Algemeeo Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch- Vlaanderea. No. 356(5. Dinsdag 25 Januari 1898. SSMIIHTERA&B. ~~WIOT H VOBTPADBN. BR &EITEHE0EUE 38e Jaargang. Openbare Vergadering, Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0 10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs 8lechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Kamer van Koophandel en Fabrioken te Ter Neuzen. op Dinsdag 25 Januari 1898, namiddags 7 uor. H. C. E. VAN IJSSELSTEIJN, Voorzitter. H. J. VOOREN, Secretaris. POLITIEK OVERZICHT. De Belgische Kamer, die in de laatste dagen nog al rumoerig was, heeft Vrijdag een weinig parlementairen indruk gegeven. Aan de orde was het wetsontwerp op de vereenigingen tot het ver- leenen van onderlingen bijstand. Geheel afge- scheiden daarvan ontstond er een discussie waar- van het uittreksel een denkbeeld kau geven. Anseele was aan het woord en hekelde de publieke liefdadigheid. De rechterzijde zat onder- wijl te praten. Toen riep Demblon haar toe: //Wees dan toch zoo kiesch van te zwijgen (rumoer rechts). Als ge lafhartig wilt wezen, wees het dan stil" (geroep ,/tot de orde"). De president, de heer Beernaert, zei hierop eeuige niet overal verstaanbare woorden tot de rechterzijde, die haar aan 'tlachen maakte. FEUILLETON3 Vrij bewerkt door A MO. 7) - vEn gij gelooft, dat ik zulk een offer aannemen zal Dat ik het aannemen kan Nimmer Uw vader is onschuldig. Hij heeft niets tegen de bestaande regeering misdaan. Men moet hem vrijlaten. Ik ijl hem na. Hij kan en mag zich niet opofferen voor mij." z/En ik, Charles vroeg het jonge meisje ontroerd. //Madeleine z/Wat wordt er van mij, als gij gaat Men zal u ook gevangen nemen en dan zal ik geheel alleen zijn. Ik zal sterven, verlaten en ellendig." //O mijn God zuchtte de graaf hopeloos. Een poos bleef het stil. De wind joeg steeds snijdender en luider fluitend om het slot en de enkele nog flikkerende kaarsen gaven een onzeker, spookachtig licht. Toen echter hief de graaf zijn jeugdig hoofd, met de eenigzins dwepende oogen, veerkrachtig en moedig omhoog, en ofsclioon hij op dit oogenblik nog geen vast besluit ge- nomen had, ving hij toch aan, den toestand hel- derder te overzien. z/Nog is er niets verloren, Madeleine," zei hij. Houd rnoed en blijf vertrouwen, en jvij zullen nw vader redden, hetzij door list of door geweld. z/Wat wilt ge dan doen, Charles?" ffDat weet ik nog niet. Maar ik weet wel, Demblon//Als ge dan niet zwijgen wilt, sprtek dan tenminste verstaanbaar." De president,/Ik ben gewoon luid te spreken. Voor de heer Demblon in de Kamer kwam heeft men nooit dergelijke woorden hier gehoord. Demblon ,/Ik duld zulke verwijten niet van iemand, wiens politiek verleden hem meer bcschei- denheid moest opleggen (rumoer rechts)." Voorts verweet spreker aan de rechterzijde, dat zij ook den vorigen dag lawaai had gemaakt, t geen anderen tegenspraken. Toen vervolgde hij //Ik kan mij niet geheel inhouden, maar ik heb geen lid dezer Kamer persoonlijk willen beleedigen. Iedereen kent me als een fatsoenlijk man. De president heeft eens gezegd, dat bij zich met mij niet wilde inlaten. Wat bedoelt hij daarmee Iemar.d die zich bezoedeld heeft in de zaak-Pourbaix en die in het tuchthuis moest zitten, heeft het recht niet een fatsoenlijk man als mij te beleedigen (groot rumoer rechts; geroep //uit- sluiting De heer Beernaert draagt het presidium over aan den heer Snoy). Minister Nyssens komt krachtig op tegen deze beleediging, die de parlementaire tribune heeft verontreinigd en de rechterzijde jucht de verdedi- ging van Beernaerts levendig toe. Deze verklaart z/dat de beleedigingen van Demblon hem koud laten omdat hij de overtuiging heeft steeds zijn plicht gedaan te hebben. Meer dan 50 jaren heb ik geleefd in het groote licht der openbaarheid (gejuich rechts). De heer Woeste: //De beleedigingen van Demblon kunnen onzen president niet raken (applaus rechts). Het is onjuist dat wij het gebeurde zouden hebben geprovoceerd (protesten links). Een bijzondere maatregel is noodig en ik heb de eer de uitsluiting van den heer Demblon voor te stellen (applaus rechts)." Onder protest der rechterzijde vraagt Demblon bet woordDe Minister, zoo zegt hij, heeft ongelijk met zijn bewering, dat vdor de kom'st der socialisten nooit heftige tooneelen zijn voorgeval- len. Ik wil hem herinneren aan de zitting, waarin heereti 1 rere en Bara den heer Beernaert hebben te pakken genomen over de zaak-Pourbaix (rumoer rechts). De ,/Aurore" bevat een brief van Zola aan den 1 ransche Minister van oorlog, waarin hij zegt: In antwoord op de beschuldigingen tegen u en uws gelijken, laat gij mij dagen voor de jury. Ik zal op dat rendez-vous aanwezig zijn tot het voeren van een loyaal debat in het voile licht. Maar gij hebt mijne akte van beschuldiging niet dat er in Frankrijk nog velen zijn, die niets gemeen hebben met de koningsmoordenaarsdat er nog velen gevonden worden, die de gerechtigheid lief- hebben en geen knechten der ontaarde machthebbers te Parijs zijn, welke in hun dweepzucbt door een bloedig schrikbewind het volk willen overheerschen. In de Nationale Conventie bestaat nog een groote partij, die gematigdheid en rechtvaardigheid in haar vaandel heeft geschreven. De Girondisten leider in de Conventie, Vergniaud, is mijn oom labert, Guesnil, Bordat, Laverney en anderen zijn mijne vrienden. Tot hen wil ik mij om hulp wenden; zij zullen mij recht verschaffen tegen de gewelddadigheid, uw vader aangedaan." ^Madeleine had opmerkzaam toegeluisterd, en zij begon in te zien, dat er op deze wijze iets ter bevrijding van haar vader kon worden gedaan. Ook haar vader had vele vrienden, die zeer zeker bereid zouden zijn hem in den nood bij te staan. Het kwam er nu slechts op aan, hun van het voorgevallene mededeeling te doen en hun hulp te verzoeken. Daarin alleen zag Madeleine het bezwaarlijke der onderneming. De groote afstand scheen haar de eenige hinderpaal voor het onverwijld in vrijheid stellen van haar vader. De hoop is nu eenmaal het erfdeel der jeugd waarom zouden dus Madeleine en haar verloofde niet hopen, wat zij wenschten Het was zeer zeker in hun nood en verlatenheid de eenige rriendelijkheid van het noodlot, dat zij de gevaren hunner onderneming met kenden. Madeleine maakte Charles met haar eenige zorg bekend en men was het spoedig eens over den eersten stap die gedaan moest worden. hWij moeten nog hedennacht van hier," zei Charles. //In twee dagen kunnen wij er zijn. gelezen. Ik heb niet alleen den krijgsraad be- sehuldigd, een sehandelijk en onwettig vonnis op bevel gewezen te hebbenik heb eene discussie in het voile licht gewild, om de gansche waarheid te voorschijn te doen koinen, en ik heb niet minder uitdrukkelijk beschuldigd den kolonel du Pat.y de Clam, de generaals Mercier, Billo, Bois- deffre, Gonse en Pellieux, den majoor Ravary, de drie schriftkundigen en de bureaux van het departement van oorlog. Op loyale aanvallen antwoordt men met be leedigingen van betaalde bladen en met uit- jouwingen van straatbeaden. Maar de hardnekkige wil van de machten der duisternis zal niets baten. Ik zal tot rechters hebben twaalf onafhankelijke 1'ransche burgers. Ik zal weteu te overwinnen door de macht van de rechtvaardigheid, ik zal door het licht der waarheid het dag doen worden, de spitsvondigheden der procesvoering wegvagende door den invloed van het bewijs. De wet zou een logen zijn, wanneer zij, mij dien plicht op- leggende, mij het middel daartoe mocht weigeren. Een 60tal muzelmannen hebben het militair kordon bij Kandia verbroken en de opstandelingen bij Vavaros aangevallen. Bij Phinika deden de opstandelingen een aanval op de muzelmannen. De troepen maakten een eind aan het gevecht en namen een aantal personen gevangen. Hare Majesteiten hebben een bedrag van duizend gulden doen toekomen aan den resident van Amboina, ten bate der slachtoffen van de aardbeving op Ambon. Een comite van hulpbetoon, dat zich te Nieuwe- diep vormde, ontving tot dusver aan verschillende giften ongeveer 1050. Eergisteren overleed te Utrecht in den ouder- dom van 69 jaren de heer H. J. Bool, oud-lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor het district Leiden. De overledene was als oud-Oost- Indisch hoofdambtenaar een specialiteit in koloniale aangelegenheden. Reeds kort na zijn terugkeer in het vaderland werd hij in Middelburg candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Sedert 1888 was hij afgevaardigde voor Leiden, totdat. hij zich in het vorige jaar, voor de alge- meene verkiezingen niet meer verkiesbaar stelde. Ook was hij gedurende een aantal jaren wethouder van de gemeente Leiden, als hoedanig hij in 1891 aftrad. Wij moeten ons natuurlijk verkleeden. Hebt git' moed J z/Wat heb ik meer te vreezen dan het gevaar waarin mijn vader verkeert //Wij zullen hem, zoo het eenigszins mogelijk is, een boodschap doen toekomen, die hem van onze plannen onderricht. Hij moet zich, in geval van onmiddellijk gevaar, op de Parijsche rechtbank beroepen." //Maar wie, wie zal de boodschap overbrengen Wij hebben daartoe een vertrouwd persoon noodig en alle bedieuden schijnen gevlucht te zijn." z/Laat dat aan mij over, Madeleine. In het klooster St. Lazare, dat in de nabijheid van Dijon ligt. zal ik een vertrouwden bode vinden. De abdis van dat klooster heeft aan mijn vader ver- plichting en zal ons zeker bijstaan. Onze voor- naamste zorg bestaat thans in goede verkleeding en flinke paarden, en daarnaar zullen wij in het slot omzien." Ioen Charles zich bij deze woorden naar den uitgang wendde, oip beneden in de stallen te gaan kijken, trad hij plotseling verschrikt teru°- voor een gestalte, die, in havelooze kleeding ge- en met een dierenhuid over de schouders geworpen, in den deurpost leunde. Het zwarte vlokkige haar zat aaneengekleefd en op het voor- hoofd bemerkte men sporen van bloed. In het onzekere, flikkerende licht zag de man er meer uit als een spook, dan als een mensch. k //Wie is dat?' riap Charles, een stap terugwij- /Jacques Beauchene kreet Madeleine ontzet. //ik wist het, dat hij hier was," mompelde Jacques Beauchene halfluid en schier onbewust De overledene was Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Naar het Hbl. verneemt, wordt eerstdaags het wetsontwerp tot regeling der ouderlijke macht en der voogdij weder bij de Tweede Kamer inge- diend. Een dergelijk ontwerp van het vorige ministerie is met alle andere aanhangig gebleven wetsvoorstellen, ingetrokken. Het nieuwe, gewij- zigde ontwerp zal, is het blad goed ingelicht, ook de geval 1 en waarin het onderzoek naar het vader- schap wordt toegelaten, aanmerkelijk uitbreiden en in verband daarmede voor de wettelijke voogdij van natuurlijke kinderen nieuwe regelen stellen. Volgens de nieuwe wet op de personeele belasting kan aan belastingplichtigen, die in den loop^ van het dienstjaar eene andere woning be- trekken, waarvan de huurwaarde meer dan y minder is dan die van het verlaten perceel, ont- heffing worden verleend. Deze bepaling heeft in 1897 een bijzonder groot aantal verzoeken om dergelijke ontheffing uitge- lokt, die voor een belangrijk deel zijn afgewezen, omdat het de bedoeling is haar alleen toe te passen, wanneer de verhuizing het gevolg is van finaucieelen achteruitgang. Om voor het vervolg den stroom van verzoek- schriften te keeren, is door den minister van financien voorgeschreven, dat op de aanslagbiljetten voortaan moet worden ingelascht het volgende an deze bevoegdheid wordt geen gebruik gemaakt, wanneer de verhuizing niet het gevolg is van financieelen achteruitgang." J. C. Veenhuijzen, suikerfabrikant, laatst gewoond hebbende te Roozendaal, is thans in staat van faillissement verklaard. De Zuid-Ilollandsche Reddingsmaatschappij wil aan t verzoek der Visscherijvereeniging te Bruinisse voldoen, om aldaar eeii reddingboot te stationeeren, onder voorwaarde dat de vereeniging zorgt voor een doelmatige plaats, waar de boot staan moet, voor een daarvoor passende loods en voor het gewone onderhoud. Namens den Utrechtschen Studentenbond is aan de Association des etudiants du Quartier- latin te Parijs een schrijven gericht, waarin de Ltrechtsche Studentenbond zijne verbazing te kennen geeft over de houding, door de studenten te Parijs in deze treurige zaak aangenomen, die zich laten meesleepen door een betreurenswaardig chauvinisme. ,/In plaats van tegen de handelwijze der regeering te protesteeren, zooals men het recht had van u te mogen verwachten, schreeuwt gij ik had er mijn kop op verwed. De soldaten waren echter te beschonken, te lui en te dom, om hem te vinden. Hij is hun ontsnapt." Ma deleine scheen thans den ganschen samenhang tusschen haar laatste ontmoeting met Jacques Beauchene en den huidigen overval van het kas- teel door de soldaten te vermoeden. //Jacques Beauchene," riep zij hem toe, „wat hebben wij u gedaan, dat gij ons verraden en in ellende gestort hebt //Ha, burgeres, zijt gij ook nog hier?" zei Jacques Beauchene weder met bijzonder vermoeide stem, die klouk alsof de spreker zich zeer zwak gevoelde. ,/Maarja," voer hij na eenige oogenblikken voort, ,/dat laat zich denken. Natuur lijk, waarom ook niet De graaf de jonge burgeres ha, ha, natuurlijk Ikik Hij wankelde plotseling en kon zich slechts staande houden door het zware damasten gordijn te grijpen. //Mijn God, Jacques, gij zijtziek riep Madeleine, terwijl zij moedig en vlug op hem toetrad. //Wat scheelt u, Jacques Beauchene? vroeg zij nu; deze greep naar zijn hoofd en streek met de hand over het dikke haar. /Hier, hier brandt het, burgeres Ioen bezag hij zijn hand en scheen eerst nu gewaar te worden, dat zijn haren met bloed waren bedekt. //Ha," mompelde hij verder, „ik weet het Burger-kapitein Nadet heeft mij slecht behandeld. Nu, wat voorbij is, is voorbij. Menschen van mijn slag leven toch slechter dan de honden der rijken I" Daarmede schenen den man de krachten geheel VElZEVSfHE COIIRAUT B.l ■...d Tcr.chljM, op b,J j. r.. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen ilonderdag S3 .lann- ari voormiddags 10 uren Ter Neuzen, 24 Januari 1898. De Burgemeester voornoemd J. A. VAN BOVEN. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, brengen ter kennis van belanghebbenden dat overeenkomstig I van art. 16 van het Reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland, provinciaalblad n°. 2 van 1887, gedurende veer- tien werkdagen en wel van 26 Januari tot en met 10 Februari a. s. dagelijks op de werkuren andermaal ten gemeentehuize voor ieder kosteloos ter inzage ligt de ligger met de kaart in zijn geheel; alsmede dat biunen dien termijn schriftelijk beztvaren kunnen worden ingebracht bij Gedeputeerde Staten, zoo door hen die gereclameerd hebben bij den Raad als door die belanghebbenden weike zich door wijziging, 't zij ambts- halve, 't zij naar aanleiding van door anderen ingediende reclames, in hunne belangen benadeeld aehten. Ter Neuzen, 22 Januari 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. W1SKERKE' Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1