(jemengde berichten. Telegrafische berichten. hij tegen de mededinging van onbevoegden door de wet wordt beschermd. En wat is nu de toe- stand die in werkelijkheid bestaat Dagelijks worden door onbevoegden, tegen beta- ling, recepten door geneeskundigen afgegeven, gereedgemaakt en afgeleverd. Overal in den lande worden door onbevoegden winkels en droogerijen en chemicalien opgericht, waarin zij zich onledig houden met den verkoop van allerhande genees- middelen, zoowel enkelvoudige als samengestelde. Terwijl de wetgever het noodig oordeelde door de strenge voorschriften der wet, regelende de uitoefening der artsenijbereidkunst, voor de volks- gezondheid te moeten waken, dreigen die voorschrif ten meer en meer een doode letter te worden. Terwijl de wetgever bedoelde een stand van wetenschappelijke artsenij-bereidkundigen, in het leven te roepen, en van staatswege groote sommen worden uitgegeven om dat doel te bereiken, getuige o. a. het nieuwe Pharmaceutisch labora- torium te Leiden, wordt het bedrijf der apothekers, die zich door langdurige studie hebben voorbereid en aan wie een aantal zware verplichtingen zijn opgelegd, meer en meer door onbevoegden, die straffeloos geneesmiddelen afleveren, ondermijnd. Deze petitie was voorzien van de handteekening van ruim 500 apothekers, terwijl uit de bijlagen blijkt, dat bij daartoe onbevoegden (zoogenaamde droogisten) te Amsterdam en Rotterdam werden aangekocht 264 geneesmiddelen, waaronder vele recepten door geneesheeren voorgeschreven. Omtrent den aanmaak van gouden tientjes aan 's Rijks munt meldt het //U. D.", dat dit aanmunten eerst, voor eene som van f 500,000, ten behoeve van den //Java-bank" geschiedde. Dit schijnt een onze financieele firmas op de gedachte gebracht te hebben, ook voor eigen rekening iets dergelijks te doen, en zoo is voor 100,000 mark aan Duitsch goudgeld versmolten en omgestempeld in 6000 Nederlaudsche tienguldenstukken. Een volgend jaar komen vermoedelijk munten in omloop met een nieuwen beeldenaar van Konin- gin Wilhelmina; maar intusschen zijn er geen van het kroningsjaar 1898. Reeds zijn er van de 6000 zeer vele verkochter wordt tot 14 voor besteed. De betrokken spoorwegmaatschappijen zijn voornemens om ter gelegenheid van het Pink- sterfeest en den nationalen gedenkdag voorFrankrijk (14 Juli) een pleziertrein van Amsterdam naar Parijs te doen loopen. In Friesland hebben brievengaarders het bericht ontvangen, dat zij om de drie weken des Zondags vrijgesteld zullen worden van den bestel- dienst, welke dienst dan door hulpbestellers zal verricht worden voor rekening van het rijk. Omtrent de zittiug van den gemeenteraad te Baarn waarin in behandeling kwam de geheim- zinnige diefstal ten kantore van den gemeente- ontvanger, den heer Bwordt gemeld, dat het voorstel van B. en W. tot schorsing van den ontvanger, voor onbepaalden tijd, ook gegrond was op het feit, dat er een tekort in kas was. B. en W. werden gemachtigd tot tijdelijke opneming van geld en wel tot een maximum van 10,000 tegen 3 Op het oogenblik is er 2300 aan onbetaalde mandaten. Publieke werken zullen dit jaar met worden uitgevoerd. De schorsing van den ontvanger is jl. Zaterdag ingegaan. TEIl NEUZEN, 14 Maart 1898. In de op Donderdag a. s. des voormiddags te 10 uren te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Benoeming bouwmeester; kohier hoofdelijken omslagkohier belastiug houdeningekomen stukken. In de op Yrijdag a. s. des voormiddags te 10 uren te houden openbare vergadering van den en zijn lotgenooten gevankelijk uit de Conventie werden weggevotrd. XXI. Het bericht dezer gebeurtenis verspreidde zich bliksemsnel door Parijs. Op het stadhuis, waar tweehonderd municipale raden vergaderd waren, veroorzaakte het schrik, toorn en grenzenlooze woede. Henriot kletterde met zijn zware sporen door de zaal en riep //Te wapen 1 Te wapen 1 Men vermoordt de republiek De Conventie staat buiten de wet Het is een verzameling van moordenaars 1" De alarmklokken werden geluid. Naar alle gevangenissen van Parijs zond Henriot soldaten en liet den directeuren op straffe des doods verbieden, een der gevangenen op te nemen. Te gelijk gaf hij opdracht, deze laatsten, waar men ze ook vond, in triumf naar het stadhuis te brengen. Na een half uur kwam Lebas, als eerste daar behouden aan. Hem volgden, met zeer korte tusschenpoozen, Couthon, St. Just, Augustin Robespierre en eindelijk begeleid door een onge- hoord rumoer en geschreeuw, Robespierre zelf. Tegen negen uur waren alien weer in vrijheid en machtiger dan ooit te midden der Parijsche troepenmacht. ,/Men moet terstond een proclamatie aan het leger richten en ook een tot het volk. De Con ventie moet vernietigd worden," xei Robespierre en onverwijld maakte men zich gereed die bevelen 4iit te voeren. (Wordt vervolgd). gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Wijziging begrooting 1898 adres Hofstede Crull Willink, concessie electrische verlichting overnemen straten Java, enz.ingekomen stukken. Heden voormiddag had alhier de teraarde- bestelling plaats van den heer J. A. Tazelaar, lid van den gemeenteraad, ouderling bij de Ned. Geref. kerk. De overledene heeft ook verschillende andere openbare betrekkingen bekleed, o. a. bij het bestuur der brandweer, voorzitter van het burgerlijk arm- bestuur, enz. Een talrijke schare familie en vrienden volgden de baar, terwijl zich aan het kerkhof daarbij nog aansloten het Dagelijksch Bestuur dezer gemeente met de leden van den Raad en het bestuur der Brandweer. Bij de geopende groeve werd door den WelEerw. heer Ds. De Jonge, predikant bij de Ned. Geref. kerk alhier, een woord gewijd aan de nagedachtenis van den afgestorvene. Hij wees er op dat, waar zoo velen heengaan wier gemis weinig wordt gevoeld, er thans iemand aan den schoot der aarde werd toevertrouwd, wiens gemis bij velen een leemte zal achterlaten, die door velen diep zal worden betreurd. Niet het minst zal dit het geval zijn bij den kerkeraad waarvan de overledene deelmaakte. Zoowel voor het maatschappelijk als voor het burgerlijk en kerkelijk leven, heeft de overledene zijue gaven, zoolang zijn zwakke ge- zondheidstoestand hem dit toeliet, veil gehad, en is ook nog ten algemeenen nutte werkzaam ge- bleven zelfs toen hij daartoe eigenlijk niet meer in staat was. Stil van levenswandel waren zijne daden in overeenstemming met zijne woorden en kan van den overledene worden getuigd, dat hij inderdaad was een goed Christen. De WelEerw. heer Ds. Tazelaar, zoon van den overledene, dankte namens de familie allereerst den kerkeraad der Ned. Ger. kerk voor de eer den overledene bewezen en voor de ten zijnen opzichte gesproken woorden. Vervolgens dankte hij ook het Dag. Best, en de Raadsleden, benevens het bestuur der brandweer, die door hunne tegenwoor- digheid ter plaatse, hunne hoogachting voor den overledene betoonden, en ten laatste in het alge- meen alien die ter plaatse tegenwoordig waren. Bij beschikking van den Minister van Water- staat is de civiel-ingenieur H. Thorn Prikker, thans alhier, benoemd tot tijdelijk adjunct-ingenieur bij het verrichten van opmetingen en peilingen, bij het onderhoud der dijks- en oeverwerken bij Hellevoetsluis en de beide Hoornsche hoofden aan den Oudenhoornschen zeedijk. Heden namiddag te 1,05 ure passeerde alhier met bestemming naar Antwerpen, het Duitsche oorlogsfregat /Stein." Door den mist uit den koers geraakt voer gisterenmorgen bewesten onze haven omhoog de stoomboot/Colchester" vandelijn AntwerpenHar wich. Het schip zat juist aan de laagwaterlijn en lag bij laagwater bijna geheel droog. Den geheelen dag door trok het stoomschip veel bekijks waartoe ook het fraaie weer meewerkte, dat velen op de wandeling bracht. Van de passagiers van het stoomschip zijn eenigen alhier geland, om per spoortrein hunne reis voort te zetten. Het tijdstip tegen hoogwater waarop pogingen zouden worden aangewend om de boot vlot te krijgen, had een groote massa nieuwsgierigen doen samenstroomen om daarvan getuige te zijn. Onge- veer 5 ure in den namiddag kwam de boot met eigen kracht op stroom en zette de reis naar Antwerpen voort. De Noorsche bark Woye, kapt. Andersen, geladen met hout en bestemd voor Gent, heeft op den Ooster aan den grond gezeten en is Zaterdagmiddag vlot gekomen en doorgezeild. Drie vaartuigen hebben te Brouwershaven planken van de dekiast aangebracht. Gisteren is genoemd barkschip alhier aangekomen en opgeschut. Nabij Borssele zit omhoog het voor Ant werpen bestemde, met petroleum geladen stoomschip z/Bremerhaven". Vrijdagavond werd alhier in het //Hotel de Commerce" door den bouwkundige J. Scheele, namens den heer J. de SmidtPothoven aanbe- steed het maken van een winkelpui met bijbe- hoorende werken, in het perceel wijk C n°. 91. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren H. Kaijser voor 695, A. J. de Kort voor f 635, J. Kolijn voor 632, P. A. Mielen voor 630, J. M. van Damme voor f 600, II. van der Velden voor f 559,20 en D. de Smidt voor 549. Zaanislag. In de vergadering van kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente alhier werd benoemd tot architect voor de nieuw te bouweu kerk, de heer Jacob Wisse, bouwkundige alhier. Aannemer der te bouwen hulpkerk werd de heer D. Galle, voor de som van 755. JJzendijke. Behalve eene eervolle vermelding in het algemeen politieblad, is aan de marechaus- sees Adam en Van der Waal te IJzendijke, een gratificatie van 25 toegekend door den Minister van Justitie voor hun onverschrokken en beleid- vol gedrag bij de arrestatie van den beruchten Leo. 's Gravenhage, 14 Maart. Heden is het leerplichl-outwerp bij de Tweede Kamer ingekomen. Zaterdag vierde de wed. K. van den Berg Turn te Dreischor haar 104den verjaardag. De oude vrouw, die er nog flink uitziet, is ook in het voile bezit harer geestvermogens. Op aangifte van een bierhuishoudster werd door de politie te Rotterdam gearresteerd een man, die, gebruik makende van de bijziendheid der vrouw, gepoogd had zijn vertering te betalen met uit bordpapier nagemaakte guldens en rijks- daalders. Eerst toen de vrouw het geld in handen nam en hij vertrekken zou, bemerkte zij het bedrog. De heer Zomer, te Kollum, handelaar in goud- en zilverwerken, is de dupe geworden van een oplichtster van den eersten rang, zekere vrouw H., afkomstig van Twijzel. Sedert geruimen tijd reeds kwam ze in den winkel van genoemden Z. om gouden voorwerpen, welke ze voorgaf voor verschillende, als solied bekend staande boeren te moeten halen, en die haar, zonder den geringsten argwaan te koesteren, werden verstrekt. Toen hare oplichterij aan 't licht kwam is ze terstond door de politie verhoord. Ze heeft bekend en is daarna in voorloopig arrest gesteld. Voor de rechtbank te Heerenveen werd Donderdag een vechtpartij behandeld uit het dorp Noordwolde (Er.) Een der getuigen in die zaak maakte al een heel slechte reis, n.l. finaucieel. Hij is stoelenventer en ventte met zijn kar en paard in Belgie, toen de dagvaarding om voor de vierschaar te verschijnen hem gewerd in Gent. Behoorlijk liet hij, zooals de voorschriften luiden, de dagvaarding viseeren en teekenen door den commissaris van politie te Gent, en vertrok hij Dinsdagavond nog van Gent naar Antwerpen om tijdig present te kunnen zijn. Zijn kar en paard enz. liet hij te Gent achter, om later daar weer met venten te beginnen. Nadat hij voor de rechtbank gehoord was, ging hij heen om zijn mijlgelden te halen, welke vol- gens zijne berekening ruim f 30 moesten bedragen. Raar keek hij op, toen men hem 2,75 toetelde. Natuurlijk vroeg hij om inlichtingen en het ant- woord luidde, dat de president der rechtbank hem het mijlgeld toegeschat had van Noordwolde, zijne woonplaats en niet geneigd was hem het geld toe te wijzen van Gent af. Of de man murmureerde het hielp niet. Een getuige uit Houtigehage, die thans tijdelijk in Duitschland vertoeft en vandaar was overgekomen ,pm getuigenis der waarheid af te leggen, onder- vond hetzelfde, zoodat de beide personen al een heel schadelijke reis maakten. De man uit Noordwolde, heeft dadelijk rechts- kundig advies gevraagdhij wil het er niet bij laten zitten nu hij aan alle formaliteiten voldeed. Op de oostelijke grens van de provincie Groningen, tien minuten van het gehucht De Lethe, gemeente Bellingwolde, leefde sedert een 30tal jaren een man, genaamd Pieter Alberts, in den rechten zin des woords in den grond. Zijn hoi was niet grooter dan een kuil, waarin ongeveer 25 H. L. aardappelen geborgen kan worden. Dit hoi had slechts eene opening, welke tegelijk diende voor ingang van licht, lucht en voor den bewoner. Deze man is thans, na zulk eene lange afzonde- ring van de wereld, in bijna 70jarigen ouderdom overleden. Jaren lang kwamen des zomers vele reizigers naar het hoi, om den kluizenaar te leeren kennen. Eergistermorgen tegen elf uren werd te Noordwijk Binnen een hevige knal vernomen. Het bleek dat een ontploffing had plaats gehad in de verleden jaar gebouwde, alleen staande gas- fabriek, in het Westeinde. Hoe de ontploffing ontstond is onbekend. Op het oogenblik der catastrophe bevond zich een der directeuren, de heer Jas, in het gebouw, met den lantaarnopsteker Van der Weyden. Eerst- genoemde werd door een gat in een der muren, dat door de ontploffing was ontstaan, naar buiten geworpen, waar bleek, dat enkel zijn hoofdhaar, het haar van zijn baard en zijn handen geschroeid waren. Van der Weyden kon zich ongedeerd verwijderen uit de gasfabriek, welke spoedig in brand stond. Van de fabriek bleven enkel de muren over; een schuurtje met steenkolen, er bij behoorende, brandde pveneens af. De nieuwe gasfabriek, welke dus geen hoogen ouderdom mocht bereiken, en waarschijnlijk niet was verzekerd, leverde het zoogenaamde //nieuwe Noordwijksche licht" tot straatverlichting. Door dit onheil zal Noordwijk vooreerst verstoken zijn van zijn nieuw licht, hetwelk niet door alle gemeentenaren boven het oude verkozen wordt maar gelukkig kan het oude gas nog dienst doen, daar de oude fabriek tot produceeren nog steeds in staat en de oude lelding ook nog altijd aan- wezig is. In gewone omstandigheden brandt er, zelfs wel eens in een lantaarntje oud licht. Particulieren zullen ook geen nadeel of hinder otidervinden door het plotseling gemis van nieuw licht. Zaterdagavond werd op de Nieuwemarkt te Rotterdam door onbekend gebleven jongens een kraam in brand gestoken, die door den eigenaar, een Amsterdamschen koopman, onbeheerd was gelaten, omdat hij de vlucht had moeten nemen teneinde aan de volkswoede te ontkomen, dat hij bij den verkoop van illustratien zou hebben be- drogen. Met emmers water werd door de politie de brand gebluscht. Een boerenarbeider die Vrijdagmorgen in de Birkt te Amersfoort bezig was eenige garven stroo van den zolder te werpen, verloor zijn evenwicht, viel met het hoofd op den deel en werd bewus- teloos opgenomen. De val had hersenschudding tengevolge en des nachts overleed de man, vrouw en vier kinderen nalatende. Voor rekening van de Duitsche regeering zullen te Delfzijl schepen voor afbraak of slooping worden aangekocht voor het doen van schiet- oefeningen door de Duitsche marine. Uit Stolwijk wordt aan de Goudsche Ct. geschreven Men zal zich herinneren dat op 17 Januari jl. alhier, een huiselijk drama heeft plaats gehad en wel bij de familie Deelen op den Tentweg. Van dien tijd tot op heden bleef de 33jarige zoon Adriaan zonder lichamelijk ongesteld te zijn, te bed liggen en werd hij in het geheim door zijn moeder en zuster van het noodige voedsel voorzien,. hetgeen den vader en de twee andere zoons begon te vervelen, waarom besloten werd hem op bed geen voedsel meer toe te dienen, doch aan tafel komende, kon hij zijn aandeel krijgen. Dit besluit scheen Adriaan niet te bevallen, althans Dinsdagmorgen half negen uur, sloeg hij zijn vader, die aan zijn bed kwam, met de bedde- plank voor zijn aangezicht waardoor diens neus bloedend werd verwond en zijn linkeroog blauw geslagen is. Terstond deed de vader aangifte en maakte de gemeenteveldwachter proces-verbaal op. Aangezien Adriaan in al dien tijd tegen niemand heeft willen spreken, noch tegen geneesheer of politie, die hem tot tweemaal kwam dagvaarden om voor den heer Rechter-commissaris te Rotterdam te compareeren, waaraan hij ook geen gevolg heeft gegeven, is in overleg met den heer officier van justitie besloten zijn geestestoestand door een geneesheer te doen onderzoeken. Dr. Van der Wielen alhier is daartoe uitgenoodigd en bij den patient komende was het hem niet mogelijk hem goed te beoordeelen aangezien hij zijn oogen gesloten hield en onder de dekens kroop, zoodat geen krankzinnigheid is geconstateerd geworden. Aangezien de vader bleef aanhouden Adriaan uit de woning te verwijderen, daar hij grootere onheilen vreesde, is hij buiten het ouderlijke huis gezet door de politie en na vier uren op den openbaren weg gezeten te hebben is hij door zijn broeders, die niet konden aanzien, dat de stijfkop door de koude zich het leven zou benemen, per vaartuig naar de woning zijner zuster te Groot- Ammers gebracht die hem heeft opgenomen. In Stolwijk hield Adriaan zich of hij niet kon loopen, doch bij zijn zuster gekomen, liep hij uit het vaartuig in hare woning. Eene inzendster van een Eeuilleton kreeg van een //uitgever-redacteur" van een der bladeu het volgende antwoord G. den 26" Februarij 98. z/Mjv. uwe letteren ontvangen Maar door de dat ik nog verscheiden vullitons aanwezig heb, zoo ahlien op Heden geen behoefte heb wegen uwe aanbieding. z/UEdn de UitGever." Nu //'t Nieuws" vermeld, dat dit briefje uit G. afkomstig was, had 'ter ook maar voluit bij moeten zetten, of't Gorinchem dan wel Groningen, Gouda of Grave, of welk ander G. dan ook, is waar de //UitGever" woont, die zooveel vulli tons" bezit Oostelijk van de Warmoesstraat (te Amsterdam) het sombere Oude-Kerkspleinrechts daarvan, in zijn geheel parallel aan de Warmoesstraat, een net van straatjes en steegjes, onbekend bij het meerendeel der Amsterdammers. In een van die steegjes met een huivering- wekkenden naam, de Dollebagijnsteeg, een nauwe- lijks honderd meter lang straatje met overoude, vervallen huisjes, met als uitgevreten muren, uitgesleten houten trappen of verweerde stoepen voor den hoofdingang, sommige met planken voor de ruiten gespijkerd, is deze week weer de oude, bijna in vergetelheid geraakte moord op den slager Schut in de Ceintuurbaan aan 't licht getreden. Wij dachten in 't geheel niet meer aan deze afgrijselijke geschiedenis de geheimzinnige en nooit gevonden vrouwenaanrander had den moord van Schut in 't vergeetboekje doen geraken. Doch plotseling werden wij herinnerd dat de sluier, welke deze misdaad omhult, nog altijd niet is opgelicht. Op een avond in de vorige week was er krakeel in een der huizen van de Dollebagijnsteeg; over en weer werden verwijten gedaan tot de een den ander voor //moordenaar van Schut" schold. Zekere vrouw R., getuige van den twist, spoedde zich naar de politie, die de aanwezigen medenam naar het politiebureau aan de Oude Brugsteeg, waar zij een paar uren vertoefden. Den volgenden morgen werd door een inspecteur van politie op de kamer proces-verbaal van 't voorgevallene opgemaakt. En naar wij zelfs vernemen, werd later een mes in beslag genomen, waarmede de moord gepleegd zou wezen. De zaak is thans natuurlijk in handen van de justitie. Nadere bijzonderheden vermeldt de Echo De justitie moet reeds sinds weken door de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2