Landbouwberichten. Gemengde berichten. van de kaualen liet Rijk direct niets terug ontvangt, vermits daarop geen kanaal- of schutgelden worden geheven en van de spoorwegen slechts 3 a 37a pet. rente gemaakt wordt, terwijl het voor droog- legging der polders benoodigd kapitaal weer terug zal worden ontvangen. Aangenomen het ongun- stigst geval, met berekening vau rente op rente, zullen de uitgaven nog door de te verwachten baten van de aangewonnen grond voor s/i zeer vruclitbaar land worden gedekt. Het doel is de gronden volkomen geschikt oin te bezaaien aan de markt te brengen en de kosten daarvoor zijn ook in de genoemde sornmen begrepen. De kostende prijs berekend, zouden de bouwlanden per H.A. kosten 1620, wat geen hooge prijs is te noemen, zonder berekening van rente slechts f 982 per H.A. De economische zijde besprekende, ontzenuwde spreker de geopperde bezwaren van opeenhooping van werkkrachten en zeer hooge opdrijving van de loonen gedurende de uitvoering en van werkeloos- heid na de voltooiing van het werk. Hij trachtte aan te toonen, dat daarvoor geen vrees behoeft te bestaan en dat daarentegen de uitvoering van het werk een nationaal belang is, omdat op den aan de zee te ontwoekeren grond een stuk vaderlandschen bodern gewounen wordt, waarop velen een nieuw arbeidsveld kunnen vinden. Hij wees er verder op, dat verschillende mogend- heden veel geld en bloed opofferen, om in andere streken land te winnen, ten einde die voor de nijverheid productief te maken, terwijl voor Nederland de gelegenheid open staat om dat te doen alleen ten koste van geld, op vredelievende wijze. Nog werd door spreker verklaard de wijze waarop de Staats-commissie voorstelt de gronden aan de markt te brengen. Jaarlijks wordt geacht, dat aan de markt kunnen gebracht worden zonder de grondprijzen te drukkeu 10,000 H.A. Dtze gronden zouden, verkaveld in stukken van 27a H.A., worden geschat en aan gegadigden verhuurd, aan zoodanigen prijs, dat de gronden na 35 jaar eigendom van den gebruiker zouden worden. Het doel, daarmede beoogd, is speculatie met de gronden te voorkomen en deze te doen komen aan hen die ze bewerken. Om lieden met gering kapitaal in de gelegenheid te stellen ook daarvoor in aanmerking te komen wordt ook voorgesteld een voorschot te verleenen van 200 per H.A. in gebruik verkregen land, voor stichting van gebouwen, aanschaffing van gereedschappen enz. Alles resumeerende vermeent spreker, dat er voor den Staat geen reden is om de uitvoering van dit werk achterwege te laten en dat hij ten spoedigste daaraan de hand moet slaan, in het belang van de arbeiders, met het oog op bestaande werkeloosheid, in 't belang van de landbouwonder- nemers of boeren en om ruimer gelegenheid te verschaffen tot vestiging onzer bevolking, die jaar lijks zeer belangrijk toeneemt. Spreker stelde daarna een motie voor waarbij de vergadering, gehoord de voordracht van den spreker, overtuigd dat eene drooglegging der Zuiderzee volgens het plan der Staats-commissie is een groot algemeen belang, wenscht dat spoedig tot de uitvoering van het werk zal worden over- gegaan. Met applaus w-erd deze motie begroet. Ten slotte wekte spreker op om lid te worden van den Bond, waarvoor de contributie minstens f 0,50 'sjaars bedraagt, verklarende dat het haar aangenaam zou zijn binnenkort te vernemen, dat ook alhier eene afdeeling is tot stand gekomen. Staande de vergadering traden eenige heeren als lid toe. Gisteravond had in de estaminet //den Boer" alhier een prijskamp plaats op de biljard, waarvan de uitslag was le prijs J. van Luijk en A. Scheele2e prijs J. de Zeeuw en N. N.3e prijs F. d'Hont en A. de Roo, terwijl de consolatieprijs ten deel viel aan P. de Feijter Jz. Gedurende de le helft der maand Januari door het postkantoor alhier de volgende on- aan de adressen P. Hamerlinck Cardiff', Mej. C. M. van Beul Cardiff. In de N. R. Ct. komt voor het volgende ingezonden schrijven //Thans, nu door het overlijden van den titularis van het postkantoor te Sas van Gent eerlang weder in die vacature zal voorzien moeten worden, wenschen 'wij te vragen of het niet zeer nuttig zou zijn daar in vereeniging met het postkantoor een rijkstelegraafkantoor te vestigen. Deze plaats bezit dusdanig kantoor nog niet en is evenmin met andere plaatsen telefonisch verbonden. oor het telegrafeeren is men beperkt tot het spoorweg- telegraafkantoor dat behoort aan een Belgische maatschappij. Dat telegrammen uren en uren in dht kantoor blijven liggen, alvorens overgeseind te worden, is in die streek van geuoeg bekendheid om er verder over uit te weiden. Nu is Sas van Gent een zeer welvarend plaatsje, met druk scheep- vaartverkeer (kanaal Ter NeuzenSas van Gent), bezit behalve andere fabrieken een groote suiker- fabriek, is de standplaats van den districtscomman- dant der koninkijke marechaussee, van een betaal- meester, en bezit een druk belastingkantoor. Het is dan ook te verwachten, dat een eventueel te vestigen rijkstelegraafkantoor de kosten wel zou opbrengen en zeker gerechtvaardigd zou zijn, doordat bovengenoemde ambtenaren zich alsdan zijn bestelbare brieven verzonden, van Klap P, J. Meijer Antwerpen, niet van de telegraaflijnen eener buitenlandsche maatschappij zouden behoeven te bedienen." Sluiskil. Woensdagavond 11. gaf het Fanfaren- korps //Samenwerking" in zijn nieuw lokaal bij den heer Anjoul alhier het eerste concert. Is het genoemde gezelschap het vorige jaar in leden verminderd, toch mag het nog bogen op zijne uitstekende uitvoeringen. Dit concert bewees tenminste met welken ijver de leden zich toeleggen op muziek en tooneel. Het geheele programma werd van 't begin tot 't einde op een uitmuntende wijze afgespeeld. De vereeniging mocht dan ook de voldoening smaken voor een talrijk publiek, de zaal was eivol, te spelen zelfs waren er be- zoekers van Westdorpe, Sas van Gent en Assenede. Het programma bestond uit zes nommer, n.l. 3 nommers muziek en 3 blijspelen. Vooral het laatste muziek //Souvenir de Sluiskil", viel in den smaak en werd op een herhaald geroep van bis dan ook tweemaal gespeeld. Verder vonden Souvenir de Maassluis, Leopold 11 en Armida ook veel bijval. Met de grootste aandacht werden de blijspelen Schuiven gaan ze, Eene fiets-reclame, en Men kan geen boer wijsmaken, hoe een soldaat aan den kost komt, gevolgd en de lachspieren van 't publiek werden herhaaldelijk door deze kluchtspelen opgewekt. Een geanimeerd bal besloot dit concert en menigen wensch werd geuit spoedig weer zoo n prettigen avond te hebben. Een woord van dank aan den heer Anjoul die kosten nog moeite ge- spaard had om voor een fraai tooneel en een netjes versierde zaal te zorgen. Toen de heer J. N., aannemer alhier, zich Woensdag naar Ter Neuzen begaf, woei hem onderweg de pet van het hoofd het kanaal in. Hij wilde haar uit het water halen, doch gleed hierbij in het kanaal en verdween in de diepte. Eenige oogenblikken daarna kwam hij bo veil werd met veel moeite en omzichtigheid gered door J. K. en M. Sch., die met hem ter markt gingeu. Zoodoende kwam N. met een nat pak er gelukkig van af. Sas van Gent, 7 Febr. De nieuw gestichte tooneelvereeniging alhier, zal a. s. Zondag in de openbare school haar tweede winterconcert geven Uit de reeds opgemaakte programma's blijkt, dat de vereeniging gedaan heeft wat zij kon, om het publiek weder een genoegelijken avond te ver schaffen. Onder meer, zal worden opgevoerd z/Simon Turchi," drama in drie bedrijven, en//Naar Indie," blijspel in een bedrijf. Moge even als bij het eerste concert, een talrijk bezoek loon geven aan de vereeniging, voor al hun moeite en zorg, is de wensch van velen. De persoon, die in Oct. jl. onder een valschen naam, geld wist te bemachtigen van den herbergier van Cleemputte alhier, verscheen jl. Vrijdag en Zaterdag voor de rechtbank te Gent, waar hij bekend was, als zekere Pieter Wuijts, geboren te Antwerpen, dat hij voor verschillende feiten ten cht siond, blijkt hieruit, dat er niet minder dan 52 getuigen tegen hem optraden, waarvan het verhoor 2 dagen duurde. De oplichter werd veroordeeld tot 15 jaren dwangarbeid. Koewacht. Dinsdag 22 Februari, juist op vastenavond, zal L. Kegels alhier zijn gouden bruiloft vieren. Is dit op zich zelf reeds een zeldzaam feest, nog merkwaardiger wordt dit, als men weet, dat zijn thans nog levenden broeder voor een zestal maanden eveneens zijn gouden bruiloft mocht vieren. Tevens zijn de respectie- velijke echtgenooten eigen zusters zoodat binnen den tijd van een half jaar twee broeders en twee zusters hun gouden bruiloft zullen vieren. Het behoeft niet gezegd te worden, dat deze dag voor de nog krasse oudjes niet onopgemerkt zal voorbij gaan. Zondag gaf de alhier bestaande reaerijkers- kamer //Tot Nut en Genoegen" haar tweede winter concert. Daar het weder buitengewoon ongunstig was, telde men niet zooveel vreemdelingen als gewoonlijk. Toch was het ruime schoollokaal, het weer in aanmerking genomen, nog al tamelijk goed bezet. Nu de vereeniging, die het volgende jaar haar tienjarig bestaan plechtig zal vieren, verdient ten voile, dat men hare concerten trouw bezoekt, want zij spant steeds al hare krachten in om telkens schoone stukjes op te voeren en de noodige afwisseling in haar programma te brengen Het nog onuitgegeven drama, welwillend door den schrijver afgeslaan, getiteld //Armoe en Ellende" viel zeer in de smaak. Teder gevoelde medelijden met den ongelukkigen Karel vau Stcene, wiens moeder door de typhus weggerukt, met een krank- zinnigen broeder en een klein zusje in de diepste ellende achterbleef. Ook de beide blijspelen: „De honderdduizend uit de loterij" en ,/De mislukte erfenis" hadden veel bijval. Kloosterzande, 5 Febr. Ten behoeve van de landbouwers-vereeniging //Eigen Huip" werd heden aaubesteed de levering van 162,500 Kg. super- phosphaat, 108,300 Kg. ammoniak superphosphaat en 75,800 Kg. chilisalpeter. N°. 1 werd gegund aan E. P. Staal te St. Jan- steen a 2,09 n°. 2 aan J. F. Adriaansens te Walsoorden it 6,04 en n°. 3 aan W. Adriaan sens te Groenendijk it f 8,48alles per 100 Kg. IJzendijke, 6 Febr. Hedennacht heeft in den Koninginnepolder onder Biervliet eene vreeselijke worsteliug plaats gehad tusschen de marechausees Adam en Van der Waal der brigade IJzendijke ter eene en drie beruchte dieven en smokkelaars ter andere zijde. De marechaussees bevonden zich op eens tegen- over den beruchten kippen- en konijnendief Leo Miloen uit Eecloo, welke reeds twee jaren door de politie werd gezocht, verdacht van diefstal van 91 kippen. Leo was vergezeld van nog twee anderen. Niettegenstaande Leo met een geweer was gewapend, bedachtten zich de moedige mare chaussees geen oogenblik zich op twee hunner te werpen, terwijl de derde de vlucht nam. Nu ontstond een ware strijd wie het zouden winnen, man tegen man, tot Leo zich trachtte te bedienen van zijn geweer, dat hem ecliter ontviel en door zijn medemakker werd gegrepen, die het op de aanmoedigende woorden van Leo om te schieten, op den marechaussee Adam, die reeds een zwaren slag had gekregen, aanlegde. Adam dit ziende schoot zijn revolver op hem af waarop het tweede schot hem in de hersenen drong en de onbekende levenloos ter aarde stortte. Toen kon Adam aan zijn kameraad denken die met Leo nog steeds (sedert 20 minuteu) aan 't worstelen was, vooral om zijn eigen revolver te behouden, die Leo vastgegrepen had. Thans was de strijd spoedig beslist. Leo werd geboeid en gefouilleerd, waarbij bleek dat hij in het bezit was van elf verschillende sleutels en een geladen revolverook het geweer was geladen. Bij onderzoek bleek de gedoode onbekende eveneens te zijn voorzien van elf verschillende sleutels, voorzeker met geen goed doel. Onnoodig te zeggen dat Leo naar Middelburg is gezonden, om zich daar wegens voormelden diefstal en verzet te verantwoorden. Leo, die zeker trouw met zijn kameraad had gezworen, weigerde te zeggen wie de getroffene was, zoodat de marechaussees nog niet weten wie de doode is dit zal echter spoedig opgelost worden. Een woord van lof voor de marechaussees Adam Van der Waal is zeker hier niet misplaatst, en zij toch ontzagen zich niet met gevaar voor eigen leven hun plicht te doen, om de maatschappij in het algemeen en houders van kippen en konijnen te Biervliet in het bijzonder van een gevaarlijk individu te bevrijden. Heden seint men ons De verslagene is gebleken te zijn P. J. van de Velde, oud 49 jaar, koehouder te Eecloo en gehuwd. Hij heeft reeds verschillende vonnissen wegens diefstal zoowel in Belgie als in Nederland ondergaan. Twaalf jaar geleden is een inakker van hem in Belgie bij een diefstal door de gendarmen gedood. Men schrijft uit Friesland aan de N. R. Ct. In de N. R. Ct. van 2 Febr. komt voor een schrijven uit Zevenbergen, waarin de ongerijmd- heid wordt in het licht gesteld, dat bij de niet lagere lees hoogere vrachten uit Friesland en Groningen de fabrikanten uit het midden en zuiden des lands in die provincie 10 it 10,50 per 1000 K.G. bieten besteden tegen f 9,50 in Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland. Verder is in een vergadering te Zevenbergen besloten aan de fabrikanten voor te stellen den prijs te bepalen op J 10,50 bij een suikergehalte van 14 pet. Wordt deze laatste prijs thans ook in Friesland besteed De volgende berekening kan daarop tot zekere hoogte een antwoord geven. De aanwezigheid der nieuwe fabriek te Vier verlaten zal stellig van invloed zijn op de prijzen der bieten in het noorden. Om te kunnen con- curreeren zullen de fabrikanten uit Holland en Brabant bij de prijsbepaling niet te veel gewicht moeten hechten aan de hoogere vrachten. Volgens een betrouwbare berekening nu zijn aan de fabriek te Vierverlaten in 1897 geleverd 20 mill. K.G. bieten op participatiestelsel. Ge- middeld zijn deze betaald met f 9,80 per 1000 K.G., benevens het nog niet opgemaakt aandeel in de winst, geschat op f 0,50 en bedragende dus samen waarschijnlijk f 10,30. Bij andere contracten it f 8,50 of f 9 per 1000 K.G. heeft dit een voordeel gegeven voor de verbouvrers van 1,30 a 1,80 waarvan echter 0,75 op rekening komt der hoogere suikerprijzen. Evenwel en dit is een factor van invloed was het gemiddeld suikergehalte dier bieten 15,32 pet. Indien nu dit gemiddeld gehalte van het vorige jaar door de fabrikanten tot basis wordt genomen dan springt het groote verschil tusschen de con tracten die in Friesland worden gesloten en den prijs, die door de verbouweis in Zevenbergen wordt gevraagd, dadelijk in het oog. In Friesland toch wordt dan bij een gemiddeld gehalte van 15,32 en het vorig jaar, dat dan al* grondslag wordt genomen, was geen gunstig bietenjaar f 10 of aan groot vaarwater f 10,50 besteed, terwijl de verbouwers in de omstreken van Zevenbergen 10,50 wenschen bij een basis van 14 percent. Zou het hooge suikergehalte niet de oorzaak kunnen zijn, dat in het Noorden bij de concurrentie met Vierverlaten door de fabrikanten gaarne 10 wordt besteed bij gewoon contract, daargelaten de kwestie, of dit in 't zuiden al of niet kan worden betaald. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat- bij den landbouwer Levinus de Feijter in den Buthpolder, gemeente Axel, gisterenavond eene koe is verlost waarvan het kalf eene buitengewone zwaarte had van ruim 70 kilo. Een kwade reis was het voor het stoomschip de ,/Koningin-Regentes" van de My Zeeland, tijdens den storm op zijn reis van Vlissingen naar Queensborough. Het moest nadat het de Schelde verlaten had worstelen tegen het voile geweld van den Noord- Oosterstorm. De golven sloegen over het dek, soms zelfs over de hooge schoorsteenpijpen. Het water drong zelfs in het voor-salon en in het vooronder, waar het een en ander van de lading werd beschadigd. Tweemalen kwam er een stortzee over de boot, zoodat het eenigen tijd duurde eer zij weer kon door varen. Toen de //Koningin-Regentes" eindelijk behouden te Queensborough aankwam, had men ruiin 2 uur langer gedaan over de reis welke anders in zes uur wordt volbracht. De schade werd voorloopig wat hersteld, zoodat de boot zonder eenig bezwaar met passagiers en posten de terugreis van Queensborough naar Vlis singen kon aanvaarden. De boot zal echter, tengevolge van de bekomen schade aan bak- en stuurboord-verschansingen, in reparatie gelegd moeten worden. Op de vraag, waarom hij alleen Allard Dijkstra heeft opgeroepen, hem wegens laster te vervolgen, antwoordt Mr. P. J. Troelstra in de sociaal-demokraat. Ik deed dit, omdat hij op dat moment de eenige der drie inbrekers was die zich in het land bevond. Nu Sijbout Alberda ook hier is, herhaal ik de beschuldiging, dat ook deze mede heeft ingebroken in den nacht van 5 op 6 Dec. 1895 bij Haitsma te Britsem en sommeer ook hem een aanklacht wegens laster tegen mij in te dienen. En nu Paulus van Dijk van uit Amerika in. de Nederlandsche bladen schrijft, dat hij genegen is iudien hem reisgeld wordt verstrekt, terug te komen om zijn onschuld vol te houden nu antwoord ik hem Indien gij bij den officier van justitie te's Graven- hage een aanklacht wegens laster indient, tegen mij die u op dit oogenblik weer beschuldig, met anderen bij Haitsma te hebben ingebroken, dan kan het niet uitblijven dat de justitie u in de gelegenheid stelt, uwe onschuld te betuigen. Dan moet gij worden gehoord en mocht de justitie u dan niet als getuige hooren, dan zal ik u dag- vaarden en nrem ik op mij het geld voor uwen overtocht naar Holland bijeen te brengen. Ik wacht dus ook Van Dijks aanklacht af. De polderwerker F., wonende te Spanbroek, werkzaam zijnde aan de lijn HoornHugerwaard, werd door een windstoot omgeworpen vlak voor een passeerenden zandtrein. Bijua onmiddellijk daarop was de ongelukkige dood. Hij laat een groot gezin achter. Dezer dagen is eene vrouw te Arnhem door de rechtbank aldaar veroordeeld tot 4 maanden gevangenis ter zake van oplichting, omdat zij van- een begrafenisfonds een uitkeering had weten te verkrijgen voor den dood van een kind, dat springlevend is. De vrouw had daartoe eene schriftelijke verklaring van een bekend geneesheer aldaar overgelegd, zoodat die dokter bleek, uit gemakzucht of nonchalance eenvoudig zijn over- lijdens-attest te hebben afgegeven op grond van de leugenachtige praatjes dier vrouw. Toen dezer dagen de trein voor Amsterdam aan het station D. P. te Rotterdam arriveerde, wierp zich plotseling^een 20jarig meisje, G. G. genaamd. dat eenige oogenblikken te voren op het- perron had gewandeld, zich eeusklaps voor den trein. De loeomotief en vier wagens gingen over haar heen, ofschoon de machinist op de angstkreten van het publiek direct stopte, De wakens moesten worden afgekoppeld om het deerlijk verminkte lichaam er tusschen uit te halen. De beide beenen en een arm bleken af- gereden, het lichaam opengereten en deerlijk gehavend. Dokter Broes van Dort verleende de eerste hulp waarna zij per brancard naar het ziekenhuis werd vervoerd. Daar overleed zij na een vreeselijk lijden omstreeks 10 uur. Te Hoevelaken woedde in eene boerderij een felle brand. Door den hevigen wind was alles spoedig tot een puinhoop. Een oude man begaf zich in het gebouw om nog iets te redden doch keerde niet terug. 's Avonds vond men zijn gedeeltelijk verbrand lijk onder het puin. Huis en inboedel waren verzekerd. Verleden week is het hoofd der school te Egede, uit het dorp huiswaarts keerend, even buiten de pla'ats te water geraakt en verdronken. Toen zijn vrouw, door het lange wegblijven on- gerust, ging zocken, vond zii hem voorover liggende fn een sloot. Ofschoon "dadelijk geneeskundige hulp werd ingeroepen, kon niet anders dan de dood worden geconstateerd. 'tWas in de Hofstraat te Groningen, dat een heer des nachts bij zijn thuiskomst tot de vreeselijke ontdekking kwam, dat in de vensterbank

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2