BIJVOEGSEL Ter Heuzensche Courant Zaterdag 26 Februari 1898. No. 3580. (iemengde berichten. a a POLITIEK OVERZICHT. Het Zola en den gerant der Aurore Perreux aangedane proces wegens smaad tegen den krijgs- raad, die Esterhazy heeft vrijgesproken Tan de aanklacht van Mathieu Dreyfus, is na vijftien zittingen van het Hof van assises te Parijs (er was oorspronkelijk gerekend op drie zittingen als maximum geeindigd met de oplegging van het maximum der straf aan Emile Zola (den jaar ge- rangenisstraf en 3000 francs boete) en met de veroordeeling van Perreux (volgens het gebruik de hoofdschuldige tot vier maanden gevangenisstraf en dezelfde boete. Zoo is dus het geruchtmakende proces Zola ge eindigd, doch niemand, die eenigzins geregeld de debatten gerolgd heeft, kan rneeneu, dat nu ook de zaak-Dreyfus, waar 't Zola alleen en uitsluitend, om te doen was, voor goed begraven is. Het tegendeel is waar, 't is het streven geweest der autoriteiten de zaak-Dreyfus zooveel doenlijk te houden buiten de zaak-Zolahet is telkens weer verkondigd dat zij, die sinds vele maanden nu reeds aaudringen op herziening van het proces- Dreyfus van 1894, wegens onwettigheid van het geding en wegens schromelijke onregelmatigheden, gemeene zaak maken met het buitenland, of rneer in 't bijzonder met de vijanden der Republiek Natuurlijk heeft de president de behandeling der zaak-Dreyfus niet kunnen voorkomen zooals hij wel heeft gewild Zola's verdediger, Labori heeft er de zitting van Dinsdag geheel aan gewijd en nog een deel van de zitting van Woensdag daarenboren Dus blijft de zaak-Dreyfus aan de orde En de zaak-Zola 't Heette Woensdag dat Emile Zola, de beschul- digde-aanklager, die zich geheel en al vertrouwd heeft gemaakt met het deukbeeld eenigen tijd in de gevangenis te zullen moeten verblijven (hij vreesde dat men de wet Berenger aangaande de voorwaardelijke veroordeeling op hem zou toepasseu en achtte dat een beleediging geen cassatie zal aanteekenen tegen het vonnis, dat veel gestrenger is dan algemeen verwacht werd (Cldmenceau ver- wachtte ten hoogste 6 maanden gevangenisstraf en 1000 it 2000 francs boete). 't Is mogelijk, doch't klinkt erg onwaarschijnlijk 't Zou werkelijk al te dociel zijn en al te onpolitiek tevens 1 Zola kan binnen drie dagen vragen en zal't dan ook waarschijnlijk verkrijgen cassatie van het vonnis van het hof van assises op verschillende gronden. Dan zou het hof van cassatie met deze nieuwe behandeling der zaak-Zola wel niet voor den dag komen vdor de algemeene verkiezingen. 't Is Woensdag in 't kort als volgt gegaan in *t hof Tan assises Het pleidooi van Mr. Labori duurde vier uur. Hij maakte vooral diepen indruk met het voorlezen Tan brieven van Dreyfus, geschreven in December 11., waarin deze zijn onschuld betuigt. Labori toonde aan, dat het door generaal De Pellieux genoemde bewijs valsch moest zijn en hield, niet zonder protest van het publiek, een lofrede op de familie Dreyfus en kolonel Picquart. Hij wees de onregelmatigheden aan Tan het proces-Ester- hazy en besloot met te zeggen, dat Zola's brief een kreet is van het opeubaar geweten. Het pleidooi van den oud-afgevaardigde Clemen- ceau was een politieke rede, waarin hij uiteen- zette hoe bij een aantal Eranschen twijfel was ontstaan en welk belang ieder er bij heeft om tegen onwettigheden op te komen. Yerder pro- testeerde hij tegen de houding van den generalen staf. De advocaat-generaal diende kortelijk van repliek Zola had niet aangetoond, dat de minister aan de jury bevel had gegeven, hem te veroordeelen. De advocaat-generaal eischte een streng vonnis. Mr. Labori protesteerde nog met een paar woorden tegen de schuld van Zola. En toen kwam, na een langdurig gehuil en gebrul tegen Labori en Zola, de voorzitter met de beide schuldvragen aan 't adres der gezworenen dezen gingen in raadkamer en na een beraadslaging van een half uur klonk het ,/Schuldig zonder verzachtende omstandigheden ten aanzien van Zola," door de zaal onder een beangstigende stilte. 't Was of de meerderheid der in de zaal aan- wezigen, over deze beslissing van de beklagens- waardige gezworenen, die dagen achtereen zijn bedreigd en gevleid door de hoogst geplaatsten in de Republiek, in een soort delirium kwam wat na Van Cassel's slotwoorden gebeurde, was slechts een flauw voorspel van 'tgeen er nu geschiedde. 't Daverde en 't donderde door de zaal, alles stond boren op de banken en toen daarbuiten de duizend- hoofdige menigte kennis kreeg van de beslissingen der jury, werd ook daar geestdriftig gebruld //Leve het leger Weg met de joden Weinig minuten slechts ging het Hof in raad kamer, toen de voorzitter van de beide beschuldigden vernomen had, dat zij niets hadden in te brengen tegen de uitspraak der gezworenen en toen klonk uit den mond van den president het vonnis. RECHTSZAKEN, Arrondissemeiits-rechtbaiili te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting Tan 25 Eebr. het volgende vonnis uitgesproken J. S., oud 70 j., arbeider, wonende te Hontenisse (Lamswaarde), is wegens diefstal door inklimming veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Bij bevelschrift der bovengenoemde recht bank, is naar de openbare terechtzitting verwezen Leo Miloen, oud 47 j., poeldenier, geboren te Basserelde, wonende te Eecloo, in Belgie, thans gedetineerd te Middelburg, ter zake dat hij in den avond van 5 Eebr. 1898 in of nabij den Koninginnenpolder in de gemeente Bierrliet, met een persoon, genaamd Pieter Jan van de Velde, met vereenigde krachten met geweld en met be- dreiging met geweld zich heeft verzet tegen de marechaussees J. van der Waal en A. Adam door, terwijl genoemde V. d. Velde, die door den marechaussee Adam aangegrepen doch later wederoin vrijgekomen was, dien marechaussee Adam had aangegrepen hem een slag met een paar ijzeren boeien, althans met een hard voorwerp toebracht, met hem worstelde, een geweer op hem richtte en hem verhinderde den marechaussee V. d. Waal te hulp te komen, nadat de marechaussee V. d. Waal hem (beklaagde) onder bekendmaking zijner qualiteit door te zeggen sta, wij zijn marechaussees," terwijl hij hem tevens toevoegde z/je bent Miloen" waarop hij (beklaagde) herhaalde- lijk antwoordde, ,/iieen, ik ben Petrus van Basse- velde" had aangevat ten einde hem gevangen te nemeti, daar tegen hem (beklaagde) bij beschikking der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg d.d. 24 Jan. 1896 een bevel van gevangenneming was verleend, ter zake waarvan bovengenoemde be klaagde dan ook in het algemeen Politieblad gesignaleerd stond en door den officier van justitie te Middelburg aan den brigade commandant der Koninklijke Marechaussed gelast was hem (beklaagde) zoo mogelijk gevangen te nemen of te doen nemen, zich met geweld en bedreiging met geweld tegen genoemden marechaussee V. d. Waal te verzetten door, met het doel zich uit de handen van dien marechaussee V. d. Waal te bevrijden, dien marechaussed bij de keel te grijpen, een geweer op hem te richten, diens revolver vast te grijpen, hem in zijn lichaam te bijten, met hem te worstelen en bovenvermelden V. d. Velde toe te roepen //schiet hem dood, schiet hem dood," op welk geroep genoemde V. d. Velde ook inderdaad een geweer op den marechaussee Adam gericht heeft. Aan den beklaagde is Mr. C. de Witt Ilamer JGz., advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Te Krimpen aan den JJssel is proces-verbaal opgemaakt tegen eene weduwe wegens het begraven van een kind, waarvan zij heimelijk bevallen was. Het lijkje is gevonden. Gisterenochtend is te Alkmaar uit een berm- sloot langs het groot Noord-Hollandsch kanaal het lijk opgevischt van een spoorwegwerker. De oorzaak van dit ongeluk is onbekend. Te Loosdrecht werden door den veehouder S. eenige dagen achtereen kippeneieren vermist. Meende men eerst dat deze door menschen waren weggenomen, thans is gebleken dat ratten de dieven waren en werd een nest met 32 eieren gevonden, alle weggesleept over een grooten afstand, en waarvan geen enkel ei gebroken. Men meldt uit Wemeldinge Hedenochtend om 11 uur Hep het groote ijzeren aakschip Friedriech Wilhelm van Gb. Booking, gesleept door de Belgische sleepboot Tenace, komende van Rotterdam, met zulk eene vaart tegen het remmingswerk der Bonzijbrug alhier, dat een zeer zware houten balk, gording genaamd, door midden brak, terwijl vermoedelijk een paar palen eveneens stuk zullen zijn. Ook het groote aakschip kreeg behalve eenige builen, nog een scheur op zijde, doch gelukkig hoog boven de waterlijn. Direct werden autoriteiten uit Hans- weerd telefonisch ontboden, om de schade nader te bepalen, terwijl schip en stoomboot even in de brug moesten blijven liggen, om eerst na vol- doende borgstelling, vastgesteld door bovenge noemde directie, te vertrekken. Toen Woensdagmiddag schipper Van der Nat aan den Moerdijk bij de brug den mStst ging strijken, kwam deze op het hoofd van zijn 14jarig dochtertje terecht, waardoor het kind zoodauige kneuzingen bekwam dat men voor haar leven vreest. Op het kantoor van de gasfabriek op den Oostzeedijk kwam men Dinsdag tot de outdekking dat een looper een valsch bankbiljet van f 25 had ontvangen' Dit bankbiljet onderscheidt zich van een echt doordat de nommers grooter zijn, het watermerk ontbreekt, het woord gevangenisstraf met een f is gedrukt, de krul rechts naast de vlag bij den leeuw anders is en de dwarsbalk er in ontbreekt. Men vermoedt, dat dit biljet door een te Maastricht aangehouden Duitscher is ver- vaardigd. Aangezien de looper meende dat biljet in een hotel op de Hoogstraat ontvangen te hebben, is Dinsdagavond terstond door de politie in de verschillende hotels een streng onderzoek ingesteld op vermoeden dat zich hier een medeplichtige van dien Duitscher zou ophouden. Dit onderzoek heeft echter geen resultaat gehad. Het tjalksehip Jonge Jan, schipper J. Rap Jz., Tan Texel, werd Dinsdag bij mistig weer nabij den Gelderschen hoek ten noorden van Enkhuizen aangevaren door de stoomboot Hunze V. De tjalk werd midscheeps aan bakboordzijde ingeloopen en het water drong met kracht naar binnen. De Hunze V stoomde door, zonder naar de Jonge Jan om te zien. Gelukkig was een ander tjalksehip in de nabijheid, welks opvarenden terstond hulp kwamen bieden. De Jonge Jan was ongeladen door een fokzeil onder de kiel van het schip door te halen slaagde men erin, het indringende water te keeren. Voortdurend pompende, wist men het schip drijvende te houden en te Enkhuizen binnen te brengen. De averij is belangrijk. Bij het graven van een kelder Toor een nieuw te bouwen huis vond men te Oud-Vosmeer op ongeveer 2 M. diepte in den grond een levende krabdaar de vindplaats in een binnenpolder is, vraagt men hoe dat dier daar op die diepte ge- komen is, te meer daar de gravers voor de waar- heid hunner verklaring instaan, dat toevallige omstandigheden Tan buiten dit dier niet bij het graven hier gebracht kunnen hebben. Enfin de wonderea zijn alzoo de wereld nog niet uit Maandag ontstond te Ottersum in het koffie- huis van Gebr. Kuypers onder de carnavalhouders twist, waarbij een hunner zoodanig met een mes werd toegetakeld, dat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. De vermoedelijke daders werden door de marechaussee's in verzekerde be waring gebracht, doch toen men heti Dinsdagavond naar de strafgevangeuis zou overbrengen, vond men het chacot ledig. De arrestanten hadden zich door een riool weder de vrijheid verschaft. Terwijl Corn. Ippel en diens zoon te De Werken bezig waren met hooi afsteken, kwam plotseling een gedeelte van de schelf, een klamp, die in zijn geheel was blijven staan, omlaag en bedolf vader en zoon beiden. Wel kwam er spoedig hulp toeschieten, maar toch verliep er een heel tijdje, eer beiden onder de zware vracht uit waren. De zoon bracht het er goed af, hij toch kreeg slechts eenig letsel aan het gezicht, doch de vader, die achterover was gevallen, scheen reeds gestikt. Na door den inmiddels ontboden geneesheer echter meer dan een uur behaudeld te zijn, is de man weer langzaam bijgekomen, maar nog steeds is zijn toe- stand niet zonder gevaar. In het Engelsche blad //Tit-Bits" wordt door //een lid der balie" meegedeeld, dat de bij het publiek nog altijd onbekende //Jack the Ripper", de bedrijver van een reeks gruwelijke vrouwen- moorden inWhitechapel (Louden), onlangs overleden is in het gerechtelijk krankzinnigengesticht te Broadmoor, 't Nieuws van zijn gevangenneming en dood werd tot dusver door de politie geheim gehouden, omdat hij naar de ongenoemde be- richtgever beweert iemand van aanzienlijken stand was, evenals de nog niet gevonden dader van een spoorwegmoord, onlangs gepleegd, die ook bij de politie bekend zou zijn. De redactie van //Tit-Bits" staat voor de waar- heid van dit bericlit in. Een straatroover heeft te Bremen op klaar- lichten dag een ouden kapitein van de Nord- deulsche Lloyd, die in de nabijheid van het Biirgerpark aan het wandelen was, neergeschoten en uitgeschud. De dader is ontkomen. Maandagnacht zijn te Montpellier verschil lende ontploffingswerktuigen gevonden. Iemand die 's nachts naar huis ging, vond voor een huis van een wijnhandelaar een bom van ongeveer drie kilo, waarvan dd lout aan het branden was. Hij doofde die nog juist op tijd uit. Iu de brievenbus van hetzelfde huis ontplofte een blikje met kruit waardoor de deur vernield werd. In den kelder van den senator Deandreis werd insgelijks een bom gevonden, evenzoo op een plein van de stad. Heel gevaarlijk schijnt geen der werktuigen ge weest te zijn. Men brengt de aanslagen in ver- band met het feit, dat heden te Montpijlier een strafvervolging voor het hof komt tegen de aan- stokers der antisemitiesche troebelen, welke verleden jaar te Mostaganem plaats hadden. De North China Herald meldt, dat er in den laatsteu tijd niet minder dan vier jonge Engelsche vrouwen te Sjanghai zijn aangekomen, na te Londen zoogenaamd met een Chinees, enkele met een lid van de Chineesche legatie, getrouwd te zijn. Eenmaal in China, worden de vrouwen dan aan haar lot overgelaten. De rechtbank te Berlijn heeft een onder- wijzeres tot 30 mark boete veroordeeld wegens mishandeling van een 12jarig meisje. Dat kind, van zwak gestel, had bij de gymnastiekles een gemakkelijke springoefening niet goed uitgevoerd en moest die overdoen, maar deed het telkens verkeerd, zoodat de ouderwijzeres boos werd en haar eenige klappen tegen den liukerslaap toe bracht. Na de les klaagds het kind over hevige hoofdpijn en kon slechts met moeite naar huis komen, waar het flauw viel en zes weken ziek lag onder verschijnselen van hersenschuding. De onderwijzeres werd vervolgd, maar beweerde haar niet anders te hebben behandeld dan atideren^dj blijkbare ongehoorzaamheid. Volgens de instructie der school mag echter geen lijfstraf op meisjes worden toegepast dan met goedkeuring en in het bijzijn van het hoofd der school. Daarom werd het feit strafbaar geacht, maar tevens werden ver zachtende omstandigheden aaugenomen en dus slechts een boete opgelegd. Door het omvallen Tan een lamp is te Turin de eehtgenoote van den vice-president van de straf- kamer j aldaar, graaf Suaranta, verbrand. De ongelukkige dame was ziek en placht hare maal- tijden op bed te houden, waarvoor men 's avonds een lamp op een drievoet in bed zette. Terwijl nu op een avond de echtgenoot met drie kinderen aan tafel zat en af en toe een van de leden van het gezin naar de ziekenkamer ging, om de moeder te bedienen, schijnt in een oogenblik dat deze alleen was het stel van de lamp door eene hevige beweging van de zieke omgeslagen te zijn, zoodat het bed in vlammen opging. Kreten of hulpgeroep werden door niemand gehoord eerst toen het leven van het om zich heen grijpende vuur tot in de eetkamers doordrong, snelde de familie toe en vond tot haar ontzetting de geheele slaapkamer en een aangrenzend vertrek reeds in vlammende moeder lag dood in het verbrande bed. Volgens het H. v. A. schijnt de op Belgische spoorwegen genomen proefneming tot afschaffing der eerste klas rijtuigen volkomen mislukt te zijn en ziet het bestuur van spoorwegen er van af deze hervorming in te voereu. Eene onlangs te Parijs overleden 62jarige mevrouw Chassegros heeft haar verinogen nagelaten aan de Vereeniging tot bescherming van dieren." Jarenlang behoorde zij tot de talrijke origineele figuren der Seinestad. Vroeger hield zij equipage en een stal vol paardenpaarden waren altijd haar lievelingsdieren, en zij had meer dan een span dat 30,000 francs gekost had. Tien jaren geleden besloot zij echter, zuinig te worden, en huurde een bescheiden woning, met een stal erbij want den paard hield zij er altijd nog op na, om des zomers uitstapjes mede te maken, wanneer zij in hare villa te St. Cloud verblijf hield. Des winters mocht het dier in zijn stal te Parijs uit- rusten van de zomervermoeienis, en ontving dan dagelijks bezoek van zijne meesteres. De voornaamste bezigheid van mevrouw Chas segros bestond iu wandelingen tusschen de kerken Notre-Dame de Lorette en de la Trinite. Dan inspecteerde zij de paarden, vooral die van de huurrijtuigen. z/Vrieud," zeide zij dan soms tot den koetsier, z/uw paard heeft dorst; haal hem een emmer water." En dan kreeg de koetsier een gulden, waarvoor hij natuurlijk met plezier zijn paard drinken wilde geven. Mevrouw Chassegros betaalde evenveel, als een koetsier op haar verzoek zijn paard afdroogde of het des winters warm toedekte. De meeste koet- siers kenden haar, en menigeen wist het, zoo in te richten, dat hij met zijn rijtuig toevallig in hare nabijheid bleef stilstaan, om dan voor een of andere //weldaad", aan zijn dier bewezen, een gulden te krijgen. Van honden hield mevrouw Chassegros ook wel, maar die leefden haar te kort, en het verdriet bij het overiijden van een harer lievelingen was zoo groot, dat zij zich liever het bezit van honden ontzegde. Het parket van Luik heeft zich naar Tilff begeven om onderzoek te doen iu eene verschrik- kelijke zaak. De vrouw van een eerlijken spoorwegarbeider wordt verdacht, niet minder dan dertien kinderen, meestal onwettige, die bij haar besteed waren, van gebrek en honger te hebben laten sterven. De geneesheeren hebben reeds de lijkschouwing van vier kinderen, 4 tot 7 maanden oud, gedaan. Talrijke, zeer bezwarende brieven zijn in beslag genomen, waarvan het onderzoek denkelijk ook eenige schuldige moeders zal doen ontdekken, die der vermoedelijke moordenares belangrijke sommen zouden betaald hebben. Op dit oogenblik waren er bij vrouw M zeven kinderen in de kost, waaronder een van 14 en een van 12 jaar. Drie zijn zoo vervallen van gebrek dat zij letterlijk sterven waar ze zitten. ZEET1J DINGEN. Van 23 tot en met 24 Febr. Van 23 tot en met 24 Eebr. werden langs de Oostsluizen alhier 16 binnenvaartuigen op- en 9 afgeschutdoor de Westsl. 5 op- en 1 afgeschut. VAN dm; TAN 8.05 8,12 8,15 8,20 8,81 8,38 8,50 9,28 9,34 7,58 8,07 8,42 8,55 9,10 9,18 9 23 9,27 9,35 5,52 7,13 8,13 5,52 6,02 6,09 6,17 6.26 6.42 7,00 7.17 8,16 6,05 7.27 7,48 8,16 8.18 8,23 8,35 8.43 6,34 8,55 9,55 Datum VLAG. NAAM. M'. Van en naar. Lading. lrKnr Ter Seuiea 23 Eng. s.s. Egret 3492 Liverpool stukg. 24 idem Hailing 2199 Londen idem idem Astrologer 2580 Leitb idem Van Ter Veuzen 23 Eng. s.s. Ralph Creyke 1944 Londen macadam idem River Lagan 2272 idem stukg. Voor f>ent i 23 Eng. s.s. Ibis 3024 Manchester stukg. Deens. s.s. Gorm 4980 Riga vl. vee Eng. s.s. Sea Gull 2100 Londen stukg. 24 Zweed. s.s. Eanny 1312 Gottenburg hout Eng. s.s. Devonshire 1759 Sunderland kolen Noor. bark Emanuel 696 Grimstad hout Eng. s.s. Berlin 3083 Goole stnkg. Van Client 23 Eng. sch. Rival 299 Londen macadam Eng. s.s. Sea Belle 2152 jdem stukg. 24 Duits. s.s. Cressida 3499 Antwerpen ledig Eng. s s. Ibis 3024 idem stukg. idem Ouse 2158 Goole idem

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1