Telegrafische berichtsn. Landbouwberichten. Gemengde berichten. TER NEUZEN, 31 Januari 1898. Vrijdagavond werd door de muziek- entooneel- afdeeling der vereeniging //de Volharding" alhier het geannonceerde concert gegeven. In grooten getale waren de leden met hunne dames opgekomen, die ongetwijfeld alien zullen genoten hebben van het sclioone spelde leden toch van beide afdeelingen boeiden door nette uitvoering van 't begin tot het einde. Zeer zeker zullen grootere plaatsen dan Ter Neuzen een orkest als het onze, onder zulk een goede leiding, benijden. Maar ook de uitvoering van het blijspel was bijtia onberispelijk. Namen noemen zou onbe- scheiden zijn, daar de een over meer talenten beschikt dan de ander. Genoeg zij het dat het ensemble uitstekend was, zooals het hier weinig is vertoond. Het daverend applaus bewees dan ook, dat de opgekomenen er ook zoo overdachten. In opgewekte stemming werd de soiree met een bal gesloten. Bij de te Tholen door de vereeniging Land- bouwbelang gehouden aanbesteding van de levering van 29,400 Kg. chilisalpeter, werd het laagst ingeschreven door den heer P. J. Yersluijs alhier, voor f 8,62 per 100 Kg. Yoor de levering van 200,500 Kg. superphos- phaat was minste inschrijver de heer J. A. Pateer te Hontenisse, voor 2,10 per 100 Kg. De levering werd aan genoemde heeren gegund. De Deensche schoener Martha,kapt. Albertsen, thuis behoorende te Marshall, komende van Muzajo (Spanje), geladen met manner en bestemd voor Antwerpeu, is op de reede bij Vlissingen aangevaren door het stoomschip Port Divon, waardoor eerst- genoemd schip aan den kluiverboom en boeg schade bekwam, terwijl het anker moest worden gekapt, waardoor dit en 120 vaam ketting verloren gingen. De Martha is daarop in het gezicht van deze haven op de Spijkerplaat omhoog gevaren, doch zal vermoedelijk met een goed tij water vlot komen. Middelburg, 81 Jan. Pieter Korstanje, vader, heeft ten deele, de zoon Govert, volledig bekend zich aan den brutalen inbraak bij de gebroeders Pijke te Goes schuldig gemaakt te hebben. RECHTSZAKEN. Bij bevelschrift der arrondissements-rechtbank te Middelburg is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen P. v. d. V., oud 64 j., schipper, geboren te te St. Annaland, wonende te Hansweert ter zake dat hij op 15 November 1897 ie Goes voor den kantonrechter in het kanton Goes, als schipper van het door hem bevaren schip ge- naamd //de vrouw Cornelia" onder eede heeft afgelegd, de bij de wet veorgeschreven, scheeps- verklaring en daarin opzettelijk en in strijd met de waarheid, heeft verklaard het in voornoemd bevelschrift gerelateerde. Donderdag stond voor het gerechtshof te 's Gravenhage terecht L. de S., zonder beroep en zonder bekende woou- of verblijfplaats(in hechtenis), ter zake dat hij den 17 September des vorigen jaars te Vogelschorpolder (Ter Neuzen) in de woning van P. Dh. aldaar, tot welke woning hij zich den toegang had verschaft door een of meer glasruiten in een venster dier woning stuk te breken en door de daardoor ontstane opening naar binnen te klimmen, heeft weggenomen een gouden ketting, waaraan een kruis bezet met diamanten, en eenige gouden voorwerpen. De Middelburgsche rechtbank legde beklaagde, schema's van gewichtige, streng logisch, doordachte redevoeringen, doodvonnissen Een kloosterachtige strengheid, een bijna be- angstigde eenvoud heerschte er in die kamer. Aan de werktafel zat een nog jonge man van vier of vijf en dertig jaar. Hij was eenigzins kortzichtig en zat daarom diep over eenige papieren gebogen. Hij was klein en mager van gestalte, zijn gelaat bleek en onvriendelijk van uitdrukking. Zijne kleeding was uiterst sober en elegant, zonder nochtans den minsten opschik te vertoonen. Deze man was Maximiliaan Robespierre, de afgevaardigde van Arras. Thaus stond hij zuchtend van zijn arbeid op greep naar een tafelschel en belde. Een jong, zeer eenvoudig meisje trad binnen, dat met schuwen eerbied, doch ook niet zonder zekere liefdevolle vertrouwelijkheid tot Robespierre opzag, die zich langzaam naar het venster had gewend en naar beneden zag. //Burger Robespierre," zeide zij na een korte stilte met zachte stem, alsof zij vreesde hem te storen, //hebt gij geroepen Robespierre keerde zich om en zei, als herin- nerne hij zich iets: //Ha, zijt gij het, Leonore Was St. Just niet hier?" /,3a, hij is in de voorkamer en wacht tot gij hem ontvangen kunt. z/Breng hem hier." Terstond daarop trad de genoemde binnen. Hij was gekleed in de uniform van hoofdofflcier der nationale garde, had een gezond uiterlijk en krijgs- haftig voorkomen. „Gij wilt mij spreken nIk wacht reeds bijna twee uur daarop." die zeer ongunstig bekend stond, te dier zake bij vonnis van 7 Dec. 11. 3 jaren gevangenisstraf op. Mr. H. L. Asser, beklaagde als toegevoegd raadsman ter zijde staande, vroeg oplegging van een lichtere straf, daar Z.Ed.Gestr. van meening was, dat die, zoo zwaar, den man eer slechter dan beter zal maken. Mr. Reitsma, het O. M. waarnemend, requireerde bevestiging van het veroordeelend vonnis. Aan den Bond van Nederlandsche Beetwortel- suikerfabrikanten is door den voorzitter van de //Vereeniging van landbouwers die suikerbieten verbouwen", den heer K. J. A. G. Collot d'Escury, de volgende circulaire verzonden Naar ons met zekerheid wordt medegedeeld, besteden Noord-Brabandsche en Noord-Holland- sche fabrieken in Friesland en Groningen 10, voor de beetwortelen, terwijl de fabriek te Lemele zelfs 10,50 geeft. In verband daarmede is het ons geheel onbe- grijpelijk, waarom in Zuid-Holland, Zeeland en een deel van Noord-Braband slechts 9,50 wordt besteed. De beetwortelen zijn daar ongfe- twijfeld minstens van dezelfde kwaliteit, terwjjl de vrachten van daar naar de fabrieken zeker niet hooger zijn, dan die van uit Friesland en Groningen. Met ons zult U begrijpen, dat het, willen de landbouwers in de zoo lage prijs van f 9,50 berusten, noodzakelijk is, dat zij de overtuiging bezitten, dat de fabrikanten in de tegenwoordige omstandigheden niet meer kuiinen geven. De omstandigheid, dat in het //Noorden" eene hoogere prijs wordt gegeven geeft die overtuiging stellig niet. Het besteden van 10,in Zeeland, Zuid-Holland en een deel van Noord-Braband wordt daardoor naar onze meening bepaald noodig. Wij kunnen op het oogenblik dan ook niet anders doen, dan de bietenverbouwers in het algemeen en de leden onzer vereeniging in het bijzonder aan te raden niet te contracteeren voor dat ook in het //Zuiden" dezelfde prijs als in het z/Noorden" zal gegeven worden. Dat wij op het oogenblik contracteeren moeten afraden doet ons te meer leed, omdat wij overi- gens moeten erkennen, dat het nieuwe contract al voldoet het niet in alle opzichten aan onze billijke eischen, in vergelijking met dat van 1897 bepaald groote verbeteringen bevat en dat daarin o. m. gewichts- en tarrabepaling zeer behoorlijk zijn geregeld. De Bond der suikerfabrikanten heeft in een te Rotterdam gehouden vergadering den prijs der bieten voor het noord-westelijk deel van N.-Brabant bepaald per 1000 kg. netto op gehalte f 9,50, op gewicht f 10,terwijl voor levering aan de fabriek 50 cent per 1000 kg. wordt bijbetaald. Zevenbergen vergaderd Dinsdag, daar deze afd. niet kan treden in dezen prijs. Zekere M. G. te Aardenburg, nu en dan lijdende aan vallende ziekte, ging Vrijdagmorgen uit om tronken te hakken. Toen hij op het gewone uur niet aanwezig was, ging men aan het zoeken en vond den ongelukkige in eene sloot verdronken. De vorige week Dinsdagavond, omstreeks 11 uur, werd de telegrambesteller A. J. F., te Middelburg, komende van Nieuw- en St. Joosland, langs den Nieuwlandschen weg plotseling staande gehouden door iemand die hem om tabak vroeg. Toen de besteller dit weigerde bracht de vrager hem een paar stompen in de borst toe. De besteller verweerde zich met den stok dien hij bij zich had, waarop de aanvaller hem in den baard greep, eenige krabben in het gezicht toebracht en zijn jas scheurde. Daarop wist de besteller te ontkomen. De aanvaller was als burger gekleed en naar schatting van ongeveer 30jarigen leeftijd. Een letterzetter te Winschoten had een kleine wond aan het tandvleesch. Hij schijnt onder het werk met een zijner vingers, die natuurlijk bevuild waren met loodoxyde van de letters, met die z/Nu wat is er z/Gij waart gisteren weer niet in de Conventie." ,/Neen." ,/Waarom niet?" z/Wat geeft dat eeuwigdurend gezwets Mij berouwt steeds de tijd dien ik met het aanhooren van lange redevoeringen verbeuzel." //Gisteren zoudt ge u zeker niet verveeld hebben z/Wat was er dan?" z/Vergniaud heeft weder een moorddadigen aanval tegen den Berg gedaan." z/Ik dacht het wel. Nauwelijks laat ik mij eenige dagen niet onder hen zieu, of zij steken de hoofden samen en kakelen met elkander als waschvrouwen. Waarover sprak Vergniaud //Over een geschiedenis die ergens in Franche Corntd moet voorgevallen zijn. Er moet weder iemand onschuldig gevangen genomen zijn." (Wordt vervolgd.) wond in aanraking te zijn gekomen, waardoor bloedvergiftiging schijnt ontstaan te zijn, althans het hoofd zwol geweldig op en hoewel de patient dadelijk onder geneeskundige behandeling kwam, is zijn toestand hoogst gevaarlijk. Zooals reeds weid medegedeeld, is op last der justitie te Sassenheim het lijk opgegraven van vrouw Van K., die daar onder geheimzinnige omstandigheden eenige maanden geleden was over- leden, teneinde te laten onderzoeken of ook hier, evenals te Lisse, aan misdaad te denken viel. Het onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de oorzaak van den dood moet worden gezocht in arseuicum-vergiftiging. Te Arnhem had Vrijdagavond een fel uit- slaande brand plaats. In een perceel in de Men- thenstraat was sedert korten tijd eene eau de colognefabriek gevestigd. De bewoner had de onvoorzichtigheid met licht in de nabijheid van een lekkend vat te komen, waardoor dit met een hevigen slag ontplofte. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de man door een sprong uit het raam van de eerste verdieping zich moest redden. Hij werd zwaar gewond en gekneusd. In een kort oogenblik stond het geheele perceel in lichte laaie en sloeg de brand over op een aangrenzend perceel. Door spoedig en flink optreden beperkte zich het vuur tot deze twee perceelen, die geheel uitgebrand zijn. Te Makkum maakte Donderdagmorgen een 66jarig man die aan zwaarmoedigheid leed, een eind aan zijn leven door verdrinking in een put achter zijn woning. En Zaterdagmorgen had daar weer een geval van zelfmoord plaats, daar een 44jarig man zich op de bovenzaal zijner herberg door ophanging van het leven beroofde. Een jonge ongehuwde vrouw te Holwerd, in dienst bij een landbouwer, is op het privaat bevallen van een kind, dat daarbij om het leven moet gekomen zijn. Door de justitie uit Leeuwarden wordt een gerechtelijk onderzoek ingesteld. Voor eenige dagen kocht een leeraar aan de H. B. S. te Nijmegen bij een antiquaar een schilderijtje. Naar men verneemt moet het, na zorgvuldig te zijn schoongemaakt, een stukje van Frans Hals gebleken zijn, en is aan den tegen- woordigen eigenaar reeds een som van 30,000 geboden. Eene bewoonster van de Spuistraat te Am sterdam deed Donderdag aangifte dat zij in het nummer van 22 Januari j.l. van de //Amsterdamsche Lantaarn" het schendblad, waarmede dagelijks in de Kalverstraat wordt gevent, was geplaatst, en er Donderdag om 2 uur twee personen bij haar zouden komen om 10 in ontvangst te nemen, met de belofte, haar in het vervolg met rust te zullen laten. Een inspecteur van politie is daarop met een rechercheur derwaarts gegaan en stelden zich verdekt op. Even vdor drieen verschenen de twee bekende colporteurs van het blad, die de vrouw 25 afpersten, op welk bedrag 10 is betaald, waarvoor een van hen een kwitantie teekende onder valschen naam. Beiden zijn daarop gearres- teerd. Te Haulerwijk is een bijna 85jarig, alleen- wonend man bijna naakt en stijf van koude in zijn kamer gevonden. Men wist hem tot bewust- zijn te brengen. Circa 20 uren had hij in dien toestand gelegen. Terwijl hij zich van schoone onderkleeren zou voorzien, was hij in bezwijming gevallen en machteloos geworden. Ondanks zorg- vuldige verpleging is de grijsaard overleden. De van den moord te Leur beschuldigde F. heeft zich, naar uit Leur bericht wordt, in de gevangenis getracht op te hangen. Voorts ver neemt men dat hij aan een der marechaussees ver klaard zou hebben, zich liever te dooden dan te bekennen. Een zeer ernstig feit heeft Vrijdagnacht te Groningen plaats gehad. Eenige personen, waar- ouder H. Wagho en een zekere De Ruiter, wonende aan de Noorderstationstraat, waren Donderdagavond tot 12 uur in eene herberg in de Hardewiekerstraat. Volgens Wagho en de anderen had De Ruiter hen uitgenoodigd mede naar zijn huis te gaan. Dit laatste wordt door De R. ontkend. Hoe het zij, De R. is spoedig naar zijn huis gegaan en het duurde niet lang of de andere leden van het ge- zelschap klopten aan .bij de achterdeur van De Ruiter. Wagho sloeg daarbij een glasruit in. Men ging toen naar de voordeur en bonsde weder tegen glazen en deur. De R. laadde een revolver met vier scherpe patronen, kwam naar buiten en riep Wagho toe//Als je niet weggaat, schiet ik je voor je kop". Wagho voldeed hieraan niet, tot driemalen toe ketste het schot, maar toen ging de revolver af en werd Wagho een kogel in het hoofd gejaagd. De ongelukkige werd in het ziekenhuis verpleegd. Te Woensdrecht (N.-B.) is de hofstede van den heer P. Bastiaansen totaal afgebrand. In de verwarring werd het jongste kind vergeten, maar men heeft dit later nog met levensgevaar gered. Huis, graanschuur en stal, benevens de geheele inboedel zijn verbrand; de schade wordt door assurantie gedekt. Men herinnert zich, dat eenigen tijd geleden een meisje uit het gesticht „De goede Herder" te Ambt-Almelo door haar beminde met behulp van eenige andere personen werd ontvoerd. Naar aanleiding van deze schaking zijn thans vier mannen Van L., F. H., J. H., fabrieks- arbeiders en J. H. V., logementhouder, gedagvaard, om Dinsdag 8 Februari a. s. ter terechtzitting te verschijnen. De eerste beklaagde ter zake, dat hij de minder- jarige Johanna Holkenbrink, zonder den wil van hare ouders, doch met hare toestemming uit bedoeld gesticht heeft weggevoerd met het oogmerk, om zich van haar bezit te verzekeren. De tweede en derde beklaagde ter zake, dat zij, na met den eersten beklaagde het plan daartoe te hebben beraamd, den eersten beklaagde opzettelijk behulpzaam zijn geweest bij het plegen van laatst- gemeld misdrijf. De vierde beklaagde ter zake, dat hij na te voren van den eersten, tweeden en derden beklaagde het voornemen tot bovenbedoelde onttrekking of wel schaking te hebben vernomen, den 7en Nov. 1897 te Ambt-Almelo opzettelijk behulpzaam is geweest bij, alsmede gelegenheid en middelen heeft verschaft tot het volvoeren van dit voornemen, door in gerneen overleg met den eersten, tweeden en derden beklaagde hen te varen door de Hollander graven tot achter het gesticht //De goede Herder" en nadat de eerste, tweede en derde beklaagden naar bedoeld gesticht waren gegaan en opzettelijk de minderjarige Johanna Holkenbrink aan het opzicht van hen, die dit desbevoegd over haar uitoefenden hadden onttrokken, of wel, nadit dit meisje door den eersten beklaagde met behulp van den tweeden en derden beklaagde was geschaakt, hen met bedoeld meisje in zijn schuit op te nemen naar het kanaal te varen en hen met dat meisje aan de overzijde van het kanaal aan wal te zetten. In aansluiting met hetgeen omtrent de aanslag op de 51jarige vrouw aan de Barendskade te Amsterdam werd geineld, kan nog worden mede gedeeld, dat de aanrander werd geconfronteerd met de meisjes, die indertijd in de Westerdok- straat en op de Heerengracht werden aangerand zij hebben den man niet herkend. De meening dat hij ook de aanrander dier meisjes zou geweest zijn, is nagenoeg onwaarschijnlijk te noemen. De verdachte heeft omtrent den aanslag op de vrouw aan de Bareutskade, die hem erkend heeft als de dader, thans een gedeeltelijke bekentenis afgelegd en er is geen twijfel meer of de politie heeft den aanrander in handen. In de woning van een der ingezetenen van Amsterdam, ontstond dezer dagen een verwoed gevecht tusschen den meester en zijn hond, een grooten Newfoundlander, welke strijd eindigde met den dood van het beest, maar waarbij ook den meester geducht gehavend werd. De oorzaak ligt in de trouw van het dier jegens zijne mees- teres. Deze had zich n.l. bij een val van een paar treden der trap bezeeid, en verzocht haar echt- genoot haar te helpen. De hond, die door het kreunen zijner meesteres meende dat zij mis- handeld werd, sprong op zijn meester toe, zette zijn vervaarlijken muil in diens arm, en sleurde hem van zijn vrouw, die plotseling flauw van schrik viel. De aangevallene had de tegenwoordig- heid van geest het woedende dier met bovenmatige krachtsinspanning beet te pakken, en ofschoon het bloed hem uit de wonden van den arm stroomde, onder de knie te krijgen. Een der huisgenooten haalde een pistool, waarmede de hond voorgoed elke aanval van razernij werd verleerd. Uit Batavia werd Zaterdag geseind z/Nieuwe aardbeving en zeebeving Ambon." Weinig kon men vermoeden, dat de aardbeving van 6 Januari, zoo verschrikkelijk in haar gevolgen, reeds nu zoo gevolgd worden door een nieuwe aard- en zeebeving, die, wie weet, van nog veel ernstiger aard zijn kan. Met de gevolgen dezer zee- en aardschudding is men nog onbekend, maar dat zij ernstig zijn, mag men met reden afleiden uit het feit, dat het bericht van Ambon naar Makassar is gebracht en vandaar via Batavia naar Holland werd geseind. Immers Amboina staat bekend als een plaats waar jaarlijks meermalen schuddingen van den bodem worden waargenomen, de ongelukken die daarbij plaats hebben, zijn in den regel echter zoo luttel, dat men het de moeite en de kosten niet waard acht er in de wijde wereld bekendheid aan te geven. En dit geschiedde thans wel. Wat men van de aardbeving op 6 Januari thans nog niet met zekerheid weet, is omtrent de nu gemelde aardschudding reeds bekendzij ging ge- paard met een zeebeving. Dit is in den regel het geval wanneer de kusten door een aardbeving worden bezocht, de zee komt dan tevens in vreeselijke beroering, het water treedt buiten zijn gewone grenzen en rolt met vreeselijk geweld landwaarts, allerwegen dood en en verwoesting met zich brengende. Het was in November 1852 toen, ook bij een zee- en aard beving, het water in de Baai van Ambon plotseling 2 meter steeg. De grootste schepen, die zich dan op het water bevinden, worden als notedoppen op en neer geworpen, heen en weer geslingerd en van wonder veel geluk kan men spreken, wanneer zoo'n schip met zijn bemanning er behouden af komt. Het aantal dooden en gewonden bij de aard beving van 6 Januari liep tegen de 300. Wat zal het nu zijn In pijulijke onzekerheid zal men wellicht nog enkele dagen moeten verkeeren alvorens de telegraaf ons het antwoord geeft. Moge dat gunstig zijn

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2