Bietenverbouwers H.H. Paardenfokkers! Yereeniging^DOOR EENDRACHT STERK" „In fi belaag der Laadbouwers" on 1 1 1 o 1 ol Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. I iandeisberichten. A. S. J. DEKKER, Goes. Zondagochtend te 9l/2 uur werd aan het station Ruurloo door den goederentrein n°. 52, komeude van Zutphen, de conducteur Y terwijl hij achter den trein omliep en struikelde, overreden. De ongelukkige werd zod gekwetst, dat de dood onmiddellijk volgde. Te Bergen op Zoom brak Maandagmiddag in de Koepelstraat een hevige brand uit. De spuiten, drie in getal, rukten uit en het gelukte den brand te stuiten. Er is een groot gat in het dak gebiand en veel meubelen, vooral bedde- goed, zijn verloren. Te Groningen is een groote modewinkel, van den heer T. Veenstra, een prooi der vlammen geworden. Van de behuizing staan nog alleen de naakte muren. Een soldaat der Koloniale reserve teNijmegen, die geemployeerd was in de cantine, werd belast met het aankoopen van een hangslot om aan den ingang der cantine te worden bevestigd. Hij ontving bij dat slot twee sleutels, waarvan hij er een aan den beheerder der cantine gaf, terwijl hij den anderen onder zijne berusting hield des nachts begaf hij zich naar de cantine, maakte met laatstgenoemden sleutel het slot open, opende de geldlade en eigende zich de daarin bevindende gelden toe en verliet toen de kazerne door over- klimming. Hij heeft verder in een verdacht huis het grootste gedeelte van dat geld verbrast en zal nu wegens diefstal voor den krijgsraad terecht staan. Een schipper, die ier vervoerde ran Leeu- warden naar de Groninger Veenkolonien, moest te Enuinatil de reis staken, daar hij en zijn gezin, behalve de knecht, door den invloed der ammoniak volslagen blind waren geworden. Na een verblijf van een paar dagen in een toevallig ledig staande kamer aldaar zijn zij thans beterende en hopen weldra de reis weer voort te zetten. Te Sappemeer (Gr.) stonden Zaterdag-middag, ongeveer 3 uur, plotseling twee groote hooischuren bij de papierfabriek der firma W. A. Scholten in brand. Vier knapen hadden het stroo met lucifers aangestoken het elfjarige zoontje van den arbeider D. Kalk had 't voor de aardigheid gedaan In de schuren waren duizenden pakken van 90 h 100 K.G., zoodat de brand zeer snel een grooten omvang kreeg. Veertien spuiten, ook uit de naburige ge- meenten per telefoon gevraagd, konden weinig anders doen dan de overige schuren, de papier fabriek en de gist- en spiritusfabriek beschermen, hetgeen volkomen gelukte, daar 't stil weder was en de windrichting gunstig voor de belendende gebouwen. De schade bedraagt, zegt men, 40,000 h f 50,000. Op de Gelderschekade te Amsterdam kregen een vader en zoou hevig ongenoegen, men raakte handgemeen, waarbij de zoon zijn vader zulk een hevigen slag tegen het hoofd gaf, dat de man ineenzakte. Vreezende zijn vader gedood te hebben sprong de zoon in het water. Hij werd echter spoedig gered, waarbij zijn vader, die zich gehaast had overeind te komen, fiink medehielp. De vrede was nu gesticht en beiden keerden huiswaarts. Een zonderling denkbeeld oppert iemand in een Amsterdamsch weekbladhij wil, als protest tegen de wijze waarop men in Frankrijk de Dreyfus- zaak en de Joden behandelt, gedurende een jaar geen inkoopen doen bij //tailleurs", ,/patissiers", //coiffeurs" en anderen, die hun beroepsnaam ver- franschen, en evenmin in winkels met Fransche opschriften. Dit zou misschien merkt de //Arnh. Ct.' op een middel kunnen zijn om onze Neder landsche taal meer tot haar recht te doen komen; maar het als een protest tegen het doen der Fran- schen te laten gelden, is toch waarlijk al te na'ief. Zou men werkelijk neemen, dat de eerbiediging van het recht in Frankrijk zal bevorderd worden door hier te lande zich druk te maken over Fransche opschriften van gewone Hollandsche menschen. Ongerekend nog, dat de Franschen in menig geval reden tot erkeutelijkheid zouden hebben voor zulk boycotten van z. g. Fransche opschriften, die hunne taal vaak geen eer bewijzen. Zaterdag is door den rechter-cominissaris bij de arrondissements-rechtbank te Leeuwarden Mr, P. J. Troelstra gehoord naar aanleiding zijner beschuldiging van meineed tegen den hoofdgetuige in het proces van de gebroeders Hoogerhuis. Een der drie personen, als daders van de inbraak aangewezen, Sybout Alberda, die uit Duitschland is teruggekeerd werd Vrijdag verhoord. Uit Delfzijl wordt d.d. 5 dezer gemeld De kapitein van het stoomschip Dinnington heeft op de reis van Goole naar hier den storm in zijn voile kracht ondervonden, tengevolge waarvan dan ook een groot deel van de deklast verloren ging. Bij het binnenloopen der Eems werd een massa olie op de golven gestort, waardoor de grondzeeen veel gemakkelijker werden. Te Dendermonde vond iemand, die een oude kast had gekocht, in eene geheime lade 18,000 franc. Hij heeft dit geld, na den raad van een priester ingewonnen te hebben, teruggegeven aan de erfgenamen der nalatenschap, die bij publieke veiling werd verkocht. Het is bekend, dat het brievengeheim voor de Fransche posterijen eigenlijk niet bestaat. De zeden der derde republiek brengen mee, dat men brieven openmaakt, niet om geld te stelen, maar uit nieuwsgieiigheid. Een vermakelijk staaltje wordt daarvan meegedeeld. Een lid der rechterzijde, die een collega 100 francs schuldig was, wilde hem dit per brief toe- zenden, doch hij vergat het bankbiljet in te sluiten. Toen hij dit bemerkte, ging hij een paar dagen later persoonlijk het geld brengen. Doch tot zijn groote verbazing verklaarde de schuldenaar het geld te hebben ontvangen. Wat bleek bij onderzoek P De brief was door een beambte geopend en ge- lezen en deze dacht, dat het bankbiljet verloren s gegaan. Hij deed toen uit het geheime fonds een nieuw bankbiljet van 100 francs in de enveloppe. Bij den brand van een hotel te Gloversville (Yer. St.) zijn twaalf menschen om het leven ge- komen logeergasten, die te laat uit den slaap ontwaakten om zich nog te redden of die den sprong uit een der vensters niet durfden wagen. Eene vrouw bleef op wonderbaarlijke wijze be- houden. Men zag haar, in haar nachtgoed, op een vensterbank van de vierde verdieping staan en zich vastklemmen aan het raam. Daar barstte een dichte rookwolk uit dat venster, zoodat men haar niet meer kon zien. Men maakte zich ongerust over haar lot, maar daar klonk een schreeuw zij sprong door den rook heen naar beneden. Een oogenblik scheen het dat zij verpletterd zou worden op de steenen maar gelukkig werd door telephoondraden, welke zij raakte, haar val ge- broken, en met een ombuiteling kwam zij nagenoeg ongedeerd op den grond terecht. De vuurtoren te Little Crosby, bij Liverpool, is gedurende den hevigen storm, die ook daar woedde, in brand geraakt en geheel vernield. Drie menschen, de bejaarde wachter, zijn vrouw en een gast, kwamen in de vlammen om het leven. Dr. Pea, de beroemde chirurg, die dezer dagen gestorven is, trad eens op als dokter bij een duel. Een der tegenstanders beefde vreeselijk. Zijne getuigen trachtten hem moed in te spreken, maar bij den eersten aanval liet de arme man zijn degen vallen en ging op den loop. De aanwezigen keken elkaar nogal verbaasd aan en de getuigen van den zenuwachtigen vluch- teling hadden het land. Maar Dr. Pea zeide z/Ik weet welke ziekte den armen jongen zoo plotseling heeft bevangen", en hij schreef het volgende z/Bij den eersten aanval kreeg de heer X. een onwederstaanbaren aanval van tachypodie, zoodat de getuigen in overeenstemming met den geneesheer het gevecht deden staken." De eer was gered. Een niet-graecus kan moeilijk weten dat tachypodie niets anders beduidt dan snelvoetigheid. 't Is van algemeene bekendheid dat hier te lande, voornamelijk in de dorpen, bij de loting nogal aan Bacchus wordt geofferd, waarvan vecht- partijen dikwijls het gevolg zijn. In Belgie schijnen de lotelingen daar ook een handje van te hebben. Tenminste de bladen vermelden talrijke bloedige gevechten en wat erger is, sommige met doode- lijken afloop. Wij laten hier een klein lijstje volgen Te Zerkeghem hebben twee lotelingen elkaar met messen doodelijk gewondte Swovezeele is een aanstaande landsverdediger door zijn makkers doodgeranseldte Ardoye kreeg de vader van een loteling, die met zijn zoon in een cafe zat dertig messteken, terwijl ook de zoon vier diepe wonden ontving; te Binche werd in een gevecht een 82jarige grijsaard gewurgd te Mechelen ontving een zekere Peeters een dolksteek in den rug, zoodat men voor zijn leven vreest. 't Is wel Op in een der drukste straten een soort van roover- aanval gepleegd en nog wel in een herberg. Vier personen namelijk kwamen binnen de tap- perij van een ouden waard op de Leuvensche laan en vroegen drank. Hun verdacht uiterlijk bracht den herbergier er toe om na het afgeven van het gevraagde naar zijn slaapkamer te gaan ten einde in geval van nood zijn geweer te halen De rnannen volgden hem evenwel op de hielen, bonden hem en haalden uit een geldkistje 15000 franks. V66r hun vertrek trachten zij den ouden man nog te wurgen en meenden ook dit gedaan te hebben, maar toen zij weg waren, kwam hij weer bij bewustijn. Daardoor kent men de bizonderheden en het signalement van de daders, die evenwel nog niet gevonden zijn Zaterdagochtend verscheen voor den procu reur-generaal te Algiers eene manke juffrouw Deron, 36 jaar oud, en zich bedienende van een kruk. Zij kwam zich er over beklagen, dat de rechtbank te Blida haar in een door haar ingesteld proces den bijstand eens advocaats geweigerd had. Toen de procureur-generaal verklaarde er niets aan te kunnen doen, stond zij plotseling op en bracht hem met haar kruk een geweldigen slag op het hoofd toe. Terstond in hechtenis genomen, is zij nog denzelfden dag tot twee jaar gevangenis straf veroordeeld Vrijdagochtend is er in Engeland weer een spoorwegongeluk gebeurd. Het viel voor op den het midden van den dag is te Brussel Glasgow and South-Western spoorweg te Barassie in Ayrshire. Een sneltrein van Kilmarnock naar Ayr reed bij een kruispunt met groote vaart op een goederentrein in. De machinist van den personentrein kon, na den stoom afgesloten en de rem in werking gebracht te hebben, nog tijdig van de locomotief springen. De stoker werd zoo zwaar gewond, dat hij spoedtg daarna bezweek. De machinist en de stoker van den goederentrein werden op de plaats gedood en zoo ook drie passagiers van den personentrein. Een vierde stierf toen hij van onder de verbrijzelde wagens werd uitgehaald. Yerscheiden anderen werden gewond. Op het station te Cannes heeft eene vreeselijke gebeurtenis plaats gehad. Op het perron wandelde kort v6or de aankomst van een trein een veertig- jarig Italiaansch schilder, Antonio Giglio genaamd, op en neer. Toen de trein het station binnenreed, wierp Giglio zich plotseling op den met andere reizigers eveneens op het perron staanden Eugel- schen rentenier Bourne-Shaw en trachtte hem op de rails te werpen. Bourne-Shaw hield zich aan zijn aanvaller vast en beiden vielen op de rails. Toen de trein voorbij was, beurde men den Engelschman ongedeerd op, de Italiaan was ver- morzeld. Bij onderzoek bleek dat de beide mannen elkaar in 't geheel niet kenden, en blijft slechts reden te vermoeden, dat Giglio in een plotselinge aanval van krankzinnigheid gehandeld heeft. Te Parijs is eene Alphonsine Ricard in hechtenis genomen, die met behulp van valsche getuigschriften van den eenen dienst naar den anderen ging, nergens langer blijvende dan noodig was om met valsche sleutels te stelen wat zij van waarde machtig kon worden. Men rekent, dat zij iu het geheel een 50,000 fiancs had geroofd. Zij is zeer ontwikkeld en schrander en had eerst ge- tracht eene plaats te krijgen als ouderwijzeres. Hare getuigschriften voorzag zij van valsche ge- meentelijke stempels. Zij is reeds tweemaal wegens diefstal veroordeeld geweest. Onder den volgens Mignon //eeuwig blauwen hemel" van Italie had men in 1897 te Milaan ill dagen regen, 56 dagen mist, 3 dagen hagel en 7 dagen sneeuw, benevens 31 dagen storm en 33 dagen vorst. "iNGEZONDEN STUKKEN. Z E E T IJ D I N G E N. Van 7 tot en met 8 Febr. 1 Ned. Van 7 tot en met 8 Febr. werden langs de Oostsluizen alhier 13 binnenvaartuigen op-en 23 afgeschut; door de Westsl. 1 op- en 3 afgeschut. DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 10 Febr. 4.— 4.16 Yrijdag 11 4.33 4.51 Zaterdag 12 r 5.8 5.28 Zondag 13 5.49 6.12 Maandag 14 a 6.38 7.7 Dinsdag 15 7.43 8.24 Woensdag 16 9.11 10.2 Hontbnisse, 8 Februari 1898. Mijnheer de Redacteur In uw nummer van 8 Februari jl. vind lk een bericht overgenomen uit de N. R. Ct. waarin wordt getracht eene verklariug te geven, waarom de suikerfabrikanten uit Brabant en Holland in Friesland eene hoogere prijs voor de beetwortelen kunnen geven, dan in Zeeland en Brabant. Het zij mij verguud aangaande dat bericht een paar opmerkingen te maken. In de eerste plaats wordt vermeld, dat die fabrikanten ter wille van de concurrentie met de fabriek te Vierverlaten niet te veel gewicht aan de hoogere vrachten moeten hechten. Dat concur rentie ook onder suikerfabrikanten veel doet is mij bekend, doch dat die concurrentie ver- klaarbaar maakt, dat men in Friesland en Groningen 10 geeft en in Zeeland en Brabant bij veel lagere vrachten beweert niet meer dan f 9,50 te kunnen geven, blijft mij een raadsel. In de tweede plaats wordt gewezen op het hoog suikergehalte der Friesche beetwortelen. Neemt men in aanmerking, dat ook in Friesland voor de participatiecontracten ongetwijfeld de beste beet wortelen zullen worden geleverd en dat 1897, in tegenstelliug met de bewering van den berichtgever een goed jaar voor het suikergehalte was, dau durf ik afgaande op de mededeelingen in het bericht en de resultaten bekend omtrent de participatie contracten van den heer Vlekke met gerustheid verklaren, dat het gehalte der Zeeuwsche en Bra- bandsche beetwortelen over het algemeen niet bij dat der Friesche achter staat. Ik moet dus bij mijne ook vroeger in uw blad uitgedrukte meening blijven, dat wat in het noorden voor de beetwortelen gegeven wordt, stellig en zeer gemakkelijk in't zuiden kan besteed worden. Geen bietenverbouwer contracteere daarom, voordat de prijs worde verhoogd. U dankzeggende voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, De Voorz. der vereeniging van landbouwers die suikerb. verbouwen, K. J. A. G. Collot d'Esctjby. Groote Schouwburg te Gent. Zondag 13 Februari, om 2 uur precies, op- voering van HERODIADE, groot opera in 4 bedrijven en 7 tafereelen, muziek van Massenet. BALLETTEN. Wegens huwelijk zal geen onzer de rnarkt van Axel, a. s. Zaterdag bezoeken. Hulst, 10 Februari 1898. L« VAN WAESBERGHE-JANSSENS. Aan de leden van de Kolenvereeniging //DE VOORZORG" wordt bekend ge- maakt, dat de aanbesteding van het lossen der kolen, per 1000 Kg., zal plaats hebben op Zater dag 12 Februari a. s., des avonds 5 uur, bij J. Dibleman, op het Zwaantje. Het Bestuur, JAC. HUIJSSEN, Secretaris. Contracteer niet aan 9,50. Prijsverhooging is aanstaande, zoo ge slechts volhoudt Bij de hoogere graanprijzen kunt ge zoo noodig de beet wortelen missen. Aan clientele wordt bekend gemaakt de uitslag der verplichte Hengstenkeuring te Hulst C A YOUR afgekeurd wegens bokhoeven en bolspatten. CESAR goedgekeurd en gemerkt. A. DE KRAKER Kz. en J. WOLFERT. te TER NEUZEN. Aan de leden wordt kennis gegeven dat de door den heer P. J. Scheele geleverde Superphosphaat bevatte 14% phosphorzuur, oplosbaar in water, zoodat aan de vereischte voorwaarden is voldaan. Namens het bestuur, A. VISSER, Ter Neuzen, 8 Febr. 1898. Secretaris. V E R E E N I G I N G te ZAAMSLAG. Gehalte der geleverde SUPERPHOSPHAAT te Ter Neuzen 17,8 phosphorzuur, aan de los- plaats te Zaamslag 18,5 phosphorzuur, gemiddeld 18,15 phosphorzuur oplosbaar in water. Namens 't Bestuur, E. J. DE KLERK. Hulst, 7 Febr. Grootste voorraad eu sorteering Amerikaansche orgels in alle prijzen. Verhuren. Inruilen. Repareeren. Afbetaling op termijn wordt toege- staan. Agenten de heeren C. L. OOSTDAM te Ter Neuzen en P. VAN YLIET te Axel, die gaarne alle inlichtingen verschaffen^ 1 2 VLAG. NAAM. if. Van en naar. Lading. Voor Ter Neuzent Eng. s.s. Ashdene 3219 Bilbao minerie idem G. M. B. 1684 Middlesbro ijzer Eng.3m.sch. Vixen 532 Plymouth pijpaarde Eng. a.s. Egret 3492 Liverpool stukg. Zweed. s.s. Staton 2311 Bilbao minerie Van Ter lemen Eng. s.s. Ralph Creyke 1944 Londen macadam idem G. M. B. 1684 Grimsby ledig Voor (went; Duits. s.s. Sophie 1725 Dantzig hoat Deens. s.a. Volmer 4336 Libau hout vl. Eng. s.s. Ouse 2158 Goole stukg. Bussum 3288 Arendal hout Eng. s Ibis 3024 Manchester stukg. Eng. sch. Rival 299 Pentowan pijpaarde Van (lent Eng. s.s. Astrologer 2580 Leith stukg. idem Spindrift 2003 Londen idem idem Luzzy Cory 3436 Sunderland ledig idem Faraday 2525 New-Castle stukg. Duits. s.s. Alice 3270 Blyth ledig H MidcUnprijs per 100 kilo: Tarwe f 9,60 a f Rogge 6,40 a fWintergerst f 8,50 a f Zoraergerat f 7,80 a Haver f 5,80 a f Erwten f 6,70 a fPaardenboonen f 6,60 a f Duivenboonen f 7,50 a fWitteboonen f a f Brnineboone* fa fBoekweit f Lijnzaad 8,50 a Aardappels f 3,00 Koolzaad per zak van 106 liters f Boter per kilo 1,00 a f Eieren per 26 stuks f 0,90 a f Er waren ter markt te koop gesteld5 stuks hoornvee, 58 varkems en 29 paarden. Verkocht 3 stuks hoornvee, 34 varkem.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 3