BIJVOEGSEL Ter Heuzensche Courant Zaterdag 4 Maart 1898. No. 3S83. Geinengde berichten. BURGERLIJKE STAND, Er komen in de laatste dagen weer heelwat apoorwegongelukken voor. Eergisterenochtend had men weer een ernstig geTal te Dordrecht. De geinengde goederentrein van Feijenoord, uit 15tal wagens bjstaande, was op den gewonen tijd, half 8, binuengekomen, waarna men met dien trein ging rangeeren. Kwartier over 6 kwam eveneens van de richting Rotterdam, een andere goederentrein binnen, uitsluitend voor Yenloo bestemd en 30 a 40 wagens groot. Deze stoomde door en kwam in botsing met den rangeerenden trein. En hoewel hij nagenoeg geen gang meer had, was toch de schok zoo geweldig, dat van den eersten trein zes wagens zoo goed als ge- heel vernield werden, terwijl van den Venlooschen trein de locomotief geducht werd beschadigd. Dank zij den geringen gang van dien trein kon het machinepersoneel intijds van de machine springen, zoodat geen persoonlijke ongelukken te betreuren zijn. De materieele schade is aanzienlijk. Yoorts is, vermoedelijk door een defect aan een der wielen, eergisteravond omstreeks 9 uur bij het Centraalstation te Amsterdam een rangeerende locomotief ontspoord zonder persoonlijke onge lukken. Uit de waarnemingen der waterbouwkundigen is gebleken, dat de duinenrij langs de Hollandsche kust zich door verstuiving langzamerhand binnen- waarts verplaatst en een afneming van het strand plaats heeft. Op Texel schijnt het juist andersom te gaan. Sedert 1883 heeft de duinvoet 82 M. aangewonnen, terwijl de hoogwaterlijn 87* en de laagwaterlijn 92 M. naar zee is verplaatst. Het Ned. stoomschip Rotterdam heeft te New-York 10 manschappen van de Fransche mailboot Champagne aangebracht, die in een boot waren uitgegaan om hulp voor hun schip te zoeken, dat ontredderd was. De mannen in het bootje kadden erg van de hevige vorst geleden, van enkelen waren zelfs de handen of de voeten bevroren. Zij werden terstond naar een gasthuis gebracht. Uit hun mededeelingen bleek, dat de sehroefas van de Champagne den vijfden dag na het vertrek uit Havre was gebroken, en dat alle pogingen om het ongeluk te herstellen mislukten. Daarop was een officier met negen manschappen in een boot uitgezonden deze dreef zes dagen rond eer zq door de Rotterdam werd opgepikt. Inmiddels is de Champagne te Halifax binnen- gesleept. Cafe Paardenburg, te Ouderkerk a/d Amstel, welbekend om zijne zwaluwen-kolonie, kreeg 28 Februari bezoek van de eerste zwaluwen, die beide met voile kracht zijn begonnen, hunne woning in orde te maken. Den Haag kreeg gisteren zijn eerste ooievaar. Ondanks al die lenteboden is het weer in den laatsten tijd abominabel. Paraplu's worden niet meer droog, oTerschoenen blijven in de modder steken moeraskoortsen tieren weligof de zou uog bestaat is onzeker. Gemeent eraad van Sas Tan Gent. Zitting van 1 Maart 1898. Yoorzitter de heer Joh. Verschaffel, burgemeester. Aanwezig alle leden en de secretaris (een vaca- ture). Bij den aanvang der vergadering deelt de Yoor zitter mede een schrijven te hebben ontvangen van mej. Fanny Schils, meldende het overlijden van haar broeder, de heer Edmond Schils in leven lid van den Raad en wethouder dezer gemeente. De Voorzitter betreurt het verlies van zulk een ijverig en geacht lid, dat door zjjn bijna 25jarig verblijf in deze gemeente als een geboren Sassenaar kon beschouwd wordenhij stelt voor aan de familie een schrijven te richten, waarin de Raad zijne deelneming betuigt met het door haar ondervonden smartelijk verlies. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Thans worden de notulen van de vorige ver gadering gelezen en goedgekeurd. Aan de orde 1. Mededeeling ingekomen stukken. a. Worden gelezen besluiten houdende goed- keuring der besluiten van den Raad tot verhoo- ging der jaarwedden van burgemeester, secretaris en wethouders, tot vaststelling der begrooting over 1898, tot wijziging der begrootingen van 1897 en 1898, tot aankoop van grond en tot het aan- gaan eener geldleening van f 450. Worden voor mededeeling aangenomen. b. Een brief van het gemeentebestuur van Philippine mededeelende dat wegens het groot aantal kinderen van Sas van Gent en Ter Neuzen die de school te Philippine bezoeken, het noodig zal zijn de school aldaar te verbouwen en een vierden onderwijzer aan te stellen, waarom Philip pine gaarne zou vernemen in hoeverre Sas van Gent bereid is in de kosten bij te dragen. Blijkens een aan Burg, en Weth. van Philippine gezonden schrijven achten Ged. Staten van Zeeland het wenschelijk dat Sas van Gent iets bijdraagt, daar de kinderen toch groot belang erbij hebben naar Philippine te kunnen blijven schoolgaan. De VoorzitterDit is een punt van groot belang. De heer Wauters Waarom het niet afzonderlijk vermeldjop het"convocatiebriefje Zoo kan alles onder ingekomen stukken geplaatst worden en kunnen we niets onderzoeken omdat we het eerst in de vergadering te weten komen. Te Ter Neuzen stond het er wel op en is het afgehandeld ook. Die aanvraag van Pol Dierick staat er wel op en is toch niet zoo belangrijk. De heer Verhaak De Gemeentewet zegt toch duidelijk dat stukken van belang op het convocatie- briefje moeten vermeld worden. De heer Stevens Als alle ingezonden stukken er op moeten geplaatst worden zou de brief veel te groot worden. Trouwens men is niet verplicht dit punt nu te behandelen en zou het kunnen uit- stellen. c. Nog wordt gelezen eene quitantie van be- taling der koopsom van het perceeltje grond. 2. Voorstel tot wijziging der begrooting van 1897 en van 1898. In de begrooting van 1897 moeten eenige posten van uitgaaf met een gezamenlijk bedrag van f 50 verhoogd worden en kunnen andere posten met een totaal van 50 verminderd worden, De begrooting van 1898 moet gewijzigd worden wegens afvoeren van vestingwerken. Op eene vraag van den heer Wauters wordt medegedeeld dat de kosten van afvoeren kunnen gevonden worden door de ontvangsten met f 510 te vermeerderen wegens verkoop van puin. De heer Wauters gelooft niet dat de verkoop dit zal opbrengen. De heer VerhaakIs het de bedoeling nu ook aan den zoogenaamden Ezelwal te beginnen als het werk aan den Molenberg afgeloopen is. De heer Oole Burg, en Weth. hadden be sloten dat, nu reeds 400 verwerkt is en de tijd van ander werk aanbreekt en tevens wegens de kosten van bouwen van een postkantoor, het af voeren te doen staken. De heer StevensIk vind het beter nog wat aan den Ezelwal te werken dit is ook vroeger besloten. Hiertoe wordt dan ook besloten en de wijzi- gingen der beide begrootingen goedgekeurd. 3. Missive omtrent het bouwen van een post kantoor. Wordt gelezen een brief van den Inspecteur der posterijen mededeelende dat thans door het overlijden van den heer Schils, de tijd gekomen is het postkantoor in een afzonderlijk gebouw te plaatsen dat tevens als telegraafkautoor dienst kan doen. Bij een verder schrijven deelt die Inspec teur^ mede dat de 'postadministratie niet gcnegen is zelf een dusdanig gebouw op te richten, al stond de gemeente de grond kosteloos afzij zal echter 5 huur betalen als de gemeente op hare kosten een gebouw plaatstde huur zou echter niet meer dan f 600 bedragen maar als een tele- graafkantoor er bij kwam kon dit op 700 ge- rekend worden. Hij verzoekt met de zaak spoed te maken om het|gebouw nog v<5<5r den winter te kunnen openen. De heer Verhaak Ik acht het bouwen van een postkantoor voordeelig voor de gemeente en ook van belang. Zijn in de gemeente echter geene gebouwen die ertoe zouden kunnen worden ingericht De VoorzitterDoor Burg, en Weth. is den Inspecteur o. a. op het oude klooster gewezen, doch deze meende dat het gebouw niet zoo kon ingericht worden om aan alle eischen te voldoen het is ook te ver van het station gelegen. De heer Verhaak De gemeente moet immers garandeeren dat de telegraaf f 800 zal opbrengen. De heer WautersGaat men niet te ver door 800 te garandeeren P Kan de Inspecteur ons geene opgaven van ontvangsten over de laatste jaren verschaffen P De heer OoleDen Inspecteur is hier naar gevraagd, doch hij zeide dat dit niet bij hem behoort. Ik meen evenwel dat de gemeente toch niet veel zal moeten bijdragen als zulks moet geschieden en het is ook maar gedurende 10 jaar. De heer Verhaak De Burgemeester, de heer Malotoux en anderen konden wel eens opgeven hoeveel telegrammen door hen per jaar verhandeld wordenals men moet bijdragen komen die lasten ook op de schouders van anderen alhoewel alleeu de nijverheid er bij profiteert. De heer Malotaux Waar de nijverheid bloeit, gaat het ook den werkman en den neringdoende goed dat gaat samen. De heer Stevens Ik heb eene kleine berekening gemaaktstelt dat het gebouw 18,000 kost, dan krijgt men 600 huur -f- f 100 voor een telegraafkantoor is f 700. Neemt men 12000 van het grootboek, dan verliest men f 800 rente (2'/, dus houdt men nog 400 over wat wel nooit door de gemeente in de telegraaf zal moeten worden bijgedragenbovendien zullen de gronden der gemeente die daar liggen in waarde stijgen want er zal wel spoedig gebouwd worden. De heer Verhaak Kunnen de gelden wel van het grootboek worden afgeschreven. De VoorzitterAls het geld gebruikt wordt om eigendommen aan te koopen bestaat hiertegen geen bezwaar. Met algemeene stemmen wordt tot het bouwen van een post- en telegraaf kantoor besloten en Burg, en Weth. gemachtigd hierover met den Inspecteur der posterijen te onderhandelen. De Voorzitter Maar nu de plaats waar het zal komen. De heeren Stevens, Malotaux, Oole en Warrens zijn er voor het te plaatsen op den hoek tusschen de Statiestraat en de school met den voorgevel naar de Oostkaai. De heeren Wauters en Verhaak waren eerst voor den hoek van den nieuw aan te leggen weg naar de suikerfabriek doch konden zich, na eenige inlichtingen, met het andere denkbeeld vereenigen waarop eerstgenoemde plaats met algemeene stemmen wordt aangenomen. De heer WautersAlvorens met den bouw wordt begonnen, wordt het plan den Raad toch wel ter inzage gegeven. De Voorzitter De gemeente zelf doet de aan- besteding, dus wordt het plan den Raad ter goedkeuring gezonden. 4. Verzoek van Pol. Dierick tot bekomen van grond in erfpacht. De Voorzitter deelt mede dat het een hoekje grond aan de Westzijde van het huis van J. Dierick betreft, door dezen tot nu toe gratis gebruikt. Pol. Dierick wil daar een huis bouwen en vraagt dat strookje Tan ongeveer 57 c. a. in erfpacht; hij zal daar evenwel niet op bouwen doch het als tuin gebruiken waarom spreker het beter acht den grond aan Dierick tot 1900 onderhands te ver- pachten. De heer WautersAls er toch niet op gebouwd wordt acht ik het niet noodig den grond in erf pacht uit te geven, vooral omdat in 1900 toch alle erfpachten eindigen, de erfpachters zouden dan ook kunnen verplicht worden v<55r hunne huizen eene stoep te leggen. De heer Stevens Te Gent mag niet gebouwd worden alvorens voor eene stoep betaald isdeze legt de gemeente dan zelf. Het strookje grond wordt met algemeene stemmen verpacht tot 1900 aan 5 cts per M3. en per jaar. 5. Gewone omvraag. a. De Voorzitter brengt nogmaals ter tafel het schrijven Tan Burg, en Weth. van Philippine. Hij zegt dat aldaar 29 kinderen uit deze gemeente schoolgaan, Philippinne moet een onderwijzer, met eene jaarwedde van f 600 meer aanstellen en de school vergrooten, wat op 3000 geraamd wordt, of de kinderen weigeren. De heer OoleEr zijn wel meer kinderen die ver moeten loopen om ter school te komen zij die altijd naar Philippine gingen konden ook wel naar hier komen. De VoorzitterDe kinderen moeten alien on geveer U/j uur loopen om hier ter school te kunnen komen. De heer StevensDaar het niet op den op- roepingsbrief staat, is het beter dit punt aan te houden tot de volgende vergadering. De heer Wauters Nu weten wij er toch iets van en kunnen onderzoeken. De heer Verhaak: Er zit niets anders op, dan Philippine de kinderen te laten weigerenzij kunnen dan hier ter school komen. b. De Voorzitter Jac. Slock heeft mij reeds meermalen gevraagd, het door de gemeente gekochte perceeltje aan hem in pacht af te staan, tegen den prijs dien hij vroeger er voor betaalde. De heer Wauters Ik meen dat hiertegen geen bezwaar bestaat, het is ook tijd om te ver- pachten. Met algemeene stemmen wordt besloten het land voor 66n jaar aan Jac. Slock te verpachten. c. De VoorzitterKunnen de nieuwe opge- voerde perceeltjes onderhands voor een jaar ver pacht worden, om ze het volgende jaar met de andere voor zes jaar te verpachten De heer Wauters Dit is geen gunning meer aan een vroegeren pachter. Er kunnen meer lief- hebbers van perceeltjes zijn en dan weet men niet wat te doen, waarom ik het beter zou achten, open- baar te maken, dat die perceeltjes voor etin jaar verpacht worden en dat gegadigden tegen de volgende vergadering kunnen opgeven, welken prijs zij hiervoor willen besteden. Dit denkbeeld wordt goedgevonden. d. De heer Wauters Hoe staat het met de niet gegunde perceelen aan den Stationsweg? De Voorzitter: Allen hebben ze aan de oude voorwaarden herpacht, behalve Kamoen, die ziek is, Eug Bijlevens en P. Lammens. De heer Wauters Dit is ongeveer de helft, die het laten liggen en wat gaat er gebeuren als daar gewerkt wordt P Ook is de weg naar het Staakje weer erg vuiliemand van degenen die aan den Molenberg werken kon die weg wel eens opkuischen. De VoorzitterEr zal voor gezorgd worden. f. De heer Stevens: Waarom wordt die open plaats aan het oude kerkhof niet afgemaakt P Men drijft daar reeds vee op en werpt er vuiligheid. De VoorzitterDe plaats zal rondom worden afgeslotende palen daartoe zijn reeds besteld, maar nog niet aangekomen. De heer Verhaak Zaterdagnacht is weer eens gebleken hoe goed de brandspuit isna een half uur gaf ze water. Er deugt niets van de spuit en geen is beter dan zoo een. De VoorzitterDe spuit is goed, maar het personeel is onwillig. De vergadering wordt gesloten. S6EET1JD1NGEN. Van 2 tot en met 8 Maart. Van 2 tot en met 3 Maart werden langs de Oostsluizen alhier 6 binnenvaartuigen op- en 10 afgeschutdoor de Westsl. 5 afgeschut. TAN Dll TAN Hulst. Geboorten. ,1 Febr. Emelda Maria, d. van Alogsius Regniers en van Amelia Volleman. 26 Febr. Maria Seraphina, d. van Alphonsus Ludovicus Clegman en van Mathilda Lafeber. Overlijden. 19 Febr. Wilhelmm Fredericus Reuling, oud 29 d., z. van Bernardus Hubertus en van Maria Theresia Neefs. 22 Febr. Silvester Marie Hoovers, oud 3 m., z. van Johannes Franciseus en van Maria Judocade Kort. 23 Febr, Martha Pen, oud 9 d., d. van Augustinus en van Johanna Maria Francken. Axel. Huwelijks-aangiften 18 Febr. Willem van Aalst (van Ter Neuzen), oud 26 j., jm. en Johanna van Teijlingan, oud 21 j., jd. Geboorten. 19 Febr. Emile Bernardus, z. van Cornelia Johannes van Hecke en van Jelie Remerjj. Clara, d. van Egbart Bakker en van Janna Maria van Dixhoorn. 21 Febr. Justine, d. van Polidor Apers en van Johanna Catharina van Hooij. 26 Febr. Jan, z. van Pieter Le Feber en ran Catharina Sara van Houte 27 Febr. Esther Adriana, d. van Frederik van Tatenhove en van Esther Adriana Eekman. Overlijden. 16 Febr. Petrus Franciseus Vettenburg, oud ■4 m., z. van Jan Francies en van Maria Louisa Lauwens. 18 Febr. Abraham van Rijn, oud 6 w., z. van Jacob Sarela en van Maartje van den Broeke. 19 Febr. Maria Seraphina Goossens, oud 6 m., d. van Dominicus Franciseus en van Stephania Coppieters. 22 Febr. Petrus Dieleman, oud 73 j., echtg. van Sara Willemsen. 23 Febr. Adriaan Yerijzer, oud 84 j., weduwn. van Catharine Adriana Fernandina deSmidt. Iloaclikapelle, Geboorten. 13 Febr. Maria Cor nelia, d. van Petrus de Waal en van Christina Morcus. 26 Febr. Hypolitus, z. van Jacobus van der Veen en van Louisa van de Lavoir. Overlijden. 20 Febr. Johannes Augustinus de Maat, oud 64 j., weduwn, eerst van Maria Catharina van Campen, laatst van Maria Catharina Mel. Graaair. Huwelijks-aangiften. 3 Febr. Augustinus Vlegels, oud 18 j., jm. en Cornelia Bisschop, oud 20 j., jd. 4 Febr. Jacobus de Bakker, oud 25 j jm. en Rosalia Maria Maenhout, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Febr. Joos de Klerk, oud 25 j., jm. en Angelica Janssens, oud 25 j.,jd. 8 Febr. Petrus Johannes Lust, oud 25 j., jm. en Benilde Bauwens, oud 29 j jd. 11 Febr. Petrus Want, oud 22 j.,jm. en Mithildo Weijn, oud 22 j., jd. 18 Febr. Augustinus Vlegels, oud 18 j., jm. en Cornelia Bisschop, oud 20 j,, jd. Jacobus de Bakker, oud 25 j., jm. en Rosalia Maria Maenhout, oud 23 j., jd. Geboorten. 6 Febr. Leonardus, z. van Petrus van Immer- seel en van Paulina de Koster. 7 Febr. Leotine Cornelia, d. van Franciseus de Vilder en van Hortensia Johanna Antonia Moens. 13 Febr. Anna Adorina, d. van Cornells Durinck en van Anna Maria Kouijzer. 14 Febr. Petrus Cornelia Jacobus, z. Tan Jacobus Andries Bruggeman en van Anna Maria Boeijkens. 16 Febr. Adriana, d. van Krijn Willemsen en van Adriana de Jonge. 24 Febr. Rent! Edmond Marie, z. van Johannes Aloisius Verhaegen en van Maria Clothilda van Waes. 25 Febr. Emma Maria, d. van Jacobus Maas en van Paulina de Bakker. Overlijden 16 Febr. Leo Rens, oud 8 m z. van Adrianus en van Elisabeth Verlinden. Maria Mathilda d'Hooghe, oud 27 j., d. van Petrns Jacobus Francies en ran Catharina Chris tina Kuijcks. 22 Febr. Cornelia Landman, oud 79 j., wed. van Cornells de Munck. 27 Febr. Een als lerenloos aan- gegeveu kind van het vr. geslacht van Jacobus Adriaansens en van Cornelia Hofman. Hoek. Geboorten. 17 Febr. Gelein, z. van Adriaan Wolfert en van Janna Scheele. Overlgden. 16 Febr. Wilhelmina Cornelia Hage, oud I w., d. van Jacob en van Janna van den Berg. Honteniasie, Huwelijks-aangiften. 18 Febr. Josephus Johannes Buijsrogge (van Ossenisse), oud 28 j., jm. en Maria Cornelia van Campen, oud 26 j., jd. Geboorten. 17 Febr. Petrus Theodorus, z. van Johannes Verdurmen en van Paulina Heijman. 24 Febr. Maria, d. van Josephus Tieleman en van Apolonia Verhagen. Emilia, d. van Pieter de Bruijn en van Apolonia Rottier. 27 Febr. Maria Christina, d. van Petrus de Bakker en van Elizabeth Franciesca Rademakers. Overlijden. 20 Febr. Florent Petrus Verschooten, oud 2 m., z. van Gerardus en van Anna Maria Burm. 21 Febr, Een als levenloos aangegeven kind van het vr. geslacht van Petrus Josephus Hoefeijzers en van Alouisa Jansen. Cor nells van Swaal, oud 77 j., weduwn. van Maria Anna Maes. 22 Febr. Rozalia van Heese, oud 36 j., d. van Adriaan en van Johanna Christina de Nommerenge (overl.) Ossenisse. Geboorten. 5 Febr. Maria Bertha Wil helmina, d. van Johannes Petrus Cornelis Kokkeel en van Jacomina Dirven. 21 Febr. Josephus Petrus Marie, z. van Jacobus Cammaart en van Johanna Anthonetta Rademakers, Sas van <Sent. Overlijden. 15 Febr. Johanna Pie- tronella de Munck, oud 94 j., wed. van Johannes Verplanken. 27 Febr. Johannes Fransiscus Hamelijnck, oud 67 j., z. van Carolus Franciseus en van Maria Brancisca Stubbd. St, Jtausteeii. Huwelijks-voltrekkingen. 16 Febr. Petrus van den Berghe, oud 29 j., weduwn. en Maria Pru- dentia van Riet, oud 29 j., wed. Geboorten. 19 Febr. Leontina Rosalia, d. van Carolus Ludovicus de Smit en van Anna Maria van Eck. Overlijden. 18 Febr. Adolphus van Helsland, oud 53 j., echtg. van Nathalia Weemaes. 19 Febr. Coralia Maria de Groene, oud 14 d., d. van Pieter Joannes en van Ema Johanna Maria Bleijenbergh. 20 Febr. R isalia van Goethem, oud 5 j., d. van Adolphus en van Rozalia Hasevoet. 21 Febr. Emile Antonius van Puijenbroek, oud 7 m., z. van Aloysius en van Nathalia Aerts. 28 Febr. Florimondus van Goethem, oud 16 m., z. van Adolphus en van Rosalia Hasevoet. Westdorpe. Overlijden. 17 Febr. Arthur Alberic Dominicus van Waes, oud 17 j., z. van Eduardus (overl.) en van Juliana van Acker. a VLAG. NAAM. Van en naar. Lading. Voor Ter leuiens 3 Eng. s.s. Hailing 2199 Londen stukg. I an Ter I'euzen 2 Noor. s.s. Rutland 3181 New-Castle ledig 3 Eng. s.s. Ann Webster 224! Londen stukg. idem River Lagan 2272 idem idea Voor (went! 2 Eng. s.s. Logna 3363 Pomaron minerie idem Ptarmigan 3492 Manchester stukg. idem Sea Gull 2100 Londen idem Duits. s.s. Martha 2382 Dantzig bout Van CJent i 2 Eng. s.s. Faraday 2525 New-Castle stukg. Zweed. s.s. Nordkap 3978 Blyth ledig Eng. s.s. Sea Belle 2152 Londen stukg. idem Todorna 3730 Antwerpen idem 3 idem Altona 1901 Goole idem idem Ptarmigan 3492 Antwerpen idem Deens. s.s. Amalienborg 3803 Grangemouth ledig

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1