H.H. Landbouwers! BERICH T. L E Z I N G Gemeente-Bouwmeester Vooruitgang is ons streven ESPENHOUT, gsen voortgang zal hobben. Gemengde berichten. BURGEBL1JKE STAND? Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. AMERIKA en de Nieuwe Hollandsche Kolonie „NEDERLAND," in Zuid-Oost Texas, den heer JOHN 0UDENDIJK, Maandag 24 Januari a. s., te 2 uur's middags Woensdag 26 Januari, 7 uur's avonds Ontvanger-Griffier De Zeeuwsche Stoomwasscherij, Bleekerij en Strijkinrichting, Chemische Wasscherij en Stoomververij „De Volharding," te Vlissingen, J. VAN ALTEN, pas afgeloopen campagne een suikergehalte aan ▼an boven 15 pet.., tegen slechts 0,03 in bet eerste jaar. Deze gunstige vooruitgang is te danken aan des teeds voortgaande zorgvuldige, op wetenschappe- lijke proeven berustende, cultuur van het zaad, daarvan het einde nog niet is te voorzien, geholpen door de rationeele wijze van bietenverbouw in sommige streken van ons land, waar de boeren door de nieuwe wijze van contracteeren op gelialte zelf groot belang hebben bij grooteu suikerrijkdom hunner wortelen. TER NEUZEN, 21 Januari 1898. Naar wij vernemen zijn bij Kon. besluit de salarissen van den bargemeester en den secretaris dezer gemeente overeenkomstig het advies van den Raad bepaald op f 1500. Naar wij vernemen zal de heer 13. H. Heldt, lid der Tweede Kamer, op 4 Febr. a. s. alhier in bet Hotel de Commerce bij den heer J. Michielsen, eene voordracht houden over de droogmaking der Zuiderzee. Het doel is te trachten hier eene afdeeling van den Zuiderzee-bond te stichten. Gisteren avond gaf de zarigafdeeling //Geduld overwint" van de //Vereeenigde Handwerkslieden", op de bovenzaal van het //Hotel Centraal", bij den heer Chr. F. Keersemaker de geannonceerde uitvoering. De zaal was vol, zoo zelfs dat velen zich met een staanplaats moesten tevreden stellen. In aanmerking genomen dat een achttal leden der zangafdeeling ontbrak, mag gezegd worden dat de kooren goed werden uitgevoerd. Zoo ook het tooneelspel //Onteerd" en vooral de humo- ristische scene //Bij den burgemeester". Zonder eenigen diletanten te kort te doen, moeten wij z/dien boer die op audientie bij Z.Ed.A. ging" ons compliment maken. In opgewekte stemming werd de soiree met een bal gesloten. Bij Kon. besluit is gehandhaafd het besluit van Ged. Staten van Zeeland waarbij P. J. Boogaart is vervallen verklaard van het lidmaatschap van den Raad der gemeente Ossenisse, wegens aanneming van een werk ten .behoeve dier gemeente. Nader wordt uit Scherpenisse vermeld dat gebleken is, dat het verhaal van een meisje, dat in den Haag diende en wegens dreigbrieven, die zij van een onbekende man zou ontvangen hebben, die stad verliet, een verzinsel moet zijn. Wat haar aanleiding gaf tot het verhaal, is niet bekend. Men schrijft uit Drenthe In het oosten dezer provincie wordt dezen winter een buitengewoon groote voorraad keisteenen uit den grond opgedolven, hetgeen aan vele handen werk en brood verschaft. Want niet alleen het delven, ook het vervoer eischt veel arbeid, vooral waar men niet in de nabijheid van een vaarwateris. In de gemeente Borger, in de nabijheid van Buinen, zijn de keien in den bodem duurder ver- kocht dan ooit te voren. Enkele perceelen brachten meer dan f 250 per H.A. op. Het is trouwens bijna ongelooflijk hoe rijk het heideveld daar is aan deze gletscherproducten uit den ijstijd. Men vindt ze daar op vele plaatsen onmiddellijk onder den beganen grond. Op andere plaatsen, zooals in de gemeente Odoorn, is de bovenlaag reeds uitgerooid en graaft men thans 5 h 8 voet diep om andere lagen op te diepen, wat ontegenzeggelijk veel werk kost, doch de moeite wel schijut te beloonen. Door vele arbeiders wordt met dezen arbeid van 50 cent tot f 1 per dag verdiend. Omtrent een van kindermoord verdachte en te Ambij aangehouden dienstinaagd S., wordt uit Maastricht gemeld De verdachte was ten huize van haren meester te Herstal van eene dochter bevallen en onmiddellijk in een gesticht aldaar opgenomen. Na acht dagen verliet zij met haar kind het gesticht en nam haar intrek in een logement te Luik. Daar heeft zij op haar kamer het kind eene prop watten in de keel gestoken, zoodat de dood door verstikking volgde. Zij heeft het lijkje vervolgens in een doek gewikkeld en is er dien dag mede rondgedoold, om 's avonds naar hetzelfde logement weder te keeren, 's Anderen daags vertrok zij naar Wandre, waar zij eenige inkoopen deed en in een winkelhuis het lijkje in het privaat liet glijden. Zij is toeu naar hare woonplaats Ambij teruggekeerd en werd daar gearresteerd. Waar is uw vader Waar zijn de bedienden z,De bedienden zijn uit vrees gevluchtde sol- daten hebben het slot geplunderd en vader mee- gesleurd, omdat omdat hij u niet wilde ver- raden." Een oogenblik stond de jonkman stijf van schrik. Toen vatte hij zijn verloofde snel bij de handen en zag haar in vertwijfeling aan. z/Om mijnentwil Is het mogelijk is het waar r „Het is zoo, Charles. Men heeft hem gebonden weggesleept, als een misdadiger. Wij beiden, fluisterde hij mij op het laatste oogenblik toe, moesten vluchten naar Turijn, naar uw ouders." (Wordt verrolgd.) Men meldt aan de Leeuw. Ct. uit Stiens Bij den jongsten brand in de boerenhuizinge van Haitsma onder Britsem werd hier algemeen aan eene laaghartige daad van kwaadwilligheid gedacht. Enkele omstandigheden gaven tot die meening aanleiding, niet het minst de persoon te wiens nadeel de brand heeft plaats gehad. Een andere uitleggiDg van de oorzaak van het onheil vindt in de laatste dagen meer geloof, op grond dat de huizinge niet op alle vier hoeken tegelijk in brand stond, zooals eerst werd beweerd. De personen, die bij het uitbreken van den brand het eerst tegenwoordig waren, wijzend op een bepaald gedeelte van het pand, waar het vuur het hevigst woedde. Yerder wordt gezegd, dat de rookleiding van een der vier gezinnen bestond uit steenen buizeu, waarvan niet geconstateerd kan worden, dat zij in den laatsten tijd gereinigd waren. Deze rookleiding had directe gemeenschap met het rieten dak van de schuur, terwijl in de om- geving nog al eenige drooge licht brandbare stoffen aanwezig waren, welke het geheele gebouw spoedig van alle zijden in vlam konden zetten. Volgens bevoegde beoordeelaars moet de brand door die rookleiding ontstaaneene uitlegging, waarvan men hier algemeen hoopt, dat zij de ware oorzaak van de ramp is. Zulke wekkers verkoopt men in ons land niet Nu en dan halen de Atjehers nog wel eens de aardigheid uit Gleieng te beschieten. Dit gebeurde o. a. weer den 30sten November. De overste Krull lag juist een uilt.je te kuappen, toen een kogel in zijn oorkussen terecht kwam Het ontwaken, dat daarop volgde, was natuurlijk minder aangenaam, maar de aldus gewekte bleef er toch vrij kalm onder. De waker van de societeit //Harmonie" te Batavia heeft niet zonder succes een aap als politieagent gebruikt. De ledige ajer-blanda-flesschen, in een hoek van het erf, werden namelijk herhaaldelijk gestolen, en de kastelein stelde daarom den waker in het vervolg daarvoor verantwoordelijk. Deze, deswege beduchf, had het idee om den grooten, gevaarlijken aap van den kastelein, die 's nachts in een boom sliep, in de onmiddellijke nabijheid dier flesschen aan een lang touw vast te leggen. En ziet 's nachts sloop een Chinees stil naar de flesschen toe en wilde er zich van meester maken, maar de aap was met een sprong op zijn rug, beet hem een stuk uit het oor, krabde hem het gezicht open en scheurde hem de kleeren van het lijf. Het lawaai, dat aap en Chinees samen maakten, deed de kastelein wakker worden en met een zweep gewapend naar buiteu Snellen. Het ge beurde met een oogopslag vermoedende, gaf hij den flesschendief een flinke les en joeg hem daarna het erf af. Te Triest werden den 7 dezer 17 personen door een dollen hond gebeten. Ook in den loop van den volgenden dag meldden zich tal van personen aan, die door het woeste, intusschen doodgeschoten dier gebeten waren. Verscheidene menschen werden ook door andere honden gebeten, zoodat men verraoedt, dat de dolle hond ook onder zijn soortgenooten slachtoffers maakte. Den 8 Januari werd op een terrein aan den Via-Giula een hond van hetzelfde ras als de eerst geobser- veerde dolle hond, doodgeschoten, omdat het dier alle symptomen van dolheid vertoonde. In verband met een en ander liet de burgemeester van Triest bekend maken, dat de gemeente bereid was, de onbemiddelde gebetenen op haar kosten in een Pasteur-inrichting te doen behandelen. Dekoopman August Bochme begaf zich op eigen kosten naar Budapest, terwijl een 7jarig knaapje naar het Rudolph-hospitaal te Weenen werd gezonden. De meeste verwonden zijn arme lieden. Een dolle hond speelt ook in een geval, dat uit Noord-Frankrijk gemeld wordt, een noodlottige rol. Zes maanden geleden werd een wever te Tourcoing, Laporte genaamd, door een hond ge beten. Den 31 December jl. kreeg Laporte plot- seling een aanval van hondsdolheid en den 5 Januari bezweek hij onder een ontzettend lijden, zonder dat de behandeling in het instituut-Pasteur te Rijssel tot eenig resultaat had geleid. Omtrent een anarchistische aanslag, die eergis- teren te Parijs heeft plaats gehad, meldt de Temps het volgende De agent Renard, die op post stond in de Rue Bertelius, werd te 2 u. 25 tn. plotseling aange- vallen door een man, die hem een messteek in de hartstreek toebracht en hem daarna een aantal steken op verschillende plaatsen gaf. De agent viel neer de aanval was zoo plotseling dat hij geen kreet had kunnen geven. Juist wilde de aanvaller op de vlucht gaan, toen de agent Lebreton zijn makker kwam aflossen. Hij greep den moordenaar en riep uit alle macht om hulp. Een gevecht ontstond, waarin Lebreton zeven wonden ontving. Eindelijk slaagde hij er in zijn aanvaller het mes te ontwringen. De brigadier Roussee was, gevolgd door een agent, toegesneld op de hulpkreten. Zij slaagden er in den moordenaar in hechtenis te nemen en naar het bureau te brengen, waar zij hem in de arrestantenkamer wierpen. Plotseling viel een schot, en viel de agent Lebreton op den grond. De gevangene had een revolver in zijn zak en schoot door de tralies van de deuropening. /,Leve de anarchie I" riep hijen „ik zal jelui allemaal doodschieten Inmiddels was de commissaris Rouffaud geko- men hij gaf bevel dat de agenten hunne revolvers zouden gereed houden, en dreigde den gevangene hem te zullen neerschieten als hij zijn revolver niet afgaf. Op deze dreiging gaf de man revolver en patronen over. Hij bleek te zijn Claude Fran<?ois Etiewand, geboren in 1865 hij bekende anarchist te zijn en alleen uit anarchistische be- weegreden te hebben gehandeld. De gewonden werden verbonden, en bezocht in het hospitaal, door den prefect van politie, den heer Blanc, en later door den minister Barthou, die aan den commissaris Rouffaud en aan den agent Rousset een gouden medaille 2e klasse, en aan een der andere agenten een zilveren medaille le klasse schonk. De toestand der gewonde agenten is bevredigend. Voor een jong Amerikaansch paar zijn de wittebroodsweken ook in materieel opzicht gunstig geweest. De jonge man, zekere heer Berry, had reeds sedert 1890 vergeefs goud gezocht. Moedeloos besloot hij eindelijk maar te trouwen en niet meer aan het goud in het hooge Noorden te denken. Hij verloofde zich met een Californisch meisje, maar de dorst naar goud bleef hem kwellen, en daarom stelde hij voor, de huwelijksreis naar Alaska te doen. De resolute jonge dame had daar niets tegen en ze gingen op weg, bleven evenwel niet in Alaska, maar overschreden de grenzen van Britsch-Amerika. Hier kwamen zij bij de Yukon, waar zij na een paar dagen gravens den grootsten buit vonden, die tot nu toe op den plek bij elkaar gevonden is, namelijk ongeveer een millioen aan goud, waarna ze weer naar huis gingen en hun avontuur aan een Amerikaansch blad meedeelden. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 22 Jan. 1.34 1.58 Zondag 23 2.23 2.45 Maandag 24 3.6 3.28 Dinsdag 25 3.48 4.8 Woensdag 26 4.27 4.47 Donderdag 27 5.5 5.24 Vrij dag 28 5.44 6.4 Heden herdenkt onze geliefde vader BENJAMIN BOS, gepensioneerd ambtenaar bij den Waterstaat te Sas van Gent, zijn zeventigsten geboortedag. Zijne dankbare kinderen, J. MOLEMA. W. MOLEMA geb. Bos. Ter Neuzen, 22 Januari 1898. De Dijkgraaf van den KLEINE ZEVENAARPOLDER maakt bekend, dat een vergadering van stembevoegde ingelanden is belegd tegen Woensdag 2 Februari 1898, des namiddags ten twee ure, in het Nederlandseh Logement alhier, bewoond door wed. F. A. Susijn. Ter Neuzen, 20 Januari 1898. De Dijkgraaf voornoemd. JOZ. DE FEIJTER. MAATSCHAPPIJ rr AC AXEL. De laatst geleverde CHILI-SALPETER bevat gemiddeld 15,2 stikstof. Axel, 20 Januari 1898, HET BESTUUR. Ondergeteekende maakt bekend, dat op WoeriS- dag 26 Januari a. s. te Ter Neuzen, in de herberg van Wiemeersch, gelegenheid bestaat tot het contracteeren van Beetvvortelen op SUIKERGEHALTE. J. VAN WAARDE Az. Notaris VAN DER MOER, te Ter Neuzen, maakt bekend dat de tegen 24 Januari aangekondigde verkooping van aan het kanaal te Ter Neuzen, van Mejuffrouw M. J. SMET, te Clinge overleden, is als volgt Koop 1 ou 1000 Koop 20 op f 4870 n 2 400 21 1900 500 n 22 5310 a 4 3550 23 2300 5 1070 24 ,z 2510 6 960 n 25 1910 7 410 u 26 no 8 460 n 27 ,z 2530 9 200 u 28 3090 10// 620 29 1700 11 200 n 30 n 2500 12// 600 n 31 u 1690 u 1A 1360 32 n 1250 14 tt 670 33 n 4650 n 15 mo n 34 n 1800 16// 540 35 u ,z 1530 17 300 u 36 ,z 680 18 300 37 z, 1070 19// ,z 2900 alles per den hoop. des te Notaris DREGMANS. OVER DOOR Amerikaansch Reiziger, OP te HULST bij P. de Lozanne, te TER NEUZEN bij Chr. F. Keersemaker, Hotel Centraal. VRIJ ENTREE. Ook voor Dames toegankelijk. Zij, die wenschen in aanmerking te komen voor de betrekking van van den KLEINE ZEVENAARPOLDER, behooren zich voor den 29en dezer maand, bij gezegeld verzoekschrift, aan te melden bij den dijkgraaf JOZ. DE FEIJTER. Ter Neuzen, 20 Januari 1898. Sollicitanten naar de betrekking van van TER NEUZEN, jaarwedde f 1000,hier- onder begrepen de belooning voor het geven van gemeente-onderwijs in bouwkundig teekenen, wor den verzocht zich voor 8 Februari a. s. per brief aan te melden bij den Burgemeester aldaar. Wannecr persoonlijke ontmoetiug wordt ge- wenscht, zal daarvan aan den belanghebbende kennis worden gegeven. heeft de eer aan hare geachte clientele te berichten, dat de heer L. A. STOFFELS heeft opgehonden als agent voor haar werkzaam te zijn. Als zijn opvolger hebben zij lieden aangesteld den heer Nieuwediepstraat te Ter Neuzen, alwaar alle gewenschte inlichtingen en prijscouranten zijn te bekomen. Op verlangen worden de goederen van huis opgehaald. El ken Maandag worden de goederen naar de fabriek verzonden en prompt iedere week terugbezorgd. IIout enisse. Huwelijks-aangiften. 5 Jan. Josephus Maas, oud 27 j., jm. en Anna Maria Wullums, oud30j.,jd. Petrus ran Heese, oud 24 j., jm. en Rosalia Burm, oud 26 j., jd. 10 Jan. Cornelius Thriphon Vermast, oud 25 j., jm. en Helena Johanna Sorber, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 15 Jan. Jan Francies de Clippeleir, oud 26 j., jm. en Rosalia de Booij oud 27 j„ jd. Johannes Tieleman, oud 26 j., jm. en Dina de Feber, oud 27 j., jd. Johannes Franciscus Mannaert, oud 24 j., jm. en Elisabeth de Bakker, oud 24 j., jd. Theophilus Franciscus van der Walle, oud 23 j., jm. (van Stoppeldijk) en Apolonia Hendriks, oud 19 j., jd. Geboorten 5 Jan. Franciscus, z. ran Adrianus van Denderen en van Sophia de Nijs. 8 Jan. Virgina Angelina, d. van Pieter Jacobus Kindt en van Apolonia Bogaert. 15 Jan. Susanna, d. van Jacobus Adrianus Yerpoorte en van Dingetie de Jonge. Overlijden. 4 Jan. Judocus Roelandt, oud 74 j., z. van Judocus en van Apolonia Agier (beiden overl.) H 3 if II H II tt H II II II II V II h ii H II II

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2