Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, No. 3582. Fonderdag 3 lYlaarl 1898. Opsnbaar lager onderwijs BI IEITBHH0BBEB. JAARMARKT D iasdag 8 Maart 1888, 38e Jaargang. ligger der wegen en voetpaden Rijk, de Provincie en de Gemeente, Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTllN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van ad.verten.ti.eii v6or 3 u.ren op den dag der uitgave. SCHULDVQRDERINGEN ten laste van het TER NEUZEN. FEUILLKTON. Vrij bewerkt door A MO. Het was tatnelijk donkerop den hoek eener straat liep hij tegen iemand aan, die in twijfel- achtige houding op zijn piek leunende in een hoek stond het was een sansculotte, met echte bandietentronie. Een met bont omzoomde vuile gescheurde mantel hing hem om de schouders zijn voeten waren met lappen bedektaan een breeden bandelier sleepte een voor hem veel te groote sabel' //Lotard riep Jacques hem aan. //Loop naar de maan stamelde de ander. Wat is dat, zuiplap Is dat een houding voor een goed patriot? Wat scheelt je Lotard „Ah Ben jij het, Jacques, mijn jongen Kom hier en help eens. Alles om mij heen draait. Ha, die kramp die de vervloekte emigrantenwijn mij veroorzaakt ik verzeker je, de emigranten hebben mij vergiftigd." Jacques nam zijn vriend onder den arm en trok hem met zich mee. //Kom, de duivel hale de emigranten en hun wijn Zuivere klare moet je drinken, Lotard Bat is je ware Allons, enfants de la patrie," hief Lotard nu TIE ZTJXIDIDOE^T'E, o P des morgens van 8 tot des middags 12 ure. De Burgemeester, C. VAN WAES. POLITIEK OVERZICHT. Het ernstige, het geloofwaardige nieuws over de zaak-Zola en alles wat er mee saamgegaan en er uit voortgevloeid is, alsmede wat er in de aller- naaste toekomst nog uit voortkomen kan, is nog niet geheel afgehandeld, doch met de napleiterijen over de behandeling van het laster-proces voor het Hof van assises, wil het niet recht meer vlotten. Het dossier van het proces-Zola, behoorlijk gerangschikt door den griffier van het Hof van assises, zal heden worden doorgezien door den president van het Hof Delegorgue en tegen het einde van deze week worden overgelegd aan het Hof van cassatie. Heel veel vertrouwen in de beschikking van het hof van cassatie op zijn hooger beroep van het vonnis van het Hof van assises, heeft Emile Zola niet, hoewel hij de door hem aangevoerde middelen onbetwistbaar heet. Dat hij toch, ondanks de overtuiging, dat 't tot niets leiden zal, zijn zaak tracht te brengen voor het gerechtshof in tweede iustantie is alleen om de rechterlijke macht te dwingen verder door te gaan op den weg der onwettigheden. Mocht het proces overhoopt toch vernietigd worden verklaard eii gelast worden een nieuwe behandeling door een Hof van assises in de provincie, dan zou Zola verslek laten gaan, evenals Perreux, om niet opnieuw de onvrijwillige oorzaak te zijn van een gevaarlijke agitatie. Boven- dien wagen zij niets door weg te blijven het maximum is toch reeds Zola's deel, meer kan hij in geen geval krijgen Wat zijn vonnis van een jaar gevangenisstraf en 3000 francs boete betreft, kan nu worden bericht dat Zola geen gratie zal vragen en ook geen opschorting zoodra hij wordt opgeroepen, zal hij zich aan Sainte-Pelage aanmelden. Vermoeid is Zola wel, doch ontmoedigd niet; hij gelooft heilig en zeker aan Dreyfus' onschuld en rekent zoo na als voor deze op een gunstige keer, waartoe evenwel voor 't moment niets nieuws zal worden ondernomen door Dreyfus' verdedigers, alleen zullen de stenografische debatten van het proces-Zola met ruime hand worden verspreid door geheel Frankrijk, evenals het pleidooi van Labori. aan, door het loopen weer vroolijk geworden rnaar bij eindigde met een klankloos geleuter. ,/Het schijnt, oude dat je heden niet recht bij stem bent," meende Beauchene. ffHm, het is alles hetzelfde 1" riep de beschon- kene. /Eenigen moeten er in de Seine, eenigen aan de lantaarn, eenigen doodgeschoten of met wijn vergiftigd worden. Er moet afwisseling in de zaak komen. De duivel zou den ganschen dag voor een frank bij de guillotte staan Na deze woorden scheen Lotard, hoewel door Beauchene steeds meeget-rokken, op zijn beenen staande in te slapen. Gelukkig bereikten de beide vrienden spoedig //De roode Haas", waar Lotard weer ontnuchterde. Snel werden eeuige glaapjes sterken drank geledigd. ,/Wat zou ik doen?" begon Jacques het gesprek op dien afgetrokken toon, die vaak aan beschon- kenen eigen is. //Ik weet alles. Je denkt misschien, Lotard, dat ik het niet zie z/Je hebt gelijk, broeder Ik deed ook zoo mompelde Lotard. ,/Ik zie alles ging Jacques voort. //Morgen komt de oude uit de gevangenis. Zij waren daar- over heden reeds zeer verheugd. Dan gaan zij terstond naar Franche Comte terug, burgeres Madeleine trouwt met den graaf en ik ha, ha, ha Beauchene, Jacques Beauchene wordt weer geiteuhoederHel en hemel W at Zou men er niet op slaan, dat alles aan splinters vliegt Terwijl professor Grimaud hartelijk is gehuldigd in de zitting van de academie van wetenschappen te Parijs, doen omtrent kolonel Piequart, het andere voornaamste slachtoffer van de wraakneming der regeering, allerlei zonderlinge geruchten de ronde. Piequart, die eerst Zondagmorgen officiee] mededeeling heeft ontvangen van zijn ontslag en onmiddellijk de vesting Mont-Valerien verliet, waar hij sinds 13 Januari in arrest was (hij is zooals nu blijkt, ridder van het Legioen van Eer, als hoedanig hij een kleine toelage geniet), zou duelleeren met kolonel Henry en voorts zou hij plan hebben in Turkschen dienst te treden twee verdachte nieuwtjes. Men meent te Athene nu een der bedrijvers van den aanslag op den Koning in handen te hebben. Het is zekere Karditzi, een der lagere beambten te stadhuize te Athene. Deze Karditzi, 35 jaar oud, stond daar al in een slecht blaadje wegens de vage anarchistische denkbeelden, nu en dan door hem geuit. Hij moet zijne schuld bekend hebben, maar weigeren zijne medeplichtigep te noemen. De feitelijke bedrijver (de brutale losser van het eerste schot) moet een ontslagen officier wezen. Dat hij met een modern repeteergeweer schoot versterkt die onderstelling. Van alle zijden stroomen der Roninklijke familie blijken van sympathie en hulde-adressen toe. Ook de toon van de pers is zeer hartelijk. Den ge- heelen dag stond Zondag een dichte volksmenigte voor het paleis ,/Leve de Koning te roepen, eu toen de familie uitreed naar den dankdienst in de kathedraal was het een ware zegetocht. Koningin Victoria, Keizer Wilhelm en de Czaar zonden telegram men van gelukwensching. Ook natuurlijk 's Konings ouders, het grijze Deensche koningspaar. Koning Christian moet Zondag aan den Hofmaaltijd een treffend woord van dank aan de Voorzienigheid hebben gesproken wegens de redding van zijnen zoon. De regeeriug van Ooslenrijk voert struisvogel- taktiek terwijl van alle zijden de dagen van den minister-president Von Gautsch geteld worden geheeten, loochent men alle crisisgeruchten van officieuse zijde. Toch zal de rijksraad worden saamgeroepen, doch voor een heel korten tijd maar de samenkomst der delegation tegen einde April maakt de verdaging van den rijksraad ten alien tijde mogelijk. Terwijl nu graaf Thun weer als outsider wordt beschouwd voor het premierschap van Oostenrijk, wordt verwacht een kamp om de eerste plaats tusschen vorst Lobcowitsch en graaf Friedrich Schonborn. Ondertusschen wordt te Buda-Pest tusschen den keizer-koning en de beide premiers met de ge- meenschappelijke ministers druk geconfereerd. Jacques Beauchene sloeg op de tafel, dat het dreunde. Lotard ontwaakte daardoor uit zijn dommel en mompelde iets. //Natuurlijk," betuigde Jacques, waarschijnlijk in de meening dat Lotard iets gezegd had, //het komt me ook niet in het hoofd rustig toe te kijken. Wacht maar, wij spreken daarbij ook een woordje mee Ileb ik niet gelijk, Lotard z/Zeker drink nu, mijn jongen Ik zeg u, eenigen moeten er in de Seine, eenigen moeten doodgeschoten worden als de emigrantenwijn hen niet vergiftigd, en eenigen aan de lantaarn." z/Weet je, waar de burger-kapitein Vivier woont z/Vivier? Ha, ha! Die slenteraar z/Waar hij woont, meen ik, Lotard." z/Wonen? Hm Als hij nog ergens woont, dan is het aan de andere zijde van het Percheron- plein, op den hoek der straat. Maar ik zeg je, mijn jongen, hij is een slenteraar. Wonen is hem te verveleud." z/Ga mee, Lotard. Hij moet den graaf gevangen- nemen, nog dezen nacht." z/Wat? Een graaf?" z/Ja, een wezenlijken, zooals ik je zeg. Ga mee z/Weg met de roovers, met de bloedzuigers, met het ongedierte He daar, nog twee klare I" z/Kom, wij moeten ons haasten, Lotard. Morgen is het te laat." z/Opgepast nu, mijn jongen, bedaard Zooals ik zeg, eenigen moeten er in de Seine, eenigen Door H. M. de Koningin-Regentes is afwijzend beschikt op het verzoek van een ingezetene uit Borssele, om ontheffing van militiedienst voor diens zoon, wiens eenige broeder onlangs is overleden en waardoor de dienstplichtige eenige wettige zoon is geworden. In het antwoord op het adres wordt medegedeeld, dat het eenige zoonschap, ontstaan na de onherroepelijke uitspraak van den militieraad, geen aanleiding geeft om art. 127 der inilitiewet toe te passen. De Tweede Kamer is tot regeling der werk- zaamheden ter openbare vergadering bijeengeroepen tegen morgenmiddag 1,15 ure. Door de Provinciale Staten van Zuid-Holland werd gisteren verkozen tot lid der Eerste Kamer de heer Jhr. Mr. J. Roell, oud-Minister, met 52 van de 71 stem men. De heer Baron Van Buenen van de Groote- Lindt verkreeg 17 stemmen. Uit Den Haag wordt gemeld dat de toestand van het Kamerlid de heer Van Kerkwijk, gisteren minder gunstig was en de lichaamsverzwakking is toegenomen. Naar de N. Gron. Ct. uit zeer betrouwbare bron verneemt, heeft Prof. Dr. G. Heymans, lid van de regelings-commissie voor het internationale psychologen-congres te Parijs, aan den voorzitter dier commissie, den Franschen oud-minister- president Ribot medegedeeld, dat hij ontslag neemt als lid dier commissie, omdat hij geene beleefdhedeu van de Fransche regeering wenscht aan te nemen met het oog op hare houding in de zaak-Drevfus. De Maatschappij tot exploitatie van Staats- spoorwegen is voornemens ter gelegenheid van de inhuldiging van H. M. de Koningin op den dag der feesten aan of in de onmiddellijke nabijheid van de administratie-gebouwen der Maatschappij te Utrecht, des avonds een illuminatie tot stand te brengen. Aan den inzender of de gezamenlijke inzenders van het meest geschikte plan zal eene belooning van 75, aan die van het plan dat in waarde het meest daaraan nabijkomt f 25 worden uit- gekeerd. Uit Vlissingen meldt men aan de N. R. Ct In het vorig jaar heeft men alhier het Zeemans- huis moeten opheffen, opgericht in 1891 door de vereeniging tot Heil van den Zeeman, met het doel zeelieden en vreemdelingen een christelijk tehuis en gezellig toevluchtsoord te verschaffen. Men zal nu trachten, ook door het houden van een bazar, gelden bij elkander te brengen, om een ge heel nieuw gebouw voor zeelieden te verkrijgen, aanHa, die vervloekte emigrantenwijn De twee edele zielen, die zich aldus op hun wijze met het welziju van het Fransche volk bezig hielden, stapten nu in bedenkelijk scheeve houding //De roode Haas" uit en gingen over het Percheronplein op een huis aan, dat Lotard als de woning van burger Vivier had aangeduid. Het was een ellendig, vervallen krot. Niets wees er op, dat het bewoond werd. Geen gordijnen voor de ramen, geen heele ruit er in. De deur was verbrijzeld en niet weer hersteld en daardoor de toegang voor ieder open. Het was ook niet noodig den toegang af te sluiten, want de inwendige inrichting van het huis was zoo, dat een spitsboef, die er in mocht ver- dwalen, vermoedelijk uit medelijden eerder iets zou achterlaten dan meenemen. z/Zijt gij daar, burger-kapitein P" riep Lotard. Er volgde echter geen antwoord. Slechts een zacht snorken uit het achterste gedeelte der woning verried de aanwezigheid van iemand. Lotard zette daarom zijn longen nog eens uit en riep nog krachtiger //Iloort gij niet Vivier Wij hebben een graaf een graaf gevangen te nemen. De duivel hale de emigranten z/Wie roept mij klonk er thans een diepe stem door het venster. z/Ei, burgerHoort ge niet, wie u roept Kom uit uw hoi, het vaderland is in gevaar Het duurde nu niet lang, of de slaper was opgestaan en op zijn vrienden toegetreden. Hij nit verscl.ijnt siaan.ias-, Woenidag. en VriJ.lasavon.l, nitse^TmTer.l op Peestilagen, bij den nitgever R. J. \AW nK 8AXPE te Ter leu.en. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TER NEUZEN brengen overeenkomstig art. 28 j°. art. 26 2 van het Reglement op de wegen en voetpaden ter algemeene kennis dat de in deze geraeente, met de kaart. door heeren Gedcputeerde Staten van Zealand den 19 Februari 1898 is vastgesteld Ter Neuzen, 2 Maart 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TER NEUZEN, brengen ter kennis, dat het primitief kohier der Belasting op de Honden, voor het dienstjaar 1898. zooals het door hen voorloopig is vastgesteld, heden gedurende 14 dagen op de gemeente-secretarie ter inzage wordt nedergelegd en uat binnen dicn tijd ieder aangeslagene tegen zijn aanslag by den Gemeenteraad bezwaren kan inbrengen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier. Ter Neuzen, den 1 Maart 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, gezien de circulaire van den Commissaris der Koningin in deze provincie van den 22 Februari 1898, A no. 168, 1* afdeeling, herinneren bij deze de belanghebbenden aan de bepalingen, vervat in de wet van den 8 November 1815 (Staatsblad no. 51), art. 125 der provinciale- en art. 228 der gemeente-wet, volgens welke alle binnen zes maanden, volgende op het jaar waarover dezelve loopen, zullen moeten worden ingediend bij zoodanige administration of anibtenaren, welke de orders tot het doen van leverantien of anderzins gegeven hebben, op poene van te worden gehouden voor verjaard en vernietigdwordende mitsdien een ieder uitgenoodigd, om de Schuldvorderingen welke hij ten laste van het Rijk, de Provincie of de Gemeente, over 1897 mocht hebben, zoo spoedig mogelijk in te dienen, en daartoe den uitersten termijn, bij de wet vastgesteld, zijnde den laatsten Juni aanstaande, niet af te wachten. Ter Neuzen, den 1 Maart 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. Aanvragen om toelating tot de openbare lagere dagscholen in de gemeente TER NEUZEN, kunnen worden gedaan tot 19 llaurl 1MUM, ter gemeente-secretarie. Alleen kunnen worden toegelaten kinderen, minstens 6 jaar oud of althans in den loop van dit jaar dien leeftijd bereikende. Ter Neuzen, 28 Februari 1898. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1