Gemengde berichten. de behoefte gevoeld, om, naast het Rijkstele- phoonkantoor te Walsoorden, in de gemeente Hontenisse eetie tweede aansluiting te hebben aan het telephoonnet en wel op bovengenoemd hoofd- dorp. Bestonden er vroeger, toen te Walsoorden nog een Rijkstelcgraafkanioor was gevestigd overwegende bezwaren om tot de oprichting ran een telegraaf- of telephoonkantoor alhier over te gaan thans zijn die in het laatst van het afgeloopen jaar door eene herziening der Kon. besluiten, respectievelijk van 15 Sept. 1886 (Staatsblad n°. 164) en van 14 Sept. 1892 (Staatsblad n°. 219) uit den weg geruimd, zoodat der gemeente geen andere kosten overblijven, dan het betrekkelijk gering salaris vau den te benoemen kantoorhouder. Ook voor de dorpen Groenendijk en Lamswaarde, die thans te ver van het naastbij gelegen telephoon kantoor verwijderd zijn, mag het bezit eener dus- danige inrichting te Kloosterzande van grootbelang worden geacht. Van verschillenden zijden wordt dan ook ver- langend uitgezien naar een voorstel in dien zin van een of meer Raadsleden, die niet alleen de bewoners van Kloosterzande, doch ook die der omliggende dorpen daardoor z^er aan zich zouden verplichten. Kloosterzande. Op 1 April a. s. zal het £5 jaar geleden zijn, dat de heer K. Blijdensteiju tot onderwijzer aan de openbare school in de Molenstraat werd benoemd. Ongetwijfeld zal het dezen rerdienstelijken en hoog geachten ambtenaar op genoemden dag niet aan blijken van belang- stelling ontbreken. De heer Z., uitgever en boekhandelaar te Utrecht, die zich eergisteravond voor zaken te 's Gravenhage bevond, werd in de Laan van Meer- dervoort onverwachts overvallen door een persoon, welke zich daar had verscholen en die trachtte hem van zijn gouden horloge en ketting te ontdoen. Daar de heer Z. echter een meer dan gewone lichaamskracht bezit kwam de aanvaller van eene slechte reis thuishij werd eenvoudig met den wandelstok op den grond geslagen, terwijl de aangevallene kalm zijn weg voortzette. Woensdagnacht is te Dreumel, tegenover Tiel afgebrand de boerenbehuizinge van R. Deze, een gastvrij man, verleende steeds nachtverblijf aan rondtrekkende kramers, waarvan ersoms geheele kolonies ten zijnent sliepen. Men vermoedt, dat onvoorzichtigheid van deze lui de oorzaak van den brand is. De bewoners en het meeste vee werd en gered. Alles was verzekerd. Ten kantore van het agentschap der Neder- landsche bank te Nijmegen werd gisteren een ralsch bankbiljet van 25 ter betaling aangeboden. Tegen den aanbieder werd door de politie proces- verbaal opgemaakt. Een alleenwonende dame op de Keizers- gracht 83 te Amsterdam mevr. de wed. S. v. S. geb. L. is Dinsdagavond dood op haar bed gevon- den ten gevolge van gasverstikking. Omtrent dit treurige geval verneemt men het volgende Daar de dame vaak dagenlang bij haar familie buitenshuis was, wekte het in het eerst geen bevreemding dat haar woning reeds van Zondag af gesloten was. Ten slotte vatte een buurman argwaan op. Hij stelde de familieleden van het feit in kennis, en nu bleek dat de dame zich in haar huis moest bevinden. Zij kon niets meer zeggen. De tranen dreigden haar te verraden. „Ha, in orde, ja wel," zei burgeres Rialmont luid en haastig, „ik weet het. Ik herinuer het mij thans. Gij komt om de staatsroode muts niet waar, burgeres Neem mij niet kwalijk, dat ik ze vergeten heb; maar ze is klaar. Wees zoo goed, burgeres, en ga zoolang in dit vertrekje ik ben terstond bij u. De muts zal u goed staan, burgeres daarvan ben ik overtuigd. De staatsroode mutsen passen toch maar het best op een Eransch hoofd. Voor blond haar zijn de karmozijnroode de geschiktste, maar voor zwart de staatsroode. Wees zoo goed en ga binnen." Hiermee schoof burgeres Rialmont de beide meisjes in een achterkamer waar de kleine bur geres Madeleine terstond de hand voor de oogen hield alsof ze daarmee de opwellende tranen wilde tegenhouden. Daarna hoorde zij hoe hare tante iets tot de werkster zeide, die buiten zaten. Ter stond daarop trad ook zij binnen, snelde op Ma deleine toe, omarmde haar onstuimig en kuste haar op beide wangen. //Is het waar Madeleine, zijt gij het Wer- kelijk Zijt gij hier Madeleine scheurde een kleinen verborgen naad aan den zoom van haar japon los, waarin de brief haars vaders verborgen was. Zij trok hem er uit en reikte hem aan haar tante over, die hem las. //Zoo," zei burgeres Rialmont, nadat zij hem gelezen had. ,/Etienne ook, het slot ook Wees stil, Madeleine, en ween niet. Wat er ook komen mag of reeds gekomen is, ween niet, maar wees kloek. Gij ziet, Madeleine, ik heb alles verloren zelfs mijn echtgenoot, maar den moed niet. Wan- ^oop dan niet, Madeleine, dat is hoofdzaak." De eerste gedachte was, daar zal inbraak gepleegd zijn. Nadat een smid geroepen was, drong men gisteravond door een der aangrenzende huizen in het perceel in quaestie door. Verschillende deuren werden opengebroken, ook de voordeur die gegrendeld was, en men vond ten l&atste de dame op haar slaapkamer, dood uitgestrekt op haar legerstede. Een doordringende gaslucht in de kamer verried de oorzaak van haar dood. Op den grond lag haar hondje, insgelijks dood. Bij een ingesteld onderzoek bleek, dat niet de minste lek aan de gasleiding te vinden was. Waarschijnlijk is het ongeluk toe te schrijven aan het feit dat het water uit de gaskroon verdampt was, zoodat het glas gelegenheid had te ontsnappen. Een ijlings geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren. De gemeente-veldwachter van 's Heer Abts- kerke is zoo gelukkig geweest eene knoeierij te ontdekken, die niet zonder gevolg zal blijven. Een inwoner van 's Heer Arendskerke is met de vereischle toestemming met eene verloting van goud en zilver rondgegaan nadat alle loten ge- plaatst waren, had te 's Heer Arendskerke de ver loting in de herberg onder toezicht der politie plaats Tot zoover ging alles goed. Een verbaal werd van de verloting gemaakt, doch niet dit maar een vervalscht verbaal werd door den loterij- houder aan de klanten vertoond. Dientengevolge werden de voornaamste prijzen, die zoogenaamd bij anderen gevallen waren, niet uitgekeerd, doch door den loterij-houder op overeengekomen voor- waarden aan den goud- en zilversmid, die de prijzen geleverd had, verkocht. Deze laatste echter staat buiten het geknoei, de eerstgenoemde echter heeft wel het geld der loten ontvangen doch geene prijzen uitgekeerd. Door dat volgens de oor- spronkelijke loting een hoofdprijs te 's Heer Abtskerke gevallen was en deze volgens de ver- valschte lijst niet uitgekeerd was, kwam het bedrog aan het licht, dat door de rijks- en gemeentepolitie nu nader onderzocht wordt. Tegen den loterij- houder is proces-verbaal opgemaakt. De agent van politie C. L. S., die inwoont bij zijn zwagers, die een schoenwiukel hebben op de Kruiskade, bij de Chrispijnlaan, te Rotterdam, kon daar den afgeloopen nacht maar niet in slaap komen. Toen de klok van twee al geslagen had, hoorde hij geraas in huis, en in de meening dat het zijn beide zwagers waren, riep hij hun nog toe zich alsjeblieft een beetje stil te houden. Maar jawel, een gerucht alsof er iets brak, hield aan. S. stond nu op om naar zijn zwagers te gaan, doch tot zijn verbazing, ziet hij, in den winkel komende, een wildvreemden man met een been en met zijn hoofd door het tuimelraam boven de winkeldeur hangen, bezig om zich naar binnen te werken. Zoodra de inbreker S. zag, liet hij zich pardoes uit het raam op de straat vallen, doch de agent opende even vlug de straatdeur en sprong, nog half gekleed, bovenop hem. Hij wist hem te overmannen en nu was 's mans lot spoedig beslisthij werd naar het politiebureau in de Witte de Withstraat overgebracht. De aange- houdene is een 45jarige oude bekende der justitie vroeger was hij politoerder, doch in den laatsten tijd is hij werkloos. Op het politiebureau vertelde hij brutaal weg dat hij geheel onschuldig was. Toevallig ging hij juist voorbij den winkel, toen hij ineens door S. be- sprongen, gegrepen en als de dader aangewezen werd en dat, niettegenstaande hij den werkelijken inbreker hard heeft zien wegloopen. Deze wending, die de aangehoudene aan de zaak tracht te geven om den agent, die zeer stellig in zijn verklaring is, van de wijs te brengen, zal hem weinig bateu, want de onder-inspecteur A. M. Rumke is, zoodra hem de inbraak ter oore kwam, de sporen, die de man met zijn been en voeten heeft achtergelaten in het stof van het tuimelraam en op de deur, gaan opmeten, en deze opmetingen doen alle leugens van den inbreker te niet. z/Tante, het is hier alles zoo treurig, zoo hopeloos ,/Ik weet het, en veel beter dan gij. Doch verlies den moed niet. Er zijn ook nog goede menschen hier." Daarna zich tot Vera wendende, vervolgde zij op hartelijken toon //En gij, Vera, die u het lot van mijn beschermelinge zoo braaf en dapper aangetrokken hebt, hoe zal ik u dauken Hoe kan ik het Madeleine heeft bij u een toe- vlucht gevonden, Vera z/Sinds vijf dagen. Wij waren reeds eerder tot u gekomen, wanneer Madeleine niet ziek geworden was." //Arm kind! En nu, Madeleine, welke plannen hebt gij Wat wilt ge doen tot redding van uw vader z/Ik, tante P Ach, ik weet het niet." z/Maar er moet toch iets gedaan worden Be- grijp je dat niet?" ,/Dat weet ik wel, tante, en er is ook reeds meer geschied dan gij denkt. Charles heeft met zijn oom Vergniaud, den grooten Vergniaud, zooals men hem hier noemt, gesproken. Zijn oom is afgevaardigde in de Nationale Conventie en een man van grootten invloed." z/Wie Vergniaud is, mijn kind, weet ik beter dan gij. Hij is de bekwaamste, meest beleidvolle Girondistenleidermaar wie Charles is, weet ik niet. Zeg mij dat liever." (Wordt vervolgd.) Men meldt uit Amsterdam Door een bewoner der Bilderdijkkade is bij de politie aangifte gedaan, dat zijn 14jarige zoon Dinsdagavond in de Genestetstraat door een revolverschot in het been was getroffen. Bij onderzoek bleek dat een 15jarige knaap uit baldadig- heid twee schoten uit een flaubert-pistool had ge- lost, waardoor bij ongeluk een kogel in het dikke van het linkerdijbeen van den lljarigen knaap terechtkwam. De wond is niet levensgevaarlijk. Eergisterenavond is te Oudewater een Utrechts wagentje met vijf bruiloftsgasten, tamelijk wel onder den invloed van sterken drank, in den lJssel gereden. Allen werden gered, maar een hunner, vader van 10 kinderen, verkeert in een bedenkelijken toestand. Een politieagent en een nachtwacht van de Staatsspoorweg-maatschappij schoten gisteren nacht op de Barendskade te Amsterdam, op het angstge- schreeuw eener 51jarige vrouw, te hulp. Zij zeide door een haar onbekend manspersoon geslagen en mishandeld te zijn, en had dan ook werkelijk drie wonden aan de linkerhand, arm en borst en drie hoofdwonden. Zij werd naar het binnengasthuis gebracht, waar het bleek, dat de wonden niet gevaarlijk waren en verblijf in het gasthuis niet noodig was. Nader verneemt men, dat de vrouw door den dader in de Warmoesstraat was aangezocht om den avond met hem te passeeren, aan welk ver- zoek zij gehoor gaf, met het bekende resultaat. Gistermorgen was de recherche zoo gel ukkig de hand te leggen op een persoon, die met het signalement door de vrouw gegeven, overeeukomt, De man is een vroeger verpleegde van het krank- zinnigengesticht te Medenblik. Hij ontkent echter. Op een gehucht in d? Drentsche gemeente Sleen (zoo meldt men) sloeg voor eenigen tijd een zekere T. een hut op op een stuk land, in eigendom toebehoorende aan den landbouwer H. H. gelastte T. zijn in een nacht opgeworpen van timmeren kan geen sprake zijn woning neer te halen en weg te gaan. Dit werd geweigerd. Nu bleef H. niet anders over dan of de hut te ondergraven, zoodat zij in elkaar moest vallen, of T. door de daartoe bevoegde autoriteit te doen verdrijven. Dit laatste zou hem even wel op eenige onkosten te staan komen, hoog genoeg voor een niet-rijken Drentschen boer, en om tot ondergraving over te gaan, daarvoor was hij te goedhartig. T. bleef, en de positie van den boer begrijpende, haalde hij nu een aantal andere lieden aan en ging den grond om zijn hut heen een opper- vlakte van ten minste een hectare verhuren aan wie maar huren wilde. Het gevolg was, dat meerdere individuen met hunne huisgezinnen huisjes bouwden op den door T. gestolen grond. T. is nu de verhuurder, of, zooals het in Drenthe heet de heerschaphij trekt de huurpenningen. De rechtmatige eigenaar echter, blijft de grondbelasting betalen, daartoe gedwongen door zijn vrees voor T. en diens ge- vaarlijke vrienden. Omtrent de vreeselijke misdaden te Sassen- heim en te Lisse meldt men Het doel van die vergiftigingen zou zijn geweest, dat de overblijvende weduwnaar en weduwe met elkaar hadden kunnen gaan trouwen. Beiden hebben kinderen. Men schijnt tot de ontdekking van de misdaden gekomen te zijn Maandag, toen de te Sassenheim wonende man zich, in verband met het overlijden zijner vrouw, bij den pastoor vervoegde, die, al sprekende met den man over diens treurig verlies, kwaad vermoeden kreeg. Dat vermoeden zou zijn versterkt geworden door de verbijsterde houding, waarin de man meer en meer begon te verkeeren, zoodat de geestelijke zich verplicht achtte van zijn vermoeden kennis te geven aan de bevoegde autoriteit, met het ge volg, dat de man nader werd onderhoord en te zijnen huize bij onderzoek rattenkruit werd ge vonden, niettegenstaande hij nog kort te voren verklaarde dat hij zulk goed nog nooit gezien of gekend had. Een en ander had tengevolge dat het gerecht uit Haarlem overkwam en de man Maandagnamiddag, terwijl hij op het land werkzaam was, in arrest werd genomen. Hieromtrent meldt men nader Van Kampen was 's avonds bij een zijner slacht- offers en droeg het 14jarig dochtertje op om melk te halen, waarop hij echter zeide //wacht, ik zal met je mee gaan De melk werd gehaald en in het teruggaan zou Van Kampen de kan wel dragen. Het meisje ziet echter dat hij iets daarin deed, maar vermoedde niet wat het kon zijn. Thuis zijnde zeide Van Kampen nog tegen het meisje //kom, neem ook een kopje melk maar zij weigerde, zeggende z/neeu, het is melk van mijn vader Toen nu de justitie ook in deze woning kwam en de moeder wilde arresteeren, verklaarde het meisje te zullen zeggen, wat zij wist, wanneer haar moeder niet werd meegenomen, want zij was onschuldig. Daarop volgde het bezwarende verhaal van het melkhalen. De overledene Van Diest was sedert eenige dagen lijdende aan influenza en daarvoor onder behandeling van Dr. Metzlar. Dewijl hij bijna geheel was hersteld, bezocht de dokter hem niet meer. Toen hij nu in den nacht van Zondag op Maandag bij den overledene geroepen werd en de vreeselijke benauwdheden zag, terwijl hulp niet meer kon baten, rees het vermoeden vau vergiftiging, dat hij den burgemeester mededeelde. Na gedachtenwisseling viel de ver- denking op M. van Kampen te Sassenheim, die den zieke den vorigen avond een langdurig bezoek had gebracht. Daarop werd hij door 2 veldwachters van zijn werk gehaald en dadelijk te Sassenheim in verhoor genomen, dat te Lisse werd herhaald en der justitie aanleiding gaf hem geboeid naar Haarlem te laten brengen. Huiszoeking heeft plaats gehad te Sassenheim en Lisse, waar een en ander verzegeld is, terwijl de woningen voorloopig door de justitie zijn gesloten. De 9 kinderen van Van Kampen, wiens vrouw ongeveer een maand geleden was overleden, zijn bij familieleden of medelijdenden onder dak gebracht. Tot beschuldiging van vrouw Van Diest schijnt geen aanleiding te bestaan zij heeft haar vrijheid behouden, doch mag niet in haar woning komen. De officier van juistitie was eergistermorgen weer te Sassenheim en beval de opgraving van het lijk van de in December laatstleden overleden echtge- noote van M. van Kampen. Dat lijk werd eveneens ter onderzoek naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. Eergisteren is een zoontje van den Donderdag 11. te Lisse onder zoo geheimzinnige omslandig- heden overleden Van Diest naar het academisch ziekenhuis te Leiden gebracht, omdat het vermoeden bestaat, dat de jongen, hoe dan ook, eveneens vergif heeft binnengekregen. In de 50 Europeesche provincies zoo deelt de Russische regeering mede is de oogst van 1897, na aftrek van het benoodigde voor zaad, geweest 731 millioen pud aan wintergraan en 665 aan zomergaan, 335 aan haver en 771 aan aardappelen. Dit is wel voldoende voor de bevolking, maar laat niet genoeg over voor uitvoer. De oogst is daarom niet bevredigend te noemen. Er is intusschen nog een voorraad van 60 millioen pud in de pakhuizen uit vorige jaren. Ongetwijfeld zijn een paar woorden voldoende om onze iezers te herinneren aan een romantische rooversgeschiedenis, die in het jaar 1891 zooveel opzien baarde. Den 31 Mei toch had's nachts een rooverbende, onder aanvoering van zekeren Athanas, den Orient- express nabij het Turksche station Tscherkeskoi, weinige mijlen van Konstantinopel verwijderd, doen ontsporen. De reizigers, die zich in den trein bevonden, een gezelschap uit Duitschers en een Engelschman bestaande werden uitgeplunderd en daarna in ge- vangenschap medegevoerd. Het grootste deel van het gezelschap werd kort daarop vrijgelaten met uitzondering van vier Duitsche passagiers, die zij als gijzelaars terughielden. De vijfde gevangene werd naar Konstantinopel gezonden om te berichten, dat de gevangenen gedood zouden worden, wanneer er geen losgeld van 200,000 franken voor hen betaald werd. Op de tusschenkomst van de Duitsche regeering betaalde de Turksche den losprijs en de passagiers konden naar hun haardsteden terugkeeren. Wel werden later nu en dan een paar leden van de rooverbende gevangen genomen, doch Athanas zelven had men nog niet te pakken. Thans echter moet dit wel het geval zijn volgens mededeelingen uit Bulgarije, waar de hoofdman (te Kuslowitza) rustig leefde en veel weldaden aan den armen bewees. Athanas moet zich daar zoo populair gemaakt hebben, dat toen hij onder sterk escorte naar Sofia gebracht werd 180 inwoners van Kuslowitza aan vorst Ferdinand telegrafeerden om zijn vrijlating te verzoeken. Men ziet, dat het romantisme in het dagelijksch leven nog niet geheel dood is. INGEZONDEN STUKKEN. Ter Neuzen, 27 Januari 1898. Mijnheer de Redacteur In Uwe courant van heden komt een ingezonden stuk voor, geteekend #Een Ingezetene." Zou de geachte schrijver zoo goed willen zijn om zijn r.aam te noemen, dan ben ik bereid om met hem die zaak in 't publiek te behandelen. Daar ik in den Raad over de brandweer dikwijls heb gesproken, twijfel ik niet of ik ben een der bedoelde raads leden. Mocht de geachte //Ingezetene" den moed missen zijn naam te noemen, dan zal ik ook geene verdere plaatsruimte in uw veelgelezen blad vragen. U bij voorbaat dankzeggende voor de plaatsing, Achtend, UEd. dw. dr., M. van den Hoek. BIETENVERBOUWERS Naar met vrij groote zekerheid wordt medege- deeld zijn de Belgische beetwortelsuikerfabrikanten onderling overeengekomen, om in 1898 geen beetwortelen te aanvaarden, dan van landbouwers, met wie zij in 189(5 contracten gesloten hebben. Wordt die overeenkomst uitgevoerd, dan zijn de landbouwers dit jaar niet vrij meer, maar zijn zij, willen zij beetwortelen contracteeren, verplicht, dit bij een bepaalden fabrikant en een be- paalden agent te doen, hoeveel bezwaar zij daar tegen, om de een of andere reden ook mogen hebben, terwijl het hun tevens verboden is te handelen met eene fabriek, waarover zij in 1897

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2