A Igemeen Nienws- en Advertentieblad Zeenwsch-Viaaaderes. voor No. 3572. Dinsdag 8 Februari 1898. 38e Jaargang. DE SEITIIH0EBEE. Binnenland. abonnement Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /"0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. POLITIEK OVERZICHT. Alle Fransche officieren van den generalen staf hebben tbans de dagvaardingen orn in het proces Zola als get.uigen te verschijnen, ontvangen. Of zij aan de dagvaarding gevolg zullen geven, hangt van de beslissing van den Ministerraad af. De Petersburgsche Nowosti gaat voort, Emile Zola als verdediger van Dreyfus hulde te betuigen. Het blad schrijft,/Emile Zola doet zich in deze zaak ongetwijfeld voor ah een waar patriot. Slechts echte, onvoorwaardelijke vaderlandsliefde kon hem tot eene zoo moeielijke en kloeke daad op te treden tegen de op een dwaalspoor geraakte en verblinde openbare meening nopen. De tegenstanders van den grooten schrijver verwijten hem o. a., dat hij uit het aantal van hen, die in geen betrekkiug staan tot de Dreyfus-zaak, zoo vele getuigen heeft gedagvaard. Dezen tegen standers is het echter niet bekend, welke vragen Zola aan de getuigen wil voorleggeu. Dat is zijn geheim. In de tweede plaats beschouwt Zola de zaak niet ah een juridische zaak, maar ah eene maatschappelijke en eene staatszaak. Hem bewegen de hooge zedelijke vragen, die in dit proces te berde komen, en wanneer hij dus in plaats van 104 het dubbele getal getuigen had gedagvaard, dan zou men zich daarover nietkunnen verwonderen. In ieder geval moet het proces, dat voor de deur staat, in deze gansche geheimzinnige zaak licht brengen." De correspondent van de Frankf. Ztg. te Kon- stantinopel bericht, dat men in de kringen die zich met de candidatuur van prins George van Griekenland voor het gouverneursambt op Kreta niet kunnen vereenigen, de overeenstemming tus- schen Rusland, Frankrijk en Engeland voorloopig beschouwt ah eene poging om den Sultan te intimideeren. De eerste dragoman van de gezantschappen zijn in het paleis verschenen, om den Sultan uit te noodigen met de ontruiming van Thessalie een begin te maken. De eerste secretaris Tassim Bey antwoordde in naam van den Sultan, dat deze de zaak aan den ministerraad zou onderwerpen. Een dergelijk antwoord is altijd te beschouwen ah eene bedekte weigering. In werkelijkheid worden er sedert eene week weer sterke detachementen Redsif van Auatolie naar Thessalie vervoerd om de gedunde rijen van de negentig regimenten op oorlogssterkte te brengen. In de Italiaansche Kamer van afgevaardigden werd Vrijdag door den Minister van financien verklaard, dat de regeering bereid is de verlaging van het invoerrecht op buitenlandsch graan (van FEUILLETON. Vrij bewerkt door A MO. ,/Zij is burgeres Madeleine, een onzer beste pa- triotsche van geheel Parijs. Zij moet in de zaak Leuronsac getuigenis afleggen, en ik wil haar daarom een verlof tot een bezoek in de Conciergerie ter hand stellen." //Zeer goed, burger Dantou," //Burger Lanjon," voer deze tot Madeleine voort, is intendaut der Conciergerie. Gij wilt hem, indien het noodig mocht zijn, u herinueren, burgeres en het zal hem een eer zijn, u van dienst te wezen." Men boog van weerszijden, was zeer hoffelijk en vriendelijk tegen elkander, en toen burgeres Rialmont terugkwam, werd men werkelijk vroolijk en ongedwongen, ahof men een praatje over het weer gehouden en de nieuwste geestigheid verteld had. De salons van burgeres Lucretia inaakten een volkomen onschuldigen indruk; slechts dan klonk er een scherp woord, wanneer weer het terrein der politiek betreden werd. In een nis, half door een gordijn verborgen, stond de schoone burgeres Tallien, de vurige Spaansche, de meesteres in intrigeeren, met een oude vrouw, de waarzegster Theot. Deze vrouw noot in de toenmalige Parijsche gezelschappen 7,50 op 5 lire) tot 31 Mei te doen duren, in plaats van tot 30 April. De Minister voor de schatkist in Italie een ander dan die van financien verklaarde van den financieelen toestand eerst een breed overzicht te kunnen geven bij de behandeling der verschillende begrootingen. De regeering is vastelijk voornemens den belastingdruk te verlichten, vooral wat den kleinen man betreft, door betere regeling en bezui- nigingmaar daarvoor moet zij eerst wat helderder blik hebben op den financieelen toestand van den loopenden dienst. Evenwicht op de begrooting is in de eerste plaats het streven. De regeering is tegen eene progessieve inkomsten-belasting. Het debat eindigde met de goedkeuring met groote meerderheid van stemmen van eene motie, door de regeering aanvaard, waarin de Kamer verklaart overtuigd te wezen van de noodzakelijk- heid eener tijdelijke verlaging der rechten op koren en meel. In de eergisteren te Washington gehouden Kabinetsraad heeft de Minister van Landbouw verklaard, dat het bekend en ontwijfelbaar is, dat ooft-ziekten door ooft kunnen worden overge- bracht op gezonde boomen, ook op zeer verre afstanden. Tot haar optreden in deze had dus de Duitsche Regeering ontwijfelbaar reden en zekerlijk recht. Deze, voor een Amerikaansch bewindsmam zeld- zaam gemachtigde woorden liet de Minister nog volgen door de verklaring, dat noch de President noch een der Ministers over deze zaak een oor- deel wensehten uit te spreken voor en aleer nadere mededeelingeD waren ingekomen. De Senaat heeft met 48 tegen 25 stemmen een ontwerp aangenomen tot verdere beperking der immigratie, in zooverre ah daarbij het betreden van het grondgebied der V.-S. wordt ontzegd aan analphabeten, (menschen die niet lezen of schrijven kunnen) boven de 16 jaar. Alleen wordt op humane wijze eene uitzondering gemaakt voor weduwen en voor ouders en groot- ouders van personen, reeds in de V. S. gevestigd. De heer Koer heeft bedankt voor de can didatuur der anti-revolutionaire kiesvereeniging Nederland en Oranje te Deventer. Thans is door die vereeniging candidaat gesleld voor de Tweede Kamer de heer Mr. Th. Heemskerk, die ook door de R.-K. kiesvereeniging te Deventer is gecandideerd. Naar ons gemeld wordt, is men bij het departement van Binnenlandsche zaken bezig met een merkwaardig aanzien. Het is een oude ervaring, dat in woelige tijden het bijgeloof sterk op den voorgrond treedt, en derhalve behoefde het geen verwondering te baren, dat burgeres Theot, ah bekende waarzegster, in die kringen een rol speelde, waarvan men had mogen aannemen, dat ze boven zulke bijgeloovige kunsten verheven waren. z/Och, lieve Theot," lachte de schoone Spaansche luid en overmoedig, //dat is niet te gelooven. Gij wilt mij foppen." //Burgeres," sprak de waarzegster, geloof, wat ge wiltik zeg u, wat ik weet." //Robespierre zou bijgeloovig zijn //Zoo is het. Maar gelijk bijna alle menschen, gelooft hij slechts aan die voorspellingen, welke in zijn kraam te pas komen. Wanneer ik hem morgen profeteer, dat hij binnen vier weken ge- hangen zal worden, zal hij dat vermoedelijk niet gelooven. Zeg ik hem echter, dat hij binnen tien jaar keizer wordt, wie weet, of hij daaraan geen geloof hecht." Burgeres Theot was een nauwkeurige opmerkster en daardoor ook een groote menschenkenster. Zoodoende trof ze in vele gevallen met verrassende zekerheid haar doel. De schoone madame Tallien had met gespannen belangstelling hare mededeelingen aangehoord. wGij wilt mij bedriegen, burgeres Theot," zei zij thans. z/U bedriegen U Dat is mij onmogelijk. Ah het op bedriegen aankomt, mag ik wel bij u ter school gaan." z/En kornt hij werkelijk nu en dan in uwe woning het onderzoek, of de in 1897, krachtens art. 128 der kieswet,vastgestelde verdeelingderkiesdistricten voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer in stemdistricten verandering dient te ondergaan. (N. R. Ct.) De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint onder dagteekening van eergisteren Morgen gaat het derde bataljon met trein naar Daja om Oemar's partijgangers te verdrijven, per stoomschepen ,/IIavik" en //Gier", onder com mando van majoor Christan, vergezeld van den kapitein van den staf Van Daalen. De landing zal plaats hebben in de Lambesibaai. Men ver- wacht geen tegenstand. Naar men weet, is een rijksdaalder in het buitenland op verre ua geen 2 gulden 50 (aan goud) waard, niet veel meer dan een gulden zelfs, en wordt daarvan door Chineezen en andere be- kwame zilverwerkers te Singapore enz. gebruik gemaakt om volwaardige Hollandsche rijksdaalders te maken (z.g. //fausse boune monnaie") en die onopgemerkt in den omloop te schuiven. De meening dat dit op groote schaal gelukt en aan- zienlijke voorraden ook naar Nederland hun weg vinden, schijnt echter onjuist te zijn. Althans de minister Pierson zeide dezer dagen in de Eerste Kamer Men hechte ook overigens geen overdreven be- teekenis aan het namaken van ons zilvergeld in Indie. De geachte spreker was verkeerd ingelicht, toen hij meende dat millioenen aan nagemaakt geld in omloop zijn. Zooveel kan het niet zijn. En indien het al waar mocht zijn, wat ik zeer betwijfel, dat 60 pCt. van het uit Indie komende zilver uit nagemaakt geld bestond, dan zou dat nog zoo erg niet zijn, want er komt niet veel zilver uit Indie; er komen slechts af en toe kleine partijen. Ah ik geweten had, dat de Kamer de muntquaestie wilde behandelen, had ik eenige be- langrijke cijfers medegebracht van de hoe veel heden valscli geld, die in den laatsten tijd bij de Javasche en bij de Nederlandsche Bank zijn 'ingekomen. Men zou daaruit gezien hebben, welke luttele be- dragen dat zijn. De toestand vereischt zorg, maar de Regeering betoont groote waakzaamheid. Ik mag verklaren, dat alles wat deze zaak betreft, door den minister van Kolonien en mij met de rneeste aandacht wordt nagegaan. Wij krijgen aanhoudend rapporten uit Indie, en niet slechts algemeene rapporten, maar bijzondere, uit verschillende resideutien, en zij wijzen aan, dat, dank zij der zorg, die de Indische regeering aan de zaak wijdt, de toestand zich verbetert. z/Vroeger kwam hij vaker. Thans is hij sinds een jaar niet bij mij geweest." Wat wilde hij De waarzegster haalde de schouders op toen zei ze afwerend//Gij vraagt zooveel, burgeres Tallien." //Al moest ik de woorden met duizend frank- stukken uit uw mond trekken," fluisterde de Spaansche in groote opgewondenheid, wgij moet mij antwoord geven, burgeres Theot." Daarop scheen de andere slechts gewacht te hebben. z/IIa," zei zij nu langzaam en zacht, gij zijt er nieuwsgierig naar z/Hier, neem aan, burgeres Theot. Maar ik wil de geheele waarheid weten. Verstaat gij Alles, alles!" //Met deze woorden reikte zij haar ongemerkt een handvol geld over, wat de oude vrouw mees- muilend aannam. z/Vraag nu, burgeres." z/Wat wilde Robespierre bij u z/Hij wilde van mij het lot des konings weten." z/Nu?" z/Ik zei het hem. Het was op het oogenblik toen hij mij vroeg, ook niet moeilijk meer te raden." z/En verder z/Verder wou hij zijn eigen lot vernemen." //Zoo, en wat zeidet gij hem Hoe heftiger en dringender madame Tallien vroeg, hoe achterhoudender de oude vrouw werd. Thans haalde zij weer ontwijkende de schouder* op en mompelde z/Zijn lot zei ik hem." TER NEUZEN, 7 Februari 1898. Naar wij vernemen, is aan de heeren F. van Dixhoorn en C. W. Bouwmans alhier, ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin-Regentes den dank van H.H. M.M. de Koningin en de Koningin- Regentes betuigd voor aangeboden exemplaren van eene inhuldigings-cantate. J.l. Vrijdag werd alhier in de bovenzaal van het //Hotel de Commerce" de aangekondigde vergadering gehouden, waarin de heer B. H. Heldt, lid der Tweede Kamer, vanwege de Nationale Zuiderzeebond optrad, om te spreken over de plan- nen tot afdamming en inpoldering der Zuiderzee. Circa 80 personen waren ter vergadering opgekomen. De loop der zaken in de laatste jaren aanstip- pende, behandelde spreker het ontstaan van de Nationale Zuiderzeebond en dat der Staats- commissie, die de ontwerpen, door de Zuiderzee- vereeniging gemaakt, als het ware heeft gecontro- leerd en meer volledig heeft gemaakt. Na vooraf te hebben verklaard, dat de debet- rekening der plannen door de credietrekening zou worden gedekt, behandelde spreker de ontwerpen van de Staats-commissie, een en ander verduidelij- kende door aanwijzingen op de kaart der plannen. Volgens het plan zouden aan de zee worden ontwoekerd 194,440 H.A. vruchtbaar land. Uit- voerig werd door spreker aangetoond, dat door de Staats-commissie op zeer voldoende wijze was gelet op alle belangen, die van de uitvoering van het werk nadeel zouden kunnen ondervinden en in de behoeften van alle die belangen is voorzien. Met een afsluitdijk van Holland naar Friesland zou het werk een uitgaaf vorderen van 189 millioen gulden, zonder die dijk en met inpoldering alleen zou worden gevorderd 212 millioen gulden, dus 23 millioen meer, welke meerdere kosten daaruit voortspruiten, dat bij niet-afsluiting de dijken der drorg te leggen polders zeedijken dus zwaarder en in het eerste geval slechts meerdijken behoeven te worden. Eerstgenoemd plan, datom verschillende redenen, die spreker opsomde, de voorkeur verdient, zou echter langer duren en daarom met berekening van rente op rente van het kapitaal/314,909,627 kosten, het tweede plan f 292,925,244. Waar echter door het Rijk in de laatste 84 jaren voor spoorwegen en aanleggen van kanalen, resp. 265 millioen en 93 millioen, of totaal 358 millioen gulden is uitgegeven, waarvan dan geen rente berekend is, weet spreker niet, of het ook wel billijk is om voor het besproken werk rente op rente te berekenen. Daarbij komt nog, dat De vurige Spaansche stampte ongeduldig met den voet op den grond. z/Ik heb niets meer bij mij, Theot, maar morgen kom ik bij u. Dan zult gij spreken, niet waar z/Misschien, burgeres. Ik zal moeten oppassen, dat ik mij op deze wijze niet in mijn klandizie benadeel.,' Onzin, TheotIk verzeker u veeleer het tegendeel. Gij weet toch, dat ik beter betaal dan de teringachtige Robespierre. Wanneer gij mij dus invloed op hem kunt verschaffen, is mij geen som te hoog." Burgeres Theot merkte aan de opgewondenheid en warmte waarmee madame Tallien sprak, dat deze het meende. Evenwel vroeg zij nog aarzelend en voorzichtig„Ik weet niet, burgeres hoe ik u invloed kan verschaffen op den machtigsten man van geheel Frankrijk." z/Eenvoudig door hem te voorspellen wat ik u zeg." //Burgeres, bedenk we], dat het een man betreft, die ons beiden met een pennestreek onder de guillotine kan brengen." it Wat doet dat er toe? Gij weet toch burgeres Theot, dat, hoe machtiger een man is, des te gemakkelijker men hem zijn wensch kan voorspellen." De oude vrouw scheen thans met hare last- geefster tevreden te zijn. Zij knikte meermalen en zei eindelijk //Kom morgen, burgeres Tallien ik zal u wachten en wij zullen het zeker eens worden." Daarop scheidden zij en traden uit de nis in het salon. (Wordt vervolgd). VElZEIlSdlE COURANT. Hit folart verscliijnt itunmlni;-, Woengilair- en Vrijriag-avoiitl, uitffezonderit op Feestdagen, bij den aitgever P. 3. t'AI HE 8AM HE te Ter Nenzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1