemeenteraad. Het vorig jaar waren deze cijfers resp. 1137, 1135 en 1113. Gisteravond had alhier de geannoneeerde uitvoering plaats der muziek- en tooneelvereeniging //De Volharding". Wij hebben het indertijd ten zeerste toegejuicht dat drie verschillende vereenigingen de handen ineensloegen. Wij meenden toen dat dit leiden zou tot goede uitvoeringen en getrouw bezoek. Deze meening is gebleken waar te zijn. Want ook deze uitvoering is uitstekend geslaagd en de opkomst der leden en hunne dames was zeer groot. Het wel wat uitgebreide programma, 15 nummers, werd afgewerkt zooals men het slechts wenschen kan, De symfonie, de solisten, de acteurs en actrices, gaven zooveel te genieten, dat hun herhaalde malen een wel verdiend daverend applaus ten deel vie! 't Was inderdaad een gezellige, prettige soiree, die met een geanimeerd bal tamelijk laat werd besloten. We hopen dat de vereeniging, die over zooveel goede krachten kan beschikken, ons steeds nog veel kunstgenot moge verschaffen. Dat zij hiervoor de ondersteuning van velen moge ondervinden is onze gemeende wensch. Bij Kon. besluit is benoemd tot 2" luitenant bij het 5e bataljou der rustende schutterij in Zeeland de heer L. F. Fassaert, thans schutter. De eerste-luitenant J. A. Snoek, van het garni- zoen Middelburg, zal gedurende de maanden April Mei en Juni a. s. optreden als detachements- commandant te Ter Neuzen, en daartoe met een detachement op 1 April derwaarts vertrekken. De eerste luitenant G. van Dijl, van het garnizoen lijden gewoon, en weet niet beter of het hoort zoo. Trouwt echter een rijk meisje met iemand, die niets bezit, dan heet hetvan alle gemakken en van wat het leven, het leven waart maakt afstand doen. Want al is de bruidschat ook nog zoo groot, men moet zich toch inkrimpen, als een heele familie er van leven moet. En wie doet dat nu gaarne zich inkrimpen en van lief geworden gewoonten afstand doen Papa zei altijd Geen arme man, hoor Klarisse Van de liefde kan je niet alleen leven. Ik zei, dat haar vader nog zoo dom niet was, maarik dacht aan Thea. Wij waren in het schoone Italie, in de wonderschooue Meimaand bovendien, en ik bevroor. Wij gingen naar het bloemen-corso op den Monte-Pincio, en wij zaten onder pal men en myrten op den Palatijnschen heuvel. Wij wandelden op de ru'inen in tuineu, vol van weelderige zomerpracht, en wij reden door de schaduwlooze Via Appia. Wij stonden op het terras van menig slot en zagen neder op de in de zon zich badende Campagne. Over alles welfde zich de hemel, en uit de overoude puinhopen van het foruim tooverde de zon bloemen te voorschijn. En ik bevroor. Want aan mijn zijde stond een levende ijsberg. En ik, zwakkeling, had mij ge- vleid de zon te kunnen zijn, die dit ijs zou doen smelten. Koud bleef zij tegen mij, koud tegen Rome en tegen alles. Geblaseerd was zij ge- blaseerd en geglaceerd door en door ijs. Mij scheen het, alsof ik zelf niet meer in staat was te genieten, alsof ik de kracht verloren had vreugde te smaken. Dat waren wittebroodsweken Ik had de arme versmaad, om niet wegens het geld genomen te wordennu had de rijke mij tid ye rn JO le le tn te re I. it e ir

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 3