UroningsfeastT G, J. Balkenstein, Voor van Ter Neuzen op Sas van Gent en terug Bericht. Uit de hand te hoop, Kloosterbalsem. BUBGERLIJKE STAND. I landelsberichten. Advertentien. Kolenvereeniging „Uit Voorzorg, Jiclit en Rhumatiek. L. J. AKKER, Alkemadestraat 11, Rotterdam. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Met lucifers staken zij te Nieuweschoot twee hoopen turf in brand, eigen aan den yervener Bultsma. Deze kreeg eene schade van circa f 40. Men meldt uit Harlingen Het lijk van een schipper, die ongeveer een week geleden in de trekvaart nabij onze gemeente verdronk, ligt nog altoos ongekist in een onbe- woond huis. De vraag schijnt te zijn, wie de begrafeniskosten zal moeten betalenHarlingen, Barradeel of Franekeradeel. Dezer dagen werd melding gemaakt ran een nieuwe maan. Hoe ongeloofelijk het klinken moge, de geleerden zijn het er vrij wel over eens, dat onze aarde niet door een, maar door twee manen op haar reizen orn de zon wordt vergezeld. De ontdekking dezer tweede maan dagteekent eigenlijk al van 1855, toen dr. Bitter, van Hannover naar Napels reizende, een donkere schijf van rechta naar links over de zon zag bewegen en nog wel met het bloote oog. Later is dit rneer- malen door anderen opgemerkt, zonder dat men echter met eenige zekerheid vermoedde, dat dit lichaam onze tweede maan zou zijn. En toch blijkt dit wel degelijk het geval te zijn. De volume van deze tweede maan is ]/126 deel van die der ons bekende maan; de middellijn is ongeveerden vijfde deel der middellijn van het hemellichaam. De afstand van de aarde is echter grooter, onge veer 22/gmaal zoo groot, zoodat de middellijn veel kleiner wordt gezien. Dat de tweede maan nooit zichtbaar is be- halve bij zonsondergangen moet daaraan worden toegeschreven, dat de oppervlakte van deze maan bestaat uit een zelfstandigheid, die het licht van de zon slechts zeer weinig terugkaatst. Andere deelen van ons nieuw maantje zijn daarentegen bijzonder glinsterend en kaatsen het licht buiten- gewoon goed terug. Wanneer het maantje dus in de goede positie is, kan het een schoon en helder licht verspreiden. Dit geschiedde toen luitenant Grrely op zijn tocht door Grinnelland om Franklin op te sporen, in 1881 10 dagen na het intreden van den Poolschen winternacht een uur lang een van groen, geel en rood licht schitterende zonneschijf zag. Een exemplaar der eerste editie van Burns gedichten, de „Kilmarnock-editie," is dezer dagen op een boekenveiling, waar niet minder dan 167 nummers aan Burns waren gewijd, aan een Ameri- kaansch liefhebber verkocht voor circa 6867. Bij het eerste verschijnen, in 1768, kostte het boek f 1,80. Ongeveer dertig jaar later werd voor deze eerste editie f 100 betaald in 1880 gaf de verzamelaar A. C. Laub, te Diudee, er 720 voor, en nu is het verkocht voor ruim 8700 maal den ooispronkelijken prijs. Een dergelijk exemplaar bracht 19 jaren geleden f 1080 op, en toen dacht men, dat dit de hoogste prijs was, dien men ooit kon halen. Tijdens en na een erfhuis te Windesheim heeft iemand Woensdag zooveel drank gedronken, dat hij tengevolge hiervan 's nachts overleed. Het parket van Montbrison in Frankrijk begaf zich dezer dagen naar Marcilly-le-Pavd, om een onderzoek in te stellen in een treurig moord- geschiedenis, waarvan het slachtoffers en de rnoorde- naars kinderen zijn van 10 it 12 jaar. Het drama, dat de betrokkenen aanvankelijk geheim trachtten te houden, werd op Woensdagmiddag kort na het uitgaan der school afgespeeld. Vier of vijf bengels wierpen zich op hun lljarigen schoolmakker Masse, ranselden hem geducht af, dreven de wreed- heid zoover, om den op den grond liggenden knaap hevig op den buik te trappen, en lieten eerst van hem af, toen hij geen teeken van leven meer gaf. Door voorbijgangers opgenomen en naar de ouderlijke woning gebracht, overleed de arme knaap den volgenden dag na een vreeselijk lijden. Een vreemdsoortig element in deze zaak is het feit, dat de ouders het vermoorde kind lieten begraven, zonder de justitie te waarschuwen. Aan deze kwam het feit ter oore door tusschenkomst van eenige bewoners van het gehucht, die een klacht indienden. i e Budapest is de statistiek verschenen waarin men lezen kan wat de gezamenlijke Boheemsche jagers geschoten hebben. Het is een vreemde buit. In het begin toont de lijst niets dan namen die bekend genoeg in jagersooren klinken patrijzen, fazanten, hazen enz. Maar daarna blijkt dat de Boheemsche jagers bovendien niet minder dan 15,000 honden en 9039 katten geschoten hebben. Twee paarden zijn slechts door het moordend lood getroffen, daarentegen hebben de koeien en kalveren het erger moeten ontgelden en zijn 15 koeien en 32 kalveren, beuevens 129 schapen door kortzich- tige jagers neergeschoten. Het merkwaardigste van alles is dat 2050 inen- schen getroffen zijn, waarvan er 50 gedood zijn. Het is te begrijpen dat de strafrechter wegens overtredingen van de jachtwetten in het geheel 74,388 dagen gevangenisstraf en boeten tot een bedrag van 2$ millioen francs heeft moeten uit- deelen. De Debats stelt den Boheemschen jagers voor om evenals Tartarin de Tarascon de muts in de hoogte te gooien en daarop te schieten. Te Rheijdt, een klein stadje in de Duitsche Rijnprovincie, worden, ten behoeve van de gemeente, geheven op de inkomstenbelasting 160 opcenten, op de grondbelasting evenveel en op de bedrijfs- belasting 60 opcenten. Dat is nog wat anders dan in vele Friesche gemeenten. Het onderzoek te St. Petersburg naar den onlangs ontdekten diefstal van mobilisatie-plannen uit de bureelen van den staf van het hoofdkwar- tier, heeft nog eene merkwaardige reeks van andere misdrijven van landverraad aan het licht gebracht. De beschuldigden, de staatsraad ParounofF, zijne dochter, de adjudant van den commandant van het fort St. Petrus en Paulus, luitenant-kolonel Tourtshaninoff en kolonel Abdurahman Suleiman, gewezen officier van het Turksche leger, stalen slechts een proefontwerp van mobilisatie-plannen zonder werkelijke waarde en verkochten dit stuk met medehulp van twee Oostenrijksche onderdanen, te Weenen wonende, voor 2000 roebels. Het waren Tourtshaninoff en Abdurahman, die het plan wisten machtig te worden en het aan Parounoff ter hand stelden deze zond er zijne dochter mede naar Weenen, die de 2000 roebels er voor ont- ving. Bovendien beloofde de Oostenrijksche regee- ring nog 25,000 roebels meer, als men haar 25 andere mobilisatie-plannen, thans te St. Petersburg ter perse, wist te verschaffen. Gedurende den loop van het pas geeindigd onderzoek werd in de woningen der verdachten eene geheele massa tegen hen getuigende papieren gevonden, afkomstig van de Oostenrijksche ministerien van oorlog en buiten- landsche zaken. Bij deze correspondentie trof men een karakteristiek document aan, namelijk niet meer of minder dan een tarief der prijzen, welke men voor verschillende Russische geheime staatsstukken zoude willen bestedendie prijzen liepen van 20 tot 25000 roebels. Parounoff's dochter verdedigde zich met te be- weren, dat zij niet wist, wat zich in de enveloppe bevond, welke men haar gaf. Haar was eenvoudig bevolen die naar Weenen te brengen, waar zij het geld moest ontvangen, dat haren vader van den ondergang zou redden. Al de gevangenen zijn thans in de vesting St. Petrus en Paulus opge- sloten en zullen voor een krijgsraad terecht staan. Waarschijnlijk zullen de officieren den kogel krijgen, de staatsraad gehangen en het meisje voor haar leven naar Siberie verbannen worden. Men verzekert, ook, dat Parounoff Oostenrijksche ridderorden heeft verkocht en acht personen, die deze onderscheidingen op die wijze door hem hadden verkregen, zijn in hechtenis genomen doch weder ontslagen, omdat bleek, dat zij die orden te goeder trouw hadden gekocht, hetwelk volgens de Russische wetten geen misdrijf is. //Baron" James Harden Hickey, die zich in een hotel in Texas van het leven beroofd heeft, heeft een buitengemeen romantischen levensloop gehad. Een jaar of wat geleden behoorde hij tot de be- kendste figuren van den Parijschen boulevard. Hij was een Ier van geboorte, Amerikaansch burger, een Franschman in zijn optreden. Hij sprak volmaakt goed Fransch, schreef ook veel, richtte zelfs een blad op Le Triboulet, leefde op grooten voet en was een royaal gastheer. Maar de Triboulet deelde het lot van zooveel Fransche blaadjes en ging te niet. //Saint- Patrice" dit was Harden Hickey's schrijvers- naam verdween uit de litteratuur en van den boulevard, tot hij, in 1894, weer opdook, maar als zijne hoogheid Jacob I, vorst van Trinidad. Hij was, naar 't schijnt, op een reis door den Atlantischen Oceaan op dat eilandje, niet ver van de Braziliaansche kust gelegen, aan land gegaan en had zich onverwijld uit recht van inbezitneming tot monarch uitgeroepen, of liever tot dictator. Want de regeeringsvorm was het militaire dicta- torschap, zijn officieren droegen knevel en sik als de Iransche onder het tweede keizerrijk. De vlag van L'rinidad was een gele driehoek op rooden grond; natuurlijk had de regeering van den nieuwen staat ook een ridderorde uit te deelenhet kruis wegens verdiensten ten opzichte van de letteren, de kunsten, wetenschappen, nijverheid, humanitaire deugden en toeweiding aan de dynastie. Dan werden er Trinidadsche postzegels uitgegevenof er ook gemunt geld in omloop was, is onbekend. Eenige centraal-Amerikaansche republieken hebben vorst Jacob erkend, om redenen bekend aan hem- zelf alleen. Maar toen Engeland, Brazilie en Portugal elkaar verleden jaar de souvereiniteit over het eilandje betwistten, moest de monarch van den nieuwen staat zich vergenoegen met een protest aan de mogendheden, die er, 't staat te vreezen, niet genoeg notitie van genomen hebben. En daarom heeft men niets meer van Jacob I, vorst van Trinidad, gehoord. gehoord. De Hertog der Abruzzen, neef van Koning I mberto, thans te Rome, heeft Z. M. kennis ge- geven van zijn voornemen om een tocht naar de Noordpool te ondernemen, vergezeld van twee zee-officieren, een Zweedsche ingenieur en ver- scheidene anderen. De Prins, zelf zee-officier, is eene kleine veertien dagen geleden 25 jaar geworden. Hij zou over eenige maanden ver- trekken. Als een staaltje van den alles overmeesterende invloed der Dreyfus-zaak wordt beweerd dat in de winkels te Parijs, gedurende de maand Januari alleen ongeveer 700,000 frc. minder ontvangen is dan anders. Dergelijke eijfers hebben natuurlijk geen waarde. Maar een feit is het dat er een algemeen malaise bestaat en dat alleen de koffiehuizen, de kranten en de krantenverkoopers goede zaken maken. Hulst, 14 Febr. KOERS YAN HET Belgisch per 100 fr. Engelsch per GELD. 47,65 h 47,70 12,— 12,05 z e e t i j i I r\ i e r\' Van 14 tot en met 15 Febr. Van 14 tot en met 15 Febr. werden langs de Oostsluizen alhier 24 binnenvaartuigen op- en 23 afgeschut. DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 17 Febr. 10.*52 11.34 Vrijdag 18 - 12.10 Zaterdag 19 0.39 1.5 Zondag 20 1.28 1.50 Maandag 21 2.11 2.30 Dinsdag 22 2.50 3.7 Woensdag 23 3.25 3.42 Zoo de Heere wil en hij leeft, hoopt onze ge- liefde vader, behuwd-, groot- en overgrootvader IE3- 7T GILDE, a.s. Vrijdag den 18 Februari, zijn 908ttn ver- jaardag te herdenken. Dat de Heere hem nog spare is de wensch van zijne dankbare kinderen SUZANNA 'tGILDE. P. 'tGILDE en Echtgenoote. Ter Neuzen, den 16 Februari 1898. Onzen hartelijken dank aan alien, W*»" die blijken van belangstelling gaven op onzen sylveren bruiloft den 13 dezer. A. VISSER. N. VISSERTholens. Ter Neuzen, 16 Eebruari 1898. Belangstellenden, dat bovengenoemd feest ook op den BAANDIJK worde gevierd, worden awler- niaal opgeroepen tot bijwoning eener vergadering op Zaterdag 19 Februari a. s., 'savonds om 8 uur, bij P. DE RIJK. DE VOORLOOPIGE COMMISSIE. de verkiezing op a. s. Vrijdag, van een Notabele wordt aanbevolen Ondergeteekende bericht dat hij de affaire als vrachtrijder van Joj. eelinde heeft overgenomen en a. s. Maandag 21 Februari voor eigen rekening hoopt voort te zetten. Hij beveelt zich als zoodanig beleefd bij H.H. winkeliers en het publiek aan, belovende door accurate uitvoering der hem op te dragen begun- stiging zich het verfrouwen waardig te maken. JAC. HA MEL INK, Ter Neuzen, 16 Februari 1898. Smidswal. De op 10 Februari jl. uitgestelde verkoop der geannonceerde ONROERENDE GOEDEREN, be- hoorende tot den boedel van ABRAHAM VAN DER HOOIT, overleden te Axel, zal alsnu plaats hebben op Donderdag 24 Februari 1898, des namiddags 3 ure. Notaris DREGMANS. n te SLUISK1L. De betaling der steenkolen (ad 7,35 de 1000 kilo) kan geschieden tot en met Zaterdaa: 26 Februari bij ARIE VERPOORTE en B. WIL- LEMS te Sluiskil. HET BESTUUR. een op een Zeeuwsch dorp, TIMMERMANS-, METSELAARS- en SCHILDERSZAAK en toebehooren als Woonhuis met Bleekveld en Tuin, Werkplaats en 2 daarbij behoorende verhuurde Huizen met toebehooren. In het woonhuis wordt ook gedreven een handel in kruideniersvvaren en sterke dranken, bieren enz. Er bestaat vergunningsrecht. De aanvaarding kan spoedig geschieden. Aanvragen worden ingewacht voor 1 Maart 1898, en nadere inlichtingen worden gegeven ten kantore van ondergeteekende te Ter Neuzen. YAN DER MOER, Notaris. Waar elk middel gefaald heeft, gaf de Kloosterbalsem, geuaamd DE KONING DER BALSEMS, totale geneziug. Jaren zocht men naar een afdoend middel, tegen de onuitstaanbare pijnen veroorzaakt door Jiclit en Rhumatiek. De klooster- lingen uit het klooster Santa Paulo te Cartagena, bekend door hunne onderzoekingen en studien op geneeskundig gebied, hebben het menschdom eenen onschatbaren dienst bewezen, met het leveren van het recept, de koning der Balsems. Deze Koning der Balsems, bezit wonder- dadige kracht, om elk lijder aan Jicht en Rhumatiek van de smartelijke pijnen te verlossen. Het is tevens een heilzaam middel tegen brand- en snijwonden, kneuzingen, stramheid in ledematen, spierverrekkingen, geneest en voorkomt winterhanden en voeten. Prijs per pot 20 ct., 35 ct., 75 ct., 1,20. Generaal-agent Verkrijgbaar te Ter Neuzen bij P. L. LOS- VAN DE REE. Axel. Huwelijks-voltrekkingen. 27 Jan. Martin us Jozias Dees, oud 27 j., jm. en van Maria van Dixhoorn, oud 27 j., jd. Geboorten. 2 Febr. Maatje, d. van Karel Marinus Scheele en van Wilhehnina Penne. Jacobus, z. van Mels Verstraten en van Maria Boeije. 3 Febr. Jacobus, z. van Simon de Klerk en van Johanna Maria van Hoeve. Theodorus, z. van Adriaan Vereecken en van Elodie Meul. 4 Febr. Cornelia, z. van Gijsbrecht Heijnsdijk en van Christina de Smit. 6 Febr.' Abraham, z. van Pieter van de Wege en van Elisabeth Dieleman. 7 Febr. Janna, d. van Cornelis de Regt en van Pieternella van Hermon. 8 Febr. Neeltje. d. van Louis de Feijter en van Sara Verhelst. 11 Febr. Jan z. van Willem Siemens en van Magdalena de Feijter. 13 Febr. Gillis, z. van Andries Overdulre en van Maria Wilhelmina van Wijck. Mathilde Marie, d. van Augustus Augustinus Lippens en van Mathilde Marie de Vliegher. Janna Johanna, d. van Adam Francois Schieman en van Paulina Elisabeth de Moor. Overlijden. 7 F'ebr. Cornelia Catharina Paulina de Feijter, oud 7 w., d. van Jozias Jan en van Adriana Cornelia de Mul. 13 Febr. Daniel Cornelis Schieman, oud 13 m., z. van Daniel Cornelis en van Ebrina den Hamer. Saw van (went. Huwelijks-voltrekkingen. 10 Febr. Gerardus Johannes Franciscui Kalfsvel (van Westdorpe), oud 2* j., jm. en Louisa Maria Dominica Renique, oud 27 j jd. Geboorten. 3 Febr. Mathilda Eduarda, d. van Cerillus van de Winckel en van Maria Pieternella Kaifvel. Overlijden. 11 Febr. Maria Magdalena van Ilijfte, oud I m., d van Eduardus en van Clementia Angelina Taelman. St. Jansteen. Huwelijks-voltrekkingen. 9 Febr. Carolus Ludovicus der Weduwe, oud 34 j jm. en Philo- mena Triest, oud 28 j., jd. Geboorten. 2 Febr. Emma, d. van Aloijsius Meijskens en van Juliana Zegers. 5 Febr. Coralia Maria, d. van Pieter Joannes de Groene en van Emma Johanna Maria Bleijenbergh. 8 Febr. Magdalena, d. van Leendert Lips en van Magdalena van der Kraan. 9 Febr. Desird, z. van Cornelis Dominicus van Cleemputte en van Francina Geer- truida Penne. 10 Pebr. Celestina Maria, d. van Hubertus van Waesberghe en van Milanie Smet. 12 Febr. Maria Leonia, d. van Aloijsius Willekens en van Melanie de Block. Overlijden. 7 Febr. Celestina Sophia Voet, oud 3 m d. van Carolus Dominicus Antonius en van Maria Eeckhout. II Febr. Rozalia van Vlitsrbergen, oud 71 j., wed van Bonifacius de Smet. 12 Febr. Maria Leonia Willekens, oud 10 u., d. van Aloijsius en van Melanie de Block. 13 Febr. Petrus Johannes Schuerman, oud 73 i., echtg. van Paulina d'Haan. Stoppeldijk. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Febr. Do minicus Ludovicus D'Een, oud 23 j., jm. en Rosalia Aerts, oud 82 j., jd. 15 Febr. Francies de Smet, oud 38 j., en Maria Kouijzer, oud 34 j., jd. Geboorten. 12 Febr. Josephus, z. van Angelus Corne- lissens en van Anna Catharina Mannaert. 13 Febr. Rosalia Maria, d. van Charles Louis Schaut en van Virginia de Schepper. Xiiiitilorpe. Huwelijks-aangiften. 5 F'ebr. Alphonsus van Eetveldt, oud 39 j., weduwn. en Virginia Dominica Roelandt, oud 24 j., jd. Geboorten. 3 Febr. Christiaan, z. van Adolphe de Roeck en van Clementina van de Walle. 4 Febr. Martha Maria, d van Aloijsius Nuijts en van Florentia Maria Adam! 5 Febr. Irma Maria, d. van Theophilus Verschelden en van Maria Theresia de Neve. Overlijden. 7 Febr. Elisa Maria van de Vijver, oud 7 m., d. van Damianus Franciscus en van Leonia Schatteman. jm. Middenprijs per 100 kilo: Tarwe 9,60 a R°??e a Wintergerst f 9,00 if Zomergerst 8,00 ifHaver 5,80 i Erwten f 6,60 a f Paardenboonen f 6,60 a f Duivenboonen f 7,40 a Witteboone* /-Ij Bruineboonea a Boekweit Lijnzaad 8 50 a Aardappels 3,00 Koolaaad per zak van 106 liters Boter per kilo 1,00 i Eieren per 26 stuka 0,95 a Er waren ter markt te koop gesteld16 stuks hoornvee 38 varkeas. Verkocht 9 stuks hoornvee, 33 varkens. VLAG. NAAM. M:i Van en naar. Lading. 14 Eng. a.s. 14 15 14 15 a.s. Eng. a.s. idem Duits. a.a. Eng. s.s. Ned. a.s. Voor Ter Keuzen Fulmar 3007 I Liverpool %'»n Ter 1'eazeu i Stad Nieuport Antiqttari Ann Webster 1551 2915 2241 Kingslynn Leith Londen V»u (went i Minna Spindrift Bussum 2727 2003 3288 Dantzig Londen Sunderland itukj. macadam stakg. idem phosph. stukg. ledig

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 3