Gemengde berichten. RECHTSZAKEN, Arrondlssements-rechtbank te Middelburg. zoo mogelijk in verband met een dergelijk gebouw voor militairen. De heer J. Cappel, voorzitter der Israelie- tische gemeente te Delft, ontving een prachtig voorhangsel voor de heilige arke, met het volgenc schrijven van den heer J. C. van Marken z/Op mijne reis, die ik onlangs naar Egypte maakte, kwam ik in het bezit van nevensgaand borduurwerk. Van bevoegde zijde vernemende, dat dit fraaie voortbrengsel van Ooslersche kunst- nijverheid toevallig bijzonder geschikt zoude ziju, ten gebruike bij zekere godsdienstplechtigheden in uwe synagoge, veroorloof ik mij, het u ten geschenke aan te bieden. //Ik hoop, dat gij dit geschenk van een anders- denkeude zult willen aanraarden, niet slechts als een persoonlijk bewijs van achting voor uw kerk- genootschap, waartoe zoo vele talentrolle en edele Nederlanders hebben behoort en nog behooren, maar tevens, en juist in deze dagen als een ver- nieuwde blijk, dat ieder rechtgeaard Nederlander zich verdraagzaamheid tot plicht stelt en tot eer rekent, dat de wandrochtelijke leer van het anti- semitisme in ons gemeenschappelijk vaderland geen wortel heeft geschoten". TER NEUZEN, 2 Maart 1898. Jl. Maandagavond gaf de tooneel vereenigin; z/Vooruitgang is ons streven" alhier bp de bovcn zaal van het //Hotel de Commerce" de aange kondigde uitvoering. Het was te betreuren dat deze niet wat drukker bezocht was want de vereeniging had beter ver- diend en zij die er waren heen gegaan hebben veel genoten. De voordrachten //De werkstaking" en „De dood eens spelers" hadden een groot succes, maar bovenal was dit het geval met het tooneelspel //Arthur of zestien jaren later." Werden de rollen daarin goed vervuld, het groote aantal figuranten in schilderachtige kleeding, werkte niet weinig mede om het effect van het stuk te ver- hoogen en een inderdaad schoon geheel te vnrmen. Aan alles bleek dat de vereeniging haar beste beentje had voorgezet om in den tooneelwedstrijd te St. Gilles-Waas, waarvoor bovengenoemde stukken in hoofdzaak waren ingestudeerd, goed uit te komen en we nemen gaarne aan dat de vereeniging aldaar j.l. Zondag bij het publiek een gunstig onthaal heeft gevonden, zooals we ver- namen dat het geral was. Hoe de uitslag van den wedstrijd voor haar zal zijn, daarvan valt weinig te zeggen, maar in ieder geval is de kamp zwaar, waar maatschappijen uit de voornaamste plaatsen van Vlaamsch-Belgie daar in 'tkrijt treden. De zich noemende senor Arbaff, koning der tooverij en electriciteit, en senora Izabel, de geheim- zinnige Spaansche van het Koriinklijk Colliseum te Lissabon, hebben gisterenavond hunne rondreis door Nederland aangevangen met een voorstelliug in het //Hotel der Nederlanden" alhier. Slechts weinigen waren opgekomen om de voor- stelling bij te wonen. Dit vond misschien daarin zijn oorzaak dat het publiek reeds zoo dikwijls is teleurgesteld door met veel reclame en humbug aangekondigde voorstellingen op dit gebied, die bij aanschouwing bleken zeer sterk overdreven te zijn. Evenwel is dit hier het geval niet. Wat aanplak- biljetten en programma's vermelden wordt door senor Arbaff en senora Izabel volkoinen weerge- geven en alle aanwezigen waren vol bewondering over hetgeen werd verricht en gaven meermalen door een daverend applaus blijk van hunne inge- nomenheid. En geen wonder. Als senor Arbaff voorwerpen was een man van ongeveer vier a zes en twintig jaar, in de uniform van kapitein der nationale garde. Nauwelijks had hij vernomen, wat er aan de hand was, of ziju gelaatstrekken werden bij zonder levendig. Een graaf gevangen te nemen, dat gold in Parijs voor een heldendaad, waaraan een niet geringe belooning verbonden was. z/Komt mee vrienden, naar het stadhuis Daar is de zaak met den graaf in weinige minuten beslist," zei burger Vivier, en de drie vrienden trokken verder. Kort na middernacht werd graaf Charles de Miraye in zijn woning in de Boomstraat uit het bed gehaald en in hechtenis genomen. Toen de dag aanbrak, zat hij in de Luxemburggevangenis, ter prooi aan vertwijfeling en machtelooze woede. XVIII. Zoowel burgeres Itialmont als Madeleine waren vast overluigd, dat burggraaf Etienne heden zou worden vrijgesproken. De dag was nauwelijks aangebroken, of burgeres Itialmont trad reeds bij haar nicht binnen. Zij hielp Madeleine bij het aankleeden, bromde op Charles die nog niet kwam opdagen om de dames naar de Conciergerie te geleiden, en wist door haar aanhoudend gesnap Madeleine op te vroolijken. Zoo werd het negen uur en nog altijd bleef Charles weg. Daar hij niet veraf woonde, zond men er iemand heen. De bode kwam terug en berichtte, dat Jacques Beauchene zoo pas was opgestaan, maar zulke verwarde antwoorden had gegeven, dat niemand er iets uit wijs kon ■yvorden. te voorschijn toovert, weer laat verdwijnen en op andere plaatsen terecht brengt, weet ieder toe schouwer niet geneigd aan tooverij tegelooven dat hij bij den neus wordt genomen, maar a kijkt men hem nog zoo goed op de vingers, senor Arbaff weet wel te zorgen dat men niet snappen kan hoe hij een en ander bewerkstelligd, en dit is hier natuurlijk het ware. Werkelijk mysterieus zijn de werkzaamheden van senora Izabel in //de Spaansche wondergrot, waar zij op het open tooneel voor u staat en op haar commando verschillende voorwerpen van niet geringen omvang naast haar doet verschijnen. Dit alles maakt voor den toeschouwer een effect even ge- heimzinnig als haar verdwijnen van het tooneel. De geannonceerde //slangendans" tot slot der uitvoering, maakte met de schitterende verliehting een schoon effect en voldaan over het genotene, keerden we huiswaarts. Wij vermeenen onze lezers-landbouwers te moeten wijzen op art. 17 van het Koninklijk besluit van 17 Januari 1898 Staatsblad n° 22, met het oog op eene te houden keuring van voor den krijgsdienst gesohikte paarden (in onze provincie in dit jaar), waarbij is bepaald dat wanneer voor de keuring een paard in andere handen overgaat naar een andere gemeente wordt overgebracht, of sterft, daarvan binnen acht dagen en in elk geva voor de keuring aan het gemeentebestuur kennis moet gegeven worden. Bij overbrenging naar een andere gemeente voor welke eveneens een keuring is uitgeschreven moet bovendien bipnen 8 dagen na aankomst van het paard aldaar, aangifte gedaan worden aan het bestuur dier gemeente. Bij de laatste hengstenkeuring zijn o. m bekroond met 850 //Baron" van J. de Eeijter Pz. te Zaamslag, en met prijzen van 300 Joris van P. de Muijnk te St. Kruis, /Albert" van A. Moggre te Schoondijke, /Gaston" van Fr. Buyck te IJzendijke en //Frans" van E. Verschueren te Hengstdijkplaatsvervanger is o. a. //Cavour van A. de Kraker te Zaamslag. Zaamslag, 1 Maart. Door de commissie van toezicht en beheer over den Valweg werd heden aanbesteed de levering, franco op den wal aan het kanaal te Ter Neuzen, bij het Schuttershof, van 240 M3. Pruissische ^riud, metende van 1 (5 c. M. Ingeschreven werd door de heeren L. A. v. d Heuij te Nijmegen, voor 1,72 P. A. Dolk te Dordrecht, voor 1,63 C. de Voogd v. d. Straaten te Puttershoek, voor /1,58; J. Adriaansen te Sliedrecht, voor 1,57^ en door de Deutsch Rheinische Kiesgeschaft te Utrecht (directeuren de heeren Van Koppenhagen C0.), voor f 1,54 alles per Ms. Gegund aan laatstgenoemde. Sas van Gent, 1 Maart. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd 24 stieren, 16 ossen, 50 koeien en vaarzen en 1 schaap, samen 91 beesten, die alien, doch niet vlug werden verkocht. Biervliet. Vrouw en kind van J. N., arbeider, die onlangs naar Amerika de wijk nam, zijn Zaterdag te Antwerpen aan boord gegaan, om ook den Oceaan over te steken. Op 21 Maart zal het gerechtshof te's Graven- hage het geding tegen de gebroeders N. wegens mishandeling in behandeling nemen. De rechtbank heeft in hare zitting van 1 Maart de volgende vonnissen uitgesproken D. W. F. K., oud 17 j., boerenknecht te Ter Neuzen,. is wegens mishandeling veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. 1°. A. S., oud 19 j., 2°. A. A. G, oud 20 j., Burger Charles had hij niet gezien. Wat moest dat beteekenen Men zag elkaar radeloos aan. Truchon verklaarde, dat hij zelf nog eens zou gaan, om met den kerel te spreken. Burgeres Itialmont sloot zich bij hem aan. Jacques Beauchene deed eerst alsof hij de bin- nenkomenden niet bemerkte. Met ongewonen ijver was hij bezig de kleeren van zijn zoogenaamden heer af te borstelen. //Burger Beauchene, waar is burgr Charles?" vroeg Truchon. z/In de Luxemburg-gevangenis,,' antwoordde Jacques. //Wat zegt gij?" vroeg de laatste. ,/In de Luxemburg-gevangenis? Wat moet dat beteekenen Wat doet hij daar ,z Dat weet ik niet, burger Truchondat weet k niet. Ik weet alleen, dat hij van nacht, toen wij beiden lagen slapen, door de nationale gardes gevangengenomen is." Jacques Beauchene was niet gewoon te liegen en ook thans viel het hem niet licht. Maar het gevoel, dat er mogelijk een groot ongeluk gebeurd son zijn, beheerschte hem zoodanig, dat hij ziju eigen aandeel in de zaak verzweeg. Burgeres Rialmont was bleek als een doode ge- wordenin het eerst scheen zij verlamd. Einde- ijk zeide zij //Gij bazelt, man, of zijt gij weer dronken. Wij zijn hier niet om elkander praatjes te verkoopen. Zeg ons daarom de voile waarheid 1" Jaques Beauchene haalde de schouders op en zweeg. »Het is dus werkelijk waar, wat gij zegt flrllet is gebeurd, burger Truchon, zools ik het werklieden, beiden te Ter Neuzen, zijn wegens poging tot diefstal door twee vereenigde personen door middel van braak, ieder veroord tot 9 maanden gevang. Bij de commissie voor de inhuldigingsfeesten te Amsterdam zal een voorstel inkomen om op den dag dat de Koniugin de feesten achter het Rijksmuseum bezoekt, duizenden postduiven los te laten, die uit de verschillende plaatsen van ons land daartoe zullen worden bijeengebracht. Men schat dat 5 a 6000 duiven daarvoor beschikbaar zouden zijn. In het buitenland heeft een derge- lijke loslating, o. a. in 1897 bij de onthulling van het standbeeld van Wilhelm I te Ceblenz, veel succes gehad. Daar het Rijk vooreerst geen goud geld aanmunt zal ter gelegenheid van het inhuldigings- jaar eene firma te Rotterdam gouden tiengulden- stukken met het jaartal 1898 in den handel brengen. Iemand, die zich onlangs uit 's Heer Abts- kerke te Waarde vestigde, schijnt het daar niet precies bevallen te zijn, althans de man vertrok naar Noord-Amerika, zonder van zijne vrouw en kinderen afscheid te hebben genomen. Hij liet voor zijne vrouw een rijksdaalder achter. Men schrijft uit Urk Hevige ontsteltenis en angst heerschten hier Zaterdag, toen het ongeluk van den hotter UK 50 bekend werd. Eerst des avonds kwamen de gemoederen door de aankomst van visschersvaar- tuigen van het Nienwediep tot bedaren. Verwondering moet het baren, dat genoemden hotter en ook andere - niet erger overkomen is. Terwijl de beide knechts bij de fokkeval stonden, werden zij door een srortzee over boord geslingerd, doch kwamen na het afloopen dier zee nog weder in het vaartuig terecht. De schipper stond toen nog aan het roer. Door een volgende stortzee (de knechts hadden zich nu aan den over- loop geklemd) verdween de 39jarige schipper lromp Korf in de golven, een vrouw met vijf kinderen nalatende. A1 wat los in het vaartuig lag, was dooreen geworpen of weggespoeld. Het mocht den beiden overgebleven opvarenden echter gelukken naar binnen te zeilen. Aan verschillende Urkervaartuigen werd belang- rijke materieele schade berokkend, door verlies van roer of zwaard en dergelijk. Een visscher kreeg zijn schip bijna vol water. De vrees voor verlies van meer menschenlevens bleek echter gelukkig ongegrond. Op den Loosduinschen weg, voor de Schiet- baan-IIovius stichting, is Maandagmiddag een I0jar>g jongetje, wonende in de Jacobastraat te 's Gravenhage, door de Westlandsche stoomtram overreden. Het kind, dat op weg was naar school in de Gaslaan, moet aan de tram gehargen hebben en gestruikeld zijn. Het bekwam ernstige ver- wondingen aan een der voeten en aan de handen en een minder ernstige wonde aan het hoofd. In de Schietbaan-Hovius stichting werd de eerste hnlp verleend, waarna de knaap naar het gemeeute- ziekenhuis werd overgebracht. Zondagavond ontstond te Tilburg door over- matig gebruik van sierkeu drank twist tusschen eenige personen, waarbij ein zoodanig gewond werd, dat ziju toestand hoogst gevaarlijk is; de groote slagader in den nek werd doorgesneden. Vier personen bevinden zich in hechtenis en twee hunner hebben reeds bekend. Een 7jarig meisje te Schiedam viel met een pook, waarvan de punt gloeiend was, met het ongelukkig gevolg dat die punt in het rechteroog kwam van haar broertje, 15 maanden oud, tenge- verteld heb. Overigens weet ik van de zaak niet meer dan gij," antwoorde Jacques. z/Hemel, Madeleine zal sterven bij deze tijding jammerde burgeres Rialmont. z/Dan moet men het haar niet zeggen," bracht Jacques Beauchene snel hiertegen in. z/In geen geval," voegde de siotenmaker er bij z/vooral, omdat wij de reden dezer gevangenneming niet kennen. De eea of andere verachtelijke boef moet die bewerkt hebben. Zeg er burgeres Made leine niets van. Het zal evenwel goed zijn, den vader van Charles bericHt te zenden." z/Dat moet ten spoedigste geschieden, burger.' z/Laat dit aan mij over en keer naar Madeleine terug. Het wordt hoog tijd om naar de Conciergerie te gaan. Ik denk, burger Beauchene, dat gij de dames wel wilt geleiden." ,/Zeker, burgerwanneer dit althans gewenscht wordt. Ga dan. Zeg aan Madeleine het een of ander ter verklaring van Charles afwezigheid, en verlaat u verder op mij." Burgeres Rialmont wischte de tranen af, die bij de gedachte aan Madeleine in hare oogen waren opgeweld, en verliet met Jacques het huis. //Burger Beauchene," zei zij onderweg tot dezen zzgij moet zorgen, door niets de ware toedracht te verraden, en u bij alle mededeelingen houden aan hetgeen gij mij hoort zeggen." ffZeker, burgeres. Wees zonder zorg." Kort daarop stonden zij voor Madeleine, die ten met ongeduld wachtte. //Stel u voor, mijn kind, //riep burgeres Rialmont iaar toe, #welk een teleurstelling volge waarvan blijkens verklaring van een oogarts, wiens hulp onmiddellijk werd ingeroepen, het kind aan dat oog blind is geworden. Een cafehoudster in de Wenslauerstraat te Amsterdam, had vdor eenigen tijd een biljart ge- kocht en daarbij de helft betaald met de andere helft bleef zij echter in gebreke. Nu zond de verkooper de vorige week een paar mannen naar het cafe, die een partijtje gingen biljarten. Terwijl de kasteleines nu en dan in haar keuken bezig was, schroefden de spelers het biljart los, en in een oogenblik hadden zij, met eenige buiten- staande mannen, het biljart op een meubelwagen geladen en reden er mee weg. Tableau Iemand te Almelo bemerkte onder zijne kippen er eene, die ziek was. Zij gebruikte geen voedsel meer, en haar krop was erg opgezwollen. Vreezende dat zij sterven zou, ging de kippen- liouder tot eene operatie over. Voorzichti^ werd de keel opengesneden, daarna de krop. De laatste was gevuld met eenig hooi, dit werd verwijderd en daarna de krop met zuiver water uitgespoeld. Vervolgens werden krop en keel met naald en draad zorgvuldig aangenaaid. De kip is thans geheel hersteld, zij legt weer evenals als vroeger. Ongeveer een maand geleden had een Lon- densche uitvinder een zeer schrander uitgedacht mechanisme in den handel gebracht, dat zeer gemakkelijk was aan te brengen en wegens den geringen prijs onder ieders bereik. Het heette ,/de automatische detective". Het mechanisme diende om het inbreken zoo goed als onmogelijk te maken. Door een inge- wikkelde combinatie van electrische schellen kon men geen deur of venster forceeren zonder dat zich onmiddellijk een Juid geschel deed hooren, gevolgd door drie schoten. Het was prachtig. Helaas, dezer dagen werd de uitvinder zelf be- stolen. Inbrekers hebben zich toegang vcschaft in zijn magazijnen van Cray Inn's Road, na eerst handig en netjes de automatische detectives te hebben weggenomen, die de toegangen verdedigden. Zonder den uitvinder, die in een aangrenzend vertrek sliep, wakker te maken, hebben ze den inhoud van de kas en een deel van het magazijn, ongeveer 300 //detectives" meegenomen. Arme uitvinder Naar gemeldt wordt werden eenigen tijd geleden door eenige smokkelaars bij een boertje te Sinay (Belgie) een tweetal koeien, die over de grenzen gesmokkeld waren, op stal gebracht. Den volgenden dag, zouden de eigenaars, twee kooplui, tegen betaling van stalgeld hunne koeien komen afhalen, maar het boertje was niet te bewegen ze af te geven. Hij zeide dat gjj de kooplui niet kende en dat bet zijne koeien waren. De eigenaars der koeien moesten onverrichter zake heengaan, het boertje belovende, zich te zullen wreken. Zij gingen naar de kommiezen en vertelden, dat bij den boer twee gesmokkelde koeien gestald en reeds van de vereischte ringen voorzien waren. Zoo zag dan het boertje weinigen tijd later zijn veilig gewaande koeien door de kommiezen van stal halen, die hem bovendien nog proces- verbaal aanzegden. Wij zijn er in de vorige week met het eene sneeuwbuitje wonder goed afgekomen. Uit allerlei streken meldt men geweldigen sneeuwval om er maar een paar te noemen, zoowel uit Innsbruck in Tirol als uit Crefeld in Rijn-Pruisen, uit welke beide plaatsen men meldt dat bijna het geheele telefoonuet naar omlaagkwam onder den sneeuwlast. Ook uit I'alestina komen berichten van sneeuw en vorst. Op 31 December was het land der Philistijnen eenige duimen dik met sneeuw bedekt. Te, Bethlehem begon de barre koude reeds half November en tegen Kerstmis was het geheele land met sneeuw bedekthet ijs is er 5 c. M. dik. Het is meer dan een halve eeuw geleden dat de winter in Palestina zoo streng is geweest. Het blijkt niet de gemeenteraad van Venetie, ma^r de rijke Amerikaan Russell Peabody te zijn, die het prachtige paleis Confarini aan Zola als verblijf heeft aangeboden, voor het geval hij Frankrijk mocht willen verlaten om in de oude Dogenstad te gaan wonen. Een Engelsche fabrikant van hondenvoedsel ontving een zonderling verzoek uit Sierra Leona (Afrika). Men vroeg haar uamelijk of het haar niet mogelijk zou zijn om haar hondencakes te vermengen met iets dat, onschadelijk voor de honden zijnde, een onaangenamen smaak voor tnenschen had. De inboorlingen van Sierra Leona toch waren zoo verzot op hondenvoedsel, dat er geen dag voorbijging of belangrijke hoeveelheden daarvan werden gestolen en door hen genuttigd. z/Mijn God, er is toch geen ongeluk gebeurd z/Neen, maar Charles kan ons niet vergezellen wijl hij van nacht plotseling is ongesteld geworden en aan een hevige koorts lijdt, waarom de dokter bevolen heeft hem terstond naar het ziekenhuis- te brengen." i/O, mijn heme], dan moet er iemand naar hem gaan zien." Zeker, zeker, burger Truchon was zoo goed zich die moeite te getroosten, en ik verwaeht, dat hij ons de beste tijdingen zal brengen. Maar wij moeten ons haasten. Zijt ge gereed, kind Ja, tante. Laat ons gaan." (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2