A lg emeen Hienws- en Advertentieblad voor Zeenwsch- Ylaanderen. No. 3574. Zaterdag 12 Februari 1898. H1KD EEWST. 38e Jaargarig. Binnenland. Landbouvv berichten. Buitenland. Gemengde berichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushonders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze couraut behoort een bijvoegsel. ~POLITIEK OVERZICHT. Hoewel het een feit schijnt te zijn, dat Rusland de candidatuur van prins George van Griekenland voor den post van gouverneur-generaal van Kreta heeft laten vallen en den sultan zal voorstellen een anderen candidaat te noemen, die evenwel niet mag zijn onderdaan van Abdul Ilamid, is een officieele bevestiging van het bericht tocli nog niet gekomen. Juist werd verteld dat Rusland in vereeniging met Engeland en Frankrijk prins George eigenmachtig naar Kreta zon geleiden een verhaal, dat er nogal gefantaseerd uitziet de overige mogendheden zouden zich dan natuurlijk terugtrekkeu van het eiland en I urkije zon Thessalie zeker niet ontruimen. Een terugtrekking van Rusland zelf van Kreta is ook heel onwaarschijnlijk, dat zou gelijk staan met bevoordeeling van Engeland, dat in t Oosten toch reeds veel sterker is dan Frankrijk en Rusland te samen. Heel wat verstandiger is een terug trekking met de nadrukkelijke verklaring, dat er eigenlijk niets is geschiedRusland had prins George's candidatuur immers niet officieel voor- gesteld Inderdaad heeft de sultan zich geweud tot komng George van Griekenland met het verzoek elke beweging ten gunste van prins George's candidatuur tegen te gaan en de koning heeft geantwoord, dat hij, hoewel de candidatuur niet stennend, niet vermocht ze tegen te werken Nu heet 'took, dat de candidatuur van den Griekschen prins wel is uitgesteld, docli niet af- gesteld, men zou de ontruiming willen afwachten van Thessalie volgens het vredesverdrag, om er dan opnieuw mee voor den dag te komen, met eenige kans van slagen wanneer de sultan de zekerheid verkrijgt, dat 't binnen een zeker tijd- perk niet zal komen tot annexatie van Kreta door Griekenland. Uit Konstantinopel verneemt /,The Standard van zijnen doorgaans welingelichten correspondent aldaar, dat Engeland, Frankrijk en Rusland te Athene deden aanzeggen, dat zij bereid zijn de leening te waarborgen, welke Griekenland moet aangaan ter afbetaling der oorlogsschadeloosstelling aan Turkije, om zoodoende de ontruiming van Thes salie, die van de betaling afhangt, te bespoedigen. Paul Kriiger is voor den tijd van vijf jaar herkozen tot president van de Zuid-Afrikaansclie republiek met 12764 stemmen, terwijl de vice- president generaal Joubert 1943 stemmen verwierf en het lid van den Uitvoerenden Raad Schalk Burger 3716 stemmen. De stemming werd ge- opend 5 Januari en gesloten 5 Februari. De president wordt in Transvaal gekozen hij algemeen stemrechtkiezers zijn alle mannen boven 16 jaar, die ook mogen deelnemen aan de samen- stelling der Eerste Kamer, d. w. alle boeren in 't genot van hun voile rechten en met hen gelijk- gestelde vreemdelingen. In 1893 kreeg Kriiger 7881 stemmen, Joubert 7007 toen waren er 18000 kiesgerechtigden nu zijn er 25500. In de Midden-Amerikaansche Republieken is andertnaal een president vermoord, Barrios, van Guatemala. Te San Jose is het geschied, maar onder welke omstandigheden is nog niet bekend. Alleen bericht men, dat bet rusiig is en vice- president Cabrera het bestuur overnain. Te Mackay, Queensland, Australia, heeft een wervelstorm 3 kerken, 2 hotels en verscheidene openbare gebouwen vernield. Het arme China krijgt nu weer last met Frankrijk. De gevolmachtigde der Republiek te Peking eischt binnen acht dagen schadevergoeding voor de familie van den Franschman, die door roovers in 1 onkin werd opgelicht, doch later weder vrijgelaten. Bij niet voldoen aan dezen eisch zal Frankrijk ffhan- delend optreden." Japan liet weten, dat het, wat de betaling der oorlogsschatting betreft, wel uitstel of verlenging der termijnen wil verleenen, maar niet veel en niet lang. Er maken, naar The Call bericht, 5000 Japan- ners aanstalten om te vertrekken naar het Ameri- kaansche goudland Klondyke. De Regeering stelt er prijs op te weten wanneer in verschillende gemeenten de inhuldi- gingsfeesten worden gegeven. Per telegram hebben vele besturen deze week de noodige opgave gedaan, daar tijd tot schriftelijk antwoord ontbrak. Het bestuur der Vereeniging van het Amsterdamsche Volk" tot het aanbieden van een liuldelijk aan H. M. Koningin Wilhelmina deelt mede, dat de Gouden koets van Augustus af zal verblijven in bet Paleis voor Volksvlijt en ter bezichtiging zal worden gesteld van hen, die in de kosten er van hebben bijgedragen. De Vereeniging heeft bericht ontvangen dat de Koningin de koets in de groote zaal van het Paleis voor Volksvlijt zal komen in oogenschouw nemen, voor dat deze aan Hare Majesteit wordt overgedragen. De Minister van financien heeft bepaald, dat bij wijze van voorloopige uitkeering in het jaar 1898, op den eersten van elk kwartaal te beginnen 1 April 1898 zullen worden betaald aan de gemeenten voorloopig vastgestelde bedragen, zoolang de aan haar ingevolge de wet van 24 Mei 1897 (Stbl. n°. 156) uit te keeren sommen nog niet vaststaan. De heer Conrad, lid van de Tweede Kamer, Dr. Ruijsch, geneeskundig raad-adviseur, Baron Verschuer, voorzitter van de centrale commissie voor de statistiek, en de hoogleeraar in de gezond- heidsleer Van Overbeek de Meijer, zullen zich in het begin van April naar Madrid begeven, teneinde de Nederlandsche regeering te vertegen- woordigen op het Congres van volkenkunde en gezondheidsleer. TEll NEUZEN, 11 Februari 1898. Men zal zich herinneren dat in de vergadering van den gemeenteraad van 20 Jan. 1.1. een schrijven werd medegedeeld waarin de firrna Van Kekern Ileusdens te Rotterdam inlichtiugen vroeg omtrent gelegenheid voor het oprichten eener stroohulsen- fabriek en daaraan verbonden persenj, welk werk kan worden verricht door vrouwen en kinderen van 1317 jaar. De Raad onthield zich in deze een oordeel uit te spreken, ofschoon zij het ves tigen der nijverheidsonderneming alhier zou toe juichen. Tot ons genoegen kunnen we vermelden dat bedoelde stroohulzenfabriek alhier binnenkort in- werking zal komen. Een lokaal daarvoor is reeds gehuurd. Uitgaande van bovengenoemde firma Van Kekern Heusdens, zal de fabriek alhier werken onder directie van den heer C. Riemens alhier. Daar men op kleine schaal begint zullen voorloopig slechts een klein aantal personen daarin werk kunnen vinden. Het is echter te hopen, dat de werkzaamheden zoo mogen uitbreiden dat de lokaliteit spoedig te klein blijke te zijn, opdat velen gelegenheid mogen vinden daarin werk- zaam te kunnen zijn. De algeineene vergadering der Men van de vereeniging: ,/Vereenigde Handwerkslieden" te Ter Neuzen besloot tot het oprichten van een cursus in rekenen en teekenen voor de kinderen van leden en donateurs der vereeniging en voor leden en donateurs zelve, die daartoe in de termen vallen. Dit onderwijs zal viermaal per week telkens gedurende 2 uren worden gegeven door een bevoegd onderwijzer en wordt hiermede aangevangen op Maandag 21 Februari 1898, des avonds te 5 ure, in het gebouw der vereeniging, in de Visserstraat te dezer stede. Het onderwijs wordt kosteloos verstrektalleen zal de leerling moeten voorzien in eenige weinige leermiddelen. Tot dekking der kosten wordt de helft der contributie van werkende leden bestemd. Voorloopig wordt het onderwijs gegeven tot einde April, om dit met het a. s. najaar, desnoods ge- wijzigd of aangevuld, voort te zetten en zoo het bestuur hoopt, met kracht te blijven voortzetten. Dit besluit verdient zeer te worden toegejuicht en waar onze werklieden zelve, zich kosten en moeiten vooral de eerste getroosten willen, ons goede ambachtslui te bezorgen, rekenen wij het ons tot een plicbt, die vereeniging bij alien aan te bevelen. Door toetreding als donateur ad 3,per jaar, helpt men liier medewerken aan de verheffing van den vrij talrijken ambachtstand. Gisteren werd alhier door den heer D. de Bruijne aanbesteed het bouwen van een woonhuis in de Lange Kerkstraat, in twee perceelen. Voor het eerste perceel (metselwerk) werd inge- sehreven door de heeren A. Klaasseu M. Wisse voor 1033, J. van der Velden voor 965 en J. Kolijn voor 903. Voor het tweede perceel (timmerwerk) werd in- geschreven door de heeren H. Kaijser voor f 828, F. C. Herrebout voor f 823 en A. J. de Kort voor f 697. Het werk is aan de laagste inschrijvers gegund. Tot kommies-ontvanger voor het grenskantoor 2e cat. te Overslag is, met ingang van I April a. s., benoemd de kommies 1" kl. B. G. liijken te Utrecht. Tot matroos of varensgezel bij den Provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde is bevorderd de steigerknecht M. de Kunder te Borssele. Sas van Gent, 10 Febr. Heden is door het gemeentebestuur, in eene daarvoor particuliere bijeeukomst vastgesteld, dat het feest, ter gelegen heid der troonsbestijging van H. M. Koningin Wilhelmina, in deze gemeente zal worden gevierd, op Dinsdag 13 September a. s. zijnde derde Kermidag. IJzendijke, 10 Febr. Omtrent de arrestatie van den beruchten Leo Miloen valt nog te melden, dat de volgende dag de boeren uit den omtrek in menigte de marechaussees Adam en A an der Waal hun dank kwameu betuigen in de kazernede tevredenheid over de arrestatie is groot, ook in Belgie waar Leo niet minder gevreesd was. Van alle kanten worden de marechaussees, brieVen, kaartjes en telegrammen gezonden. Bij foullieering bleek dat de verslagene een stuk krant in zijn zak had waarin een feuilleton getiteld ,In gevaar," wellicht heeft hij den titel niet gelezen. Dat de vrouw en kinderen van Leo en de ver slagene zich weinig bedroefd betoouden over hun verlies zij vermeld, dat zoo spoedig deze de zeker- heid hadden dat de een gearresteerd en de andere dood was zij zich vereenigden en onder de tonen van een harmonica een potje bier ledigden. De vrouw noch familie van Van de Velde wilde het lijk zien of voor de begraving zorgen zoodat hij op 's Rijks kosten alhier is begraven, RECHTSZAKEN. Het gerechtshof te 's Gravenhage bevestigde gisteren het vonnis der Middelburgsche rechtbank, waarbij L. d. S. is veroordeeld wegens inbraak en diefstal in den Vogelschorpolder in de gemeente Ter Neuzen. In overleg met de suikerbietenverbouwers is door bet bestuur der groote beetwortelsuikerfabriek te Vierverlaten wijziging gebracht in het partici- patie-contract, waardoor de voornaamste grieven der landbouwers zijn weggenomen. 1°. Van leveringen, op aanzegging der fabriek. voor 15 September geschiedende, wordt de prijs per 1000 Kg. 1 verhoogd. 2°. Op groote fairbanks mogen de bieten bij wagenvrachten worden gewogen. 3°. Wanneer 14 dagen na aanzegging tot leve ring de bieten niet zijn weggehaald, mag de verbouwer zelf voor de verzending zorgen, tegen vergoeding der gemiddelde vracbt daar ter plaatse door de fabriek betaald. 4°. De snikerbepaling geschiedt op de wijze der rijkslandbouwproefstations. 5°. Geschillen worden beslecht door den voor zitter der vennootschap, den chef de culture en 5 bietenverbouwers. Bovendien bestaat het plan om op kosten der gezamenlijke participatie-contractanten twee per sonen te benoemen voor de controle bij het mon- sternemen en de analyse. De kosten daarvan zullen 8,50 per H.A. niet te boven gaan. Het bestuur der Noorderafdeeling van bet Genootschap van Nijverheid beveelt, het aldus gewijzigde participatiecontract ten zeerste bij de landbouwers aan. Vervolg van het Bijvoegsel.) Na den vierden zittingsdag, op gisteren, kan gezegd worden dat het proces-Zola nog denzelfden gang blijft behouden. Worden door de verdedi- ging vragen aan de getuigeu gesteld om te komen waarheen zij wil, dan wordt haar den pas afge- sneden, zoowel door den president als door de militaire getuigen, die zich beroepen op het arrest van het hof, dat niet over de zaak-Dreyfus mag worden gesproken. Het hielp den verdediger niets al betoogde hij dat generaal Mercier eergisteren toegelaten was wel over deze zaak te spreken en deze eene verklaring ten uadeele van Dreyfus had afgelegdde president antwoordde dat hij dat niet had kunnen beletten. Alles saamgenomen moet men tot de conclusie komen dat bet er noch voor Zola, noch voor Dreyfus beter gaat uitzien. Niet onmogelijk is het, dat de Grieksche legende op Zola van toe- passing zal worden, door een oude advocaat eergisteren in de couloirs van het paleis in heriu- nering gebracht,/Weet gij nog wel van den geleerden Empedocles, die in de Etna afdaalde De vulkaan verzwolg den onvoorzichtige en wierp slechts zijn sandaal uit, om aan de wereld zijn overmoed en zijn dwaasheid te toonen." Wie weet, zal 't met Zola ook niet zoo gaan De opgewondenheid was minder groot dan vorige dagen en dank zij de uitgebreide politiemaatregelen kon Zola ongehiuderd per rijtuig huiswaarts keeren. Buiten het paleis, op de Quai des Orfevres komende werd hij begroet met uitroepen ,/Weg met Zola maar ook hoorde men //Leve Zola Trouwens er koinen verschillende berichten die de manifestation tegen Zola, door de oflicieuse be- richtgevers zeer overdreven noemen, en voorname- lijk aangestookt en opgehitst door venters van tegen hem gekante bladen, welke venters met hunne wegens hun bedrijf daarvor geharde kelen uiteraard goed geschikt zijn om aan zulke relletjes mede te doen of daarin den boventoon te voeren. Het schijnt, aan verschillende gemaakte op- merkingen te oordeelen, dat de verdediging er nu reeds ,op bedacht is, om, mocht Zola veroordeeld worden, verscheidene onregelmatigheden in de be- handeling der zaak als cassatiemiddelen aan te voeren. Te Maastricht is Dinsdagavond een kind van 19 maanden van den kleermaker W. levend ver- brand. De moeder, die zich tot het doen van een boodschap had verwijderd, had het kind op een tafel gezet, waarboven eene brandende petro leum lamp hing. Waarschijnlijk heeft het kind de lamp afgetroicken of heeft er eene on'ploffing plaats gehad, althans toen de moeder terugkwam, vond zij eenige kleedingstukken, die op tafel had den gelegen, brandende en het kind verkoold. De verwerking met witten phosphorus heeft weder een offer geeischt. In de stoomlucifers- IEUZEISCHE COIMNT. en VrUn^vona. op hiJ ,.,-n nitgeve, H. J. Te, Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der hinderwet (Staatsblad no. 222 van 1896) maken bekend dat op heden ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek van P. J. GLEKUM te Vlissingen om vergun- ning tot het oprichten eener ROOH.ERK J in het perceel wiik C no. 67, kadastraal bekend sectie C no. 971; en dat op Woensdag 33 Eebruari 1808, des namiddags 4 uren, ten raadhnize dezer gemeente, gelegenheid zal worden gegeven om tegen het maken dier inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling of schrittelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 9 Februari 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2