Landbouwberichten. Gemengde berichten. De volkspartij te Deventer koos met 90 van de 95 stem men tot candidaat voor de Tweede Kamer Ds. J. van Loenen Martinet te Amsterdam. De heer Gerritsen kreeg 5 stemmen. De heer A. v. d. E. te Dordrecht deelt het volgende in het „Sociaal Weekblad mede Begin Oct. 1896 opende hier iemand een bierhuis zonder vergnnning. In hetzelfde pand, dat gunstig gelegen is en veel aanloop heeft, hadden zijne voorgangers wel vergunning, zoodat, zou men zeggen, er voor de politie alle aanleiding was om den bierhuishouder in 't oog te houden. Dertien maanden later ging deze al failliet. Zijn curator vond nu onder de papieren van den boedel zooveel kwitanties en rekeningen van ge- leverden sterken drank, dat hij 't wel de moeite waard vond eens uit te rekenen, hoeveel hiervan in een zoo kort tijdsverloop was getapt. Ziehier het lijstje dat nageuoeg volledig is. Behalve 239 flesschen madera en portwijn en 28 liter punch is in bedoeld bierhuis in het klein verkocht 494 liter jenever, s% flesschen Catzelixer, 144 liter cognac, 31 liter brandewijn en 10 liter spiritus. De bierhuishouder rerklaarde aan den curator, dat de politie nooit een onderzoek bij hem heeft ingesteld naar cene eventueele overtreding der drankwet. De man is dan ook nooit bekeurd en dat nog wel, terwijl hij de met drank gevulde en aangebroken flesschen steeds op en bij zijn toonbank had staan. In het Maandblaadje der Yereeniging voor Vrouwenkiesrecht wordt melding gemaakt van een audientie van twee leden van het hoofdbestuur hij den Minister van waterstaat om inlichtingen te verkrijgen omtrent de redenen, die er den vorigen minister toe geleid hadden slechts 2 van de 15 vacante plaatsen bij post en telegrafie voor vrouwen beschikbaar te stellen. Het bleek dat die gedeel telijke uitsluiting gegrond was op haar ongeschikt heid, nachtdienst en dienst in den trein te ver- richten, bij het laatste ook omdat haar fysieke kracht te kort zou schieten bij het overnemen van zware brievenzakken van den postbode. De Minister vond echter zelf twee van de 15 plaatsen ook wel wat heel weinig. De genoemde motieven worden in het Maandblaadje al heel onvoldoende gevonden. Uit Buenos-Ayres verneemt de #N. R. Ct.'b dat de Nederlandsche ingenieurs, die al zoo menig groot waterbouwwerk in Zuid-Amerika maakten, weldra weder een groot werk zullen beginnen, n.l. de opruiming van baren en zandbanken in de Parand-rivier, speciaal aan de monding bij het eiland Martin Garcia, daar waar deze stroom zich vereenigt met den Rio Uruguay en de ontzaglijke breede Plata-rivier vormt. Op 23 December kwam de wet tot stand, waarbij de Argentijnsche regeering gemachtigd werd, voor bedoeld werk, dat over eenige millioenen loopt, te contracteeren met onze landgenooten P. J. Dirks en W. Dates, ingenieurs te Buenos-Ayres. In het Pruisische Huis van afgevaardigden heeft de Minister van landbouw o. m. verklaard, dat de toestand in Nederland nog niet van dien aard waren, dat aan intrekking van het verbod van veeinvoer uit dit land kan gedacht worden. In ons land heeft de invoering van de kilometerboekjes een nadeeligen invloed uitgeoefend op het gebruik van rondreisbiljetten. In bijna alle andere tot het rondreisverkeer toegetredeu landen is overigens het gebruik dier biljetten weer belangrijk toegenomen. Met 1 Mei zullen weer een aantal nieuwe coupons verkrijgbaar worden gesteld. - VIII. Het was een beangstigende atmosfeer, waarin Parijs in die dagen leefde. Met zijn eigenaardige lichtzinnigheid en zijn geestig woordenspel spotte het Parijsche volk echter met de gevaren die het omringden, bewoog het zich al spelend over af- gronden, die dreigend gaapten. Ilierdoor kwam het, dat het gezellige leven der hoofdstad in het minst niet gedrukt of verzwakt scheen en de opgewekte vroolijkheid evenmin ontbrak als in een anderen tijd. De salons der toongevende dames waren steeds druk bezochtmen danste, speelde, at en dronk met een zorgeloosheid, men intrigeerde met een onbevangenheid, die in het lichtzinnig karakter der bevolking haar verklaring vonden. Tot de meest bezochte en geliefkoosde salons behoorden die van burgeres Lucretia en haar schoone dochter, welke laatste steeds verscheen met een bloedkoralenketting om den blanken, kla- siek gevormden hals. Op den avond, dat Ma deleine daar voor het eerst door haar tante werd binnengeleid, behandelde men er een pikant nieuwtje de groote redevoering, die Robespierre den vorigen avond in de Jacobijnenclub had gehouden. „Waart gij daar vroeg de afgevaardigde Tal- lien, de echtgenoot van de schoone, rijke en gees- tige Spaansche Cabarrus, aan den burger commandant St. Just. s „Ja, Robespierre was bewonderenswaard." ,/Hij is altijd bewonderenswaard," zei Tellien, met een si uwen blik op den grooten officier. ,/En wat zei hij „0, de zaak was grootschhij sprak met een klem en een kracht als nimmer te voren. Hij wees op de gevaren, die de republiek van de zijde der Girondisten dreigden, met een overtuiging die TER NEUZEN, 2 Februari 1898. Naar wij uit doorgaans goed ingelichte bron vernemen is het in sommige bladen opgenomen bericht, dat van de verbetering van het kanaal van Ter Neuzen niets, of voorloopig niets, zal komen, geheel ongegrond. Al schijnt het overleg met betrokken eigenaren van gronden thans afgebroken, zoo inoet echter een perceel reeds zijn aangekocht. Voor het maken van werken tot verdediging van den oever (zinkwerken enz.) tusschen de peil- raaien XVI en XIX aan de waterkeering van den calamiteuzen Anna Frisopolder, dienst 1897/98 en 1898/99, Dinsdag te Wissekerke aanbesteed, was minste inschrijver de heer J. de Bree Ez. te Ter Neuzen, voor 160,500 voor beide perceeelen. Voor het eerste perceel bedroeg de raming 73,432,30V2 en voor het tweerie perceel 76,463,38. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te St. Laurens c. a. Ds. J. P. van Melle te Sluis. Hoek, 1 Febr. Heden werd alhier vanwege de vereeniging //Doelmatige Samenwerking" aan besteed de levering van 154,900 Kg. kunstmest en 6400 Kg. ammoniak. De levering van beide meststofsoorten werd gegund aan de minste inschrijver, de Maatschappij tot verkoop van hulpmeststoffen te Dordrecht, de kunstmest a 6,05£, de ammoniak a 12,60 per 100 Kg. Zaamslag, 1 Eebr. Door het bestuur van den Zaamslagpolder werd prijsopgaaf gevraagd voor de levering van 920 M8 Pruisische grind, metende van 1—6 c. M., vrij op de wal aan de haven aan den Kleine Huissenpolder. Havengeld voor rekening van de schipper. Ingeschreven werd doorWOosse te Papendrecht voorf 1,95, C. Bakker Wz. te Sliedrecht voor 1,844, C. Goedhart te Sliedrecht voor/1,75, P. A. Dolk te Dordrecht voor 1,68, Vermeuleu Struikdalen te Nijmegen voor 1,62 en die Deutsch Rheinisches Kiesgeschaft te Utrecht voor /1,48, alles per kub. meter. Gegund aan laatstgenoemde. Sas vail Gent, 1 Eebr. De veemarkt van heden, was minder goed bezet dan de vorige week, aangevoerd waren 19 stieren, 12 ossen, 40 koeien en vaarzen en 1 kalf, samen 72 beesten, waarvan er 6 onverkocht bleven. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 1 Eebr. de volgende vonnissen uitgesproken J. O., oud 29 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens meineed veroordeeld tot 3 maanden ge- vaugenisstraf. J. L. P., oud 19 j., bootwerker te Ter Neuzen, is wegens wederspannigheid veroord. tot 1 maand gevang. E. F., oud 17 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens wederspannigheid veroord. tot 14 dagen gevang. E. B. v. W., oud 23 j., bootwerker te Ter Neuzen, is wegens huisvredebreuk, beschadiging en weder spannigheid veroord. tot 6 maanden gevang. D. V., oud 27 j., koopman te Kloosterzande (Hontenisse), is wegens huisvredebreuk en weder spannigheid veroord. tot 1 maand gevang. P. A. P., oud 23 j., arbeiderte Clinge, is wegens vernieling veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. Maandag werd voor het gerechtshof te 's Gravenhage (burgerlijke kamer) gepleit in de volgende zaak De aannemer K. moest, volgens aanneming van den Staat, bouwen het post- en telegraafkantoor te Breskens. Nadat hij te dier zake nog ruim 1500 te goed had, weudde een Belg zich tot den Staat, om, als arbeider van den aannemer K., krachtens art. 1650 B. W. ongeveer 700 te mogen ontvangen van datgeene wat de Staat nog aan K. betalen moet. Deze laatste maakte daar- tegen bezwaar. Naar aanleiding daarvan betaalde de Staat het gevraagde niet en werd hij deswege gedagvaard voor den Hoogen Raad, alstoen nog bevoegd. Daarna werd de aannemer K. failliet verklaard en deze cedeerde zijn geheele vordering op den Staat aan zekeren B. te Ter Neuzen, die ten slotte zijn rechten tegenover den Staat deed gel den. De Staat die dus thans voor een deel van het wegens het aangenomen werk nog verschuldigde door twee versehillende personen met een vordering werd aangesproken verzocht aan B. of deze in de reeds voor den Hoogen Raad aanhangige zaak van den Belg wilde tusschenkomen, doch B. stoorde zich daaraan niet en handhaafde zijn vordering bij afzonderlijke dagvaarding voor de rechtbank te 's Hageinmiddels was immers afgeschaft de bepaling dat zaken tegen den Staat voor den Hoogen Raad moesten gebracht worden. Intusschen werd door den Staat in de zaak van den Belg cautie-stelling door den vreemdeling gevraagd, hetgeen door den Hoogen Raad werd toegestaan, welke cautie-stelling tot heden door den Belg niet werd gesteld. Voor de rechtbank nu vroeg de Staat verwijzing der zaak van B. naar den Hoogen Raad, waar nog altijd de eerste zaak hangende was, en dit wel in verband met beide zaken. De rechtbank, erkenuende dat verband, wees echter het verzoek tot verwijzing af om reden van openbare orde. Tegen dat vonnis werden nu door Mr. W. Thorbecke, den Staat vertegenwoor- digende, een tweetal grieven voor den Hove aan gevoerd. Mr. L. Ph. J. Wuppermann, B. vertegenwoor- digende, meende, dat deze terecht tegen de ge vraagde verwijzing bezwaar had en betoogde, dat daarvoor ook geen reden bestondvolgens hem was deze zaak niet als een nevenzaak van de andere te beschouwen voorts was z. i. zeer terecht de Staat in de kosten veroordeeld. Het O. M. zal 14 dezer in deze zaak conclusie nemen. In de gisteren gehouden vergadering van de afdeeling Zevenbergen van de vereeniging van landbouwers die suikerbieten verbouwen, werd lezing gegeven van het schrijven van het hoofd bestuur aan den bond van Ned. suikerfabrikanten (zie ons vorig nummer). De vergadering was van meeniug, dat de ver- anderingen in het tegenwoordig contract, vergeleken met dat van het vorige jaar, weinig of geene ver- beteringen hadden aangebracht, zelfs dat het contrac teeren op gehalte in veel minder gunstige conditie verkeerde, niet alleen wat den prijs betreft, doch ook wat aangaat het feit, dat de biet niet meer op eenig rijksproefstation, doch op het laboratorium der fabriek-koopster zelf wordt onder- zocht. Indien de fabrikanten het contracteeren op gehalte niet meer gewenscht achtten, hadden ze veel liever die contracten moeten afschaffen, dan voor deze onaannemelijk voorwaarden te stellen. Het resultaat der beschouwingen was, dat deze alien meesleepte. Het was dramatisch schouwspel. Te middernacht moestrn de aanwezige Girondisten er waren er slechts weinigen de zaal verlaten. Men zou ze ouigebracht hebben, zoo verbitterd was de club op hen." „Dat gel oof ik, dat geloof ik. En ten slotte „Ten slotte verlangde men, gelijk reeds bekend is, de gevangenneming van drie en dertig Girondisten." Niet ver van beide mannen stond madame Tallien, een hartstochtelijke vrouw, met gloeiende oogen. Zij onderhield zich of scheen zich althans te onderhouden met een wonderlijke oude vrouw, eene burgeres Theot, die haar met geheimzinnige gebaren de een of andere toovergeschiedenis ver- haalde. Doch ofschoon ze opmerkzaam scheen te luisteren, balde zij toch bij de laatste woorden van St. Just plotseling de kleine vuist en mom- pelde zachtjes ,/Alweder drie en dertig hoofden 1" ,/Eu heeft hij de lijst dezer drie en dertig namen bekend gemaakt?" vroeg Tallien weder. ,/Neen Intusschen men kan ze wel raden.' „En gij gelooft, dat de Conveutie tot de inhech- tenisneming besluiten zal „Zij zal moeten, beste Tallien; ik verzeker u ik geef voor die drie en dertig hoofden geen drie en dertig stuivers meer." ,/En ik verzeker u, burger-commandant," mengde zich plotseling een diepe baststem in het gesprek, „dat ik voor al de koppen van den Berg te zamen geen stuiver geef." St. Just verbleeke en wendde zich naar den spreker. Het was een bejaard man, van krachtige, gedrongen gestalte, met vaste, ferme gelaatstrekken en open, vrijen blik. „Ha, burger Vergniaud zei St. Just. „Ja wel, burger St. Just, zoo spreekt burger Vergniaud, die er trotsch op is een Girondist van het zuiverste water te zijn en niets gemeen te hebben met de duivelen van Frankrijk „Burger Vergniand riep St. Just dreigend. „Ba antwoordde deze verachtelijk. ,/Zeg aan uw meester, den grooten Robespierre, dat wij hem niet vreezen. Hij kan gerust onze gevangenneming als landverraders in de Conventie eischenmaar wij zullen de zijne vragen, om eindelijk eens de hoofden van eerlijke menschen in Frankrijk in veiligheid te brengen. Wij zullen dan zien, wie de Conventie uitwerpt." „Wij zullen het zien burger Vergniaud," wierp St. Just hem tegen. „Rustig, burgers, vrede Wij zijn hier niet in de club," liet zich een andere stem hooren. „Burgeres Rialmont," riep thans de vrouw des huizes haren gasten toe, „wil zich de eer geven een nieuwen tekst op onze goddelijke Marseillaise voor te dragen." Iedereen, voor zoover hij in de salons van burgeres Lucretia verkeerde, kende burgeres Rial mont. Zij was immer vroolijk, een voortreffelijke gezelschapsdame en bijzonder gezien, wijl zij meester- lijk de kunst verstond ieder te onderhouden op de wijze die hem 't aangenaamst was. Zii was ontegenzeglijk een vrouw met rijken geest, die daarin de meeste leden van het gezelschap verre overtrof. Botsten de geesten op eenmaal te hard tegen elkander, dan kwam burgeres Rialmont terstond tusschenbeide met een korte amusante vertelling, met een voordracht of iets dergelijks. Zoo ook thans. In de salons van burgeres Lucretia mocht niet aan politiek worden gedaan en daarom leidde de altijd bereid gevonden burgeres Rialmont de geesten door een muzikale voordracht weer van het kritieke onderwerp af. Zij plaatste zich afdeeling als haar gevoelen aan het hoofdbestuur zal te kennen geven, dat dit den Bond der fabri kanten voorstelle den prijs te stellen op 10,50 zoowel voor de bieten op gewicht als op gehalte (basis 14- pet.) met een surplus van 0,50 bij levering aan de fabriek, terwijl de analyse geschiede op de wijze als verleden jaar. De volgende vergadering, waarop ongetwijfeld een antwoord op bovenbedoeld schrijven kan worden voorgelezen is bepaald op Dinsdag 15 dezer. Ten slotte werd een woord van aanmoediging gesproken om voortdurend werkzaam te zijn tot uitbreiding van het ledental dezer afdeeling, het- welk nog geen vierde van het aantal bietenver- bouwers bedraagt. Naar aanleiding van een onlangs vermeld bericht, dat er uit Amerika een nieuwe vijand van onzen landbouw dreigt, merkt de Haagsche brief- schrijver van het N. v. d. D. op, dat dit hem doet denken aan wat er ten tijde van den Minister Heemskerk geschiedde met den aardappelkever. Men herinnert zich de waarsehuwingen, met manifesten en gekleurde prentjes, het„dood hem oogenblikkelijk Welnu, eenige jaren daarna vernam 'k eens, toevallig, dat om al die departementale drukte was gelachen door de „Ned. Entomologische Vereeniging", die, als ik 't wel heb, zelfs door het Rijk wordt gesubsidieerd, maar in die entomo logische kwestie heelemaal niet was geraadpleegd, daar zij anders aan den Minister had kunnen antwoorden, dat zij alles van den coloradokever wist, o. a. ook dat hij in ons klimaat niet kan overwinteren en dus niet ernstig te vreezen was. Zou men nu ook wellicht verstandiger hebben gedaan en thans wel aan die zeer deskundige ver eeniging gevraagd hebben wat zij aangaande dien nieuwen vijand weet In het Oosten van Drenthe is eene aanmerkelijke verhoogiug van de huurprijzen van bouw- en groenland waar te nemen. Perceelen bouwland, die voor enkele jaren niet verhuurd konden worden, omdat er geene huurders voor te vinden waren, vinden nu gretig aftrek. Te Gasselte, waar de pastorielanderijen om de zes jaren worden verhuurd, heeft die verhuur in dezen winter plaats gehad en ruim 30 pet. meer opgebracht dan bij de verhuur in 1892. Tot de versehillende oorzaken, die tot de ver hoogiug van die huurprijzen hebben geleid, behoort vooral de gunstige uitwerking van kunstmest ge- noemd te worden, waardoor er van landerijen, wier opbrengst voor eenige jaren zeer miniem was een goede oogst kon worden gemaakt. De letterzetter die met zijn vingers waaraan loodoxyde kleefde aan een verwonding van zijn tandvleesch raakte, tengevolge waarvan bloedver- giftiging ontstond, is na een nameloos lijden over- leden. De ongelukkige was 18 jaar oud. Een bewoner der Heintjes Hoeksteeg te Amsterdam, die dezer dagen als getuige in een strafzaak was opgetreden, werd tengevolge daarvan door eenige personen lastig gevallen. Dit begon hem eindelijk te vervelen, zoodat hij uit zijne woning vier revolverschoten op de mannen in de steeg loste, waardoor een hunner in den arm werd getroffen en de wond in het Binnengasthuis verbonden werd. Na een lang en hevig verzet, waarbij de schutter en diens broeder de politie- agenten met pistool en bijl dreigden, werd de man gearresteerd. aan een spinet en zong, na een kort voorspel, met hare niet zeer omvangrijke, maar sympathieke en zuivere stem de betooverende, wegsleepende melodie van Rouget de Lisle, met een der teksten die in die dagen als paddestoelen uit den grond scho- ten. Een der aandachtigste toehoorders van burgeres Rialmont was een groot, breedgeschouderd man met grove, onaangename gelaatstrekken. Deze man was Danton, de beroemde minister van justitie van het Schrikbewind. Hij was forsch van gestalte, een door en door levenslustig man, overmoedig, vroolijk, zorgeloos en vrijgevig allermeest met het geld van anderen, want hij zelf bezat niets. „Leve burgeres Rialmont 1" riep hij met donderende stem, toen de zangeres hare voordracht geeindigd had. „Leve de republiek antwoordde deze, getrouw aan haar stelregel, terwijl ze zich lachend naar Danton keerde. Daar viel de blik van den grooten, eenigszins onbehouwen man, over burgeres Rialmont heen, op de kleine, schoone Madeleine. Het duurde slechts een oogenblik, maar zijn oogen fonkelden. „Wie hebt ge daar bij u, burgeres Rialmont „Ach, burger Danton, doe haar geen leed," bad deze, slim lachende, „zij is werkelijk de beste patriotsche van Frankrijk, mijn kleine nicht Madeleine en wanneer gij wilt, kunt gij u daarvan ieder oogenblik overtuigen. Ga slechts naar de slotenmakerswerkplaais van burger Truchon, in de Bcomstraat, niet ver van de Notre Dame, daar zit zij dag aan dag, uur aan uur kousen te breien, die zij onder de sansculottes verdeelt." (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2