Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeenwsch- Vlaanderen. JAARMARKT No. 3581. Dinsdag 1 lVlaart 1898. 38e Jaargang. Openbaar lagsr onderwijs Bias dag 8 Maarti898, DS G3ITEHHQ.SDSR. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlRN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van dnemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. TER NEUZEN. TB ZTJTJDJDOttFtt, o p des morgens van 8 tot des middags 12 ure. De Burgemeester, C. VAN WAES. "Ipolitiek overzicht. Uit Athene wordt d.d. 26 Febr. geseind Er is een aanslag op den Xoning gepleegddeze is echter niet gewond. Toen de Koning om 5 uur in een landauer met prinses Marie uit Phaleron (voorstad van Athene) terugkeerde, werd door twee personen die in een sloot langs den weg verscholen lagen, met geweren op het Kouinklijk rijtuig geschoten. Het eerste schot miste, het tweede trof den pikeur aan den arm. Terwijl het rijtuig zoo snel mogelijk verder reed, werden nog zeven schoten gelost, die echter niet troffen. De Koning en de prinses kwamen ongedeerd in het paleis terug. De moordenaars zijn ontsnapt. Een hunner droeg een grijs costuum de Koning verklaarde hem gemakkelijk te zullen herkennen. Het bericht van den aanslag veroorzaakte groote sensatie. Later telegram. Ziehier nadere bijzonderheden over den aanslag. De eerste kogel trof den pikeur die naast den koetsier zat, aan den voet. Op het oogenblik dat de tweede kogel langs het rijtuig floot, stond de Koning recht overeind om zijne dochter te dekken. Een der paarden van het rijtuig werd ook ge- raakt, maar slechts licht, zoodat het rijtuig in galop kon verder rijden. F1SUILLETON Vrij bewerkt door A MO. ,/Om een land te redden, moet men voor geen offer terugdeinzen. Kan ik de republiek als ge- vestigd beschouwen, zoolang de huichelaar Tallien met zijn schoone vrouw om mij heen sluipt, slechts wachtende op het oogenblik dat hij my den dolk in het hart kan stooten Wie heeft hen bij u verdacht gemaakt vroeg St. Just haastig. ,/Laat ons daarover niet spreken. Ik weet alles. A1 kon ook burgeres Lucretia zich met haar schoone dochter door zulke getuigenissen niet van de guil lotine redden, ik weet nu loch, waaraan ik mij te houden heb. Maar behalve Tallien en zijn vrouw zijn het ook Duval, Legendre, Lecointre. Rovere, Cambon, Monastier »Houd op, houd op Dat is verschrikkelijk ,/Zij zijn de vijanden der republiek. Zij moeten sterven." z/En dan z/Dan vieren wij het feest der verbroedering, het feest der ware republiek." //Robespierre," riep St Just uit, »uw ware repu bliek is een droombeeld, dat gij nimmer bereiken zult »Niet vroeg Robespierre scherp. Toen liet bjj er kalm en gelaten op volgen //Het zij zoo Een der moordenaars lag midden op den weg geknield en legde op de Koning aan. De Koning zag dat zijn geweer beefde, en heeft daaraan waar- schijnlijk zijn belioud te danken. De persoon, dien de Koning kon zien, scheen nog zeer jong te zijn, hoogstens 20 jaar. Deze was het, die toen het rijtuig wegreed, nog een aantal schoten loste. De ander verschool zich en scheen meer angstvallig. Met een gevoel van afschuw werd de monster- achtige aanslag in alle kringen vernomen. De hoogstgeplaatste plitieke personen liaastten zich naar het paleis om den Koning hun verontwaar- diging en vreugde over zijne redding te be- tuigen. Men is algemeen zeer getroffen door het feit dat de Koning, op gevaar af gedood te worden, opsprong om princes Marie met zijn lichaam te dekken. In de stad is het rustig. Eukele bijzonderheden nog omtrent het Zola- proces, die onze lezers waarschijnlijk wel zullen interesseeren Vooral ook om den mond te snoeren aan hen, die hier nog altijd van reclame en van geldmakerij, of ook wel van verkocht zijn, durven spreken. Zola moet, behalve zijn 3000 francs boete, nog de kosten van het geding betalen, die op de kleinigheid van 150,000 francs worden geschat. Daarbij heeft hij aan Labori een honorarium opge- drongen van 10,000 francs, welke deze evenwel niet behouden wil, maar aan de armen zal schenken. Beiden, advocaat en client, gaan hier uit van het loffelijk denkbeeld, dat zij hier geheel //schoon van geld" moeten zijn. Zoo heeft Zola voor alles, wat hij over de Dreyfus-zaak heeft geschreven, het honorarium, dat men hem anders schenkt, ge- weigerd. Wie hem niet begrijpen, zullen hierin een nieuw bewijs voor zijne //krankzinnigheid" zien. Maar getuigt niet van een heerlijk onafhankelijkheids- gevoel de redeneeringNiemand zal mij ooit kunnen verwijten, dat deze groote zaak mij eenig materieel voordeel heeft aangebracht Tenzii dan die oestertjes uit Ierseke, een heerlijk element van humor in deze treurige zaak Mogen zij hem smaken Aai> de belangrijke mededeelingen, welke Le Soir omtrent de //waarheid" in de //Dreyfus-zaak" nit Rome ontving die op zoo merkwaardige wijze kloppen met wat de beer Zola in zijne verklaring aan de jury zelf heeft gezegd, hebben wij nog eenige belangrijke regelen uit de Gazette de Op dit oogenblik kwam Leonora Duplay binnen. //Burger Robespierre," zeide zij, ,/er is een jongedame aan de deur, die zich burgeres Made leine noemt en zegt u te willen spreken." #Ik ken geen burgeres Madeleine en ben, sinds Marat's dood, in het bijzonder voor onbekende jonge meisjes niet te spreken," antwoorde Ro bespierre. //Zij wenscht dringend z/Dat geloof ik wel; velen wenscben dringend mij te spreken. De smcekschriften en dreigbrieven vermeerderen in en laatsten tijd op onrustbarende wijze. Zeg aan burgeres Madeleine, dat ik haar niet persoonlijk ontvangen kan. Wanneer zij u echter een smeekschrift wil overhandigen, kunt ge het in ontvangst nemen." z/Ik ken de burgeres," kwam St. Just tusschen- beide, //gij kunt haar onbezorgd ontvangen." //Zoo," merkte Robespierre weer wantrouwend op, //kent gij haar Dan is zij zeker ook de oorzaak, dat ge heden zoo menschlieveud zijt." z/Ik begrijp u niet. Burgeres Madeleine is een besehaafde jongedame, die gij evengoed kondt kennen als ik, want wij hebben haar samen bij Dauton gezien." z/Sinds dien tijd niet weder ,/Neen." z/Nu, dan mag ik wel voorzichtig zijn. Het blijft dus zoo, Leonore." Daar werd de deur plotseling geopend en Made leine verscheen op den drempel. //Burger Robespierre, burger St. Just, doet mij rechtriep zij smeekend. //Nergeus ter wereld kan ik recht krijgen dan hierwijst me daarom niet afGij zijt mijn eenige toevlucht." Lausanne toe te voegen. Yolgens deze is de Duitsche ambassade te Parijs geheel op de hoogte en weet zij met zekerheid, dat Dreyfus, die daar bekend staat als een zeer ernstig en achtenswaardig officier, ouschuldig is, en dat Esterhazy de ver- vaardiger is van het borderel. Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp met het Amerikaansche oorlogsschip Maine in de haven van Havana is nog altijd niet afgeloopen. De Regeering blijft gelooven aan een ongelukkig toeval, en een deel der openbare meening, door de Jingo's opgezweept aan boosaardig opzet. Weder anderen volgen den middenweg en nemen de mogelijkheid aan, dat de ramp veroorzaakt werd door een der onderzeesche mijnen, door gene- raal Weyler indertijd in de haven van Havana gelegp en bij zijn vertrek, zonderlingerwijs, niet weggenomen of ook maar aan zijnen opvolger aange- wezen. Zoodanige mijn kan bij ongeluk onder het schip of het schip er boven zijn geraakt. Mocht dit waar blijken de commissie van onderzoek is nog druk aan het werk dan zijn de bladen al gereed met den eisch, dien Amerika dan stellen moet20 millioen dollars schade-ver- goeding, bij niet-betaling te vervangen door bezet- ting der tolkantoren op Cuba en inning der op- brengst, en dan bij verzet van Spanje daartegen oorlog. Een en ander wordt zoo smakelijk in de bladen besproken, dat het waarschijnlijk voor velen eene teleurstelling zal wezen wanneer ten slotte blijkt, dat het hier met alles wat van Spaansche zijde komen kon in den haak is geweest, en dat de oorzaak van de ramp moet worden gezocht op den Amerikaanschen bodem zelven. Op verzoek van H. M. de Koningin is be- paald, dat op 31 Augustus, des voormiddags te 10 uren, een kerkdienst zal plaats hebben in de Groote Kerk in Den Haag, waarbij zal worden voorgegaan door den hofprediker Dr. Van der Flier. Bij den gemeenteraad van Den Haag was ingekomen een missive van de Geduputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, d.d. 7 Febr. jlG. S. n°. 58 II, ten geleide van een afschrift der beschikking van den Minister van binnenl. Zaken van 22 Januari te voren, n°. 591s, afdeeling A. Z. C., betrekkelijk de vaststelling der Rijks- vergoeding in de kosten van het lager onderwijs over het jaar 1896, inhoudende dat door deze Hierop deed zij eenige schrsde naar Robespierre en boog smeekend een knie voor hem. Voorzichtig week Robespierre terug. //Burgeres," zej. hij snijdeud, ygij hebt toch toevallig geen dolk bij u, dien ge mij, als het oogenblik u gunstig toeschijnt, in de borst wilt stooten Yerbaasd en verschrikt over zulk een verden- king, rees Madeleine weer op en zag Robespierre getroffen aan. //Burger Robespierre, zie mij aan. Ziet zoo een moordenares er uit P /,Ik weet het niet, burgeres. Tot nu heb ik slechts een gezien en dat was een jong meisje als gij. Dit spoort mij aan tot voorzichtigheid." z/Ik ben geen Charlotte Corday. Deze hand voert geen doodend staal, maar heft zich slechts smeekend tot u op." z/Dat wensch ik ook in uw eigen belang. Meent gij, dat het ons aangenaam is, zulke meisjes op de kar onze vensters te zien voorbijrijden En nu ter zake, burgeres wat verlangt gij En wien geldt het hier ffMijn vader, mijn armen vader, die nog steeds onschuldig in de conciergerie smacht //Ah, juist," viel Robespierre haar in de rede, z/ik herinner mij onder de papieren van Danton een daarop betrekking hebbende akte te hebben gevonden. St. Just, wien betrof bet ook weer?" //Burger Etiene de Leuronsac." z/Etienne de Leuronsac. Weet gij het nummer der akte ook z/Als ik mij niet vergis, is het no. 763. Dan- ton heeft de stukken achtergehouden omdat hij den man voor onschuldig hield en niet door het revolutionair tribunaal wilde laten veroordeelen." Robespierre was intusschen naar zijn schrjjftafel gemeente nog een bedrag van f 0,015 te weinig is genoten. Dit bericht werd aangenomen voor kennis- geving Erg jammer, de EdelAchtbare heeren hadden over dien anderhalven cent nog een uurtje moeten debatteeren Er wordt tegenwoordig uit Londen in ver- schillende provincien Australische boter ingevoerd, die goedkooper is dan onze Friesche boter. Nu is om dezen tijd de aanvoer van boter aan de Friesche markten gering, de boterfabrieken zetten bijna alles af aan Frankrijk en Belgie, zoodat de prijs van de Friesche boter voor binnenlandsche consumtie zeer hoog is. Hij loopt van f 40 tot f 45. De inferieure soorten der Australische boter kosten circa 30, terwijl die soorten heel geschikt moeten zijn voor gebak. Daarentegen zijn de eerste soorten dier boter ook hoog in prijs. Het verschijnsel is zeker merkwaardig Austra lische boter aangevoerd in Friesland en Holland, het land van melk en boter. Volgens een van den resident van Amboina ontvangen telegram, bepaalde de verwoestiug, door de aardbeving veroorzaakt, zich tot Amboina en omgeving; te Ceram, Saparoea en Banda werden slechts lichte schokken waargenomen, die nergens schade aanrichtten. Ter hoofdplaats hielden lichte schokken tot en met den 19dcn dezer aan. Bij alle takken van dienst werd het werk her- vat met uitzondering van het onderwijs op de kweekschool en op de tweede Europeesche school beide scholen kunnen 1 Februari heropend wor den, de eerste in een daartoe gehuurd gebouw. Het residentiebureau is naar een gedeelte van het residentiehuis overgebrachtvoor andere bureaux zijn gebouwen gehuurd of van tijdelijke materialen samengesleld. Een deel van het park Batoegadja is voor tern- porair kampement afgestaan. De gouvernementsstoomer Zeemeeuw, die door den resident van Ternate ter assistentie werd gezonden, is reeds derwaarts teruggekeerd. Hr. Ms. Koningin Emma der Nederlanden zou den 20,ten dezer vertrekken, terwijl Hr. Ms. De Ruijter nog eenige dagen aangehouden zou worden. Levensmiddelen zijn voldoende aanwezigde mindere man heeft weinig geleden, doch de meeste Arabieren en Chineezen zijn tot den bedelstaf gebracht. De kapitalen van de kerkgenootschappen, der Ambonsche spaarbank en van vele particulieren gegaan en zocht ijverig in de akten, die daar, zorgvuldig geordend, opgestapeld lagen. Spoedig trok bij de akte er uit waarop no. 763 stond, en las ze zeer opmerkzaam door. z/Hem niet door het revolutionnair tribunaal wilde laten veroordeelen," herhaalde hij werktui- gelijk. //Zeidet gij dat niet, St. Just?" vJa." z/De man heeft alzoo de regeering tegenstand geboden. En hij leeft die zaak is nog steeds niet behandeld vroeg Robespierre, de akte lezende. Over Madeleine, die hem met ademlooze span ning beschouwde, kwam een razende augst. Zij wist niet waarom, want op Robespierres bleek ge- laat was niet de minste verandering te bemerken. //Burger Robespierre," riep zij, ,/heb medelijden met een arm meisje, dat alleen in de wereld staat wanneer zij liaar vader moet missen Halfluid las Robespierre//Op zijn slot ge- vangen genomen onder verdenking van samenzwe- ring tegen de republiek Burger Robespierre, denk aan uw ouders, die u in uw jeugd behoed hebben. Zoudt gij niet al uw geluk willen opofferen voor de redding dier ouders Zoudt gij niet wenschen, ook een- maal zelf kinderen te bezitten, die van dankbaar- heid en liefde voor u gloeiden Burger Robespierre, ik bezweer u, genade en barmhartigheid te bewij- zen aan mijn vader Robespierre las niet meer. Zijn oogen zweefden over het blad in zijn handen heen naar het tengere meisje, dat weder aan zijn voeten lag en om het leven haars vaders smeekte. Wat ging er in die oogenblikken in hem om Niets op zijn gelaat TER NEIIZENSCHE C0URA1VT Dit blad verschijnt rtiiijiiuln«-, Woen.tlag- en Vrijdagavond, ultg-ezonrterd up Feeildagen, bij den nitgever P. J. VAS 1»K IAKDE te Ter Heuzen. Aanvragen om toelating tot de open bare lagere dagscliolen in de geineente TEH NEUZEN, kunnen worden gedaan tot 1» Unnrt 1HJIN, ter gemeente-secvetarie. Alleen kunnen worden toegelaten kinderen, minstens6jaar oud of althaus in den loop van dit jaar dien leeftijd bereikende. Ter Neuzen, 28 Februari 1898. Bnrgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1