Algemeen Fieuws- en Advertentieblad Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3568. Zaterdag 29 Januari 1898. 38e Jaargang. voor ~MKEHDMAKIHS. BE CrEITEliHQEBER. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,324. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren. op den dag der uitgave. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. POLITIEK OVERZICHT. Engelands gezant te Peking heeft aangedrongen of zal eerlang aandringen op de openstelling van Talienwan als haudelshaven en dat wil Rusland nu juist niet ziedaar in hoofdzaak het onderwerp van geschrijf in de Engelsche pers, terwijl de leeningsquaestie waarbij Groot-Brittannie en Rusland tegenover elkaar staan, evenveel stof levert voor sensatiewekkende beschouwingen. China heeft maar weinig kans bij den onderlingen naijver der Europeesche mogendheden te profiteeren: 't is minder de zaak der heeren te Peking om die mogendheid de voorkeur te geven, welke de mooiste voorwaarden, dan wel die, welke de minst hooge eischen stelt 't Heet nu, dat Rusland's gezant Powlow de onmiddellijke verwerping heeft geeischt voor de Britsche leening, onder aanbieding van een leening van Russische zijde op dezelfde financieele voor- waarden, bij welk doen de gezant van Frankrijk, Dubai], hem steunde. Nu heeft ook Curzon, onder-staatssecretaris van buitenlandsche zaken, betoogd wat Engeland eigen- lijk wil in 't Uiterste Oosten. De Chineesche quaestie is, zei Curzon, niet door ons opgeworpen, doch verschillende mogendheden hebben getracht, bizondere voordeelen van China te verkrijgen. Engeland heeft het recht dezelfde voordeelen te eischen. Onze belangen daar ginds zijn oneindig grooter dan de belangen van alle mogendheden samen. Wij kunnen niet dulden, dat wij op zij worden geschoven, alsof wij een te kleine natie waren, waarmede geen rekeuing be- Koefde te worden gehouden. Wij zijn niet voor- nemens de suprematie af te staan, welke wij verkregeu hebben. Groot-Brittanje zal zich verzetten tegen elk monopolie, dat door andere mogendheden FEUILLETON Vrij bewerkt door A MO. 9) Terwijl Charles langzaam door het gewoel reed, ontstond er plotseling achter hem een tumult. Gemeene schimp- en scheldwoorden weerklonken, en toen hij zich verschrikt omwendde, zag hij nog, hoe een sansculotte een der paarden met zijn piek doorstak. //Kunt gij niet beter op uw beenen passen, ezel Hoe kan het paard het helpen dat het u trapt 1" schreeuwde Jacques Beauchene toornig en sloeg naar den sansculotte. ,/Bedaard, Jacques om Gods wil, bedaard 1" vermaande Charles. Het paard stortte neer. In een oogwenk ont stond er nu een oploop van menschen. //Het zijn vermomde aristocraten Waartoe ge- bruiken zij anders paarden riepen eenige stem- men woest door elkander. Anderen schreeuwden doordringend en schril z/Slaat ze dood Wij hebben ook geen paarden. Aan de lantaarn met hen In de Seine met hen Slaal toe, slaat ze dood Het tumult was niet meer te bedwingende botsing, die Charles onder deze oinstandigheden als hun ondergang moest beschouwen, scheen on- vermijdelijk. Zijn eerste greep was naar Madeleine die, reeds van het paard gevallen, meer dood dan levend midden in het gewoel lag. Hij vatte haar snel bij den gordel en trok haar in zijn armen. wordt geeischt, of dat in strijd is met de belangen en de rechteu van den Britschen handel. De Nowoje Wremja, het bekende Russische orgaan, slaat een verzoenenden toon aan naar aan- leiding van de terugtrekking der Britsche schepen uit Port-Arthur en vermaant tot een kalmer beoor- deeling van de relatien tusschen Rusland en Enge land in 't Verre Oosten beider belangen komen geenszins met elkaar in conflict. In verband met de bij hem ingekomen aanklacht tegen de afgevaardigden GeraultRichard en de Bernis, heeft de procureur-generaal van Parijs bij de kamer van afgevaardigden ingediend een ver- zoek tot machtiging om tegen beiden een gerechte- lijke vervolging in te stellen, welke aanvraag, der traditie getrouw, wel niet zal worden ingewilligd. Gerault-Richard wordt er van beschuldigd zich in de zitting van 22 dezer op den afgevaardigde De Bernis te hebben geworpen en dezen te hebben toegebracht een vuistslag of althan* een hevigen oorveeg en De Bernis Jaures twee stompen in den hals te hebben gegeven, juist toen de zitting was opgegeven en deze afgevaardigde de tribune wilde verlaten. Met betrekking tot het proces tegen Zola en den geraut der Aurore doet zich de vraag voor of de getuigen, die zijn gedagvaard, wel zullen worden gehoord door het Hof van assisen. Men brengt in herinnering het bestaan van een artikel in het wetboek van strafvordering dat aldus luidt z/De president zal alles verwerpen wat slechts zou dienen tot het rekken der debatteu zonder gegronde hoop te geven op meer zekerheid in de resultaten." Het bewuste artikel is bij vonnis van het Hof vau cassatie van toepassing verklaard op getuigen, zoodat het nog volstrekt niet zeker is dat alle ge- dagvaarde getuigen ook zullen worden gehoord. Wat den door Zola als getuigen opgeroepen officieren aangaat, wordt nog eens bericht, dat de Minister van Oorlog hen hoofd voor hoofd heeft bevolen, geen gevolg te geven aan de oproeping. Majoor Esterhazy heeft mondeling bevel gekregen en Billot zelf zal voor de rechtbank verschijnen in vertegenwoordiging van alien, ook van de zeven, die dee! uitmaakten van den krijgsraad, welke Dreyfus veroordeelde en van de zeven, die, in krijgsraad vereenigd, Esterhazy vrijspraken. De Kubaausche opstaudelingen hebben bij Nuevitas een dynamietaanslag op een trein ge- pleegd. Een sergeant werd gedood en dertien soldaten gewond. Den volgenden dag had op Toen riep hij Jacques Beauchene toe: ffLaat hun de paarden, Jacques, laat ze hun en volg mij oogenblikkelijk." Daarop sprong hij met zijn last de eerste de beste huisdeur in en onmiddelijk daarop zag hij een reuzachtigen, zwarten, blondharigen man, die met een schootsvel voor en een smidshamer in de hand voor hem stond. Hij bevond zich in het huis van een slotenmaker. Daarbuiteu brulde en raasde de woedende menigte //Het zijn vermomde aristocraten Slaat ze dood I In het water met hen z/Bij al wat u heilg is," riep Charles ademloos en smeekend den man toe, //bescherming en toe- vlucht voor onschuldigen De man wierp een korten blik op het bleek gelaat van den jongen man. Toen wees hij met de hand naar een deur op den achtergrond zijner werkplaats en zij ffGa daarin en roep mijn dochter Vera." En terwijl Charles dit bevel spoedig opvolgde, trad de man met zijn hamer in de deur zijner woning. Jacques Beauchene, die zich nog tegen de menigte verweerd had, kwam thans ook in de werkplaats. Een woeste menigte drong hem na. z/In het waterIn het water 1 Aan den lantaarn klonk het in koor en men poogde het huis binnen te dringen. z/Wie over mijn drempel treedt, is een kind des doods!" riep de slotenmaker thans de tierende menigte toe en zwaaide zijn hamer dreigend om zich been. Achter hem stond Jacques Beauchene en met hun beiden dekten zij den ingang volkomen. Bevreesd weken de eerste en ergste schreeuwers dezelfde lijn een ontploffing plaats, waarbij twee soldaten gedood en vijf gewond werden. Bij de bthandeling van de oorlogsbegrooting in de Fransche Kamer werd een door den minister van oorlog bestreden voorstel om kapelmeesters gelijk te stellen met officieren vail de administrate met 333 tegen 265 stemmen aangenomen. De Kamer verwierp een voorstel om de oefeningstijden van 13 en 28 dagen te doen vervallen benevens de oprichting van twee nieuwe legercorpsen. In een vergadering van het Nutsdepartement te Zierikzee is aan commissarissen der Nutsspaar- bank de bevoegdheid verleend om, zoolang de reserve grooter blijft dan 10 pet. van het aan de inleggers verschuldigde, een vierde gedeelte van de ieder jaar gemaakte winst te bestemmen voor uitkeering aan werklieden die door ziekte, ongpluk of den ouden dag verhinderd zijn in hun onder- houd te voorzien. De vereeniging vau inrichtingen tot bevor- dering der koepokinenting in Nederland, overtuigd dat het belang der koepokinenting eischt, dat de geneeskundigen te alien tijde met behoorlijken spoed worden voorzien van deugzame vaccine in voldoende hoeveelheid, heeft aan het bestuur opge- dragen de noodige inlichtingen in te winnen, ten einde te kunnen beoordeelen, in hoeverre de ver schillende Pares Vaccinogenes aan deze eisch voldoen. Dientengevolge heeft het hoofdbestuur der vereeniging zich tot de geneeskundigen in Neder land gewend met verzoek het bestuur ter zijde te staan bij een onderzoek naar de uitkomsten der primaire inentingen. Daarvoor wordt het jaar 1898 als jaar van enquete uitgekozen. Een nauwkeurig onderzoek naar de herkomst der vaccine, het aantal entingen daarmede verricht, de verkregen resultaten enz. wordt daarbij ingesteld. Ook is de wijze van verstrekking, verzending en aanwending der vaccine begrepen in de enquete, welke ons voorkomt belangrijk te zijn, om een juist beeld te geven betreffende den hier te lande bestaanden toestand in zake vaccinatie. In het buitenland is een dergelijk onderzoek met goed gevolg ingesteld. Het hoofdbestuur bestaat uit de heeren Dr. J. Vroesom de Haan, Rotterdam J. Idsinga, Amsterdam en Dr. G. P. Wesselink, Utrecht. terug en drougen op zijde. De achteraandringenden hadden nog minder lust hun koppen er aan te wagen. z/Het is burger Truchon riepen eenigen. //Burger Truchon is een patriotklonk het van een anderen kant. //Leve burger Truchon 1" Eenigen riepen het na en weinige minuten later hadden zich de schreeuwers verstrooid. De eigenlijke veroorzakers van den oploop waren met de paarden, die zij meegenomen hadden, tevreden- gesteld. De overigen wilden wel gaarne mee toeslaan, maar niet vechten, en hadden na korten tijd de zaak vergeten. "VI. //Men moet zich in den tijd schikkenDat is de heele kunst van het leven zei burgeres Rialmunt. Deze //burgeres" was nog voor vier jaar burggravin de Rialmont, die uit een der eerste familien in Frankrijk stamde, een slot in de provincie, een paleis op den boulevard te Parijs en een groot vermogen had bezeten. Nu was haar echtgenoot dood, haar titel had de regeering vernietigd en hare goederen waren verbeurdver- klaard. Haar slot was bij een boerenopstand verbrand en hare gansche bezitting bestond nu in een mutsenwinkel in de Vaugirardstraat. Van daar kon zij het aanzien, hoe de sansculottes zich in haar paleis op den boulevard behaaglijk gingen vestigen. Men had er een soort kazerne van geinaakt en burgeres Rialmont zelve maakte Phrygische mutsen, omdat zij toch ten slotle niet van honger wilde sterven en deze mutsen gaarne gekocht en goed betaald werden. De mutsen van burgeres Rialmont waren in de gansche wijk be- TER NEUZEN, 28 Januari 1898. Woensdag werd door den bouwkundige J. Scheele alhier onderhands aanbesteed het bouwen van een woon- en winkelhuis bij de bijzondere school. Hiervoor schreven in de heeren J. Kolijn voor f 1138, M. Wisse voor f 1138, J. M. van Damme voor f 1133, Jac. Deij voor f 1090 en A. C. Rijnberg voor f 995, aan wien het werk is ge- gund. Heden namiddag werd alhier door den heer P. L. Los, in twee perceelen, aanbesteed het verbouwen van een woouhuis, staande in de Noord- straat alhier, gemerkt C no. 6. Voor het l,te perceel (metselwerk) schreven in de heeren D. de Smidt voor 1350, J. van der Velden voor f 1030, J. Kolijn voor f 956 en W. P. Nieuwelink voor f 918. Voor het 2de perceel (timmerwerk) werd alleen ingeschreven door den beer P. A. Mielen voor 1380. De tijdelijke beperking der diensturen van het rijkstelegraafkantoor met telephoondienst te Hoek is opgeheven en dat kantoor mitsdien weder op werkdagen geopend van 84 tot 114 uur voor- en van 14 tot 34 en 6 tot 8 uren namiddags (spoortijd). Zaamslag, 27 Jan. Heden werd alhier door de vereeniging //In 't belang der landbouwers" aanbesteed de levering van 24700 Kg. ammoniak- superphosphaat, 17900 Kg. chilisal peter en 13000 Kg. zwavelzuur-ammoniak. Ingeschreven werd doorvoor de ammoniak- superphosphaatE. P. Staal te St. Jansteen, voor 6,37De Maatschappij //Hulpmeststoffen" te Dordrecht, voor f 6,22 en P. J. Versluijs te Ter Neuzen, voor f 6,1498/100. Voor de chilisalpeter De Maatschappij //Hulp meststoffen" te Dordrecht, voor f 8,75; L. Snel- leman en H. J. Vlaeminck te Dinteloord, voor 8,74 E. P. Staal te St. Jansteen, voor /8,71; P. A. Adriaansens te Walsoorden, voor f 8,58 en P. J. Versluijs te Ter Neuzen, voor 8,56. Voor de zwavelzuur-ammoniak De Maatschappij //Hulpmeststoffen" te Dordrecht, voor f 12,58 P. A. Adriaansens te Walsoorden, voor f 12,41 en E. P. Staal te St. Jansteen, voor 12,36. Alles per 100 Kg. Gegund aan de laagste inschrijvers. Men schrijft ons van Kloosterzande In de laatste jaren wordt in toenemende mate roemd. Haar rood was het beste, het fraaiste, het schitterendste. Zij had papaverroode, karmo- zijnroode, staatsroode mutsen. De laatste waren de duurste. ledereen wilde de staatsroode mutsen van burgeres Rialmont, hoewel niemand wist, wat voor een kleur dit was. Burgeres Rialmont was kloek, zij was slim, haar zaak ging goed en zij verdiende veel geld. Den ganschen dag was zij in haar winkel, vlijtig, vroolijk, rustig. In de gansche wijk gold zij voor een uitmuntende patriotische vrouwmaar als zij 's avonds haar winkel gesloten had en haar werk- sters heengegaan waren, zat zij in het donker neer en weende. Twee jonge meisjes betraden haar winkel. Zij waren beiden als Parijsche vrouwen uit het volk gekleed. De een was eene flink opgegroeide, prachtige deem met blond haar en frisch, ge- zond uiterlijk, men zou haast gezegd hebben het type van een Geldersclie. //Is burgeres Rialmont hier vroeg het jonge meisje. z/Ja wel, burgeres. Wat verlangt gij z/Ik ben burgeres Vera Truchon. Mijn vader is slotenmaker, in de Boomstraat, niet ver van de Notre Dame." z/Dien ken ik. Wat verlangt gij vau mij, burgeres?" z/Dit hier is burgeres Madeleine. Zij komt uit de provincie en wil u spreken." De burgeres verkleurde een weinig en beschouwde opmerkzaam het teere meisje met het korte, zwarte haar en de schuchtere en angstige, reebruine oogen, die thans wat meer naar voren trad. z/Tante," begon Madeleine thans met een inge- houden snik. TEK NEIIZENSCHE C011ANT OI« bl»d ve>»ch3l>t^aaa.ltt|f, WoeuadaK- en Vr iJ«lair»vou<l, ui<Sezon<<erd op Fee^dagen, bij rteu nitgever De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat de door den heer Directeur der Directe B e- lastingen enz. te Middelburgden 26en Januari 1898 invorderbaar verklaarde kohieren van de personeele belasting no. 4 dezer gemeente, over den jare 1897, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter in- vordering, zijn ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Ter Neuzen, den 27 Januari 1898. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. MHLL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1