Gemengde berichten. worden, zou het gevaar voor brand en voor menschenlevens bijna gelieel zijn afgesneden. Het blad wijst er op, dat de overheid het vol- dingeudst recht bezit om bij wettelijke bepaling alien verkoop van gevaarlijke petroleum in den gevronen handel te verbieden. Immers het gebruik van naphtha-houdende olie brengt niet alleen het leven van den gebruiker ervan, maar ook het leven van zijn bnren in gevaar, en op de over heid rust de plicht, elk burger tegen zulk van zijn buren dreigend gevaar te bescherinen. Elk uitstel ten deze kost menschenlevens. Den 4den Eebruari heeft te Brussel de onderteekening plaats gehad eener overeenkomst tusschen Nederland, Belgie, Duitschland en Frankrijk, tot regeling der meting van binneu- landsche vaartuigen. TER NEUZEN, 10 Februari 1898. Voor het leveren van 275 Ms. grind van 13 c. M., waarvan 200 M5. op het binnen- beloop van den zeedijk aan den Lovenpolder en 75 M8. op de opslagplaats aan den westelijken kanaalarm te Ter Neuzen, bij den weg door den Vlooswijkpolder, ten behoeve van het waterschap Loven en Willemskerke, waren heden ten kantore van den ontvanger-griflier de navolgende prijs opgaven ingekomen L. Kanters te Sliedrecht voor f 1,79, P. de Lege te Ter Neuzen voor 1,76, J. Dobbelaar te Ter Neuzen voor 1,68 en de Deutsch Rhei- nische Kiesgeschaft (directeuren de heeren Van Koppenhagen Co. te Utrecht) voor 1,58, alles per M8. Aan laatstgenoemde gegund. Door het bestuur van den Pierssenspolder werd heden in het Nederlandsch Logement alhier aanbesteed het leveren voor 1 Juni 1898 van 220 M8 grind van 16 c. M., franco op twee aan te wijzen plaatsen op den wal van het kanaal van Ter Neuzen. Hiervoor wer ingeschreven door de heeren P. de Lege voor f 1,74, P. A. Dolk voor 1,72, de Deutsch Rheinische Kiesgeschaft (directeuren de heeren Van Kloppenhagen Co. te Utrecht) voor 1,68, J. Dobbelaar voor f 1,67, L. Kanters voor f 1,67 en J. Adriaansen voor f l,64f aan den minsten inschrijver gegund. Aan de universiteit te Leiden, is het can- didaats-examen in de godgeleerdheid, 2« gedeelte, door den heer J. Gouverneur afgelegd. Bij de Geref. kerk te Middelburg (B) is beroepen Ds. L. Bouma, te Benlicheim (graafschap Bentheim.) Sas van Gent, 15 Febr. Ter veemarkt waren aangevoerd 38 stieren, 18 ossen, 44 koeien en vaarzen en 2 schapen, samen 102 beesten. Alles was puik vee, doch er waren weinig slagers aanwezig, waardoor de markt gedrukt was en niet al het vee werd verkocht. 10 stuks bleven over. Als bewijs van lage prijzen, dient hier gemeld dat een vette koe werd te koop gesteld voor 65 centiemen geslacht vleesch, vrij in Antwerpen. De slagers, welke bij die goedkoopte van het vee, het vleesch toch aan hooge prijzen blijven verkoopen, moeten voorwaar goede zaken raaken. Gedurende de indijking der schorgronden in den Brakmau en het aanleggen van een kanaal naar Philippine, zal, om te voorkomen dat de visschers van Philippine niet zouden kunnen lessen, door de Regeering nabij Philippine een tijdelijke losplaats gemaakt worden. Daartoe zal de V eststraat (aldaar meer bekend onder den naam van Schotschen Hoek) verlengd worden, om een toegang te hebben voor de tijdelijke losplaats, Danton herstelde zich het eerst. Hij hief in trotschen overmoed opnieuw zijn glas omhoog en zei luid ffHij is een dwaas, we zullen ons aan hem niet storen. Drinkt, vrienden, en laat ons vroolijk zijn, zoo lang het dag is Wie weet, hoe spoedig de nacht kornt. DrinktAl vrat wij liefhebben leve I" Men dronk ook, men stiet aan en deed den redenaar bescheid, maar een sombere tragische beklemdheidbleef op het gezelschap drukken, zoodat er weinig opgeruimdheid heerschte, toen de tafel kort daarop afgenomen werd. Nu spoorde men Danton van verschillende zijden aan, dat hij den twist niet tot het uiterste drijven, de breuk met Robespierre niet volkomen maken zou. Men ried hem, de Conventie en het stadhuis eenigen tijd te mijden, tot de eerste en grootste hartstocht bekoeld zou zijn. Anderen gingen verderzij smeekten Danton ernstig, op zijn veiligheid bedacht te zijn, en spraken zelfs van vluchten naar het buitenland. Danton was veel te opgewonden, om aan kalm overleg gehoor te geven. Hij beroemde zich er op, geen vrees te kennen en riep luid en onstuimig //Aan Danton vergrijpt hij zich nietgelooft mij, vrienden, aan Danton durft hij zich niet wagen. Dat zou zijn ondergang zijn. De Dautonisten zijn de Girondisten niet; mijn aanhangers staan in het volk, op den Berg, in de Jacobijnen-club. Aan Danton vergrijpt hij zich niet." Burgeres Rialmont naderde hem en trad met hem eenigszins ter zijde in een vensternis. Gij dwaalt, burger Danton," zei ze op ernstigen, kalmen toon tot hem, /,wanneer gij denkt, dat Robespierre u niet aandurft. Ik verzeker u, dat die ten Oosten van den mosselput zal aangelegc worden IJzendijke, 15 Febr. Gisteren werden alhier door de marechaussees twee Belgen gearresteerc om over de grens te worden gebracht, toen hun echter in 't politieblad bleek dat een hunner nog acht dagen gevangenisstraf te goed had, terwij de andere bij een verhoor uit de school klapte en de marechaussees vertelde de gesignaleerde nog een paar kleine diefstalletjes had gepleegd onder Groede, hetgeen hij dan ook bekende. Natuurlijk mocht de eerste in Nederland blijven, hoewel nu tegen zijn zin, terwij 1 de andere naar zijn vaderland werd gebracht. W. B., een van de twee personen verdacht van op de Beeklaan, onder de gemeente Loosduinen, een paard en wagen te hebben gestolen en die een paar weken geleden met zijn mede-verdachte uit het arrestantenlokaal te Loosduinen wist te ontsnappen, is thans uit het Huis van bewaring op de Prinseugracht te 's Gravenhage ontvlucht, waar hij, na zijn tweede aanhouding was opgesloten. Men vermoedt, dat hij een stuk muur met staaf heeft losgewrongen. De ontsnapping werd Maandagavond ongeveer half acht aan de politic medegedeeld. Daar het signalement zeer bekend is en de man voor zooverre bekend geen geld bij zich heeft hoopt men hem spoedig weer in handen te krijgen Nader meldt men De ontvluchtte was met nog een persoon in een werkkamer opgesloten. Onder een venster, waar een werktafel staat, heeft hij met een beitel een gat in den muur gemaakt, zijn kameraad bedreigen te zullen overhoop steken, wanneer deze hem verried, zoo althans heeft deze persoon ver klaard. Na door de gemaakte opening te zijn gekropen, heeft B. zich van een hoogte van pi. m. 3.5 meter laten zakken, en zich toen op tot nog toe onverklaarbare wijze tegen een muur van 7 meter hoogte weten op te werken nergens is een beitelhouw of iets dergelijks aan den muur waar te nemen vervolgens is hij over een dak ge klauterd, waarbij hij met groote krachtsinspauning looden en zinken bedekkingsstukken heeft moeten ombuigen, en ten slotte is hij van een muurtje gesprongen, waarna hij in een achteruitgang op de Varkenmarkt nabij de Assendeltstraat uitkwam De ontsnapte droeg geen gevangeniskleeding ten minste voor zooveel zijne bovenkleeren betreft. Een paar jaar geleden vertrok uit Zaandam zekere Van Baren met zijn gezin naar Argentinie. Het ging er den lieden zeer slecht. Zij leden er honger en verlangden naar het vaderland terug. Bewogen met hun lot wisten de Zaandammers een vrij aanzienlijke som bijeen te brengen om Van Baren en de zijnen in de gelegenheid te stellen naar Zaandam terug te keeren en dat niet alleen, maar zooveel werd voor hen bijeengebracht dat een huisje gehuurd en huisraad gekocht werd, zoodat, toen de arme lieden Zondagavond te Zaandam arriveerden, zij terstond hun welge- meubileerde woning konden betrekken. Honderdeu Zaandammers verdrongen zich bij de aankomst van Van Baren, die met zijn vrouw zeer getroffen was over den schitterend gebleken weldadigheidszin der Hollanders. Naar men ons mededeelt, zegt de //Tel.," moet het gehalte van zout in de Ooster-Schelde tot een ongekende hoogte zijn gestegen. In voorgaande jaren werden klachten aangeheven over den achter uitgang van de oester-qualiteit en deze voor een hij geen lafaard is. Houd hem, waarvoor ge wilt, maar een lafaard is hij niet." z/En wanneer hij het doet, wat dan? Ik ben even machtig als hijlaat hem slechts komen De kloeke vrouw zag hem scherp aan. Toen zeide zij op een eigenaardigen toon, die Danton, trots zijn opgewondenheid, trof//Ik weet niet, burger Danton, in hoever gij redeii hebt zekere verklaringen van Robespierre te vreezen; maar wel weet ik, dat Robespierre op de redenaarstribune van een mug een olifant kan maken, en dat hij hetgeen gij thans voor bedachtzaamheid houdt een misdaad kan vinden, die met den dood moet worden gestraft. Laat u daarom overreden, de botsing te ontwijken, zoo lang het nog tijd is." z/Ook gij meent, dat ik vluchten moet? Voor hem vluchten Burgeres Rialmont trad nog meer in den hoek terug en fluisterde nog zachter en geheimzinniger ytloor naar mij, Danton, want ik bedoel enkel, wat goed voor u is. Gij zijt geuoeg in mijn betrekkingen ingewijd, om te weten of te ver- moeden, hoe ik tot den gevangen btirger Etienne de Leuronsac sta. Het kan u daarom niet ver- wonderen, wanneer ik u zeg, dat ik bereid ben, u voor zijn invrijheidstelling de son van honderd duizend frank te geven //Burgeres stoof Danton op. z/Wees bedaard, burger Danton; luister, tot ik uitgesproken heb. Honderd duizend frank is een mooie som en gij kunt daarmee overal buiten Frankrijks grenzen met uw jonge vrouw een aan- genaam leven leiden aan den Rijn of in Piemont, in het schoone Italie, lacht u dat niet toe, burger Danton groot deel toegeschreven aan dit hooge percent. Nu is het cijfer veel hooger en van achteruitgang spreekt niemandintegendeel is men, in verge- lijking met den toestand der laatst voorafgaande jaren, vrij wel tevreden. Volgens bericht van de directie der Holland- Amerikalijn komt de equipage van het stoom- schip //Veendam" naar Rotterdam terug met de z/Spaarndam", die Zondag 13 Febr. van New-York vertrok. Uit de ontvangen telegrammen wordt afgeleid, dat de //Veendam", die stuurlast had, over het wrak is heengeschoven, dat daardoor het achterschip is lek gestooten en het schip daarna op de water- dichte schotten is blijven drijven. Schip en lading zijn, zooals reeds medegedeeld werd, door assurantie gedekt, grootendeels in Engeland. Een klein gedeelte is voor eigen risico der maatschappij. Naar wij vernemen is de //Veendam" op de Rotterdamsche Beurs voor f 173,000 verzekerd op behouden varen. Onze Londensche correspondent seiut ons nog; Volgens telegrammen uit New-York heeft het stoomschip //Veendam" tweemaal op het wrak ge stooten. Door den eersten stoot werd een gat veroorzaakt bij de kiel, terwijl door den tweeden stoot de schroefas werd vernield. Daarna begon de //Veendam" over te hellen. De electrische speurlichten van de #St. Louis" bevorderden ten zeerste het reddingswerk, dat zoo kalm werd verricht, dat de meeste passagiers op de //St. Louis" eerst den volgenden ochtend met de schipbreuk bekend werden. Alvorens de //Veen dam" te verl ten, beval de kapitein het schip in brand te steken, ten einde gevaar voor de scheep- vaart te voorkomen. De passagiers hebben alles verloren. De tusschendeks-passagiers zullen daarom vermoedelijk door het gouvernement worden terug- gezonden. N. R. Crt. K. N., arbeider onder Nieuwenhoorn, die pas eene gevangenisstraf van achttien maanden had ondergaan wegens brandstichting, had eindelijk werk gevonden bij den landbouwer A. van B. in zijne buurt. Op een morgen werden 20 kippen vermist. De rijksveldwachter Van Keulen en de politieagent Visser brachten N. op het raadhuis voor den burgemeester. Het verhoor dat toen volgde had tot resultant, dat N. opgezonden werd naar de gevangenis te Rotterdam. Twee der kippen had hij reeds te gelde gemaakt. Een bakker te Franeker verzond op aanvraag eener Amsterdamsche firma een monster beschuit, ter waarde van pi. m. 25. Toen spoedig daarop eene groote bestelling volgde, deed de bakker onderzoek bij de politie naar de soliditeit van den nieuwen klmnt en bleek hij het slachtoffer te zijn van een der door de Amsterdamsche politie ge signaleerde flesschentrekkersfirma's. Om anderen te vrijwaren voor dergelijk bedrog, zal thans te Franeker de geheele lijst der verdachte firma's in de hoofdstad worden gepubliceerd. Terwijl het nog niet uitgemaakt is of z/schoremer" een scheldwoord is, heeft de recht- bank te Leeuwarden alvast uitgemaakt dat drome- daris het wel is. Een boer, die tegen een rijksveldwachter gezegd had //dou bist een dromedaris" werd tot 3 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Een 14jarige jongen te Rotterdam vond Zaterdagavond op de Wilhelminakade een bank- biljet van f 25. Dit zag een bierventer die daarop den knaap het bankbiljet afnam ze^gende den eigenaar te kennen. Toen de vinder evenwel zag dat deze man het biljet in zijn kous verstopte en weigerde het hem terug te geven, gaf hij er //Neen," z/Of vreest gij onrecht te doen Gij kent toch het proces van burger Etienne de Leuronsac en moet als man van helder oordeel toegeven, dat het geen onrecht is, hem vrij te laten, wijl daarmee weer een onrecht wordt goedgemaakt." z/Stil viel Danton haar bevelend in de rede. Na eenige oogenblikken voer hij voort, zachter en vriendelijker: //Ik wil niets gehoord hebben, burgeres Rialmontdat is alles, wat ik daarop antwoorden kan. Ik wil u uw menschelijk gevoel niet tot een misdaad aanrekenenmaar dit moogt gij niet vergeten, dat, zoolang ik Minister van justitie in Frankrijk ben, dergelijke onregelmatig- heden niet zullen voorkomen. Ik wil u zelfs geen verwijt doen. Gij hebt gedacht, mij heden tot zulk een handel meer geneigd te zullen vinden, wijl ik voor een zwaren strijd sta; maar ik wijs uw aanbod beslist af, burgeres Rialmont De laatste was zichtbaar beangst en teleurge- steld. Zij had er zoo zeker op gerekend, onder de huidige omstandigheden met haar aanbod ge- uk te zullen hebben, en nu scheen het, alsof zij haar zaak meer geschaad dan gebaat had. z/Zoo heb ik een vijand, waar ik een vriend meende te vinden vroeg zij. z/Noch het een, noch het ander." z/Danton, herinner u de tranen der weezen denk er aan, hoe zich Madeleines oogen blind zullen weenen, wanneer die van haar vader zoo wreed gesloten worden." Danton zag uit de nis, dat burgeres Madeleine met zijn jonge vrouw in gesprek was. Zij waren van gelijke grootte en gestalte, zijn vrouw mocht een of twee jaar ouder zijn. de politie kennis van. Door hare lusschenkomst werd de vermoedelijke eigenaar bekend. Op het eiland Terschelling zijn zooveel rat ten, dat er eene premie van een dubbeltje ge steld is op het vangen en dooden van zulk een dier. Een der raadsleden betaald de premie uit. De heer Van der Zwaag deed te Tjalleberd rekenschap van zijn houding als Kamerlid. Bij het debat werd hem de vraag gedaan, of hij de voorgeschreven eeden zou afleggen bij de inhul- diging der Koningin. De heer Van der Zwaag antwoordde hierop als ik er niet voor weg kan, stel ik mijn mandaat in handen der kiezers." Zondagavond ontstond te IJsselsteijn brand in de hofsfede van den landbouwer Benschop. Tot in Montvoort waren de vlammen duidelijk zichtbaar. De geheele hofstede met hooibergen, 19 koeien, 2 paarden en een honderdtal kippen werden een prooi der vlammen. Den bewoners gelukte het slechts half gekleed het gevaar te ontkomen. Oorzaak waarschijnlijk het onvoor- zichtig omgaan met licht in de schuur. Alles was verzekerd. Vele ongehuwde visschers van het eiland Urk laten zich weder op loggers en bommen aan- monsteren, terwijl ook al meerderen bij ver schillende stoomvaartmaatschappijen in dienst treden. De algemeene achteruitgang van de visscherij en de geringe verdiensten noodzaken deze personen elders hun brood te zoeken. Verleden week Dinsdagavond omstreeks 7 uur werd een ongeveer zesjarig meisje, wonende in de Jacob van Lennepstraat te Amsterdam, ver mist. Aan de politie werd kennis gegeven, doch het kind werd niet gevonden. Den volgenden morgen werd zij aangetroffen op de Kraansluis. Zij vertelde, dat zij den vorigen avond door een man was medegetroond, die haar op lekkernijen onthaald had en haar thans op den sluis had achtergelaten. Aan twee rechercheurs is het Vrijdag gelukt dien man op te sporen. Hij werd mede naar het bureau genomen en bekende, dat hij het kind had ontvoerd en t des avonds had medegenomen naar een caf£ op het Damrak de nacht was door- gebracht in een logement in de Nieuwe Brugsteeg. Het kind is in het gasthuis onderzocht, en aldaar werd geconstateerd, dat haar in geen enkel opzicht lichamelijk letsel was aangedaan. Naar Evolutie meldt, is de vrouw, die op de Nat. Tentoonstelling van Yrouwenarbeid te 's Gravenhage als typografe werkzaatn zal zijn, de echtgenoote van den bekenden J. K. van der Veer. Zij zal een snel- en een drukpers tot haar be- schikking hebben en door eenige vrouwen en meisjes bijgestaan worden. Allerlei klein drukwerk zal er besteld kunnen worden, en uitsluitend door vrouwen, staande het bezoek, gereed worden gemaakt. Op dit oogenblik is de echtgenoote van den heer v. d. Veer in Nederland de eenige aan het blad bekende typografe en drukster. Als een staaltje van de groote bijgeloovig- heid, die in vele streken van ons land nog heerscht, diene het volgende Zeker Betuwsch dorp, zoo vertelt men, wordt tegenwoordig onveilig gemaakt door een ,/weerwolf." Veschillende personen hebben hem gezien en e6n is er zelfs door hem in een sloot geworpen. En zulks in het laatst der verlichte negentiende eeuw. De bewoners van een der woonschuiten in de Kost verloren Vaart te Amsterdam hebben het eergisteren der politie erg lastig gemaakt. Zij haddeu aanzegging gekregen, dat zij niet langer met hun schuit daar mochten liggen en toen nu de havenpolitie kwam om het vaartuig weg te sleepen ontstond een formeel gevecht. De vrouw met een mes gewapend I sprong den agent te lijf, die de touwen, waarmede de schuit aan den wal is vastgemeerd, wilde losmaken. Na een kleine worsteling over den modderachtigen bodem werd zij ontwapend. Toen sprong evenwel de man met een bijl in de hand op de politie toe, doch ook hem werd na eeri verwoed gevecht wapen ontnomen. Thans kon de politie haar taak vervullen en de schuit met het havenpolitie-stoombootje buiten gemeentewater sleepen. Tegen 5 jongens in Schoterland, van welke de ouaste pas 12 jaar oud is, is proces-verbaal opgemaakt wegens opzettelijke brandstichttng. z/Stel u gerust, burgeres Railmont. Wat ik tot dusver heb gedaan, zal ik ook in het vervolg doen. Ik heb tot nu toe de akten van burger Etienne achtergehouden, om te verhinderen, dat hij voor het revolutionair-tribunaal wordt gebracht, wat gelijkstaat met zijn veroordeeling ter dood. Zoo lang ik in mijn betrekking ben, zal ik verder de akten terughouden. Tk hoop dat verschrik- tribunaal door ontbinding zijn bloedige werkzaam- heid te stuiten. Daarna zal ik de akten aan het plaatselijk gerecht overgeven en dit zal vinden dat burger Etienne de Leuronsac meer onrecht is aangedaan dan hij bedreven heeft. Meer kunt gij van mij niet verlangen. Begrepen Levendig en dankbaar drukte burgeres Rialmont hem de hand. Danton was toch edeler in zijn gevorlens en vrijer in zijn handelen, dan hij scheen en men algemeen geloofde. (Wordt vervolgd). hut 'ii i ii i—aa—a——^x^mmmmmmexmmammm

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2