NiGUwjaars-Com missis Kolen-V ereeniging is Dr. H1RSCHEL, (Cabinet met Boog en Buik. Goedkoop Adres. YsGrsn- sn Kapokb^ddsn, BURGERLIJKE STAND. I iandeisberichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. te Hontenisse. Den eersten W^Oensdag TE KOOP: DBAI1TIBBBUIZ1S. J. VAN HOEVE, Metselaar, Axel. Adr. H. Donze-Pothoven, Zeegras- en Houtvvolmatrassen, W0LLEN-, GESTIKTE- en MOLTONDEKENS. Ned. Rundvee-Stamboek. a te KLOOSTERZANDE te AXEL Chirurgiju en Taudmeester, een zoo goed als nieuw eikenhonten Nieuwstraat, Ter Neuzen. Zuivering van Bedden en Matrassen. Alles aan uiterst concurreerende prijzen. omstreeks uur hehben plaats gehad. De bestolene is, naar men vertelt, tegea inbraak ver- zekerd. In de New York Herald leest men, dat van de tusschendekspassagiers der Veendam slechts zeven personen aan het immigratiestation aange- houden werden om misschien teruggezonden te worden. De anderen konden aantoonen, dat zij middelen van bestaan hadden, of vrienden en be- trekkingen aan wal stonden voor hen in. Twee Duitschers, een scheikundige en een brouwmeester, werkzaain aan de Zuid-Hollandsche bierbrouwerij te's Gravenhage, kregen twist, waarbij de een zich zoo driftig maakten, dat hij den ander met een dolkmes een zware verwonding in de rechterborst toebracht. De getroffene werd naar het Ziekenhuis over- gebracht. De dader, anders een kalm man, stelde zich zelf ter beschikking van de politie. De ernstig gewonde persoon bevindt zich in bedenkelijken toestand. Te Augsburg is een boekbouder, Degenhardt genaamd, wegens beleediging van een luitenant, tot 12 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Degenhardt was in een restaurant op de plaats gaan zitten van luitenant Mannlein, toen deze even weg was. Toen Mannlein hiertegen protes- teerde, ging de boekhouder met den rug naar hem toe op het tafeltje zitten. Een welverdiende terechtwijzing over zijn onbeschoftheid door den officier beantwoordde de boekhouder met een oorvijg. De officier ging met zijne vrienden heen en bracht de zaak voor den rechter. De militaire eer stelt ecbter andere eischen. De luitenant werd door den raad van eer uit den dienst ontslagen, omdat hij zichzelven niet dadelijk genoegdoening had verschaft. Toch was de boekhouder, hoorende een officier beleedigd te hebben, den luitenant nog nageloopen, om hem zijne verontschuldigingen te maken. Mannlein had een geladen revolver bij zich en had dus, om de militaire eer te wreken, Degenhardt dadelijk met dit wapen moeten neer- schieten of met de vuist tegen den grond moeten alaan. Want Degenhardt werd tegenorer een officier niet in staat geacht om satisfactie te geven. Op stuk van zaken is dus de officier het slacht- offer geworden van zijne kalme, bezadigde han- delwijze. Door zulke vonnissen van eereraden, merkt de //Frankfurter Zeitung" terecht op, wordt het vuistrecht, de burgermoord geproclameerd ze zijn een verloochening van de bij de wet vastgestelde staatsorde. In de straten van Chicago heeft een verwoed sneeuwballengevecht plaats gehad tusschen een paar duizend st.udenten en schooljongens en een veertigtal politicagenten. Ten slotte behield de politie, nadat ze versterkt was, de overhand en vijf en twintig studenten werden ingerekend. Bij de wet is het aan officieren in het Bel- gische leger verboden te huwen met meisjes, welke niet in het bezit zijn van een huwelijksgift, groot genoeg, om mijnheer den gemaal naar behooren te onderhouden. Yan deze militairen kan dus met recht gezegd worden, dat zij hun leven duur behooren te verkoopen zelfs in vredestijd. Edoch, deze bepaling blijkt onhoudbaar, niet door onwil der officieren, maar door schaarschte aan rijke erfdochters, zoodat de regeering niet ongenegen moet zijn, om eerstdaags dit strenge artikel te herzien tot groote blijdschap, zegt een blad, voor de minder met aardsche goederen gezegende dochteren Eva's. De Papierzeiting deelt mede hoe de Chi- neesche of Oost-Indische inkt bereid wordt dit onoutbeerlijk materiaal voor den teekenaar. De eigenlijke zetel dezer industrie is de Chineesche provincie Anhui. Het materiaal levert het fijne roet, dat bij de verbranding van een mengsel van Seasamolie met vernis en varkensvet ontstaat. Hoe langzamer het verbrandings-proces plaats heeft, hoe fijner en kostbaarder het product is. Door dit roet met een weinig lijm te vermengen, wordt er een deeg gevormd, dat op een houten aambeeld met stalen hamers geslagen wordt. Twee werklieden kunnen in een dag 80 stukken inkt gereed maken. Door toevoeging van muskus geeft men er ten slotte den bekenden geur aan. De nog weeke massa wordt daarna in houten vormen 20 dagen aan het zonlicht blootgesteld om te drogen. Dertig a veertig stukken wegen een pond, waar- voor een prijs varieerend tusschen 120 en 84 wordt betaald. De beste van de 12 soorten van dezen inkt blijven in China, daar de Chineezen er bijna uitsluitend mee schrijven. In het krankzinnigengesticht te Hanwell (bij Louden) bevindt zich een ruim 30jarige Neder- landsche vrouw, klaarblijkelijk van Groningsche of Friesche afkomst, zich noemende Emma de Vries. Ze geeft voor gehuwd te zijn geweest met zekeren Bijntsink, scheepskapitein, ongeveer 1$ jaar geleden te Gibraltar overleden. Zij tobt over haar 7jarig dochtertje, Dina genaamd, die te Gibraltar zou zijn achtergebleven en aldaar zou zijn toevertrouwd aan een anderen scheepskapitein, Jansen genaamd. Uit het onderzoek, door den consul-generaal te Londen ingesteld, is gebleken, dat zij voor haar opname te Londen is thuis geweest bij de koffie- huishoudster Mr. Yan Hagen, te Leicester square, alwaar zij brieven heeft ontvangen uit Rotterdam, geadresseerd aan miss Jo Bonsinkterwijl uit het onderzoek te Rotterdam is gebleken, dat den 12 Juli van het vorige jaar aldaar in het ffTehuis voor Vrouwen" in den Oppert, gedurende eenige dagen heeft verblijf gehouden eene 35jarige weduwe, die opgaf genaamd te zijn Johanna Bonsink, geboren te Groningen, komende van Londen, en die, na genoemd //Tehuis" te hebben verlaten, aldaar gedurende een week als noodhulp-keukenmeid in betrekking is geweest bij den heer Adriaan Visser, koopman in verfwaren, Spaansche kade 5. Alle nasporingen, omtrent de identiteit dezer vrouw, die betreffende haar geboorteplaats en verleden zeer verwarde opgaven doet, welke bij onderzoek alle blijken onwaar te zijn en die den indruk geeft alsof zij haar verleden wil verborgen houden, zijn tot nu toe vruchteloos gebleven. De com- missaris van politie te Groningen verzoekt nadere inlichtingen. Men weet dat Esterhazj verklaard had met 100 Joden in een kamer opgesloten te willeu zijn, hij zou hen dan geheel alleen met een knuppel doodslaan. Naar aanleiding hiervan, heeft een onzer geloofs- genooten aldaar, een meester op alle wapenen, Esterhazy ffschriftelijk" uitgedaagd, in tegen- woordigheid van wederzijdsche getuigen, met hem op de Fransche grens te duelleeren, onverschillig met welk wapen. Dit schrijven met de namen der getuigen, op op het stadhuis gelegaliseerd, is Esterhazy toege- zonden en waarin hij als lafaard uitgekreten wordt, indien hij niet op den bepaalden tijd zich ter bestemder plaatse bevindt. Donderdag begaven zich drie personen naar de Fransche grens alwaar zij Esterhazy hoopten te ontmoeten. Voor de waarheid van het hier mede gedeelte staan wij ten voile in. Aldus zegt het Onafhankelijk Isr. Orgaan Ongeveer eene eeuw geleden, zoo verhaalt een Engelsch blad, leefde in Bordeaux een voorganger van Zola, een advocaat-generaal, die na een werk te hebben geschreven over de verbetering der strafprocedure, het opnam voor drie personen, die hij meende dat onschuldig veroordeeld waren. Zijn vlugschrift werd openlijk verbrand maar hij liet zich niet afschrikken. In een tweede geschrift, dat aan Zola's J'accuse herinnert, geeselde hij de geheime rechlspleging en deed hij een beroep op de menschelijkheid. En nu met beter gevolg het vonnis werd herzien en de onschuldig veroordeelden in vrijheid gesteld. Die advocaat-generaal heette Du Paty de Clam. Denzelfden naam draagt thans de luit.-kolonel, die in 1894 zulk een treurige rol heeft gespeeld tegenover Alfred Dreyfus en diens ongelukkige vrouw. Sedert Juli vertoeft Th. Gusmann geheel verlaten op een koraalrif in den Stillen Oceaan, op honderden mijlen afstands van eenig ander eiland en van eenige scheepvaartlijn. Gusmann wacht sedert nog steeds op hulp. Hij maakte deel uit van de equipage, die naar het eiland Clipperton was uitgezonden, om er in naam eener Amerikaansche maatschappij bezit te nemen van de phosphaatlagen. De dagbladen van San-Francisco verhalen, dat Gusmann's metgezellen hem aan zijn lot hebben overgelaten, toen het eiland door het Mexicaansche oorlogsschip ,/Democrata" werd aangedaan, en de Amerikaansche vlag werd neergehaald, om voor de Mexicaansche plaats te maken. Gusmann echter bleef weigeren zich over te geven, waarop de Mexicanen hem met geweld aan boord van hun schip sleepten. Maar hij sprong in zee en zwom naar land, tot dat hij zijn tegenwoordigen post had bereikt. In zijn schoen had hij het eigendoms- bewijs van de phosphaat-maatschappij verstopt en de Amerikaansche vlag, die hij zich oin het lijf had gebonden, wapperde spoedig weer op het rif, dat hij nu eenzzam bewaakt. INGEZONDBN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur Het bewijs dat de correspondent der Scheldebode alhier, rijp en groen mag inzenden en dat die Courant rijp en groen opueemt, levert weer ge- noemde Courant in zijn n°. 1260 van 25 Febr. 11. Als rijp mag men gedeeltelijk aannemen het bericht dat de heer A. B. van den Eeckhout is benoemd door den polder Van Alstein (niet tot opzichter) tot lid der commissie welke gedurende 10 jaren de eapaciteit van de zeesluis moet nagaan op eene jaarwedde van f 50, Als groen moet men geheel aannemen ffdat de ,/kas van genoemden polder niet toereikend is #om die 50,per jaar te betalen, zonder dat ,/daardoor den polderwerker een gedeelte van zijn z/werk moet worden onttrokken en dat de wegen z/daardoor niet beter zullen worden." Uit goede broil toch weet ik dat die f 50, moeten betaald worden door den Nieuwenpolder. En omtrent den polderwerker weet ik ffdat het ,/polderbestuur den goeden moed heeft gehad te j»breken met eene af keurenswaardige oude gewoonte, z/om den polderwerker, bij goed of slecht weer, „bij zverk of geen werk, toch altijd een gulden uper dag te geven." Graauw, 28 Febr. 1898. I. Ter 1'euien. Huwelijks-aangiften. 25 Febr. Arie Auguitinus van Driel, oud 21 j., jm. en Clemence Breijaert, oud 21 j., jd. Huwalijks-voltrekkingen. 24 Febr. Willem van Wijck, oud 27 j., jm en Maria Verhage, ond 21 j., jd. 25 Febr. Joiias Cornelia Huijssen, oud 20 j., jm. en Sara Jacomina Scheerders, oud 19 j., jd. Levinns Cornelia Deij, oud 22 j., jm. en Adriana Cornelia van Dijke, oud 23 j., jd. Geboorlen. 20 Febr. Anthoniua Edemond, z. van Alphon- aiua van Hecke en van Cornelia de Danachutter. Euphemia Elisabeth Anna, d. van Cornelia Joaephus de Nijs en van Anna Maria Hiel. 21 Febr. Pieter Jacobus, z. van Pieter Willem 't Gilde en van Jozina Snap. Adrianus, z. van Cornelia Muller en van Adriana Melissant. 25 Febr. Louis, z. van Karel de Koeijer en van Janna Huijssen. Magdalena Prina, d. van Krijn Hamelink en van Maria Andrieisen. 26 Febr. Christiaan Pieter, z. van Pieter Meeusen en van Christina Pieternella Ranters. Pharailde Seraphina, d. van Charles Ludovicua Kesbeke en van Anna Catharina van Duijae. Geertruida Sara, d. van Daniel de Zeeuw en van Adriana Johanna Hamelink. Overlijden. 20 Febr. Neeltje Leunis, oud 44 j., wed. van Pieter Gideon Maandag. 22 Febr. Hendrik Anthonie Seheele, oud 22 j., z. van Cornelia en van Janneke Stoffels. 26 Febr. David Versluijs, oud 66 j., echtg. van Adriana de Moor. Rotterdam, 28 Februari 1898. Binnenl. Granen. De stemming voor puike soorten Tarwe en Gerst blijft prijshoudend bij matig aanbod. Naar haver was eenige vraag. Boonen erwten schier onveranderd. Men noteert Tarwe naar kwaliteit f 6,50 it 8,40; Canada f 6,50 a 7,Wintergerst /5,10a/5,80; Zomergerst 4,80 h 5,30Chevaliergerst 5,50 it 6,Rogge 4,30 a /5,20; Ilaver 2,40 it 3,40 alles per hektoliter. Paardenboonen 5,30 it 5,80; Witte Boonen 7,it 9,25Bruine boonen 6,a 7,25 Blauwe Kookerwten 6,a 6,50 niet kokende 5,60 it 6,Kanariezaad 5,a 6,50 alles per hektoliter. Buitenl. Granen. Tarwe per 24C0 k.g. op levering vaster, Maart 235, Mei 230 h 229. Rogge per 2100 kg. op levering Maart 138, Mei 134, Oct. 124. Gerst Zwarte Zee 115. Mai's Amerik. 93 per £000 k.g. Haver Petersburger 7,25. Tarwe 9,50 a 10,20 per 100 k.g. Meel. Prima inlandsch 14,25 a 14,75; 1® soort 13,25 a 13,75; 1® soort Duitsch 14,25 it 14,75; extra puik Hong. 18,75 it 19,50; 1® soort 17,75 it 18,50 Prima Amerik. 14,75 h 15,50; 1® soort 13,25 a 13,75; 2® soort /12,a /13,Duitsche Roggebloem 10,50 it 11,25Zeeuwsche Tarwe- bloem 14,a 14,50 alles per 100 kilo netto. Runderprijzen 43 a 58; Stieren 30 it 50; Kalveren 75 a 90; Schapen 42 it 52 Yarkens 40 it 45 cent, alles per kilo. Melk- en Kalfkoeien /120 it 190; Stieren 65 it 120 Graskalveren 35 a 40 Vaarzen 70 it 130 Biggen 6 it /14; nuchtere Kalveren 5 a 15, alles per stuk. Aardappelen. Spuische jammen 3,30 it /3,75; Zeeuwsche dito 3,a 3,25 dito blauwe 3,40; Geldersche dito 3,25 Overmaassche dito 4,it 4,25 Champions 2,80 it 3,Poters 2,20, alles per mud. Boterprijzen in vaten 60, 56 en 52 en stukken van een half kilo 60 a 70 cent. Zeeuwsche Eieren 3,50 it 3,75, Buitenl. 3,per 100 stuks. Zeeuwsche Ajuin 2,15 per 50 kilo. V 1 a s. Blauw vlas ruim aangevoerd. Puike soorten gevraagd. Lijn- en Karwijzaad onveranderd. Kar- wijzaad 10,65. Amerik. Petroleum in vatei 7,75 per 100 kilo en 6 cent per liter. Java-Koffie in balen gewone soorten 34 en dito Santos 20 cent per half kilo. Z E K T 1J I) 1 I\ K I\. Van 25 tot en met 27 Febr. DAGEN. VLAG. 25 26 27 Noor. s.s. Eng. s.i. idem Noor. bark Eng. s.s. idem Eng. >.8. idem Eng. s.«. idem Duits. s.«. Eng. s.s. idem idem Eng. s.s. Noor. s.s. Eng. s.s. Zweed. s.s Eng. s.s. Deens. s.s. Eng. s.s. idem idem idem NAAM. M:t. Van en naar. Lading. Voor Ter i'euzen I Rutland Ann Webster Anglia Neseio Hummersea River Lagan 3188 Greaker 2241 Londen 2469 Leith 768 Skien 1524 Middlesbro 2272 Londen Vau Ter Neuzen Ann Webster I 2241 Londen Hailing 2199 idem Voor <»en< Dynamo Spindrift Uranus Kirkheaton Faraday Sea Belle 1364 2003 2527 1369 2525 2152 Hull Londen Reval Goole New-Castle Londen Van (>ent i Devonshire Aud Egret Fanny Sea Gull Gorm Dynamo Berlin Anglia Astrologer 1759 2113 3492 1312 Sunderland Bonnes Liverpool Blyth 2100 Londen 4980 Blyth Hull Goole Leith idem 1364 3083 2469 2580 hout stukg. idem hout ijzer stukg. stukg. idem stukg. idem vlas kolen stukg. idem ledig idem stukg. ledig stukg. lidig stukg. idem idem idem Voor Selzaete: Voorm. Nam Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag 1 Maart. 2 r 3 4 5 H 0 7 10.19 11.43 7.47 9.25 11.6 12.33 1.11 1.45 De ondergeteekenden verklaren bij deze dat de heer CHARLES PAUWELS van Sas van Gent, sedert 17 December I.]., voor ons als ageut in suikerbeeten niet meer werkzaain is. SUIKEIIFABRIEK YAN MOERBEKE, (Naatnlooze Vennootschap.) te TER NEUZEN. Bovengenoemde Commissie geeft hiermede kennis dat er GEENE bedeelingen meer zullen plaats hebben. Ieder die belang stelt in hetoprichlen van eene OnderliDge Vereeniging, ten doel helbende puike kolen zoo goedkoop mogelijk aan te schaffen, wordt verzocht eene Algemeene Yergadering bij te wonen ten huize van wed. A. Pieters te Kloosterzande, op Yrijdag 4 Maart, des namiddags ten 5 ure. HET VOORLOOPIG COMIT& 27 Eng. s.s. Alchymist I 1079 I Nise creosoot Van 25 tot en met 27 Febr. werden langs de Oostsluizen alhier 13 binnenvaartuigen op-en 23 afgeschutdoor de Westsl. 3 op- en 5 afgeschut. met Rijks-subsidie voor stieren met minstens 2 br. tanden. Bijdragen van /45, 30 en/ 15; met provinciaal-subsidie voor stieren, die minstens 9 md. oud zijn en nog geen 2 br. tanden hebben. Bijdragen van 30, 20 en 10; op Vrijdag 11 Maart, te 11 uur, op Zaterdag 12 Maart, te 11 uur, te HULST op Maandag 14 Maart, te 11 uur. van iedere maand te spreken bij den heer H. L'ECLUSE, te Axel, van 9 tot 12 uur 's morgens, en bij den heer I. GOUDSTIKKER, Nieuwstraat, Ter Neuzen, van 1 tot 6 uur's nam., speciaal voor het inzetten van Kunsttanden en Gebitten, volgenshetlaatste systeem en aan billijke prijzen. Mondstukken door anderen vervaardigd, worden door mij tegen een kleine vergoeding opnieuw gearrangeerd en ge- garandiseerd. Dr. HIRSCHEL komt op aanvraag ten huize der kalanten zonder verhooging van prijs. Te bevragen bij den uitgever dezer courant. Ondergeteekende beveelt zich aan tot het leveren en aanleggen van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 3