Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 3575. Dinsdag 15 Februari 1898. tJEMEENTERAAD. 35 SiiTESKOEBSE. 38e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,324. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. POLITIEK OVERZICHT. Op de zaak-Dreyfus is na een kalmte van drie jaren gevolgd een zaak-Esterhazyop de zaak- Esterhazy (in verbaud er mede en als uitvloeisel ervan) een zaak-Zola en Vrijdag hebben we midden in de zaak-Zola een zaak-Picquart gekregen Verwacht werd, dat de vijfde zittingsdag de belangrijkste zou zijn van alle en die verwachting is niet beschaamd, kolouel Picquart heeft inderdaad getoond een zeldzame gedurfdheid, een grooten moreelen moedhij heeft met volkomen voorbij- zien van eigen belangen, in volkomen opoffering van zijn eigen persoon, gezegd wat hij rneende te moeten zeggen en reeds weet de Jour mede te deelen, dat de luitenant-kolonel Picquart na het proces-Zola voor den krijgsraad zal worden gedaagd 1 Zal 't Zola en den weinigen, die met hem zijn alsnog gelukken niet de onschuld te bewijzen van Dreyfus, doch de onwettigheid van het tegen hem gewezen vonnis Zal het onwederlegbaar bewijs kunnen geleverd worden, dat aan den krijgsraad van 1894 is voorgelegd een geheim stuk, buiten medeweten van Dreyfus als de beschuldigde en FEU1LLETON. Demange als zijn verdediger dat is de vraag waar alles om draait I Generaal Merciers weigering om zich over de aanwezigheid van een geheim stuk uittelaten, heeft de meening van Zola c. s., dat er een geheim stuk is geweest versterkt, doch zeker is 't, dat de verdediging niet wil toelaten de bevrijslevering de geheiligde rechten der verdediging worden verkort, worden met voeten getreden. En kolonel Picquart heeft het geloof aan het bestaan van een geheim stuk versterktzonder het ambtsgeheim te schenden heeft hij een reeks feiten gereleveerd, welke een zonderling denkbeeld geven van de gewoenten en gebruiken in de bureaux van den staf. Maakt men een vergelijking tusscheu de openhartigheid en de eerlijke overtuiging van een Piquart en de stilzwijgendheid en gereserveerd- heid der hoogste legerhoofden, dan komt men tot een voor den luitenant-kolonel gunstig resultaat. Er vielen Vrijdag in de zittingzaal allerlei afwijkingen des geestes waar te nemen: de deken van advocaten had in ontvangst te nemen de klachten van eenige leden der balie over collega s, die 't gewaagd hadden Picquart toe te juichen de deken trad tijdens de schorsiug der zitting op de generaals Gouae en Mercier toe om hen zijn leed- wezen te kennen te geven over het gebeurde en den heeren te vertellen hoe groot de eerbied der balie is voor het leger (wederzijds is die eerbied dan toch niet!) En dan zijn advocaten heel theatraal ten aanschouwe van de generaals hun toga gaan afleggen, die zij door de toejuicheu van enkele collega's ter eere van Picquart, bezoedeld achtten Kan 't mailer, zou 't niet om te lachen zijn, wanneer de zaak, waar 't om gaat, niet zoo hoogst ernstig was en zoo diep treurig Brengt men de dwaze, ontoerekenbare, half vraanzinnige menigte aid us niet tot delirium en tot menschonwaardige vereering van een kaste, welker eer en deugd onaantastbaar moeten heeten en boven alle ver- denking moeten heeten te staan Reeds wordt de prefect van politie, wiens taak en plicht het is, Zola te beschermen tegen de ruwe geweldpleging van een tot alles in staat zijnde horde, een verrader geheeten, een verkochte en ook hij geniet de eer ,/geconsqueerd" te worden Het proces-Zola begint op een eind te loopen en de kans, dat op grond van de bewezen dwalingen en onregelmatigheden zal worden overgegaan tot een nieuwe behandeling van de zaak-Dreyfus, is nog I maar altijd zeer gering. Doch met de vonnissing van Emile Zola zal 't niet uit zijn en de regeering en de generale staf hebben zeker niet aan prestige gwvonnen Door de Britsche regeering is aan het parlement een //blauwboek" overgelegd betreffende allerlei aangelegenheden met de Transvaal. Daarin komt o. a. voor eene depeche van minister Chamberlain van 16 Oct. des vorigen jaars, waarin deze bewindsman ten sterkste protesteert tagen de ,/insinuatie" van Transvaalsche zijde, dat Jame son's strooptocht een inbreuk op de Londensche conventie is geweest. //Die inval (raid)" zegt Chamberlain //was het werk van particuliere personen. De regeering heeft zich altijd aan de conventie gehouden en verwacht, dat de Transvaal desgelijks zal doen." De depeche eindigt met de reeds vroeger be kend geworden (en toen als op onjuiste grond- slagen gebouwd veroordeelde) redeneering, dat Groot-Brittannie onmogelijk het geschil betreffende het toetreden tot de conventie van Geneve aan scheidsrechterlijke uitspraak kan onderwerpen, wijl zulks niet is overeen te brengen met de Britsche suzereiniteit, waarvan immers juist het doel is de inmenging van vreemde mogendheden te weren Het blijkt nog niet wat pushfull Joe op dit zijn stout beweren van de Transvaal ten antwoord kreeg. Mogelijk, dat in het geheel niet werd geantwoord De beide Russen, Bourtzeff en Wicrzbicki heeten ze, die den 16 December van't vorige jaar werden gearresteerd, als verdacht van moordplannen op den Russischen Czaar te begunstigen, zijn des- wege veroordeeld tot dwangarbeid, de eerste tot 18, de tweede tot 2 maanden. TER NEUZEN, 14 Februari 1898. In de op Donderdag 17 Februari a. s., des voor middags 10 uur, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Reclames hoofdelijken omslag (supplet. kohier) brief Gedeputeerde Staten regeling herhalings- onderwijsbrief van den heer Van der Moer, nieuw voorstel idemwijziging begrooting 1898 brief gemeentebestuur Philippine bijdrage in de kosten verbouwen school adres Kamer van Koop- handel en Fabrieken te Middelburg, keuze water- weg van Dordrecht naar zee adres schuldvordering ten laste der gemeente over vorige dienstbe- noeming commissarissen brandweeridem lid burgerlijk armbestuuringekomen stukken. Men verzoekt ons mede te deelen, dat het fanfarencorps //De vereenigde werklieden" alhier, in zijne gisteren gehouden vergadering besloot tot deelneming aan het alhier te houden kroningsfeest. Dit besluit is juist in tegenstelling met de ver- klaring, door den directeur van dat gezelschap in de laatste algemeene vergadering van belangstel- lenden afgelegd, dat het gezelschap met aan de feesten zou deelnemen hem was echter noch door de vereeniging, noch door het bestuur, machtiging verleend of een opdracht verstrekt, om nainens haar op te t red en. In plaats van den heer Jan de Feijter Jacz., die als voorzitter heeft bedankt, werd als zoodanig benoemd de heer Joz. de Feijter Pz. Door den heer I. van de Sande, smid te Schoondijke, is in 't afgeloopen jaar een ploeg uitgevonden die alle goede eigenschappen der bekende Waalsche en der Saks ploegen in zich vereenigt, en tegelijk veel goedkooper is. Proeven hiermede genomen hebben wat trek- kracht en vooral bewerking van den grond betreft de verrassendste resultaten opgeleverd. Hierover aangemoedigd begaf zich de heer Van de Sande naar Frankfort a/M waarin een der grootste fabrieken, volgens zijne aauwijzingen, zulk een ploeg werd vervaardigd. Naar dit model werd dan ook een groote hoe- veelheid gemaakt en dezer dagen verzonden. Tot wederverkoopers voor Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen zijn aangesteld de heeren Gebr8 Tazelaar alhier. Naar men verneemt zal er aan de Kijkuit bij Axel een weegbrug geplaatst worden, draag- kracht 10,000 Kg., waarvan de levering is opge- dragen aan den heer F. Walraven te Ter Neuzen. Zaterdagnamiddag nadat het Eng. stoomschip Sea Gull komende van Gent, Sluiskil gepasseerd was, ontdekte de brugdraaier dat er tusschen de twee bruggen een lijk dreef. Hij roeide er heen en wist het reeds in verregaanden staat van ontbinding verkeerende lijk naar den walkant te sleepen, waar het met behulp van de inmiddels gewaarschuwde agent van politie Willemsen en den brigadier der rijksveldwacht Goossens uit het water werd gehaald. Op ontvangen bericht vertrokken de wachtmeester der marechaussee en de inspecteur van politie alhier derwaarts. Het gelukte niet de identiteit van het lijk vast te stellea liij had geene papieren of andere zaken die tot herkenning kunnen leiden bij zich. Hij was gekleed in een jasje, hemd 16) Vrij bewerkt door A MO. XI. Madame Tallien was een krachtvolle, schoone ▼rouw, met een hartstochtelijkheid, die haar reeds inenige booze part gespeeld had. Jaren geleden hadden eenige onbedachte uitingen tot hare ge- vangenneming geleid en, ofschoon vrijgesproken, vlamde de haat over de veruederingen die zij toen ondergaan had, nog imrner in haar hart op, en die haat gold voornamelijk Robespierre. Ongetwijfeld had Robespierre destijds het bevel tot hare gevangenneming ondert.eekeud, omdat hij tot het Comitc van Openbaar Welzijn behoorde het was echter een dwaling van haar, te gelooven, dat persoonlijke redeuen tot haar gevangenneming hadden geleid. Madame Tallien had hem een paar maal gezieu en gesproken. Hij had toen geen goeden indruk op haar gemaaktmen kon dan ook geen schrillere tegenstelling vinden, dan deze begaafde vrouw en dien bleeken man met zijn stekelige oogen, zijn nuchter gezicht en zijn koel verstaud. Zij was voor hem een vrouw als honderd andere! Dat was het juist, wat madame Tallien griefdeheur haat wortelde in gekwetste ijdelheid. Het was in den nazomer. Weinige dagen waren er verloopen sinds de mare door Parijs klonk, dat een joug meisje uit Bretagne, Charlotte Corday, Marat in het bad had gedood. Madame Tallien kwam in groote haast en opwinding te huis, wierp zich in haar salon op een zetel en liet de met moeite bedwongen tranen van toorn en verontwaardiging den vrijen loop. Haar echtgenoot trad binnen Wat scheelt u, Therese Wat is u gebeurd ffEen beleediging, een ongeluk, een misdaad z/Ik wil niet hopen //1/uister! Zooeven kon ik uit de Wetstraat, waar ik in den winkel mijner modiste stond en verschillende zaken met haar besprak. Daar reed de bekende kar voorbij I //Nu, wat verder Dat moesten we nu toch eindelijk gewoon zijn." z/Ja, maar deze kar voerde een heldin, een ware patriotsche ter dood, die haar vaderland een grooteren dient bewezen heeft, dan de gansche Conventie." z/Wie was dat //Charlotte Corday I" Burger Tallien haalde de schouders op. z/Zij is een moordenares, Therese. Wat zou er anders met haar moeten geschieden z/Geen moordenares, maar een martelares Zij heeft ons van een der monsters van de revolutie bevrijd wie verlost ons van de anderen Burger Tallien kende zijn vrouwhaar vlammend j oog en wilde gebaren bij deze woordeu zeiden hem genoeg. Hij kon vermoeden, wat haar bewoog. Therese," zei hij zacht waarschuwend, //hoed u wel, tegen den stroom op te roeien, die uw en mijn krachten te boven gaat." z/Och, watGij zijt alien lafaards en droomers I De gansche Conventie staat onder den invloed van een enkele stem, die slechts een halve long tot haar beschikking heeftvan een teringachtigen, uitgedroogden advocaat /Therese, pas op uw tong en op uw hoofd. Gij hebt gelijk, dat de Conventie onder een invloed staat maar niet onder dien van een enkel man, wel onder dien van een volksstrooming, van een storm der hartstochten, dien Robespierre wel te voorschijn roepen, maar niet beteugelen kan. Hij is slechts de afgod van het volk, niet de beheerscher." vMaar men brengt hem evenwel offers, zooali nog geen afgod ooit gebracht werden. Bij scharen slacht men de menschen op zijn bevel. Stad en land siddert voor hem, de Conventie kruipt voor hem, dat het schande is, en dat alles uit angst voor iemand, die flauw valt als hij een gans bloeden ziet. Gij wilt mannen zijn? Poppen zijt gij, die stroo in den kop hebt en op de plaats van het hart zaagsel draagt „Laat dat zoo zijn, Therese, maar hoor naar mijne waarschuwing. Ik verzeker u, een strookop is altijd nog beter dan geen kop*. En een hart vol zaagsel is niet zoo pijnlijk, als dat van Marat, 't welk Corday doorstoken heeft." „Lafaardsriep madame Tallien met diepe verontwaardiging uit. Tallien trok de schouders op. Wat denkt gij, dat wij doen kunnen?" vroeg hij lachend. „Niet.s kunt ge doen," wierp zijn vrouw, nog steeds heftig, ham tegen," en daarom moeten anderen er aan denken te doen, wat er gedaan moet worden." ,/Theiese, dat gaat te ver. Geen overspanning. Zeg mij, wat ge van plan zijt." Madame Tallien lachte spotachtig. //Gij weet, dat ik geen lid der Conventie ben. Ik houd dus geen lange redevoeringen, om daarna niets te doen, of slechts wat anderen willen. Dat ligt niet in mijn aard." ,/Gij zult ons beiden in het ongeluk storten door uw blinde hartstochtelijkheid. Wees liever bedachtzaam. Gelooft gij, dat mijn hart niet bloedt als ik aan de onschuldige slachtoffers deuk? Ik ben een man als anderen; doch juist omdat ik een man ben, weet ik geduld te oefenen tot mijn tijd komt." ffDie zal niet komen." „Hij zal het wel, zeg ik u. Hebt gij vergeten, wat de oude Vergniaud zei, toen hij van zijn rechters het doodvonnis hoorde //Ik sterf," zei hij, //om dat het volk zijn hoofd verloren heeft. Gij zult sterven, als het dat weder teruggekregen heeft." Begrijpt gij, Therese, wat dat zeggen wil z/En daarop wilt gij wachten ,/Ja „Wachten Wachten! Dat woord alleen reeds is mij zoo hatelijk als de dood. Iloeveel te meer dan de zaak zelf ,/Zoo spreken alle kinderen en dwazen. Gij weet zeer goed, dat Robespierre een karakter is, dat in onzeu tijd bijna eenig is staalhart in zijn grondvesten, vast in zijn willen, onbuigzaam in zijn voornemensbovendien bedachtzaam, vlijtig, matig „Dat alles helpt mij toch niet," viel madame Tallien hem ongeduldig in de rede. V EIIIE m -hit den uitirever P. J. VIS OK IASBB te Ter Seuien Ml* Mad vemchtjm a«»nden VrlJdaBnv»nd. ».<gex»nderd op eestdagen, b.J den Do Burgemeester der geineente 1ER NELZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Bonderdag IV e" ltruari 1898, voormiddags 10 uren. Ter Neuzen, 14 Februari 1898. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, Gelet op artikel 81 der wet op het lager onderwiji ran 17 Augustus 1878 (Staatsblad no. 127); brengen ter kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter lezing wordt neder- gelegd een staat van kinderen boven de 6 en beneden de 12 jaren, die zich op 1°. Januari van dit jaar in de gemeente bevonden eD die geen onderwijs genoten op eene openbare of bijzondere school of wel van een huisonderwijzer, en dat aan ouders of verzorgers van kinderen, die op gezegden staat voorkomen, geen ondersteuning, geneeskundige hulp uitgezonderd, van wege de gemeente kan worden verleend, tenzij zij aantoonen, dat hunne kinderen ten onrechte op dien staat voorkomen of het niet schoolgaan van dezen niet aan hen te wyten is, Ter Neuzen, den 12 Februari 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1