A lgemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3584. Dinsdag 8 Maart 1898. 38e Jaar^ang. Binnenland. DE &EITENHQED abonnement Inzending van advertentien v6or 3 u.ren op den dag der mtgave. POLITIEK OVERZICHT. FEUILLETON. 25) - r m* Voor ADVERTENTIEN: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,324- Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. „it Mii^.hi,o< a»andag.. W«en»d»B- en VriJ„a^o^I7^^o»"er.. »^-e„.HSen, hiJ ..en .i^eve. P. J. OK <e Te, opgehouden door ziekte van de beide Fransche gedelegeerden de een lijdt aan eene leveraan- doening, die hij heeft opgedaan in zijne langdurige Afrikaansche reizen, de ander, die eenige jaren geleden «en aanval van gele koorts heeft gehad, is eveneens lijdende. Beide ziekten zijn ongelukkig volstrekt niet van diplomatieken aard, merkt de Temps op. Terwijl men in de Vereenigde Staten de ont- ploffing op het oorlogsschip //Maine" in de haven Havana als een sensatiestuk behandeld en de Jingo's niet weinig lust toonen van het ongeval een ,/Cbsus belli" te maken, ofschoon het volstrekt niet bewezen is, dat de Spanjaarden schuld aan de ramp hebben, schijnen de ernstige Amerikaausche bladen hun oorlogzuchtig geschreeuw te staken. Ze zijn tot het inzicht gekomen, dat de Unie vol strekt niet op een ooriog voorbereid is. Met deze omstandigheid sohijnt men ook in de regeerings- kringen te Madrid bekend te zijn, want Minister- president Sagasta blijft in de quaestie al zijn koel- bloedigheid behouden. Wat overigens het resultaat van het onderzoek aangaat, dat naar de oorzaken van de explosie is ingesteld, de daarmede belaste commissie heeft liaar onderzoek te Havana geeindigd en is naar Key West overgestoken, waar de voorzitter ver- toeft, die door ziekte verhinderd was zelf aan het onderzoekingswerk deel te nemen. lets zekers is er omtrent ket resultaat niet uitgelekt, doch men schijnt met de bevindingen niet tevreden te zijn, daar enkele marineofficieren weder naar Havana teruggekeerd zijn om de nasporingen voort te zetten. Het wrak is nog niet gelicht, ofschoon het en hinderlijke stremming in het vaarwater veroorzaakt. Naar aanleiding van de aankomst van den gepantserden kruiser „\izcaya" te Havana is op de kade een geestdriftige manifestatie gehouden. Voorts wordt de kruiser ,/Almirante Oquindo daar nog verwacht. Zou men werkelijk de uitbarsting van een ooriog met Noord-Amerika duchten In de Hongaarsche Kamer heeft Franz Kossuth zijn voorstel tot gelukwensching van het Itali- aansche parlement toegelicht. De Italiaansche natie was in goede en slechte dagen steeds een vriend van de Magyaren geweest. Tegenwoordig is de koning van Italie een bondgenoot van den koning van Hongarije. Door vorsten gesloten verbonden zijn echter dan alleen sterk, wanneer mamB>gMawjMtai»>JMv - van haar die hij liefhad meer dan zijn leven, Ook de anders nooit ontmoedigde burgeres Rial mont was ten einde raad. Toen zij Madeleine te bed had gebracht en burger Truchon haar naar den stand der zaken vroeg, ahtwoordde zij ,/Alles is verloren Madeleine was weer tot zich zelve gekomen inaar het scheen, of haar verstand beneveld was. De geroepen arts had den toestand der zieke voor uiterst bedenkelijk verklaard. I let stond te vreezen, dat de overspanning een blijvende storing in haar geestvermogens ten gevolge zou hebben, tenzij haar een groote vreugde bereid, een wensch haars harten vervuld werd. //Hoe ter wereld dil te verkrijgen had bur geres Rialmont wanhopig uitgeroepen. Jacques BeauchSue dacht aau den dag waarop hij zijn heer in de gevangenis gesproken had, ,/Wilt ge mijn kind beschermen had deze hem gevraagd, en Jacques had geantwoord //Zoo goed ik kan." z/Nu, goed," zei Jacques tot zich zelf, //gij zijt een schurk, een ellendige kerel, als gij niet tot haar bescherming doet, wat ge kunt." Uren lang had Jacques reede op die wijze met zich zelf overlegd, toen hij burgeres Rialmont die even uit de ziekenkamer kwam, riep. //Burgeres," vroeg hij, en zijn stem klonk minder ruw dan gewoonlijk, ,/wilt gij van nacht bij Madeleine blijven ,/Zeker. Wie zou het ook anders?" ,/Wilt gij hier blijven, tot... mijnheer terug- komt ,/Tot mynheer terugkomt Wien meent ge, burger Beauchene ,/Ik meen, tot burggraaf Etienne terugkomt ,/Gij weet toch, dat dit onmogelijk is." af Hii zelf! Deels door dierlijken aanarang, ,/Ik weet niets, burgeres Ik weet alleen, dat dee's door jaloezie, was hij de kwelduivel geworden de dokter gelijk heeftMadeleine moet een groote De overplaatsing van kapitein Be'gouen, inge- volge besluit van den Franschen minister van ooriog, die gevolgd is op de hem wegens zijn beleedigenden brief aan den senator Trarieux toe- gediende berisping, heeft den toorn van den senaat doen bedaren. De hierdoor verschafte voldoening wordt toereikend geacht, en in de vergaderingen der verschillende groepen van republikeiusche senatoren is besloten geen verder gevolg aan het incident te geven. In de Temps wordt de ten aanzien van dezen kapitein van den generalen staf genomen maatregel aldus gekensclietst ,/Het is geen verzwaring van straf, want het is geen strafhet is een eenvoudige dienstorder, maar gegeven op een tijdstip en onder omstandig- heden, waardoor zij eene daad wordt, die alle voldoening moet verschaffeu aan de republikeinsche groepen van den senaat." Behalve de voorzitter van de Union republi- caine, heeft ook de voorzitter van de belangrijkste groep der meerderheid in den senaat, de Gauche republicaiue, zich uitgelaten over de vraag, die sedert het optreden van de hoofden van den generalen staf in het Zola-proces is geworden de question brulante. Hij liet zich aldus hooren Verontrustende woorden zijn er gesproken. Men heeft de kreten ,/Leve het leger en ,/Leve de republiek I" als tegenstelling onder bedreigmgen en uitdagingen hooren uiten. In de Kamer i^s het woord gesproken //Dat moet ophouden Zeker, het is tijd, dat iedereen buigt voor de uitspraken der gerechtigheidmaar het is ook tijd, onwrikbare standvastigheid te toonen tegen- over een aandrang tot reactie, die Frankrijk eeuwen zou willen doen terugwijken. Wat het leger betreft, dat door het land ten koste van de grootste opofferingen weder werd opgericht, het leger dat wij omringen met onze zorgen, wij rekenen op de waakzaamheid der regeering om het meer dan ooit buiten de partijtwisten te houden, in de reserve die zijne eer en zijne kracht is, en om elke poging te onderdrukken, waarvan het doel zou zijn bet af te leiden van zijne edele taak de verdediging van het grondgebied der republiek legen den buitenlandschen vijand. De onderhandelingen tusschen Engeland Frankrijk over de Niger-kwestie worden thans ze ook in het hart des volks wortelen. Derhalve is het voorgestelde vriendschapsbewijs gemotiveerd. De minister-president Bauffy verklaarde daarna, dat hij deze sympathie voor Italie zeer billijk vond, doch hij kon Kossuth's voorstel niet goedkeuren, daar 't niet de gewoonte was, dat parlementen elkaar bij dergelijke gelegenheden gelukwenschen. Het voorstel van Kossuth werd ten slotte met groote meerderheid verworpen. Vrij bewerkt door A MO. Deze zat daar, de oogen strak naar de deur gericht waardoor haar vader zooeven was weggeleid. Haar gelaat was marmerbleek, als van een lijk. /Madeleine," fluisterde zij haar toe, //kom tot u zclve.'* Toen vernam zij een doordringeuden kreet en terstond daarop viel Madeleine als dood op den vloer der tribune. Nu kwam het er voor burgeres Rialmont op aan, haar nicht zonder opzien te verwekken uit de zaal naar huis te brengen „Het is de lucht!" riep zij. //Ik heb het al gezegd zij kan de lucht hier niet verdragen. Dat is de oorzaak. Wij zullen haar naar bene- den brengen." Gelukkig werd er voor het tnbunaal juist een belangrijk proces behandeld, zoodat de toeschou- wers geen tijd hadden zich om een flauw gevallen meisje te bekommeren. Ongemerkt droegen dan ook Jacques Beauchene eu burgeres Rialmont Madeleine naar beneden, waar zij op het kleine plein voor de Conciergerie een njtuig natnen om haar naar huis te brengen. Gedurende den rit staarde Jacques stompzinnig voor zich uit, slechts van tijd tot tijd een schuwen blik werpende op Madeleine, die bleek op de bank lag. Haar vader had nog maar enkele uren, haar verloofde wellicht nog maar eenige dagen te leven, wat moest er van haar worden En wie droeg van dit alles de schild vroeg Jacques zich Deels door dierlijken aandrang, De Minister van Binnenlandsche zaken heeft, naar aanleiding eener vraag van Gedep. Staten Noord-Holland, aan de Gedep. Staten der onderscheidene provinoien medegedeeld, dat, naar hem is gebleken, slechts voor zeer enkele gemeenten uit art. 50 der kieswet (stukken betreffende be- zwaarschriften tegen de kiezerslijsten) kosten van eenig belang en dan nog slechts van gering belang zijn voortgevloeid, zoodat hij voor teruggaaf door het rijk geen voldoenden groud aanwezig acht. Intusschen zal bij eventueele herziening der kieswet worden overwogen, of het artikel in dier voege moet worden gewijzigd, dat de bedoelde kosten niet meer ten laste der gemeente komeu. Naar de N. R. Ct. verneemt, laat zich de in- druk van het onderzoek van het militie-ontwerp der regeering en de voor dat doel druk bezochte afdeelingen der Tweede Kamer aldus samenvatten dat de groote meerderheid, waartoe ook onder- scheiden leden van de anti-re vol utionaire partij behooren, zich heeft verklaard vdor het beginsel van den persoonlijken dienstplicht en tevens vodr het behoud der vrijstellingen, zoodat nit een en ander de conclussie mag getrokken worden dat de kans op aanneming van het wetsontwerp zeer groot is. Wij vernemen dat de Regeering voornemens is eenige hoogst belangrijke wijzigingen voor te stellen in het straffen en in de strafrechtpleging jeugdige overtreders der strafwet, ten einde zooveel mogelijk te voorkoinen dat zij opgroeien tot misdadigers. Door eene verbeterde regeling van de vaderlijke macht, met eventueele ontzetting uit de ouderlijke alleen en op zichzelve, kan de jeugdige verdwaalde niet van den kwaden weg teruggebracht worden. vreugde bereid worden. Of dit mogelijk zal zijn, weet ik niet. Maar ik zal alles beproeven. Wilt ge mij beloven, burgeres, tot morgenochtend acht uur hier te wachten Dan kom ik zelf, of indien dat niet meer mogelijk is zend ik een ander meer welkom dan ik. Wilt ge het mij beloven, burgeres Rialmont z/Maar, Jacques, wat scheelt u toch Wat ziit ge van plan Gij ziet er zoo ontzettend bleek uit." z/Wilt ge het mij beloven, niet van Madeleine weg te gaan, voor ik ofeen ander komt Nu, als u daar zooveel aan gelegen is, wil ik dat wel beloven. Wat wilt ge dan toch, Jacques z/Het is goed, burgeres; gij zult zeker aan mij denken." Hierop verliet Jacques het huis van den sloten- maker, zonder omtrent zijn voornemen eenige nadere opheldering te geven. XIX. Burger Jacques Beauchene droeg thans natuurlijk zijn dierenvel niet meer, maar kleedde zich evenals het grootste deel van het Parijsche volk, met een kiel. Men wierp dit gemakkelijke kleedingstuk over het hoofd, schoot door de armsgaten en knoopte het aan den hals dicht dat was alles. De kiel bedekte het grootste deel van het lichaam en diende tevens om wapens, drankflesschen en andere dingen, die liefst verborgen moesten blijven, aan de blikken der nieuwsgierigen te onttrekken. Toen Jacques het huis van den slotenmaker verliei, nam hij niet zijn gewonen weg naar z/De roode Haas", maar naar de Conciergerie. Zoo kwam hij voorbij een drankwinkel en kocht daar een fleschje //eeuwig vuur", een toemnaals zeer geliefde, sterk bedwelmende dranksoort. Toen hij nu bij de Conciergerie kwam, liep hij Op jeugdigen leeftijd is er voor zijne verbetering meer te hopeu dan wanneer hij, na in zijne jeugd op den slechten weg zijne schreden gezet te hebben in de eerste jaren van zijn oordeel des onder- scheids reeds als recidivist terechtstaat. Eene kleine deugniet behoeft niet noodzakelijk een slecht burger te worden, en in geen geval mag oudoelmatige strafvervolging daartoe medewerken. Voeren jeugdige baldadigheid en straatschenderij op lateren leeftijd tot de gevangenis, een oordeel- kundige bestraffing van die beiden kan dat anders onvermijdelijk gevolg trachten af te wenden. De groote moeilijkheden, die deze rechtsmaterie oplevert, hebben de Regeering niet kunnen weer- houden haar ter hand te nemen, teneinde van overheidswege, althans zooveel mogelijk, de toe- neming van strafwaardige losbannigheid der jeugd te breidelen en tegen te gaan, opdat de straf- waardigheid van het nageslacht beperkter moge worden dan die der thans levenden. (N. R. Ct.) De stoomtram-maatschappij Breskens Maldeghem maakte over het dienstjaar 1897 een totale winst van 40420,14$, waarvan na onder scheidene afschrijvingen 22000 ter verdeeling aan aandeelhouders overblijft, wat maakt 4 van het maatschappelijk kapitaal en 60 van het restant ad f 10,000. De tantiemes zullen ^"4000 bedragen. De opbrengst van het personenvervoer was hooger dan in 1896 het getal reizigers steeg met 953, terwijl ook het goederenvervoer toenam. (M. Ct.) Niet alleen tegen den onderwijzer H., maar ook tegen het hoofd der school te De Leek is proces-verbaal opgemaakt, wegens overtreding van de wet op de besmettelijke ziekten. Het hoofd heeft bedoelden onderwijzer wel aangemaand tijdelijk van verblijf te veranderen, maar hem niet den toegang tot de school ontzegd, daar hij meende hiertoe niet het recht te hebben, zoolang hij geen machtiging van den burgemeester had ont- vangen. De tentoonstellingin 1897 te's Hertogenbosch gehouden, kostte f 46,128 en bracht 35,832 op, o. a. 19,347 aau entree's. Het tekort wordt gedekt door 39 pet. van het garantiefonds, groot f 26,400. halverwege om het gebouw en kwam zoo bij een lange, overdekte gang die hij wist, dat op de gevangenis zaal uitliep, en waardoor de gevangeuen gevoerd werden ^ie naar het schavot moesten. De gang was donker en liep een weinig krom aan den anders vrijen ingang stond een schildwacht. Het was bijna middernacht, toen Jacques hier aankwam. Ofschoon hij den heelen dag niets had gedronken, begon hij toch, toen hij den post naderde, onzeker te loopen. Daar hij nog al veel dronken was, speelde hij zijn rol zeer goed, toen hij, als in dronkenschap, tegen den soldaat aanrolde en ter stond daarop neerviel. O, o riep hij, zich verontschuldigende. //Leve de Republiek, burger De soldaat zag hem aan. //Wie zijt gij Wat wilt ge hier?" vroeg hij. »Niets. Laat mij hier maar liggen, burger." De soldaat glimlachte. Jacques haalde zijn fleschje te voorschijn en nam een fikschen slok. Toen gaf hij de flesch aan den schildwacht, die ook dronk. Deze vermoedde niets kwaads, toen hij, de flesch willende teruggeven, bemerkte dat Jacques ingeslapen was. Hij kon haar alzoo niet weer kwijt worden en beschouwde dit als een buitenkansje. Hij dronk en dronk nogmaals. Toen het tegen den morgen liep, sliep de soldaat half en half en wachtte met ongeduld op zijn aftossing. Op dit oogenblik had Jacques geloerd. Langzaam kroop hij den soldaat voorbij en kwam zoo stap voor stap verder in de gang. Toen de soldaat in de schemering nog eenmaal slaapdronken de oogen op'ende, zag hij den persoon, die naast hem ge- slapen had, niet meer. Hij bekommerde er zich echter niet om en troostte zich met de gedachte, dat de man zeker weer vertrokken was. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1