(ieinengde berichten. zijn, door de verwoesting der panden, waarin zij belegd waren, geheel verloren. Het aautal dooden it nader gebleken 80 te bedragen, terwijl 300 per- sonen gewond werden, waarvan velen onbedui- dend. TER NEUZEN, 28 Februari 1898. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 Maart om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend aan den beer Mr. J. C. G. Boot, als ambtenaar van het 0. M. bij de kantongerechten voor de kantons Oostburg, Ter Neuzen en Hulst, ter standplaats Middelburg. Gedurende de eerste helft der maand Februari zijn door het postkantoor alhier, de volgende onbe- stelbare brieven verzonden, aan de adressen van M. v. d. Bilt Middelburg, P. Hamerlinck Leith, J. R. Engstrom Liverpool, P. van Poppel Sas van Gent, 28 Febr. In den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks half een, werd onze gemeente in rep en roer gebracht door het geroep van brand. De inwoners in allerijl op de been gekomen, vonden op de kleine markt de schuur van de wed. Genbrugge in lichte laaie. Daar het vuur reeds te grooten omvang bereikt had, alvorens de brandweer ter plaats was, viel aan blusschen niet meer te denken, waarom men zich dan ook het meest bepaalde, de van beide zijden aangrenzende schuren te vrijvraren, welka gelukkig behouden bleven. De afgebrande schuur was in gebruik bij den landbouwer Jos. Koene, tot stalling en bergplaats. Een paard en een kalf daarin aanwezig, werden met veel moeite gered, waarbij een moedig jongeling eenige lichte brandwonden bekwam. Alles was verzekerd. Men vermoed algemeen, dat er kwaadwilligheid in het spel is, en het is te hopen dat het de politie moge gelukken in hunne nasporingen om den dader in handen te krijgen. Bij den brand had er nog een droevig ongeval plaats. De brood- en banketbakker J. P. Hameljnck, ook op de plaats des onheils aanwezig, om zoo noodig hulp te verleenen, werd waarschijnlijk tengevolge van de schrik door eene beroerte getroffen en overleed plotseling, zoodat hij in het huis, waaruit hij een half uur te voren gezond en wel was uitgegaan, dood werd teruggebrachtalgemeen groot was de verslagenheid, omdat den overledene, om zijn biaaf karakter en voorbeeldige levenswijze, door iedereen bemind werd. Gisteren werd ons door den Eerw. heer pastoor de mededeeling gedaan, dat alhier waren aangekomen twee groote prachtige klokken, waar van een wegende 1100 kg. tot plaatsing in den toren der R. K. Kerk, waardoor in een groote behoefte voor de gemeente zal voorzien zijn, a. s. Dinsdag worden beiden klokken, in de kerk met de noodige luister ingewijd en daarna in den toren gehangen. Zooals men verneemt zal ook spoedig een uurwerk in den toren geplaatst worden. "VVestdorpe. Op het erf van den heer Fr. Dellaert alhier, is een artesiaansche put geboord, ten einde ten allentijd orervloed van water te hebben voor de koelmachine in zijne bierbrouwerij. De put is 105 M. diep, geeft water in over- vloed en laat elken dag ongeveer 125 hectoliter weg vloeiendoch het water is zout- en soda huudend en dus niet geschikt voor het eigenlijke bierbrouwen, nog voor de huishouding. De aardlageu, die men bij het boren achtereen- volgens heeft aangetroffen, zijn Zand met klei, van af de oppervlakte tot 45 verried eenige aandoening. Ilij bood het meisje zelfs niet de hand om haar op te heffen, en toen hij zeide//Sta op, burgeres moest de lange St. Just toespringen om Madeleine daarbij behulp- zaam te wezen. //Heb vertrouwen in de rechtvaardigheid uwer zaak en in die der republiek, burgeres Madeleine," ging hij voort zonder merkbare verandering in zijn stem; //ik geef u mijn woord, dat het proces van uw vader morgen behandeld zal worden." Madeleine sidderde. Die woorden klonken be- moedigend, maar er sprak geen geroerd menschen- hart uit. //Burger Robespierre," stainelde zij, ,/ik bid u, zeg mij wat mag ik hopen z/Er zal recht geschieden, burgeres." Nog steeds twijfelde Madeleine aan den goeden uitslag harer onderneming, tot St. Just haar hoffe- lijk naderde en zeide //Schep moed, burgeres, en hoop het beste. Ga getroost naar huis, en wanneer gij morgen bij de zitting in de Conciergerie tegenwoordig zijt, ben ik zeker, dat gij de eerste zult zijn die uw vader kunt omarmen." Nogmaals naderde Madeleine Robespierre, schuw, vreesachtig, maar met een dankbaar hart. Ditmaal week Robespierre ook niet terug. Zij kuste hem de hand en zonderling het was haar daarbij alsof zij de hand van een lijk had aangeraakt, zoo koud was ze. Of was het slechts schijn, omdat haar lippen gloeiden van opgewondenheid Ook Robespierre zag haar verrast aan. Het was, alsof dood en leven, dag en nacht elkaar gekust hadden. Vol blijde hoop vertrok Madeleine. Leonore Duplay geleidde haar naar het voorhuis, waar Vera Truchon en Jacques Beauchene op haar vrachtten. 11. diepte. Zand met kleine grindsteentjes van 45 M. tot 48 M. diepte. Klei van 48 M. tot 54 M. diepte. Leem met zand (water doch te weinig) van 54 M. tot 70 M. diepte. Zeer zware klei van 70 tot 87 M. diepte. Zwart zand (als fijne leisteen) van 87 M. tot 88 M. diepte. Klei- grond van 88 M. tot 92 M. diepte. Verder kwam men nog op vijf lagen harden zandsteen, waarvan eene de dikte had van 45 c. M. Deze zandsteenlagen zijn van elkander gescheiden door min of meer dikke lagen welzand (gr^s vert) en hierin wordt overvloedig water aangetroffen. Hoofdplaat, 26 Febr. Heden had alhier door de landbouwers-vereeniging //Onderlinge Samen- werking" de aanbesteding plaats van 40,900 Kg. chilisalpeter, 9,600 Kg. kunstmest en 2,500 Kg. superphosphaat. Voor de chilisalpeter schreven in P. Adriaan- sens-Goedhart, voor f 8,41Iman J. van der Have, voor f 8,45 J. Adriaansens-Polfliet, voor f 8,48 P. J. Versluijs, voor 8,48 J. A. Pateer, voor _/"8,51i; P. J. Adriaansens, voor f 8,52 M. de Jonge, voor 8,58 en P. J. van Ardenne, voor f 8,79. Voor de kunstmest schreven in Internationale guano- en superphosphaatwerken, voor 6,13 P. J. Adriaansens, voor f 6,23 P. J. van Ardenne, voor f 6,29 en M. de Jonge, voor 6,50. Voor de superphosphaat schreven inInter nationale guano- en superphosphaatwerken, voor 2,29S. Gazan, voor f 2,41; P. J. van Ardenne, voor f 2,49 M. de Jonge, voor f 2,50 en P. J. Adriaansens, voor f 2,53. Alles per 100 Kg. Verscheiden Joodsche familien te Parijs en andere plaatsen in Frankrijk hebben de atad Amsterdam als het gastvrije oord opgezocht en in de Sarphatistraat reeda woningen gehuurd om zich blijvend aldaar te vestigen. Ook verneemt men, dat de heeren Gebr. Boas, de grootste juweliera te Parijs hunne koffers pakken om naar Amsterdam te retourneeren. Hetgerucht is tevens verspreid, dat Baron Rothschild en familie het stellige voornemen heeft Parijs te verlaten en zich eveneens in Holland te vestigen. Eenige oesterkweekers en andere ingezetenen te Ierseke zullen een eigenaardige hulde brengen aan Zola. Zij zullen hem een geschenk in oesters aanbieden, waaraan zullen worden toegevoegd eenige portretten en groepen, op de kunstmatige oesterteelt betrekking hebbende. Een album met fraai ge- calligrafeerde opdracht zal de namen der bewon- deraars bevatten. Als een bewijs hoe vol de gevangenissen zijn meldt men het volgende uit IJselmonde Een jongen alhier woonachtig en wegens straat- schenderij tot een dag gevangenisstraf veroordeeld meldde zich dezer dagen tot bet ondergaan van die straf aan de hem daarvoor aangewezen ge- vangenis aan. De gevangenbewaarder echter stuurt den jongen weg mat de boodschap op't oogenblik heb ik geen plaats voor je, je moet nog maar eens terugkomen over een poosje dan zal ik zien of ik een plaatsje voor je heb. Donderdag liep te Bergen op Zoom een 14jarige weesjongen met een glasruit onder den arm langs de'straat. Door de gladheid had hij het ongeluk te vallen, met het gevolg dat het glas hem zoodanige wonden aan den hals toebracht, dat er geen hoop op het behoud van zijn leven beslaat. De beide mannen waren weer alleen. Zij zwegen langen tijd, ieder met zijn eigen gedachten vervuld. Eindelijk vroeg St. Just: //Zult gij bevel geven tot de invrijheidstelling van burger Etienne de Lenronsac De machtige man hield zich alsof hij de vraag niet hoorde. //Robespierre zei St. Just met zijn zware stem. z/Zeidet gij iets z/Zult gij bevel geven tot de invrijheidstelling van burger Etienne de Leuronsac?" z/Vermoedelijk wel. Laat mij thans alleen, beste vriendmij wacht een lange nacht van arbeid. Die smeekelinge heeft mij lang opgehouden." z/Nu dan, tot wederziens, Robespierre." z/Tot wederziens." St. Just ging heen. Robespierre bleef, nadat St. Just vertrokken was, nog tamelijk langen tijd uiterlijk rustig aan het venster staan en staarde naar den met sterren bezaaiden hemel. Eindelijk mompelde hij //Slechts voorwaarts, voorwaarts moet men gaan, zonder stil te staan. Er moeten nog eenige nevelvlekken verdwijnen. Voorwaarts dus Hiermee zette hij zich aan zijn tafel en begon te werken. Het eerst greep hij naar de akte no. 763 en las ze nog eens opmerkzaam door. Ten slotte greep hij de pen en maakte aan den voet er van een kleine c, die het doodvonnis beduidde. Toen volgden andere. De aanbrekende dag vond den man nog steeds bezig. XVII. Vervuld met allerlei schoone droomen, kwam Madeleine in de Boomstraat terug. Met kloppend hart werd zij door burgeres Rialmont en Charles Verleden week Dinsdagavond werd te Helmond op de tramrails een meisje gevonden, dat vermoe- delijk onderweg door een zenuwberoerte getroffen, geheel bewusteloos was. Ter verpleging naar het liefdehuis overgebracht, werd zij daar herkend als de 26jarige Bertha v. d. L., naaister van beroep. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is zij Donderdagavond overleden. Te Exloerveen (Gr.) is een 6jarig kind, dat op het huis zou passen, in brand geraakt en tengevolge van de daarbij bekomen brandwonden kort daarna overleden. Uit Dinxperlo wordt aan de A. Ct. gemeld Voor 14 dagen verliet de timmerman Hund, uit het naburige grensplaatsje Liedern, zijne woning om te Bocholt de rente van het op de spaarbank aldaar door hem belegde geld te halen. Sedert dien dag wordt hij vermist. Dit voorval heeft meer dan anders ontsteltenis verwekt, omdat H. op weg door 4 personen is lastig gevallen, die van hem geld eischten om sterken drank te gebruiken, waarvan hij echter niets wilde weten. Alle nasporingen bleven vruchteloos. In de Vleerstraat te's Hage heeft een vrouw zich uit wanhoop door ophanging van het leven beroofdde man had den geheelen inboedel verkocht. Een arbeider uit Appelscha moest zich voor de rechtbank verantwoorden, wegens diefstal van hout uit een nabijzijnd bosch. Zijn vrouw had hem daarbij geholpenzij was ook voor de vier- schaar gedagvaard, doch ongesteldheid verhinderde haar op de bank der beschuldigden plaats te nemen. Tegen haar werd verstek verleend, en het O. M. eischte tegen ieder 2 maanden gevangenisstraf. Heel gelaten vroeg daarop het mannetje in het boerenfriesch aan de rechtbank //Mag ik die 2 maanden voor mijn wijf ook wel zitten Natuurlijk kon de rechtbank die vraag niet inwilligen, hoe deze ook het bewijs gaf van //goede trouw tusschen man en vrouw." Door het intrappen van een benedendeur verschafte zich Zaterdagavond te 5 uur een bewoner der Gaffelstraat te Rotterdam om een familiezaak toegang tot de woning zijner buren. Na de vrouw des huizes duchtig te hebben toegetakeld en het een en ander kapot geslagen te hebben, verwijaerde hij zich met de boodschap //nog wel eens terug te zullen komen." Toen de geweldenaar vertrokken was, verschenen 8 agenten, waarvan zich 2 naar binnen begaven, terwijl de derde den volksoploop voor de deur uiteenjoeg. Bij een ingezetene van Dordrecht is een brief ontvangren vau een kennis, in fuuctie bij een der groote manufactuur-magazijnen te Parijs, waarin o. a. werd medegedeeld, dat tijdens het jongste Zola-proces niet minder dan 400 bedienden van zoodanig magazijn gecommandeerd waren om te manifesteeren tegen Zola en ten gunste van het leger. Zaterdagmiddag had op de rivier de Lek nabij Culemborg ter hoogte van Kortenoord het volgend ongeluk plaats Eene zoogenaamde zolderschuit,inet bazaltsteenen geladen, waarop zich 10 werklieden bevonden, werd door het sleepbootje van den aannemer der kribwerken te bestemder plaats gesleept. In den stroorn komende, sloeg de schuit om en geraakten alien te water. Van hen werden 8 gered, doch twee hunner verdronken en men veronderstelt, dat zij onder de lading bazaltsteenen bedolven liggen. Men heeft ten minste hunne lijken nog niet ge- ojpgewacht. Zij vertelde, hoe Robespierre haar zijn woord had gegeven, dat er recht geschieden zou, en hoe St. Just haar den besten uitslag in uitzicht had gesteld. De slotenmaker Truchon verheugde zich innig over de gelukkige ontknoo- ping van het lot der zoo zwaar beproefden, en burgeres Rialmont liet er zich niet weinig op voorstaan, dat zij Madeleine tot het bezoek bij Robespierre had aangespoord. Zelfs Jacques Beau chene, dien men als een vergeten regenscherm aan de deur had laten staan, scheen in spanning en innerlijk bewogen. z/Wat heb ik u gezegd, Madeleine," vroeg bur geres Rialmont, overtuigd van haar voortreffelijke leiding in de gansche onderneming, ,/toen gij de eerste maal in de Vaugirard-straat tot mij kwaamt en de roode muts kocht Ik heb gezegd nimmer den moed verloren En zooals ge ziet, heb ik gelijk gehad. Niets is er verloren, zoo lang de moed behouden blijft. Morgen zult ge uw vader na zooveel tranen en zorgen weer in vrijheid omarmen. Maar wat zet ge toch een vreese- lijk gezicht Charles? Is dat een gezicht voor een gelukkigen verloofde op zulk een dag Werkelijk waren de gelaatstrekken van den jongen edelman bij het verhaal van Madeleine zeer somder geworden. Verrast zag Madeleine hem thans aan. z/Wat scheelt u, Charles?" vroeg zij ver- schrikt. »Gij hebt in uw meededeeling vergeten den prijs te noemen, waarvoor ge van burger Robes pierre zulke gunsten verkregen hebt," antwoordde deze bitter. z/Den prijs? Ik begrijp u niet." yHahariep burgeres Rialmont uit. //Hij is jaloersch Jaloersch op burger Robespierre Dat is mij toch te sterk vonden. Beiden zijn gehuwd en laten vrouw ea kinderen hulpbehoevend achter. Op den Singel te Dordrecht was er Zaterdag avond een samenscholing van ruim 800 leerlingen der teeken- en avondscholen, die al 2ingende en schreeuwende spektakel maakten en gevolgd werden door een detachement politie. Toen te ongeveer 9 uren geen gevolg werd gegeven aan het bevel om door te loopen, werd de menigte door de politie met getrokken sabels uiteengejaagd. Op de spoorbaan nabij het station Zwolle is het lijk gevonden van eene vrouw, vermoedelijk eene dienstbode. Zij is waarschijnlijk door een der treinen Vrijdagavond overreden. Het passief en actief in het faillissement Joh. C. Veenhuysen suikerfabrikant te Rozendaal, bedraagt onderscheidenlijk 153,430,74 en 22,506,73, dus een tekort van 130,924,01. Dr. C. II. Moller deelt aan het Ilbld. mede, dat de beteekenis, althans de afleiding van het woord schoremer, waartnede de rechterlijke macht gemoeid is geweest, niet duister is voor wie Spaansch kent. In 't Spaansch toch bestaat de uitdrukking churriburri (lees sjoerriboerri) voor //gemeen volk," z/plebs." Ligt't niet voor de hand, dat wellicht al in den Spaanschen tijd hieruit het bekende //schorriemorrie" (in Van Dale's woordenboek omschreveu als rommelzoo, samenraapsel, ge- peupel) in onze taal is overgegaan en daarvan, op een enkel persoon toegepast, het woord //schoremer" is gemaakt Te Beetsterzwaag werd door eenige jagers jacht gemaakt op de wilde varkens, welke daar in den omtrek den grond doorwroeten. Al spoedig werd er een door de drijvers, die de bosschen ten zuiden der Walle doorkruisten, opge- jaagd. Vijf schoten werden op het dier gelost, echter zonder resultaat. Het varken was de jagers te vlug af en verdween in oosteljjke richting in de bosschen. Bij een landbouwer te Lonneker vervoegde zich dezer dagen een als heer gekleed persoon, die zeide hem te komen gelukwenschen met den prijs van 500 die op zijn lot gevallen was. Wanneer hij dadelijk 25 gaf zou de heer zorgen dat tegen Mei e. k. de 500 in zijn bezit waren. Werkelijk had de landbouwer voor eenigen tijd een lot gekocht voor 0,50, doch kon dit niet vinden, wat echter volgens den heer niet erg was. De boer die het geld niet had, kwam met den heer overeen de f 25 op een bepaald uur in een der hotels te Enschede te zullen brengen. Voor- dat hij echter naar het hotel ging, stelde hij de politie er van in kennis, die dadelijk de noodige maatregelen nam, doch het schijnt dat de bedrieger lont geroken heeft, althans er was niemaud om het geld in ontvangst te nemen. Te Bergen op Zoom is een brutale diefstal gepleegd. Door openschuiving van een raam is men in eene woonkamer, grenzende aan den goudsmids- winkel van L. Soesman Wolf, in de Fortuinstraat, geklommen. Daarna is men in den winkel gegaan, en heeft men van het kostbaarste weggenomen uit de etalage. Vooral veel diamantwerk en horloges met kettingen worden vermist. Het ont- vreemde moet een waarde van circa drieduizend gulden bedragen. De bewoners sliepen gelijk- vloers en schijnen gerucht te hebben gehoord. De eigenaar is per rijtuig met de marechaussees den kant van de Belgische grens opgegaan, waar- heen de dieven zeker gevlucht zijn, want een ledige doos en twee gouden kettingen zijn reeds in een naburige gemeente gevonden. De diefstal moet Madeleine sloeg de oogen neer en deed twee schreden naar den jongen man. //Is het dat, Charles vroeg zij zacht. z/En wanneer het dat ware z/Zie mij aan, Charles Gelooft gij, dat ik u zou kunnen bedriegen //Madeleine," fluisterde de jonge graaf, //zeg mij de voile waarheid. Gij hebt hem toch niet versta mij wel, Madeleine, uit liefde tot uw vader,. niet uit liefde tot hem z/Noch het een, noch het ander, Charles 1 Gelooft ge mij Zij sloeg de oogen tot hem op, rein en schoon. Toen drukte hij snel met een onderdrukten vreugde- kreet haar hand en kuste haar op de wangen. Niemand had het gezien, zoo vluchtig geschiedde het. Maar Jacques Beauchene had het toch be- merkt. Met gespannen aandacht en pijnlijke nieuwsgierigheid lette hij op de kleinste bewegingen. Het was, alsof hem plotseling een schot door de kranke borst was gegaan. Zoo heftig steeg de lang verborgen haat in zijn binnenste op, dat hij zich plotseling omdraaide en de deur uitging. Buiten de werkplaats balde hij woedend de vuisten, alsof hij persoonlijk op een vreeselijke manier be- leedigd was. Niemand schonk veel aandacht aan zijn heengaan. Men kende zijn toestand in de laatste tijden zeer goed en verwonderde zich dus niet. Jacques liep de straat uit en snelde de Seine- brug over, naar //De roode Haas." Hij had den ganschen dag nog niet gedronkendat was, zoo als hij meende de geheele kwaal, waarvan hij zich. nu radicaal wilde genezen. (Wordt vervolgd). ■WJW- - i WWW«Wi -V'li Tin inwaa—Ivmmmmm*g—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2