Landbouwberichten. Tiemengde berichten. in de straten, dat men alles in het geheimzinnig duister moet laten. En hiermede niet tevreden, schept gij er behagen in, een van de beroemdsten uwer landgenooten door het slijk te sleuren, orndat bij den moed had in dien strijd tusschen het licht en duisternis, de partij van het licht te kiezen. Het verontwaardigd Europa begrijpt n niet meer. Gij zoudt dus ook Voltaire gesteenigd hebben, toen hij zich opwierp voor de zaak der Calas Want hij eischt niet, dat men Dreyfus in vrijheid zal stellen, of dat men zonder vorm van proces Esterhazy zal veroordeelen, hij eischt, dat men de bewijzen levert voor de schuld ran den eene, en voor de onschuld van den ander. TER NEUZEN, 24 Januari 1898. In de op a. s. Donderdag des voormiddags te 10 uren te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Instruclie gemeente-bouwmeestertoegangsweg station Ter Neuzen ingekomen stukken. Woensdag 1.1. slaagde te Amsterdam de heer Jac. van de Ree, van Ter Neuzen, voor het theoretisch geneeskundig examen 1" deel en heden voor het 2e deel. Door de Ned. Herv. gemeente van Sas van Gent is toezegging van beroep gedaan aan den heer W. A. Eerdbeek, candidaat te 's Gravenhage. (N. R. Ct.) Koewacht. Nu de handel in aardappelen levendiger wordt en de prijzen daardoor aan- merkelijk stijgen, zou ieder wel graag eene hoe- veelheid in voorraad willen hebben. Zoo dachten ook eenige Belgendoch om in het bezit der begeerde ,/patatten" te komen, gebruikten zij middelen, die maar weinigen zullen goedkeuren. Zij kwamen namelijk Zaterdagnacht naar deze gemeente, openden eenvoudig den aardappelkuil van den landbouwer Ch. van Puyvelde en keerden met een vooraad van 3 tot 400 kilo naar hun vaderland terug. De eigenaar, die des morgens het spoor der dieven volgde, bemerkte, dat zij in de richting van Moerbeke vertrokken waren. Naar wij uit goede bron vernemen, is de aanvrage van ons gemeentebestuur, om aansluiting aan het telephoonnet goedwillig toegestaan. Wat de aanvrage van een tweede post betreft, verwacht men ook eerstdaags eene beslissing. Het veesmokkelen, dat voor een paar maanden vaak 's avonds hier op enkele wijken zulk eene eigenaardige drukte bezorgde, is sterk aan het verminderen. Groote troepen van 40 h 50 beesten worden in het geheel niet meer aangetroffen. Nu en dan ziet men nog eenige mannen met een drietal koeien in de richting van Belgre trekken. Het schijnt, dat door de ambtenaren en gendarmen de grens zoo goed wordt afgezet, dat er aan door- komen bijna geen denken is. RECHTSZAKEN. De Rotterdamsche rechtbank vorderde Zaterdag tegen een lid der Ned. Herv. gemeente, die gemoeds- bezwaren had om in een zaak als getuige den eed af te leggen 3 maanden en tegen een weduwe die een meisje van zekere H. Bakker had geeigend en aangegeven als haar eigen kind ten stadhuize, terwijl het reeds vroeger in de registers was inge- schreven, 6 maanden gevangenisstraf. te begeveu. Zijne knieen knikten en het bovenlijf zakte langzaam langs den deurpost voorover en viel in de plooien van het gordijn, dat over den grond sleepte. hWij kunnen hem zoo niet laten liggen," zei Madeleine tot haar verloofde, n&\ heeft hij ons ook verraden, hij is toch een mensch. Wij moeten hem verbinden, anders sterft hij hier." Charles ging heen om water te zoeken. Daaraan ontbrak het volstrekt niet want dat hadden de soldaten niet kunnen gebruiken. Hierinee waschte hij het hoofd van den gewonde en bemerkte toen, dat deze een zwaren sabelhouw ontvangen had. Hat was de afbetaling van de tien duizend frank in goud, die Jacques door Pierre Donard beloofd waren en welke hij van den burger-kapitein geeischt had. Madeleine verbond den gewonde met een doek, dien zij om de schouders gedragen had, en terwijl hare teedere vingers nog daarmee bezig waren en zij zich moeite gaf den gewonde zoo weinig mogelijk pijn te veroorzaken, sloeg deze de oogen op. Een lange, verb^asde blik viel uit zijn gloeiende oogen op haar schoone gestalte. Vervolgens haalde hij diep adem en staarde nadenkend, zonder een woord te spreken, voor zich uit. ,/Hoe zijt gij aan die wond gekomen, burger vroeg Madeleine eindelijk, minder uit nieuws- gierigheid, dan wel om hem bezig te houden en hem zijn pijnen voor een oogenblik te doen vergeten. ,/Het is goed, burgeres. Het geschiedde te recht. Pierre Donard is een ellendeling. Hij heeft mij bedrogen." ,/Wie is Pierre Donard z,Pierre Donard Pierre Donard is een volksvriend. Verder weet ik niets van hem." z/Een volksvriend Zeg lievereen volks- verrader //Hij zou mij meenemen naar Parijs." UITTREKSEL van het rapport der Najaars-Stierenkeuring van 1897, gehouden in Zeeland. In October van het vorige jaar publiceerden op ons verzoek de meeste Dag- en Weekbladen, die in deze provincie verschijnen, het reglement op het houden van Stierenkeuringen met njks-subsidie voor ons gewest. Aan dit reglement ging vooraf een woord tot opwekking om met een groot aantal stieren aan de keuringen, die in November daaraanvolgende ge houden zouden worden, deel te nemen, er op wijzende, dat, nu de regeering de verbetering der vee- fokkerij ging steunen, van de zijde der veefokkers eene groote belangstelling verwacht mocht worden. Kunnen wij niet van alle keuringskringen ge- tuigen, dat aan deze opwekking voldoende gevolg werd gegeven, toch hebben wij reden over de deel- iiame tevreden te zijn, te meer daar het eerst laat in het najaar bekend werd, dat deze keuringen nog plaats zouden hebben. Door vele stierenhouders waren de 2jarige stieren, die voor deze keuring gevraagd werden, reeds gevet en verkocht, op andere plaatsen konden zij tengevolge van het heerschen van mond- en klauw- zeer of door zelf aangetast te zijn niet op de keuringen verschijnen. Uit het zoo juist verschenen rapport dier stieren keuringen, dat aan de leden van de Afdeeling Zeeland van het Nederlandsche Rundvee-Stamboek gratis toegezonden wordt, laten wij hier dat deel volgen, wat bijzonder uwen lezerskring betreft en zal u ons verplichten uwe medewerking, om dit een plaats in uw geacht blad te geven weder te mogen ondervinden. Uit de 3 dubbeltallen, die door de leden van de kring Zeeuwsch-Vlaanderen Westelijk deel en Zeeuwsch-Vlaanderen Oostelijk deel waren aanbe- volen werden door het Afdeelings Bestuur resp. tot keurmeesters gekozen Kring Z-Vlaanderen Westelijk deelde heeren P. de Muijnck, Aug. Cammaert en C. J. Sturm. Kring Z.-Vlaanderen Oostelijk deel de heeren Edm. Buijsse, Jos. Vael en P. van Hoeve. Deze benoeming is geschied voor den tijd van drie jaren, dus voor de keuringen in 1897, 1898 en 1899. Ingevolge het bepaalde bij art. van het reglement op de Stierenkeuringen met ondersteuning van Rijkswege, weid door Z.Ex. den Minister van binnenlandsche zaken als lid der keuringscommissie benoemd de heer E. L. van Mervennee, provinciaal- veearts te Middelburg en door het bestuur der Afdeeling Zeeland, de inspecteur van het Ned. Rundveestamboek de heer L. H. Segers te Roozendaal, als secretaris werd aan de keurings commissie toegevoegd de heer E. van den Bosch te Goes, welke drie heeren thans de vaste commissie voor de stierenkeuringen uitmaken. In de verschillende kringen hadden de keuringen op de na te noemen data en gemeenten plaats, t. w. Kring Z.-Vlaanderen Westelijk deelOostburg Woensdag 17 Nov., IJzendijke Donderdag 18 Nov. Kring Z.-Vlaanderen Oostelijk deel Axel Zaterdag 6 Nov., Hulst Maandag 8 Nov., Klooster- zande Dinsdag 9 Nov. Van de op die keuringen aangeboden stieren werden voor onderhoudsbijdragen aangewezen in den Kring Zeeimscli-Ylaanderen Westelijk deel. A. Keuring te OOSTBURG. Aangevoerd 4 stieren. Onderhoudsbijdrage van 45 //Minos" van J. J. Versprille Lako te Aardenburg; id. van f 30 //Oscar" van Wed. L. Cammaert te Schoon- dijke id. van 30 //Willem" van Louis de Jonge te Sluis. B. Keuring te IJZENDIJKE. Aangevoerd 1 stier. Onderhoudsbijdrage van f 45 //Willem" van Fran?. Theophile de Jager te IJzendijke. Zeeuwsch-Vlaanderen Westelijk deel spande te Oostburg de kroon en heeft buiten kijf de beste stieren in heel Zeeland, die het ook nu weer met goed succes presenteerde. Kring Zeeuwsch-Vlaanderen Oostelijk deel. A. Keuring te AXEL. Aangevoerd 2 stieren. Onderhoudsbijdrage van f 45 ingehouden id. van 30 //Paul" van Ph. Johs. van Dixhoorn te Axel; id. van 15 //Joris" van L. de Regt te Axel. Verder een stier gepresenteerd die bleek de gevraagde tanden nog niet te hebben. B. Keuriug te HULST. Aangevoerd 1 stier. Onderhoudsbijdrage van 45 //Jan" van Anton Geluk te Clinge. C. Keuring te KLOOSTERZANDE. Aangevoerd 2 stieren. Onderhoudsbijdrage van f 45 //Willem" van Jac. Hiel te Hontenisseid. van f 15 //Frans" van Louis Stallaert te Hontenisse. In Zeeuwsch-Vlaanderen Oostelijk deel waren op 3 keuringsplaatsen slechts 5 stieren aan de lijn, waaronder slechts twee voor eene hoogste bijdrage kunnen in aanmerking komen. Daar in Februari de keuringen voor 1898 zullen worden bekend gemaakt, wenschen wij er hier op te wijzen, dat de onderhouds-bijdragen, die daarbij zullen worden uitgeloofd, aanzienlijk hooger zullen zijn dan die van de voorjaarskeuringen in 1897. De Provinciale Staten stelden ter onzer beschikking eene som van f 900 voor stieren, die ouder zijn dan acht maanden, doch nog niet in het bezit van 2 breede tanden, zoodat hieruit kunnen ver- strekt worden 15 aanhoudings-bijdragen van minstens f 30. 15 i u u 20. 15 n h 10. Uit de rijks-subsidie worden eveneens aan houdings-bijdragen beschikbaar gesteld en wel voor stieren met minstens 2 breede tanden, en kunnen daaruit bestredeu worden 15 aanhoudings-bijdragen van minstens f 45. 15 30. 15 u u n h 15, en kan dit zeker eene aansporing zijn om een groote aanbieding van stieren te verwachten. Tevens zij hierop gewezen, dat de stieren die op de najaarskeuring in 1897 eene bijdrage ver- wierven, ook aan deze keuring moge deelnemen, en is het te hopen dat vele stierenhouders daartoe besluiten, want toch eerst wanneer een stier af- stammelingen van twee jaar en ouder heeft, valt met meerdere zekerheid te constateeren, welke waarde hij heeft als overbrenger van zijne goede eigensehappen, en zou het jammer zijn, wanneer zijne goede overerving eerst later mocht blijken, wanneer het dier reeds ter slachtbank gevoerd was. De onderhouds-bijdrage, die een stier van hoogeren leeftijd kan behalen, stelt den eigenaar ruimschoots in staat de meerdere kosten te bestrijden, die het aanhouden van zoo'n dier vergt. De Secrataris der Afdeeling Zeeland, van het Ned. Rundvee-Stamboek, W. KAKEBEEKE. Donderdagavond werd zekere H., oud 33 jaar van beroep timmerman en wonende te Middel burg, door een politieagent betrapt, dat hij de werf der maatschappij ,/De Schelde" te Vlissingen verliet, door overklimming van een muur. Na den man te hebben aangehouden bracht hij hem bij den portier en werd bij visitatie op hem bevonden twee schuitjes rood koper, op slimme wijze tusschen zijn goederen verborgeu. Door eenige visschers is in de rivier de Waal, even beneden Tiel, met den zegen in een trek voor /"235 visch, voornamelijk blei, gevangen. De ambtenaar bij 's rijks belastingen Ten Hoven, te Hoek van Holland, is Vrijdagnacht, bij dikken mist naar huis gaande, op den overweg bij het station door een locomotief overreden, waardoor hem een been verbrijzeld werd. Zijn toestand is zorgelijk. De spoorbaan over den weg geeft enkel ver- binding met de draaischijf. Zekere De J., gegageerd onderofficier van het Indisch leger te Leeuwarden, die in onmin leefde met zijn vrouw, heeft zich door een revolver- schot van het leven beroofd. Te Amsterdam ontstond Vrijdagochtend een felle uitslaande brand in een winkelzaak in de Nieuwe Leliestraat, doordat beddegoed, dat op eene tafel lag, daaraf gleed en op de gloeiende kachel terechtkwam. Zes kinderen, die zich in de kamer bevonden, werden naar buiten gedragen en daarna met een paar slangen op de Yechtleiding het vuur gebluscht. De winkel en het achtervertrek brandde geheel uit. Zooals wij vroeger meldden, heeft in de gemeente Baarderadeel een tweede loting voor de nationale militie plaats gehad. De burgemeester der gemeente had, zooals onze lezers zich zullen herinneren, de jongelingen die voor de eerste maal een vrij nummer trokken en bij herloting niet, de toezegging gedaan, dat zij door zijne tusschen- komst een nummerverwisselaar zouden bekomen. Thans blijkt, dat hij voor 6 lotelingen een nummer verwisselaar zal moeten stellen, waarvoor f 2400 noodig zal zijn. Bij afwezigheid der moeder geraakten Yrijdag te Amsterdam door een ongeluk met een kook- toestel de kleederen van een achtjarig meisje in brand. Het kind vluchtte op straat, waar toe- schietende voorbijgangers hulp verleenden. Met brandwonden overdekt werd het meisje naar het binnengasthuis vervoerd. Woensdag wilden de knechten van den heer A. Kranenborg te Oostwold, de zeilen van den molen zwichten, waartoe de eerste knecht bij de vang ging staan en de tweede wachtte tot de roede kwam. Het ongeluk wilde dat de roede hem van de 30 voet hooge zwikstelling schoof Charles in zijn zak had niet meegerekend, geen los geld bezat. De soldaten hadden de cassette van den burggraaf meegenomen en daarmee al het geld van het kasteel, bestaande uit zoo wat zes- tot achthonderd stukken van 20 frank. Daaren- tegen stonden in de stallen van het slot een veertigtal goede paarden, die door de soldaten niet opgemerkt waren. Dit bracht hem op de gedachte, den tocht naar Parijs als paardenhandelaars te ondernemen. Men sloeg dan twee vliegen in een klap. Ten eerste kwam men in die kleeding veilig verder, en ten tweede kreeg men geld, hetwelk men erg noodig had. Het was reeds na middernacht, toen de bewoners van het gehucht Pinetras door een luid paarden- getrappel in hun slaap werden gestoord, dat zich intusschen spoedig weer in de richting van Auxonne verloor. Het was een schoone voorjaarsnacht. De oranje- bloesems verspreidden een zoeten geur. De paarden- jongen was nauwelijks twaalfjaar; met zijn vettig, kort haar, zijn groote klompen en gescheurde kousen, staarde hij dwepend en met vochtige oogen nog eenmaal naar de hoogte van het slot Leuronsac en zuchtte smartelijk, toen het bij een kromming van den weg achter een rotswand verdween. z/Voorwaarts, Guillaume riep de grove boeren- stem van Jacques hem toe. //Wat voor den duivel, beteekend dat gapen en zuchten De arme jongen gaf zijn paard een lichte slag en voort ging het in den eenigszins donkeren nacht. (Wordt vervolgd.) z/Wilt ge naar Parijs, burger?" z/Het is mijn innigste wensch." z/Wat wilt ge daar doen, burger z/Leven en rijk worden." Madeleine wisselde een blik met Charles en voer toen voort//En wanneer wij uw wensch vervullen, zult gij ons dan weer verraden z/Hoe burgeres," riep Jacques levendig en zijn oogen glinsterden," gij gaat naar Parijs f" Dat is wel mogelijk, burger Beauchene." z/En wilt ge mij meenemen z/Dat zou voor ons meer een gevaar, dan een voordeel zijn." Er volgden eenige oogenblikken van stilte. Charles overlegde, dat het bij den huidigen stand van zaken wel aanbeveling verdiende, iemand als - Jacques Beauchene mede te nemen. De tijden waren nu eenmaal zoo, dat lieden als Jacques algemeen voor betrouwbaar werden aangezien. Deze laatste dacht er over na, hoe eigenaardig het toch met de vrijheid en de broederschap gesteld was. In de laatst verloopen uren had hij aan zijn eigen lichaam ondervonden, dat dd&r waar hij haat en verachting verwachtte een zorg- vuldige en liefderijke verpleging zijn deel werd, en waar hij op dank en welwillendheid rekende wonden zijn loon waren. Zoo dom was Jacques dan ook niet, of bij bemerkte dit onderscheid zeer goed. Hij had met zijn bloed en met brandende wonden leergeld betaald voor het besef dat menschen slechts menschen zijn. Of men de menschen in burgers en burgeressen of in edellieden en boeren verdeelde, was bijzaak. Hoofdzaak was, dat de menschen met ai hun gebreken en ondeugden behept bleven, hoe men ze ook in rangen en standen verdeelde. Deze erkenning uitte zich bij Jacques Beauchene terstond hierin, dat zijn gansche woede en haat zich op Pierre Donard richtte, die, naar hij meende, de tienduizend frank, welke hem toekwamen, had opgestoken. En daar hij nu geloofde, dat deze weder naar Parijs was teruggekeerd, brandde meer dan ooit de wensch in hem, ook daarheen te gaan, om den bedrieger daar te trelfen. z/lk weet, burgeres," zei Jacques Beauchene eindelijk, //dat ik u veel leed heb berokkend. Eigenlijk was het voor u bestemd, burger; maar dat is thans hetzelfde. Breng daarvoor uw dank aan Grandsoif, die mij voorheen mishandeld en geslagen heeft als een hond. Wat wonder, dat ik meer en meer een hondsche duivel werd, een ezel, die den wagen van Pierre Donard trok Hoeveel schuld uw vader daaraan droeg, burgeres, mag hij thans in de gevangenis te Besamjon over- denken. Maar dat is thans alles veranderd. Wanneer gij mij vertrouwen wilt schenken, burgeres, zal ik liever sterven dan u verraden I" Jacques Beauchene verstond de kunst van vleien en smeeken niet; mooie woorden spreken vermocht hij niet. Somber, woedend op zich zelf, staarde hij voor zich uit. Yerbaasd beschouwde Madeleine hem. Zij geloofde, hem onvoorwaardelijk voor eerlijk te kunnen houden. Zij wist niet waarom, maar, verre van den verwaarloosden man te vreezen, had zij een vast vertrouwen in hem gekregen. Zij meende te weten, dat hij haar persoonlijk geen leed zou doen. Wat verder Charles betrof, deze had zich wel een meer ver- trouwden bode gewenscht, maar waar zou hij er een vinden Jacques was op dit oogenblik de eenige, die te zijner beschikking stond, en omdat hij zonder zijn geleide nog meer gevaar zou loopen dan met hem, zoo besloot hij zich van hem te bedienen. Zoo werd men het er dan overeens gezamenlijk de reis naar Parijs te ondernemen en zoo spoedig Jacques zich eenigszins hersteld had, werden de noodige toebereidselen gemaakt. De eerste, nogal gewichtige hinderpaal was de omstandigheid, dat men, de paar goudstukken die I> I ot-A I,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2