Ter hn naar Sas ran Gent Modiste plus minus f 3000, „UIT VGQRZQRG" BURGTERLIJKE stand. „D0or Sindracht Stark," STIEBSMEHRIBQEN Landbouwberichten, (jseniengde berichlen. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. Ter leen gevraagd: Begrafeiiis-Maatschappij Ned. Rundvee-Stamboek. RECHTSZAKEN. Arroudissements-reclitbank te Middelburg. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 19 Febr. 0.39 1.5 Zondag 20 u 1.28 1.50 Maandag 21 H 2.11 2.30 Dinsdag 22 2.50 3.7 Woensdag 23 M 3.25 3.42 Donderdag 24 3.59 4.15 Vrijdag 25 n 4.32 4.49 anna anioul, te Ter Meuzen. De gezusters LAFORT. Sluiskil, 18 Februari 1898. tegen een rente van hoogstens 4 's jaars. te KLOOSTERZANDE op Vrijdag 11 Maart, te 11 uur, te AXEL op Zaterdag 12 Maart, te 11 uur, te HULST op Maandag 14 Maart, te 11 uur. Middelburg, 18 Febr. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is bepaald dat de afle- vering van de bij de Nat. Militie voor de lichting 1898 in te lijven manschappen uit de volgende gemeenten zal geschieden op de plaatsen, dagen en uren, hierna vermeld Op Woensdag 2 Maartte Middelburg op de bovenvoorzaal van het Raadhuis, voorm. 10 u., alien uit de verschillende gemeenten dezer provincie, die zich voor de zee-militie hebben aangemeld. Op Donderdag 10 Maart te Vlissingen in de benedenzaal van het Raadhuis, voorm. 11$ u., na aankomst der stoomboot die te 10,20 u. van Breskens zal afvaren, die der gemeenten, gelegen in het Westelijk gedeelte van Zeeuwsch-Vlaan- deren en des nam. 1 u., na aankomst der stoom boot, die te 10,40 u. van Ter Neuzen zal afvaren, die der gemeenten, gelegen in het Oostelijk ge deelte van Zeeuwsch-Vlaanderen. De rechtbank heeft in hare zitting van 18 Febr. het volgend vonnis uitgesproken L. S., oud 21 j., landbouwersknecht te St. Jansteen, gedetineerd te Middelburg, is wegens diefstal met inklimming en braak veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf met in mindering- brenging der doorgebrachte hechtenis. Bij bevelschrift der bovengenoemde recht bank, is naar de openbare terechtzitting verwezen F. G., oud 38 j., agent der firma Peelaert te Antwerpen, geboren en wonende te Temsche in Belgie, gedetineerd te Middelburg, ter zake dat hij den 17 Januari 1898 te Hulst, met het oog- merk van wederrechtelijke toeeigening, heeft wegge- nomen een op het stationsemplacement staande wagonlading stroo, toebehoorende aan A. Ver- willigen, althans aan een ander dan aan hem beklaagde, in ieder geval dat hij, op datum en plaats als bovenvermeld, met het oogmerk zich of een ander wederrechtelijk te bevoordeelen, den dienstdoenden stationchef B. Kieboom heeft bewogen aan hem beklaagde if te geven een wagon- lading stroo, welke zich aldaar op het stations- emplacement bevond, bestemd was voor F. Goos- sens te Temsche en toebehoorende aan A. Ver- willigen tot welke afgifte hij bovengenoemden dienst doenden stationchef bewogen heeft door, terwijl hij zich voordeed als of hij evengenoemde F. Goossens was onder het uiten van de woorden, hier is de vrachtbrief voor den wagon van Verwilligen, meer- geuoemden dienstdoenden stationchef een door hem beklaagde met den naarn Fr. Goossens onderteekenden vrachtbrief te overhandigen, waarop door hem als plaats van bestemming was vermeld Antwerpen aan het adres van Petrus Sips, Boissot- straat no. 33, waarop die wagonlading stroo door den dienstdoenden stationchef, daarheen verzonden is, althans dat hij ten tijde en ter plaatse meer- vermeld, opzettelijk een wagonlading stroo, toebe hoorende aan meervermelden Verwiiligen, althans aan een ander dan aan hem beklaagde welke bestemd was voor Francois Goossens te Temsche en zich daar op het stationsemplacement bevond, die hem aldaar door meergemelden dienstdoenden stationchef, welke in de meeuing verkeerde dat hij, beklaagde, Francis Goossens uit Temsche was, overgegeveu was, irnmers hem de beschikking daarover verleend had, wederrechtelijk zich heeft toegeeigend. Aan den beklaagde is Jhr. Mr. J. A. Schorer, advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Naar men uit Waarde aan de Midd. Ct. meldt, wordt daar, niettegenstaande de bietencontracten den prijs van 9,50 per 1000 Kg. vermelden, toch door de agenten een prijs van 10 besteed. Bover.dien wordt het procent tarra van twee op een gebracht. Schriftelijke bewijzen worden voorzichtigheids- halve hiervoor echter niet gegeven. Toch wordt er op die voorwaarden nog niet heel druk gecontracteerd In de Soc. Dem. deelt Mr. Troelstra mede, dat hij zich bij zijn verhoor voor den rechter- commissaris heeft kunnen overtuigen, dat het onderzoek in zake de klacht wegens meineed tegen Haitsma feitelijk neerkomt op een nieuw onderzoek aangaande de vraag, wie de inbraak te Britsum liebben gepleegd, de gebrs. Hogerhuis of Allard Dijkstra c.a. De beer T. heeft nog tal van nieuwe getuigen opgegeven, die nog zullen worden gehoord, evenals vrouw Stienstra, van Harlingen, btnevens de moeder, zuster en broeder der gebrs. Hogerhuis. Voorts deelt de heer Troelstra mede, dat ook ds. Klein van Beetgum, die oorspronkelijk op grond zijner Tolstoi'sehe beginselen bezwaar maakte voor de justitie getuigenis af te leggen, thar,» voor den reehter-commissaris de voile waarheid gezegd heeft. Eergisteravond omstreeks 10 uur geraakle een Scheveninger bom, schipper J. Mos, bij bet binnenkomen op de Zuidpier te IJmuiden. Het gchip zonk spoedig daarna en de bemanning, be- staande uit 7 koppen, is vermoedelijk verdronken. Wrakstukken drijven aan strand. Nader meldt men De Scheveningsche bom, die bij het zware weder van eergisteravond te IJmuiden bij het binnen- loopen door een stortzee werd opgenomen en tegen het Zuiderhoofd geworpen, is gebleken te zijn de bom n°. 173, reeder de heer C. van der Toorn. Zij liep tegelijk met 5 andere bommen, waarvan zij de achterste was, toen haar het ongeluk trof, binnen. De bemanning van het met man emnuis vergan e schip bestond uit 7 personen. Vodr eenigen tijd zond de Amerikaansche regeering het oorlogsschip //Maine" naar de Cubaansche wateren, wat toen in Spanje zoo groote ontevredenheid wekte, dat het Spaansche gouvemement de publieke meening alleen bevre- digen kon door zijnerzijds een schip te zenden naar Amerikaansche wateren. Die laatste zending heeft thans haar belang verloren. De /Maine" is in de haven van Havanna door een ontploffing in brand geraakt en is in korten tijd gezonken. Het is een vreeselijke ramp geweest. Het grootste deel der bemanning was in slaap toen de ontploffing, men weet volstrekt niet hoe, aan het boeggedeelte van het schip plaats had. De commandant, die de vlammen zag uitslaan, beval officieren en manschappen zich te redden, zoo goed zij konden. De Spaansche admiraal van de //Alphonse XII", die in dezelfde haven lag, niet ver van de //Maine", liet met den meesten spoed booten uitzetten, ook van den oever voeren dadelijk booten af om te redden wat gered kon worden. De kapitein, de officieren op twee na en vele reeds door de ontploffing gewonde mannen, werden van boord gehaald, maar niet minder dan tweehonderd manschappen kwamen om. In twintig minuten stond het geheele schip in vuur en was redding onmogelijk geworden. De gewonde geredden werden op het Spaansche oorlogsschip ondergebracht en liefderijk verzorgd. Van goederen, geld, boeken of krijgsvoorraad kon niets geborgen worden, de meeste geredden hadden niets dan hun nachtkleeren aan. Het zeer groote verlies aan menschenlevens wordt in nadere berichten verklaard door het feit dat de ontploffing plaats had, recht onder het kwartier der manschappen. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Zitting van 17 Februari. Tegenwoordig de heeren M. Wolfert, P. Koster, P. van Hoeve, G. Weijns, C. N. Jansen van Rosendaal, P. van Fraaijenhove, L. Lamaitre, P. Dekker en D. J. Oggel, leden, en J. A. van Vessem, secretaris. Afwezig met kennisgeving de heer P. Dregmans en zonder kennisgeving de heer M. A. Smies. Voorzitter de heer D. J. Oggel. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Mededeeling ingekomen stukken a. Brief van den heer C. Dijkwel, onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, houdende dankbetuiging voor de gunstige beschikking, ge- nomen op zijn request, houdende verzoek zijne jaarwedde te herzien. b. Missive van Ged. Staten dezer provincie d.d. 15 Januari j.l., n°. 223/14, le afd., houdende kennisgeving, dat zij berusten in het verhoogd subsidie, bij raadsbcsluit van 28 Dec. j.l. voor 1897 verleend aan het Algemeen Burgerlijk arm- bestuur. c. Als voren d.d. 15 Januari j.l., houdende toezending van twee expedition van hun besluit d.d. 15 Januari j.l., waarbij aan P. H. Veenhuizen, op zijn daartoe ingediend bezwaarschrift, ontheffing wordt verleend van zijn aanslag in den hoofdelijken omslag tot het bedrag dat het verschil tusschen den aanslag van de 10e en dien van de lleklasse uitmaakt. d. Als voren d.d. 22 Januari j.l., houdende mededeeling dat door hen is goedgekeurd het raadsbesluit d.d. 11 Januari j.l. tot nadere regeling der jaarwedde voor den onderwijzer met den rang van hoofdonderwijzer. e. Als voren houdende mededeeling van een uittreksel uit het Kon. besluit van 13 Januari j.l. betrekkelijk de vaststelling der jaarwedden van den Burgemeester en Secretaris. f. Alsvoren, houdende terugzending van het door hen goedgekeurde kohier der schoolgelden over het le kwartaal 1898. g. Als voren houdende terugzending van een exemplaar van de goedgekeurde gemeentebegrooting voor 1898. h. Brief van J. de Moor houdende kennisgeving dat Christoffel Wiest grafdelver dezer gemeente is overleden. i. De Voorzitter deelt mede, dat de heer Dregmans hem mondeling heeft kennis gegeven dat hij heden wegens ambtsbezigheden de vergadering niet kan bijwonen. Alle worden voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van den Voorzitter wordt z. h. s. besloten om tengevolge van het overlijden van C. Wiest eene oproeping te doen van sollicitanten voor grafdelver op eene jaarwedde van f 100. Z. h. s. wordt besloten tot af- en overschrijving van posten op de begrooting over 1897. Als voren tot wijziging der gemeentebegrooting over 1897. Bouwverordening. De Voorzitter benoemt eene commi8sie bestaande uit de heeren Dregmans, Jansen van Rosendaal en Van Hoeve tot het maken van een concept-bouwverordening. De heeren Van Hoeve en Jansen van Rosendaal ver- langen hiervoor liever niet in aanmerking te komen. Na eenige gedachtewisseling hierover wordt het maken van een concept-bouwverordening op- gedragen aan Burg, en Wetli. Circulaire van de firma H. Bogaerts en O. te Boxtel houdende prijsopgaaf van portretten van H. M. Koningin Wilhelmina. De Voorzitter stelt stelt namens Burg, en Weth. voor om een portret te bestellen als volgt Formaat III. Buste levensgroot, hoog 1 meter met de antiek zilveren lijst en Oranje pluche passe-partout, voorzien van spiegelglas. Mocht dit voorstel niet worden aangenomen dan zouden de Voorzitter en enkele leden het portret uit eigen beurs aanschaffen en dit de gemeente aan- bieden. Hierna wordt het voorstel van Burg, en Weth. met algemeene stemmen verworpen. Op de vraag van den Voorzitter of iemand nog iets heeft voor te stellen, zegt de heer Van Hoeve dat hij gaarne zou zien dat de raadsver- gaderingen altijd op een Dinsdag of Donderdag werden gehouden, waarop de Voorzitter antwoordt dat zulks zoo mogelijk in 't vervolg altijd op Dinsdag zal plaats hebben. Niets meer te behandelen zijnde wordt de zitting gesloten. frluiftt. Geboorten. 21 Jan. Wilhelmus Fredericus, z. van Bernardm Hubertus Reuling en van Maria There«ia Neefs. 22 Jan. Margaretha Louisa, d. van Joseph de Block en ran Seraphina van Passel. 23 Jan. Rosa Augusta, d. van Johannes Philippus Casemirus de Paepe en van Levina Petro- nella Wanters. 30 Jan. Petrus Johannes, z. van Matthijs Christiaan Vioen en van Louisa Maria de Kok 3 Febr. Celestina, d. van Adolphus de Brenek en van Lanrina Catha- rina Ludikhuiae. Eduard Francies Lambertus, z. van Jules Hendrikus Marinus Willekens en van Nathalia de Schrijver. 10 Febr. Petrus Augustinus, z. van Franciseus Xaveriusde Neijs en van Maria Louisa Fricot. 11 Febr. Clementina Maria, d. van Johannes Nicolaas van Gysel en van Wilhelmina Lust. 12 Febr. Martha, d. van Augustinus Pen en van Johanna Maria Franken. 15 Febr. Ludovicus Adrianus, z. van Ilonord Smit en van Rosalia de Poorter. Overlijden 17 Jan. Elisabeth Franeisca Fens, ond 58 j., d. van Machiel Johannes en van Maria Johanna van Dieren- donck. 21 Jan. Christiaan Faas, ond 80 j., z. van Jacobus en van Anna Maria van de Voorde. 28 Jan. Carolina de Bruijn, oud 77 j., d. van Albertus en van Maria Theresia Vonck. Maria Josepha van Steene, oud 78 j., d. 30 Jan. Jules Ludovicus Vink, oud 2 j., z. van Petrus Judocus en van Anna Kalscheur. 11 Febr. Eduardus Jesovicus, oud 2 m., z. van Aloijsius en van Eulalia Segers. 12 Febr. Henri Joseph Neefs, oud 7 m., z. van Petrus Gomarus en van Maria Philomena de Weert. 14 Febr. Een als levenloos aangegeven kind van het vr geslacht van Theodorus Johannes van Giesen en van Mathilda Maria de Silva. ■lenssftlijk. Iluwelijks-aangiften. 4 Febr. Mattheus van Stevendaal (van Stoppeldijk), oud 28 j., jm. en Paulina de Roos, oud 25 j., jd. Geboorten. 4 Febr. Charles Emanuel, z. van Leonardus Kerckhaert en van Rosalia Heijens. Alouisius Josephus, z. van Alphonsus Heijman en van Helena Arens. Overlyden. 4 Febr. Florimon Pharaildus Marie van Putte, oud 1 j., z. van Camillas Eduardus en van Appolonia Heijens. 10 Febr. Johanna Catharina de Backer, oud 18 j., d. van Pieter Johannes en van Angelina van Belle. 11 Febr. Pieter van Poorten, oud 73 j., weduwn. van Pieternella de Moor. Maria Anna Deckers, oud 39 j., echtg. van Jacobus Asselman. 12 Febr. Isabella Krieckaert, ond 71 j., wed. van Josephus Verschueren. ■lock. Geboorten. 4 Febr. Johannes Daniel, z. van Jan en van Jacoba Klaassen. 5 Febr. Maria Janna, d. van Pieter Verheijke en van Jacoba Maria Jonkers. 10 Febr. Neeltje, d. van Cornelis Dieleman en van Sara den Hamer. 12 Febr Catharina, d. van Leunis Sol en van Elizabeth van Wijek. 14 Febr. Ilendrik, z. van Francois Willem Dekker en van Elizabeth Wolfert. Overlijden. 4 Febr. Janna Drabbe, oud 58 j., d. van Cornelis en van Tanneke Verbrugge (beiden overl.) Hnnlenisse. Huwelijks-voltrekkingen. 12 Febr. Emile D'hcrt, oud 27 j., jm. en Apolonia Baart, ond 22 j., jd. Geboorten. 1 Febr. Josephus, z van Petrns Augustinus Eggermont en van Klaartje Durge. 3 Febr. Anna Maria, d. van Cornelis Francies Fruijtier en van Maria Louisa van Steene. 6 Febr. Angelina, d. van Jacobus Bisschop en van Rozalia Bisschop. 8 Febr. Fredericus Ferdinandus, z. van Johannes Francies Vaal en van Johanna Rozalia Sehrijvers. Overlijden. 5 Febr. Anna Maria de Wilde, oud 72 j., echtg. van Judocns Hamelink. 6 Febr. Maria Cornelia Boskelion, oud 11 j d. van Johannes Hubertus Cornelis en van Cornelia van Dorsselaer (over!.). Een als levenloos aan gegeven kind van het mann. geslacht van Petrus Franciseus van Stevendaal en van Milania van Dorsselaar. 8 Febr. Joseph Bogaert, oud 80 j., echtg. van Isabella de Vogelaar. 9 Febr. Maria Coleta Mengels, oud 90 j., echtg. van Pieter Jan Francies Schelfhout. Ovcrslag. Overlijden. 6 Febr. Amedeus Gustaaf Simoen, oud 6 m., z. van Alphonsius en van Clementina Maria van Bambost. Westdo.'pe. Geboorten. 4 Febr. Cijrilles Bruno, z. van Emilius van Acker en van Maria de Caluwe. SEaainslag. Huwelijks-aangiften. 10 Febr. Pieter Willem Wilhelm, oud 22 j., jm. en Janna Cornelia Florussen, oud 22 j„ jd. Geboorten. 11 Febr. Willem, z. van Jan van Arenthals en van Jacomina Johanna van der Hage. Jozina, d. van Cornelis Herrebout en van Catharina den Hamer. 12 Febr. Hendrik Cornelis, z. van Pieter Wissel en van Martha Geelhoedt. 13 Febr. Jacob Johannes, z. van Andries Yse- baart en van Sara Maas. 15 Febr. Jasper, z. van Cornelis Verplanke en van Cornelia de Ruijter. Overlijden 15 Febr. Hendrik Riemens, oud 78 j., z. van Martin us en van Maria de Blaeij. Gp Maandag 21 Febr. a. s. hoopt onze geliefde moeder-, behuwd-, groot- en overgrootmoeder haar 80'*" geboortedag te herdenken. Hare dankbare kinderen, klein- en achterkleinkinderen. Sluiskil, 17 Februari 1898. Ondertrouwd G. N. NAGELKERKE en C. D E KOK. Ter Neuzen Februari 1898. De Heer en Merrouw JOSEPH VAN WAESBERGHE—CEULEMANS be- tuigen door deze, ook namens wederzijdsche familie, hunnen bartelijksten dunk voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Hulst, 14 Februari 1898. VEREENIGING De door den heer OGGEL geleverde chilisal- peter bevatte 15.4 pet. stikstof en heeft dus aan de voorwaarden voldaan. Ter Neuzen, 18 Febr. 1898. De Secretaris, A. VISSER. 0I"'ergeteekende bericht dat hij voornemens is, te beginnen vau af Maandag a. s., 21 Febr., te rijden van en omgekeerd als Yrachtrijder, belovende een prompte bediening. Boodschappen en bestellingen te bezorgen bij A NTH. LEUNIS, Vlooswijkstraat. Ter Neuzen, 18 Eebr. 1898. A. LEUNIS. «SgjgfSte^ Ondergeteekenden maken bekend, dat zij zicb gevestigd hebben ala te Sluiskil, zich in ieders gunst aanbevelende. Aanbiedingen aan het Bureau van dit blad onder letter S, voor 1 Maart a. s. te MIDDELBURG. Heden is in een Algemeene Vergadering door den Directeur het jaarverslag uitgebracht over het jaar 1897 (48e boekjaar). Daaruit is gebleken dat in het afgeloopen jaar voor 216 sterfgevallen is uitgekeerd 7264, en dat het ledental bedraagt ongeveer 10,700. J. A. BOURDREZ, Directeur. Aan de leden wordt medegedeeld dat besloten werd over Januari en Februari geen contributie te heffen evenmin in December indien de toe- stand even gunstig moge blijven en dat de betaling der contributie een aanvang zal nemen Dinsdag 1 Maart a. s. Tot deelneming vervoege men zich tot de agenten C. J. DHONT, Vlooswijkstraat, Ter Neuzen, en M. J. B. KIEBOOM te Westdorpe. met Rijks-subsidie voor stieren met minstens 2 br. tanden. Bijdragen van f 45, f 30 en /15; met provinciaal-subsidie voor stieren, die minstens 9 md. oud zijn en nog geen 2 br. tanden hebben. Bijdragen van f 30, f 20 en 10

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2