AlgemeeD Nieaws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderan. No. 3577. Zaterdag 19 Februari 1898. 38e Jaargang. EE &EITEHH0EDER. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave ADVERTENTIE N Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. POLITIEK OVERZICHT. Wei gaat 't er buiten het Paleis van justitie te Parijs in de tweede week van het proces-Zola heel wat kalmer toe dan gedurende de eerste week, doch dit eigenaardig verschijnsel moet eer worden toegeschreven aan vermoeidheid en oververzadiging zelfs van de geweldigste schreeuwers en fluiters en van de 't rneest met hun ledigen tijd geen raad wetende baliekluivers, dan aan een ommekeer ten goede, onder de ontoerekenbare menigte. Inderdaad overtreffen de met de bewaring van orde en rust belaste militairen en politiemannen in aantal ver de nieuwsgierigen en de place Dauphine behoefde eigenlijk niet meer te dienen als evolutie-terrein voor de rustbewaarders 't is er alles rustig en kalm en als de getuigen, de generaals, de officieren van mindereu rang en de hoofdbeschuldigde komt, wordt er geen kreet ge- hoord, noch voor noch tegen den betrokken persoon Binnen in 't Paleis van justitie was't eergisteren evenwel weer volmen verwachtte in deze negende zitting een nieuw verhoor van Esterhazy, wat na de betrekkelijke kalmte der beide vorige dagen, weer wat leven brengen moest. 't Was evenwel alweer mis men rekent er nu voor vandaag op. Eigenaardig is dat telkens als er verklaringen zijn afgelegd, min gunstig voor Esterhazy, de advocaten van den staf (afwisselend generaal Gonse en generaal De Pellieux) weer eens een woordje in 't midden komen brengen ter gisping en be- strijding van het te berde gebrachte op den vorigen dag. Zoo heeft eergisteren generaal Pellieux, in overleg wellicht met zijn chefs, zijn best gedaan om de weinig ten gunste van Esterhazy zijnde uitspraken van Dinsdag te vernietigen. De generaal heeft er alles voor op haren en snaren gezethij heeft de vaderlandsliefde erbij betrokken, hij heeft den toestand van Europa ernstig geheeten en zelfs het spook van den oorlog heeft hij voor den dag gehaald minder een getuigenis dus, dan wel een handig ineengezet en goed uitgesprokene pleidooi Is er wel een beter middel denkbaar om te werken op het gevoel en het persoonlijk belang van de gezworenen en van alle ouders in Frankrijk Getuigt 't niet van overleg, wanneer de oorlog aanstaande wordt geheeten en gewezen wordt op het vreeselijke, dat er gebeuren gaat, wanneer de soldaten het vertrouwen in hun chefs verliezen FEUIL LK'IOJN 18) Vrij bewerkt door A MO. XIII. Zonder eenig teeken van buitengewone opwin- ding, koel en nadenkend, verliet Robespierre Dantons huis. Nog eer hij in zijn woning aau- kwam, zei daarom zijn vertrouwde, St. Just: „Het schijnt, dat ge aan uw woordenwisseliug met Danton geen bijzondere beteekenis hecht." „Welke beteekenis zou ik er dan aan hechten Waarom zou ik gewicht hechten aan het feit, dat wij elkaar eindelijk eens gezegd hebben, wat toch vroeger of later gezegd moest worden //Nu, ik meen toch, dat uit Dantons optreden tegen u menige les voor de toekomst te trekken „Zeker. De oude en toch steeds nieuwe les, dat de wijn snapachtig maakt en de menschen dingen doet zeggen, die beter gezwegen waren. „Ik meen, dat men Danton in het vervolg meer op de vingers moest zien." „Ba antwoordde Robespierre verachtelijk en smeed daarmee elk verder gesprek af. Toen hij thuis kwam, vond hij op zijn tafel een brief, die als volgt luidde: u Burger Robespierre Richt uwe opmerkzaamheid op het salon van Lucretia, waar heftige en machtige vijanden tegen u samenzweren. Uw vereerster en vrieudin." In elk geval heeft de militair zich een zeer verdienstelijk pleiter getoond en maakte hij met zijn vertoog grooten indruk De Kretensers moeten maar geduld hebben er wordt voor hen gezorgdNiet een enkele candidaat voor den post van gouverneur-generaal is er, doch er zijn er wel een half dozijn Terwijl de candidatuur van prins George van Griekenland door Rusland nog maar altijd niet voor goed is opgegeven, heeft de sultan, gebruik makend van de hem door het czarenrijk gelaten vrijlieid om zelf eens een candidatuur te lanceeren, Karatheodory Effendi zijn gezant te Brussel, genoemd, doch baron Calice heeft formeel geweigerd dezen aan de eischen der mogendheden niet beantwoordenden candidaat, voor te stellen aan zijn collega's ge- zanten Nu wordt er in des sultans omgeving ijverig gewerkt voor een neutrale candidatuur; Italie zou 't wenschelijk achten een noodhulp- gouvernement te benoemen en verder worden ge noemd als candidaten voor de candidaatuur de kolonel Sehaffer (voor eenige weken reeds ge noemd als de ernstigste mededinger) en Morell Bey, Franschman van geboorte, oudgezantschap- secretaris te Londen, nu in Egyptischen dienst. Natuurlijk valt de keuze tusschen zoovelen uiterst moeielijk en allicht zal men trachten alle moeielijkheden te vermijden door niemand te kiezen. De Europeesche mogendheden hebben zich op Kreta een zeker recht toegeeigend. Zij zijn op- getreden oogenschijnlijk zeer eendrachtig alsof zij het in de macht hadden in een oogwenk de orde te kunnen herstellen. En nu blijkt het ua maandenlange onderhandelingen, dat de Kretenzers- kwestie nog met is opgelost en indien de corres pondent der Times te Konstantinopel goed is ingelicht, dat de mogendheden voorloopig geen kans zien om tot een voldoende oplossing te komen. „Ik heb alle reden te gelooven", zegt deze berichtgever, //dat er gedachtenwisselingen tusschen de gezanten plaats hebben omtrent een plan, dat ten doel heeft aan Krete een voorloopig bestuur te geven en de autonomic tot uitvoering te brengen zonder dat er een voorloopig gouverneur wordt benoemd, omdat de benoeming van dezen gouvernenr tot nog toe steeds een struikelblok is geweest. Het voorloopig bewind zal worden'gevoerd door twee mogendheden, die gemeenschappelijk zullen optreden. Een uitgewerkt plan zal in de eerst- volgende bijeenkomst der gezanten worden be- handeld. Het was een waarschuwing zooals Robespierre ze bij duizenden ontving. De brief zelf kon alzoo Robespierre niet bijzonder verontrusten. Dat dit toch geschiedde moest dan ook zijn oor- zaak hebben in de eigenaardige stemming waarin Robespierre hem ontving. Hij bevond zich alleen in zijn kamer. Langen tijd hield hij den brief in de hand en staarde peinzend door het venster naar de wolken. „Hoe zal mijn einde zijn mompelde hij eindelijk hallluid. ,/Het einde moet komen maar hoe zal het zijn Geheel door zijn gedachten overmeesterd, liet hij zich moe en zwaar op een stoel vallen. Eensklaps werd de deur zijner kamer heftig open- geworpen en met alle teekenen van schrik en angst op het gelaat kwam Leonore Duplay binnen stormen. //HelpHelp I" riep zij, sidderend van angst. //Burger Robespierre, wat is er -gebeurd r wat deert u Verbaast richtte Robespierre zich op. //Zijt gij het, Leonore? Wat is er dan Wat zou mij overkomen zijn Als krankzinnig van angst en in zenuwachtige spanning betastte het jonge meisje Robespierre van alle kanten. i/O, gelukkig, gij zijt ongedeerdIk meende reeds //Maar wat dan Wilt gij mij zeggen, wat dit alles te beteekenen heeft? Van waar deze angst Het meisje werd thans iets rustiger en bedacht zamer. z/Ik weet het niet, burger Robespierre," ant TER NEUZEN, 18 Februari 1898. Heden namiddag werd alhier door mej. J. Meeusen aanbesteed het verbouwen van een woon- huis, staande aan de Grenulaan. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren F. C. Herrebout voor /1222 en M. Wisse voor f 1210,50, beiden alhier woonachtig. In de tweede helft der maand Februari zijn door het postkantoor alhier, de volgende onbestel- bare brieven verzonden, aan de adressen van Dhr. Dijkshoorn, Rotterdam M. Linden, Amster dam J. du Pon, Ostende; Josine Loeb, Axel. Donderdagavond vergaderden onder voor- zitterschap van den burgemeester een 50tal in- gezetenen om te bespreken de viering van het aanstaande inhuldigingsfeest van H. M. onze geliefde Koningin Wilhelmina. Tot eere-voorzitter der feestcommissie werd bij acclamatie benoemd de heer D. J. Oggel, burgemeester. De commissie werd verder gekozen als volgtde heeren B. van Ruijven, voorzitter, A. Esselbrugge, secretaris, A. E. O. Kruijsse, penningmeester, en Ph. J. van Dixhooru, P. Dregmans, H. D. l'Ecluse, P. van Hoeve, C. P. Minjon, B. Trouw, J. A. van Vessem P. van Vliet en T. L, van Wiemeersch, leden. De feestelijkheden zullen bestaan in muziek, feest voor alle schoolkinderen, optocht, volksspelen illuminatie en vuurwerk. Een bepaalde dag is nog niet aangewezen. Axel. Door den Burgemeester, den Seretaris en alle raadsleden alhier zal bij gelegenheid van de Kroningsfeesten aan de gemeente worden aange- boden een levensgroote buste van H. M. Koningin Wilhelmina. Koewaclit. Woensdagavond omstreeks 9 uur, toen velen reeds te bed lagen, klonk op eens de kreet brand brand door het dorp en weldra bemerkte men, dat het schuurtje van P. Bogaerd in lichte laaie stond. Ofschoon de brandweer zich spoedig ter plaatse bevond, viel er aan blusschen niet te denken. Gelukkig dat de hevige wind in gewenschte richting was anders was de ramp niet te overzien geweest, wijl vele woningen in de onmiddellijke nabijheid van het brandende perceel stonden. Nu brandde alleen het schuurtje met het daarin bevindende landbouwgerief geheel af. Ook een geit kwam in de vlammen om. Alles is verzekerd. IJzendijke, 17 Febr. Wat zijn die mare- chausees toch erg nieuwsgierig en onbescheiden, woordde zij verlegen. //Ik zat in de keuken bij het vuur, toen mij opeens een razende angst om u overviel. Ik zag in den geest, hoe men de wapenen op u richtte; hoe de menschen, die u grijpen wilden, binnenstormden; en plotseling hoorde ik zeer duidelijk, hoe uw lichaam dof tegen den grond sloeg. Toen kon ik het niet meer uithouden en ik vloog hierheen om u te helpen. Wat ben ik blij, dat het slechts ver- beelding was z/Hoe zeldzaam, hoe zonderling zei Robes pierre nadenkend, en toen, als hij bemerkte, dat Leonore Duplay zich weer stil en schuchter wilde verwijderen, vervolgde hij halfluid//Leo nore, weet gij de Contrescarpe-straat z/Ja, burger Bobespierre, die is in de nabijheid der z/Stil Ik weet wel waar zij is. Ik wilde slechts ouderzoeken, of gij het ook weet. In de Contrestcarpe-straat staat een klein huis, dat slechts op de bovenverdieping vensters heeft daaraan zult ge het ongetwijfeld herkennen. Er schuin tegenover bevindt zich als bijzonder ken teeken een fontein, waarop een plomp beeld staat. In dat huis woont burgeres Theot. Begrijpt gij, Leonore Ja burger Robespierre. Ik heb het gehoord Theot. Ik zal dieu naam onthouden. Wat ver langt gij verder z/Gij moet naar die vrouw gaau en haar vragen, wanneer ik haar ongestoord en alleen kan spreken. z/Ik zal terstond uw bevel uitvoeren." z/Maar ik verlang, Leonore, dat er niet over deze zaak gesproken wordt. Ik kan u toch we vertrouwen een net gekleed heer stapte uit de tram die ui Belgie arriveerde, had bagage enz. bij zich da deed vermoeden dat hij van een groote reis kwam' Dit was dan ook het geval, die heer kwam zoo maar eens eventjes uit Amerika waar hij reeds zes jaren had doorgebracht, nu was hun de nieuws- gierigheid nog meer opgewekt, dus gevraagd wie die heer was, waaruit hun bleek dat het A. T. M., oud 23 jaren, geboren te TJzendijke, was, die voor zes jaar zijn lief vaderland had verlaten om drie maandjes gevangenisstraf te ontloopen wegens oplichting. Dat hij gearresteerd werd kwam hem vreemd voor daar hij Amerikaansch burger was zoo hij zeide. Men schrijft ons uit Biervliet. De heer Joh. Risseeuw, landbouwer te IJzen dijke, heeft het initiatief genomen om bij zijn collega's onder IJzendijke, Biervliet, Hoofdplaat en Waterlandkerkje een lijst te presenteeren ter inschrijving om de marechaussee's Adam en De Waal een blijk van erkentelijkheid te geven, ter wille van hun kloeke houding op 5 Febr. jl. A1 zullen deze moedige politiemannen in het behaald succes de schoonste belooning vinden, toch mogen hunne namen met eere genoemd worden en wij juichen het ten zeerste toe, dat onze grens- bevolking hun kranig optreden met een stoffelijk blijk van erkentelijkheid op prijs weet te stellen. Toch mag een getrouwe plichtsbetrachting van politiemannen, zooals aan de bloedige worsteling in den Koninginnenpolder ten grondslag ligt, ons niet weerhouden om nogmaals te wijzen op wat wij vroeger en herhaaldelijk schreven, dat uit- breiding van politiemacht in de grensgemeenten hoogst noodzakelijk is, wil men bij ontmoetingen van gewapende benden het gevaar voorkomen dat onzerzijds de nederlaag geleden wordt, doordien de politiemannen het gelag betalen. Bij genoemden landbouwer Risseeuw werden in der tijd in de 90 kippen gestolen, die in Belgie bij den nu gearresteerden Leo Milloen opgespoord werden, en wiens rekening daarvoor nog moet opgemaakt worden. Een persoon alleen kan moeilijk zoo'n massa kippen wegvoeren, dus ook toen reeds zal Leo vermoedelijk wel gezelschap gehad hebben. Met het oog op nachtelijke ontmoetingen met stroopers en dievenbenden en vooral om het eischen van bloedige offers te voorkomen, behoorde Biervliet, de uitgestrektste Cadzandsche gemeente, even goed als de naburige grensgemeenten IJzendijke en Philippine in het bezit van marechaussee's te zijn. //Burger Robespierre," zei het meisje half weenend, heb ik ooit een wensch van u ffHet is goed, Leonore. Ik weet, dat gij mij trouw zijt, dat ik mij op u kan verlaten. Ga thans heen en breng mij bericht." Even daarna was Robespierre weer alleen en stapte peinzend in de kleine kamer heen en weer. Op anderen tijd zou een bezoek aan madame Theot hem dom en dwaas geschenen hebben, maar in deze stemming scheen hem dit minder avontuurlijk. z/Waarom niet?" vroeghij zichzelfaf. //Waarom kan ook de verstandigste man niet eens een enkele maal onzin aanhooren Heeft Marat het ook niet gedaan, en duizend anderen ook? Kan het kwaad, eens naar de domheid te luisieren Kan men ook daaruit niet leeren Bovendien zweefde hem steeds het lot van Marat voor oogen. Hij wilde zich beveiligen. Madame Tallien had gelijk hij was er toe verplicht. Het was reeds donker, toen Leonore Duplay uit de Contrescarpe-straat terugkeerde. Zij bracht het antwoord, dat een bezoek van burger Robespierre de waarzegster zeer aangenaam zou zijn en dat hij haar hedenavond geheel ongestoord kon spreken. Zij zou niemand, buiten hem, ontvangen. z/Wie zijn er in de andere kamer bij u vroeg Robespierre het meisje. z/Mijn vader en St. Just," antwoordde Leonore. Zeg hun, dat zij met mij tneegaan maar vertel niet, wie mijn bezoek geldt. Begrepen, Leonore z/Ja, burger Robespierre." z/Goed, bestel dan een rijtuig en laat dit aan het achterhuis wachten." (Wordt vervolgd). TEE \EI7iEVS('HE COURANT nit |>lad verschijnt Mnandae-, Woeuidag- en VriJ«lattavwn«l, iiitgeasomler J op FeeaKlagen, bij den nitgever J. VAW DB I1WBE te Ter_»e»»eih is. m—m

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1