Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3570. Donderdag: 3 Febmari 1898. 38e Jaargang. BE0HB8EIASTIIB. SC H OOLBE HOIfTENT Openbare aanbesteding, DE BEITEMHOEDEK. Binnenland. ABONNEMENT: Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. l^7rt^»rni<gever J. VAW 1»K lAWBE «e Ver ADVERTENTlEN Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. bij enkele inschrijving, in 5 afzonderlijke perceelen, op Dinsdag 22 Februari a. s., des namiddags 4 uur, ten gemeenteraadhuize te TER NEUZEN, van de levering van Scboolboeken en andere school- behoeften Voorwerpen voor het onderwijs in de handwerken voor meisjes voor de openbare scholen aldaar over het loopende jaar. Voorwaarden enz. ter inzage op de gemeente- secretarie. Alleen op inschrijvingen van vakmannen, inge- zetenen der gemeente, zal worden gelet. Ter Neuzen, 1 Februari 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. POLITIEK OVERZICHT. De Petersburgsche correspondent van 't //N. v. d. D." schrijft //Ben ik wel ingelicht, dan zon ik den sleutel der Dreyfus-historie wetenmaarik mag mijn zegmans niet noemen, en dat geeft al heel weinig om waarde aan mijne woorden bij te zetten. De hoofdredacteur van het ,/N. v. d. D." weet, dat 't steeds mijne gewoonte is, bij 't seinen of berichten van bijzondere voorvallen ook de bron te vermelden, die dan als gebeim tusschen hem en mij blijft; dit kan ik thans niet doen, en de a. b. FEU1LLBTON Vrij bewerkt door A MO. 11) ,/Het oude liedje. Als Vergniaud zijn kreeg, moest. alles bij bet oude blijven, werd het volk nog als vroeger uitgezogen en ten bloede geslagen. Dat was bij de Gironde van vroeger ook zoo. Ze zijn alien verkapte aristocraten. Ik ken ze. Ik lierinner mij de zittingen nog zeer goed, die aan den dood van Lodewijk Capet voorafgingen. Hoe stelde de Gironde alles in het werk, om den koning te redden Indien ik er niet was geweest, leefde Lodewijk Capet heden nog." „Ja, maar gisteren was het toch niet geheel en al hetzelfde liedje, zooals gij meent. Vergniaud betoogde, dat het slot van den gevangene door de nationale gardes, aan wie de inhechtenisneming was opgedragen, is geplunderd, en sprak zelf, van een cassette met geld, die gestolen is. Aldus beschuldigde hij de regeeringstroepen van openbaren •diefstal." ;/Laster ffMogelijkmaar de wijze waarop Vergniaud de zaak voordroeg, was bepaald bewonderenswaard Hij betoogde niet minder, dan dat de Conventie roovers bezoldigde en de ganscbe regeering het land in ongeluk en ellende gestort heeft; dat in het bijzonder het Comite van Openbaar Welzijn met zijn inhechlenisuemingen en doodvonnissen mededeeling die, wel belangrijk is en die ik zelfs gaarne geseind bad, zoo ik er de censuur mede had kunnen passeeren, neem ik dus geheel voor mijne verantwoording, wetende dat bet bericht vertrouwen verdient. ffIn de zaak Dreyfus zijn de Italiaansche en de Duitsche regeering genoemdmaar als ik nu vertel, dat het de Russische regeering is, die in betrekking stond met Esterhazy of Dreyfus, en dat daarom de zaak niet openbaar behandeld kan worden, omdat Frankrijk's vrienden dan Frankrijk's vijanden zouden blijken, dan deel ik tevens mede datgene, wat mij uit zeer geloofwaardige bron gezegd en van meer dan e^n zijde verteld is in kringen, waar men 't weten kan." Hetgeen de Petersburgsche briefschrijver hier mededeelt is gelijk onze lezers weten, een bevesti- ging van het denkbeeld, dat in sommige buiten- landsche bladen reeds is geopperd. De nood wordt steeds grooter bij de boeren- en arbeidersbevolking en de herhaalde oproertjes en plunderingen geven een droevig beeld van den toestand in Italie. De autoriteiten beweren wel, dat die onlusten een gevolg zijn van socialistiscbe anarchistische woelingen, maar het socialisme heeft in Engeland, Belgie en Duitschland veel meer invloed dan in Italie en toch keeren alleen in het laatste land die hongeroproertjes voortdurend terug. De regeering heeft, behalve het oproepen van een extra-lichting, nog een anderen maatregel voor- gesteld, die al even weinig zal helpen om den honger der armen te stillen. Het hooge invoer- recht op grann van 3,75 per 100 kilo zal ver- minderd worden tot 2,50, doch slechts tot 1 April. Men behoeft niet heel veel te weten van handelsgebruiken, om te begrijpen, dat deze tijds- bepaling den maatregel bijna uitsluitend ten goede doet komen aan de speculatie. Die het graan op hun zolders hebben opgetast verkoopen langzaam en de importeurs slaan nog wat meer in op de voor- waarde van levering voor 1 April. En het arme volk moet dit betalen. Geen wonder dat de lust tot betoogen wakker werd bij de socialistendoch de regeering, die het gevaar wel zal voelen van hongerbetoogingen, verbood elke demonstratie. Zelfs een gewone socialistische vergadering, die Zondag j.l. zou gehouden worden, werd verboden. De regeering heeft maatregelen genomen, alsof zij voor het begin eener revolutie staat. Het garnizoen te Rome is met 8 bataljons versterktde stad is in acht wijken verdeeld, die bezet zijn, zelfs het het zwaard van Damocles boren de hoofden van alle andersdenkenden deed zweven." ,/Dat zal het ook De gelijkheid der menschen zal niet alleen op het papier staan, maar in de nieuwe republiek werkelijkheid worden, en waar ik een boofd zie, dat zich boven anderen verheft, sla ik het af." Het was wonderlijk, hoe die kleine, bleeke man over de macht van het woord beschikte, zoodra hij in vuur geraakte. De woorden, die bij zooeven sprak, kwamen koud, langzaam en snijdend scherp over zijn lippen, maar de groote geweldige St. Just kroinp ver- schrikt ineen toen hij ze hoorde. Hij wist dat Robes pierre daarmee een verschrikkelijke waarheid uit- sprak, waarvan hij zicb terstond overtuigen kon, zoo hij bet venster uitzag, waar dag aan dag de karren voorbij reden die de veroordeelden ter gerechtsplaats voerden. Zevenhonderd drie en negentig terecht- stellingen had men in de vorige maand gesteld en de gevangenissen waren nog alle vol. z/Wie sprak voor den Berg vroeg Robespierre verder. z/Danton." z/Wat zei hij ,/Niets. Hij nam de troepen en hun aanvoer- voerder in bescherming. Hij kende den beschul digde, eenen kapitein Nadet, persoonlijk en bleef borg voor diens plicbtsbetrachting. Hij beval een streng onderzoek aan, wat ook aangenomen werd." z/Danton wordt zwak. Hij had met een liouw moeten antwoorden, niet met een verdediging. Die Gironde is een blijrend gevaar voor de repu bliek. Zij had liever weer een koning. De Gironde moet vernietigd worden, anders vernietigt zij de republiek." kolosseum is door cavalerie bezet. Bovendien is een vliegend korps van 2000 soldaten gevormd en patrouilles zullen voortdurend de stad door- kruisen. In de Kamer verklaarde de socialistische afge- vaardigde Andrea Costa, dat hij voor de orde kon instaan, wanneer de meeting veroorloofd werd. Doch Rudini antwoordde, dat //hij" regeerde en dat //hij" voor de orde zou zorgen, en dat met alle gestrengheid. Intusschen verwacht men geen ernstige pogingen tot orde-verstoring, en de laatste telegrammen vermelden dienaangaande ook niets. Alleen wordt geseind, dat in de kamerzitting de Minister van financien zich heeft verklaard tegen afschaffing der graanrechten. Voorts kwam ter sprake de zaak-Dreyfus. De Regeering bevestigde formeel, dat geen enkel agent of vertegenwoordiger van de Italiaansche Regeering direct of indirect tot Dreyfus in betrekking had gestaan. de be- De Eerste Kamer had gisteren nog grootingen voor West-Indie af te doen. De heer Van Asch van Wijck betoogde dat Suriname's toestand vooruitgaande is, ook tenge- vau de krachtige immigratie. Hij waarschuwde echter tegen verhooging van den belastingdruk speciaal tegen opvoering van de patentbelasting en wees op de verdiensten van den belasting-inspecteur De Jonge, dien hij voor een onderscheiding bij den Minister van Kolonien aanbeval. Spr. betoonde zich tegenstander van het stelsel van vaste ambtenaren in Suriname, maar wil de uitzending van ambtenaren van hierzooveel mogelijk beperken. Hij ontried oprichting van een middel- bare school te Suriname, de voorkeur gevende aan beschikbaarstelling van beurzsn voor opleiding hier te lande, en besprak de urgentie van over- brenging van Javaansche gezinnen naar Suriname gepaard met bevordering van de rijstcultuur. Op het voetspoor van wijlen den heer Wertheim, beval bij oprichting van landbouwbanken in het belang der cacao- en kofbecultuur. De Minister benoeme een commissie tot onderzoek van den steun aan den Surinaamschen landbonw te verleenen en de regeering geve geen gronden tegen te lagen prijs uit. Tevens vroeg bij welke toezeggingen aan de maatschappij //Suriname" zijn gegeven en waarschuwde tegeu het toekennen van groote Zulke strijdwoordeu, die Robespierre menig- vuldig ten dienste stonden, hadden steeds een ontzetlende uitwerking. Ingrijpende besluiten en wetten dankten hun ontstaan aan zulk een ban, dien Robespierre met een enkel krachtig strijd- woord over de vergadering wist te werpen. Het was, alsof hij het kalme overleg zijner toehoorder* daarmee verlammen kon. In zijn dweepzucht meende hij zich geroepen, de menschheid te ver- nieuwen, en wist de anderen tot zwijgen te brengen of mee ts sleepen. Er ontstond een lange stilte. Nadenkend Hep Robespierre in de eenvoudige kamer op en neer, terwijl St. Just onwillekeurig vergelijkingen maakte tusschen de bijna armoedige woning waarin Robespierre trots zijn invloed en macht leefde, en de wpelderige spilzucht van een Danton, een Marat en andere leiders der republiek. De laatsten voerden, ondanks hun nederige afkomst, een staat dien slechts vorsten kennen. Bij hen vloot de wijn bij stroomen en volgde de eene feestelijkheid op de andere. Zij omgaven zich met pracht en praal en brachten hun tijd door in het theater en de boudoirs van schoone vrouwenterwijl Robespierre rustig in zijn kamer zat en met de koortshitte des geestes werkte aan het nieuwe staatsgebouw, dat hij hoopte kunnen stichten. z/Hoe laat is het?" vroeg Robespierre eindelijk. ffBijna zes uur." z/Goed. Ik wil mij naar de zitting van de Commune, op het stadlmis, begeven. Zeker zal daar gesproken worden over de gisteren gehouden bijeenkomst der Conventie, en ik wil weten, wat men van de vermetelheid van Vergniaud zegt," z/Wilt gij dat ik met u ga voordeelen bij de concessie. Een vergunnings- recht voor grondonderzoek achtte bij noodig. Eindelijk wenschte hij telefoonaanleg van gou- vernementswege. De Minister van Kolonien, de uitvoerige rede van Suriname's oud-gouverneur beantwoordende, erkende dat de financieele toestand der kolonie iets gezonder is, dat de belastinglast niet ver- zwaard moet worden, maar meende dat er krachtig gestreefd moet worden naar verlaging van uitgaven door bezuiniging op het bestuurspersoneel. Hij zal de opmerkingen omtrent de personeele en patentbelasting overwegen en het beginsel huldigen van detacheering van Nederlandsehe ambtenaren in Suriname. Een middelbare school wordt niet opgericht, maar gevormd uit de inrichting van meer uitge- breid onderwijs. Emigratie van Javaansche ge zinnen is niet gemakkelijk uitvoerDaar en zeer kostbaar en quaestieus. Hij gaf dus geen beloften te dien opzichte. Tegen eene commissie van onderzoek heeft de Minister vooralsnog vele bezwaren, eveuals tegen een gouvernements-landbouwbank. Geleidelijke uitbreiding van den kleinen land- bouw is beter. De Minister is niet gezind om Suriname geheel in handen te geven van particuliere maatschappijen, al wil hij medewerken tot opwekking van slapende energie in de Kolonie. Telefoonaanleg wil ook de Regeering in handen houden met medewerking van particuliere bijdragen. Voorstellen tot ont- wikkeling der kolonie zal hij ernstig overwegen. De Surinaamsche en Curafjausche begrootingen zijn aangenomen, gelijk mede de begrooting van Kolonien. De Kamer is tot nadere bijeenroeping uiteen- gegaan. Door Ged. Staten van Zeeland is aan de besturen der waterkeeringen van calamiteuze polders of waterschappen in Zeeland bericht, dat voortaan de inzending van maandberichten omtrent de uit- voering van werken, welke inzending sinds Mei 1876 ingevolge destijds uitgevaardigde cireulaire had, niet meer behoeft te geschieden. Een groote vermindering of vereenvoudiging van werkzaamheden is hiervan voor de secrelarissen- ontvangers het gevolg. De heer H. Nieveen te De Lemmer, heeft vergunning gevraagd tot het organiseeren van een tramdienst met mechanische beweegkracht van Tholen naar Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartens- dijk en Stavenisse v.v. z/Neen Gij gaat naar de Jacobijnenclub, St Just, en kondigt aan, dat ik hedenavond daar zal spreken. Mijn onderwerp zal zijnde Gironde en de republiek." De officier zag hem eenigszins verrast aan. z/Gij wilt eindelijk erust met hen maken z/Het is hoog tijd." z/En toch nog gevaarlijk." z/Ik vrees niets, zelfs niet den dood." //Ik weet het, maar wij vreezen dien. Uw dood zou thans een onherstelbaar verlies zijn. Daarom, Robespierre, raad ik u nu geen half- heidHebt ge eenmaal toegegrepen, doe het dan met voile kraeht. Een halve slag is onze ondergang." z/Ba Verdenkt ge mij van halfheid Ik weet wat ik inzet, en verlang van mijn tegenstander gelijken inzet. Overigens is de zaak reeds een lang voorbereid. Ik wachtte nog slechts op een aanleiding, en thans schijnt het, dat Vergniaud die gegeven heeft." Bij deze woorden bracht hij eenige orde op zijn werktafel, stak eenige papieren, waaraan hij ge- arbeid had, in zijn borstzak en kreeg een pistool, dat aan den wand gehangen had en thans ook in een zak van zijn jas verdween. z/Gaat ge zonder geleide vroeg St. Just bezorgd. z/NeenDe sanscullottes van het stadhuis wachten mij reeds." „Vaarwel dan. Bij de Jacobijnen zien we elkaar weer z/Vaarwel." Met dit woord verliet Robespierre het vertrek. en terstond daarop ook het huis. NEUSCIE COtlRANT. Dit blad verschijnt ilaanilut;-, Woeusilag- en Vrijclas»v«mt, nitgeioniieril op Ieuzen« De Burgemeester van TER NEUZEN Gelet op Art. 15 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82) tot regeling der Grondbelasting. Brengt ter kennis, dat de door hem ontvangen staten van de uitkomsten der meting en «chatting enz. in bovengemeld artikel bedoeld, heden gedurende 30 dagen, op de gecretarie der gemeente ter inzage zijn nedergelegd en dat aan ieder, wien9 eigendomman in die staten vermeld zijn, eene kennis- geving zal worden gezonden. Ter Neuzen, den 1 Februari 1898. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. zin

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1