Aigemeen Nieaws- en Advertentiebiad voor Zeenwsch-Vlaanderen. jaa¥mTrkt" No. 3583. Zaterdag 5 Maart 1898. Biasdag 8 Maart 1888, DE B1IT1IH0EDBB. 38e Jaar^ang. ABONNEMENT: Per drie maanden bimien Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32J. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushonders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. TE ZTTITDTD OEPE, o P des morgens van 8 tot des middags 12 ure. De Burgemeester, C. VAN WAES. TER NEUZEN, 4 Maart 1898. Nadat gedurende eenigen tijd meermalen ge- heimzinnige besprekingen en werkzaamheden hadden plaats geliad, gingen de gezellen der drukkerij van dit blad na het afdrukken van ons vorig nummer uitetn, om hu'iswaarts te keeren en scheen het dat de nachtelijke rust was ingetreden. Dit was echter schijn. Wanneer men een kijkje had kunnen nemen, zou men hebben ontwaard dat er na eenigen tijd weer een groote bedrijvigheid heerschte. Een uitgezonderd, waren de gezellen teruggekeerd, de een dit, de ander dat voorwerp van grooter of kleineren omvang op bedekte wijze met zich voerende: de vruchten van bovengenoemde geheimzi nnigheden Deze drukte gold niet de gewone werkzaamheden, doch men was ijverig in de weer om de werkplaats te versieren en deze leverde, toen de nachtelijke kleine uurtjes waren aangebroken, een inderdaad feestelijk aanzien. Dit alles was in gereedheid gebracht voor het vieren van een hier ter plaatse weinig voorgekomen, hoewel over het aigemeen in het drukkersvak niet zeldzaam zijnd jubile het was n.l. gisteren den dag waarop D. P. Stoffels voor 25 jaren op deze drukkerij in dienst trad. De jubilaris werd met zijne echtgenoote des morgens 10 ure in de werkplaats verwacht en, daar aangekomen, door den patroon met zijn gezin, de gezellen met hunne echtgenooten en eenige belangstellenden met een voor deze gelegenheid vervaardigd lied verwelkomd. Daarna werd de jubilaris door den patroon met liartelijke woorden toegesproken, hulde gebracht aan zijn ijver en plichtsbetrachting, en als blijk van waardeering daarvoor een fraaie pendule onder stolp aangeboden. Daaraan werd de weusch toe- gevoegd van een langdurig gebruik en dat de jubilaris nog lang voor zijn gezin moge gespaard blijven. FE UILLETQN Vrij bewerkt door A MO. 24) De zaal, waarin het revolutionair tribunaal zijn werkzaamheden verrichtte, had den vorm van een langen rechthoek, met kale, witte wanden. Aan het eind er van stond een tafel, waarachter een vijftal menschen zaten. Zij rookten tabak, spuw- den op den grond, maakten hun halsboord los wanneer het hun te warm werd, en keuvelden scliijnbaar opgeruimd met elkander. Dit was het revolutonair trubinaal Aan het andere eind der zaal, tegenover de rechters, zaten de dagelijksche toehoorders der zittingen, die den veroordeelden ruwe scherts toeriepen en hen bespotten. Het waren meest dikke oude wijven, met roode, van veel drankgebruik getuigende gezichten, met brei kousen bij zich. Zoodra burgeres Rialmont en Madeleine op de tribune hadden plaats genomen het was on- derwijl reeds elf uur geworden, haalden zij eveneens haar breikous voor den dag. Men kon in zulk gezelschap niet te voorzichtig zijn en daarom deden de beide vrouwen zich zoo eenvoudig mogelijk voor. Plotseling stond daar een jonge man met verwrongen gelaatstrekken. ,/Gij heet voegde de president hem toe. »Pierre Lamont." Wat zijt gij #Commissaris bij den verkoop van staatsgoederen Geroerd door de hem bereide ontvangst en de hem toegesproken woorden dankte de jubilaris in korte woorden voor de hem betoonde waardeering en het fraaie gesehenk, betuigende evenals voor- heen zijn taak te zullen behartigen zooveel in zijn vermogen is. AD oudste werd daarna namens de gezellen het woord gevoerd door C. J. Dhont, die begon met te herinneren dat hij, in 1876 op deze werkplaats komende, den jubilaris hier als leerjongen had aangetrotfen, en wees er op hoe deze in de sedert van patroon verwisselde zaak, van leerling was opgeklommen tot hoofd van de werkplaats. Hij wees er op dat al hetgeen de werkplaats thans te aanschouwen gaf, door de gezellen was tot stand gebracht als hulde aan den ijver waarmede de meesterknecht zijn plicht vervulde, en de een- stemmigheid waarmede alien daaraan gearbeid hadden bewijst de goede toon en kameraadschap die wederkeerig tusschen alien heerscht. Ook de gezellen hebben hem een blijvend aan- denken aan dezen dag willen schenken, waarom spreker den jubilaris namens alien een rookstel met zilver gemonteerd en inscriptie werd aangeboden. Spreker stipte daarbij aan dat ook in dit gesehenk was deelgenomen door een jong gezel der werkplaats, die, in de kracht zijn levens geknakt, en de vorige week door alien begeleid naar de plaats van waar niemand terugkeert, ondanks zijn zwakken lichame- lijken toestand, met den geest steeds met zijne kameraden medeleefde, tot het laatste oogenblik in hun wel en wee belangstelde en verzocht hem daarvan op de hoogt.e te houden voornamelijk ook wat dit feest betreft. Met den wensch dat de goede kameraadschap moge blijven bestaan eindigde spreker. Door verschillende indrukken bijna niet in staat te spreken, betuigde de jubilaris aan de gezellen zijnen dank voor de hem gebraehte hulde. Hij betuigde in het bijzonder zijnen dank aan den spreker, aan wiens onderricht, naar hij meende, hij het te danken had op de hoogte van het vak te zijn gekomen, en in staat zijne tegenwoordige functie waar te nemen. Alsnu werden de versieringen bezichtigd, en op in der haast gei'mproviseerde zitplaatsen nam het geheele gezelschap plaats werden ververschingen gebruikt, gezongen enz., kortom er heerschte een zeer gezellige stemming, die eindigde toen men ver over den middag uiteenging. De bedienden kregen van den patroon vrijaf en de werkzaamheden moesten voor het verdere van den dag stilliggen, met uitzondering van eenige wWat? En zoudt gij onschuldig zijn?" Burger-president," sprak de jonge man, //ik ben aan de mij ten laste gelegde misdaad even onschuldig als gij, en wanneer „We dulden hier geen praatjes," viel de president in. Wanneer we hier alle redevoeringen der aan- geklaagden wilden aanhooren, zouden we tot den jongsten dag kunnen luisteren. Gij zijt schuldig. De volgende." De jonge man bezwoer zijn rechters met tranen in de oogen, dat hij onschuldig was, en toen de sansculottes hem wegvoerden, verweerde hij zich met handen en voeten, in wanhopige kreten zijn onschuld volhoudende. „Ei, jongen," riep een der breisters van de tribune, ,/wat wilt ge tooh Gij moet in den zak niezeti en daarmee uit Een aantal jonge meisjes, van achttien tot twee en twintig jaar, werden nu binnengeleid. »Gij zijt uit Nantes vroeg de president. ,/Ja wel," antwoordde een van haar voor alien z/Gij hebt op een bal gedanst, waar Pruisische officieren tegenwoordig waren." //Burger-president, wij wisten het niet." z/Dat kan iedereen wel zeggen. Gij zijt ver- oordeeld. De volgende." Bleek en sidderend werden de meisjes weg- gebracht. Zoo ging het uren achtereen. Het revolutionair tribunaal had het dikwijls zoo druk, dat het veertig menschen in een uur schuldig verklaarde Zoo uu en dan, wanneer de processen te gruwelijk werden, boog burgeres Rialmont het hoofd naar Madeleine, en wanneer zij bemerkte, dat deze schreide, fluisterde zij haar waarschu- bezigheden die noodzakelijk moesten worden ver- riekt om in staat te zijn heden avond op tijd aan de lezers de courant te bezorgen. De jubilaris, die zijne gezellen met hunne vrouwen ten zijnent had genoodigd, bracht met zijn gezelschap en familiebetrekkingen nogmaals een bezoek aan de werkplaats. Van deze aanwezigheid maakte het fanfaren- gezelschap ,/Apollo" gebruik, om den jubilaris, die daarvan werkend lid is, eene serenade te brengen. De voorzitter, de heer J. Sturm, be tuigde dat ,/Apollo" hartelijk deelnam in dit zeldzaam voorkomend jubile van een harer ijverigste leden, en hem daarom ook van hare belangstelling kwam blijk geven, Stoffels feleciteerende met de bewijzen van hoogachting die hem gedurende den dag van patroon en gezellen waren ten deel gevallen. De jubilaris dankte voor de hem bewezen eer, en hoopte dat het hem gegeven moge zijn niet alleen nog lang in zijne betrekking te arbeiden, maar ook zijne krachten te wijdeu aan //Apollo", waarvoor hij de beste wenschen uitte. Op den terugmarsch naar haar lokaal hield het gezelschap ook nog eenige oogenblikken stand voor het bureau van dit blad, onder het uitvoeren eener pasredouble. Alvorens de feestvierenden de werkplaats ver- lieten, sprak Stoffels ook namens zijne echtgenoote een woord van innigen dank aan den patroon, den heer Van de Sande, en diens gezin, voor al wat hij steeds en vooral op dit feest van hen genoten had en voor de welwillende wijze waarop deze hem en het personeel had in de gelegenheid gesteld en daaraan had meegewerkt om den dag onver- getelijk te maken. De heer Van de Sande betuigde dat alles tot stand was gebracht uit zuivere waardeering van de verdiensten van den jubilaris. Het was hem een genoegen mede te werken, daar het feest getuigt van een goede verstandhouding tusschen hem en zijne bedienden en van dezen onderling, eene verstandhouding die in de tegenwoordige tijdeu niet overal zoo te viuden is. Met den wensch dat dit zoo moge blijven en de jubilaris nog lang zijne krachten aan de zaak moge blijven wijden, eindigde hij zijne woorden, die met luide hoera's voor het welzijn van patroon en gezin door het gezelschap werden begroet. Daarna dankte de broeder van den jubilaris namens de familiebetrekkingen alien die hadden medegewerkt om zijn broeder hulde te bewijzen. In de woning van den jubilaris werd het feest tot laat in den nacht voortgezet. Lang zal de inderdaad schoone dag van gisteren wend toe //Wees voorzichtig, verraad ons niet Dan bedwong Madeleine met heldenmoed haar tranen en breide voort. Het was ongeveer drie uur 's namiddags, toen haar vader werd binnengeleid. Hij liep vrij en met opgeheven hoofd tusschen eenige sansculottes. Madeleine hield den adem in j haar hart bonsde; het was alsof ze krankzinnig zou worden. z/Gij zijt de architect Piron vroeg de president. z/Neen, burger-president, ik heet Etienne de Leuronsac." ,/Wel verduiveld Heb ik goed gehoord Een zijner medeleden fluisterde hem toe //No. 763, president. Hier is de akte." De president wierp een blik er op. //In orde Gij zijt Etienne de Leuronsac ,/Ja." z/Dat is genoeg. Gij zijt veroordeeld." //Burger-president, ik moet tot mijn verdediging aanmerken, dat z/Wat, voor den duivel," viel hem de president in de rede, ,/gij hebt hier het woord niet Uw zaak is beslist. Samenzwering tegen de republiek, tegenstand legen den commissaris der regeering. Met zulke lieden maken wij korte metten. Houc u gereed, morgen om zeven uur de kar bestijgen. De volgende." Een koude rilling ging burgeres Rialmont door de leden. Nog eenmaal hoorde zij de stem van van burggraaf Etienne luid in de zaal weerklin kentoen zag zij, hoe een paar sansculottes hem aangrepen en wegleidden. Zij kon geen woorc uitbrengen en keek vol vrees naar Madeleine (Wordt vervolgd). in herinnering blijven bij alien die er aan deel- namen. Door den Minister van Marine is met ingang van 15 Maart a. s. benoemd tot hulpbinnenloods ter standplaats Ter Neuzen, de varensgezel C. A. van Hoepen. Met ingang van 1 April a. s. wordt verplaatst naar het spoorwegpostkantoor no. 2 te Rotterdam de heer S. W. Weisfelt, surnumerair der posterijen en telegrafie te Breskens, thans te Eindhoven. Bij beschikking van den Minister van linnenlandsche zaken zijn benoemd in de commissie in Zeeland in 1898 belast met het afnemeu der examens ter verkrijging van de akte van be- twaamheid, bedoeld in art. 56 onder a, der wet tot regeling van het lager onderwijs a. tot lid en voorzitter de schoolopziener in het district Middelburg; b. tot leden de schoolopzieners in let district Goes en de arr. Axel, Goes en Zierikzee c. tot leden-plaatsvervangers de school opzieners in de arr. Middelburg, Oostburg en Tholen. Zaamslag, 3 Maart. Heden avond werd alhier op de bovenzaal van den heer Jacobus Platteeuw eene vergadering gehouden van de loofd-commissie en van de verschillende door die commissie benoemde sub-commissien, onder voor- zitterschap van den heer Hartman tot regeling der feestelijkheden bij het aanstaande inhuldigings- feest van H. M. onze geeerbiedigde Koningiu Wilhelmina. Nadat de vergadering door den Voorzitter was geopend, legde deze breedvoerig de taak der ver schillende sub-commissien, als commissie van optocht, van schoolfeest, van vuurwerk en illuminatie, van volksspelen, van bedeeling, van versiering, van finantien en van blijvend aan- denken, uit een. Verder betoogde spreker dat de feestelijkheden in twee gedeelten kunnen worden gesplitst, n.l. van voorbijgaanden en van blijvenden aard, het eerste gedeelte betreft de versiering enz., het tweede gedeelte het aanschaffen van een cadeau als herinnering aan dit feest Verschillende voorwerpen werden door hem genoemd welke als blijvend aandenken kunnen worden aangeschaft. Daarna stelde hij de vraag aan de vergadering op welke dagen de feestelijkheden zouden plaats hebben, enkele ingezetenen toch hadden hem medegedeeld dat ze ter gelegenheid van dit feest ook graag eenige muziekgezelschappen van andere plaatsen zouden zien uitgenoodigd. m. a. w. dezen zou tegelijkertijd een festival willen geven, waartoe hij, spreker, en met hem de geheele hoofd-commissie, gaarne geuegen is mede te werken, en dan achtte hij de geschiktste dagen 7 en 8 September, de laatstgenoemde dag toch is een heiligdag voor de Katholieken, zoodat dan verschillende Belgiscke gezelschappen wellicht na uitnoodiging hiervan wel gebruik zullen maken. Op 31 Augustus, de verjaardag van H. M. kon dan, zooals in bijna geheel Nederland het geval zal zijn, een bidstond gehouden worden, terwijl tevens een bedeeling en de onthulling van het blijvend aandenken kon plaats hebben. Met het oog dat er eengroot belang in galegen is voor de gemeente, dat de feestelijkheden niet plaats hebben op gelijke datums met andere naburige gemeenten, werden evenwel nog geen dagen be- paald waarop dit feest zal plaats hebben. Besloten werd verder om tot het inzamelen van gelden zoo spoedig mogelijk over te gaan, waarvoor bepaald werd de volgende week, terwijl bereids een lijst aan de vergadering werd aan geboden, waarop tot een bedrag van f 340,50 werd ingeteekend. Na verdere beraadslaging, waarin nog de wensche- lijkheid werd uitgesproken om het benoodigde groen gezamenlijk met de verschillende buurt- commissien aan te schaffen, daar dit de voor- deeligste weg is, werd de vergadering gesloten. Ossenisse, 3 Maart. Heden nacht omstreeks 2 uur brak door eene onbekende oorzaak brand uit in de schuur van den laudbouwer Kints in den Hooglandpolder alhier. Schuur, wagenhuis, al het vee, oogst en gereed- schappeu, alles kwam in de vlammen om. Slechts een paard werd gered. Alles was tegen brandschade verzekerd. TEK NEUZENSCHE (OIRAVT. »i< blttd verhcliijnt v8aan<t»g-» Woeuiilaf en VriJ<lasav€»nd7k»i<geg»naer.t^Fee>itda8ent bij ilen nUgevcr P. J. BH HAXPE te Ter lemea.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2