Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen No. 3585. Donderdag 10 iVlaart 1898. 38e Jaar^ang. VACCIHATIS. BE GEITEI3QED EB. Binnenland. ABONNEMENT: Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Pranco per post Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,324. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tw eemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. POLITIEK OVERZICHT. Te Madrid is groote verontwaardiging verwekt door een zoogenaamd interview van Bismarck, dat wel nooit zal hebben plaats gehad, Bismarck zou namelijk de Cubaansche kwestie aan bet scheids- gerecht van den paus willen onderwerpen. Hij vreesde alleen, dat de Vereenigde Staten, die niet katholiek waren, misschien Leo XIII een onge- wenschten arbiter zouden vinden. 't Spreekt van zelf, dat de Spaansche regeering er niet over kan denken, een kwestie als met Cuba aan een scheidsrechter te onderwerpen en te Madrid houdt men bet ook voor onmogelijk, dat Bismarck zich in dezen zin zou hebben uitge- laten. Misschien is het verhaal een voorlooper van het even onzekere bericht, dat de paus zijn bemiddeling zou hebben aangeboden. Bemidde- ling is trouwens heel iets anders dan arbritrage, en een bemiddelend voorstel zou in dezen niet kwaad zijn. De oorlogspartij toch in Amerika zet haar cam- pagne met kracht voort en de beurs was eergister bv. zeer gedrukt. De handelaren verkochten sterk uit vrees voor verwikkelingen tusschen de Ver eenigde Staten en Spanje. Dit viel nu wel te verklaren uit het bericht, dat Spanje geeischt zou hebben o. a. de terugroeping vaa Lee, den grooten onruststoker te Havana. Maar ook al blijkt die eisch ten slotte zoo ijselijk niet geweest te zijn, er is genoeg reden om den toestand te wantrouwen. Spanje had eenvoudig voorgesteld zoo is de lezing nu of Lee niet liever weg zou gaan, doch toen bleek, dat het voorstel niet vriendelijk ontvangen werd, trok Spanje het denkbeeld een voudig terug. Dit geval schijnt hiermee uit, maar er doeu zich telkens kwesties voor, die de verhou- ding verscherpen. De regeering te Havana moet nu besloten heb ben, verscheidene Amerikaansche reporters uit het land te zetten. Voorts gaat het gerucht, dat FEU ILL-ETON Vrij bewerkt door A MO. Jacques Beauchene stood thans in de gang. Ongeduldig verbeidde hij het opkomen der zon, ofschoon hij bij zich zelf dacht//Dit is de laatste maal." Eindelijk hoorde hij, dat het in de gevangeuis levendig werd. Er weerklonken commando'sde gevangenen, die heden aan de beurt waren, werden afgeroepen. De wacht aan den ingang werd afgelost. Jacques wist, dat er nu iemand stond, die hem niet kende. Eindelijk hoorde hij het ratelen van de kar. Nu brak het oogenblik aan nu Jacques trok zijn kiel uit, ging in een nis van den muur staan, zoodat men hem niet kon zien, en waclitte. Daar werden de deuren der gevangenis geopend en hij hoorde namen aflezen. ,/Jean Baptiste de Meuil," hoorde hij roepen, en deze antwoordde »Hier ben ik. Eindelijk is het mijn beurt „Daar aan het eind van de gang staat de kar." Terstond daarop gingen er zes soldaten voorbij De Menil volgde in zijn guillotine-toilethet lange, roode hemd. /Jerome Goursoult," klonk het weder. ,/Marie Denervant." ,/Bartholomee Arnaud." //Clement d'Aubique." Spanje er in geslaagd zou zijn een oorlogsleening van 100 inillioen gulden, te Londen te sluiten, waarvoor dan de vloot versterkt zou worden. Amerika blijft niet achter. Na een conferentie in let Witte Huis te Washington, waarhij verscheiden voorname leden van het Congres tegenwoordig waren, heeft de voorzilter van de commissie voor de kredieten bij het Huis van afgevaardigden een wetsontwerp ingedieud, strekkende om 125 millioen gulden ter beschikking van de regeening te stellen, ten behoeve van de verdediging des lands. Het ontwerp is weer naar de commissie verwezen. Verder zou de Uuie aaht vreemde oorlogsbodems willen overnemen. Het dagblad Rdforme ontving nu weder van iemand uit de diplomatieke wereld, die omtrent de zaak Dreyfus op de hoogte beweert te wezen, de volgende mededeeliugen omtrent de wijze, waarop de zaak feitelijk in elkander zit, en waarvan het een en ander door anderen al eens meer is ver- ondersteld. Volgens dezen berichtgever zal, binnen een niet al te ver verwijderde toekomst, blijken, dat men hier meer met oplichterij dan met verraad te doen heeft gehad. Ten bate van Duitschland werd het verraad gepleegd, en de Duitsche attachd Von Schwartzkoppen was het slachtoffer der oplichterij, die gepleegd werd door Esterhazy, niet door Dreyfus. De D uit het befaamde stuk cette canaille de, enz. (een vertrouwelijk briefje van Von Schwartzkoppen aan den Italiaanschen attache Pannizzardi), heeft in het minst niet op Dreyfus betrekking, maar op een persoon die in eene geheel particuliere aangelegenheid van Von S., waarvan Pannizzardi wist, eene rol speelde, eer. naam, die nog wel meer, en dan voluit, in twintig andere brieven voorkomt, door beide attache's gewisseld. Ook die naam, zegt de berichtgever der Reforme, zal spoedig bekend worden. Tusschen China en Duitschland is nu op 6 Maart het bekende verpachtings-tractaat betreffende Ki- aoutschau geteekend. Daarin zijn ook de door China bewilligde spoorweg- en andere concessies opgeuomen. Rusland heeft aan China tot 26 Maart tijd ge- geven om zich te bedenken over zijn voorstel om Port-Arthur en Talienwan te //pachten." De Chiueesche gezant te St. Petersburg werd ge- machtigd hierover te onderhandelen. China gaf aan Japan het verlangde zwart op wit, dat het in Mei zal betalen wat het dan van de oorlogsscbadeloosstelling schuldig is. De Minister van Buitenlandsche zaken in Korea is door zijne ambtgenooten gedesavoueerd, omdat De geroepenen antwoordden terstond en trokken hem dan voorbij. Allen droegen het roode hemd. Eindelijk hoorde hij //Etienne de Leuronsac." Jacques sidderde hevig. ,/Nu, Jacques, toon je een man, houd je belofte Terstond daarop zag hij den burggraaf voorbij- komen. Jacquei sprong op hem toe, drong hem in de nis, trok met de eene hand hem het roode hemd uit, en drukte hem met de andere zijn muts op het hoofd. ,/Ik kom u redden, mijnheerfluisterde hij. ,/Stil, geen woord of geluid Madeleine wacht in de Boomstraat, in het huis van den slotenmaker Truchon. Zij sterft als gij niet komt. Vraag mij niets. Hier is de kiel. Zoodra gij buiten geschreeuw hoort, sluipt gij de wachten voorbij." Alles was het werk van een halve minuut. Het volgende oogenblik was Jacques in het roode hemd gekleedmet treurig hangend hoofd ging hij de wachtposten voorbij en beklom de kar. Burggraaf Etienne stond als betooverd en verroerde zich niet. Wat beteekende dit? Wilde men hem, na zooveel lijden, toch nog de vrijheid en het leven brengen Hij had Jacques herkend. Wat wilde deze? In zijn plaats het schavot beklimmen Was dit alles niet een droom /Madeleine sterft, als gij niet komt," had de jonkman gezegd. Hij zou zeker het offer niet aanvaard hebben, maar deze woorden hadden hem er toe bewogen. Wie wist, misschien ontsnapte Jacques buiten nog wel. De burggraaf bleef staan en luisterde. Hij hoorde zeggen ,/Zijn ze er alien? Hebben we er zes?" /.Er zijn er zes antwoordde een andere stem z/Vooruit dan lij eigenmachtig het //pachten" schijnt daar in de lucht te zitten het Herten-eiland aan Rusland had verpacht. De Tweede Karner heeft het wetsontwerp betreffende het verleenen van een renteloos voor- schot ten behoeve van den aanleg van de stoomtram EdeNijkerk met 71 tegen 3 stemmen aangenomen. Het Dagblad verneemt, dat een wetsontwerp tot drooglegging der Zuiderzee in den aanvang van het nieuwe zittingsjaar de Tweede Kamer zal bereiken. Het is het groote plan van den heer Lely met den afsluitdijk van Piaam (Friesland) naar Enkhuizen. Naar men verneemt, zal de centrale com missie voor de statistiek op het 9' internationaal congres voor hygiene en demografie te Madrid vertegenwoordigd worden door Mr. A. Kerdijk, onder-voorzitter, en Dr. C. A. Verrijn Stuart, secretaris van genoemde commissie. Bij kon. besluit is benoemd tot lid van de centrale commissie voor de statistiek Mr. E. Fokker, oud-griffier van de Prov. Staten van Zeeland, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te *s Gravenhage. Het adres der Nederlandsche jongelingschap aan de Tweede Kamer, waarin op afschaffing der plaatsvervanging wordt aangedrongen, telt ruim 1600 handteekeningen. De onderteekeuaars behooren tot de leerlingen aan universiteiten, polytechnische school, kweek- scholen voor onderwijzers, academie voor beeldende kunsten, leerlingen van gymnasia en hoogere burgerscholen. Voor de 20 beschikbare plaatsen aan de rijkskweekschool voor onderwijzeressen te Apeldoorn hebben zich 200 adspiranten aangemeld. Het schriftelijk examen zal 16 Maart plaats hebben te Leeuwarden en te Utrecht. De N. R. Ct. eenige beschouwingen wijdende aan de begrooting van marine van 1898, zegt van de zienswijze des ministers in zake invoering van stoomloodsschepen het volgende Herhaaldelijk werd door ons betoogd, dat de invoering van den stoomloodsdienst reeds te lang door het departemeut van marine is tegengehouden. Zou eindelijk het oogenblik zijn aangebroken, dat het marinebestuur zwicht voor den steeds toe- nemenden drang in die richting Wij hopen dat Burggraaf Etienne hoorde verder, dat de kar zich verwijderde. Toen ontstond er opeens een geweldig rumoer. Mannen, vrouwen en kinderen schreeuwden door elkander en scheneu in een brpaalde richting te hoop te loopen. Den burg graaf klopte het hart hoorbaar. Was dit het afgesproken rumoer, waarbij hij de wachten moest voorbijsluipen Hij trad uit de nis en keek om zich heen. ,/Slaat hem dood Snijdt hem in stukken Werpt hem in de Seine Hij heeft een burger geslagen, hij is een volksverraderwerd er geschreeuwd. Burggraaf Etienne begreep thans alles. Jacques had in zijn zelfopoffering een oploop verwekt, ten einde hem de gelegenheid te verschaffen, zich uit de voeten te maken. Dit kon hij nu gemakkelijk doen, daar de schildwacht zich een weinig van den ingang had verwijderd en naar het gewoel keek. Hij maakte zich dit oogenblik ten nutte en sloop ongemerkt achter den soldaat door. Nu trok hij zijn muts verder op het hoofd en stak de handen in de zakken zoo mengde hij zich onder het volk. De karren waren reeds een heel eind weg, zoodat hij niet veel meer van Jacques te zien kreeg. Hij zag en hoorde aan de uitroepen, dat het volk Jacques aan stukken wilde scheuren, omdat deze een burger had geslagen die hem te veel had aangegaapt. De gendarmes, die de kar geleidden, beschermden hem echter, omdat zij op het Revolutiepleiu het bepaalde aantal moesten afleveren. Het kostte den burggraaf veel moeite, zijn ontroering achter een onverschillig uiterlijk te verbergen. Vrij Na een gevangenschap van vijftien maanden Als dronken ging hij verder van harte, doch zijn niet geheel gerust. De minister is uiterst voorzichtig in de keuze zijner woorden om als het ware te waarschuwen tegen al te hoog gespannen verwachtingen, laat hij op de aange- haalde zinsnede volgen //Onder die omstandig- heden wenscht de ondergeteekende geene beslissing te nemen omtrent den aanbouw van den loodskotter v<5or hem de uitslag van het aangevangeu onder- zoek bekend ismocht het dan blijken, dat er geene waarschijnlijkheid bestaat op het vrijkomen van kotters door verandering in den loodsdienst, dan stelt hij zich voor de noodige gelden voor den aanbouw op de suppletoire begrooting dan wel op die voor het jaar 1899 aan te vragen." Hopen wij echter, dat het /»nogmaals ingestelde ernstige onderzoek" tot resultaat moge hebben, dat althans de eerste stappen gedaan worden tot het verkrijgen van llinke stoomschepen voor den loodsdienstEn mochten de uitgaven voor het loodswezen daardoor wat stijgen, wat nood Die uitgaven zijn in alle opzichten productief; zij zullen strekken tot grooteren bloei van handel en scheepvaartzij zijn, met die voor betonning, bebakening, verlichting, hydrographie en meteoro- logie, de eenige uitgaven van Hoofdstuk VI, die de welvaart des volks en daardoor indirect ook weder de schatkist rechtstreeks ten goede komen Het loodswezen behoort steeds uit zichzelf de toenemende scheepvaartbeweging vooruit te zijn, in plaats van, zooals nu, toegevende aan herhaalden aandrang van buiten achteraan te komen. De commissie tot reorganisatie der Kamers van Koophandel en Eabrieken te 's Hage is met haar arbeid gereed gekomen. Den 7,n Mei a. s. zal eene algemeene vergadering te Amsterdam gehouden worden, waartoe alle Kamers zijn uit- genoodigd ter behandeling van een voorstel tot het inzenden van het schema aan de regeering. Wat de wijze van verkiezing der leden van de plaatselijke Kamers betreft, geeft het schema als wenschelijk aan, dat in het bij art. 6 van het vigeerend reglement omschreven kiezerspersoneel ook worden opgenomen procuratiehouders. Mr. E Fokker heeft in eene afzonderlijke nota zijn bezwaren tegen het voorgestelde kiesrecht (actief en passief) uiteengezet. Hij is van oordeel dat aan de vrouw op gelijken voet als aan den man de bevoegdheid moet worden verleend om aan de verkiezing deel te nemen en tot lid van de plaatselijke Kamer en van de districtskamer te worden gekozen. Bovendien dient het kiesrecht ook te worden verleend aan de handelsbedienden, althans aan een bepaald aantal, in verhouding tot de huizen, de wolken, de rivier, die klaterend haar golven voortstuwde, alles scheen hem nieuw en schoon. Een zorg kwelde hem slechts hoe zou hij Madeleine vinden zonder zich te verraden Wat moest dat beteekenen //Zij sterft, als gij niet komt"? Was zij in gevaar? Omzichtig trad hij de Boomstraat in en zocht naar het huis van den slotenmaker. Eindelijk ontdekte hij het door de werkplaats vooraan de straat, maar een naam zag hij niet. Mistroostig liep hij voorbij, in de hoop iemand te zullen zien, dien hij kon vragen. Of zou hij er iets koopen Maar hij had geen centime op zak Plotseling zag de burggraaf zijn nicht, burggravin de Rialmont, aan de deur verschijnen. Van vreugde had hij het bijna uitgeschreeuwd. Zg zag eerst voorzichtig rond en lip daarna op hem toe. Had zij hem verwacht Zocht zij hem z/Heer in den hemelriep burgeres Rialmont plotseling. Zijt gij het, Etienne, of uw geest ^Jeanne" //Kom gauw binnen, EtienneZijt ge niet dood, niet veroordeeld Leeft gij werkelijk waren het toch geen dronkenmanspraatjes, die Jacques mij gisteravond vertelde //Die goede jongen Maar hij wilde het zoo. Hij sterft als burggraaf Etienne de Leuronsac Waar is Madeleine? Hoe gaat het haar?" wO, nu zal zij wel spoedig weer beter worden. Zij is ziek en verlangt naar u. Ik zal haar voor- bereiden op uw komst. Wacht hier, Etienne Burggraaf Etienne had reeds zoo lang vol smart gewacht, dat hij nu niet meer wachten kon. Hij geloofde, dat zijn kind nergens beter en veiliger zou zijn dan in zijn armen. Zoo sloop hij achter TEK SEIZEIVSCHE <01 III VI Oil bluet verschijnt :d»anilaV-, Woenndae- en Vrij<lat;nvon<l, ni«gezon<lerd up Feesttlagen, bij den nitgever P. J. SAitlHi te Ter Semen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat gelegenheid tot oralis vaccinatie en rovaccinatie zal bestaan, in een der lokalen van Itet ^emeente- huh aldaar, op Tlaandag 14 dezer, 'a middags 6en uur. Ter Neuzen, 9 Maart 1S98. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. HARTE, L° Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1