Kroningsfeest, Gemengde berichten. Een woord aan mijne raede-bietenverbonwers Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Adverfenlien. de uitkeering met 0,10 per k.g. worden verhoogd. De inschrijving van nienwe leden is thans weer opengesteld. Aanmelding bij den voorzitter H. den Hamer en den keurmeester W. Roth. Inleggeld 0,50, contributie 0,25 per maand voor elk varken, varkens boven 25 k.g. zwaar worden niet ter verzekering aangenomen. Uit bovenstaand verslag blijkt dus, dat de toestand der vereeniging niet ongunstig kan ge- noemd worden. Wij meenen dan ook ieder te mogen aansporen (die belang in deze toch zoo nuttige tak van verzekering stelt) tot deze ver eeniging toe te treden. De contributie is niet te bezwarend en zal dus wel niemand daarvan kunnen terughouden. De Deensche schoener Martha, kapt. Albertsen, is Woensdag bij hoogwater, met assistentie van de sleepboot Polly, van de Spijkerplaat Ylot gekomen en heeft de reis naar Antwerpen vervolgd. Dinsdag werd door het bestuur van den calamiteuzen polder Anna Friso te Wissekerke aanbesteed Het maken van werken tot verdedi- ging van den oever (stukwerken enz.) tusschen de peilraaien XVI en XIX aan de waterkeering van bovengenoemden polder, in twee perceelen, dienst 1897/98 en 1898/99. Rarning le perceel 73,432,30Y3, 2e perceel 76,463,38. Zooals we in ons vorig nuinmer meldden werd voor de massa het minst ingeschreven door den heer J. de Bree Fz. alhier, voor 160,500. Verder werd voor de massa nog ingeschreven door de heeren J. M. van Ditmars Zoon te Middelburg, voor 172,750 C. van Boven te Amsterdam, voor 172,600 J. Roskain Cz. te Sliedrecht, voor 164,550 Abr. Tholens Dingz. te Ter Neuzen, voor 164,200 C. de Wilde Az. Kattendijke, voor f 162,800 en J. van der Plas te Hardinxveld, voor 162,455. Voor het eerste perceel werd ingeschreven door de heeren J. Roskam Cz. te Sliedrecht, voor 80,925 Joh. de Jonge te Middelburg, voor 79,990 J. P. Visser Pz. te Hansweert, voor 79,850 B. den Exter van den Brink te Krab- bendijke, voor 78,432 J. de Bree Fz. te Ter Neuzen, voor 78,000 en J. van der Plas te Hardinxveld, voor 77,874. Voor het tweede perceel schreven in de heeren J. M. van Ditmars Zoon te Middelburg, voor 87,550 C. van Boven te Amsterdam, voor 87,500 en P. A. van de Velde te Ter Neuzen, voor f 83,190. Tot dijkgraaf van den Grooten Jonkvrouw- polder, benoorden IJzendijke, is herbenoemd de heer Charles Louis Wijffels. De vergadering van ingelanden van den Zuiddiepepolder benoemden tot dijkgraaf de heer Chs. L. Wijffels in plaats van den heer C. M. van der Hooft, overleden. Tot plaatsvervangend dijkgraaf de heer Jacobus Brevet. Axel, 2 Febr. Heden werd alhier in verzekerde bewaring genomen A. H., werkman alhier, ver- dacht van diefstal van graan ten nadeele van den landbouwer P. D. bij wien hij werkte. De verdachte heeft den diefstal bekend. Axel. Jl. Woensdagavond had alhier ten huize van den heer P. Dieleman, de 5de algemeene ver gadering plaats van de kiesvereeniging „Onze Belangen", tot het doen der rekening en verkiezing van twee bestuursleden. Uit het verslag bleek dat het ledental station- nair, en de opbrengst der contribution voor de afsluiting der rekeningen nadeelig was. Verder werd besloten, bij verkiezingen, zelf- standig te blijven optreden. Axel (Kijknit), 3 Febr. Heden werd alhier door het bestuur der maatschappij „Voorwaarts" aanbesteed de levering van 1°. 96,600 Kg. superphosphaat. Hiervoor werd ingeschreven door de international guano en superphosphaatwerken te Zwijndrecht voor 2,41, P- J- Versluijs te Ter Neuzen voor 2,25, S. Gazan te Rotterdam voor 2,18, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 2,14^ en J. A. Pateer te Hontenisse voor 2,13 2°. 86,400 Kg. kunstmest. Hiervoor werd ingeschreven door de maatschappij tot verkoop van hulpmeststoffen te Dordrecht voor 6,33, de internationale guano en superphosphaatwerken te Zwijndrecht voor 6,33 en P. J. Versluijs te Ter Neuzen voor 6,18. 3°. 23,100 Kg. chilisalpeter. Hiervoor ingeschreven door de heeren P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 8,69, P. J. Adriaansens te Bergen op Zoom voor 8,68, P. J. Versluijs te Ter Neuzen voor 8,63, J. A. Pateer te Hontenisse voor 8,63 en A. Meurichy te Clinge voor 8,58. Alles berekend per 100 Kg. Gegund aan de laagste inschrijvers. Axel 4 Pebr. Bij de Dinsdag door het bestuur'der maatschappij ,/Vooruitgang is ons streven" alhier gehouden aanbesteding van de levering van 244,400 K.g. kunstmest en 85,900 Kg. chilisalpeter werd ingeschreven als volgt: Voor de kunstmest door de internationale guano en superphosphaatwerken te Zwijndrecht, voor 6 26 P. J. Versluijs te Ter Neuzen, voor 6,23 en de maatschappij tot verkoop van hulpmest stoffen te Dordrecht, voor 6,05 J. Voor de chilisalpeter door de heeren M. de Jonge te Ter Neuzen, voor 8,62 D. J. Oggel te Axel, voor 8,59 J. A. Pateer Az te Hon tenisse, voor 8,68 Adnaansens-Goedhart te Walsoorden, voor 8,55* en P. J. Versluijs te ♦Jer Neuzen, voor f 8,51$. Kantongerecht te Hulst. De eergistermorgen ten 11 ure van Rotterdam komende stoomboot ,/Schelde I," kapt. Ribbens, voer door het niet op zijn plaats liggen van een der tonnen (wat door drie aan boord zijnde des- kundigen is verklaard) in het Ilellegat aan den grond. Na een gedeelte der achterlading te hebben overgegeven aan een nabijzijnd vaartuig, is de ,/Schelde" afgesleept door de stoomboot/Herman" der firma Braakman Co. waarna zij hare reis naar Zierikzee vervolgde, doch eerst ten 7 ure al- daar arriveerde. Een jongmensch, werkzaain op een kantoor in het gebouw Mercurius aan de Prins Hendrik- kade te Amsterdam, heeft door het onvoorzichtig omgaan met een lift het leven verloren. Hij ging aan de lift hangen om deze omlaag te trekken, geraakte echter met de handen beklemd, liet daarom los en viel in den koker. Zwaar gewond werd de ongelukkige naar het gasthuis vervoerd, waar bij aaukomst slechts de dood geconstateerd kon worden. Te Amersfoort is een kind van zeven maanden, dat een ketel met kokende koffie omstootte en de geheele inhoud over het lichaam kreeg, zoo- danig met brandwonden overdekt, dat het eenige oogenblikken daarna overleed. Dinsdag is in de groote kolk der schutsluis te Veere drijvende gevonden het lijk, van een man, dat door de familie is herkend als te zijn dat van Salomon van Eenennaam, van Arnemuiden, sedert 20 INovember vermist. Een eigenaardige tak van handel vindt thans, schrijft men ons, ingang in de Betuwe. De Betuwe is het land van de fokkerij van tamme konijnen. Jaarhjks komen op de Tielsche weekmark tien- duizenden van deze dieren, die tegen prijzen van 80 cent tot f 1.20 verhandeld worden. De op- koopers hebben nu geduchte concurrenten gekregen in de agenten van Engelsche export slagerijen, die konijnen van 1 kilogram en zwaarder, geslacht tegen 68 h 70 cent per K.g. ontvangen. En die export handel schijnt veel voordeel op te le- veren. Ten bewijze het feit, dat een persoon deze week meer dan 1000 konijnen slachtte. De bekende socialistische spreker L. M. Hermans bezocht Zaterdag en Zondagjl. de provincie Groningen en hield aldaar redevoeringen. Te Sladskanaal besprak hij de Jezusfiguur in het Heidendom, in het Christendom en in het Socialisme en eenige zijner partijgenooten te Nieuwe Pekela hadden bezoeken afgelegd bij godsdienstleeraars en predikanten ten einde deze uit te noodigen de vergadering bij te wonen en naar aanleiding van het gesprokene te debatteeren. Oreral ontvingen zij een weigerend antwoord. De heer Jansonius, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Nieuwe Pekela, gaf echter te kennen dat hij er niets tegen had wanneer de socialisten zijne predikatie bijwoonden en men na afloop van den dienst bedenkirigen tegen het gesprokene inbracht. Dit gezegde had ten gevolge dat Zondagmorgen jl. Hermans met een twintigtal zijner partijgenooten in het kerkgebouw verscheen en de godsdienst- oefening bijwoonde. Nadat de heer Jansonius over den Munsterschen vrede gepreekt had en op de gewone wijze de godsdienstoefening was afgeloopen trad de heer Hermans met den predikant in dehat. Bij vele kerkgangers moeten die discussien een zonderlingen indruk hebben gemaakt. Een Goudsche dame, mevrouw de wed. de Kock, vierde gister haar lOOn verjaardag. Zij vierde dit zeldzame eeuwfeest in volmaakten wel- standtrouwens, mevrouw de Kock is eigenlijk nooit ziek geweest. Volgens de voorschriften van haar huisdokter gebruikt ze in de laatste jaren den geheelen dag door een weinig champagne, hetgeen op haar gestel uitstekend werkt, want haar humeur is altijd hetzelfde. Haar grootste grief is niels te kunnen doen. Tot op haar 97 jaar kon zij nog handwerken verrichten maar sedert ii zij daartoe niet meer in staatook is de lOOjarige in 10 jaren niet meer op straat geweest. De geheele stad vierde het feest mee en overal werd gevlagd. De belangstelling was buitengewoon groot en van vele zijden werden de krasse vrouw verrassingen bereid. Men deelt mede dat de Engelsche ingenieur Spurgeon, die den strandmuur te Scheveningen bezichtigd heeft, zich zeer afkeurend heeft uitge- laten over het feit, dat de schelpenvisscherij niet wordt tegengegaan. In Engelaud is zij op zware straffen verboden. Het dorp Randogne in Zwitserland is totaal afgebrand. Meer dan 150 wouingen en schuren zijn totaal geraseerd. Een vrouw met twee kinderen en 20 stuks vee zijn in de vlammen omgekomen. De twee rijkste mannen in Pruisen zijn de Erankfortsche Rothschild en de //kanonnenkoning" Krupp. De eerste bezit een vermogen van 215,000,000 Mark; de laatste een van 128,000,000 Mark. Krupp verdient echter met zijn kanonnen het meest van beiden. Zijn winsten bedragen namelijk 9 millioen Mark per jaar en die van Rothschild //maar" 6 of 7 millioen. Een onbemiddeld meubelmaker te Berlijn is dezer dagen verrast met een legaat van 50,000 fr., dat hem vermaakt is door een Fransche dame. Hij had in 1871 te Epernay, waar hij als soldaat van het Duitsche bezettingsleger was in- gekwartierd, die dame uit een brandend huis gered, met gevaar voor eigen leven. Een groote som gelds, die men hem aanbood, wilde hij niet aannemen maar de geredde dame betoonde hem haar dankbaarheid door herhaalde geschenken, en nu heeft zij hem de genoemde aanzieDlijke som nagelaten. In het buitenland is het in de laatste dagen, evenals hier trouwens, boos weer geweest. Vooral in New-York en Nieuw-Engeland heeft de storm verschrikkelijk gewoed, ongeveer als de beruchte sneeuwstorm van Maart 1888. Boston was geheel van de buitenwereld afgesloten, en op een paar na, waren alle straten versperd door de sneeuw. Wel tweehonderd paarden zijn op straat gedood door het neervallen van de kabels der elektrische tram de doode beesten bleven op straat liggen. Ook zijn eenige menschen hier en daar omgekomen. In den omtrek van Rome zijn twee spinnerijen tengevolge van den storm ingestort. Zeven arbeidaters werden gedood, en er moeten er nog onder het puin liggen. Ook te Ranzanico zijn eenige personen bedolven onder het ingestorte dak van een spinnerij. Te Oggiono is een kerktoren ingestort vijf dooden en veel gewonden. Op vele andere plaatsen in Italie heeft de storm schade veroorzaakt. INGEZONDEN STUKKEN. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 5 Eebr. 1.17 1.36 Zondag 6 1.58 2.9 Maandag 7 2.25 2.41 Dinsdag 8 2.56 3.12 Woensdag 9 3.28 3.44 Donderdag 10 n 4.— 4.16 Vrijdag 11 4.33 4.51 ZEETUDINGEN. Van 2 tot en met 3 Febr. a g Van 2 tot en met 3 Eebr. werden langs de Oostsluizen alhier 6 binnenvaartuigen op- en 5 afgeschut. Groote Schouwburg te Gent. Zondag 6 Eebruari, om 2 uur precies, opvoering van LES MAITRES CHANTEURS, groot opera in 3 bedrijven en 4 tafereelen, muziek van R. Wagner. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek konden wij eenige berichten, de burgerlijke stand en de uitslag der loterij niet opnemen. Zoo de Heere wil en zij leeft hoopt op Woensdag 9 Februari a. s. CATHARINA DEES, wed. Joz. de Kraker, haar 75®ten geboortedag te herdenken. Dat zij nog lang moge gespaard blijven is de wensch van hare dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Uit aller naam, P. DE KRAKER Jz. Ter Neuzen, Eebr. 1898. In den gezegenden ouderdom van nabij 82 en na een gelukkige echtvereeniging van ruim 60 jaar overleed heden, zacht en kalm na een sukkelend maar gedoldig lijden, onze veel geliefde echtgenoot, vader, behuwd-, groot- en overgroot- vader, de heer JOOST W I ELAND, in leven rustend schipper alhier. Uit aller naam, Wed. J. P. WIELANDVan der Hooft. Ter Neuzen, den 1 Februari 1898. .'iJ-iaiU*—Ondergeteekende betuigt, ook namens ziju echtgenoote, hartelijk dank aan den heer Dr. II. B. van Nes voor de uitmuntende behandeling bij de bevalling zijner echtgenoote ondervonden, ook aan Mej. Bjjl eveneens onzen dank voor de hulp en bijstand bij die bevalling bewezen. Ter Neuzen, 4 Febr. 1898. J. DE SMIT. rsggjjfflgBk Voor de talrijke bewijzen van deel- neming, ondervonden bij het overlijden van hunnen geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, den heer M. J. van Vessem, betuigt de familie haren hartelijken dank. Uit aller naam, Wed. M. J. VAN VESSEM. Axel, 3 Februari 1898. Bij vonnis der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg van 2 Februari 1898 is JACOBUS EEKMAN, zonder beroep wonende te Zaamslag, op eigen verzoek gesteld onder curateele. Geschiedende hiervan aankondiging ingevolge artt. 498 en 499 van het Burgerlijk Wetboek. De Officier van Justitie te Middelburg, VAN HOEK. A1 degene, die belangstellen om het Kronings- feest te Ter Neuzen (Baandijk) te houden, worden opgeroepen ter vergadering op Zaterdag 12 Februari 1898, des avonds ten 8 uur, bij P. DE RIJK. VELE BELANGSTELLEN DEN. ytoffl!"" ^an ^e(^en van Kolenvereeniging ,/DE VOORZORG" te Ter Neuzen (Driewegen) wordt bekend gemaakt, dat voor hen die nog geen kolen hebben opgegeven, gelegenheid bestaat dit te doen voor of op Zaterdag 5 Februari a. 8., bij A. VERPOORTE te Driewegen, of B. WILLEMS te Sluiskil, daar alsdan de boeken zullen worden gesloten. HET BESTUUR. Zitting van 31 Jan. 1898. Veroordeeld zijn wagens overtrading der ijkvretA. P. V., oud 47 j., winkelier te Hulst, tot f 0,50 boete, subs. I dag hecht. wagens nachtrumoer maken F, d. J., oud 28 j., polderwerker zonder vaste woonplaats, J. d. K., ond 19 j., schippersknecht te Boschkapelle, A. L., oud 46 j., smidsknecht zonder vaste woonplaats, J. F. d. K., oud 15 j werkman te Boschkapelle, J. H., oud 43 j., koopman te Clinge, P. F. v. S., oud 20 j., werkman te Boschkapelle, alien tot f 1 boete, subs. 1 dag hecht. wegens trekdieren onbeheerd laten staan op den openbaren weg J. v. L., oud 31 j., bode te Graauw, tot 0,50 boete, subs. 1 dag hecht. wegens dronken zijnde, in het openbaar de orde vers'oren A. v. D.. oud 21 j., schipper te Graauw, tot f 0,50 boete, subs. 1 dag hecht. wegens overtreding herbergreglement Graauw P. v. D., oud 19 j., landbouwerszoon, J. J. B. Pzn, oud 23 j., landbouwers- zoon, J. F. d. R., oud 20 j., werkman, P. M. S., 25 j., voerman, P. J. B., oud 51 j., visscher, P. M., oud 33 j., werkman, P. A. v. G., oud 30 j., werkman, C. G. B., oud 42 j dienst- knecht, E. T., oud 34 j., dienstknecht, P K., oud 44 j., herbergier, alien te Graauw, ieder tot 0,50 boete, subs. 1 dag hecht. M. v. A., oud 52 j., herbergier te Graauw, tot f 1 boete, subs. 1 dag hecht. wegens overtreding herbergreglement te St Jansteen Ph. v. G., oud 24 j., veldarbeider, P. D. v. G., oud 32 j., land bouwer, J. L. M., oud 24 j., zonder beroep, J. F. L., oud 42 j., landbouwer, A. v. G., oud 34 j., landbouwer, A. L., oud 36 j., landbouwer, J. T. H., oud 24 j., veldarbeider, E. v. H., oud 27 j., veldarbeider, J. S., oud 22 j., veld arbeider, P. A., oud 22 j landbouwer, R. V., oud 23 j., klompenmaker, F. P., oud 23 j., veldarbeider en P. F V.. oud 28 j dienstknecht, alien te Sint Jansteen, ieder tot 1 boete, subs. 1 dag hecht. F. v. B., oud 38 j., herbergier te Sint Jansteen, tot f 2 boete, subs. 1 dag hecht. C. L. G., oud 38 j., bierhuishouder te Sint Jansteen, tot 2 maal f 2 boete, subs. 2 maal 2 dagen hecht. wegens openbare dronkenschapJ. v. d. Boud 19 j., dienstknecht te Hontenisse, tot 0,50 boots, subs. 1 dag hecht. A. M., oud 39 j werkman te Sint Jansteen en P. E. L., oud 23 j., polderwerker te Clinge, ieder tot J I boete, subs. 1 dag hecht. C. v. d. V., oud 24 j., landbouwersknecht te Stoppeldijk, tot f 1,50 boete, subs. 2 dagen hecht. G. J. Ph., oud 20 j., zonder beroep te Clinge, tot f 2 boete, subs. 2 dagen hecht. Vrijgesproken is: Alb. v. G., oud 35 j., landbouwer te Sint Jansteen, beklaagd van overtreding herbergreglement Sint Jansteen. Veel, ja zeer veel wordt er tegenwoordig weer gesproken over de beeten en niet ten onrechte, want voor den meer dan oppervlakkigen besehouwer lijkt de zaak niet rooskleurig. De heeren fabrikanten ziju steeds bezig om broederlijk eens- gezind te beraadslagen met hoe weinig geld zij de beeten zullen betalen, zij zijn druk in de weer om zulke voor- waarden samen te stellen, die bezwarend en nadeelig zijn voor den verbouwerhet verwonderd mij dat zij in hun overmoed niet zoo ver gaan dat zij geld toe vragen. Die lage prijzen en bezwaarlijke voorwaarden maken een handjevol fabrikanten die hier hnnne beeten koopen, ja, noodig hebben om hunne kapitalen niet renteloos te laten liggen Dat doen fabrikanten die reeds machtige kapitalen aan de beeten, ja, aan de verbouwers hebben verdiend. Wat doet gij nu mijne 4 h vijfhonderd mede-verbouwers en misschien nog meer uit het land van Axel enomstreken, tegenover dat handjevol fabrikanten? ik vraag slechts Waar zijn nu de mannen van naam en vermogen? Blijft gij nu stil, machteloos, sufferig zitten Is er nu niets aan die overheersching te doen of wat is het anders Ja, er is reeds een antwoord gegeven door Vorsterman van Oyen, Collot d'Eseury en anderen, maar zonder weer- klank te vinden op het »Vereenigt U" 1 Jammer dat luatst- genoemde heer dat niet is blijven roepen toen hij te Sluiskil stond om een snikerpeefabriek te bouwen. Zullen de verbouwers, ziende op de prijzen die in't noorden gegeven worden, op de prijzen die eenige boeren van Kijkuit ver- kregen, toch de slaapmuts over de ooren laten trekken door heeren fabrikanten Zullen ze toch weer bttigen als een knipmes bij het eerste woord dat mijnheer fabrikant spreekt arme snkkels zijn we, niet waar Waarom ons niet vereenigt en prijs en voorwaarden op gronden van billijkheid vastgesteld, ep aizoo een afwachtende positie aangenotnen Bezwaren, ik weet het wel, zijn hier- aan verbonden, doch daar het elders gebeurd, waarom dan hier niet M. d. R. aanvaardt mijn dank voor de plaatsing dezer regelen. Een beetenverbouwer uit Axel. 0 0 0 0 0 cJ 3 VLAG. NAAM. M\ Van en naar. Lading. Voor Ter Vemen 3 Eng. s.s. Astrologer 2580 1 Leith stukg. Van Ter Venieni 2 Eng. s.s. idem Blythwoode Ann Webstar 3304 2241 New-Castle Londen ledig stukg. Voor Kent 2 3 Eng. s.s. idem idem Rus. s.s. Eng. s.i. idem Ptarmigan Sea Gull Whimbrel Olga Berlin Dynamo 3492 2100 2514 4673 3083 1364 Manchester Londen Rotterdam Riga Goole Hull stukg. idem ledig hout vl. slukg. idem 1 on ient i 2 Eng. s.s. idem idem Fulmar Sea Belle Ouse 3007 2152 2158 Antwerpen Londen Goole stukg. idem idem

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2