A 1 g e m e e e Nienws- en Advertentiebl&d voor Zeeowsch-Vlaanderen. No. 3576. Donderdag 17 Februari 1898. 38e Jaargang. DS &EITENKQIDEB. Binnenland ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. POLITIEK OVERZICHT. De zevende zitting van het Hof van assises in de zaak-Zolaniet zooveel dramatische inci- denten als in enkele vorige zittingen, doch zulk een flagrante tegenspraak tusschen de schriftkun- digen onderling, dat hun uitlatingen kunnen beschouwd worden als even zoovele nieuwe bewijzen voor de lichtvaardigheid en onwettigheid der tegen Dreyfus gevoerde procedure. De sehriftkundige Charavay verklaarde nadruk- kelijk, dat hij op een uitspraak van schriftkundigen niemand zou veroordeeleneen ander hield het schrift van het borderel voor loopend schrifteen tweede heette het schrift in quaestie gekunsteld schrift en een derde noemde het voor het grootste deel loopend schrift, slechts hier en daar afge- wisseld door gekunsteld schrift welke heerlijke disharmonie precies beantwoordt aan de verwach- tingen en bedoelingen der verdedigiug En Bertillon, door een der verslaggevers geheeten een ,/Don Quichotte der graphologie", zeide abso- luut niets hij heeft eerst gezegd alleen te willen spreken met overlegging der stukken en toen de overlegging der stukken geweigerd is, achtte Bertillon zich ontheven van den plicht iets inede te deelen, wat der verdediging evenwel niet ver- hinderd heeft hem in een heel moeielijke posilie te brengen en een treurig flguur te doen slaan. Bezwarend ook waren de uitlatingen van den afgevaardigde Hubbard over Bertillon's systeem. 't Was op dezen zevenden dag wonder kalm in de omgeving van het Paleis van justitie een gesolg misschien van de gedwongen rust gedurende 24 uur, op zes dagen van steeds wassende agitatie moest noodzakelijkerwijs reactie volgen en men zou zoo zeggen, dat die Maandag reeds is ingetreden. Zola kwam in het Paleis aan zonder dat er gefloten of geschreeuwd werd. Picquart kwam er heel wat beter af dan vorige malende generaals en de andere militairen van hoogen rang werden met eerbied begroet en zoo rustig als 't 's morgens bleef, ging 't ook in den namiddag na afloop der zitting en een enkele manifestant slechts (een fiuitende koopman) werd gearresteerd. Zou er een kentering ten goede koinen, zelfs onder de gapers, leegloopers, lawaaimakers en schandaal-zoekenden buiten het Paleis van justitie of is hun al etende de eetlust vergaan, zijn de zes dagen achtereen zelfs hun te veel geweest 't Kan met de debatten nog een of twee dagen duren (er zijn nog een twintigtal getuigen) en als Esterhazy, die ook nog een beurt krijgt, 't kort FBUILLETON. Vrij bewerkt door A MO. 17) ,/Het is zonderling, zeer zonderling „Zeker is het dat, en het is waar bovendien burger." ,/Het schijnt zoo." „Het is zno. Niet aan Theot alzoo de schuld, dat Marat vermoord is, en waneer ik een man van beteekenis was, ik zou zeker niet nalaten mij ook tot die waarzegster te wenden, zelfs dan, als ik niet aan haar geloofde." ,/Gij meent, ik zou „Ik meen niets. Wanneer echter de oogen zijner medeburgers zoo op iemand rusten, als thans op u, is men verplicht, niets te verzuimen, wat tot eigen veiligheid dient." „Gij scherts, schoone vrouw." Burger Tallien naderde, men zette zich aan tafel. Robespierre geleidde Leonore Duplay naar haar plaats. Dit was een jong meisje met schuchtere oogen en bleeke wangen, dat voor den beroemden commensaal harer oudtf3 een onbegrensde achting en beschroomde Peering gevoelde. Robespierre had de eereplaats naast Janton. Deze dronk hem zeer dikwijls toe er stootte menigmaal het waterglas om, waaruit RoLSpjerre dronk, ten einde hem zoodoende te nodzaken, cok wijn te drinken. Maar Robespierr, dronk maakt, kan Donderdaga?ond de beslissing vallen. En als dan nog niet met ja of neen is geant- woord op de vraag ,/Is aan den krijgsraad in de zaak- Dreyfus buiten medeweten van den beschuldigde en zijn verdediger, voorgelegd een geheim docu ment," dan blijft de zaak-Dreyfus een /question brulante Nog heeft niemand rondweg neen gezegd met alle ten dienste staande middelen is juist elk antwoord tegengehouden Wat verwacht kon worden is geschied aan den president van het Noorsche Storthing J. W. C. Steen, leider der radicale oppositie,is door koning Oscar opgedragen de vorming van een nieuw kabinet. Bij de audientie, die koning Oscar van president Steen verleende, spraken zij een uur lang over den politieken toestand. De uitslag der jongste verkiezingen maakte het duidelijk, dak de dagen van het kabinet-Hagerup geteld waren. Steen heeft als eerste voorwaarde vo«r zijn op- treden gesteld bekrachtiging der itorthing- besluiten, waarbij een eigen consulaatswaen voor Noorwegen wordt verlangd. Steen trad in 1893 af, toen de koning weigerde die besluikn goed te keuren. De samenstelling van het Lathing toout duidelijk aan, dat de radicale partij thans de meerderheid heeft en dat deze daarvan gebruik zal maken, om de eischen van Noorwegen's eigen vertegenwoordiging in het buitenland met iracht door te zetten. Dan kan de constitutioneele strijd wede. be- ginnen want de conservatieven weigeren aider deze omstandigheden de regeering te aanvaaden. En de linkerzijde heeft zich schriftelijk verboiden onder alle omstandigheden aan te dringen >p eigen Minister van buitenlandsche zaken, eigen consuls, het gebruik der Noorweegsche vlag zonfcr de Unionjack, en de invoering van algemeen ki«s- recht in Noorwegen. Of Steen slagen zal in zijn pogingen tot vorming van een kabinet, blijft de vraagmen geeft di formatie bij voorbaat aldusSteen president. Blehr president van de afdeeling van den staatsraad te Stockholm, Quam Minister van justitie, Wexelsen Minister van onderwijs en eeredienst, Nyson Minister van openbare werken, Lovland Miuister van binnen- landsche zaken, Sunde Minister van financien en Hoist Minister van verdediging. Met Steen mee, maakten zes leden dezer formatie reeds deel uit van het vorige kabinet-Steen. Terwijl China's Keizer bij bizondere kabinets- slechts water, terwijl Danton zwaren Bourgogne bij glazen vol naar binnen sloeg. ,/Al wat wij liefhebben leve I" riep Danton overmoedig en kuste daarbij zijn jonge, schoone vrouw op de wangen. Robespierre zag hem koud aan. ffWat wij liefhebben vroeg hij verwonderd. Robespierre had niets lief. Na een poos riep hij//Leve Frankrijk, leve de deugd z/Nu," riep Danton lachend, //ieder, wat hem past. Ik voor mij heb mijn vrouw lief. Wat zegt ge er van, Robespierre, dat ik honderd veertig duizend frank op naam mijner vrouw heb doen schrijven, voor het geval dat ik sterf?" z/Honderd veertig duizend frankherhaalde Robespierre verbaasd, er aan denkende, dat Danton nog kort geleden diep in de schulden stak. Overi- gens viel hem niets bijzonders in. //Men moet voorzichtig zijn. In onzen tijd staat geen menschenhoofd vast," voer Danton voort. z/Noemt gij dat voorzichtig vroeg Robespierre met een langen blik op hem. z/Natuurlijk Het bezit is de eenige afdoende voorzorg tegen de verrassingen des levens. Daarom heb ik de toekomst mijner vrouw verzekerd. Ben ik niet bedachtzaam Robespierre zag eerst hem aan en liet toen zijn blik nadenkend gaan door de pronkkamer, waarin de tafel stond, waar de edelste wijnen uit Frankrijk in stroomen vloten. Eindelijk zei hij kort en somber ,/Neen z/Niet?" viel Danton verrast en toornig uit. z/Neen zei Robespierre nogmaals koud en afgemeten. order der gouverneur-generaal en verdere autori- teiten van de provincie Kiansu heeft bevolen prins Heinrich van Pruisen een in alle opzichten waardige ontvangst te bereiden en terwijl uit een mededeeling der Rhein. Kur. blijkt, dat reeds v6ur twee jaar werd rondgezien naar een Duitsch- land passende Chineesche haven, blijkt steeds duidelijker, dat de Engelsche regeering niet veel succes heeft met haar politiek in Oost-Azie. De toongevende bladen zijn van oordeel, dat Eugeland zeer weinig van China gedaan heeft kunnen krijgen. Zelfs de Times, die allerlei verzachtende om standigheden bepleitte, toen bekend werd, dat de opening van Talienwan als vrijhaven werd opge- geven, kan haar ontevredenheid niet verbergen. ,/De Chineesche regeering schijnt aan ons land het recht te hebben verleend om den Birma- spoorweg voort te zetten door Yunnam. Wat ook de mogelijke waarde mag zijn van deze concessie, toch kan haar practische waarde gemakkelijk worden overschat." De Tweede Kamer zal hare werkzaamheden hervatten Dinsdag 1 Maart, des nainiddags ten 2 uren. In de vergadering der Tweede Kamer van 1 Maart zal worden overgegaan tot trekking der afdeelingen, welke het wetsontwerp betreffende den persoonlijken dienstplicht zullen onderzoeken. Het plan is om tijdens het aanstaand bijeenzijn der Kamer de overeenkomst betreffende de over- name van den Grand Central voor openbare be- raadslaging aan de orde te brengen. De (niet officieele) uitslag van de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Deveuter is de volgeude Aantal kiezers 6697. Aantal uitgebrachte geldige stemmen 5261. Daarvan had Mr. A. van Delden (lib.) 1850, Mr. Th. Heemskerk (antirev.) 1790 en de heer J. van Loenen Martinet (rad.) 1621 stemmen. Herstemming dus tusschen Mr. A. van Delden (lib.) en Mr. Th. Heemskerk (antirev.) Naar wij vernemen, heeft de gouverneur- generaal van Ned-Indie, wiens 5jarige benoemings termijn verstreken is, op herhaald verzoek van het tpperbestuur er in toegeslemd als opperlandvoogd an te blijvep. (N. R. Ct.) De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat ct ingelijfden bij de militie te land, voor zoover //Wanneer ik de toekomst mijner vrouw verzeker Miet zij dan honger lijden na mijn dood vroeg Dnton weer, den kleinen, bleeken man naast zih hoonend aanziende. iBeter honger lijden, dan brood eten waaraan ouecht kleeft." tauton had reeds veel gedronken. Hij rees bij het woord ,/onrecht" in de hoogte, alsof hij zijn uevenmau met een slag zijner geweldige vuist wou neervellen. Hij wist wel, wat Robespierre met 'at woord bedoelde. Reeds vroeger had deze hem roor de voeten geworpen, geld van de //weduwe Capet' te hebben aangenomen voor het afleggen van akere getuigenissen in de Conventie. Maar al wa er bij de eene of andere gelegenheid iets aan zij\ vingers blijven hangen, thans vergenoegde hij zich met verachtelijk de schouders op te halen, zijn gla. uit te drinken en te zeggen ,/Eobepierre, gij zijt en blijft een lederen philosool die niet begrijpen wil, wat eigenlijk leven het. Gij zijt een mensch, door de natuur slechts )ij vergissing met vleesch en been begiftigd. Gij hadt niet als mensch onder menschen op de wereld moeten komeu." Robespierre was ook opgestaan en had Danton van het hcofd tot de voeten gemeten. Thans zei hij kalm ei bedaard //Zoo-o-o z/Ja, zoo siste Danton hem na. //Gij beeldt u in, de nessias der deugd en gerechtigheid in Frankrijk tt zijn, en zoudt, om alle menschen deugdzaam t< maken, liefst van de vijf en twintig millioen inwoners van Frankrijk de helft onder de valbijl brengen." ,/Vier vijfden, Danton, vier vijfden, wanneer slechts de rest daardoor deugdzaam en gelukkig dit is overeen te brengen met de aangegeven alge- meene indeeling, bij voorkeur zullen worden toege- wezen aan corpsen of onderdeelen, welke mobili- seeren in hunne woonplaats, of in een plaats, welke zij, marcheerende van hunne woning, binnen vier uren kunnen bereiken, en overigens bij korpsen of onderdeelen welke mobiliseeren in plaatsen, die, in verband met de bestaande reisgelegenheden, van uit hunne woonplaats het spoedigst kunnen worden bereikt. In de Staats-courant brengt de commissie van financien ter kennis van belanghebbenden, dat eerlang, op nader te bepalen plaats en tijd, een vergelijkend examen zal gehouden worden voor de betrekking van commies der vierde klasse der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen, op een belooning van f 400 'sjaars, voor 100 plaatsen, welke in dit en het volgende jaar mochten openvallen. De toestand van den heer Van Kerkwijk, lid der Tweede Kamer is redelijk, maar hij blijft toch nog zeer zwak. Tot opziener der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen 3e klasse is benoemd J. J. Sipsma, brigadier titulair der rijksveldwacht te Avoreest, en tot tijdeiijk opziener dier visscherijen J. G. Haack Czn., schipper te Bruinisse. Door het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie is bepaald dat aan de brievengaarders achtereenvolgens blikken trommels zullen worden verstrekt om daarin de aan hun kantoor aanwezige aangeteekende stukken, geldswaarden, postzegels en andere geldswaardige stukken te bergeu, nadat d® dienst aan het hulpkantoor is afgeloopen. De brievengaarders zijn gehouden den trommel op eene veilige plaats te bergen, daar zij verant- woordelijk zijn voor de schade, indien eventueel blijken mocht, dat door hen niet alle noodige voorzorgen voor de veiligheid genomen zijn en tot redding van de trommel met haar inhoud niet alles is aangewend geworden. De Standaard juicht het toe, dat de //Ned. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid" een adres tot de Regeering richtte om wettelijk voor- ziening tegen het gevaar van het in den handel brengen van petroleum met te laag ontvlammings- punt. Is thans bij vullen of breken van de lamp het uitslaan van brand bijna zeker, wanneer slechts naphtha-vrije steenolie (die eerst bij een warmte ontwikkeling van 40° C. ontvlamt) verkocht mocht werd wierp Robespierre hem koud en stijf tegen. z/Hoe meer een lichaam zweet, hoe gezonder het wordt, en Frankrijk heeft genoeg aan vijf millioen inwoners, wanneer zij slechts gelukkig zijn." Deze woorden werkten als een stortbad op alle aanwezigen. Geen geluid werd vernomen, aller oogen rustten ontzet op den kleinen man voor hen aan wiens bloedlooze, koude lippen thans het lot van Frankrijk hing. Danton alleen behield zijn tegenwoordigheid van geest. Met de hem eigen heftigheid en donderende stem riep hij snel//Dan zijt gij de duivel in persoon, Robespierre z/De duivel is ook een god," antwoordde Robespierre op hoonenden toon. //Maar laat ons deze woordenwisseling staken. Gij hebt mij ten eten genoodigd, welnu, ik heb gegeten en vertrek nu weder. Wanneer gij lust mocht gevoelen met mij te strijden, zal het aan een uitnoodiging mijnerzijds niet ontbreken. Ik wensch u dan een gelijken strijdlust als hedengij zult dien kunuen gebruiken. En hiermee vaarwel Robespierre maakte een lichte, vluchtige buiging, bood Leonore Duplay met iewat kein- steedsche deftigheid den arm en verliet met haar het vertrek. Het pijnlijke van dit voorval werd nog verhoogd doordat terstond daarop ook Lebas met zijn vrouw, St. Just en Couthon de eetzaal, hoffelijk groetend, maar bijna zonder een woord te spreken, verlieten. Er heerschte een drukkeude stilte onder de achtergeblevenen. De laatste woor den van Robespierre verborgeu een giftigen angel, een bedreiging, welke duidelijk bewees, dat er in de vriendschap van de beide hoofden der revolutie een onherstelbare breuk was gekomen. TER \EIZE\SCHE (OIRAYT Uit blatl verBchijnl idunntlag-, WueusilBg- eu Vrijdauavoud, uitg-eaioiulenl op Feestdageo, bij den oitgever I". J. fil DC 8AKDE te Ter leniea. - Si—BM

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1