A Igemeen Nieaws- en Advertentieblad Zeenwsch- Vlaanderen. No. 3567. Donderdag 27 Januari 1898. 38e Jaargang. voor EE SEITESS0EDES. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32J. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIE N Yan 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. POLITIEK OVERZICHT. 't Ging eergisteren in de Fransche Kamer weer ten aanhoore en ten aanzien van een overgroote meerderheid belangstellenden en nieuwsgierigen. De zich Zaterdag zoo treurig onderscheiden heb- bende graaf De Bernis, had veiligheidshalve een plaats gekozen zoo ver mogelijk verwijderd van zijn gezworen vijanden de sociaal-democraten. De afgevaardigde de Beauregard protesteerde tegen de wijze, waarop de Kamer Zaterdag be- handeld is en beklaagde zich over de inmenging der troepen. De voorzitter, Brisson, geeft daarvan deze uitlegging Het personeel dat de opdracht had de tribune te ontruimen, stuitle daarbij op tegenstand en liet daarop eenige soldaten binnen. De voorzitter zet verder de redenen uiteen, welke hem hebben aangedreven om de zitting Zaterdag niet te hervatten. Deze verklaring werd met instemming begroet. De afgevaardigde Jaures stelt voor de behande- iing van zijn interpellate voort te zetten, hetgeen wordt goedgevonden. Hij constateert, dat hij het woord //slagersjongen" tegen graaf De Bernis niet in ongunstigen zin gebezigd had deze rectificatie ten genoege der vele slagers, die er een beleediging in hadden gezien met den graaf in quaestie of diens handelingen te worden gelijkgesteld De interpellant gaat daarop over tot het proces- Zola en vraagt waarom enkel de beschuldigingen tegen de leden van den krijgsraad worden aange- haald en waarom men de eer der generaals van het leger onttrekt aan de appreciate van de jury. Hij dringt er op aan, dat men ook de offtcieren late getuigen en dat volkomen licht worde ver- spreid zijns inziens kan de Kamer niet als rechter optredtn. Hij vraagt verder of de rechters in den krijgsraad in handen hebben gekregen een stuk, waaruit de schuld van Dreyfus bleek en of dit stuk niet is medegedeeld aan Dreyfus en zijn advocaat. Jaures meende dat daarop van de regeering een kort en bondig //ja" of //neen" moet volgen. Meline sprong van zijn zetel op en schreeuwde Ik antwoord u, dat de regeering deze aangelegen- heid niet op de tribune kan bespreken. //Jaures hield nu een scherpe philippica tegen de regeeringsprak van handhaving der dubbel- zinnigheidreleveerde rechterlijke dwalingen en rechtsverdraaiingen van voorheen en thans heette het doen der regeering bedenkelijk en gevaarlijk, omdat het land hen, die de gerechtigheid ver- borgen houden, gelijkstelt met roovers en dieven FFUIJLLKTOJSI. 8) Vrij hewerkt door A MO. V. ParijsWelk een verlossing wenkte de van ouderdom vergrijsde toren der //Notre Dame" den reizigers toe op den morgen van den veertienden dag, na vreeselijke inspanning en ge- varen Toen Charles meende in twee dagen uit Franche Comte Parijs te kunnen bereiken, had hij aan den geregelden snelpostdienst van vroeger gedacht. Onder de tegenwoordige om- standigheden ging deze reis met groote bezwaren gepaard. Twee dagen alleen had men zich in het klooster Saint Lazare moeten ophouden, om het antwood van den burggraaf uit Besangon af te wachten. En zeker zou men het niet hebben ontvangeu, wanneer Jacques Beauchene bij die ge- legenheid geen blijken had gegeven van vermetelde sluwheid niet alleen, maar ook van opofferende aanhankelijkheid. Jacques Beauchene scheen inderdaad een ver- andering ten goede te hebben ondergaan. Het berouwde hem blijkbaar, dat hij zijn vroegeren beer in zulk een ellende had- gestort, zonder dat iemand er voordeel uit getrokken had, de sol daten natuurlijk niet medegerekend, die bij de plunderiug hun slag geslagen hadden. Aan Jac ques had men het te danken, dat er bericht van den oudeu burggraaf gekomen was. De brief, pleitte tegen de geheimhouding der verhandelingen uit vrees voor internationale verwikkelingen ging in 't kort na de houding van Frankrijk te Kiel, in 't Oosten, op Kreta, in Chinamaakte een vergelijking met de zaak-Degouy en de zaak- Tausch, noemde deze voorbeelden van rechtsgevoel en waarheidzin en kwam zoo tot een heftigen directen aanval op het vonnis van den krijgsraad. De acten rakende de landsverdediging zijn juist voor de opheffing der openbaarheid uitgelicht het borderel is gepubliceerd evenals de veelbe- sproken brief van Esterhazy, maar de tegenspraak tusschen de schriftkundigen is geheim gehouden, evenals de wederzijdsche beschuldigingen van de officiereu van den generalen staf. Het land mooht niet weten, dat in het bureau van het ministerie van oorlog twijfel was aan Dreyfus schuld en dat te dezen aanzien de generaals verdeeld waren. De regeering heeft haar plichten verzaakt tegenover de vrijheid van het individu en de nationale trots. Na deze geweldige beschuldiging kwam het tot een woordgevecht tusschen Jaures en Meline. Hierop ging de Kamer over tot de interpellatie- Beauregard over de handelingen van het Dreyfus- syndicaat. (Kreten //Zaterdag Meline is van oordeel dat de zaak nu moet worden afgedaan. Beauregard stelt een motie voor, waarin de regeering wordt uitgenoodigd een einde te maken aan de campagne van het financieele syndicaat tegen de militaire reehtspraak. De eenvoudige orde van den dag, voorgesteld door het Centrum en aanvaard door Meline werd aangenoinen. Te Caudia zijn 24 bachi-bozoeks gevangen ge- nomen en aan boord van het stoomschip //Hood" overgebracht. Het Muzelmansch gepeupel heeft toen een groote betoogiug voor het paleis gehouden en met geweld en brandstichting gedreigd. Turksche en Engelsche troepen bezetten de straten en con- sulaten, terwijl een afdeeling matrozen met geschut aan de haven post vatte. Voorloopig is de rust hersteld. Er zijn nog twee Engelsche oorlogs- schepen aangekomen. In den Boheemschen Landdag is de voorloopige begrooting met de stemmen der Jong-Czechen en groote grorideigenaars aangenomen. De Duitschers namen niet aan de stemming deel. Yolgens berichten uit Havana besloot de Cu- baansche ministerraad een deputatie naar Washing ton te zenden om over een handelsverdrag te onderhandelen. Te Pretoria hebben slechts 1280 kiezers van die na voorafgaand overleg door Madeleines vader in den nacht door de tralien van zijn celvenster was geworpen, waar Jacques op hem waclite, luidde z/Dierbare kinderen De Heme!, die ons alien zulke zware beproe- vingen toezendt moge u genadig zijn. Ik had liever gezien, dat gij naar Turijn waart gegaan en mij aan mijn lot hadt overgelaten. Gij wildet het echter anders, en daarou wil ik u zooveel in mijn vermogen is in uw voornemen helpen. Men heeft mij gisteren mijn overbrenging naar Parijs aan- gezegd. Tk zal daar waarschijnlijk in de Con- ciergerie de wachtkamer der guillotine worden opgesloten. Mijn proces zal voor het//revolution- nair tribunaal in behandeling komeu. Wat dat beteekent, zult gij in Parijs vernemen. Ik ben hopeloos Wanneer gij werkelijk in Parijs komt, vraagt dan naar mijn nicht, de burggravin de Rialmont. Uit oude vriendschap zal zij u behulpzaam zijn, zooveel zij kan. Yoor alles waarschuw ik u echter uw leven niet op het spel te zetten om het mijne te redden. Ik moet eindigen. De ronde komt. God be- hoede u Uw vader, Etienne de Leuronsac." In plaats van hen te ontmoedigen, had deze brief hun moed opnieuw aangewakkerd. Doch Ma deleine werd onderweg ziek en in Troyes waren zij weer genoodzaakt stil te houden. De zon had haar vel gebrand, zoodat het gesprongen en rimpelig geworden was. Zij had zich met opzet gedurende de gansche reis niet gewasschen. Zij wilde er niet uitzien als een edelvrouwe, maar als de paar. de 2400 aan de presidentsverkiezing deelgenomen. Men vermoedt dat de stemmen zoowat gelijkelijk over de beide candidaten verdeeld zijn. Te Amsterdam heeft zich een voorloopig comite gevormd, tot het organiseeren ter gelegenheid der inhuldigingsfeesten van eene tentoonstelling van levensgroote beelden, gerangschikt volgens de standen, waaruit het Nederlandsche volk bestaat, duidelijk aan 't licht brengende, de schat aan eigenaardige kleederdracht in ons klein land, dit met het doel om H. M. de Koningin, bij ge legenheid harer inhuldiging, een beeld voor oogen te stellen van het volk, waarover zij dan zoo juist de regeering zal hebben aanvaardt. 't Is te hopen, dat het bestuur van de ten toonstelling die algemeene medewerking zal onder- vinden, die het mogelijk zal maken dit aardige plan op de beste wijze te volvoeren. De uitslag der gisteren in het district Rot terdam IV gehouden herstemming voor een lid der Tweede Kamer is als volgt Aantal kiezers 3842. Uitgebrachte geldige stemmen 2963. Gekozen de heer Dr. R. P. Mees R.Az. (lib.) met 1632 stemmen. De heer Jhr. Mr. Yan Asch van Wijck (a.-r.) verkreeg 1331. Men is er zooals uit onze telegram men bleek niet ingeslaagd Toekoe Oemar te achter- halen, en hij heeft ongemoeid het gebied van Pedir kunnen bereiken. Hij zal er wel goed worden ontvangen, want de Pedireezen zullen gaarne profi- teeren van de ondervinding, die de voormalige Panglima Prang Besar Kompanie, krijgsoverste in onzen dienst, heeft opgedaan. Welnu, men weet nu tenminste waar hij zit. 't Is reeds een voordeel doet het Nieuws opmerken dat alle oproerigen thans aan de Oostkust bijeen zijn, want in de geheele Atjeh- vallei is 't rustig, en na Oemar's verhuizing is ook aan de Westkust geen verzet meer te duchten. Wanneer men dezen toestand vergelijkt met dien van de geconcentreerde linie, dan is de voor- uitgang waarlijk enorm. Nog altijd weer nieuwe telegrammen en adressen uit Nederland aan Emile Zola te Parijs uit het Drentsche dorpje Smilde, als gevolg van eene oproeping door den geneesheer Van der Myle, een telegram met ruim 700 ouderteekeningen, denjongen Guillaume Morat. De moed der twij- feling was in haar gevaren. Zij kende nu nog slechts een levensdoel de redding van haar vader. Doch haar geest was sterker dan het lichaam, dat spoedig zijn dienst weigerde. Men moest te Troyes twee voile dagen overblijven. Nu eindelijk wenkten hen de torens van Parijs door den neve] van ded schemerenden morgen. Nu eindelijk geloofden zij het gevaar te boven te zijn. Ook Jacques Beauchene verheugde zich, eindelijk Parijs te zien oprijzen. Hij was de reis in het geheel niet moe geworden, ofschoon eigenlijk alle arbeid op zijn schouders had gerust. Die reusachtige kerel met zijn vermetele oogen bleek de beste legitimatie op de landwegen te zijn, die men zich onder de huidige omstandigheden ver- schaffen kon zonder hem zouden de vermomde aristocrateu reeds lang gegrepen en in de gevangenis geworpen zijn. Zij reden steeds langs de Seine, tusschen de heuvels door, die Parijs in het zuiden omgeven. Tegen den middag naderden zij Vincenr.es, een voorstad van Parijs. In de straten en op de pleinen hadden de nationale gardes hun bivouac opgeslagen. Daartusschen liepen, zingend en schreeuwend, vrouwen en kinderen met roode mutsen op het hoofd, die elkaar onbeschofte taal toeriepen. Zonder aangehouden te zijn, kwamen de reizigers aan de muren van Parijs. Hier ging het nog woester toe. Voor een door het vuur vernielde kapel danste men de Carmagnole, den beroemden dans der revolutie, waardoor de strijders voor de vrijheid werden aangevuurd. Aan een wijnhuis waren groote plakkaten gehecht, waarin bekend uit Dordrecht een adres met 220 namen, uit Rotterdam een met 439. Emile Zola is, gelijk te verwachten is, geroerd door die betuigingen van hulde aan de kordaat- heid en edelmoedigheid van zijn optreden, waarbij nooit vergeten wordt te zeggen dat men dezerzijds zich geen oordeel aanmatigt over de rechtvaardigheids-kwestie in de Dreyfus-zaak. In het Hbld. beschrijft de heer Boissevain een bezoek bij Zola en vertelt dat deze hem met groote hartelijkheid en aandoening o. a. het volgende zeide Indien gij wist welk een goed gij mij doet Wat zijn er in uw land een edelmoedige harten van geen volk heb ik zulke bewijzen van waar- deering, zulke woorden vol moed en hoop ontvangen als van het Hollandsche. TER NEUZEN, 26 Januari 1898. Het nieuwe schoolgebouw van de vereeniging voor christelijk onderwijs alhier, verrezen op een terrein tusschen de Grenulaan en de Tholensstraat werd gisterennamiddag feestelijk in gebruik ge- nomen. Het van uiterlijk aanzien zeer eenvoudig gebouw, afgedeeld in 5 lokalen, is net ingericht en voldoet aan alle eischen die in den tegenwoordigen tijd aan een school mogen worden gesteld. Bij de school is tevens gebouwd een zeer ge- rieflijk ingerichte ruime onderwijzerswoning, voor enkele weken reeds door het hoofd der school betrokken. De leerlingen, die reeds Maandag een bezoek aan de nieuwe school hadden gebracht, betraden gisterennamiddag, alien feestelijk getooid, voor de laatste maal de oude school. Nadat daar in tegenwoordigheid van het bestuur der school en andere belangstellenden een afscheidslied was gezongen, trok men in optocht naar het nieuwe gebouw en toen de kinderen daar arriveerden weerklonk een luid //hoera Alvorens men het schoollokaal betrad werd nog een lied van welkom gezongen. Daarna trokken de kinderen binnen, opgewekt en vol verlaugen, daar ze uit het tot hen gerichte verzoek om alien een kopje of kommetje iets dat niet tot de leermiddelen behoort mede te brengen begrepen hadden dat daar binnen voor hen iets te profiteeren zou vallen, dat hun aangename oogenblikken stonden te wachten. Bij deze feestelijkheid waren tegenwoordig het bestuur en leden der vereeniging, verder was gemaakt werd, dat de eigenaar voorzien was van een nieuwe bezending //emigrantenwijn". Verder op bevond zich een piekenfabriekeen van staatswege in beslag genomen smidse, waar pieken voor de volkswapening werden vervaardigd. De menschen stonden er omheen, zagen, toe, hoe de wapens vervaardigd werden, en vertelden elkander de nieuwtjes van den dag. ffWaart gij gisteren op de roode kermis?" hoorde Charles iemand met een houten been vragen. De gevraagde, een persoon met woeste gelaatstrekken, lachte onaangenaam en antwoordde z/Ja, zeven en vijftig hebben weder in den zak geniesd." Charles begreep niet, wat daarmee bedoeld werd toch ging hem een ijskoude rilling door de leden. Uit al hetgeen hem hier omgaf sprak zulk een vreeselijke verdorvenheid, zulk een treurige ont- aarding der menschheid, dat ontzetting hem aan- greep. Doch Ook hier kwamen ze gelukkig nog onge- hinderd voorbij. De menschen hadden te veel met zich zelven te doen, dan dat zij zich om de drie rampzalige ruiters met hun afgesloofde paarden konden bekommeren. In dit opzicht had de jonge aristocraat zich niet bedrogen hij had zijn paarden alle verkocht op drie na, en ook deze zou hij van de hand gedaan hebben, indien hij niet had ge- vreesd, ze als reservepaarden noodig te zullen hebben. Ook in de straten der eigenlijke stad heerschte een beangstigende luidruchtigheid en levendigheid. In de talrijke uitdragerswinkels bemerkte men in het oog vallend veel kostbare meubelen, beelden, kerksieraden altaarkastjes. Alles werd onder hoon- gelach voor spotprijzen verkocht. (Id ll\\i Dit blad verscliijnt iTiaandaff-f Woensdag- en Vrijda^avood) nit^ezonileril op Fee§tdagen, bij den nitj^ever 1*VAI DE 8A1DE te Ter Meuzen*

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1